ᐅ Piła łańcuchowa spalinowa. Opinie i recenzje 

Ranking 5 najlepszych spalinowych pił łańcuchowych w 2019

Ostatnio aktualizowane: 14.11.19

 

Piła łańcuchowa spalinowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli nie masz czasu na żmudne poszukiwanie spalinowej piły łańcuchowej, a koniecznie potrzebujesz ją kupić, to mamy dobrą wiadomość. Porównaliśmy dla Ciebie wiele modeli, ich funkcjonalność, cenę, opinie klientów i znaleźliśmy naszym zdaniem najlepszy model. Według nas jest to Makita EA3200S35A. Jest on dostępny w przyzwoitej cenie i doskonale da sobie radę w pracach ogrodowych, a także do przygotowania drewna na opał. Kilka ułatwień zastosowanych przez producenta czyni z tego modelu użyteczną i łatwą w obsłudze maszynę. Na przykład pompka zasysająca paliwo i elektroniczny zapłon ułatwia rozruch. Boczny napinacz łańcucha dba natomiast o jego prawidłowe napięcie i efektywną pracę. A hamulec łańcucha, SafetyMatic, pozwala na niemal natychmiastowe jego zatrzymanie. Mamy tu również łatwy system uzupełniania zbiorników paliwa i oleju, a także efektywny system tłumienia drgań. Pojemność silnika tej maszyny to 32 cm3, a jego moc to 1,85 KM. Natomiast długość tnąca wynosi tu 35 cm i łańcuch zostawia rowek szerokości 1,1 mm. Drugi model, który możemy również polecić to NAC CST52-45-01AC. Ma on podobne parametry do opisywanego.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką piłę łańcuchową spalinową kupić?

 

Posiadając przydomowy ogród, czy działkę pracowniczą okazuje się, że do prac porządkowych często przydałaby się nam piła łańcuchowa. Takie urządzenie sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jaki i w sadzie, a także w razie potrzeby można za jej pomocą przygotować drewno na opał. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką spalinową piłę łańcuchową wybrać, postanowiliśmy dziś opisać najważniejsze cechy tego urządzenia. Opis pozwoli Ci zapoznać się z podstawowymi funkcjami spalinowej pilarki, a także zwróci uwagę na cechy, jakie powinno mieć dobre urządzenie.  Zapraszamy do lektury.

Najlepsza spalinowa piła łańcuchowa – cechy

Wybierając dla siebie spalinową piłę łańcuchową przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej wagę. Jest to, bowiem maszyna, którą podczas pracy musisz utrzymać w dłoniach, zatem nie może być zbyt ciężka. Większość takich maszyn ma wagę w granicach 4 – 6 kg. Zdarzają się również lżejsze maszyny, ale one są przeznaczone do prac lżejszych, na przykład przycinania gałęzi. Zdecydowanie najcięższe maszyny są przeznaczone do użytku w lesie. One mogą ważyć nawet ponad 10 kg.

Bardzo ważną cechą, która ma bezpośredni wpływ na możliwość wykonywania trudnych prac jest moc urządzenia. Od razu przy zakupie trzeba, więc określić przeznaczenie piły, aby dobrać odpowiednią moc do przewidywanych prac. Gdy nasza maszyna ma spełniać funkcje porządkowe, na przykład przycinać gałęzie drzew, to wystarczy nam urządzenie o mocy do 2,5 KM. Natomiast, jeśli obok prac porządkowych chciałbyś mieć możliwość wycinki drzew, a także przygotowania opału, to urządzenie takie powinno już dysponować mocą od 2,5 do 5 KM. A gdy kupujesz spalinową pilarkę, aby pracować nią w lesie, to moc twojego urządzenia musi przekraczać 5 KM.

