Ranking 5 najlepszych grzejników na podczerwień w 2021

Ostatnio aktualizowane: 12.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Grzejnik na Podczerwień – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup grzejnika na podczerwień, to warto z naszym rankingiem przeanalizować najciekawsze oferty, które znajdują się na rynku. Zestawienie pomoże Ci w wyborze odpowiedniego produktu. W sklepach oferowanych jest wiele paneli, jednak opierając się na opinii konsumentów, dowiedzieliśmy się, że model Greenie PG800 oceniany jest najwyżej. Grzejnik wyróżnia atrakcyjny design – można go zainstalować w każdym pokoju w domu, a także w biurze. Urządzenie umożliwia szybkie nagrzanie pomieszczenia. Jednocześnie produkt jest dość łatwy w montażu, więc bez problemu można go powiesić. W przypadku, gdy grzejnik ten Ci się nie spodobał, polecamy zapoznać się z kolejną pozycją z rankingu – Cronos 480W z WiFi. To model, który można obsługiwać za pomocą smartfona, po pobraniu odpowiedniej aplikacji. Moc sprzętu wynosi 480 W, efektywnie ogrzeje pomieszczenie o powierzchni do 16 m2. Co ważne, grzejnik bardzo elegancko się prezentuje. W zależności od potrzeb można zamontować go na ścianie lub na suficie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki grzejnik na podczerwień kupić?

 

Grzejnik na podczerwień, nazywany często również promiennikiem, generuje promieniowanie podczerwone i w ten sposób dogrzewa pomieszczenie. Tego typu urządzenie można bez przeszkód zamontować w domu i w biurze. Dla użytkowników chcących dowiedzieć się, jaki grzejnik na podczerwień wybrać przygotowaliśmy ten poradnik zakupowy. Są w nim praktyczne wskazówki, którymi należy się kierować robiąc zakupy.

Zalety grzejników na podczerwień

Ogrzewanie przy pomocy podczerwieni to dobry sposób na to, aby zwiększyć komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Choć tego typu produkty są zasilane sieciowo, nie wpływają na wzrost rachunków za prąd. Zaraz po włączeniu promiennika wyczuwalne jest ciepło, co jest bardzo dużą zaletą dla osób niecierpliwych i wrażliwych na niskie temperatury. Model na podczerwień, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, nie ogrzewa powietrza w pokoju, tylko powierzchnie, do których dociera promieniowanie. Przez to promiennik możemy zamontować zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak też na tarasie i podobnych miejscach na świeżym powietrzu (aby sprzęt mógł efektywnie działać, powinniśmy zadbać o osłonę przed wiatrem).

 

Materiał wykonania

Promienniki podczerwieni powstają zazwyczaj ze szkła hartowanego albo włókna węglowego. Pierwszy wspomniany materiał jest wytrzymały i niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, co wynika ze sposobu jego zabezpieczenia. Szkło najpierw podgrzewa się do temperatury ok. 640 st. C, a następnie schładza w strumieniu sprężonego powietrza. Włókno węglowe również jest solidne, a do tego lekkie. Mówi się też, że jest ono sztywniejsze niż stal czy aluminium, ponieważ powstaje w wyniku pirolizy (suchej destylacji) polimerów organicznych, takich jak np. poliakrylonitryl. Na rynku dostępne są również panele z obudową ze stali, które nie są podatne na korozję, zarysowania ani podobne uszkodzenia.

 

Wymiary

Zanim kupimy i zamontujemy grzejnik musimy zmierzyć planowane miejsce instalacji. To pozwoli nam zapobiec zakupowi niedopasowanego produktu. Wśród promienników podczerwieni bez problemu znajdziemy zarówno bardzo małe modele (do 70 cm szerokości i wysokości), a także znacznie większe, które efektywnie ogrzewają pomieszczenia o dużym metrażu, np. hale.

 

Moc – jaki grzejnik na podczerwień jest najlepszy?

Moc urządzeń grzewczych na podczerwień wynosi od 500 W do 2500 W. Jak wybrać właściwy sprzęt? Przyjmuje się, że na 1 m3 budynku przypada 20 W, dlatego im większe jest pomieszczenie, tym mocniejszego modelu potrzebujemy. Dużo jednak może zależeć również od tego, gdzie ma znaleźć się zakupiony produkt. W sypialni i pokoju dziennym na 1 m3 powierzchni powinno przypadać nieco więcej niż 20 W mocy (nawet do 30 W), żebyśmy mogli czuć się komfortowo w pomieszczeniu i nie myśleć o chłodzie na zewnątrz.

 

Sposób montażu

Panele na podczerwień można zamontować na ścianie lub na suficie, w zależności od pomieszczenia oraz własnych preferencji. Niektórzy producenci ściśle określają, na jakiej wysokości powinno znaleźć się urządzenie, aby mogło skutecznie działać. To bardzo ważne, aby stosować się do zaleceń, gdyż inaczej promiennik nie będzie ogrzewać pomieszczenia tak efektywnie, jak powinien i rozczarujemy się zakupem. To, gdzie zamontujemy grzejnik może mieć ponadto istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze, pozostałych domowników, a także domowych zwierząt. Jeżeli promiennik znajdzie się zbyt nisko, istnieje ryzyko poparzenia się przy dotknięciu obudowy. Wszystko przez to, że panele na podczerwień nagrzewają się do temperatury ponad 300 st. C.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Najlepszy grzejnik na podczerwień jest wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem podnoszące bezpieczeństwo użytkowania. Takie rozwiązanie powoduje, że sprzęt z pewnością nie ulegnie awarii, nawet jeśli będzie działać przez wiele godzin bez przerwy. Do domu zamieszkiwanego przez małe dzieci polecamy promiennik, który ma dodatkowo specjalną kratkę zapobiegającą dotknięciu rozgrzanego elementu grzewczego.

