Sekatory ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Ogrodnicy stwierdzili, że najmocniejszym sekatorem jest Fiskars SingleStep P26. Model jest niewielki, dlatego idealnie nadaje się do transportu. Sprzęt jest lekki, więc bez problemu można podciąć gałązki znajdujące się na dość dużej wysokości. Wygodne rączki sprawiają, że obsługa sekatora jest przyjemnością, choć warto używać go w rękawicach, aby uchronić się przed odpryskującymi pędami drzew. Produkt jest zrobiony z wytrzymałych materiałów, dodatkowo wzmacnianych, aby nie zniszczył się w codziennym użyciu. Model ma niewielki otwór na sznureczek, dzięki któremu przywiesisz sprzęt do nadgarstka czy do paska, aby podczas pracy mieć go przy sobie. Równie ciekawym produktem jest Pagard 5m, mający bardzo wiele zastosowań w ogrodzie. Sprzęt można używać nie tylko jako zwykły sekator, lecz również piłę czy sekator tyczkowy. Model daje możliwość obcinania roślin na wysokości do 5 m. Produkt jest bardzo skuteczny i pozwala na sporą oszczędność czasu oraz zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ podczas prac ogrodowych nie trzeba korzystać z drabiny.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki sekator kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Sekator jest wyjątkowo pomocnym narzędziem podczas prac porządkowych w ogrodzie czy na działce. Dzięki niemu możemy bez dużego wysiłku przyciąć żywopłot, krzewy, drzewka oraz chwasty. Z uwagi na to, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sekatorów, możemy mieć problem ze znalezieniem tego właściwego. Przygotowaliśmy poradnik, który powinien ułatwić Ci zakup.

 

 

Sekator ręczny

Zapewne większość z nas ma w swoim garażu czy schowku z narzędziami ręczny sekator. Doskonale nadaje się on do przycinania cienkich pędów, nie tylko zielonych, ale również tych zdrewniałych. Mając tego typu przyrząd, możemy swobodnie uciąć kiść winogron, pozyskiwać sadzonki roślin, a także wycinać jednoroczne kwiaty. Największą popularnością cieszą się sekatory nożycowe, które są precyzyjne, a ponadto nie niszczą przycinanych pędów. Jak sama nazwa wskazuje, swoją budową przypominają one nożyce, a więc ostrza nachodzą na siebie. Wypukła część narzędzia odpowiada za cięcie, natomiast wklęsła za przytrzymywanie podcinanej gałązki.

Na uwagę zasługują też sekatory kowadełkowe, które znacząco ułatwiają cięcie twardych pędów (te delikatne mogą miażdżyć). Są one zbudowane z pojedynczego ostrza oraz kowadełka, na nim opiera się przycinana gałąź. W porównaniu do przyrządów nożycowych te kowadełkowe wymagają użycia nieco mniejszej siły. Panuje przekonanie, że dobry ogrodnik powinien zaopatrzyć się w oba rodzaje ręcznych sekatorów, gdyż mają inne zastosowanie.

Sekatory ręczne dostępne są w dwóch wersjach – jednoręcznej i dwuręcznej. Te pierwsze są przystosowane do cięcia cienkich gałązek, o średnicy do maksymalnie 3 cm. Z kolei modele w wariancie dwuręcznym bardzo dobrze radzą sobie z przycinaniem nieco grubszych pędów, których średnica wynosi nawet 5 cm. Zanim podejmiemy decyzję, jaki sekator wybrać, musimy się zastanowić, do czego zamierzamy go wykorzystywać.

