Grzejnik olejowy czy konwektorowy?

Ostatnio aktualizowane: 10.07.20

 

Jaki grzejnik olejowy/konwektorowy wybrać?

 

Przenośne grzejniki bardzo często są uzupełnieniem centralnego ogrzewania. Sprawdzają się one także w pomieszczeniach, w których nie udało się zamontować zwykłych kaloryferów. Obecnie największą popularnością cieszą się modele olejowe i konwektorowe. Wiele osób ma jednak problem z wyborem odpowiedniego grzejnika. Jeśli Ty również zaliczasz się do tego grona, zapoznaj się ze wskazówkami w naszym poradniku. Na końcu znajdziesz też opis najlepszego według nas modelu olejowego, jak i konwektorowego.

Zanim podejmiesz decyzję, co do zakupu odpowiedniego grzejnika, zapoznaj się z podstawowymi zaletami i wadami obu rozwiązań. Produkty olejowe zwykle do złudzenia przypominają tradycyjne kaloryfery montowane na ścianach. To, co je różni, to kółka w podstawie umożliwiające ich przemieszczanie. W przypadku modeli olejowych czynnikiem nagrzewającym się i akumulującym ciepło jest olej. Potrzebuje on kilku godzin, żeby się nagrzać, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla niecierpliwych osób. Niemniej ta substancja akumuluje ciepło i oddaje je przez stosunkowo długi czas, nawet do 2 godzin po wyłączeniu urządzenia.

Najlepszy grzejnik olejowy w 2020 roku powinien być wyposażony w termostat. Jego obecność sprawi, że po osiągnięciu przez produkt określonej temperatury zostanie odcięty dopływ prądu. Zasilanie zostanie przywrócone w momencie, kiedy temperatura znów spadnie. Ponieważ urządzenie nie będzie przez cały czas włączone, możesz uniknąć zbyt wysokich rachunków za prąd. Zaletą modeli olejowych jest też cicha praca i to, że nie powodują one ruchów powietrza (a co za tym idzie, także kurzu) w pokoju.

Grzejniki konwektorowe nagrzewają się znacznie szybciej, dlatego to doskonały wybór dla osób, które nie lubią marznąć. Niemal natychmiast po włączeniu tego typu urządzenia gorące powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia, w efekcie czego od razu robi się cieplej. Na tak szybkie działanie modeli konwektorowych ma wpływ głównie konstrukcja. W ich obudowie znajduje się specjalna grzałka, przez którą od dołu wtłaczane jest zimne powietrze. Następnie jest ono podgrzewane i wydmuchiwane górą, by ocieplić pokój.

Najlepsze grzejniki konwektorowe bardzo szybko zapewnią optymalną temperaturę, nawet w pomieszczeniu o dużym metrażu i to jest ich podstawowa zaleta. Musisz jednak wiedzieć, że zaraz po wyłączeniu urządzenia temperatura spadnie i znów zrobi się chłodno. Ze względu na sposób działania modeli konwektorowych, wydmuchiwane powietrze wprawia w ruch drobinki kurzu, co jest niewskazane w przypadku alergików. Wadą tego typu produktów jest też nadmierne wysuszanie powietrza, co niekiedy wymusza zamontowanie specjalnych nawilżaczy.

Jak widzisz zarówno grzejniki olejowe, jak też konwektorowe mają swoje plusy i minusy. Dużo zależy od Twoich preferencji i tego, jak szybko chcesz ogrzać pomieszczenie, w którym przebywasz. Zawsze jednak pamiętaj o tym, aby sprawdzić moc urządzenia. Od tego zależy skuteczność i wydajność działania zakupionego sprzętu. Mówi się, że minimalna wartość tego parametru to 2000 W. Często zdarza się, że grzejniki mogą działać na kilku różnych poziomach mocy i to Ty określasz jego wysokość. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwoli Ci dostosować pracę produktu do swoich wymagań.

Jeśli chodzi o cenę, to modele olejowe kosztują niemal tyle samo, co konwektorowe. Dlatego robiąc zakupy, staraj się nie kierować wyłącznie tą cechą, ponieważ nie ona jest najważniejsza.

 

 

Grzejniki olejowe/konwektorowe – ranking

 

 

ADLER AD 7803 

 

ADLER AD 7803 to grzejnik olejowy z 9 żeberkami. Idealnie nadaje się on do pomieszczeń, w których nie ma tradycyjnego kaloryfera. Z pomocą powyższego urządzenia można też dogrzać pokój o dużym metrażu, gdzie zwykły grzejnik okazał się niewystarczający. Działa ono na dwóch poziomach mocy (maksimum to 2400 W), ma też regulację temperatury.

Wspomniany sprzęt został wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem, za sprawą którego możesz uniknąć awarii. Takie rozwiązanie podnosi również poziom bezpieczeństwa przy korzystaniu z prezentowanego grzejnika. Jego cechą charakterystyczną jest elegancki design. Model ADLER AD 7803 ma czarno-czerwony kolor i widnieje na nim stylowy wzór z kwiatowym motywem.

Według opinii wydawanych przez konsumentów, przedstawiony przez nas grzejnik olejowy może przypaść do gustu nawet bardzo wymagającym osobom. Wszystko przez to, że prezentuje się on wyjątkowo estetycznie, a dodatkowo zapewnia ciepło w pomieszczeniu przez długi czas. Wiele osób podkreślało, że produkt można z powodzeniem ustawić w salonie, sypialni, a nawet w biurze.

 

 

 

 

MPM MUG-07

 

Grzejnik MPM MUG-07 jest modelem konwektorowym, a więc ogrzewa pomieszczenie w bardzo krótkim czasie. Maksymalna moc powyższego sprzętu wynosi 2000 W, może on również grzać na poziomie 1200 W lub 800 W (możesz samodzielnie wybrać najbardziej optymalną wartość). To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim ogrzaniu pokoju, bez konieczności czekania nawet kilkudziesięciu minut.

Grzejnik marki MPM został wyposażony w termostat i nadmuch powietrza. Ze względu na utrzymaną w białym kolorze obudowę, prezentuje się on wyjątkowo estetycznie i można go dopasować do każdego pomieszczenia. Poza tym urządzenie nie zwraca na siebie zbyt dużej uwagi i nie zajmuje wiele miejsca.

Jak twierdzą konsumenci, opisany model to grzejnik konwektorowy w dobrej cenie. Nie potrzebuje on zbyt wiele czasu, aby zapewnić w pomieszczeniu optymalną temperaturę. Ponadto posiada on wygodne uchwyty, które ułatwią Ci przeniesienie sprzętu do innego pokoju w razie potrzeby.  

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status