 

 

Termostat

Jeżeli kupimy promiennik wyposażony w regulowany termostat, zyskamy możliwość kontrolowania ilości ciepła dostarczanego do pomieszczenia. Z pewnością nie będzie nam więc za zimno ani za gorąco. Zastosowanie termostatu może też wpływać na zmniejszenie zużycia prądu.

 

Klasa ochrony

Jak już wspomnieliśmy, grzejniki na podczerwień możemy zamontować w wielu różnych miejscach. Jeśli planujemy instalację panelu w pomieszczeniu o podwyższonym poziomie wilgotności, konieczne jest znalezienie produktu w odpowiedniej klasie ochrony. W przypadku łazienki czy kuchni dobrym wyborem jest model oznaczony symbolem IP44, ponieważ ma uszczelki zapobiegające przedostaniu się wody i zanieczyszczeń do środka obudowy. Do stosowania na zewnątrz i dużych halach produkcyjnych nadają się promienniki w klasie IP65. Na pewno nie uszkodzi ich kurz oraz wilgoć.

 

Design

Panele na podczerwień są równie eleganckie i stylowe, co zwykłe grzejniki elektryczne. Oferowane przez popularne marki promienniki można łatwo dopasować do wystroju wnętrza, bardzo często istnieje możliwość samodzielnego zdecydowania o kolorze obudowy. Nie musimy się więc martwić, że panel będzie się źle prezentować w pokoju.

 

Grzejniki na podczerwień w dobrych cenach

Najtańsze grzejniki na podczerwień kosztują ok. 100 zł, jednak mają stosunkowo niską moc i są przeznaczone do użytku w małych pomieszczeniach. Mocniejsze i większe sprzęty są znacznie droższe, ich cena może przekraczać 1000 zł. Jednak takie panele zwykle są bardziej efektywne, a ponadto zachwycają unikatowym designem oraz solidnością.

 

 

5 najlepszych grzejników na podczerwień. Opinie w 2021 roku

 

Zebraliśmy stylowe i praktyczne modele ogrzewające światłem zbliżonym do słonecznego, aby pomóc Ci w wybraniu urządzenia pasującego do Twojego domu, zakładu lub biura. Prezentowany ranking grzejników na podczerwień zawiera produkty, które szybko ogrzewają pomieszczenia.

 

1. Greenie Panel Grzewczy na Podczerwień 60x120cm 800W ze Szklaną Powłoką PG800

 

Greenie PG800 służy do ogrzewania pomieszczeń za pomocą podczerwieni. Co istotne, oprócz praktycznego zastosowania, model atrakcyjnie się prezentuje dodając wnętrzu stylu. Urządzenie jest odpowiednie do użytku zarówno w domu, jak i miejscu pracy – w pokojach o wielkości do 20 m2.

Produkt dobrze i szybko ogrzewa pomieszczenia, a jego moc jest równa 800 W. Warto dodać, że model jest bardzo wydajny i zużywa niewiele energii. Sprzęt wykonano z wytrzymałych materiałów – panel grzewczy zrobiono z hartowanego szkła.

Wymiary tego modelu są równe: 60 cm x 120 cm x 2,5 cm. Jednocześnie grzejnik jest bardzo cienki, w efekcie czego nie odstaje od ściany. Urządzenie jest bezpieczne w użyciu, gdyż zastosowano w nim ograniczenie nagrzewania. Panel można w łatwy i szybki sposób zamontować w wybranym miejscu, a także przenosić do różnych pomieszczeń. Konsumenci twierdzą, że już kilka minut po włączeniu produktu czuć różnicę w temperaturze pokoju.

Greenie PG800 to grzejnik na podczerwień o mocy 800 W. Działanie paneli jest odczuwalne po 10 minutach od włączenia. Sprzęt ma certyfikat TUV.

Zalety
Kierunek ogrzewania:

Panele zostały wykonane w taki sposób, że ogrzewają odpowiednio podłogę oraz osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu. Wybierając ten grzejnik, nie potrzebujesz żadnego dodatkowego źródło ciepła.

Instalacja:

Instalowanie paneli nie jest trudne i zajmuje jedynie kilka minut. Do tego nie musimy być specjalistami, aby to zrobić w odpowiedni sposób. Wystarczy dokładnie przeczytać instrukcję i przygotować odpowiednie narzędzia do zamontowania grzejnika.

Konwersja:

Jak podają badania, prezentowane grzejniki oddają dużo ciepła. Jest to więc o bardziej ekonomiczny sposób niż używanie węgla lub innych pochodnych opałów, np. groszku.

Szybkość:

Możesz zauważyć, że panele robią się ciepłe już po 10 minutach od ich włączenia. Dlatego, kiedy wracasz do domu w zimowe dni, nie musisz się martwić, że wciąż będzie Ci zimno przez bardzo długi czas.

Certyfikaty:

Panele mają specjalne certyfikaty, które potwierdzają, że są one dobrze wykonane, a dodatkowo nie zagrażają naszemu zdrowiu, ani bezpieczeństwu.

Wady
Ustawienia:

Panele można regulować z pomocą specjalnego pilota. Niektórzy użytkownicy uważają jednak, że na początku ustawienia mogą być trochę niezrozumiałe, a przyzwyczajenie się może potrwać chwilę.

