fbpx

Spawarki TIG ranking  

Ostatnio aktualizowane: 18.08.19

 

Jeśli jesteś osobą, która lubi pomajsterkować w domu i potrzebuje do tego różnych narzędzi i sprzętu, to chcemy Cię zapoznać z najlepszą w swojej klasie spawarką TIG. Model ten zyskał uznanie u zawodowych spawaczy, a także tych, którzy sprzęt używają amatorsko od czasu do czasu. Swoją dobrą opinię spawarka zyskała, dlatego że jest to solidna i niedroga konstrukcja. A mowa jest o spawarce Magnum Snake 200P 200A. Model ten ma sprawność 60% i potrafi spawać elektrodami do grubości 4 mm średnicy, a użytkownik ma do wyboru prąd spawania, który można regulować w zakresie od 30 do 200 A. Jest to model kompaktowy, o wadze zaledwie 8 kg, więc łatwo urządzenie zabierzesz ze sobą do miejsca pracy. Urządzenie zostało wyposażone w funkcje ułatwiające używanie, takie jak hot start, wywołujący chwilowy skok napięcia podczas zapalenia elektrody, czy anti stick ułatwiający odjęcie elektrody od spawanych materiałów. Drugi model, który zwrócił naszą i użytkowników uwagę to Dedra DESI201. Jest to urządzenie spawalnicze, które sprosta każdemu zadaniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką spawarkę TIG kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Temat spawarek inwertorowych jest na tyle nowy, na ile nowe są same spawarki tego typu. Jest to również przełom w technologii spawania. Nie ma już potrzeby używania transformatorowych urządzeń, które były prawdziwym pożeraczem prądu, a także były wrażliwe na uszkodzenia. Modele inwertorowe mają niewielkie rozmiary, więc można takie urządzenie zabrać ze sobą. Charakteryzuje je również wysoka sprawność i możliwość użycia ich wraz z generatorem prądu. Spawarki inwertorowe TIG charakteryzuje również łatwe uzyskanie czystej spoiny i można je wykorzystać do spawania stali wysokostopowych oraz aluminium.

Jaką spawarkę TIG zatem wybrać? To właśnie postaramy się przekazać w tym poradniku. Wskazać cechy, jakie powinny towarzyszyć dobremu urządzeniu, opisać rozmaite funkcje i parametry, tak aby ich tajemnicze nazwy przestały być nieznane.

Najlepsza spawarka TIG – najważniejsze parametry

Pierwszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest amperaż. On mówi o mocy danego urządzenia i pozwala na użycie elektrod określonej grubości i spawania grubych materiałów. Dobierając amperaż musisz również uwzględnić posiadaną instalację elektryczną. Generalnie im większy amperaż tym grubsze materiały dasz radę zespawać. Na rynku są dostępne urządzenia o mocy tak małej, że są wykorzystywane jedynie do spawania hobbystycznego, modele do 250 A pozwalają na spawanie cienkich i niewielkich elementów, nawet przy produkcji. Natomiast spawarki powyżej 250 A to urządzenia profesjonalne do wykorzystanie w przemyśle.

Cykl pracy, to parametr mówiący o tym, jak długo nasze urządzenie może pracować i jak długo „odpoczywać”. Producenci podają go w procentach i jest to procentowa wartość 10 minut pracy urządzenia z podziałem na spawanie prądem znamionowym i okresem technologicznej przerwy w pracy. Do prac hobbystycznych spawarka z cyklem pracy 35% jest wystarczająca do prawidłowej pracy. Przy czym parametr ten rośnie wraz z mniejszym wykorzystywanym amperażem i tak, gdy spawarka ma 35% cykl pracy przy 270 A, to już przy 200 A może mieć cykl 100%.

Technologia wykonania urządzenia to temat poruszany na początku. Na rynku spawalniczym mamy do czynienia z urządzeniami transformatorowymi i inwertorowymi. Te pierwsze to stara technologia, która jest przez niektórych wybierana, ponieważ cena spawarki o takiej technologii jest znacznie niższa. Jednak jest ona również nie tylko duża, ale też ma niestabilny prąd, co wpływa na jakość pracy. Spawarki inwertorowe, to nowa technologia, w której zastąpiono transformator nowoczesnymi układami elektronicznymi, odpowiedzialnymi za wytwarzanie prądu.