 

Sekator elektryczny

Jeżeli mamy ogród lub sad o bardzo dużej powierzchni, lepiej zainwestować w sprzęt elektryczny. Może on być zasilany sieciowo lub akumulatorowo. Choć urządzenie z wbudowaną baterią nie ma kabla ograniczającego swobodę ruchów, to trzeba pamiętać o regularnym podłączaniu go do ładowarki. Decydując się na model akumulatorowy, należy sprawdzić czas pracy po całkowitym naładowaniu, aby nie okazało się, że praca z jego pomocą trwa znacznie dłużej niż z wykorzystaniem sekatora ręcznego. Dobry sprzęt elektryczny powinien mieć dużą moc (ponad 300 W) i długie ostrze. Do zalet takich urządzeń zalicza się przede wszystkim cichą pracę i łatwą obsługę. Większość modeli elektrycznych ma funkcję tłumienia wibracji i drgań powstających podczas cięcia gałęzi. To sprawia, że praca jest przyjemniejsza i nie musimy robić częstych przerw po to, aby odpoczęły nam ręce.

 

Sekator spalinowy

Ciekawą alternatywą dla sekatora elektrycznego jest model spalinowy. Ma on nieco większą moc i wydajność, z tego względu może przyspieszać prace ogrodowe na rozległym terenie. Używając sprzętu spalinowego, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika na paliwo. Niektórym posiadaczom takich sekatorów przeszkadzają wytwarzane spaliny i towarzyszący pracy hałas. Musimy też zdać sobie sprawę z tego, że narzędzie z napędem spalinowym jest przeważnie nieco cięższe niż to elektryczne, ale za to doskonale radzi sobie z przycinaniem grubych pędów i gałęzi. Jest ono polecane profesjonalistom pracującym w bardzo dużych ogrodach. Spalinowe sprzęty również mają system tłumienia wibracji, a często też kilkustopniową regulację ustawienia uchwytu.

 

Sekator pneumatyczny

Za najbardziej efektywny uznaje się sekator pneumatyczny, który uruchamia się przy pomocy sprężonego powietrza. To oznacza, że dodatkowo musimy zaopatrzyć się w sprężarkę. Po naciśnięciu spustu narzędzia powietrze naciska na tłok umieszczony w środku tulei, a to wprawia ostrze w ruch. Wraca ono na swoje miejsce za sprawą specjalnej sprężyny. Sekatory pneumatyczne są stosunkowo drogie, ale świetnie nadają się do użytku choćby w dużych sadach. Mając platformę sadowniczą ze sprężarką, możemy podłączyć do niej kilka sprzętów, co daje możliwość szybszego przycięcia gałęzi.

 

Sekator tyczkowy

Narzędzie tyczkowe jest wyposażone w teleskopowy wysięgnik i umożliwia cięcie wysoko położonych gałęzi. Pozwala on zrezygnować z korzystania z drabiny, co nierzadko pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pracy w ogrodzie. Zasięg sekatora tyczkowego jest różny, może być to nawet 6 m. Wysięgnik może mieć nie tylko narzędzie ręczne, ale także elektryczne czy spalinowe.

 

Poręczność – jaki sekator jest najlepszy?

Aby mieć pewność, że sekator zapewni nam wygodną pracę w ogrodzie, należy sprawdzić, czy jest poręczny. Dobre narzędzie to takie, które ma właściwie wyprofilowane rączki. Przyrząd nie może wyślizgiwać się z dłoni, gdyż wtedy łatwo o niebezpieczny wypadek. Rękojeść sekatora przeważnie jest wykonana z tworzywa sztucznego, np. ABS, a dodatkowo pokryta antypoślizgową gumą. Nie zapominajmy również, że sekator powinien być lekki, aby można nim było swobodnie manewrować i podnosić do góry. Ciężkie narzędzie, ważące ponad 5 kg, przyczyni się do zbyt szybkiego zmęczenia rąk.

 

Ostrze

Ostrze sekatora powinno wykazywać odporność na tępienie. Najlepiej, jeśli będzie ono wykonane z solidnego materiału, takiego jak stal nierdzewna lub węglowa. Nie jest ona podatna na uszkodzenia mechaniczne i korozję, dlatego narzędzie może długo nam służyć. Bardzo często ostrza są pokryte powłoką PTFE, która zmniejsza tarcie i zapobiega przywieraniu przycinanych pędów. Co ciekawe, niektóre sekatory umożliwiają wymianę ostrzy na nowe, gdy te stare całkiem się zużyją.