 

 

 

 

2. Grzejnik na Podczerwień, Promiennik IR Cronos 480W z WiFi

 

Grzejnik Cronos 480W z WiFi można zamontować na ścianie lub suficie, w zależności od własnych potrzeb. Jego moc wynosi 480 W, a ogrzewana powierzchnia to 12 – 16 m2. Elementem grzewczym jest kryształ węgla. Urządzenie ma wbudowany termostat z nowoczesnymi funkcjami, w tym wykrywaniem otwartego okna i automatycznym wyłączaniem.

Sprzęt ma tygodniowy programator, dlatego możemy ustawić, w jakich godzinach będzie się włączał i wyłączał każdego dnia. Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, zwłaszcza że możemy to robić za pomocą swojego smartfona (to model z wbudowanym Wi-Fi). Wymiary grzejnika to: 90 cm x 50 cm, waży on ok. 4 kg.

Konsumenci coraz chętniej kupują opisywane urządzenie, ponieważ efektywnie ogrzewa pomieszczenie, nie generując przy tym hałasu. To estetycznie wyglądający i solidny sprzęt, wykonano go z materiału Synthelith oraz aluminium. Sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez alergika, gdyż grzejnik zaprojektowano w taki sposób, aby nie przyciągał cząsteczek kurzu i nie wymagał częstego czyszczenia.

Cronos 480W z WiFi to sprzęt o wymiarach: 90 cm x 50 cm x 2 cm, który jest dostępny w białym kolorze. Moc grzejnika wynosi 480 W.

Zalety
Nie osiada na nim kurz:

Urządzenie wyróżnia się tym, że nie przyciąga cząsteczek kurzu. To oznacza, że nie trzeba go często czyścić.

Elegancki design:

Grzejnik może pełnić funkcję dekoracyjną. Wykończono go jasną powłoką, która efektownie się błyszczy i jest odporna na uszkodzenia.

Wbudowane Wi-Fi:

Ponieważ urządzenie ma wbudowane Wi-Fi, można obsługiwać je przy użyciu smartfona, wystarczy pobrać specjalną aplikację.

Odpowiedni dla alergików:

Grzejnik jest polecany do domów zamieszkiwanych przez alergików oraz małe dzieci. Nie wzbija on kurzu ani innych zanieczyszczeń w powietrze, co mogłoby wywołać nieprzyjemne dolegliwości.

Wady
Za krótki przewód:

Sprzęt ma stosunkowo krótki przewód (150 cm). Chcąc zamontować go na suficie lub wysoko na ścianie, zwykle konieczne jest użycie przedłużacza, co może nie prezentować się estetycznie.

 

 

 

 

3. Perel Grzejnik Tarasowy na Podczerwień 2000 W PHP2000

 

Osoby, którym potrzebny jest grzejnik przystosowany do użytku na zewnątrz, powinny zwrócić uwagę na urządzenie Perel 2000 W PHP2000. Nadaje się ono do montażu na balkonie czy tarasie. Sprzęt ma obudowę w klasie szczelności IP65, która jest dobrze zabezpieczona przed działaniem wilgoci i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Urządzenie ma moc 2000 W, co zapewnia mu efektywne działanie. Do produkcji sprzętu wykorzystano aluminium i metal, dlatego nie jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne. Grzejnik waży ok. 2,2 kg, a jego wymiary to: 46 cm x 19 cm x 7,5 cm.

Kupującym podoba się to, że sprzęt jest łatwy w montażu. Można umieścić go na ścianie, pod zadaszeniem lub parasolem. Grzejnik dobrze sprawdza się w chłodne dni oraz wieczory, zapobiega odczuwaniu nieprzyjemnego zimna. Jest on bezpieczny w użytkowaniu, a ponadto jego obsługa nie jest skomplikowana.

Model Perel 2000 W PHP2000 ma wymiary: 46 cm x 19 cm x 7,5 cm. Jego moc to 2000 W. Urządzenie waży ok. 2,2 kg.

Zalety
Do użytku na zewnątrz:

Sprzęt ma obudowę w klasie szczelności IP65 i jest dobrze przystosowany do użytku na zewnątrz. Można zamontować go na tarasie, balkonie lub w altance ogrodowej, aby móc tam przyjemnie spędzać czas w chłodne dni i wieczory.

Szybki montaż:

Zamontowanie urządzenia w wybranym miejscu nie powinno zająć dużo czasu. Grzejnik ma kompaktowe wymiary, a do tego jest lekki.

Odporność na uszkodzenia:

Sprzęt jest wykonany z wytrzymałych materiałów: Metalu oraz aluminium. Wykazuje on odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To trwały model.

Wady
Brak pilota:

Chcąc włączyć lub wyłączyć urządzenie, należy do niego podejść i wcisnąć włącznik umieszczony za lampą. Według części konsumentów bywa to uciążliwe, brakuje im możliwości obsługi grzejnika za pomocą pilota lub smartfona.

 

 

 

 

4. Greenie Panel Grzewczy na Podczerwień 90x30cm 300W PW300

 

Greenie 300W PW300 to grzejnik, który elegancko wygląda i do tego efektywnie działa. Nadaje się do użytku zarówno w domu, jak i w biurze, zalecana wielkość pomieszczenia to 7 m2. Urządzenie ma moc 300 W, emituje ono naturalne, biało-żółte światło.

