Szlifierki kątowe ranking  

Ostatnio aktualizowane: 31.10.20

 

Postanowiliśmy pomóc zajętym domowym majsterkowiczom w doborze szlifierki kątowej. Dlatego przeglądnęliśmy wiele modeli, sprawdziliśmy ich popularność wśród klientów, a także pozostawione opinie właścicieli szlifierek i znaleźliśmy model, który klienci określają, jako najlepszy. Dlatego też polecamy szlifierkę kątową Bosch GWS 7-125 0601388102, jak model warty zakupu. Ma ona moc 720 W, a jej waga wynosi 1,9 kg. Zatem te parametry powodują, że jest to narzędzie, które dobrze się spisze przy pracach domowych i drobnych pracach warsztatowych. Model ten posiada osłonę tarczy i zabezpieczenie przed samoczynnym rozruchem.  Mała średnica rękojeści pozwala na wygodne trzymanie narzędzia podczas pracy, a wyłącznik dwukierunkowy pozwala na pracę w dowolnym kierunku. Model ten ma w zestawie tarcze o średnicy 125 mm, która pozwala na obróbkę dość twardych materiałów z dużą precyzją. Model, który klienci wymieniają w drugiej kolejności to szlifierka Makita GA5030 o podobnej mocy znamionowej oraz kompaktowym i ergonomicznym kształcie. Przed dokonaniem zakupu zapoznaj się również z jego parametrami.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką szlifierkę kątową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Szlifierka kątowa to urządzenie, które służy do cięcia i szlifowania metalu, a także innych twardych materiałów. Są to urządzenia, które doskonale się sprawdzą przy cięciu prętów zbrojeniowych, blachy, czy ceramicznych, albo betonowych elementów. To, jaka jest najlepsza szlifierka kątowa dla Ciebie zależy od przeznaczenia, jakie dla niej masz. Narzędzia te różnią się między sobą mocą, średnicą tarczy, czy dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają pracę. Postaramy się w tym poradniku przedstawić to urządzenie w taki sposób, abyś mógł dokonać świadomego wyboru szlifierki kątowej.

Jaką szlifierkę kątową wybrać – moc.

To, jakiej mocy potrzebujesz szlifierkę warunkują prace, jakie masz do wykonania. Na rynku można dostać szlifierki już od mocy 100 W. Najmocniejsze urządzenia mają 3200 W. W zasadzie im mocniejsze narzędzie tym lepiej, masz pewność, że wykona pracę bez awarii. Jednak, czy warto kupować do bardzo drobnych prac drogie i prądożerne urządzenie, gdy starczy takie o średniej mocy? Generalnie do prac domowych powinna być wystarczająca szlifierka o mocy 450 – 900 W i średnicy tarczy 115 mm. Prace, jakie możemy wykonać tą maszyną to przycinanie glazury, usuwanie rdzy, wygładzanie spawów i wiele innych.

Gdy maszynę tę chcemy wykorzystywać w sposób bardziej intensywny, bo wykorzystujemy ją w warsztacie i mamy do obsłużenie drobne prace budowlane to przyda nam się model o mocy 600 do 1200 W. Zalecana średnica tarczy w takim przypadku to 125 mm. Szlifierki o takiej mocy na ogół mają metalowy korpus, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Korpus taki też się nie przegrzeje. Część maszyn tej klasy może być też wyposażona w regulację obrotów, czy system antywibracyjny. Posiadają także blokadę wrzeciona. Szlifierki o tej mocy zwykle też mają bogatsze wyposażenie dodatkowe. Składać się na nie mogą szczotki polerskie, kamienie szlifierskie, a także tarcze z rzepem do przyczepiania papieru ściernego.

Gdy masz do wykonania naprawdę ciężkie prace budowlane i warsztatowe, to wybierz szlifierkę kątową o mocy przekraczającej 2000 W i tarczą 180 lub 230 mm. Taka szlifierka poradzi sobie z cięciem zbrojenia, cięciem kostek przy pracach brukarskich, a także ze szlifowaniem dużych powierzchni betonu i metalu. Przy urządzeniu tej klasy możesz liczyć na system antywibracyjny, a także ogranicznik prądu rozruchu, który zapobiega przeciążeniu sieci podczas rozruchu. Często też mają one szybki hamulec ściernicy, który umożliwia zatrzymanie koła w ciągu 2 sekund i niemal natychmiastową wymianę tarczy. A gdy narzędzie pracuje długo na pełnych obrotach, to przydaje się układ antyprzeciążeniowy, który wyłączy maszynę, gdy temperatura osiągnie wartości, które są groźne dla pracy silnika.

