Kominki wolnostojące ranking

Ostatnio aktualizowane: 23.04.19

 

Gdy szukasz dobrego kominka wolnostojącego, w dodatku w przystępnej cenie, zdaj się na opinie fachowców i zadowolonych klientów. Według nich takim kominkiem jest piec wolnostojący Kratki Koza K7. Korpus tego modelu jest wykonany z żeliwa o grubości 8 mm, a drzwi są wyposażone w żaroodporną ceramikę wytrzymującą temperaturę do 800 stopni Celsjusza. Piec ten oferuje sprawność na poziomie 71% i ma 5 kW mocy nominalnej oraz jest przystosowany do paliw, takich jak sezonowane drewno liściaste, a także brykiet węgla brunatnego. Kratki Koza K7 ma zdolność ogrzania powierzchni od 50 do 80 m². Wylot spalin może być umiejscowiony dwojako, z tyłu albo u góry. A drzwiczki paleniska otwierają się w lewą stronę. Wnętrze paleniska pozwala na umieszczenie w nim polan o długości 30 cm. Popiół wybiera się za pomocą specjalnej, wysuwanej szuflady. Gdybyś jednak szukał modelu z płaszczem wodnym to doskonałym piecem jest Euro-Kom Vision W. Zapoznaj się również z jego parametrami.

 

 

Jaki kominek wolnostojący kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kominek wolnostojący – to współczesna nazwa pieca dawniej zwanego kozą. Nadal z resztą ta nazwa jest wykorzystywana do określenia tego typu pieców, jednak wygląd i elegancja kozy, pieca, czy kominka wolnostojącego uległa zmianie. Obecnie Kominki wolnostojące to eleganckie urządzenia, które spełniają wymogi nie tylko estetyczne, ale też są bezpieczne w użytkowaniu. Jaki więc kominek wolnostojący wybrać? To właśnie jest tematem naszego poradnika. Przedstawimy w nim najważniejsze cechy pieca, a także, jak wybrać najlepszy do swoich potrzeb.

 

 

Gdzie wykorzystamy kominek wolnostojący?

Najważniejszą cechą tego typu pieca jest to, że jest on przenośny. Ponadto piec taki oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, więc po rozpaleniu ognia, ciepło rozprzestrzenia się bardzo szybko. Mobilność kominka sprawia, że nie tylko łatwo go zamontujemy, bo wymagane jest jedynie podłączenie go do przewodu kominowego. Łatwo też można zmienić jego miejsce w domu, podłączając do innego przewodu kominowego, lub wymienimy go model na inny. Zatem jest on wykorzystywany wszędzie tam, gdzie nie ma instalacji grzewczej.

Kominek taki skutecznie zastąpi piec kaflowy, zajmując znacznie mniej miejsca. Doskonale się sprawdzi w domku letniskowym, gdzie zależy nam w przypadku chłodniejszych dni na szybkim uzyskaniu ciepła. Kozę możemy zamontować też w lokalu użytkowym, po uzyskaniu zgody nadzoru budowlanego. Kominek taki nie wymaga też wkładu kominowego wykonanego z materiałów kwasoodpornych.

 

Jaki jest najlepszy kominek wolnostojący – parametry techniczne

Zanim dobierzemy model kominka, dobrze jest się zapoznać z wymaganiami naszego domu. Po pierwsze sprawdzamy średnicę naszego przekroju kominowego, bowiem wylot spalin z pieca nie może przekraczać wymiar średnicy naszego komina.

Drugą bardzo ważną kwestią jest w przypadku, gdy urządzenie ma być jedynym źródłem ciepła, określenie wymaganej mocy grzewczej kominka. Przy założeniu, że mamy dobrą izolację i nasze pomieszczenia mają wysokość 2,5 m, 1 kW mocy pieca pozwoli ogrzać od 10 do 12 m2 naszego mieszkania. Na rynku znajdziemy urządzenia o mocy grzewczej od 3 kW do nawet 17 kW, więc jest w czym wybierać.