Sprzęt można zamontować na ścianie, również pod samym sufitem, zarówno w pionie, jak i poziomie. Jego wymiary to: 90 cm x 30 cm x 2,5 cm. Ze względu na białą obudowę grzejnik można dopasować do każdego pomieszczenia, niezależnie od wystroju. Ma on stosowne certyfikaty, w tym CE i RoHS.

Kupujący chwalą urządzenie za to, że niemal od razu po jego uruchomieniu odczuwalne jest przyjemne ciepło. Grzejnik nie generuje hałasu podczas pracy, a ponadto może pełnić funkcję dekoracyjną. Jego instalacja nie jest bardzo kłopotliwa, w dodatku kabel zasilający ma odpowiednią długość.

Urządzenie Greenie 300W PW300 waży ok. 3 kg, a jego wymiary to: 90 cm x 30 cm x 2,5 cm. Moc grzejnika wynosi 300 W.

Zalety
Elegancko wyglądająca obudowa:

Sprzęt nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale również jest efektowną dekoracją. Ma on białą obudowę, która efektownie połyskuje i jest odporna na uszkodzenia.

Długi przewód:

Grzejnik wyposażono w długi przewód, w efekcie czego zwykle nie ma potrzeby podłączania go do przedłużacza. Można umieścić go nawet tuż pod sufitem.

Montaż w pionie i poziomie:

Urządzenie może być zamontowane nie tylko w pionie, ale również w poziomie, zależnie od własnych potrzeb.

Wady
Wymaga regularnego czyszczenia:

Grzejnik należy regularnie czyścić, gdyż stosunkowo szybko osiada na nim kurz (jest on dobrze widoczny).

Do niewielkich pomieszczeń:

Nie jest to urządzenie przystosowane do montażu w dużym pomieszczeniu. Ogrzewa ono do 7 m2 powierzchni.

 

 

 

 

5. Panel Grzewczy na Podczerwień, Grzejnik Gruber Heizung 07E TIMER LCD

 

Sprzęt Gruber Heizung 07E TIMER LCD można zamontować na ścianie lub ustawić na podłodze na stabilnych nóżkach. Jego moc wynosi 425 W, sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni 9 – 12 m2. Urządzenie wyposażono w bezpiecznik chroniący płytę główną przed przegrzaniem.

Grzejnik obsługuje się za pomocą poręcznego pilota. Na obudowie znajduje się duży i czytelny wyświetlacz LCD, umożliwiający szybkie sprawdzenie temperatury. Wymiary urządzenia to: 60 cm x 60 cm x 1 cm. Ponieważ ma ono timer, możemy je zaprogramować, aby włączało się i wyłączało o określonej godzinie.

Sprzęt został doceniony przez kupujących za łatwą obsługę i montaż, jak również za szybkie działanie. Co prawda wyświetlacz jest podświetlany na niebiesko, ale z pewnością nie będzie przeszkadzać domownikom, gdyż gaśnie po 15 sekundach bezczynności. Co ważne, urządzenie może być używane w różnych pomieszczeniach w domu: Sypialni, salonie, pokoju dziecka czy kuchni. Ma ono kompaktowe wymiary, a żeby zaczęło działać, wystarczy podłączyć je do prądu.

Grzejnik Gruber Heizung 07E TIMER LCD ma moc 425 W. Sprzęt waży ok. 6 kg, a jego wymiary to: 60 cm x 60 cm x 1 cm.

Zalety
Brak potrzeby montowania na ścianie:

Jeśli chcemy, możemy zamontować urządzenie na ścianie, ale nie jest to konieczne. Możliwe jest także ustawienie grzejnika na podłodze na nóżkach, tym samym w razie potrzeby szybko przeniesiemy je do innego pomieszczenia.

Wbudowany termostat:

Sprzęt ma wbudowany termostat. Nie ma ryzyka, że przegrzeje się on w wyniku wielogodzinnej pracy, co mogłoby skutkować trudną do naprawienia usterką.

Wady
Nieestetyczny design:

Nie wszystkim kupującym spodobał się wygląd urządzenia. Część z nich uważa, że grzejnik prezentuje się mało estetycznie.

Niższa wydajność w wychłodzonym pomieszczeniu:

Wydajność sprzętu jest uzależniona od tego, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Jeśli na co dzień jest w nim bardzo chłodno, działanie grzejnika może okazać się niedostatecznie efektywne.

 

 

 

 

Jak działa grzejnik na podczerwień?

 

Grzejnik na podczerwień uznawany jest za nowoczesny, ale też efektywnie działający sprzęt. To może być dobra alternatywa dla zwykłego kaloryfera. Chcesz kupić urządzenie grzewcze wykorzystujące podczerwień, ale najpierw wolisz dowiedzieć się, w jaki sposób działa? O tym jest następna część naszego artykułu.

 

 

Czym jest energia podczerwieni?

Energia podczerwieni to inaczej energia promieniowania. Przemieszcza się ona w przestrzeni w postaci fal elektromagnetycznych, które nie są dla nas widoczne. Mogą one odbijać się, być pochłaniane lub ulegać skupieniu, tak samo, jak światło. Co ciekawe, to nie powietrze jest nośnikiem energii podczerwieni. Zmienia się ona w ciepło w momencie, kiedy zostanie pochłonięta (ulegnie absorpcji) przez ludzi, zwierzęta i inne przedmioty znajdujące się w otoczeniu.