 

Najlepsza szlifierka kątowa – rodzaj zasilania

Obecnie rozróżniamy dwa rodzaje zasilania. Jest to zasilanie akumulatorowe i sieciowe. To pierwsze jest wygodne ze względu na to, że nie zawsze w miejscu, w którym narzędzie jest potrzebne dysponujemy zasilaniem sieciowym. Jednak szlifierki kątowe akumulatorowe, to urządzenia o mniejszej mocy i tym samym sprawdzają się w lżejszych pracach. Możemy liczyć na skuteczną obróbkę drewna. Czy Twoja akumulatorowa szlifierka kątowa da sobie radę z twardszymi materiałami, zależy od jej mocy. Natomiast bezsprzeczna zaletą takiego zasilania jest to, że narzędzie jest bardziej poręczne.

Zasilane sieciowo urządzenia, to urządzenia do cięższych prac. Pewną przeszkodą może tu być manipulacja urządzeniem, gdzie zawsze musimy znaleźć miejsce na kabel. On też ogranicza zasięg naszego urządzenia. Jednak, gdy zamierzamy nabyć szlifierkę dużej mocy, najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydować się na model sieciowy.

 

Tarcze

Najważniejszy element szlifierki kątowej to jego tarcza. Dzieli się je na dwie grupy – te do cięcia i te do szlifowania. Tarcze służące do cięcia elementów mają grubość od 1 do 3 mm. Natomiast te do szlifowania to grubość około 6 mm. Różnią się one również ze względu na materiał, jaki chcemy obrabiać. Trzy główne grupy tarcz to tarcza do metalu, kamienia i stali. Dodatkowo są jeszcze tarcze diamentowe, które służą do cięcia twardych materiałów budowlanych, takich jak kostki brukowe, czy ceramika.

Tarcze też mają najrozmaitszą średnicę, o której wspominaliśmy już wcześniej. Należy tak dobrać tarczę, aby pasowała zarówno pod względem wielkości, jak i przeznaczenia, a także obrabianego materiału. Tarcza o średnicy 115 mm ma stosunkowo niewielką moc i nie pozwala na obróbkę większych elementów, ale za to zapewnia dużą precyzję prac. Doskonale się sprawdza przy wykańczaniu niewielkich powierzchni, jest poręczna i łatwa w prowadzeniu. Tarcza o średnicy 125 mm ma nieco większą moc od poprzedniczki i nadaje się do prac „zgrubnych” i obróbkę nieco twardszych materiałów. Natomiast tarcza o średnicy 230 mm jest już dość trudna do prowadzenia, więc powinni się nią posługiwać doświadczeni operatorzy. Ale jej olbrzymia moc pozwala na szybkie cięcie twardych materiałów. Taka tarcza doskonale sprawdza się w profesjonalnych szlifierkach kątowych.

Regulacja obrotów

Tańsze modele o mniejszej mocy mają jedną prędkość obrotową. Natomiast urządzenia bardziej zaawansowane mają regulację obrotów ustawianą płynnie lub skokowo. Tańszymi modelami są te, które mają regulację ustawianą skokowo. Najmniej ustawień takiej regulacji, jaką stosują producenci, to trzy poziomy, a bardziej rozbudowane modele mają nawet 9 poziomów. Taka duża ilość ustawień zbliża urządzenie do modeli z płynną regulacją obrotów i daje większe możliwości ustawień.

Model z płynnym ustawieniem obrotów często ma również elektroniczny system stabilizujący prędkość tarczy. Ustawianie płynne obrotów daje możliwość bardzo precyzyjnych ustawień, jakie wymaga od szlifierza obrabiany materiał i tym samym przekłada się to na lepsze efekty pracy. Jednak model z płynną regulacją obrotów będzie droższy od tego ze skokową regulacją.

 

Dodatkowe elementy

Warto również poszukać takiego urządzenia, które posiada rozmaite elementy oprzyrządowania zwiększające bezpieczeństwo pracy. Najważniejsza rzecz to osłona tarczy. Chroni ona przed iskrami i odpryskami z obrabianych materiałów. Każda szlifierka kątowa w dobrych cenach powinna być wyposażona w osłonę. Najlepsze są takie osłony, które mocuje się systemem bezkluczowym.