Taka technologia pozwoliła na zmniejszenie gabarytów urządzenia i jego wagi. Najmniejsze urządzenia mogą ważyć nawet kilka, czy kilkanaście kilogramów. Wraz z tą technologią spawarki stały się urządzeniami przenośnymi. Model taki również dostarcza stabilny prąd z możliwością regulacji amperaża, co z kolei wpływa na jakość spoiny. Maszyny inwertorowe są również wyposażone w wentylator chłodzący, dzięki czemu przerwy technologiczne na chłodzenie mogą ulec skróceniu. A dodatkowo modele takie mogą współpracować z długimi przedłużaczami, a także z generatorami prądu, co znacznie wpływa na ich mobilność.

 

Jaka jest najlepsza spawarka TIG – funkcje dodatkowe

W zakresie funkcji dodatkowych technologia również dostarcza nam kilka rozwiązań ułatwiających pracę i osiąganie przy niej dobrych efektów.

Puls to zmienna wysokość częstotliwości impulsu. Dzięki tej funkcji spawacz może dostosować skupienie łuku do właściwej aplikacji. Puls pozwala na redukcję ciepła, jaką spawanie wprowadza do materiału, a tym samym ograniczyć ewentualne odkształcenia materiału. Wpływa to również na zwiększenie tempa spawania i pozwala na lepszą nad nim kontrolę.

Gdy model spawarki pozwala na wykorzystanie funkcji zapłonu łuku z wysoką częstotliwością TIG HF z jonizacją, to początek spawania będzie i łatwiejszy, a i początek spoiny będzie czysty.

Metoda TIG Lift to sposób otrzymania łuku elektrycznego poprzez potarcie elektrodą materiału spawanego. Wymaga od spawacza trochę wprawy, ale po jej nabyciu jest wygodna w stosowaniu. Przy takim zajarzeniu występują dużo mniejsze zakłócenia elektromagnetyczne.

Do spawania aluminium, a także stopów zawierających aluminium, niezbędne jest wyposażenie spawarki w funkcję AC/DC, bowiem pozwala ona na spawanie metodą TIG prądem przemiennym.

 

 

Natomiast MMA to spawanie z użyciem elektrody otulonej. Takie elektrody sprawdzają się w miejscach trudnodostępnych.

Współczesne spawarki TIG w dobrych cenach często są również wyposażone w funkcje stricte ułatwiające prace, takie jak na przykład Hot start. Ta funkcja pozwala na dostarczenie na początku spawania większego prądu, aby zajarzenie elektrody było łatwiejsze. Po chwili prąd wraca do ustawionych parametrów, a taki, większy prąd wpływa pozytywnie na jakość spoiny, bo wstępnie rozgrzewa elektrodę i miejsce spawu.

Funkcja Arc Force odpowiada za stabilizowanie łuku i to niezależnie od jego długości. A Anti Stick to funkcja, która włącza napięcie spawania w przypadku, gdy elektroda sklei się ze spawanym materiałem.

Każde też z urządzeń musi posiadać wentylator do chłodzenia i skracania przestojów technologicznych. Jednak są modele, które posiadają inteligentny wentylator. Urządzenie posiada wbudowany, inteligentny system zarządzający pracą wentylatora i włącza go w przypadku, gdy jego praca jest potrzebna. Ogranicza to pobór energii, a także ogranicza ilość zanieczyszczeń, które wraz z dmuchanym powietrzem mogą się przedostać do wnętrza urządzenia.

 

 

Najlepsze spawarki TIG w 2019 roku

 

Zapewne po przeczytaniu poradnika zdążyłeś się zorientować, w jakie elementy powinien być wyposażony dobry model spawarki TIG. Poniżej będziesz miał okazję do zapoznania się z kilkoma modelami o dobrych parametrach i dobrych opiniach użytkowników. Mamy nadzieję, że jeden z nich okaże się dobry również dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Magnum Snake 200P 200A 

 

Magnum Snake 200P 200A to dobra i tania spawarka TIG. Potwierdzają to liczne opinie spawaczy profesjonalnych, jak i osób używających tego modelu do prac przydomowych. Jest to model, którego posiadaczem możesz się stać za niewiele więcej niż 600 złotych. Jest on przeznaczony do prac terenowych, a jego kompaktowa budowa i waga 8 kg ułatwia takie zadanie.