Pojemność silnika, to również parametr, który ma wpływ na funkcjonalność maszyny. Podawana ona jest w cm3 i im jest ona wyższa tym większa jest również moc, często waga, a także możliwość zamontowania dłuższej prowadnicy. Najmniejsze urządzenia mają pojemność 25 – 30 cm3. Spalinowe piły łańcuchowe w dobrych cenach, które są najbardziej uniwersalne i służą do pracy wokół domu i okazjonalnie w lesie powinny cechować się pojemnością około 50 cm3. A urządzenia pozwalające na ścinanie drzew o dużej średnicy to moc 100 – 125 cm3.

Istnieje też zależność pomiędzy pojemnością, a zużyciem paliwa. Dlatego nie warto kupować piły na wszelki wypadek o większej pojemności, bo jej eksploatacja będzie droższa. Również umiejętność obsługi wpływa na wielkość spalania. Gdy pilarka o pojemności 50 cm3 pracuje w połowie swojego zakresu obrotów, czyli około 5 – 6 tys. obrotów na minutę, w ciągu godziny zużyje około 1 litra paliwa. Gdy tę samą pilarkę użyjemy z obrotami dwa razy większymi, również dwukrotnie zwiększy się jej spalanie.

 

Jaka jest najlepsza spalinowa piła łańcuchowa – długość prowadnicy.

Prowadnica to element roboczy, na którym jest umieszczony łańcuch pilarki. Im dłuższa prowadnica, tym większe pnie drzew można przeciąć. Najmniejsze urządzenia mają prowadnice o długości do 35 cm. Jest to wystarczające do przycinania gałęzi i innych drobnych prac porządkowych. Prowadnica, która zapewnia optymalną funkcjonalność to taka o długości 40 – 45 cm. Pozwala ona już na prace przy przygotowaniu opału, albo do ścinania drzew. Natomiast profesjonaliści używają pilarek z prowadnicami nawet o długości 100 cm.

Podczas pracy każda spalinowa piła łańcuchowa generuje hałas. Niestety jest to nierozłączna cecha tego typu urządzeń i nie da się wybrać urządzenia, które by generowało hałas mniejszy. Pilarki spalinowe, w zależności od modelu emitują hałas na poziomie 110-120 dB i jedynym sposobem, aby ochronić słuch jest używanie słuchawek ochronnych.

 

Funkcje dodatkowe

W zależności od klasy urządzenia, producenci wyposażają swoje pilarki w szereg rozmaitych funkcji ułatwiających obsługę. Bardzo często są stosowane systemy ułatwiające rozruch pilarki, na przykład pompka paliwa, czy elektroniczny rozruch. Wiele pilarek ma specjalny system napinania łańcucha. Dzięki temu nie ma obaw o jego poluzowanie i spadanie podczas pracy, a odpowiednio napięty łańcuch również lepiej spełnia funkcję cięcia. Łańcuch często jest też wyposażony w funkcję hamulca, co podnosi bardzo ważne cechy bezpieczeństwa urządzenia.

Dla wygody użytkownika, maszyny są również wyposażane w minimalizację drgań, dzięki której operator dłużej może pracować z maszyną bez zmęczenia. Dobrym rozwiązaniem jest też posiadanie piły łańcuchowej na wysięgniku, co ułatwia przycinanie gałęzi wysoko położonych bez użycia drabiny. Natomiast dbając o środowisko piły często są wyposażane w system oczyszczania spalin.

Pilarka spalinowa, a potrzeby użytkownika

Skoro już poznałeś cechy pilarek spalinowych, pora na określenie własnych potrzeb. Określ jak często i do czego będziesz urządzenie wykorzystywał. Jeśli potrzeba Ci maszyny do sporadycznych, niewielkich prac, wystarczy Ci pilarka o niższych parametrach tym samym tańsza w zakupie i eksploatacji. Gdy urządzenie ma być wykorzystywane do przygotowania opału, bądź do pracy na budowie, musisz zaopatrzyć się w maszynę, co najmniej o średnich parametrach. Natomiast, gdy planujesz intensywne prace budowlane, albo systematyczną pracą w lesie, Twoja maszyna musi być najwyższej jakości. Wybierz wówczas pilarkę o dużej mocy, pojemności, a także z odpowiednio długą prowadnicą.

