fbpx

Konwektory ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.08.19

 

Jaki konwektor kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Z pewnością, wielu z nas pamięta lekcje fizyki, podczas których poznawaliśmy podstawowe zasady cyrkulacji powietrza. Niewielkie cząsteczki pod wpływem ciepła powiększają się, przez co zmniejszają swoją gęstość. Dzięki temu stają się lżejsze od chłodnego powietrza i unoszą się ku górze. Ta zasada pozostaje niezmienna zarówno w atmosferze, jak i na niewielkiej powierzchni, jaką stanowi nasze mieszkanie. Proces przemieszczania się ciepłych atomów ku górze nazywamy konwekcją. Nowoczesna technologia, dążąc do maksymalnego wykorzystania naturalnych właściwości przyrody, umożliwiła stworzenie sprzętu, który w znakomity sposób wykorzystuje zjawisko konwekcji. Producenci ciągle udoskonalają swoje urządzenia, przez co coraz trudniej znaleźć odpowiedź na pytanie – jaki konwektor wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania. W tym celu stworzyliśmy poradnik, w którym postaramy się pomóc Ci zdecydować, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub mieszkaniu.

Montaż – jaki konwektor jest najlepszy?

Zanim dokonasz zakupu konwektora, zastanów się, w jaki sposób będziesz z niego korzystać. Najbardziej popularne urządzenia montowane są na ścianie. Dzięki specjalnym uchwytom bez problemu zainstalujemy je pod oknem lub w dowolnym miejscu na płaskiej powierzchni. Taki sprzęt jest idealny dla osób, które szukają trwałych rozwiązań do swojego domu lub mieszkania. Dzięki temu, że nie możemy ich przenosić są bardziej odporne na uszkodzenia i dłużej zachowują wszystkie swoje właściwości.

Alternatywą dla konwektora stacjonarnego jest urządzenie mobilne. Wyposażone jest w specjalne nóżki, które stabilnie utrzymują sprzęt w pozycji pionowej. Zaletą tego typu grzejnika jest przede wszystkim możliwość przenoszenia go w różne miejsca. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają duży dom, ponieważ instalacja konwektora w każdym pokoju byłaby dość kosztowna. Dzięki mobilnemu urządzeniu zaoszczędzisz na wyposażeniu wnętrz, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Poza tym, jeśli planujesz przeprowadzkę, pamiętaj, że sprzęt bez problemu zabierzesz ze sobą do nowego mieszkania. Konwektor świetnie sprawdza się w biurach, sklepach i innych powierzchniach, które wynajmujesz na określony czas.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Rozmiar

Jedną z najważniejszych cech grzejnika jest jego wysokość. Od niej uzależniona jest efektywność pracy urządzenia tj. szybkość, z jaką porusza się powietrze przez zainstalowane wewnątrz grzałki.

Konwektory o wysokości od 40 cm do 60 cm i wyższe wyposażone są w dość mocne nadmuchy, które z dużą siłą wypychają powietrze. Im większe urządzenie, tym mocniejsze części instalowane są wewnątrz niego. Takie zastosowanie powoduje, że przepływ ciepłego podmuchu jest bardzo intensywny, dzięki czemu dość szybko nagrzejemy nawet duże powierzchnie.

Konwektory, których wysokość waha się od 20 cm do 40 cm posiadają mniejsze tuby, przez co ich wydajność spada. Charakteryzują się znacznie niższą zdolnością grzewczą niż ich wyższe odpowiedniki. Przeznaczone są do średniej wielkości pomieszczeń np. salonów lub biur. Jeśli zależy Ci na ogrzaniu większych pokojów, jednak jesteś ograniczony przez parapet lub inne stałe elementy, wybierz model o dłuższej konstrukcji.

Najmniejsze konwektory posiadają wysokość od 15 cm do 20 cm. Świetnie sprawdzają się w niewielkich pokojach, których powierzchnia nie przekracza 4 m2.

 

Mechanizm

Nowoczesne modele konwektorów składają się z kilkunastu stałych elementów, bez których praca urządzenia byłaby niemożliwa. Najważniejszym z nich jest stalowa rurka wypełniona drobinkami kwarcu lub żaroodpornej ceramiki. Kolejną, istotną częścią są aluminiowe żebra, które wspomagają proces termoobiegu. To właśnie ich powierzchnia w największym stopniu wpływa na efektywność konwektora. Im jest ona większa, tym więcej powietrza może w jednym czasie ulegać ogrzewaniu, co poprawia wydajność sprzętu. Najbardziej optymalna powierzchnia zamyka się w ramach od 0.5 kWh/m2 od 0,7 kWh/m2.

 

Moc

Średnią moc, jaką powinien dysponować konwektor możesz określić według bardzo prostego wzoru: 1 kW na 10/12 m2, gdzie wysokość pomieszczenia nie przewyższa 2,7 m. Jeśli chcesz ustawić urządzenie w wyższym pokoju powiększ moc o 10% na każde dodatkowe 10 cm.

