Wyrzynarki ranking  

Ostatnio aktualizowane: 18.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Wyrzynarka to urządzenie, które przyda się każdemu majsterkowiczowi. Jeśli jesteś w przededniu zakupu takiego urządzenia dla siebie, to dobrze trafiłeś. Możemy Ci polecić model wyrzynarki, który używa wiele osób i chwalą sobie jego funkcjonalność. Chodzi o model Ryobi RJS1050-K 5133002219, który zyskał dużą popularność wśród użytkowników i cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Dzięki mechanizmowi Pro Stroke z czterostopniową regulacją wychyłu mamy tu dużą precyzję cięcia. Chowane żeberko pozwala na utrzymanie dokładnie linii prostej cięcia, a zamontowanie brzeszczotu umożliwia prowadzenie cięcia aż do osłony urządzenia. Linię cięcia dodatkowo oświetla lampka LED, a system AIRFORWARDS usuwa pył z powierzchni ciętej płyty. Wyrzynarka pozwala na ucięcie płyty o grubości do 105 mm, a stali 12 mm. Ma ona też płynną regulację prędkości, a zacisk SURELOCK z kolorowymi oznaczeniami pokazuje, czy brzeszczot został założony prawidłowo. Drugi model, który również możemy polecić, jako bardzo funkcjonalny to Bosch GTS 8000 E 060158H000. Pozwala on na cięcie w drewnie, aluminium i stali węglowej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką wyżynarkę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Rynek oferuje bogactwo różnego typu wyrzynarek, dlatego podjęliśmy się zadania sprawdzenia, jakie cechy powinna mieć najlepsza wyrzynarka. Poniżej opiszemy wszystkie istotne informacje, na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupie modelu dla siebie, aby być potem z niego zadowolonym.

 

 

Jaką wyrzynarkę wybrać?

Ze względu na sposób cięcia mamy wyrzynarki klasyczne, w których należy narzędzie dociskać do materiału, który chcemy uciąć, by sunęło ono po wyznaczonej linii. Brzeszczot w takim modelu porusza się w dół i w górę. Są też modele z podcinaniem, wahadłowe i oscylacyjne, gdzie brzeszczot wykonuje jeszcze dodatkowy ruch w przód i w tył, co pozwala na zmniejszenie nacisku użytkownika na cięty materiał. Ten rodzaj wyrzynarki jest przydatny szczególnie w grubych i twardych materiałach, a dodatkowa regulacja prędkości skoku brzeszczotu pozwala na dostosowanie jego ruchów do twardości obrabianego materiału.

 

Jakie materiały utniemy wyrzynarką i rodzaje cięcia

Wyrzynarki w znakomitej większości są dedykowane do cięcia drewna, ale obecnie coraz więcej z nich daje sobie radę z innymi materiałami. Najczęściej są to tworzywa sztuczne, metale, tektura, czy nawet ceramika. To, w jakim materiale pracuje wyrzynarka powinno być opisane na każdym modelu przez producenta wraz z informacją jak gruby dany materiał wyrzynarka utnie. Do cięcia różnych materiałów są też wykorzystywane różnego rodzaju brzeszczoty. Na przykład do drewna brzeszczot ma oznaczenie HCS, CV i do miękkiego drewna sprawdzają się gęsto rozmieszczone ostrza, z kolei do twardego należy szukać brzeszczotów z dużym ostrzem. Oba ostrza nadają się również do cięcia tworzyw sztucznych. Ostrza o oznaczeniu HSS przeznaczone do obróbki metali kolorowych oraz materiałów drewnopochodnych, a te ze znakami HM, TCC to brzeszczoty do stali nierdzewnej, płytek ceramicznych i cegły.

Warto również pamiętać o typie uchwytu, jaki znajduje się w wyrzynarce. Istotnym elementem może być również system mocowania brzeszczota – zamiast specjalnych kluczy, brzeszczot może być wymieniony beznarzędziowo.

Główną cechą wyrzynarki jest to, że może wykonywać cięcia po linii krzywej. Może to być otwór w blacie kuchennym pod zlewozmywak, wszelkie cięcia po łuku czy okręgu, oraz wszelkie proste cięcia po linii prostej. Do wykonywania konkretnych rodzajów cięć wyrzynarki posiadają rozmaity osprzęt pomagający w wykonanu takiego cięcia. Na przykład do cięcia prostego służą prowadnice równoległe. Wiele wyrzynarek posiada funkcję rozpychania już przeciętych części materiału, tak by można było brzeszczot swobodnie przechylać i zakrzywiać. Aby wykonywać precyzyjne cięcia wykorzystuje się też różnego kształtu brzeszczoty. Brzeszczoty o zębach skierowanych w górę, przeciwnie niż w brzeszczotach tradycyjnych, polecane do cięć precyzyjnych, a wąskie brzeszczoty do wycinania bardzo skomplikowanych kształtów.

