fbpx

Wiertarki stołowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.07.19

 

Jeśli lubisz majsterkować i szukasz dobrej wiertarki stołowej do swojego warsztatu, z pewnością zainteresuje Cię przygotowany przez nas ranking. Powstał on po dokładnej analizie oferowanych przez producentów modeli – wzięliśmy pod uwagę wiele czynników m.in. jakość wykonania, łatwość obsługi i opinie konsumentów. Zgodnie z tym, co udało nam się ustalić pierwsze miejsce należy do wiertarki stołowej Bosch PBD 40. Produkt ma kompaktowe wymiary i nie waży zbyt wiele, dzięki czemu zarówno jego przechowywanie, jak i przenoszenie nie stanowią problemu. Prezentowany model uznawany jest za łatwy w obsłudze. Wszystkie przyciski zostały odpowiednio opisane, co pozwala szybko wybrać interesujące nas ustawienia. Dużym ułatwieniem jest dioda LED, która oświetla miejsce pracy, co zwiększa naszą precyzję. Drugie miejsce w zestawieniu zajęła wiertarka stołowa Tryton TWS500. Jest ona solidnie wykonana, co sprawia, że wykazuje dużą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeśli chcesz poznać opisy innych, ciekawych produktów, zachęcamy do przeczytania rankingu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką wiertarkę stołową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Tym razem w naszym poradniku coś dla majsterkowiczów, czyli, jaką wiertarkę stołową wybrać. Wiertarki stołowe to maszyny, którymi wierci się otwory w metalu, tworzywach sztucznych i drewnie. Podstawowym podziałem takich urządzeń to rozróżnienie na modele dla majsterkowiczów i takie do wykorzystania w przemyśle. My zajmiemy się tą pierwszą kategorią.

Budowa wiertarki

Wiertarki stołowe to stosunkowo niewielkie urządzenia, które mogą być zamocowane na stołach warsztatowych. Często używane są do wiercenia małych otworów w przedmiotach o niedużej wielkości. Obrabiarki te składają się z następujących elementów: stół dolny z otworami do mocowania, stalowa kolumna (masywna rura osadzona w podstawie, do której zamocowana jest głowica z wrzecionem), stół ruchomy, wrzeciono, komora przekładniowa, silnik napędowy, pokrętło regulacji skoku wrzeciona, pokrętło naciągu pasków klinowych, dźwignia posuwu wzdłużnego, osłona uchylna uchwytu wiertarskiego, pokrętło blokady stołu ruchomego.

Wiertarki stołowe mogą mieć ręczny lub mechaniczny posuw wrzeciona (uchwytu), w którym zamocowuje się narzędzie i najczęściej mogą wiercić otwory o maksymalnej średnicy 15 – 20 mm. Wiertarki stołowe mają prędkości obrotowe od 450 do 3000 obrotów na minutę, oraz odchylny elektryczny silnik napędowy, którym napina się i luzuje pasek klinowy. Wiertarki stołowe, również często są wyposażone w ustawiany zderzak, którym reguluje się głębokość wiercenia. Ustawianie zderzaka jest możliwe z dokładnością do 0,01 mm za pomocą pokrętła z przodu wrzeciennika.

 

Działanie wiertarki

To, jak działa wiertarka jest uzależnione od jej ustawień. W odpowiedni sposób ustawia się przekładnię pasową, która decyduje o ilości obrotów wiertła. Odpowiednie ustawienia osiąga się poprzez regulacje stołu, którego pozycję można zmieniać w pionie odblokowując dźwignię zaciskową. Następnie można regulować, poprzez odpowiednie ustawienie wrzeciona i głębokości wiercenia. Mocowanie wiertła w uchwycie wymaga dokręcenia go specjalnym kluczem, aby zapobiec jego ślizganiu się podczas pracy.

 

Moc urządzenia

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru wiertarki stołowej będzie jej moc. Im jest ona większa tym w twardszym materiale będzie mogła pracować. Wiertarki dla majsterkowiczów na ogół mają moc w granicach 600 – 800 W. Dobrze, więc aby planowany przez Ciebie zakup nie uwzględniał słabszego modelu, bo możesz nie być do końca zadowolony.