Kolejną sprawą jest blokada wrzeciona, która zabezpiecza tarczę w czasie pracy. Tutaj panuje różnorodność wśród producentów i stosują oni różne patenty. Dobrze jest wybrać taki, który będzie po prostu wygodny.

Zwiększenie bezpieczeństwa pracy, a także stabilności, co jest ważne szczególnie w przypadku większych szlifierek, zapewniają różne pozycje mocowania bocznej rękojeści. Im jest tych pozycji więcej, tym wygodniej i bezpieczniej dla operatora.

Następnym elementem, który pozwala na szersze zastosowanie maszyny, są dodatkowe tarcze przeznaczone do obróbki różnych materiałów. Miło mieć w zestawie kupowanym od razu pełne wyposażenie, które pozwala na wszechstronne zastosowanie urządzenia.

Niektórzy producenci zwykli też dokładać zapasowe szczotki, które, jako elementy eksploatacyjne podlegają okresowej wymianie. A przy szlifierkach kątowych akumulatorowych zdarza się otrzymać w zestawie zapasowy akumulator.

 

 

Najlepsze szlifierki kątowe w 2020 roku

 

Jeśli chcesz dokonać wyboru odpowiedniej dla siebie szlifierki, zapraszamy do poniższego rankingu szlifierek kątowych. Być może wśród prezentowanych modeli znajduje się ten, który okaże się najlepszy dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch GWS 7-125 0601388102 

 

Bosch GWS 7-125 0601388102 to model o małym obwodzie rękojeści, wynoszącym 176 mm, dzięki czemu użytkownikowi łatwo i wygodnie się maszynę prowadzi. Mamy tu moc znamionową 720 W i średnicę tarczy 125 mm, które to parametry pozwalają na pracę ciągłą i precyzyjną obróbkę. Waga całego urządzenia wynosząca 1,9 kg pozwala na wygodną manipulację bez zmęczenia rąk, a płaska głowica przekładni zapewnia dostęp do miejsc trudnodostępnych.

Bezpieczeństwo użytkownikowi zapewnia osłona tarczy, a specjalnie zaprojektowane wloty powietrza gwarantują optymalne chłodzenie silnika, co z kolei wydłuża okres eksploatacji maszyny. Dodatkowo model ten ma wmontowane zabezpieczenie przed ponownym, samoczynnym uruchomieniem, w przypadku, gdy wyłączenie nastąpiło z powodu awarii w dostawie prądu.

Jako elementy wyposażenia producent do szlifierki dołącza kołnierz mocujący, nakrętkę mocującą, klucz oczkowy, osłonę na tarczę, oraz dodatkową rękojeść. Klienci przekazują, że model ten ma mocną głowicę obracaną o 90 stopni, co jest ukłonem w kierunku osób leworęcznych. Ponadto chwalą małej średnicy, wygodną rękojeść.

Bosch GWS 7-125 0601388102 to szlifierka kątowa o mocy 720 W. Urządzenie waży ok. 1,9 kg. Wyposażono je w tarczę o średnicy 125 mm.

Zalety
Płaska głowica przekładni:

Z uwagi na to, że głowica przekładni jest płaska mamy możliwość szlifowania trudno dostępnych miejsc. To powoduje, że z łatwością wykonamy wszystkie, powierzone nam zadania.

Bezpieczne użytkowanie:

Osłona tarczy została zabezpieczona przed obracaniem się, w efekcie czego możemy uniknąć groźnego wypadku w przypadku pęknięcia tego elementu budowy.

Zabezpieczenie silnika przed przegrzaniem:

Sprzęt jest wyposażony w specjalny układ wlotów powietrza. Zostały one rozmieszczone tak, aby do silnika wciąż trafiało powietrze i tym samym urządzenie nie przegrzało się w wyniku długotrwałego działania.

Dodatkowa rękojeść w zestawie:

W komplecie poza szlifierką otrzymujemy dodatkową rękojeść. Można ją zamontować zarówno z prawej, jak i lewej strony. Z tego powodu sprzęt nadaje się również dla osób leworęcznych.

Łatwe manewrowanie:

Produkt jest lekki i poręczny, więc łatwo się nim manewruje.