 

Jaka jest najlepsza wyrzynarka – moc

Generalnie im wyższa moc wyrzynarki, tym dłuższą i cięższą pracę maszyna wykona. Modele wyrzynarek na ogół charakteryzują się mocą od 400 do 800 W. Tak samo sprawa ma się z liczbą skoków na minutę. Na rynku są dostępne modele od liczbie skoków od 500 do 3000 skoków na minutę. Często też wyrzynarki mają możliwość regulacji ilości skoków, co jest przydatne przy różnego rodzaju materiałach, i precyzyjnych cięciach tak, że wykorzystanie takiej funkcji jest korzystne dla jakości cięcia. Ogólna zasada jest taka, że twarde materiały potrzebują mniejszych prędkości cięcia, zaś miękkie materiały potrzebują wysokich prędkości – na przykład drewno.

 

 

Inne cechy wyrzynarek

Producenci w miarę rozwijania technologii wyrzynarek wyposażają swoje modele w rozmaite dodatkowe funkcje. Bardzo popularna ostatnio jest funkcja szybkiej, zatrzaskowej i beznarzędziowej wymiany brzeszczotu. Są dwa rodzaje brzeszczotów, rozróżniane ze względu na sposób mocowania: z trzonem typu „T” oraz trzonem typu „U”. Bardziej popularny obecnie jest typ „T”, który właśnie umożliwia wymianę beznarzędziową. Również producenci wyposażają swoje narzędzia w funkcję rozpoznawania, czy brzeszczot został zamontowany w prawidłowy sposób.

Bardzo przydatną funkcją jest możliwość ustawienia wyrzynarki tak, aby cięła ona materiał pod wybranym kątem. W przypadku takiej możliwości wyrzynarki, brzeszczot można odchylić od pionu w obie strony do 45 stopni. Pozwala to na większe wykorzystanie maszyny do bardziej specjalistycznych i precyzyjnych cięć.

Aby oświetlić przestrzeń roboczą narzędzia często są wyposażane w światło LED-owe lub świetlne wskazanie linii cięcia, po którym prowadzi się narzędzie. Każda z tych opcji ułatwia prowadzenie cięcia w miejscu zamierzonym.

Często wyrzynarki w dobrych cenach są również wyposażone w wyciąg lub wydmuch wiórów.  Przy zastosowaniu wyciągu wyrzynarka jest wyposażona w gniazdo przyłączeniowe dla odciągów. Na ogół wyciąg taki łączy się na przykład z domowym odkurzaczem, który zasysa wszystkie wióry do wnętrza pozostawiając pole pracy czyste. Innym rozwiązaniem jest nadmuch na miejsce cięcia, który wióry rozdmuchuje i też powiększa pole widzenia operatora, jednak wióry wówczas pozostają wokół miejsca pracy.

Bardzo miłym akcentem jest, gdy producent do swojego urządzenia dołącza walizkę, w której można urządzenie przechowywać. Zwłaszcza jest to przydatne, gdy producent dołącza również jakieś zapasowa brzeszczoty, klucze, czy inne elementy. Gdy masz wszystko zebrane w walizeczce, to nie tylko łatwiej się urządzenie przechowuje, ale też łatwiej jest je ze sobą zabrać do miejsca pracy mając pewność, że nie pogubi się luźnych elementów.

 

 

Najlepsze wyrzynarki w 2021 roku

 

Poniżej prezentujemy kilka modeli wyrzynarek, które według naszej opinii są warte poznania, bo prezentują wysoką jakość i funkcjonalność.

 

Nasze zalecenia

 

Ryobi RJS1050-K 5133002219 

 

Ryobi RJS1050-K 5133002219 to wyrzynarka o mocy wyjściowej 680 W, długości skoku 23 mm i częstotliwością skoków 500 do 3100 na minutę. Maksymalnie model ten może sobie poradzić z cięciem płyty drewnianej o grubości 105 mm i stali o grubości 12 mm. Waga tego modelu wynosi 2,2 kg. Model ten jest wyposażony w oświetlenie LED, które wraz z systemem AIRFORWARDS usuwającym pył z linii cięcia, pozwala na pełną kontrolę obszaru pracy. Precyzję cięcia uzyskuje się natomiast dzięki mechanizmowi PRO STROKE z czterostopniową regulacją wychyłu i płynnej, elektronicznej regulacji prędkości.