 

Prędkość obrotowa

Jest to równie ważny parametr, jeśli chodzi o funkcjonalność wiertarki. Zwróć uwagę przy zakupie, jaką prędkość obrotową oferuje model wiertarki stołowej, który upatrzyłeś. Wiertarki stołowe w dobrych cenach powinny mieć przynajmniej 2500 – 2700 obrotów na minutę. Ponadto dobry model musi też mieć regulację prędkości obrotów. Najlepiej, jak będzie to płynnie regulowana prędkość, pozwoli to na precyzyjne ustawienie odpowiednich parametrów do materiału, w którym następuje wiercenie.

 

Średnica wiercenia

To, jaką średnicę wiercenia umożliwia wiertarka stołowa, zależy od uchwytu w jaki jest wyposażona. Jako standardowe uchwyty są stosowane od 4 do 20 mm lub od 5 do 20 mm. Niektórzy producenci dodają specjalne akcesoria, które umożliwiają montaż innych wierteł niż te mieszczące się w standardowym uchwycie. Pamiętaj też, że aby wiertarka mogła wiercić większe otwory, musi posiadać odpowiednią moc, by udźwignąć większe obciążenie. Dobrze, aby model Twojej wiertarki mógł wiercić otwory o średnicy nie niższej niż 15 – 20 mm.

 

Jaka jest najlepsza wiertarka stołowa – dodatkowe funkcje

Wiertarka stołowa, jak każde urządzenie może być również wyposażone w dodatkowe funkcje, rozszerzające jej funkcjonalność i ułatwiające obsługę.  Najbardziej popularne rozwiązania to antypoślizgowy uchwyt, wykonany ze specjalnych materiałów, które nie tylko zapobiegają wyślizgiwaniu się narzędzia ze spoconej dłoni, ale również tłumią drgania pozwalając na bardziej komfortową pracę. Nowoczesne uchwyty wiertarskie stosowane w wiertarkach to samozaciskowe, które nie wymagają narzędzia do zamocowania i takie na kluczyk, gdzie do montowania potrzebny jest odpowiedni klucz. Niektóre urządzenia posiadają zamontowane lampki oświetlające pole robocze, a inne są wyposażone w poziomicę, która pomaga utrzymać poziomą linię wiercenia.

Ceny

Najtańsze modele wiertarki stołowej nieznanego producenta można kupić już za niespełna 300 złotych. Taka wiertarka jest napędzana pasem klinowym, co pozwala na regulację prędkości obrotowej, ma uchylny stół roboczy w prawo i lewo w zakresie 45 stopni, a także regulację głębokości wiercenia. Za około 550 złotych można kupić model wiertarki o mocy ponad 1500 W znanej marki, z regulowaną prędkością obrotową w pięciostopniowej skali od 500 do 3000 obrotów na minutę.

Model o takim standardzie jest już wyposażony w zabezpieczenie przed otwarciem osłony podczas pracy i dodatkową ochronę oczu. Stabilny, regulowany stół roboczy zapewnia trwałość i wygodę użytkowania. Wiertarkę stołową znanej firmy Bosch z prędkością obrotową do 2500 obr/min. ze synchronizowanym mechanizmem dwubiegowym pozwalającym na zmianę biegów podczas pracy i wskaźnikiem cyfrowym, z dokładnością do 0,01 mm, skoku kolumny, możemy kupić za około 1200 złotych.

Taki model jest już wyposażony w wyświetlacz LCD, zintegrowany rzutnik laserowy, czy precyzyjny, szybkozaciskowy uchwyt wiertarski z blokadą auto-lock. Natomiast precyzyjną wiertarkę kolumnową z uchwytem wiertarskim od 1 do 16 mm, możliwością wiercenia w stali do 18 mm i obrotami wrzeciona w dwóch poziomach 880 obr/min i 2400 obr/min oraz głębokością wiercenia do 50 mm można kupić za niespełna 1800 złotych.