Wady
Hałaśliwa przekładnia:

Przekładnia generuje stosunkowo duży hałas, co według części użytkowników zmniejsza komfort pracy.

 

 

 

 

Makita GA5030

 

Kompaktową budowę i ergonomiczny kształt ma szlifierka kątowa Makita GA5030. Silnik tej maszyny ma moc znamionową 720 W i prędkość obrotową na biegu jałowym 11000 obr./min. Ponadto silnik został wyposażony w zwiększoną odporność na ciepło. Model ten ma taką budowę, że jest możliwy do obsługi jedną ręką, co ułatwia również niewielki obwód uchwytu.

Sprzęt posiada konstrukcję labiryntową, gdzie dwa pierścienie uszczelniają łożyska kulkowe, a także chronią mechanizm przekładni i silnik przed pyłem i zabrudzeniami. Wpływa to na wydatne wydłużenie żywotności urządzenia. Szlifierka jest przystosowana do obsługi tarczy o średnicy 125 mm, a blokada wrzeciona ułatwia jej wymianę.

Dodatkowo model ten posiada zwiększony stopień odchylenia rękojeści do 20°, co pozwala na więcej możliwości ustawień maszyny podczas pracy. Wymiary zewnętrzne szlifierki wynoszą długość 266 mm, szerokość 138 mm i wysokość 103 mm, a jej waga to 1,8 kg.

Jako wyposażenie dodatkowe producent dołączą osłonę, uchwyt boczny, tarczę szlifierską, kołnierz mocujący i nakrętkę kołnierza. Opinie o szlifierkach kątowych Makita GA5030 przekazują, że model ten jest bardzo lekki i wytrzymały i doskonale daje sobie radę z pracą ciągłą.

Produkt Makita GA5030 waży 1,8 kg. Sprzęt ma moc 720 W i jest wyposażony w tarczę o średnicy 125 mm.

Zalety
Zabezpieczony przed przegrzaniem silnik:

Silnik wyróżnia się zwiększoną odpornością na ciepło. Nie należy się martwić, że podstawowy element budowy urządzenia ulegnie uszkodzeniu w wyniku wielogodzinnej pracy.

Ochrona przed pyłem:

Zastosowanie dwóch pierścieni labiryntowych sprawia, że łożyska kulkowe są szczelne, a tym samym silnik i mechanizm przekładni są doskonale chronione przed pyłem i zabrudzeniami powstającymi podczas szlifowania.

Łatwa wymiana tarczy:

W razie konieczności możemy z łatwością wymienić tarczę. Wszystko ze względu na zastosowanie blokady wrzeciona. Ta czynność nie powinna więc sprawiać problemu nawet osobom niedoświadczonym.

Funkcja anti-restart:

Obecność funkcji anti-restart pozwala na uniknięcie przypadkowego włączenia szlifierki. To podnosi bezpieczeństwo użytkowania.

Wady
Za krótki przewód zasilający:

Według niektórych konsumentów przewód zasilający jest zbyt krótki, a to ogranicza swobodę ruchów i niekiedy uniemożliwia swobodne manewrowanie sprzętem (dużo jednak może zależeć od rodzaju i miejsca wykonywanej pracy).

 

 

 

 

Ryobi One+ R18AG0

 

Akumulatorowa szlifierka kątowa Ryobi One+ R18AG0 to niezwykle praktyczna maszyna z obracanym uchwytem o 270°. Wraz z akumulatorem waga szlifierki wynosi 2,3 kg, jednak model jest sprzedawany bez akumulatora. Akumulator Ryobi One+ jest, bowiem modelem, który pasuje do wielu urządzeń akumulatorowych i wystarczy kupić jeden, aby używać do wielu maszyn.

Opisywana szlifierka jest przystosowana do tarczy o średnicy 115 mm, a jej zakres cięcia wynosi 16 mm. Blokada wrzeciona ułatwia wymianę tarczy i innych akcesoriów, a ergonomiczna rękojeść pokryta powłoką antypoślizgową zapewnia pewny chwyt podczas pracy. Dodatkowy uchwyt pomocniczy z ustawianymi trzema pozycjami ułatwia proces szlifowania i cięcia.