 

  

5 najlepszych spalinowych pił łańcuchowych. Opinie w 2019 roku

 

Poniżej przedstawiamy ranking spalinowych pił łańcuchowych, przeczytaj uważnie, bo może wśród nich znajdziesz urządzenie na Twoja miarę.   

 

1. Piła łańcuchowa Makita EA3200S35A

 

Makita EA3200S35A, to pilarka łańcuchowa o mocy silnika 1,85 KM i pojemności silnika 32 cm3. Model ten jest przeznaczony do prac porządkowych w ogrodzie i wokół domu i posiada prowadnice o długości 35 cm. Producent zaopatrzył ten model w technologię zapłonu MPI, która ułatwia ponowny rozruch, a także przełącznik wielofunkcyjny z opcjami: start, stop, półgaz, ssanie.

Dodatkowo model ten jest wyposażony w pompkę zasysająca paliwo, co wpływa na szybkość rozruchu, a także metalową, regulowaną pompę oleju. Boczny napinacz łańcucha dba o jego właściwe naprężenie i zapobiega spadaniu podczas pracy. Ze względów bezpieczeństwa model ten posiada hamulec łańcucha tnącego SafetyMatic, a także efektywny system tłumienia drgań.

Wymiary tego modelu to długość 44 cm, szerokość 30 cm, wysokość 29,4 cm, a waga to 4,1 kg. Zbiornik paliwa mieści 400 ml mieszanki. Użytkownicy przekazują, że urządzenie jest lekkie i poręczne, ma wystarczającą moc, a także jest ekonomiczne w eksploatacji i ma przyzwoitą cenę.  

Makita EA3200S35A to sprzęt z silnikiem o mocy 1,85 KM. Piła waży 4,1 kg. Model został wyposażony w 0,4 l zbiornik na paliwo.

Zalety
Wbudowany katalizator:

Piła ma katalizator wmontowany w układ wydechowy, co gwarantuje dopalanie szkodliwych związków i zapobiega ich wydzielaniu do środowiska.

System tłumienia drgań:

Model jest wyposażony w system tłumienia drgań, w efekcie czego podczas użytkowania sprzętu nie odczuwamy intensywnych wstrząsów, co minimalizuje ryzyko szybkiego zmęczenia rąk.

Łatwy rozruch:

To, co wyróżnia piłę to wyjątkowo łatwy rozruch. Wpływa na to m.in. specjalna pompka zasysająca paliwo.

Szybka wymiana filtra powietrza:

W razie konieczności szybko wymienimy filtr powietrza, ponieważ nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi.

Wielofunkcyjny przełącznik:

Przy rączce znajduje się wielofunkcyjny przełącznik pozwalający na szybkie wyłączenie i uruchomienie urządzenia, a także włączenie opcji ssania lub pół gazu.

Wady
Słabej jakości łańcuch:

Według niektórych użytkowników dołączony do kompletu łańcuch nie jest dobrej jakości i może okazać się mało wytrzymały.

 

 

 

 

2. Piła spalinowa NAC CST52-45-01AC

 

Niedroga pilarka NAC CST52-45-01AC, to wielofunkcyjna piła łańcuchowa. Jest ona wykonana z solidnych materiałów, została idealnie wyważona, co pozwala na łatwą manipulację urządzeniem. Wygodę użytkowania podnosi również uchwyt pokryty specjalną, antypoślizgową powłoką. Automatyczne smarowanie łańcucha pozwala na pracę ciągłą urządzenia. Model ten jest zasilany silnikiem spalinowym o mocy 3 KM i pojemności 51 cm3, z maksymalną prędkością obrotową 10500 obr./min (na biegu jałowym 3000 obr./min).