Aby zwiększyć efektywność pracy sprzętu postaraj się w taki sposób zaplanować jego miejsce, aby znajdował się w pobliżu okien. Dzięki temu, zimne powietrze przedostające się przez szczeliny zostanie automatycznie ogrzane.

Wielu konsumentów przy wyborze mocy konwektora decyduje się na konsultację ze specjalistami, którzy w profesjonalny sposób określą termiczne właściwości danego pomieszczenia.

 

Termostat

Najlepszy konwektor to taki, który pozwoli Ci utrzymać optymalną dla Twego ciała temperaturę w mieszkaniu. W tym celu producenci wyposażyli swój sprzęt w termostat. Grzejniki posiadają jeden z dwóch typów danej funkcji: elektromechaniczny lub elektroniczny.

Pierwszy z nich stosowany jest w urządzeniach starszej generacji, dlatego też rzadziej wybierany jest przez konsumentów. Mimo wszystko, przyciąga nas bardzo atrakcyjnymi cenami, które czasami bywają aż o 15% niższe od elektronicznych sprzętów. Konwektor świetnie nadaje się do miejsc narażonych na szybkie wyziębianie (zamknięta altana lub domek letniskowy). Utrzymuje stałą temperaturę, która odbiega od wskazanej na termostacie max. o 1 st. C. Drażniące może być dla nas jedynie charakterystyczne “strzelanie” podczas włączania i wyłączania urządzenia.

Konwektor elektroniczny jest produktem nowej generacji. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów nieustannie pracują nad udoskonaleniem jego wszechstronności. Urządzenie utrzymuje stałą temperaturę zgodnie z wartością wskazaną na termostacie. Ponadto, często posiada kilka programów, które same dostosowują pracę do otaczających warunków. Do najbardziej przydatnych zaliczamy: ekonomiczny, dzienny lub program antyzamarzanie. Są nieco droższe od elektromechanicznych modeli, jednak w zamian za to oferują cichą i bardzo efektywną pracę.

 

 

Wilgotność

Jeśli chcesz ustawić konwektor w miejscu, gdzie panuje duża wilgotność np. w łazience, zwróć uwagę czy jest on przystosowany do pracy w takich warunkach. Sprawdź, czy opisany jest symbolem IP21 lub IP24. Taki numer świadczy o tym, że urządzenie odporne jest na skraplającą się wodę. Jest to dość istotna informacja, ponieważ montując inny sprzęt w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności narażasz się na spore straty. Oprócz tego, że konwektor może szybko się zepsuć, istnieje ryzyko, że nie obejmie Cię umowa gwarancyjna.

 

Jakość

Wybierając konwektor zwróć uwagę na jakość wykonania jego konstrukcji. Niedopuszczalne jest, aby na powierzchni znajdowały się jakiekolwiek rysy lub niedoskonałości. Takie defekty pod wpływem temperatury szybko zaczną się powiększać powodując odpryskiwanie farby, a w konsekwencji pojawienie się rdzy. Rzetelni producenci bardzo dokładnie sprawdzają jakość wprowadzanych na rynek sprzętów.

 

Konwektory w dobrych cenach

Na rynku funkcjonuje bardzo dużo konwektorów, które różnią się od siebie nie tylko parametrami, ale również wyglądem zewnętrznym. Im więcej udogodnień i im bardziej skomplikowany jest jego design, tym wartość danego urządzenia jest większa. Najprostsze konwektory o wymiarach 29 cm x 51 cm x 9 cm kosztują ok. 40 zł. Niska cena często wiąże się z wysokim poborem prądu, dlatego zwróć uwagę również na koszty eksploatacyjne. Rozbudowane urządzenia o znacznie większych gabarytach oraz ciekawym kolorze lub oryginalnym kształcie mogą kosztować nawet 600 zł.

 

 

Najlepsze konwektory w 2019 roku

 

W wielu pomieszczeniach, zarówno prywatnych, jak i służbowych, w okresie jesienno-zimowym potrzebujemy dodatkowej instalacji grzewczej. Bardzo popularnym rozwiązaniem są konwektory. Wybór jest ogromny, ale nie każdy produkt jest wart naszej uwagi. Aby ułatwić Państwu zakupy przedstawiamy ranking konwektorów.

 

Nasze zalecenia

 

Ravason CH-2000 M

 

Ravason CH-2000 M to niezawodny konwektor o mocy maksymalnej 2000 W. Ma regulację mocy na trzech poziomach – dwa niższe to kolejno 750 W i 1250 W. Urządzenie ma termostat i zabezpieczenie przed przegrzaniem, a więc jego używanie będzie wygodne i co najważniejsze bezpieczne.

Nawet przed snem możesz włączyć urządzenie bez obawy o awarię. Posiada ono też praktyczne uchwyty ułatwiające przenoszenie, co jest szczególnie ważne, gdy ma dogrzewać kilka pokoi w domu lub w biurze. Ten najlepszy konwektor to bardzo klasyczna propozycja w kolorze białym, która jest idealna do wszystkich wnętrz.