Dodatkowo mamy tu osłonę na tarczę, którą montuje się bezkluczowo. Według użytkowników jest to dobry sprzęt w atrakcyjnej cenie. Ta dobra i tania szlifierka kątowa to bardzo wydajna maszyna i doskonale pasuje do ręki. Urządzenie świetnie się spisuje, choć do cięższych prac przydałby się nieco mocniejszy akumulator na przykład 4,0 lub 5,0 Ah.

Szlifierka Ryobi One+ R18AG0 ma tarczę o średnicy 115 mm. Produkt jest zasilany akumulatorem o napięciu 18 V i waży ok. 2,1 kg.

Zalety
Wygodna rękojeść:

Rękojeść została wyprofilowana tak, aby zapewnić mocny chwyt sprzętu. Dodatkowo ten element został pokryty antypoślizgową powłoką, dlatego urządzenie nie wyślizguje się z dłoni. Możemy nim swobodnie manewrować.

Dwustopniowy przełącznik blokady:

Szlifierka została wyposażona w dwustopniowy przełącznik blokady. To powoduje, że nie uruchomimy jej przypadkowo, np. podczas przenoszenia (mogłoby to być bardzo niebezpieczne).

Łagodny rozruch:

Ze względu na opcję łagodnego rozruchu zachowujemy całkowitą kontrolę nad narzędziem, również tuż po uruchomieniu. Brak charakterystycznego szarpnięcia silnika zapobiega m.in. niespodziewanemu wypadnięciu produktu z dłoni.

Wady
Brak akumulatora w zestawie:

Większości użytkowników najbardziej przeszkadza to, że do zestawu nie dołączono akumulatora. Bez niego niemożliwe jest użytkowanie sprzętu, dlatego należy go samodzielnie dokupić. To generuje dodatkowy koszt i może negatywnie wpłynąć na domowy budżet. Co więcej, komplet nie zawiera również ładowarki.

 

 

 

 

Graphite 59G086 

 

Wysokiej klasy szlifierka kątowa Graphite 59G086 posiada zgodność z europejskimi standardami i posiada certyfikat CE. Moc silnika maszyny wynosi 860 W i osiąga on obroty 11000 obr./min. Dzięki dołączonej tarczy o średnicy 125 mm szlifierka może służyć do cięcia, szlifowania i polerowania materiałów o zróżnicowanej strukturze i twardości. Urządzenie jest znakomicie wyważone, a do tego ma ergonomiczny kształt, co zapewnia wysoki komfort pracy.

Model ten ma również możliwość dwupozycyjnego mocowania rękojeści bocznej, co wpływa na wygodę pracy. Producent dbając o właściwe parametry maszyny podczas pracy zadbał o właściwe rozmieszczenie otworów wentylacyjnych, co skutecznie zabezpiecza szlifierkę przed przegrzaniem.

Mamy tu również wyposażenie w dwustopniowy przycisk z blokadą przypadkowego włączenia, a także przycisk blokady wrzeciona, który pozwala na łatwą i szybką wymianę tarczy i innych akcesoriów. Według klientów, którzy zakupili ten model, jest on wystarczająco mocny do użytku domowego. Jest niewielkich, kompaktowych wymiarów, a także lekki, co ma wpływ na łatwe trzymanie podczas pracy.

Sprzęt Graphite 59G086 ma moc 860 W. Waży on 2,1 kg. Ta dobra szlifierka kątowa do 150 zł została wyposażona w tarczę o średnicy 125 mm.

Zalety
Bogate wyposażenie:

Wraz z urządzeniem otrzymujemy w zestawie kilka dodatkowych elementów: klucz, osłonę tarczy, a także drugą rękojeść, którą możemy zamontować zarówno z lewej, jak też z prawej strony. Oznacza to, że szlifierka nadaje się nie tylko dla prawo-, ale również leworęcznych osób.

Nie wymaga ładowania akumulatora:

Produkt jest zasilany sieciowo, dlatego możemy go użytkować we wszystkich miejscach, gdzie mamy dostęp do prądu. To bardzo duże ułatwienie dla osób, którym przeszkadza konieczność regularnego ładowania akumulatora.

Blokada wrzeciona:

Obecność blokady wrzeciona sprawia, że w razie potrzeby szybko wymienimy tarczę.

Wady
Nie nadaje się dla profesjonalistów:

Choć szlifierka ma stosunkowo dużą moc, to wielu użytkowników uważa, że nie nadaje się dla profesjonalistów, gdyż ma bardzo ograniczone możliwości.