 

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Grzejnik na podczerwień po włączeniu zaczyna emitować fale elektromagnetyczne. Po chwili możemy odczuć podwyższenie temperatury otoczenia i przyjemne ciepło. Jest to możliwe, ponieważ nasze ciało zacznie pochłaniać wspomniane fale, podobnie jak wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu (dotyczy to również samych ścian). Za sprawą grzejnika na podczerwień temperatura średnio jest wyższa o 2 lub 3 st. C od tej rzeczywistej, ale jednocześnie nie mamy wrażenia, że w pokoju jest zbyt duszno (na co często narzekają posiadacze zwykłych kaloryferów). Z tego względu sprzęt na podczerwień pomaga stworzyć w pomieszczeniu komfortowe dla domowników warunki, które dodatkowo są korzystne dla zdrowia.

Miejmy na uwadze, że energia podczerwona jest często wykorzystywana w lecznictwie, dlatego po dłuższym czasie używania grzejnika na podczerwień możemy odczuć poprawę samopoczucia czy ogólnej kondycji zdrowotnej. Promieniowanie podczerwone nie podgrzewa powietrza, ale je jonizuje ujemnie, a więc eliminuje krążące jony dodatnie. Jak twierdzą lekarze, ma to pozytywny wpływ na naszą sprawność psychofizyczną. Ważne jest również to, że nie musimy inwestować w nawilżacz powietrza, gdyż grzejnik na podczerwień nie wysusza go tak, jak tradycyjny kaloryfer.

 

 

Czy warto kupić grzejnik na podczerwień?

Codzienne używanie grzejnika na podczerwień może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu. Tego typu sprzęt może stosunkowo szybko podnieść komfort przebywania w pomieszczeniu, nawet jeśli jest mocno wychłodzone. Standardowo przyjemne uczucie ciepła odczuwalne jest po upływie maksymalnie 30 minut od włączenia urządzenia. Ogrzewanie na podczerwień to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla alergików. Ponieważ powietrze nie krąży przez cały czas w pokoju, można zminimalizować ryzyko wzbijania się cząsteczek kurzu do góry i ich ciągłego przemieszczania.

Pozwala to także zahamować rozwój pleśni i grzybów. Jak twierdzą specjaliści, sprzęty na podczerwień są na tyle trwałe, że można je użytkować nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. W sklepach dostępne są nie tylko stojące grzejniki, ale i panele przystosowane do montażu na ścianie, suficie czy podłodze. Nierzadko pełnią one funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu, co jest ich dodatkowym atutem. Poza tym wybór odpowiedniego urządzenia nie jest tak trudny, jak początkowo mogłoby się wydawać. Z łatwością można znaleźć informacje o tym, jaki grzejnik na podczerwień jest polecany przez specjalistów (piszemy o tym również w umieszczonym wyżej rankingu).

 

Jakie są wady ogrzewania na podczerwień?

Choć ogrzewanie na podczerwień ma wiele zalet, to nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Grzejniki emitujące fale podczerwone nie nadają się do podgrzewania wody, do tego musimy znaleźć inne urządzenie. Jeśli budynek, w którym mieszkamy, ma słabą izolację, wówczas trudno nam będzie go ogrzać, co wynika z ciągłego uciekania ciepła na zewnątrz poprzez źle zabezpieczone ściany. Mimo że grzejnik na podczerwień pozwala zmniejszyć całkowite koszty ogrzewania domu, to jego zakup wiąże się z dużym wydatkiem.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest grzejnik na podczerwień?

Grzejnik na podczerwień to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych modeli konwekcyjnych, które ogrzewają pomieszczenie poprzez podnoszenie temperatury powietrza. Wersje wykorzystujące podczerwień wysyłają fale elektromagnetyczne, które swoim działaniem przypominają promienie słoneczne. Ciepło trafia bezpośrednio na powierzchnię przedmiotów i do ludzi, a nie na powietrze w pomieszczeniu. Ściany, podłogi i meble są równomiernie ogrzewane, co wpływa na odczuwany komfort cieplny. Jest to jednak zjawisko podobne do słońca i cienia na zewnątrz, ponieważ kiedy dana osoba znajduje się poza zasięgiem wysyłanych fal elektromagnetycznych, odczuwana temperatura spada i zmniejsza się również wspomniany komfort cieplny, zupełnie jak w przyrodzie, gdy ze światła słonecznego przejdzie się do cienia.

P2: Jak zamontować grzejnik na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień pozwalają na uzyskanie ciepła poprzez wysyłanie fal elektromagnetycznych. Urządzenia w formie paneli można zamontować na ścianie lub na suficie. W zależności od wybranego miejsca uzyskujemy inny stopień ogrzania przedmiotów i ludzi. Ponieważ nagrzewają się one do bardzo wysokich temperatur, należy umieścić je na takiej wysokości, aby nie istniało ryzyko przypadkowego poparzenia. Dostępne są też modele stojące na dołączonych do zestawu stojakach, dzięki czemu można umieścić grzejnik w każdym miejscu w pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, aby znajdował się w pewnej odległości od przebywających w pokoju ludzi, wystarczy zaledwie 25 cm. Grzejniki nie mogą być także zasłaniane przed inne przedmioty, takie jak drzwi czy szafa, ponieważ nie będą prawidłowo spełniać swojego zadania.

 

P3: Ile kosztuje grzejnik na podczerwień?

Ceny grzejników na podczerwień różnią się w zależności od modelu, na jaki się zdecydujesz. Panele, które możesz powiesić na ścianie lub suficie to koszt ok. 580 zł za urządzenie o mocy 450 W. Mocniejsze, 600 W, kosztują ok. 1000 zł lub też ok. 1200 zł za grzejnik o mocy 800 W. Duże, przemysłowe panele 1200 W, które sprawdzą się w warsztatach, budynkach użytkowych i handlowych, to zakup rzędu ok. 900 zł. Najtańsze wersje z dołączonym stojakiem, które można postawić w dowolnym miejscu pomieszczenia lub powiesić na ścianie dostępne są w cenie ok. 140 zł, a ich zaletą jest duża powierzchnia grzewcza.  