 

 

Najlepsze wiertarki stołowe w 2019 roku

 

Tym razem coś dla majsterkowiczów. Jeśli jesteś jednym z nich i poszukujesz wiertarki stołowej, to dobrze trafiłeś. Dziś opiszemy pięć czołowych wiertarek. Zapoznamy Cię z ich ceną, funkcjami, a także przekażemy Ci opinie o wiertarkach stołowych, jakie pozostawili ich użytkownicy. Zapraszamy do lektury.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch PBD 40 0603B07000

 

Pierwsze miejsce w naszym rankingu wiertarek stołowych zajmuje model Bosch PBD 40 0603B07000 o maksymalnej prędkości obrotowej 2500 rpm i mocy 750 W. Wiertarka ta może pracować zarówno w drewnie, w którym maksymalna średnica otworu, jaki jest zdolna wywiercić wynosi 40 mm. W metalu natomiast model ten wywierci maksymalnie otwór o 13 mm. Maszyna ta posiada dwubiegową przekładnię, w której pierwszy bieg ma wysoką moc, a bieg drugi charakteryzuje się wysoką prędkością obrotową. Dodatkowo elektroniczny wskaźnik prędkości obrotowej, a także Constant Electronic pomagają dokładnie ustawić prędkość tak, aby była dobrana do właściwości obrabianego materiału.

Dla wygody użytkownika producent zamontował tu uchwyt bez narzędziowy, dzięki czemu wymiana wiertła przebiega szybko i bezproblemowo. Z pomocą użytkownikowi przychodzi również laser, który ułatwia wykonanie bardzo precyzyjnych wierceń.

Także nie bez znaczenia jest to, że wiertarka ma diodę LED, która pozwala dobrze oświetlić miejsce pracy. Osoby, które zakupiły ten model przekazują, że szybko można ustawić obroty i precyzyjnie dostosować głębokość wiercenia. Generalnie sprzęt ten nie przedstawia trudności w obsłudze i jest funkcjonalny.

Bosch PBD 40 to wiertarka stołowa o mocy 710 W. Wymiary podstawy są następujące: 33 cm x 35 cm x 3 cm. Produkt waży 11,2 kg. Maksymalna średnica wiercenia w stali jest równa 1,3 cm.

Zalety
Obsługa:

Dzięki elektronicznemu wskaźnikowi prędkości i systemowi Constant Electronic ustawienie prędkości wiertarki nie stanowi problemu i nie zabiera dużo czasu. Prędkość obrotowa zostaje dostosowana do rodzaju obrabianego materiału.

Jakość:

Obudowa modelu została zrobiona z dobrych gatunkowo tworzyw. To gwarantuje, że dobrze zabezpiecza znajdujący się w środku mechanizm.

Pierścień:

Wiele osób potwierdza, że pierścień zabezpieczający umożliwia dobre zamocowanie urządzenia. W efekcie nie musimy się martwić o to, że produkt spadnie na podłogę i się uszkodzi.

Dioda LED:

Odpowiedni komfort użytkowania zapewnia dioda LED - oświetla ona miejsce pracy, dzięki czemu ułatwia precyzyjne wiercenie.

Blat roboczy:

Dołączony do zestawu blat roboczy jest stosunkowo duży, co daje pewność, że zmieszczą się na nim różnego rodzaju materiały. Element ten został dobrze skonstruowany i umożliwia bezpieczne ustawienie obrabianego przedmiotu.

Wady
Wrzeciono:

Część osób zauważyło, że wrzeciono mogłoby być lepiej wykonane. Są to jednak pojedyncze opinie.  

 

 

 

 

Tryton TWS50

 

Ranking wiertarek stołowych kontynuujemy modelem Tryton TWS500, który jest o ponad połowę tańszy od poprzednika. Wiertarka ta ma moc 500 W, oraz prędkość obrotową od 420 do 2640 obr./min. Model ten został wyposażony w kluczykowy uchwyt do wierteł o wielkości 16 mm.

Jest to sprzęt z napędem paskowym i dzięki przekładni paskowej można w nim zmieniać prędkość obrotową wybierając dowolnie spośród 9 biegów. Model ten ma również stół roboczy o wymiarach 170 mm x 170 mm, który użytkownik może regulować góra – dół, a także przechylać na boki.

W zestawie, wraz z wiertarką, klient otrzymuje klucz do wierteł, trzpień wiertarski, klin do wybijania, oraz narzędzie z zestawem kluczy trzpieniowych sześciokątnych. Wysokość całkowita Tryton TWS500 wynosi 610 mm. Natomiast skok wrzeciona to 50 mm.

Dodatkowo model ten ma regulację głębokości wiercenia. Użytkownicy wypowiadając się o tym urządzeniu podkreślają, że jest to stabilna konstrukcja i przy codziennej pracy majsterkowicza wytrzymuje obciążenie bez problemów. Ponadto model ma łatwą wymianę wierteł i posiada osłonę uchwytu wiertarskiego.