NAC CST52-45-01AC posiada hamulec łańcucha, który jest osadzony na 45 cm prowadnicy. Waga całego urządzenia wynosi 6,1 kg. Pojemność zbiornika na paliwo mieści 550 ml mieszanki i producent podaje, że przez pierwsze 10 godzin pracy należy stosować mieszankę paliwowa w stosunku 25: 1, a potem 40: 1.

Klienci, którzy zakupili ten model przekazują, że jest to dobra i tania spalinowa piła łańcuchowa. Biorąc pod uwagę przedział cenowy, w jakim znajduje się ten model, klienci chwalą jego funkcjonalność, jakość i trwałość i polecają ten produkt do prac wokół domu.

Urządzenie NAC CST52-45-01AC ma 2-suwowy silnik o mocy 3 KM, którego pojemność skokowa wynosi 49,3 cm3. Piła waży 6,1 kg.

Zalety
Antywibracyjna rączka:

Ponieważ sprzęt ma antywibracyjną rączkę podczas cięcia drewna nie powinniśmy odczuwać zbyt intensywnych wstrząsów i wibracji, które mogłyby się przyczynić do szybkiego zmęczenia rąk i pojawienia się bólu mięśni.

Wytrzymała obudowa:

Obudowa piły wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego umieszczony wewnątrz silnik jest doskonale chroniony przed zniszczeniem.

Solidny łańcuch:

Dołączony do urządzenia łańcuch jest solidny i można nim bez przeszkód ciąć nawet grubsze konary bez ryzyka, że się stępi.

Funkcjonalność:

To model idealny do użytku w przydomowym ogródku, na działce, a także na budowie i w lesie. Piła może się więc przydać w wielu różnych sytuacjach.

Wady
Zbyt głośno pracuje:

Sprzęt generuje hałas na poziomie 117 dB, dlatego możemy zakłócić spokój sąsiadów i pozostałych domowników. Podczas pracy powinniśmy mieć na uszach ochronne słuchawki lub specjalne zatyczki.

 

 

 

 

3. Pilarka łańcuchowa piła spalinowa 2kW Graphite 89G940

 

Piła Graphite 89G940 jest przystosowana do cięcia grubego drewna. Sprzęt został wyposażony w prowadnicę o długości 40 cm. To doskonałe urządzenie zarówno do użytku w przydomowym ogrodzie, jak też na działce lub w lesie. Model ten ma silnik o mocy 2,7 KM.

Minimalna prędkość obrotowa sprzętu to 3000 obr./min, a maksymalna – 10 500 obr./min. Piła wyróżnia się dwupunktowym mocowaniem prowadnicy oraz zastosowaniem specjalnego systemu amortyzacji. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas cięcia drewna nie odczuwamy drgań, które mogłyby utrudnić utrzymanie urządzenia w dłoniach. Produkt waży 4,9 kg. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 0,55 l.

Konsumenci chwalą urządzenie przede wszystkim za to, że nie jest zbyt ciężkie i można je pewnie chwycić (za sprawą dobrze wyprofilowanej rączki). Piła ma zintegrowany system smarowania łańcucha, pozwala również na ręczną regulację zużycia oleju. Za dodatkowy atut modelu Graphite 89G940 uznaje się wytrzymałą, odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę. Do sprzętu dołączono dodatkowe akcesoria, m.in. wkrętak oraz klucze montażowe.

Model Graphite 89G940 ma silnik o mocy 2,7 KM i pojemności skokowej 52 cm3. To dobra spalinowa piła łańcuchowa do 250 zł, która waży 4,9 kg. Ma ona 0,55 l zbiornik na paliwo.

Zalety
Automatyczny hamulec:

Piła została wyposażona w automatyczny hamulec, który zatrzymuje łańcuch w momencie podbicia. To znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania produktu. Możemy uniknąć niebezpiecznego wypadku, kiedy urządzenie przypadkowo odskoczy od ciętego drewna.