P4: Gdzie kupić grzejnik na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień są dostępne w wielu miejscach. Znajdują się w sklepach budowlanych lub oferujących wyposażenie do domu. Można także udać się do salonu producenta, jeśli znajduje się on w Twojej okolicy. Niektóre sklepy z oświetleniem mają również w swojej ofercie grzejniki na podczerwień. Najłatwiejszą opcją jest poszukanie takiego urządzenia w sklepach internetowych, gdzie można porównać oferty wielu producentów i wybrać model najlepiej dopasowany do domu. Przed dokonaniem zakupu, warto zapoznać się ze wszystkimi parametrami grzejnika i sprawdzić, czy będzie on odpowiadał naszym oczekiwaniom. O poradę można zapytać ekspertów w sklepach z artykułami budowlanymi i wykończeniowymi.  

 

 

Inne artykuły, którymi możesz być zainteresowany:

Biokominek Koza K6

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Greenie PW450

 

Modelem, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również atrakcyjnie się prezentuje jest Greenie PW450. Grzejnik ma białą, estetyczną obudowę. Istnieje także możliwość nałożenia na panel obrazu podświetlanego z pomocą podczerwieni. Sprzęt przeznaczony jest do montowania w domach oraz miejscach pracy. Model przystosowany jest do pracy w pomieszczeniach o powierzchni około 20 m2.

Po 10 minutach od włączenia produktu można poczuć zmiany w temperaturze pomieszczenia. Wymiary grzejnika są równe: 60 cm x 60 cm. Warto dodać, że model w łatwy sposób się montuje, więc można go zainstalować samodzielnie.

Moc urządzenia wynosi 400 W. Panel grzewczy jest bardzo skuteczny, gdyż szybko zamienia energię w ciepło. Opinie o grzejnikach na podczerwień producenta Greenie są bardzo pozytywne. Także ten model cieszy się dużym zainteresowaniem Internautów. Konsumenci twierdzą, że produkt ten zasługuje na uwagę, gdyż jest skuteczny i wygodny w obsłudze.

Greenie PW450 to panele grzewcze o mocy 450 W. Wymiary tego modelu wynoszą 60 cm x 60 cm. Produkt ma certyfikat TUV, który zapewnia nas, że możemy bez obaw zainstalować sprzęt w biurach oraz w domach prywatnych. Jest to grzejnik na podczerwień do 600 zł.

Zalety
Szybkość działania:

Po włączeniu grzejnik zaczyna pracować po około 6 minutach. Jest to jeden z najlepszych wyników, jeżeli chodzi o szybkość rozpoczęcia działania i oddawania ciepła.

Gabaryty:

Model jest bardzo mały, więc można go zainstalować nawet w niezbyt dużym pomieszczeniu.

Instalacja:

Do instalacji niepotrzebne są dodatkowe narzędzia i dlatego wraz z instrukcją można łatwo to zrobić bez pomocy specjalisty.

Wady
Zabrudzenia:

Na panelu szybko widać zabrudzenia, więc trzeba go regularnie przecierać.

Sterowanie:

Dołączony pilot może być dość skomplikowany w obsłudze, na początku osoba obsługująca może mylić ustawienia.

 

 

Fenix PI1200

 

Fenix PI1200 to panel grzewczy, który jest odpowiedni do stosowania w dużych halach przemysłowych, warsztatach i przestronnych pomieszczeniach wymagających skutecznego ogrzewania. Sprzęt umożliwia szybkie podgrzanie powietrza, co jest szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym. Wymiary tego modelu są równe: 155 cm x 15 cm x 6 cm.

Moc silnika urządzenia wynosi 1200 W, gdzie na każdy 1 m2 przewidziana jest moc około 35 W. Istotną kwestią jest odpowiednie zamontowanie produktu, gdyż powinien się znajdować na wysokości od 3,5 m do 10 m. Warto także dodać, że urządzenie może się rozgrzać nawet do 380 st. C.

Sprzęt wykonany jest z wytrzymałych materiałów – element grzewczy zrobiony jest z aluminium i krzemu, a obudowa ze stali. Użyte tworzywa są dość lekkie. Po zainstalowaniu panel prezentuje się profesjonalnie. Konsumenci są zadowoleni z tego modelu przez wzgląd na łatwość montażu i użytkowania sprzętu.

Hotzone Basic 6 to panel grzewczy o mocy 800 W. Wymiary modelu wynoszą 120 cm x 60 cm. Panel może maksymalnie osiągnąć temperaturę 120 st. C.

Zalety
Montaż:

Grzejnik jest bardzo lekki i przenoszenie go nie sprawia problemu. Oznacza to też, że montaż nie jest trudny, szczególnie że nie potrzebujemy dodatkowych narzędzi.

Design:

Model wygląda ładnie, a co najważniejsze jest cienki i nie zabiera zbyt dużo miejsca. W efekcie grzejnik nie szpeci pomieszczenia.

Wady
Wytrzymałość:

Można dość łatwo uszkodzić grzejnik, więc lepiej umieścić go w miejscu niedostępnym dla zwierząt czy dzieci.

Grzanie:

Użytkownicy uważają, że grzejnik dobrze sprawdza się jako dodatkowe ogrzewanie, nie jako główne.