Niekomfortowe włączanie:

Włącznik został źle wyprofilowany i trudno jest go nacisnąć, zwłaszcza gdy mamy na dłoniach grube rękawice.

 

 

 

 

Bosch GWS 060193A307

 

Jako najbardziej trwałe urządzenie w swojej klasie opisuje producent swoją szlifierkę Bosch GWS 060193A307.  Został w niej zamontowany wysokowydajny 4 szczotkowy silnik 18 V, zasilany akumulatorem o pojemności 4 Ah. Model ten jest sprzedawany jednak bez akumulatora. Szlifierka jest przystosowana do tarczy szlifierskiej o średnicy 125 mm z głębokością cięcia 30 mm.

Dobre wyważenie maszyny powoduje, że łatwo się ją utrzymuje w dłoni, a niewielka waga wynosząca 2,3 kg pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach, gdy szlifierkę trzeba trzymać nad głową. Model ten posiada wskaźnik naładowania baterii. Osłona tarczy, zabezpieczona przed obracaniem, chroni użytkownika przed odpryskami szlifowanych materiałów.

Dodatkowo mamy tu głowicę przekładni obracaną w systemie skokowym, co 90 stopni, oraz boczny uchwyt, który można przykręcić zarówno z prawej, jak i lewej strony. Osoby używające tej maszyny na co dzień przekazują nam informacje, że jest ona wyjątkowo wytrzymała i może pracować w trybie ciągłym przez kilka dni z rzędu. Świetnie się sprawdza w pracy dekarskiej, do cięcia dachówek i klinkieru.

Szlifierka Bosch GWS 18-125 V-Li 060193A308 jest zasilana akumulatorem o napięciu 18 V. Sprzęt waży 2,3 kg. Dołączona do zestawu tarcza ma średnicę 125 mm.

Zalety
Innowacyjny silnik:

Do produkcji prezentowanego modelu wykorzystano innowacyjny, czterobiegowy silnik. Gwarantuje on efektywne działanie urządzenia oraz zadowolenie z użytkowania.

Wiele praktycznych rozwiązań:

Zasilające szlifierkę akumulatory są wyposażone w system odprowadzający ciepło. Sprzęt nie przegrzeje się, nawet jeśli będzie pracować przez kilka godzin (bez robienia długich przerw). Produkt jest lekki i ma kompaktowe wymiary, a do tego ma ruchomą głowicę przekładni. Możemy obracać ją w tzw. skokach, co 90 stopni.

Wady
Zestaw bez akumulatorów i ładowarki:

Do kompletu nie dołączono akumulatorów i ładowarki, dlatego chcąc użytkować sprzęt musimy dokupić wymienione elementy osobno.

Brak walizki transportowej:

Znaczącą wadą jest także brak walizki, w której można przechowywać szlifierkę. Przez to produkt może się zniszczyć, np. podczas przewożenia w samochodzie.

 

 

 

 

Czy szlifierką kątową można ciąć drewno?

 

Szlifierka kątowa to niezwykle popularne narzędzie, które znajduje zastosowanie w pracach remontowo-budowlanych. Jak się okazuje, sprzęt ten możemy wykorzystać nie tylko do cięcia metalu czy kamienia, ale i drewna. Jak to zrobić, aby nie zniszczyć urządzenia ani materiału, z którym pracujemy? Jaka szlifierka kątowa jest polecana przez profesjonalistów? My już poznaliśmy odpowiedzi na te pytania.

Czy cięcie drewna szlifierką jest trudne?

O ile cięcie betonu, kamienia czy metalu przy użyciu szlifierki jest bardzo proste, tak w przypadku drewna wiele osób woli sięgnąć po przystosowane do tego narzędzia ręczne. Niemniej jednak przycinanie drewnianych elementów zwykłą piłą jest męczące i długo trwa. Z tego powodu pracownicy ekip budowlanych często korzystają z profesjonalnych elektronarzędzi. Są one jednak drogie i przez to nie znajdują zastosowania w pracach w przydomowym warsztacie.

Cięcie drewna szlifierką kątową nie musi być skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o użyciu odpowiednich akcesoriów. Należy również ostrożnie obchodzić się z urządzeniem, zwłaszcza gdy nie ma regulacji obrotów. Drewno to materiał miękki, który łatwo może ulec uszkodzeniu podczas obróbki.

 

Czego potrzebujemy do cięcia drewna?