Wiertarka stołowa Tryton TWS500 ma moc równą 500 W. Wymiary blatu roboczego są następujące: 17 cm x 17 cm. Prędkość obrotową urządzenia można regulować w zakresie od 420 do 2640 obr./min.

Zalety
Konstrukcja:

Stabilna konstrukcja wiertarki nie tylko zwiększa komfort pracy, ale także zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie użytkowania sprzętu. Nie musimy się obawiać, że produkt się przewróci.

Osłona:

Do zestawu dołączona została solidnie wykonana osłona uchwytu wiertarskiego. Stanowi ona skuteczne zabezpieczenie mechanizmu i umożliwia bezpieczne przechowywanie produktu. Nie musimy się martwić, że uchwyt szybko się zniszczy.

Kabel zasilający:

Opinie konsumentów potwierdzają, że kabel zasilający jest wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw, więc nie musimy się obawiać o jego uszkodzenie. Dodatkowo długość przewodu jest stosunkowo duża (3 m), co zapewnia komfort w trakcie pracy.

Możliwość dostosowywania:

Użytkownik może w łatwy sposób zmienić ustawienia urządzenia, a tym samym dostosować je do swoich potrzeb. W efekcie sprzęt sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Wady
Waga:

Produkt waży 20 kg. Niektórzy twierdzą, że przez to jego przenoszenie jest nieco utrudnione.

 

 

 

 

Proma E-1516B/230 A25231501

 

Proma E-1516B/230 A25231501 to kolejny produkt, który chcieliśmy przedstawić. Jest to model o mocy 750 W i prędkości obrotowej 480 rpm. Sprzęt ten nie tylko służy do wiercenia, ale również do wykonywania wgłębień, czy wycinania otworów.  Wymiary całkowite tego modelu wynoszą 895 mm długość, 490 mm szerokość, 290 mm wysokość, natomiast waga to 66 kg.

Stół roboczy, który, za pomocą sworznia obrotowego, można obracać o 360°, albo pochylić o kąt + 45° ma wymiary 300 x 300 mm. Dodatkowo jest tu zamontowana podziałka, dzięki której można kontrolować nachylenie stołu. Taki obrotowy stół pozwala na wiercenie otworów pod różnymi kątami.

Maksymalna średnica otworu w stali, jaką model ten może wykonać wynosi 20 mm. Wrzeciono wiertarki jest łożyskowane łożyskami kulkowymi i osadzone stożkiem Mk II albo Mk III, do którego można zamocować głowicę wiercącą lub inne narzędzia. Stożek wrzeciona jest w kształcie stożku morse’a 2. A wysięg wrzeciona ma 195 mm.

Użytkownik ma do dyspozycji 12 stopni regulacji obrotów od 180 do 2740 obrotów na minutę. Konsumenci przekazują, że jest to najlepsza wiertarka stołowa zarówno do zastosowań amatorskich, jaki i profesjonalnych, do użytku warsztatowego. Wiertarka nie ma bicia bocznego na wrzecionie, ma mocny silnik i jest dobrze wykonana.

Proma E-1516B to wiertarka stołowa o mocy 750 W. Urządzenie waży 66 kg. Wymiary podstawy są następujące: 50 cm x 28,5 cm. Wysokość sprzętu to 106,5 cm.

Zalety
Blokada:

Sporym ułatwieniem podczas pracy jest blokada głębokości wiercenia. Dzięki tej funkcji nie musimy się martwić o to, że w trakcie użytkowania sprzętu przez przypadek zmienimy jego ustawienia.

Komfort pracy:

Użytkownicy, którzy mieli okazję przetestować prezentowaną wiertarkę podkreślają, że nie generuje ona zbyt dużego hałasu w trakcie pracy. Dodatkowo urządzenie ogranicza drgania, dzięki czemu łatwiej jest nam wykonać swoją pracę.

Oświetlenie:

Model został wyposażony w praktyczne oświetlenie. Zwiększa ono precyzję pracy i pozwala dokładnie obrobić materiał.

Wady
Waga:

Sprzęt waży ponad 60 kg. W rezultacie nie jest to mobilny model. Jego przenoszenie jest problematyczne i zwykle potrzeba 2 osób, aby przetransportować urządzenie.