Zmniejszone odczuwanie wstrząsów:

Podczas pracy z piłą nie będziemy odczuwać intensywnych wstrząsów. Zapobiega temu zastosowany system amortyzacji, a także dwupunktowe mocowanie prowadnicy.

Wygodny uchwyt:

Uchwyt urządzenia jest odpowiednio wyprofilowany i dobrze leży w dłoni. To zwiększa komfort użytkowania sprzętu i zapobiega wyślizgiwaniu się z rąk. Poza tym daje nam to możliwość łatwiejszego i bardziej precyzyjnego manewrowania modelem.

Wady
Trudna wymiana łańcucha:

Wymiana łańcucha na nowy może okazać się bardzo trudna, w szczególności gdy nie mamy odpowiednich narzędzi. Możemy mieć też problem z napięciem tego elementu.

 

 

 

 

4. Piła łańcuchowa spalinowa Stiga SP 386

 

Urządzenie Stiga SP 386 jest przystosowane do użytkowania w przydomowym ogrodzie. To piła wyposażona w 2-suwowy silnik o mocy 2,2 KM, którego pojemność skokowa wynosi 38,5 cm3. Produkt ma 0,51 l zbiornik na paliwo oraz prowadnicę o długości 40 cm. Sprzęt waży 5,6 kg.

Poziom hałasu generowanego przez piłę wynosi maksymalnie 115 dB. Urządzenie wyróżnia się niezawodnością oraz niskim spalaniem. Prezentowany model ma wbudowany system antywibracyjny AVS, który minimalizuje drgania podczas cięcia drewna, a tym samym zapobiega szybkiemu zmęczeniu rąk. Miękki, dobrze wyprofilowany uchwyt sprawia, że możemy pewnie chwycić sprzęt i swobodnie nim manewrować.

Produkt jest stosunkowo lekki, łatwy w obsłudze, a do tego pozwala ciąć nawet grubsze konary. Wielu konsumentów doceniło piłę również za trwałą, solidną obudowę. Poza tym urządzenie nie jest zbyt duże, dlatego możemy przewieźć je w samochodzie, gdy pojawi się taka konieczność. To sprzęt, z pomocą którego możemy zadbać o swój ogród, sad, a nawet działkę.

Produkt Stiga SP 386 waży 5,6 kg (razem z łańcuchem i 40 cm prowadnicą). Urządzenie ma 0,51 l zbiornik na paliwo, a także 2-suwowy silnik o mocy 2,2 KM i pojemności skokowej równej 38,5 cm3.

Zalety
Kompaktowe wymiary:

Piła ma kompaktowe wymiary, a do tego jest lekka (zwłaszcza po demontażu prowadnicy i łańcucha). To oznacza, że możemy swobodnie przenosić urządzenie, a nawet przewozić je w aucie (z pewnością zmieści się w bagażniku).

Niezawodność:

Sprzęt działa niezawodnie, z jego pomocą możemy przyciąć zarówno cienkie, jak i grubsze konary. Produkt pozwoli nam uporządkować ogród lub działkę po zimie.

Solidne cylindry i tłoki:

Cylindry i tłoki piły zostały pokryte warstwą chromu, która jest odporna na obciążenia termiczne i ścieranie. To znacząco zwiększa trwałość silnika.

Wady
Za bardzo hałasuje:

Cięcie drewna może okazać się mało komfortowe, głównie z uwagi na duży hałas, jaki piła generuje w czasie pracy (115 dB).

Za krótka prowadnica:

Pojawiają się opinie, że prowadnica jest za krótka i trzeba ciąć drewno w umiejętny sposób.