Każdy producent kominków wolnostojących w dobrych cenach, ma obowiązek podać sprawność piecza, a także czas spalania. Te parametry powiedzą nam, jakie czekają nas koszty eksploatacji, czyli ile ciepła uzyskamy z konkretnej ilości drewna. Na ogół nowoczesne kominki wolnostojące oferują sprawność w okolicach 70-90%. Natomiast to, jak długo drewno będzie się spalać stanowi o częstotliwości dokładania jego nowej porcji do komory spalania. Najwygodniej jest, gdy wystarczy kominek załadować raz na 7 – 8 godzin. Najwydajniejsze modele potrafią utrzymać żar w palenisku nawet do 15 godzin.

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest również wyposażenie pieca w „nocnego strażnika”. Gdy po nocy w naszym kominku nie widać już żaru i trzeba by ogień rozniecać od nowa, „nocny strażnik” spowoduje, że wystarczy dołożyć nową porcję drewna, a rozpali się ono od „nocnego strażnika”.

 

Najlepszy kominek wolnostojący – budowa i wyposażenie

Większość pieców wolnostojących jest wykonana ze stali lub żeliwa. Stalowe kominki, to zwykle nowoczesne konstrukcje, lżejsze od żeliwnych. Mają one cieńsze ścianki, więc ciepło jest oddawane zaraz po rozpaleniu ognia, ale też kończy się zaraz po wygaszeniu. Często takie modele mają na zewnątrz rozmaite okładziny, zwiększające możliwości akumulacyjne pieca, a także bezpieczeństwo dla użytkownika. Żeliwne kominki to na ogół eleganckie i stylowe konstrukcje o raczej tradycyjnej formie. Często mają w swoim wnętrzu cegłę szamotową, która po wygaśnięciu ognia nadal oddaje ciepło.

Na powierzchni zewnętrznej kominków często są również stosowane elementy ozdobne, stylizowane na stare piece, z różnego rodzaju kamieniami typu piaskowiec czy steatyt, po gładką nowoczesną powierzchnię. Zwykle też mamy tu z przodu przeszklone drzwiczki, które powodują, że piec ten przypomina kominek.

Każdy piec, również wolnostojący kominek, jest wyposażony w palenisko, pod którym znajduje się popielnik. Warto się przyjrzeć, jaki system opróżniania popielnika z popiołów oferuje wybrany model. Złe rozwiązanie może spowodować, że urządzenie będzie uciążliwe w użytkowaniu. Najwygodniejsze są modele takie, które oferują pojemnik, który można zamknąć na czas wynoszenia go z mieszkania. Im też większy ten pojemnik, to rzadziej będziemy musieli go opróżniać.

 

 

Na rynku znajdziemy również modele, które nie mają rusztu, ani popielnika, a ogień jest w nich podtrzymywany nie przez żar z piecyka, tylko jest podsycany dostarczanym powietrzem. W takich modelach mamy mniej popiołu, a ogień jest ładny i jasny. Niestety nie ma kominka, którego nie trzeba od czasu do czasu czyścić. Usuwania popiołu w takim modelu bez specjalnego odkurzacza do popiołu nastręcza sporo trudności, gdy chcesz uniknąć brudu.

Nie jest konieczna, ale przydatna, wnęka na drewno. Takie elementy spotykamy w nowoczesnych, większych modelach. Nowością jest też umożliwienie w nich na specjalnej półeczce podgrzania niewielkich potraw.

Do regulacji temperatury, czyli szybkości spalania i emitowania wyższej, bądź niższej temperatury, w tańszych modelach są nadal, jak od wieków, wykorzystywane szybry. Droższe modele są wyposażone w termostat. Takie urządzenie raz zaprogramowane dopasuje proces spalania do zadanych ustawień.