 

 

 

 

Dedra DED7710

 

Dobra i tania wiertarka stołowa to Dedra DED7710. Może pracować w wielu materiałach, takich jak w drewnie, materiałach drewnopodobnych, tworzywach sztucznych i metalach kolorowych, metalach lekkich, czy stalach konstrukcyjnych ogólnego zastosowania oraz żeliwach.

A przy zastosowaniu specjalnych wierteł również w ceramice i kompozytach. Model ten na moc znamionową 500 W. Użytkownik ma do dyspozycji 9 biegów zmieniających prędkości obrotowe. Również ma do dyspozycji dwa stoły robocze. Dolny o wymiarach 300 x 180 mm, oraz górny w rozmiarze 166 x 166 mm.

Skok wrzeciona w tym modelu ma 50 mm, a zakres średnic uchwytu zębatego do wierteł wynosi od 3 do 16 mm. Użytkownicy przekazują, że jest to model wiertarki, który sprawdzi się przy obciążeniu, jakie generuje początkujący modelarz, czy majsterkowicz.

Jednak niska cena urządzenia powoduje, że dla osoby zaczynającej swoją przygodę z majsterkowaniem, będzie to sprzęt pożyteczny i wystarczający. Jest to model wygodny, lekki i łatwy w użyciu.

Dedra DED7710 to dobra wiertarka stołowa do 500 zł. Waga urządzenia to 24 kg. Użytkownik ma możliwość ustawienia prędkości obrotowej w zakresie od 280 do 2350 obr/min.

Zalety
Obsługa:

Wiertarka jest prosta w obsłudze. Dużym ułatwieniem jest dołączona do zestawu instrukcja obsługi, która w łatwy sposób wyjaśnia wszystkie funkcje urządzenia.

Jakość:

Do produkcji tego sprzętu wykorzystano dobre gatunkowo tworzywa, co daje nam pewność, że model nie zniszczy się zbyt szybko. Plusem jest również to, że przez długi czas zachowa swój atrakcyjny wygląd.

Dostosowywanie:

Użytkownik może w łatwy sposób dostosować ustawienia produktu do swoich aktualnych potrzeb. Dzięki temu może wykonywać prace z użyciem różnego rodzaju tworzyw m.in. drewna i metali lekkich.

Wady
Dla osób początkujących:

W niektórych opiniach można przeczytać, że prezentowany model będzie odpowiedni dla osób początkujących. Prawdopodobnie nie spełni oczekiwań doświadczonego majsterkowicza.

 

 

 

 

Einhell BT-BD 501

 

Ostatni model w naszym zestawieniu to Einhell BT-BD 501. Jest to stołowa wiertarka kolumnowa z napędem na pasek klinowy, który można regulować, przechylać i obracać. Moc tego modelu wynosi 500 W, a prędkość obrotowa to zasięg od 280 do 2500 obrotów na minutę.

W ręce użytkownika producent oddaje urządzenie, które może być regulowane w zakresie ustawienia głębokości wiercenia. Również 9 stopniowa skala prędkości obrotów, pozwala precyzyjnie ustawić urządzenie do pracy w obrabianym materiale.

Kolejna regulacja to przechylany i obracany stół wiertarski, który dzięki takim ustawieniom pozwala na wiercenie otworów pod różnymi kątami. Mamy tutaj również obracany pierścień skalowania do precyzyjnego ustawiania głębokości wiercenia.

Użytkownicy wskazują na dobre wykonanie tego modelu, zwłaszcza na wysokiej jakości podgumowany uchwyt, oraz stabilne stopy z podstawą. Wiertarka jest dobrze wykonana, jak na potrzeby majsterkowicza, który używa jej codziennie i ma dobrą moc.

Einhell BT-BD 501 to wiertarka stołowa z możliwością regulacji ilości obrotów w zakresie od 280 do 2350 obr./min. Maksymalna głębokość wiercenia wynosi 5 cm. Moc urządzenia to 500 W.

Zalety
Stół wiertarski:

Z uwagi na to, że stół wiertarski wykonano z dobrych gatunkowo tworzyw możemy być pewni, że element ten będzie należycie spełniał swoje zadanie. Solidna konstrukcja stanowi też solidne zabezpieczenie np. przed ześlizgnięciem się wiertarki z blatu.

Blokada głębokości wiercenia:

Prezentowany model ma blokadę głębokości wiercenia, która skutecznie chroni przed nagłą i niepożądaną zmianą ustawień.