 

 

 

 

5. GS350C Spalinowa pilarka łańcuchowa Oleo-Mac

 

Oleo-Mac GS350 to piła łańcuchowa, o wadze 4,4 kg, łatwa w obsłudze i praktyczna we wszelkich pracach wokół domu. Maszyna została wyposażona w pompkę rozruchową „Primer”, która pozwala na szybki rozruch na zimno. Wielofunkcyjny przełącznik z zapłonem i ssaniem na jednej dźwigni daje gwarancję wygodnej obsługi. Przeźroczyste pojemniki paliwa i oleju pozwalają na wzrokową kontrolę ich zawartości, a system antywibracyjny składa się z 3 amortyzatorów sprężynowych i 3 gumowych, i zabezpiecza użytkownika przed drganiami.

Maszyna wyposażona jest w sprzęgło “on-board” z obudową i taśmą hamulca wbudowanymi w podstawę: zapobiega to przedostawaniu się ciał obcych do mas wirujących, zapewniając zawsze idealne działanie i ułatwiając fazy demontażu osłony łańcucha. A automatyczna pompa olejowa uruchamia się wtedy, gdy łańcuch jest w ruchu. Moc silnika w tym modelu wynosi 2,2 KM, a pojemność to 38,9 cm3.

Urządzenie zostało też wyposażone w prowadnicę o długości 35 cm. Osoby, które zakupiły Oleo-Mac GS350 przekazują, że świetnie się ona sprawuje wokół domu. Łatwo się ją odpala, jest funkcjonalna i prosta w obsłudze.

Piła spalinowa Oleo-Mac GS350 ma silnik o mocy 2,2 KM. Jego pojemność skokowa wynosi 38,9 cm3. Produkt waży 3,8 kg i został wyposażony w 0,36 l zbiornik na paliwo oraz 35 cm prowadnicę.

Zalety
Wspornik gaźnika z amortyzatorami:

We wsporniku gaźnika znajdują się 4 amortyzatory, co sprawia, że mamy zagwarantowaną stabilność zapłonu, niezależnie od warunków pracy. Taka budowa zwiększa również trwałość gaźnika.

Sprzęgło „on-board”:

Cechą wyróżniającą model jest sprzęgło „on-board” z wbudowaną w podstawę taśmą hamulca. Ułatwia to demontaż osłony łańcucha i zapewnia niezawodne działanie piły.

Wady
Podatna na uszkodzenia obudowa:

Obudowa sprzętu została wykonana z nietrwałych materiałów, dlatego jest podatna na uszkodzenia mechaniczne i nie zapewnia wystarczającej ochrony silnika.

Za mały zbiornik na paliwo:

Biorąc pod uwagę pojemność zbiornika na paliwo podczas kilkugodzinnej pracy w ogrodzie konieczne może być jego częste uzupełnianie (szybko stanie się to irytujące).

 

 

 

 

Jaka piła łańcuchowa – elektryczna czy spalinowa?

 

Piła łańcuchowa to sprzęt, który możemy wykorzystać do pracy w przydomowym ogrodzie, na działce, a także w lesie. Zarówno elektryczne, jak i spalinowe modele mają swoje wady i zalety. Jeśli chcesz je poznać, sprawdź umieszczone poniżej informacje.

 

 

Zastosowanie pilarki elektrycznej i spalinowej

Urządzenie elektryczne, czyli takie wymagające podłączenia do prądu, są przeznaczone głównie dla osób, które sporadycznie podejmują się prac opartych na obróbce drewna. Z zakupu tego typu piły na pewno będziemy zadowoleni, jeśli potrzebujemy sprzętu pomocnego podczas sprzątania ogrodu przed zimą czy przygotowywania opału do kominka. Nie jest to jednak idealny produkt dla profesjonalistów. Osoby, które specjalizują się np. w wycince drzew w lesie, potrzebują pilarki spalinowej, która jest bardziej mobilna, przystosowana do intensywnej pracy, a tym samym niezawodna.