Żeby móc przyciąć szlifierką kątową drewniany element, musimy najpierw założyć właściwą tarczę. Najlepiej sprawdzają się do tego modele z zębami indukcyjnymi ze spiekanych węglików, gwarantujące równomierne cięcie bez ryzyka przypalenia drewna. Takie tarcze zwykle wykonywane są ze specjalnych stopów stali, które wykazują odporność na odkształcenia. Dobrze dobrane akcesoria znacząco ułatwiają nam pracę, ponieważ możemy dzięki nim przyciąć zarówno miękkie gatunki drewna, jak i materiały drewnopochodne – płytę MDF, sklejkę czy płytę wiórową.

Do cięcia, a także frezowania, rowkowania i modelowania drewnianych przedmiotów nadają się też tarcze z łańcuchem. Są one przystosowane do szlifierek osiągających bardzo wysokie obroty. Tego typu produkty gwarantują szybką i efektywną pracę.

Jak ciąć drewno szlifierką?

Kiedy założymy na szlifierkę wybraną tarczę, możemy przejść do cięcia i szlifowania drewna. Z uwagi na to, że nie musimy zbyt mocno dociskać urządzenia do materiału, z pewnością nie zmęczymy się za szybko. Ponadto unikniemy przegrzania powierzchni, co mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie drewna. Aby mieć pewność, że równo przytniemy dany przedmiot, możemy zamontować na szlifierce dodatkowy uchwyt, który pozwoli nam utrzymać sprzęt w optymalnej pozycji.

 

Bezpieczeństwo podczas pracy

Cięcie drewna i innych materiałów szlifierką wymaga od nas zachowania podstawowych środków bezpieczeństwa. Przedmiot, z którym pracujemy, powinien być unieruchomiony. Jeżeli nie zabezpieczymy go w odpowiedni sposób, podczas przycinania będzie się poruszać i przez to uzyskamy krzywą linię cięcia. Co więcej, może przy tym dojść do złamania tarczy, odskoczenia urządzenia od materiału i skaleczenia ciała.

Nie należy ciąć drewna nieprzystosowanymi do tego tarczami, ponieważ przyczynia się to do przegrzania sprzętu i w dalszej konsekwencji awarii silnika. Poza tym źle dobrane akcesoria mogą ulec deformacji lub pęknąć w trakcie pracy urządzenia. Odłamki tarczy są wyjątkowo niebezpieczne, gdyż mogą wbić się w nasze ciało i doprowadzić do poważnych obrażeń.

Zanim przystąpimy do pracy, sprawdźmy też, czy nasz strój jest odpowiedni. Niewskazane jest noszenie luźnych ubrań. Zwisające rękawy czy dół koszuli może zaplątać się o obracającą się z dużą prędkością tarczę. Ważne jest też założenie okularów ochronnych, aby wiórki z ciętego drewna nie wpadły nam do oczu.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepsze akumulatorowe szlifierki kątowe w 2020 roku

 

 

Ryobi One+ R18AG0 5133001903

 

Dobra i tania akumulatorowa szlifierka kątowa, jaką umieściliśmy w naszym rankingu to Ryobi One+ R18AG0 5133001903.  Jej wyposażenie, obok samego urządzenia, to rękojeść boczna, klucz, osłona i jedna tarcza. W zestawie nie ma ani ładowarki, ani akumulatora. Obudowa urządzenia jest wykonana z trwałego tworzywa sztucznego ABS, a jego masa całkowita wynosi 2,58 kg.  

Maszyna ta pracuje z prędkością obrotową 7500 obr/min i jest przystosowana do założenia tarczy o średnicy zewnętrznej 115 mm, i średnicy otworu tarczy 22 mm. Szlifierka jest również wyposażona we wrzeciono o gwincie M14. Ze względu na specyfikę prac związanych z cięciem, szlifowaniem oraz polerowaniem, producent, chroniąc operatora, zastosował tu osłonę, którą użytkownik szybko i beznarzędziowo ustawi.

Opinie użytkowników przekazują, że sprzęt dobrze sobie radzi przy cięciu rurek, kątowników, czy śrub. Jest on wydajny, a zasilanie akumulatorowe powoduje, że nie ma problemu z dostawą zasilania, ani plączącymi się kablami. Jednym słowem jest to dobry sprzęt do prac domowych.