Model ten oferuje sprawność na poziomie 60% i radzi sobie z elektrodami o średnicy 4 mm. Jako model inwertorowy urządzenie pobiera niewielką ilość prądu, a także posiada zabezpieczenie termiczne źródła z sygnalizacją. Spawacz znajdzie tu kilka udogodnień ułatwiających pracę. Przede wszystkim funkcja anti stick pozwala na łatwe oderwanie elektrody od spawanego materiału.

Funkcja hot start ułatwia zapalenie elektrody, dając na ten moment chwilowy skok napięcia. Natomiast arc force pozwala na zastosowanie wtopu o mniejszej głębokości, lub większej w zależności od ustawień funkcji. Osoby używające tego modelu są zadowolone, że tak dobry model jest dostępny w tak niskiej cenie. Pozwala on też na łatwą obsługę, jest wytrzymały i funkcjonalny.

Magnum Snake 200P to spawarka TIG o wadze ok. 8 kg. Użytkownik ma możliwość regulacji natężenia prądu wyjściowego w zakresie od 20 A do 200 A.

Zalety
Obudowa:

Uwagę konsumentów przykuła solidnie wykonana obudowa. Jest ona wyjątkowo szczelna, co daje pewność, że znajdujący się w środku mechanizm jest odpowiednio chroniony. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia awarii.

Uchwyt:

Na obudowie znajduje się stosunkowo duży, dobrze wyprofilowany uchwyt umożliwiający łatwe przenoszenie sprzętu. W rezultacie transportowanie modelu nie jest trudne.

Płynna regulacja:

Prezentowaną spawarkę TIG można łatwo dostosować do swoich aktualnych potrzeb. Wszystko dzięki możliwości płynnej regulacji natężenia prądu wyjściowego (od 20 A do 200 A).

Przewody spawalnicze:

Kupując produkt otrzymujemy w zestawie dobrej jakości przewody spawalnicze. Akcesoria te są niezbędne do pracy.

Wentylator:

Urządzenie ma wbudowany wentylator, który zdaniem większości użytkowników dobrze chłodzi, a tym samym skutecznie zabezpiecza przed przegrzaniem sprzętu.

Wady
Obsługa:

Część konsumentów uważa, że dołączona do zestawu instrukcja nie zawiera wszystkich, potrzebnych informacji. Stąd też na początku użytkowanie sprzętu może być trudne.

 

 

 

 

Dedra DESI201

 

Nowoczesny model, lekki, profesjonalny, przeznaczony do spawania elektrodami otulonymi metodą MMA to Dedra DESI201. Możemy tu spawać takie materiały, jak stale stopowe, konstrukcyjne oraz żeliwa. Urządzenie jest przystosowane do zastosowania elektrod o średnicach od 1,6 do 4 mm. Niewielkie rozmiary pozwalają na transport urządzenia do miejsca pracy.

Praca wentylatora zapobiega przegrzaniu urządzenia, a płynna regulacja prądu spawania pozwala na utrzymanie prądu wyjściowego na wybranym poziomie. Zakres prądu spawania w tym modelu to 30 – 200 A, a zabezpieczenie jest na poziomie 25 A. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w dwie istotne funkcje dodatkowe. ANTI STICK włącza napięcie spawania w przypadku, gdy elektroda sklei się ze spawanym materiałem, oraz HOT START, który pomaga w zajarzeniu łuku przez podanie większego prądu podczas zapłonu.

Kupując ten model użytkownik wraz z nim otrzyma dwa przewody spawalnicze o długości 1,5 i 2 m, maskę spawalniczą, szczotkę z młoteczkiem, oraz instrukcje obsługi urządzenia. Opinie o spawarkach TIG pochodzą od osób używających kilka lat tego modelu, a przekazują one, że jest to bardzo dobra i bezawaryjna spawarka, która nie tylko jest niezawodna, ale posiada dobrą moc.

Spawarka TIG Dedra DESi201 waży 9 kg. Zakres regulacji natężenia prądu wyjściowego wynosi od 30 A do 200 A.

Zalety
Funkcje:

Spawarka ma funkcję HOT START, która zwiększa natężenie prądu podczas rozpoczynania spawania, co ułatwia spawanie. Opcja ANTI STICK zapobiegania przywieraniu elektrody.

Wentylator:

Wbudowany wentylator skutecznie chłodzi urządzenie. Nie ma więc obaw o to, że produkt przegrzeje się, co mogłoby doprowadzić do poważnej awarii, jak również zagrażać bezpieczeństwu użytkownika.