 

Infrapower IPW600

 

Produkt Infrapower IPW600 jest odpowiedni do montowania zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Sprzęt należy założyć na ścianę na właściwej wysokości lub umieścić na suficie. Jednocześnie od góry urządzenie równomiernie nagrzewa całe pomieszczenie.

Panel ma moc równą 600 W, co pozwala na skuteczne ogrzanie pokoju o powierzchni do 13 m2, a w przypadku większych pokojów można zawiesić kilka grzejników. Konsumenci zauważyli, że ciepło w powietrzu utrzymuje się przez długi czas po wyłączeniu sprzętu.

Model wykonany jest z aluminium, które ma biały, matowy kolor. Wykorzystany materiał jest bardzo lekki, więc sprzęt waży tylko 4,5 kg. Wymiary panelu są równe: wysokość – 60 cm, szerokość – 90 cm i grubość – 0,5 cm (na ramie 2,5 cm). Grzejnik ma klasę ochronną równą IP44, więc może być montowany także w łazience.

Infrapower IPW600 to grzejnik o mocy 600 W. Jest on przeznaczony do ogrzewania pomieszczenia o powierzchni maksymalnie do 13 m3. Wymiary grzejnika to 60 cm x 90 cm. Jego grubość wynosi 5 cm.

Zalety
Ogrzewanie:

Grzejnik jest niewielki i dlatego nie zabiera zbyt dużo miejsca. Pomimo to panele mogą ogrzać pomieszczenie, którego powierzchnia wynosi 13 m3. Dzięki gabarytom sprzętu zaoszczędzamy dużo miejsca.

Wykonanie:

Model jest dość gruby, ma 5 mm, a do tego jest otoczony 2,5 cm białą ramką, która go ochrania przed zniszczeniami. Dlatego nie musimy się martwić, że po pewnym czasie będzie trzeba wymienić grzejnik.

Design:

Model jest biały i bardzo ładnie się prezentuje. Jest on estetycznie wykonany i pasuje do nowoczesnych pomieszczeń, domu lub biura.

Montaż:

Instalacja modelu nie sprawia żadnych problemów i można ją wykonać samemu. Nie potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia, a sam proces zajmuje chwilkę.

Wady
Czyszczenie:

Na białym panelu szybko widać zabrudzenia i kurz, a jego czyszczenie raczej nie należy do łatwych czynności.

 

Saturn ST-HT0498

 

Grzejnik Saturn ST-HT0498 ma bardzo prostą konstrukcję, w efekcie czego wygodnie się go używa w każdym miejscu. Produkt przystosowany jest do montażu w halach, warsztatach, na budowach, a także w domach. Urządzenie ustawione jest na stabilnym stojaku z 3 nóżkami, których wysokość można regulować (do 190 cm). Jednocześnie panel można w łatwy sposób zawiesić na ścianie. Obudowa modelu jest czarna, więc sprzęt pasuje do większości pomieszczeń.

Dla bezpieczeństwa na panelu grzewczym położono kratkę, która chroni przed poparzeniem. W urządzeniu zastosowano także regulowany termostat. Grzejnik ma też wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem. Co istotne, maszyna nie zużywa tlenu, więc może być używana w zamkniętych pomieszczeniach.

Moc produktu jest równa 2500 W. Ten dobry i tani grzejnik na podczerwień cicho pracuje, w związku z tym nie przeszkadza użytkownikom w codziennych czynnościach. Konsumenci cenią model za łatwość użycia i możliwość wygodnego przechowywania.

Saturn ST-HT0498 to grzejnik o mocy 2500 W. Jest to model wolnostojący. Można go również zamontować na ścianie.

Zalety
Moc:

Produkt ma bardzo dużą moc, która wynosi aż 2500 W. To pozwala bez problemu ogrzać nawet bardzo duże pomieszczenie, pomimo niezbyt dużych rozmiarów sprzętu. Grzejnik może być traktowany jako jedyne źródło ciepła.

Bezpieczeństwo:

Model ma specjalną funkcję zabezpieczającą go przed przegrzaniem. Nie przegrzewa się, ponieważ grzejnik się automatycznie wyłącza.

Hałas:

Grzejnik nie generuje żadnych dźwięków, więc ogrzewanie z pewnością nie będzie przeszkadzać podczas wykonywania codziennych czynności.

Wady
Miejsce:

Model postawiony na podłodze zajmuje dość dużo miejsca. Dlatego lepiej montować go na ścianie.

 

Cronos 600W z Termostatem

 

Chcielibyśmy zaprezentować model Cronos 600W, czyli panel z termostatem, którego elementem grzewczym jest kryształ węgla. Urządzenie można zamontować na ścianie lub suficie, zależnie od własnych potrzeb i metrażu pomieszczenia. Ze względu na minimalistyczny design, sprzęt można łatwo dopasować do innych elementów wyposażenia wnętrza.

Grzejnik jest polecany do domów zamieszkiwanych przez alergików. Wynika to m.in. z tego, że nie osiada na nim kurz i zanieczyszczenia nie wzbijają się w powietrze. Sprzęt jest zabezpieczony przed przegrzaniem, jego używanie jest w 100% bezpieczne. Co ważne, nie generuje on hałasu podczas pracy, dlatego nie przeszkadza nawet podczas snu.