Wymiary produktu to 42 cm x 50,5 cm x 13 cm. Natomiast jego waga wynosi 3,6 kg. W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że to solidny, łatwy w obsłudze sprzęt o dużej wydajności. Jest wysoce bezawaryjny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

 

 

HB CH2003S

 

Przenośny grzejnik konwektorowy HB CH2003S o mocy maksymalnej 2000 W to nasza druga propozycja. Jest to model pracujący na 3 poziomach mocy grzania (I – 750 W, II – 1250 W i III – 2000 W). Poza tym jest wyposażony w praktyczne zabezpieczenie przed przegrzaniem, a więc nie musisz stale kontrolować jego temperatury pracy. Posiada praktyczną funkcję antifrost. Umożliwia ona utrzymanie w pomieszczeniu minimalnej, stałej temperatury 4 st. C.  

W efekcie sprawdzi się w każdym domu, biurze oraz sklepie w okresie zimowym, zwłaszcza gdy planujesz urlop i nie chcesz dopuścić do spadku temperatury poniżej 0 st. C. Model ten ma poręczny uchwyt do przenoszenia oraz stabilne nóżki, które przyczyniają się do wygodnego użytkowania sprzętu na co dzień.

Grzejnik konwekcyjny przystosowany jest do montażu na ścianie. Poza tym model ten ma podświetlany włącznik, który ułatwi przełączanie funkcji grzejnika. Przez konsumentów ceniony jest za solidne wykonanie, atrakcyjny design, wydajność pracy, a także możliwość regulacji mocy i system antifrost.

 

 

 

 

Sanico CH 2010 M

 

Sanico CH 2010 M w kolorze biało-szarym to kolejna propozycja w naszym zestawieniu. Urządzenie działa na trzech poziomach mocy – 750 W / 1250 W / 2000 W. Jest wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem, dodatkową sygnalizację świetlną, a także praktyczny termostat elektro-mechaniczny. Dzięki temu sprzęt ten jest bezpieczny i bardzo funkcjonalny.

Pozwoli Ci on ogrzać każde pomieszczenie podczas mroźnych zimowych dni lub też dogrzać takie, w którym istniejąca instalacja grzewcza jest niewystarczająca. Za sprawą uchwytów i małych gabarytów możesz łatwo przenieść urządzenie w dowolne miejsce – zarówno między pokojami, ale również między budynkami. Model ten cechuje bardzo cicha praca, niezakłócająca naszego snu w nocy lub pracy w ciągu dnia.

Opinie o konwektorach tej marki są bardzo pochlebne. Produkty te cenione są za jakość wykonania, funkcjonalność i świetne zabezpieczenia, które gwarantują wysoką bezawaryjność.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Skan Selenia CH-01

 

Kolejna propozycja to wolnostojący konwektor Skan Selenia CH-01 przeznaczony do ogrzewania powierzchni do 20 m2. Można go też zamontować na ścianie, a więc nie będzie zajmował miejsca. Jest idealny do domu, biura, czy także niewielkiego sklepu ze słabym systemem grzewczym.

Wymiary urządzenia to: 51 cm x 30 cm x 11 cm. Jego moc wynosi 1500 W. Mamy tutaj element grzewczy w postaci grzałki spiralnej. Sprzęt ten posiada termostat i działa na 2 poziomach mocy grzewczej – 750 W lub 1500 W. Ponadto zaopatrzony jest w zabezpieczenie chroniące przed przegrzaniem oraz przed przewróceniem, a więc jest w pełni bezpieczny.

Po ustawieniu temperatury nie musisz sprawdzać, czy utrzymuje się na stałym poziomie – jeśli spadnie poniżej wyznaczonej, konwektor automatycznie rozpoczyna działanie. Urządzenie posiada certyfikat IP 20. Jego waga wynosi zaledwie 1,8 kg. Produkt ten zyskał uznanie wielu konsumentów. Wysoko oceniają jego atrakcyjną cenę i jej stosunek do jakości produktu. Poza tym jest to wydajny sprzęt.

 

 

Einhell CH 2000 2338605

 

Dobry i tani konwektor CH 2000 Einhell to nasza piąta propozycja. Jest to łatwe w obsłudze urządzenie w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Sprzęt ten można używać w pozycji stojącej, lub też przymocować do ściany – tym sposobem nie będzie zajmował powierzchni użytkowej. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne w niewielkich punktach usługowych, biurach, czy nawet pokojach dziennych.

Posiada on przełącznik mocy na trzech poziomach – 750 W / 1250 W / 2000 W oraz bezstopniowo regulowany termostat. Dzięki temu dostosujesz poziom grzania zarówno do własnych potrzeb, ale też do wielkości pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem gwarantującym nam bezpieczeństwo jest zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Urządzenie jest zasilane sieciowo 220–240 V 50 Hz. Wymiary produktu to: wysokość – 59 cm i długość – 38 cm. Dostępny jest w kolorze szarym. Przez konsumentów ceniony jest za jakość wykonania, wydajność i bezpieczeństwo pracy.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4.60 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status