Dodatkowe akcesoria:

W zestawie znajdują się m.in. przewody spawalnicze i maska ochronna. Dzięki temu możemy przystąpić do pracy zaraz po rozpakowaniu sprzętu i nie musimy wydawać pieniędzy na dodatkowe akcesoria.

Obudowa:

Wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne obudowa to jeden z największych atutów prezentowanej spawarki. Wysoka jakość użytych do produkcji materiałów daje pewność, że urządzenie będzie nam długo służyło.

Wady
Długość kabli:

Czytając opublikowane w Internecie recenzje można znaleźć komentarze sugerujące, że przewody spawalnicze są nieco za krótkie, co obniża komfort pracy.

 

 

 

 

Ideal TECNOARC 211-S

 

Ideal TECNOARC 211-S to model spawarki inwertorowej, która spawa metodą MMA z elektrodą otuloną prądem stałym, a także metodą TIG ze zwarciowym zajarzeniem łuku. Model ten o mocy 7,3 kW ma zabezpieczenie na poziomie 20A i wykorzystuje maksymalny prąd spawania 200 A, z regulacją od 10 do 200 A. Wydajność tego urządzenia jest na poziomie 60% i umożliwia ono spawanie elektrodami rutylowymi, zasadowymi, do stali nierdzewnej i żeliwa.

Użytkownik może tu używać elektrod od 1,6 do 4 mm średnicy. Przy zakupie tego urządzenia użytkownik otrzymuje przewód spawalniczy o długości 3 m, przewód masowy o długości 2 m, pasek na ramię do przenoszenia sprzętu, oraz maskę spawalniczą i młoteczek. Jeśli chodzi o udogodnienia dla spawacza, to znajdziemy tu zabezpieczenie przeciwzwarciowe ANTI STICK zapobiegające powstawaniu łuku spawalniczego w sposób przypadkowy.

Regulację prądu zwarcia ARC FORCE, która ułatwia przenoszenie kropli roztopionej elektrody na spawany materiał, oraz tak zwany gorący start HOT START ułatwiający zapłon elektrody. Osoby używające tego sprzętu uważają, że jest on godny polecenia i przetapia zarówno cienkie, jak i grube materiały.

Ideal TECNOARC 211-S to dobra spawarka TIG do 600 zł. Zakres regulacji natężenia prądu podczas spawania wynosi od 10 A do 200 A. Waga modelu to ok. 5 kg.

Zalety
Ustawianie parametrów:

Konsumenci doceniają to, że przyciski służące do ustawienia modelu są solidnie wykonane, a dodatkowo zabezpieczone przezroczystą pokrywą. W rezultacie po wybraniu parametrów możemy zamknąć pokrywę i nie martwić się, że przez przypadek naciśniemy jakiś przycisk i zmienimy ustawienia.

Pasek na ramię:

W zestawie otrzymujemy wygodny pasek na ramię. Jest on umieszczony na obudowie. Dzięki paskowi możemy łatwo przenosić sprzęt. Zaletą jest również stosunkowo mała waga modelu.

Wentylator:

Przed przegrzaniem spawarki chroni wentylator. Element ten działa sprawnie, dzięki czemu zapewnia efektywne chłodzenie.

Wady
Maska spawalnicza:

Zdaniem części konsumentów dołączona do zestawu maska spawalnicza nie jest wykonana z najlepszych gatunkowo materiałów. Wadą jest również fakt, że element ten nie został dobrze wyprofilowany.

 

 

 

 

BESTER 181

 

Ranking spawarek TIG zawiera również model BESTER 181, lekki i mały przedstawiciel spawarek inwertorowych z płynną regulacją prądu spawania. Model ten doskonale radzi sobie z elektrodami rutylowymi i zasadowymi do 4 mm średnicy i po podłączeniu uchwytu TIG zaworem gazowym można natychmiast rozpocząć pracę. Łuk w tym modelu zapali się automatycznie po zwarciu elektrody ze spawanym materiałem, a następnie uniesieniu jej.

Model ten posiada zabezpieczenie przed przeciążeniem, a także możliwość pracy z generatorem prądu. Producent podaje również, że jego produkt jest zgodny z normą EN 60974-6. Zakres prądu spawania BESTER-a 181 to 10 do 140 A i ma on zabezpieczenie 16 A. Funkcje dodatkowe to gorący start (Hot Start), regulacja dynamiki łuku (Arc Force) oraz układ Anti Stick.