Wady
Moc:

W opiniach konsumentów pojawia się informacja o tym, że moc urządzenia powinna być nieco większa.

Głośność:

Część osób zauważyło, że niekiedy sprzęt generuje nieprzyjemny, drażniący dźwięk. Zmniejsza to komfort pracy.

 

 

 

 

Jak używać wiertarki stołowej?

 

Dzięki lekturze rankingu dowiedziałeś się, jaka wiertarka stołowa jest polecana przez fachowców i zdobyła najwięcej pozytywnych komentarzy. Mamy nadzieję, że zdecydowałeś się już na zakup konkretnego modelu, a dokonany wybór okaże się satysfakcjonujący. Chcemy także podać Ci kilka przydatnych informacji na temat zasad korzystania z tego typu sprzętu, aby jego użytkowanie było nie tylko efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne.

 

 

Jak działa wiertarka stołowa?

Wiertarka stołowa nie jest skomplikowanym urządzeniem. Już po krótkim czasie od momentu rozpoczęcia jej użytkowania, zdobywamy odpowiednie doświadczenie pozwalające nam na swobodne korzystanie z ze sprzętu. Praca modelu polega na tym, że wykonuje on ruchy w pozycji pionowej, a w konsekwencji na powierzchni roboczej pojawia się otwór. Jego wielkość, a także szybkość pracy narzędzia zależy od ustawionych parametrów. Aby praca przyniosła oczekiwane efekty, prędkość powinna być dostosowana do typu obrabianego materiału. Ważnym zadaniem jest także wybranie odpowiedniego wiertła. Jeśli potrzebujemy porad dotyczących ustawienia konkretnego modelu, warto skorzystać z forum dla fachowców i tam poszukać interesujących nas informacji. Bardziej doświadczone osoby z pewnością z chęcią podzielą się przydatnymi informacji i w prosty sposób wyjaśnią sprawiające nam trudność zagadnienia.

 

Jak przygotować wiertarkę stołową do pracy?

Przed przystąpieniem do użytkowania wiertarki stołowej, należy odpowiednio przygotować ją do pracy. Znajdujący się w pudełku sprzęt zazwyczaj wymaga złożenia, dlatego musimy wziąć to pod uwagę. Czas, jaki trzeba poświęcić na to zadanie, zależy głównie od poziomu skomplikowania całej konstrukcji, a także tego, czy dołączona do zestawu instrukcja jest czytelna. Jednym z najważniejszych kroków w instalacji wiertarki jest zamontowanie jej do stołu. To od tego w głównej mierze zależy, czy sprzęt będzie stabilny, a tym samym praca z jego użyciem okaże się precyzyjna i bezpieczna. Przed włączeniem urządzenia sprawdźmy, czy nie chwieje się ono na boki i nie przesuwa po blacie.

 

 

Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie pracy?

Obsługa wiertarki stołowej wymaga przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa. Choć wydawać by się mogło, że korzystanie ze sprzętu nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, jest to mylne przekonanie. W zaleceniach BHP można znaleźć wiele przydatnych rad, z którymi warto się zapoznać. Przede wszystkim zaleca się, aby korzystając z wiertarki stołowej, być odpowiednio ubranym. Mowa o tym, aby ubrania nie miały żadnych długich i wystających elementów, które mogłyby przez przypadek wsunąć się we wrzeciono. Z tego też powodu zakazuje się zbyt bliskiego pochylania się nad urządzeniem, szczególnie jeśli jest ono podłączone do prądu.

Nie jest wskazane, aby ruszać wrzeciono czy inne elementy modelu w trakcie jego pracy. Wszystkie czynności związane z konserwacją wiertarki należy wykonywać, kiedy jest ona odłączona od prądu. Nie wystarczy wciśnięcie przycisku stop, trzeba także odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Musimy mieć na uwadze porządek w miejscu pracy. Jeśli blisko sprzętu będą znajdować się inne elementy, nie tylko wpłynie to na naszą koncentrację, ale może też doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie wiertarki przed osobami trzecimi. To szczególnie ważne, jeśli mamy małe dzieci, które trudno upilnować. Jeśli przez przypadek maluchy uruchomią znajdujące się w garażu narzędzie, może mieć to złe konsekwencje.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4.80 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status