 

 

Średnica cięcia

Aby nie rozczarować się zakupem, warto sprawdzić średnicę cięcia narzędzia. Zwykle wynosi ona minimum 2 cm, a maksymalnie ok. 5 cm, czasami nieco więcej. Na tej podstawie zdecydujemy, czy przyrząd, który przypadł nam do gustu, rzeczywiście okaże się wystarczająco użyteczny. Musimy pamiętać o tym, że sekatory to narzędzia, które nie są przystosowane do cięcia bardzo grubych gałęzi, o średnicy ponad 10 cm. Do ich przycinania służą piły ogrodowe oraz kabłąkowe.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Nie każdy sekator jest tak samo bezpieczny w używaniu. Aby zminimalizować ryzyko przypadkowego skaleczenia podczas przenoszenia przyrządu, należy wybrać taki, który jest wyposażony w blokadę ostrzy. Wówczas nie trzeba się obawiać o to, że narzędzie samo się otworzy w kieszeni. Najlepszy sekator ma też osłonkę, która chroni nas przed spadającymi, przyciętymi gałązkami.

 

Sekatory w dobrych cenach

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile wydamy na zakup ogrodowego sekatora. To zależy nie tylko od marki, ale też rodzaju przyrządu. Najtańsze są modele ręczne, które kosztują kilkadziesiąt złotych (choć za niektóre trzeba zapłacić ponad 100 zł). Jeżeli planujemy kupić sekator elektryczny czy spalinowy, musimy przygotować się na większy wydatek. Takie sprzęty kosztują nie mniej niż 200 zł, a cena za profesjonalne modele może przekraczać kwotę 700 zł. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku narzędzi pneumatycznych. Za nie trzeba zapłacić od 100 zł do ok. 600 zł.

 

 

Najlepsze sekatory w 2021 roku

 

Stworzyliśmy zestawienie sprzętów umożliwiających przycinanie grubszych i cieńszych gałęzi. Poniższy ranking sekatorów powstał na podstawie opinii ogrodników, którzy korzystali z poszczególnych modeli, dlatego można mieć pewność, że jest wiarygodny i rzetelny.

 

Nasze zalecenia

 

Fiskars SingleStep P26

 

Warto zapoznać się z modelem Fiskars SingleStep P26, który świetnie leży w dłoni podczas przycinania. Rączki sprzętu zostały odpowiednio dopasowane do rąk, dlatego bez problemu można przyciąć kilka drzewek lub krzewów.

Ten dobry i tani sekator może być używany przez osoby zarówno prawo-, jak i leworęczne. Sprzęt jest wykonany z mocnych materiałów. Ostrze jest zrobione ze stali nierdzewnej. Jedna z części noża jest dodatkowo pokryta powłoką PTFE, która zmniejsza tarcie. Rączki są wykonane z poliamidu, wzmocnionego włóknem szklanym, dzięki czemu są one bardzo wytrzymałe. Długość całkowita produktu wynosi 20,8 cm, a średnica cięcia to 2,2 cm.

W sekatorze znajduje się niewielki otwór, do którego można zaczepić sznureczek lub gumkę, aby wygodnie zawiesić go sobie na nadgarstku. Model ma specjalne zapięcie, co ułatwia bezpieczne przechowywanie i przenoszenie. Ogrodnicy są zadowoleni z modelu, cenią wygodę trzymania produktu w dłoniach i jak zauważają, jest lekki.

Model Fiskars SingleStep P26 to dobry sekator do 50 zł. Przyrząd waży 0,2 kg, a jego średnica cięcia wynosi 2,2 cm. To ręczne narzędzie nożycowe.

Zalety
Solidne ostrza:

Sekator ma ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. Nie są one podatne na korozję, w dodatku nie trzeba się martwić, ze za szybko się stępią.

Lekkość:

Przyrząd jest wyjątkowo lekki, więc możemy nim wygodnie manewrować. Nie przyczynia się on do szybkiego zmęczenia rąk.

Powłoka PTFE:

Górne ostrze odpowiadające za przycinanie gałęzi zostało pokryte powłoką PTFE. Zapobiega ona nadmiernemu tarciu oraz przywieraniu pędów (co ułatwia późniejsze czyszczenie narzędzia).

Praktyczność:

Sekator jest wyprofilowany w taki sposób, że nadaje się dla prawo-, jak i leworęcznych osób. To praktyczny produkt.

Otwór na zawieszkę:

Narzędzie ma specjalny otwór umożliwiający przymocowanie zawieszki na nadgarstek.

Wady
Nie zawsze jest przydatny:

Część ogrodników uważa, że nie zawsze przyrząd okazuje się przydatny. Niezbyt dobrze radzi on sobie z przycinaniem zdrewniałych gałęzi (choć pozwala na szybkie cięcie żywych, zielonych pędów).

 

 

 

 

Pagard 5m 

 

Pagard 5m to sekator tyczkowy z piłką, który przyda się w każdym ogrodzie i sadzie. Produkt ma wysięgnik teleskopowy, umożliwiający obcinanie gałęzi na wysokości do 5 m, dlatego nie trzeba korzystać z drabiny. Sprzęt spodoba się w szczególności osobom, które nie czują się pewnie na wysokości.

Model jest odpowiedni do przycinania niewielkich gałązek o grubości do 2,5 cm. W przypadku grubszych konarów można skorzystać z dołączonej piły (średnica cięcia do 3,5 cm). Całkowita długość produktu wynosi 280 cm. Ostrze modelu jest zrobione z wytrzymałego metalu, co pozwala na obcięcie nawet twardych gałęzi. Sekator waży 1,9 kg.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie linki na narzędziu, umożliwiającej jego podciąganie na gałęziach drzewa. Ogrodnicy twierdzą, że model skutecznie tnie i obcina pędy. Wiele osób zauważyło także, że mimo dużych gabarytów i przy pełnym wyciągnięciu dość wygodnie się nim posługuje.

Pagard 5m to sekator tyczkowy, który waży 1,9 kg. Jego średnica cięcia wynosi 2,5 cm. Przyrząd daje możliwość przycinania gałęzi na wysokości do 5 m.

Zalety
Piła w komplecie:

Sekator został wyposażony w piłę umożliwiającą szybkie przycięcie grubszych gałęzi, o średnicy do 3,5 cm. Produkt przydaje się podczas prac w ogrodzie, jak i sadzie.

Zapewnia bezpieczną pracę:

Z uwagi na to, że z pomocą narzędzia możemy dosięgnąć wysoko położonych gałęzi bez konieczności wchodzenia na drabinę, praca staje się bezpieczniejsza.

Solidność:

Ostrze sekatora jest solidne i trwałe, wykazuje podwyższoną odporność na korozję (zostało wykonane z wytrzymałego metalu). To model, którego można używać przez kilka sezonów.

Wygodna rękojeść:

Rękojeść narzędzia jest długa, jej koniec pokryto antypoślizgową gumą. Nie ma ryzyka, że sekator wypadnie nam z dłoni, gdy będziemy trzymać go w górze.

Wady
Kłopotliwe czyszczenie ostrza:

Po każdym użyciu przyrządu należy oczyścić ostrze z resztek przyciętych pędów. Wiele osób uważa, że czynność ta zajmuje zbyt dużo czasu.

 

 

 

 

Gardena Classic 08857-20

 

Bardzo poręcznym modelem jest Gardena Classic 08857-20, który na rączkach ma pokrycie silikonowe, aby nie obcierać rąk podczas cięcia twardych gałęzi. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, które nie łamie się ani nie wygina podczas pracy. Ostrze jest zrobione ze stali nierdzewnej, cechującej się dużą wytrzymałością i odpornością na zarysowania. Noże pokryto powłoką adhezyjną.

Sekator umożliwia cięcie gałęzi o grubości do 2,2 cm, więc bez problemu podetniesz wiosną pędy drzew owocowych, które zbyt mocno się rozrosły. Produkt jest bardzo lekki, dlatego można go nosić przy sobie podczas prac w ogrodzie.

Ostrza mają blokadę, za sprawą której nie otwierają się , kiedy nie jest to wymagane. Jednocześnie zamek można otworzyć jedną ręką, co jest szczególnie ważne, gdy drugą podtrzymujesz roślinę. Konsumenci doceniają ten model za ostrość noża, umożliwiającą bardzo precyzyjne cięcie.

Sekator Gardena Classic 08857-20 umożliwia przycinanie gałęzi o średnicy do 2,2 cm. To ręczny przyrząd nożycowy.

Zalety
Bezpieczne przechowywanie:

Kiedy podczas pracy w ogrodzie sekator nie jest nam potrzebny, możemy go schować do kieszeni. Z uwagi na zastosowaną blokadę ostrza, nie ma ryzyka, że narzędzie samo się otworzy.

2-stopniowa regulacja rękojeści:

Cechą wyróżniającą produkt jest 2-stopniowa regulacja rękojeści. To oznacza, że nadaje się on nie tylko dla posiadaczy małych, ale również większych dłoni.

Nie tylko do gałęzi:

Przyrząd możemy wykorzystać do cięcia gałęzi, ale nie tylko. Z jego pomocą przytniemy również młode pędy roślin i kwiaty do wazonu. Nie ma ryzyka, że zmiażdżymy przy tym łodygi.

Antypoślizgowe uchwyty:

Sekator można pewnie chwycić. Ma on miękką i dobrze wyprofilowaną rękojeść, którą pokryto antypoślizgowym materiałem. To sprawia, że przyrząd nie wypada z rąk.

Wady
Zacinająca się blokada:

Od czasu do czasu blokada ostrzy zacina się, przez co trudno jest je otworzyć.

 

 

 

 

Yato YT-8835 

 

Wielu konsumentów zdecydowało się na zakup modelu Yato YT-8835 i, jak twierdzą, bardzo dobrze się sprawdza podczas podcinania pędów i gałęzi. Ogrodnicy uważają, że posługiwanie się sekatorem jest łatwe. Narzędzie ma wbudowany system amortyzacyjny chroniący przed wstrząsami, co zwiększa komfort obsługi.

Ostrze znajduje się na długich rączkach, dlatego można sięgnąć do gałęzi zarówno nisko, jak i wysoko. Na uchwytach znajdują się gumowe zakończenia, które odpowiednio dopasowują się do dłoni, dzięki czemu nie męczą ręki. Sekator jest dobrze wyważony. Całkowita długość urządzenia wynosi 78 cm. Model daje możliwość podcinania gałęzi o grubości do 4,4 cm.

Noże sprzętu są zrobione z wytrzymałej stali wysokowęglowej, która jest w dużej mierze odporna na zarysowania, pęknięcia czy łamanie. Produkt bez problemu podcina drewniane gałęzie. W przypadku stępienia ostrzy można je łatwo i szybko naostrzyć. Na rączkach znajdują się otwory, które ułatwiają przechowywanie sekatora np. poprzez powieszenie go na ścianie.

Narzędzie Yato YT-8835 waży ok. 1,5 kg. To sekator ręczny. Jego maksymalna średnica cięcia wynosi 4,4 cm.

Zalety
Minimalizuje wstrząsy:

Podczas przycinania gałęzi przy pomocy sekatora nie odczuwamy wstrząsów i wibracji. Wszystko ze względu na to, że został on wyposażony w system amortyzacyjny. To oznacza, że nasze ręce nie męczą się podczas pracy.

Szybkie ostrzenie:

Jeżeli zauważymy, że ostrza narzędzia nieco się stępiły, możemy je samodzielnie naostrzyć. Zostały one wykonane z wysokowęglowej stali SK5, która wykazuje odporność na ścieranie i pęknięcia.

Wieszaki na rączkach:

Test sekatorów pozwolił nam się przekonać, że jest to jeden z wygodniejszych w przechowywaniu przyrządów. Ma on niewielkie wieszaki na rączkach, więc możemy zawiesić go na ścianie obok innych narzędzi.

Wady
Miażdży delikatne pędy:

Co prawda sekator świetnie nadaje się do przycinania grubszych gałęzi i konarów, niemniej jednak nie należy używać go choćby do cięcia kwiatów. Możemy w ten sposób zmiażdżyć ich łodygi.

 

 

 

 

Hecht 675 

 

Solidnym sekatorem, który przyda się w przydomowym ogródku i na działce, jest Hecht 675. Model idealnie nadaje się do przycinania żywopłotu, aby miał odpowiedni kształt i wielkość. Istnieje możliwość ustawienia kąta nachylenia cięcia, dzięki czemu żywopłot ma odpowiedni kształt i możesz przyciąć jego szczyt.

Urządzenie jest elektryczne. Moc sprzętu jest równa 750 W. Narzędzie umożliwia szybką i bardzo precyzyjną pracę. Model znajduje się na wysięgniku teleskopowym, co pozwala na przycinanie gałązek znajdujących się na wysokości. Długość urządzenia można regulować od 1,5 m do 2,8 m co umożliwia przycinanie wysoko położonych gałązek z ziemi, bez konieczności wchodzenia na drabinę.

Produkt jest składany, co ułatwia jego bezpieczne przechowywanie i przenoszenie. Podwójne ostrze modelu mają długość 51 cm. Maksymalna średnica przycinanych gałęzi wynosi 2,8 cm. Użytkownicy twierdzą, że sekator jest bardzo solidny i dobrze przycina pędy.

Sekator teleskopowy Hecht 675 waży 5 kg. Jego średnica cięcia wynosi maksymalnie 2,8 cm. To sprzęt elektryczny (zasilany sieciowo) o mocy 750 W.

Zalety
Długi uchwyt:

Jedną z zalet urządzenia jest praktyczny uchwyt. Jego długość możemy regulować w zakresie od 1,5 m do 2,8 m, co pozwala zrezygnować z korzystania z drabiny. Co więcej, po skończonej pracy uchwyt można złożyć, aby sekator zajmował mniej miejsca w schowku.

Regulowana głowica:

Głowicę sprzętu można swobodnie regulować i samodzielnie ustawiać optymalny kąt cięcia. To daje nam możliwość dotarcia do wszystkich gałązek oraz ich precyzyjnego przycięcia.

Długi przewód zasilający:

Aby móc używać sekatora, trzeba podłączyć go do prądu, jednak nie powinno to być problemem. Model ma długi przewód zasilający, który nie jest podatny na plątanie.

Wady
Za ciężki:

To stosunkowo ciężki sprzęt, dlatego początkowo możemy narzekać na obniżony komfort pracy. Część ogrodników uważa, że ręce trzymające sekator szybko się męczą i regularnie trzeba robić przerwy na odpoczynek.

 

 

 

 

Stiga SHT 24 AE 

 

Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami sekatora Stiga SHT 24 AE, który pracuje bezprzewodowo i działa przy użyciu akumulatora. Przy pełnym naładowaniu można używać urządzenia przez około 40 minut. Akumulator ma pojemność 4 Ah. Do zestawu dołączono ładowarkę.

Poziom hałasu generowanego przez sprzęt wynosi 87 dB. Sekator waży 2,5 kg, co pozwala na dość długą pracę bez zmęczenia rąk. Uchwyt urządzenia jest miękki i wyprofilowany, dzięki czemu dobrze leży w dłoniach. Rączkę można obracać, co pozwala na przycinanie gałęzi pod różnymi kątami. Osłonka przy ostrzu chroni użytkującego przed odpryskującymi kawałkami, a także przypadkowym dotknięciem noża.

Ostrze modelu ma długość równą 57 cm, a odległość między zębami wynosi 1,8 cm. Noże są podwójne, wykonane ze stali nierdzewnej i naostrzone laserowo, w efekcie czego są solidne i ostrei zapewniają szybkie i precyzyjne cięcie. Jak podkreślają ogrodnicy, model jest niewielki i poręczny, pozwala na zadbanie o żywopłot, krzewy i drzewka.

Przyrząd Stiga SHT 24 AE jest zasilany akumulatorowo. Został on wyposażony w baterię o pojemności 4 Ah. Urządzenie waży 2,5 kg.

Zalety
Możliwość używania w dowolnym miejscu:

Sprzęt może być używany w dowolnym miejscu – ogrodzie, sadzie i na działce bez dostępu do energii elektrycznej. W pełni naładowany akumulator zapewnia do 40 minut bezprzewodowej pracy sekatora.

Osłonka przy ostrzu:

Przy ostrzu urządzenia znajduje się osłonka. Zapewnia ona ochronę przed spadającymi gałązkami. Element ten dodatkowo minimalizuje ryzyko, że podczas pracy przypadkowo dotkniemy ostrza.

Obrotowy uchwyt:

Uchwyt sekatora obraca się o 180 stopni, możemy ustawiać go w trzech różnych pozycjach. To pozwala na przycięcie gałęzi pod odpowiednim kątem.

Wady
Jest zbyt hałaśliwy:

Poziom hałasu generowanego przez sprzęt w czasie pracy to 87 dB. Dźwięki wydawane przez sekator mogą przeszkadzać pozostałym domownikom lub sąsiadom.

Nie tłumi wstrząsów:

Podczas przycinania gałęzi wstrząsy są mocno odczuwalne, dlatego ręce trzymające sprzęt szybko się męczą.

 

 

 

 

Verve 140002

 

Narzędzie ogrodowe Verve 140002 jest idealne do przycinania gałązek drzew i krzewów. Model umożliwia cięcie pędów o grubości do 2,8 cm. Uchwyt sekatora został zrobiony z tworzywa ABS, cechującego się wytrzymałością. Ostrze wykonano ze stali nierdzewnej z elementami z aluminium i pokryto powłoką PTFE (chroni przed przywieraniem).

Model znajduje się na wysięgniku, co oznacza, że można przycinać gałązki znajdujące się wysoko, bez konieczności wchodzenia na drabinę. Całkowita długość sekatora to 162 cm. Produkt jest bardzo lekki, waży jedynie 1,1 kg, co ułatwia sterowanie nim, a także nie męczy rąk podczas pracy.

Chcesz poznać opinie o sekatorach marki Verve? Konsumenci bardzo cenią produkty tej marki, głównie za niezawodność i przystępną cenę. Model Verve zyskał dużo pochwał, ponieważ jest łatwy w użyciu i pozwala na szybkie przycięcie drzewek w ogrodzie.

Verve 140002 to ręczny sekator na wysięgniku. Waży on 1,1 kg. Średnica cięcia modelu to maksymalnie 2,8 cm.

Zalety
Odporność na korozję:

Nawet jeśli będziemy bardzo często używać narzędzia, nie ma ryzyka, że szybko się zniszczy lub pokryje korozją. Do produkcji sekatora wykorzystano solidne materiały – stal nierdzewną oraz aluminium.

Długi wysięgnik:

Całkowita długość przyrządu wynosi 162 cm. Dzięki niemu na pewno uda nam się dosięgnąć do wysoko położonych gałązek i szybko je przyciąć. Sekator przydaje się w ogrodzie, jak i sadzie.

Wady
Za mały uchwyt:

Osoby mające duże dłonie twierdzą, że trudno jest im pewnie chwycić narzędzie. Wszystko przez to, że rękojeść sekatora jest stosunkowo mała.

Nie przycina grubych gałęzi:

Biorąc pod uwagę maksymalną średnicę cięcia przyrządu, z jego pomocą prawdopodobnie nie uda nam się przyciąć grubych i zdrewniałych gałęzi drzew oraz krzewów.

 

 

 

 

Jak dbać o sekator?

 

Bez względu na to, jaki sekator jest polecany, zawsze wybierasz ten model, który w 100% odpowiada Twoim oczekiwaniom. Powinieneś jednak przed zakupem zainteresować się tematem konserwowania tych narzędzi ogrodniczych, by zakupiony sprzęt posłużył Ci jak najdłużej. Pamiętaj, że niezależnie od sposobu wykonania narzędzia oraz jego eksploatacji, każdy sprzęt odpowiednio konserwowany, będzie bardzo długo działał prawidłowo.

 

 

Czyszczenie sekatora

Po każdym użyciu sekatora warto przetrzeć go szmatką tak, by usunąć z niego sok roślin oraz kawałki gałęzi, pozostałe na ostrzu lub w zakamarkach narzędzia. Następnie powinniśmy dokładnie osuszyć akcesorium, ponieważ zarówno brudny, jak i mokry sekator znacznie przyspiesza postępowanie korozji, co w efekcie stępi narzędzie lub całkowicie uniemożliwi korzystanie z niego. Zwłaszcza po wykonywaniu prac sezonowych, gdy odkładamy sekator na dłuższy czas, powinniśmy zadbać o jego czystość.

 

Odpowiednia konserwacja sekatora

Chcąc zadbać o sekator, nie możemy o nim zapominać w czasie, gdy nie używamy go. Warto przetrzeć narzędzie szmatką nasączoną w alkoholu, a następnie preparatem, który ochroni narzędzie przed rdzą. Tę czynność warto wykonać nawet kilka razy do roku. Dobrym pomysłem jest również oliwienie ruchomych elementów sekatora – sprężyn czy miejsc przy śrubkach. Wówczas zadbamy o ich płynną pracę, która ograniczy zmęczenie naszych rąk.

 

Sposób przechowywania sekatora

Każde narzędzie ogrodowe powinno być przechowywane w możliwie suchym pomieszczeniu. Nie powinnyśmy naszego sekatora odkładać do wilgotnej piwnicy na okres zimowych miesięcy. Wrzucanie do szafy lub szuflady wraz z innymi sprzętami, również nie jest najlepszym pomysłem. Warto wygospodarować osobne miejsce i zawiesić sekator, np. na haku. Wtedy niwelujemy możliwość stępienia o inne narzędzie lub inny rodzaj uszkodzenia mechanicznego, do którego może dojść w przypadku przechowywania zbyt dużej ilości sprzętu na zbyt małej powierzchni.

 

 

Ostrzenie sekatora

Możemy zdecydować się na oddanie sprzętu do firmy, która ostrzy sekatory. Część użytkowników woli jednak wykonać ostrzenie samodzielnie. Pamiętaj, że cięcie tępym narzędziem może okaleczyć gałęzie i rozszarpać miejscowo korę, co skutkuje większą podatnością drzewa na zachorowania oraz ataki szkodników.

Część sekatorów sprzedawana jest w zestawie ze specjalną ostrzałką. Nie przejmuj się, jeśli Twój zestaw był pozbawiony tego narzędzia. Równie dobrze możesz posłużyć się metalowym pilnikiem, osełką lub nawet zwykłą ostrzałką do noży kuchennych. Niektórzy używają do ostrzenia również szlifierki z papierem ściernym. Zwróćmy uwagę, by żadne z wcześniej wymienionych narzędzi nie cechowało się zbyt dużą gradacją, wtedy łatwo o zarysowania ostrza.

Zacznij od zablokowania ostrza. Możesz zastosować do tego celu zacisk lub zwykłą klamrę warsztatową. Jeśli jest to możliwe, zdejmij uchwyty. To zwiększy możliwości manewrowania przy ostrzach. Następnie przyłóż narzędzie pod kątem ok. 45 stopni do noży sekatora i przesuwaj płynnymi ruchami, zawsze w jednym kierunku. Po zakończeniu ostrzenia nie zapomnij o przykręceniu uchwytów.

Po naostrzeniu sekatora należy dobrze go natłuścić. Wystarczy do tego w zupełności olej, dowolny typ, który jest w warsztacie. Jak widać, czyszczenie sekatora nie jest trudne. Trzeba wykonać je dokładnie, aby sprzęt pracował sprawnie i jak najdłużej.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status