 

 

Najlepsze kominki wolnostojące w 2019 roku

 

Gdy już zapoznałeś się z parametrami, jakie musisz dopasować do swojego wnętrza, czas na wybór konkretnego modelu. Poniżej przedstawiamy kilka czołowych kominków wolnostojących, każdy z nich o różnej cenie i designie.

 

Nasze zalecenia

 

Kratki Koza K7 

 

Kratki Koza K7, to piec wolnostojący odlany z żeliwa, wyposażony w ruszt lewy i prawy, wylot spalin i futrynę z drzwiczkami otwieranymi w lewą stronę. W wyposażeniu znajdziemy również nogę, płotek, osłonę tylną i boczną, a także deflektor wydłużający drogę spalin, co wpływa na podwyższenie wydajności cieplnej. Wymiary pieca to szerokość 536 mm, wysokość 557 mm, i głębokość 413 mm, natomiast jego waga wynosi 79 kg.

Model ten można podłączyć do wylotu spalin zarówno od góry, jak i z tyłu, a średnica wylotu spalin wynosi 130 mm. Producent podaje, że piec ma 5 kW mocy grzewczej i pozwala na ogrzanie pomieszczenia 50 – 80 m². Regulacja odpływu powietrza do paleniska odbywa się przez drzwiczki popielnika. A popiół zbiera się w specjalnym pojemniku, który służy również do jego wynoszenia.

Paliwo, jakie powinno być tu wykorzystywane to sezonowane gatunki drewna, takie jak dąb, grab, jesion, buk, względnie może być również stosowany brykiet węgla brunatnego. Według użytkowników jest to dobry i tani kominek wolnostojący, jest on również zgrabny, nieduży i solidny.

 

 

 

 

Euro-Kom Vision WT 

 

Euro-Kom Vision WT to piec kominkowy wolnostojący wyposażony w płaszcz wodny marki Eurokom, który legitymuje się certyfikatem ISO 9001. Dzięki zastosowaniu w tym urządzeniu płaszcza wodnego, można je użyć do ogrzania kilku pomieszczeń. Płaszcz wodny umieszczony w piecu podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania, zatem kominek ten działa wówczas również, jako piec centralnego ogrzewania.

Model ten z powodzeniem może zastąpić zwykły piec centralnego ogrzewania, a dodatkowo stanowi atrakcyjne wyposażenie salonu. Piec montowany jest w narożniku pomieszczenia. Ogrzewanie centralnego ogrzewania nie wymaga instalowania dodatkowych pomp, a użytkowanie tego modelu zapewnia zmniejszenie wydatków na ogrzewanie w sezonie grzewczym.

Piec ma moc ogrzewania powietrznego 4 kW, a płaszcza wodnego 5 kW. Palenisko jest tu wyłożone cegłą szamotową, co pozwala na dłuższe utrzymanie ciepła w piecu. Wymiary zewnętrzne to wysokość 1210 mm, szerokość 520 mm, głębokość 480 mm. Według klientów piec spisuje się rewelacyjne, jest wytrzymały i funkcjonalny. Użytkownikom podoba się pojemna półka nad paleniskiem, która umożliwia podgrzanie posiłków.

 

 

 

 

Kratki WK440

 

Nasz ranking kominków wolnostojących, zawiera również model kominka wolnostojącego Kratki WK440. Mamy tu design w stylu retro, adresowany do osób ceniących ten styl i tradycyjne rozwiązania. Obudowa zewnętrzna pieca jest wykonana z kafli w kolorze krem. Elementy konstrukcyjne wykonane zostały z wysokogatunkowej stali.

Regulacji płomienia dokonuje się za pomocą przesuwnie zamykanego elementu w popielniku. Wnętrze pieca jest wyłożone materiałem acumotte, który akumuluje ciepło i podwyższa temperaturę w komorze. Dzięki specjalnie ukierunkowanemu przepływowi powietrza we wnętrzu komory spalania ograniczone zostało osadzanie się sadzy na szybie drzwiczek. Wymiary tego modelu wynoszą: szerokość 650 mm, wysokość 748 mm i głębokość 374 mm, a waga to 130 kg.