Na temat urządzenia można znaleźć wiele pochlebnych opinii, dlatego nie mogło go zabraknąć w zestawieniu. Kupujący uważają, że to efektywnie działający model, który zapewnia natychmiastowe odczuwanie ciepła. Wyposażono go w precyzyjny termostat umożliwiający zaprogramowanie czasu grzania osobno dla każdego dnia tygodnia. Panel jest lekki i niewielki, jego grubość to ok. 1,1 cm.

Urządzenie Cronos 600W jest przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń o metrażu 14 – 18 m2. Jego moc wynosi 600 W. Grzejnik wykonano z aluminium i PVC.

Zalety
Odpowiedni dla alergików:

Model jest odpowiedni dla alergików. Nie osiada na nim kurz, dlatego można go bez trudu utrzymać w czystości. W efekcie cząsteczki zanieczyszczeń nie wzbijają się w powietrze i nie podrażniają dróg oddechowych.

Precyzyjny termostat:

To grzejnik z precyzyjnym termostatem umożliwiającym ustawienie optymalnej temperatury na każdy dzień tygodnia. Ma on funkcję wykrywania otwartego okna.

Nie wysusza powietrza:

Panel nie przyczynia się do wysuszenia powietrza w pomieszczeniu, więc możemy zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach, jak podrażnione oczy i drogi oddechowe.

Wady
Krótki przewód:

Długość przewodu zasilającego wynosi 150 cm. Pojawiają się opinie, że jest on stosunkowo krótki. To może utrudnić zawieszenie panelu we wcześniej wybranym miejscu, jeśli gniazdko nie znajduje się dostatecznie blisko.

Za mały pilot:

Do grzejnika dołączony został pilot, jednak jest on mały i można go przez nieuwagę zgubić.

 

Deva 1500W F49B129B8

 

Bardzo ciekawą propozycją jest grzejnik Radialight Deva 1500W F49B129B8 przeznaczony do montażu w łazience. Front został wykonany z białego szkła, dlatego urządzenie bez trudu dopasujemy do wystroju pomieszczenia. Moc grzewcza modelu wynosi 1500 W. Jego wymiary są równe: szerokość – 52 cm, długość – 105 cm oraz grubość – 12,5 cm.

Sprzęt jest wyposażony nie w jeden, ale dwa elementy grzewcze, czyli promiennik ciepła oraz skierowany w dół termowentylator. Ciekawe jest to, że przebywając w łazience możemy naładować swój telefon i np. posłuchać ulubionej muzyki. Grzejnik ma port USB umożliwiający podłączenie urządzenia mobilnego, a także podtrzymujący je uchwyt.

Urządzenie przypadło do gustu konsumentom, ponieważ jest eleganckie i zapewnia przyjemne uczucie ciepła. Możemy je zaprogramować na cały tydzień, a także samodzielnie ustawić komfortową temperaturę. Co więcej, grzejnik ma praktyczną funkcję suszenia ręczników, która przydaje się po kąpieli, a także po zrobieniu prania.

Sprzęt Radialight Deva 1500W F49B129B8 jest wyposażony nie tylko w promiennik ciepła, ale i termowentylator. Moc modelu wynosi 1500 W. Materiał wykonania frontu to szkło.

Zalety
Port USB:

Grzejnik został wyposażony w port USB, więc możemy do niego podłączyć smartfon, aby się naładował. To daje nam też możliwość m.in. słuchania muzyki pod prysznicem. Przy złączu znajduje się uchwyt, w którym można bezpiecznie umieścić urządzenie.

Szybkie nagrzewanie:

Jeżeli chcemy szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, wystarczy włączyć skierowany w dół termowentylator. Wówczas już po kilku minutach poczujemy przyjemne ciepło.

Wady
Za krótki kabel:

Trzeba dobrze przemyśleć, gdzie zawiesimy grzejnik, bo może się okazać, że przewód nie dosięgnie do gniazdka. Jego długość wynosi 100 cm i wiele osób uważa, że jest za krótki.

Kłopotliwe przesuwanie relingów:

Grzejnik wyposażono w dwa relingi, na których zawiesza się ręczniki. Co prawda można je samodzielnie przesuwać i zmieniać ich położenie, ale czynność ta wymaga użycia dużej siły.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
9 months ago

Jestem na etapie zbierania informacji o panelach na podczerwień z myślą o ich zastosowaniu.Szczególnie interesuje mnie sposób dobrania mocy.Jeżeli na 1m3 przyjmujemy 30w to jakim sposobem panel PG800 jest odpowiedni do pokoju o wielkości do 20m2.20m2 to 5×4 do tego wysokość 2,6 to 5x4x2,6=52m3.52m3 x 30w=1560w.
Tak samo jest w innych omawianych panelach.Czy ja żle myślę,gdzie tkwi błąd.

Zespół NR
Admin
8 months ago
Reply to  Jacek

Dzień dobry, Dziękujemy za komentarz. Dobieranie mocy grzejnika do konkretnego pomieszczenia zawsze musi opierać się na wiedzy dotyczącej przede wszystkim izolacji cieplnej pomieszczeń, w jakich się grzejnik znajdzie. Na izolacyjność składają się takie czynniki, jak rodzaj ścian zewnętrznych i ich opór cieplny, rodzaj i ilość okien w danym pomieszczeniu oraz ich szczelność, a także nie bez znaczenia może być położenie geograficzne ogrzewanego domu. Choć w Polsce od kilku lat zimy nam łagodnieją, to jednak każdy z regionów ma opracowane wytyczne dotyczące najniższych występujących temperatur w danym regionie i nie należy ich lekceważyć. Zatem dane przedstawione w tak ogólnym opracowaniu z… Read more »

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir