Piły tarczowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.02.20

 

Po analizie oferty rynkowej udało nam się ustalić, że najlepszymi modelami, które można znaleźć na rynku, są piły tarczowe Bosch GKS 190 i Makita SP6000. Pierwszy produkt bardzo dobrze sprawdza się w domowym warsztacie. Urządzenie pozwala na przycięcie drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Sprzęt ma wygodny i bezpieczny w trzymaniu uchwyt, którego mogą używać osoby praworęczne i leworęczne. Model ma skuteczną dmuchawę, ułatwiającą utrzymanie porządku w warsztacie podczas pracy. Piła tarczowa jest niewielka i lekka, co ułatwia pracę. Sprzęt dość głęboko piłuje drewno, więc przytniesz nawet grube bryły. Drugi wspomniany model, czyli Makita SP6000 – to piła ręczna, działająca bezprzewodowo, więc kabel nie będzie Ci przeszkadzać podczas pracy. Sprzęt ma poręczne uchwyty, ułatwiające długie piłowanie i precyzyjne cięcie. Produkt ma osłonkę na ostrze, chroniącą użytkownika przed zranieniem. Narzędzie ma dołączoną tarczę, która umożliwia cięcie drewna, MDF i laminatu – na krawędziach nie tworzą się nierówności.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką piłę tarczową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W garażu każdego miłośnika majsterkowania powinna znaleźć się piła tarczowa. To urządzenie przydaje się podczas remontów, ale nie tylko. Tego typu sprzęty są wykorzystywane przez profesjonalne ekipy budowlane i wykończeniowe, a także przez stolarzy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wybrać dobrą piłę, zajrzyj do naszego poradnika zakupowego.

 

 

Do czego służy piła tarczowa?

Urządzenie tarczowe przeznaczone jest do przycinania różnego rodzaju elementów. Znajduje ono zastosowanie w warsztatach stolarskich i produkcyjnych, a także w przydomowym garażu. W zależności od zamontowanej tarczy piła może nam się przydać do cięcia drewna, tworzywa sztucznego, ceramiki bądź metalu. Mając taki produkt, możemy szybko i bezpiecznie przyciąć m.in. deski, krokwie, gres na posadzkę, listewki czy plastikowe rury.

 

Ręczna czy stołowa?

Piły tarczowe możemy zaklasyfikować do dwóch grup. Do pierwszej należą modele ręczne, a do drugiej stołowe, określane też mianem stacjonarnych. Który sprzęt wybrać, aby później nie żałować zakupu? Urządzenia ręczne mają mniejsze gabaryty, a więc są bardziej mobilne. To dobry wybór dla osób, które często podróżują ze swoimi narzędziami i sprzętami, aby móc sprawie dokonać napraw w domach klientów. Wśród takich produktów coraz częściej pojawiają się piły, które w razie konieczności można z łatwością przymocować do stołu warsztatowego. Dodatkową zaletą ręcznych sprzętów jest to, że świetnie nadają się do prostolinijnego cięcia, zapewniają precyzyjną, ale też szybką pracę. Służą one m.in. do przycinania boazerii oraz paneli podłogowych. Wykorzystywane do pracy tarcze mają w tym przypadku średnicę od 130 mm do ok. 250 mm.

Piły stołowe są większe i cięższe, a to oznacza, że używa się ich w jednym miejscu, przykładowo przydomowym garażu. Jednak te sprzęty znacznie lepiej sprawdzają się w sytuacjach, gdy do przycięcia jest duża ilość materiału. Mówi się, że stołowe modele są nieco mniej precyzyjne, ale za to gwarantują większą stabilność (co może wpływać też na bezpieczeństwo pracy). Do pracy zwykle używa się tarcz o średnicy ponad 315 mm.

Mówiąc o piłach tarczowych, nie można nie wspomnieć również o urządzeniach ukośnych (tzw. ukośnicach), które nie tylko są precyzyjne, ale dodatkowo mają uniwersalny charakter. Nie są to zbyt tanie sprzęty, jednak na pewno przydadzą się podczas skomplikowanych prac, polegających np. na przycinaniu grubych, drewnianych czy metalowych elementów.

 

Moc

Od mocy urządzenia zależy to, do jakich prac będziemy mogli je wykorzystać. 700 W sprzęt nie będzie działał tak samo efektywnie, jak ten 1500 W, zwłaszcza podczas cięcia stosunkowo grubych materiałów. Zanim więc podejmiemy decyzję, jaką piłę tarczową wybrać, musimy dobrze przemyśleć, do czego jest nam potrzebna. Miłośnikom majsterkowania może w zupełności wystarczyć model o mocy 1000 W, jednak profesjonaliści muszą znaleźć znacznie mocniejszy produkt.

 

Prędkość obrotowa

Prędkość obrotowa to równie ważny parametr co moc sprzętu. Najlepiej, jeśli piła będzie nam dawać możliwość jej regulacji, dzięki czemu działanie urządzenia nie będzie za mało skuteczne. Swobodna zmiana prędkości obrotowej pozwala nam także na zachowanie większej kontroli i precyzji podczas pracy. Jej zakres może być bardzo szeroki, np. od 2000 obr./min do nawet 4000 obr./min.

 

Maksymalna głębokość cięcia

Maksymalna głębokość cięcia piły może wynosić od 30 mm do ponad 50 mm, w zależności od kąta nachylenia tarczy. Na tej podstawie możemy zdecydować, czy urządzenie spełni nasze oczekiwania oraz poradzi sobie z przycięciem przedmiotów i materiałów, z którymi pracujemy.

 

Kąt nachylenia tarczy

Podczas użytkowania piły zwykle możemy zmieniać kąt nachylenia tarczy, co jest dużym udogodnieniem. Pozwala to na wygodniejsze prowadzenie urządzenia oraz dokładną obróbkę materiałów wymagających przycinania pod skosem. Przeważnie możemy przechylić tarczę pod kątem 45 stopni i 90 stopni.

 

Zasilanie

Podobnie jak inne sprzęty do majsterkowania, piły tarczowe mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Jeśli ma to być urządzenie do użytku domowego, możemy bez obaw sięgnąć po model z sieciowym zasilaniem, zwłaszcza gdy wyposażono go w długi przewód. Jeżeli jednak zamierzamy często podróżować z produktem, warto przemyśleć zakup sprzętu akumulatorowego z pojemną baterią. Pamiętajmy, że wpływ na to, jaka piła tarczowa jest najlepsza, ma nie tylko moc czy prędkość obrotowa, ale też wygoda użytkowania.

 

 

Obudowa

Urządzenie powinno mieć solidną obudowę, która nie jest podatna na wyszczerbienia czy pęknięcia. Korpus piły musi być wykonany z wytrzymałego materiału jak stop magnezowy lub aluminium. Niezwykle istotną rolę odgrywa również to, czy uchwyt został pokryty materiałem o antypoślizgowych właściwościach. Jeśli nie, zwiększa się ryzyko, że urządzenie przez przypadek wypadnie nam z dłoni podczas pracy.

 

Dodatkowe funkcje

W zależności od producenta piła tarczowa może być wyposażona w dodatkowe funkcje ułatwiające pracę. Przykładem jest wskaźnik laserowy pokazujący linię cięcia, co pomaga w zachowaniu precyzji. Często możemy też usłyszeć, że najlepsza piła tarczowa ma w zestawie worek na wióry, które powstają podczas cięcia. To zmniejsza stopień zanieczyszczenia naszego stanowiska pracy, więc sprzątanie go nie jest tak kłopotliwe.

 

Piły tarczowe w dobrych cenach

Piły tarczowe przeznaczone do użytku w przydomowym garażu kosztują od 200 zł do ok. 800 zł. Modele dla profesjonalistów są znacznie droższe, co wynika z zastosowania bardziej innowacyjnych technologii. Ceny za sprzęt renomowanych producentów mieszczą się w przedziale od 1000 zł do nawet 3000 zł. Nie są to tanie urządzenia, ale mają dużą moc oraz wiele różnych opcji, np. wyrzutnik wiórów w tył, obracany stół z możliwością rozszerzenia bądź obustronne podpieranie obrabianego materiału.

 

 

Najlepsze piły tarczowe w 2020 roku

 

Polecamy przeczytać nasz ranking pił tarczowych, jeśli szukasz dla siebie modelu. W zestawieniu są najciekawsze zdaniem użytkowników produkty.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch GKS 190 

 

Bosch GKS 190 to piła tarczowa, która jest przeznaczona do cięcia drewna, gałęzi, deseczek, oraz materiałów drewnopodobnych. Średnica tarczy modelu wynosi 19 cm. Narzędzie ma aluminiową osłonę wahadłową, znajdującą się przy ostrzu, mającą za zadanie chronić tnącego przed opiłkami oraz zranieniem w rękę.

Moc silnika urządzenia sięga 1400 W. Sprzęt ma system odsysania pyłu, który jest bardzo dobrze przemyślany, szczególnie sprawdza się przy materiałach mocno pylących – dmuchawa ułatwia utrzymanie porządku. Zależnie od kąta nachylenia można wpiłować się w drewno na głębokość od 5 cm do 7 cm. Sprzęt może być używany przez osoby zarówno leworęczne, jak i praworęczne.

Urządzenie ma wygodny, poręczny uchwyt, który nie męczy ręki. Ponadto trzonek jest pokryty materiałem antypoślizgowym, dzięki czemu piła nie wypada z dłoni. Sprzęt waży 4,2 kg. Produkt ma niewielkie gabaryty, dlatego wygodnie się nim operuje. Użytkownicy twierdzą, że piła idealnie sprawdza się do domowych potrzeb i umożliwia głębokie cięcie.

 

 

 

 

Makita SP6000

 

Polecamy zapoznanie się z modelem Makita SP6000, czyli akumulatorową piłą elektryczną, działającą bezprzewodowo. Istnieje możliwość włożenia do niej akumulatorów o różnej pojemności. Moc silnika modelu wynosi 1300 W. Urządzenie ma ogranicznik głębokości, który daje możliwość zrobienia małego nacięcia – dzięki niemu można potem piłować bez obawy o pęknięcia na krawędziach.

Maksymalna prędkość obrotowa sprzętu jest równa 6300 obrotów na minutę – istnieje możliwość regulacji tempa. Średnica tarczy urządzenia wynosi 16,5 cm, a jej grubość to 1,65 cm. Waga modelu jest równa 4,5 kg, więc jest on stosunkowo lekki. W zależności od kąta nachylenia cięcia maksymalna głębokość sięga do 5,6 cm.

Podstawa urządzenia jest wykonana ze stopu magnezowego, który jest lekki. Konsumenci doceniają ten produkt za uzyskanie niepostrzępionych krawędzi. Użytkownicy twierdzą także, że narzędzie umożliwia wykonanie atrakcyjnie wyglądających półek i szafek. Polecamy także poznać opinie o piłach tarczowych producenta Makita, gdyż ten producent ma w swojej ofercie wiele ciekawych modeli.

 

 

 

 

Einhell TH-SM 2131 Dual 

 

Kiedy szukasz piły tarczowej dla siebie, to model Einhell TH-SM 2131 Dual zasługuje na Twoją uwagę. Urządzenie jest przeznaczone do cięcia drewna, a także materiałów drewnopodobnych, czyli sklejek i płyt MDF o maksymalnej długości do 31 cm. Moc silnika urządzenia sięga 1800 W.

Maksymalna liczba obrotów to 5000 na minutę. Sprzęt ma dołączony do kompletu worek na pył, co pomaga w zachowaniu porządku i chroni przed kurzem. Produkt daje możliwość cięcia na wprost oraz pod kątem do 45 stopni. Do zestawu jest dołączony również stół, pomagający w ustawieniu odpowiedniego kąta pracy. Urządzenie ma w zestawie elementy mocujące, dzięki którym można położyć materiał do cięcia w stabilnej pozycji.

Model ma obustronne podpórki, ułatwiające pracę z przedmiotami o dużych wymiarach. Przeprowadzenie precyzyjnego cięcia umożliwia laser pokazujący, w którą stronę prowadzić piłę. Tarcza tnąca ma wymiary równe: średnica – 21 cm i grubość – 3 cm. Konsumenci twierdzą, że model jest bardzo wytrzymały i umożliwia przecięcie najtwardszego drewna.

 

 

 

 

Ryobi RWSL1801M 

 

Urządzenie Ryobi RWSL1801M zdaniem konsumentów jest godne uwagi. Sprzęt jest przeznaczony do cięcia płyt laminowanych, drewna oraz blatów. Model ma bardzo wygodny uchwyt, który pokryty jest gumą – jest to komfortowe i nie powoduje otarć na dłoniach, a także chroni przed wyślizgnięciem się sprzętu.

Waga urządzenia z akumulatorem wynosi 2,7 kg, więc nawet jeśli jest długo trzymane w dłoniach, to ich nie męczy. Model ma prowadnicę laserową, dzięki której cięcie jest precyzyjne i proste. Produkt jest bezprzewodowy, co ułatwia pracę z nim – można ciąć pod różnym kątem, bez konieczności pilnowania, gdzie jest kabel i czy jest wystarczająco długi. Średnica tarczy wynosi 15 cm, a grubość otworu jest równa 1 cm.

Sprzęt ma wbudowaną blokadę wrzeciona, w efekcie czego można bezpiecznie wymienić ostrza. Do zestawu jest dołączony ogranicznik oraz tarcza tnąca, trzeba jednak zainwestować w akumulator. Urządzenie ma prędkość 4700 obrotów na minutę. Sprzęt daje możliwość ukośnego cięcia. Konsumenci cenią ten produkt za odciąganie pyłu, ponieważ dzięki temu praca jest bardziej komfortowa.

 

 

 

 

DeWalt DW745 

 

Ciekawym modelem, który przydaje się na co dzień w profesjonalnych warsztatach, jest DeWalt DW745. Produkt jest stołowy, dzięki czemu cięcie jest stabilne i dokładne. Sprzęt ma metalową obudowę, która jest odporna na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Średnica tarczy wynosi 25 cm a średnica jej otworu to 3 cm. Model umożliwia cięcie drewna o szerokości do 61 cm.

Urządzenie waży 22 kg i jest dość duże, ale poręczny kształt umożliwia łatwe jego przenoszenie. Sprzęt ma zabezpieczenie przed przeciążeniem – sprawdza się w przypadku piłowania twardego, zmrożonego lub mokrego drewna. Maksymalna głębokość cięcia przy kącie 90 stopni względem materiału wynosi 7,7 cm, a przy 45 stopniach grubość to 5,7 cm.

Poziom hałasu urządzenia wynosi 96 dB. Moc silnika tego modelu sięga 1850 W. Wymiary produktu są równe: 63 cm x 57 cm. Sprzęt ma prędkość mogącą osiągnąć do 3800 obrotów na minutę. Konsumenci doceniają tę piłę za łatwość ustawiania tak, aby zapewniła precyzyjne cięcie.

 

 

 

 

Castorama MacAllister J1GZP15255A 

 

Modelem, który sprawdzi się do piłowania różnych materiałów w domowych warunkach oraz w profesjonalnym zakładzie stolarskim, jest Castorama MacAllister J1GZP15255A. Sprzęt jest przeznaczony do cięcia drewna oraz sklejek. Maksymalna moc urządzenia sięga 1800 W. Produkt działa bardzo precyzyjnie i szybko – ostrza bez problemu radzą sobie z każdego rodzaju drewnem.

Średnica tarczy jest równa 25,4 cm. Prędkość pracy urządzenia wynosi 5500 obrotów na minutę. Produkt ma wbudowane podświetlenie LED, które ułatwia pracę, gdy nie ma dobrego oświetlenia w warsztacie. Piła ma aluminiową podstawę i dwie wysuwane podpórki. Przy korzystaniu z prowadnicy,  model działa lekko i bez problemów.

Urządzenie daje możliwość cięcia pod kątem od 0 do 45 stopni, co pozwala na wycięcie drewna w dowolny kształt. Grubość w zależności od kąta wynosi od 3 cm do 8 cm. Piła ma prowadnicę laserową, która ułatwia proste cięcie. Użytkownicy twierdzą, że sprzęt nie strzępi krojonego materiału, a krawędź ładnie wygląda.

 

 

 

 

Graphite Energy+ 58G008 

 

Sprzęt Graphite Energy+ 58G008 jest bardzo wygodny i umożliwia piłowanie różnych materiałów. Urządzenie daje możliwość wykonania czystego cięcia. Piła jest bezpieczna w użytku – ręce są chronione przed skaleczeniem ostrzem specjalną osłonką zrobioną ze stopu aluminium, a włącznik ma blokadę. Sprzęt jest bezprzewodowy, co jest bardzo wygodne – kable nie przeszkadzają podczas cięcia.

Ta dobra i tania piła tarczowa daje możliwość piłowania pod kątem prostym materiałów o grubości 4,8 cm. Istnieje również możliwość cięcia pod kątem od 0 do 45 stopni – w skosie maksymalna grubość wynosi 3,6 cm. Model ma wygodną prowadnicę równoległą i wskaźnik laserowy – te elementy umożliwiającą wykonanie równego piłowania.

Model waży 2,475 kg. Tarcza piły ma wymiary równe: 15 cm x 2 cm. Prędkość obrotowa urządzenia sięga 4200 obrotów na minutę. Konsumenci uważają, że dobrym rozwiązaniem w tym produkcie jest wygodny uchwyt, który dobrze leży w ręce i jest pokryty antypoślizgowym materiałem.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status