Specjalna, chowana płetwa pomaga utrzymać prostą linię cięcia, a brzeszczot FLUSHCUT, o odpowiedniej konstrukcji, pozwala na cięcie aż do osłony urządzenia. Również użytkownik ma pod kontrolą prawidłowość założenia brzeszczotu, bo zacisk SURELOCK oznaczony kolorami wskazuje, czy brzeszczot został założony prawidłowo.

Kupując ten model klient w zestawie otrzymuje 1 brzeszczot do drewna, 1 brzeszczot FLUSH CUT, wylot pyłu oraz walizkę, w która model jest opakowany. Według użytkowników, jest to sprzęt, który służy latami, bo jest solidnie wykonany. Klienci twierdzą, że w tym przedziale cenowym trudno jest znaleźć lepszy sprzęt.

Ryobi RJS1050-K 5133002219 to wyrzynarka o mocy 680 W. Częstotliwość skoków wynosi od 500 do 3100 na minutę. Model waży 2,2 kg.

Zalety
Zacisk SURELOCK:

Urządzenie wyposażono w praktyczny zacisk SURELOCK, który oznaczono kilkoma kolorami. Element ten wskazuje, czy brzeszczot został odpowiednio założony. To bez wątpienia zwiększa bezpieczeństwo pracy z użyciem sprzętu.

Regulacja wychyłu:

4-stopniowa regulacja wychyłu pozwala w łatwy sposób dostosować sprzęt do aktualnie wykonywanej pracy.

Diody LED:

Aby zagwarantować użytkownikowi odpowiednią precyzję pracy, producent wyposażył w sprzęt w dobrej jakości diody LED. Oświetlają one linię cięcia, co zapobiega ewentualnym pomyłkom.

Wykonanie:

Obudowa modelu została pokryta gumową powłoką, która zapobiega ślizganiu się dłoni. Dodatkową zaletą jest to, że element ten skutecznie tłumi wibracje, dzięki czemu nasze ręce wolniej się męczą.

Walizka:

Produkt sprzedawany jest w zestawie z walizką. Dzięki niej możliwe jest bezpieczne przenoszenie sprzętu. Walizka została zrobiona z dobrych gatunkowo materiałów, więc będzie nam służyła przez długi czas.

Wady
Uchwyt do mocowania:

Grupa konsumentów wskazuje, że uchwyt do mocowania brzeszczotu nie jest solidnie wykonany.

 

 

 

 

Bosch GTS 8000 E 060158H000

 

Profesjonalna wyrzynarka Bosch GTS 8000 E 060158H000 oferuje najlepszą relację ceny do wydajności. Moc nominalna tej maszyny to 710 W, wysokość skoku to 20 mm, a prędkość skokowa bez obciążenia wynosi od 500 do 3100 skoków na minutę. Całkowita waga tego modelu wynosi 2,5 kg. Model ten oferuje cięcie płyty drewnianej o maksymalnej grubości 80 mm, aluminium 20 mm i stali węglowej o grubości 10 mm.

Wyrzynarka charakteryzuje się tym, że posiada wytrzymałą stalową stopę i jednoręczny system wymiany brzeszczotów. Stosując czterostopniową oscylację, użytkownik ma zapewnioną wszechstronność stosowania wyrzynarki zarówno do cięć precyzyjnych, jak i zgrubnych. Mamy tu również dwukierunkową blokadę włącznika, a także pokrętło regulacji obrotów i zwiększania prędkości pracy. Przydatną w pracy też okazuje się być funkcja nadmuchu, w którą urządzenie jest wyposażone.

Pozwala to na dobrą widoczność linii cięcia, a więc też łatwiejszego i precyzyjniejszego jej prowadzenia. Opinie o wyrzynarkach Bosch GTS 8000 E 060158H000 mówią, że jest to dobra maszyna ze sporym zapasem mocy do zadań, do jakich została przeznaczona przez producenta.

Wyrzynarka Bosch GTS 8000 E 060158H000 ma moc równą 710 W. Prędkość urządzenia wynosi od 500 do 3100 skoków na minutę. Model waży 2,5 kg.

Zalety
Funkcja stałego nadmuchu:

Sprzęt ma funkcję stałego nadmuchu zapewniającą bardzo dobrą widoczność linii cięcia. Opiłki drewna i kurz są szybko usuwane z powierzchni, na której pracujemy.

Mocowanie brzeszczotów:

Warto podkreślić, że mocowanie brzeszczotów nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Czynność można wykonać w zaledwie kilka chwil. Nie musimy robić dużych przerw w pracy, aby dostosować model do aktualnych potrzeb.

Silnik:

Wyrzynarka została wyposażona w silnik o mocy 710 W. Dobrze radzi sobie on z cięciem nawet grubych powierzchni. Dodać należy, że silnik nie nagrzewa się zbyt intensywnie podczas pracy, co chroni go przed awarią na skutek przegrzania.

Solidne wykonanie:

Produkt zrobiono z dobrej jakości materiałów. W rezultacie wyrzynarka zachowuje sprawność i estetyczny wygląd przez wiele lat.

Wady
Obsługa:

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z tego typu urządzeń, musisz dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Jest to szczególnie ważne, ponieważ na początku korzystanie ze sprzętu jest trudne.

 

 

 

 

Einhell TH-JS 85 4321140 

 

Doskonałym narzędziem do użytku domowego jest wyrzynarka Einhell TH-JS 85 4321140. Ma ona moc wyjściową 620 W, co pozwala na dłuższą pracę pod dużym obciążeniem, bez przegrzania się urządzenia. Maksymalnie model ten osiąga 3000 skoków na minutę, co umożliwia sprawną pracę nawet przy twardszych materiałach. Do narzędzia używa się brzeszczotów typu „T” z pojedynczym wybrzuszeniem po obu stronach brzeszczotu.

Również ich mocowanie nie wymaga użycia żadnych narzędzi, co pozwala na szybką i bezproblemową wymianę brzeszczotu na nowy. Również za sprawą dużej prędkości pracy brzeszczotu, narzędzie pozostawia ucięte krawędzie bez nierówności i poszarpanych brzegów. A system odsysania pyłu, który działa w połączeniu z odkurzaczem domowym, pozwala na utrzymanie czystości w miejscu pracy, a także miejsce prowadzonego cięcia jest stale widoczne i może być łatwo monitorowane.

Według użytkowników jest to nie tylko solidnie wykonana, ale też dobra i tania wyrzynarka. Majsterkowiczom podoba się szczególnie beznarzędziowa wymiana brzeszczotów i dobre przyleganie powierzchni wyrzynarki do obrabianego materiału.

Einhell TH-JS 85 4321140 to dobra wyrzynarka do 200 zł. Sprzęt ma moc wynoszącą 620 W. Model jest przeznaczony do cięcia drewna, metalu i tworzywa sztucznego.

Zalety
Obsługa:

W licznych recenzjach można przeczytać, że obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. W związku z tym wyrzynarka będzie odpowiednia dla każdego bez względu na jego umiejętności.

Szerokie możliwości zastosowania:

Model będzie odpowiedni do cięcia różnego rodzaju powierzchni: drewnianych, metalowych i sztucznych. W rezultacie możliwości zastosowania wyrzynarki są spore.

Walizka:

Aby przenoszenie sprzętu nie stanowiło żadnego problemu, do zestawu dołączono walizkę. Jest ona zrobiona z wysokiej jakości materiałów. Walizka gwarantuje bezpieczeństwo podczas transportowania urządzenia i chroni je przed trwałym uszkodzenia.

Wady
Krzywa prowadnica równoległa:

Pojedyncze osoby zauważyły, że prowadnica równoległa jest krzywa, dlatego przed przystąpieniem do pracy trzeba ją odpowiednio ustawić.

 

 

 

 

Makita 4329 

 

Nasz ranking wyrzynarek zawiera również model Makita 4329. Jest to urządzenie o mocy znamionowej 450 W i prędkości skokowej od 500 do 3100 skoków na minutę. Wysokość skoku wynosi tu 18 mm. Wyrzynarka jest również wyposażona w czterostopniową regulację ruchu wahadłowego brzeszczotu. Model ten jest przeznaczony do wykonywania cięć w drewnie do grubości płyty 65 mm, oraz stali o grubości 6 mm.

Narzędzie to zostało również wyposażone w zamkniętą, żelazkową rękojeść, której uchwyt jest dodatkowo zabezpieczony materiałem antypoślizgowym. Mamy tu również możliwość odchylenia płyty podstawy o 45 stopni, co pozwala na rozszerzenie funkcjonalności wyrzynarki. Ciężar tej maszyny wynosi 1,9 kg, co czyni ją jedną z lżejszych dostępnych na rynku.

Ma to oczywisty wpływ na łatwość manewrowania urządzeniem i uzyskiwania precyzyjnego cięcia. Model ten ma również wbudowane przyłącze do zewnętrznego urządzenia odsysającego (na przykład odkurzacza), co pozwala na zachowanie czystości w miejscu pracy. W zestawie wraz z urządzeniem klient otrzymuje zapasowy brzeszczot, oraz klucz imbusowy do jego wymiany. Użytkownikom podoba się zwłaszcza mała waga urządzenia, jego stabilność i płynna regulacja obrotów.

Moc wyrzynarki Makita 4329 wynosi 450 W. Prędkość urządzenia waha się w przedziale od 500 do 3100 skoków na minutę. Produkt waży 1,9 kg.

Zalety
Osłona:

Do kompletu dołączono przestawną przezroczystą osłonę, która zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie pracy.

Uchwyt:

Model ma dobrze wyprofilowany uchwyt, co zwiększa precyzję chwytu i co za tym idzie cięcia. Istotną zaletą jest to, że rączka została pokryta przyjemnym w dotyku, antypoślizgowym materiałem.

Aluminiowa podstawa:

Dzięki aluminiowej podstawie mamy zapewnioną odpowiednią stabilność, a tym samym wygodę w trakcie cięcia drewnianych powierzchni.

Wady
Długość kabla zasilającego:

W opinii nielicznych użytkowników kabel zasilający jest nieco zbyt krótki, a przez to w niektórych sytuacjach krępuje swobodę ruchów.

Obudowa:

W recenzjach pojawia się informacja, że obudowa szybko się nagrzewa, co pozwala sądzić, że nie została ona zrobiona z najlepszych gatunkowo materiałów.

 

 

 

 

Festool PS 300 EQ-Plus 56144

 

Wyrzynarka Festool PS 300 EQ-Plus 56144 oferuje cięcie w drewnie o grubości płyty 120 mm, w metalach nieżelaznych 20 mm, a w stali 10 mm. Charakteryzuje się ona mocą znamionowa 720 W, oraz pozwala na 1000 do 2900 skoków brzeszczotu na minutę. Zaopatrzona jest w silnik szczotkowy, który wytrzymuje obciążenie prac stolarskich i ciesielskich. Precyzję cięcia umożliwia też czterostopniowa regulacja suwu wahadłowego brzeszczotu. A wysokiej jakości elementów napędu gwarantuje długa żywotność urządzenia.

Model ten jest również doskonale wyważony, dzięki czemu łatwo i sprawnie prowadzi się go jedną ręką. System FastFix umożliwia szybką i beznarzędziową wymianę brzeszczotów. Użytkownik może również ustawić skosy do 45 stopni. Mamy tu również udoskonalone zabezpieczenie przeciwodpryskowe, które zapewnia czyste przekroje bez wyrw i eliminuje obróbkę dodatkową.

Ciężar tego narzędzia wynosi 2,4 kg. W zestawie z wyrzynarką klient otrzymuje dwa zapasowe brzeszczoty. Klientom podoba się to, że model ten jest kompatybilny w systemie CMS jako wyrzynarka półstacjonarna. A także to, że doskonale się sprawdza przy wycinaniu okręgów i łuków.

Festool PS 300 EQ-Plus 56144 to wyrzynarka o mocy 720 W. Waga sprzętu jest równa 2,4 kg. Prędkość urządzenia wynosi od 1000 do 2900 skoków na minutę.

Zalety
Wymiana brzeszczotu:

Jak wskazują Internauci, wymiana brzeszczotu jest prosta i wygodna. Wszystko za sprawą dobrze opracowanego systemu FastFix. Warto wspomnieć, że do tej czynności nie potrzebujemy narzędzi.

Dokładność:

Model zapewnia precyzyjne wycinanie drewna (gładka powierzchnia cięcia). Dlatego też nie musimy ponownie obrabiać materiału.

Wady
Rączka:

Ze względu na to, że wyrzynarka nie ma dobrze wyprofilowanej rączki, korzystanie ze sprzętu może okazać się niewygodne.

Wibracje:

Model generuje spore wibracje w trakcie pracy, przez co nasze dłonie szybciej się męczą. Podczas czasochłonnych zadań musimy przeznaczyć kilka minut na przerwę od pracy.

 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status