 

 

 

 

Milwaukee M18 CAG-125X-0 4933443940 

 

Nasz ranking akumulatorowych szlifierek kątowych zawiera również model Milwaukee M18 CAG-125X-0 4933443940 wyposażony w bezszczotkowy silnik POWERSTATE™, który pozwala na dwukrotnie dłuższą pracę i większą żywotność silnika. Dzieje się tak, bo model ten posiada cyfrowe sterowanie DLINK PLUS™, które zabezpiecza maszynę i akumulator przed przeciążeniem.

Zastosowany tu system przekładniowy premium, analogiczny jak w mocnych szlifierkach sieciowych pozwala na długie obciążenie urządzenia bez jego uszkodzenia. Model ten jest przystosowany do obsługi tarczy o średnicy 125 mm i oferuje głębokość cięcia do 33 mm. Zmiana tarczy odbywa się bez użycia narzędzi, podobnie jak ustawienie osłony przeciwpyłowej.

Dla wygody użytkownika urządzenie zostało również wyposażone we wskaźnik naładowania akumulatora. Model ten ma prędkość obrotową 8500 obr/min, a jego waga całkowita wraz z akumulatorem wynosi zaledwie 1,8 kg. A hałas, jaki generuje podczas pracy nie przekracza 94,2 dB. Użytkownicy określają ten sprzęt, jako niezawodny zarówno do prac domowych, jak i profesjonalnych.’

 

 

 

 

 

Makita DGA452Z 

 

Szlifierka kątowa Makita DGA452Z, to lekka i poręczna maszyna obsługująca tarcze o średnicy 115 mm. Model ten został wyposażony w zabezpieczenie przeciążeniowe (wówczas kontrolki urządzenia zaczynają migać), a także zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia. Wąska obudowa silnika pozwala na wygodny uchwyt szlifierki.

Wymiary zewnętrze tego modelu wynoszą długość 317 mm, szerokość 129 mm, oraz wysokość 126 mm, a waga to 2,3 kg. Model ten jest też przystosowany do obsługi akumulatorów 1,5; 3,0; 4,0; 5,0 Ah. Jest on również sprzedawany z bogatym wyposażeniem, takim jak 2 akumulatory, ładowarka, uchwyt boczny, flansza dociskowa, nakrętka kontrująca, klucz do nakrętki kontrującej, oraz walizka, w którą cały zestaw jest pakowany (są również wersje bez akumulatorów w zestawie).

Prędkość obrotowa, jaką mamy w tym urządzeniu wynosi 11000 obr./min. Użytkownicy przekazują nam, że model ten jest niezawodny we wszelkich pracach montażowych, czy naprawie usterek różnego typu. Świetnie spisuje się zarówno przy cięciu, szlifowania, czy też polerowaniu.

 

 

 

 

 

Dewalt DCG412N 

 

Dewalt DCG412N, to nowoczesny model wydajnej szlifierki kątowej, która została zaopatrzona w wytrzymały silnik, z wymiennymi szczotkami, który jest chłodzony powietrzem. Maszyna ta może się pochwalić 7000 obrotami na minutę, co zapewnia sprawne i szybkie cięcie i szybkie szlifowanie. Model ten ma stalową, wytrzymałą przekładnię z niskoprofilową obudową, co pozwala na dobry dostęp w trudnych warunkach pracy.

Również dwupozycyjna rękojeść boczna pozwala na wygodę użytkowania i łatwą manipulację urządzeniem podczas pracy. A blokada wrzeciona umożliwia łatwiejszą i bezpieczniejszą wymianę tarczy. Tarcza, jaka pasuje do tego modelu ma średnicę 125 mm. Dla bezpieczeństwa użytkownika, model ten ma osłonę, którą da się regulować bez użycia narzędzi.

Maszyna ta jest również bezpieczna, ze względu na zamontowanie w niej inteligentnego wyłącznika oraz jego blokady. Komponenty przekładni są wykonane ze stali, więc zapewniają najwyższy poziom wytrzymałości i niski poziom wibracji, zwiększając tym samym wydajność pracy.

Model ten o wadze 2,9 kg został zaprojektowany w ergonomiczny sposób i wyposażono go w 2-pozycyjną rękojeść boczą, która zapewnia większą wygodę i lepszą sterowalność. Klienci pisząc o tym modelu podkreślają jego wytrzymałość i szczególną przydatność urządzenia w pracach na wysokościach.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status