Wymiary urządzenia kształtują się następująco: wysokość 220 mm, szerokość 130 mm, oraz długość 350 mm, a jego waga to 6,7 kg. Wraz z urządzeniem klient otrzymuje przewód zasilający z wtyczką 2 m, przewód spawalniczy z uchwytem o długości 3 m, oraz trzy metrowy przewód masowy z zaciskiem. Dla użytkowników znaczenie ma niewielka waga urządzenia, a także dołączane kable do kupowanego kompletu.

Spawarka TIG BESTER 181 waży ok. 6,7 kg. Użytkownik może regulować natężenie prądu podczas spawania w zakresie od 10 A do 140 A.

Zalety
Spełnia normy:

Prezentowana spawarka spełnia normy EN 60974. Daje to pewność, że użytkowanie modelu nie zagraża naszemu zdrowiu. Urządzenie ma zabezpieczenia, które zapewniają skuteczną ochronę przed awarią.

Kabel zasilający:

Wielu Internautów zaznacza, że wykonanie kabla zasilającego jest bardzo solidne. Atutem jest również to, że przewód ma 2 m długości.  

Praca z generatorem prądu:

Urządzenie może działać z generatorem prądu, co zwiększa możliwości zastosowania sprzętu.

Wady
Obudowa:

Mimo zapewnień producenta obudowa stosunkowo szybko się nagrzewa. Część osób wskazuje, że trzeba robić przerwy w trakcie pracy, aby uchronić sprzęt przed przegrzaniem.

Pokrętło:

W nielicznych opiniach pojawia się informacja, że pokrętło służące do regulacji natężenia prądu czasami się zacina.

 

 

 

 

Lincoln Electric SPEEDTEC 200C K14099-1 

 

Urządzenia spawalnicze Lincoln Electric SPEEDTEC 200C K14099-1 to kompaktowy, inwertorowy model o niewielkiej wadze. Waży on 17 kg plus 5 kg rolka drutu, więc całość da się przemieszczać po terenie zakładu. Model ten może spawać elektrodami o średnicy od 2 do 4 mm i ma możliwość spawania punktowego. Urządzenie bardzo łatwo się uruchamia, a także wyłącza i ma pięć funkcji spawania, a także wydajny wentylator dobrze chłodzący urządzenie.

Gdy zrobisz sobie przerwę w pracy, spawarka przełącza się w stan uśpienia. Model ten pozwala na spawanie z użyciem długiego przedłużacza, a także przy użyciu generatora prądu. Kolorowy wyświetlacz menu pozwala na wszelkie ustawienia pracy urządzenia. Model ten ma funkcję zapamiętania parametrów spawania, ale też przywracania ustawień fabrycznych. Wyświetlacz ma regulowaną jasność, a panel sterowania jest wyposażony w blokadę.

Dodatkowe funkcje, takie jak Hot start, czy Arc force są regulowane. Również spawanie metodą GMAW, SMAW czy TGAW to kwestia wyboru właściwego programu. Użytkownicy natomiast twierdzą, że model ten dorównuje spawarkom na 380V. Dodatkowo jest estetyczny, praktyczny i poręczny.

Spawarka Lincoln Electric SPEEDTEC 200C waży 17,2 kg. Zakres regulacji natężenia prądu spawania wynosi od 20 A do 200 A.

Zalety
Wbudowana pamięć:

Użytkownik ma możliwość zapisania ostatnich ustawień spawarki. W rezultacie nie musi za każdym razem tracić czasu na dostosowywanie parametrów.

Wiele metod spawania:

Przy użyciu tego produktu możemy spawać metodami: CV MIG, CV Synergiczny, FCAW, MMA i TIG Lift. W efekcie za pomocą jednego sprzętu możemy wykonać wiele prac.

Wady
Przenoszenie:

Produkt jest stosunkowo ciężki. Dodatkowo według użytkowników uchwyt na obudowie nie jest wygodny, co utrudnia przenoszenie.

Obsługa:

Urządzenie ma wiele dodatkowych funkcji, przez co ustawienie sprzętu jest skomplikowane. Zdaniem konsumentów prezentowany sprzęt z pewnością nie będzie odpowiedni dla osób niemających doświadczenia w obsłudze tego typu produktów.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status