Zakres mocy grzewczej wynosi tu od 3 do 9,3 kW i może ogrzać od 30 do 93 m² i jest on przystosowany do opalania drewnem o długości polan 35 cm. Sprawność energetyczna Kratki WK440 wynosi 80%, a emisja spalin to zaledwie 0.20%. Osoby, które używają tego modelu chwalą jego atrakcyjny wygląd i bezpieczne użytkowanie, a także dobrą moc grzewczą.

 

 

 

 

La Nordica FLY IDRO DSA BIN 

 

Najdroższy w naszym zestawieniu kominek wolnostojący to La Nordica FLY IDRO DSA BIN. Aby stać się jego posiadaczem trzeba przygotować się na wydatek 12 tysięcy złotych. Model ten jest wyposażony w płaszcz wodny Fly Idro D.S.A o pojemności 20 litrów i świetnie nadaje się do ogrzewania małych i średnich pomieszczeń.

Płaszcz wodny współpracuje z układem zamkniętym o max ciśnieniu roboczym 3 bary. Piec ten ma moc nominalną 15,4 kW i sprawność na poziomie 82,7%. Producent podaje, że zużycie drewna wynosi 4,3 kg na godzinę, a optymalna temperatura pracy pieca to 70 – 75 stopni Celsjusza. Długość polan, jakie mieści żeliwne palenisko wynosi 30 cm. Wymiary paleniska to 320 x 590 x 350 mm. Popielnik ma możliwość wysuwania i wyjęcia do opróżnienia zawartości. Palenisko zostało wyposażone w system czystej szyby, czyli specjalnego nadmuchu powietrza zapobiegającego osadzaniu się sadzy.

Waga całego pieca wynosi 252 kg. Opinie o kominkach wolnostojących La Nordica FLY IDRO DSA BIN mówią, że produkt ten odznacza się wysoką jakością wykonania ze szczególną dbałością o detale. Jest on również cichy w obsłudze i szybko nagrzewa powietrze, a także odznacza się wysoką sprawnością.

 

 

 

 

Euro-Kom Diplomat Inox WT

 

Mocą grzewczą 14 kW charakteryzuje się kominek wolnostojący Euro-Kom Diplomat Inox WT legitymujący się certyfikatem ISO 9001. Wydajność tego modelu to 78%. Mamy tu zastosowany system dopalania, który pozwala na lepszą sprawność urządzenia. Dzięki niemu jest zmniejszone zużycie drewna oraz emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Żaroodporna szyba w drzwiach kominka wytrzymuje temperaturę do 750 stopni Celsjusza.

Fabrycznie montowany szyber pozwala na sprawne regulowanie temperaturą i szybkością spalania. A wyłożone szamotem palenisko zapewnia długie trzymanie ciepła. Model ten jest dostępny również, jako wariant z płaszczem wodnym, do podłączenia do niego centralnego ogrzewania. Wymiary pieca wynoszą: wysokość 1850 mm, szerokość 755 mm i głębokość 620 mm, natomiast jego waga to 170 kg. Kominek ten jest przystosowany do spalania wyłącznie drewna. Został on wyposażony w funkcjonalny popielnik i żeliwny ruszt.

Czystą szybę drzwiczek utrzymuje się dzięki systemowi nawiewu powietrza na szybę i do paleniska. Klienci uważają, że kominek dobrze spełnia swoje zadanie, bo piec cechuje bardzo wysoka jakość wykonania. Dodatkową atrakcję stanowi tu pryzmatyczna wizja ognia, dzięki której załamujące się światło w szybie drzwiczek, tworzy atrakcyjny obraz paleniska.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...