 

Zalety piły elektrycznej

Piła elektryczna świetnie zastępuje zwykłą siekierę czy nawet nożyce do żywopłotu. To lekkie i niewielkie urządzenie, które jest bardzo proste w obsłudze. Na pewno poradzimy sobie z pocięciem drewna, nawet jeśli do tej pory nie używaliśmy pilarki. Warto dodać, że modele elektryczne można użytkować wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie emitują spalin. To oznacza, że pracujemy w bardziej ekologiczny sposób i nie zanieczyszczamy środowiska. Nie można nie wspomnieć również o tym, że piły zasilane sieciowo nie generują w czasie pracy dużego hałasu, dlatego nie musimy zakładać ochronnych słuchawek w obawie przed uszkodzeniem słuchu.

Piła elektryczna ma jednak znacznie mniejszą moc niż spalinowa, nie jest przystosowana do długotrwałej pracy. Z uwagi na ciągnący się za urządzeniem kabel zasilający, musimy zachować szczególną ostrożność, aby go przypadkowo nie uszkodzić. Co prawda dostępne są też pilarki zasilane akumulatorowo, ale trzeba je regularnie ładować i czasami nawet w pełni naładowana bateria nie gwarantuje wystarczająco długiego czasu pracy.

 

Jakie zalety ma piła spalinowa?

Ponieważ piły spalinowej nie trzeba podłączać do prądu, możemy używać jej w dowolnym miejscu – w lesie, sadzie, na działce, budowie itd. To sprzęt o szerokim zastosowaniu, który wyróżnia się dużą mocą i efektywnym działaniem. Z jego pomocą szybko poradzimy sobie z przecięciem nawet grubych i starych konarów.

Spalinowe pilarki mają też swoje wady, a jedną z nich jest generowanie spalin. Na rynku dostępne są modele z silnikiem wyposażonym w system gwarantujący lepsze spalanie paliwa, jednak wydobywający się z piły dym to dla wielu osób uciążliwa niedogodność. Ponadto takie pilarki są ciężkie i nieco trudniejsze w obsłudze, gdyż zapłon urządzenia wymaga od nas wyczucia. Hałas generowany przez model spalinowy przekracza 100 dB, co oznacza, że podczas cięcia drewna powinniśmy mieć na uszach specjalne ochronniki słuchu.

 

 

Którą piłę łańcuchową wybrać?

Zanim zdecydujemy, jaką piłę łańcuchową kupimy, warto się zastanowić, do czego potrzebny jest nam taki sprzęt. Jeśli ma to być urządzenie użytkowane jedynie kilka razy w roku, nie musimy inwestować w profesjonalną pilarkę spalinową, ponieważ z pewnością nie uda nam się w pełni wykorzystać jej możliwości. Lekka i mała piła elektryczna nie zawiedzie nas podczas przygotowywania ogrodu na zimę lub porządkowania go na wiosnę. Bardziej wymagającym osobom, chcącym być przygotowanym na każdą okoliczność, polecamy natomiast mocne pilarki spalinowe, najlepiej wyposażone w szybki rozruch, system redukcji drgań oraz podobne rozwiązania ułatwiające pracę. Robiąc zakupy, warto kierować się podpowiedziami, które zawarliśmy w poprzednich częściach artykułu. To, jaka łańcuchowa piła spalinowa jest polecana przez bardziej doświadczonych konsumentów, także może nam pomóc w zdecydowaniu, czy właśnie taki sprzęt jest nam potrzebny.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Stihl MS 180 

 

Lekka pilarka spalinowa Stihl MS 180 waży zaledwie 4,1 kg. Jej zastosowanie to przygotowanie drewna opałowego i wykonywanie prac budowlanych w drewnie. Model ten posiada dwusuwowy oszczędny silnik 2-MIX. Silnik ten zużywa o 20% paliwa mniej w porównaniu do innych silników dwusuwowych, a emisja spalin spada o 50%. Ten model został wyposażony w specjalny system antywibracyjny.

Jest to system AV strefy uchwytów, który znacznie redukuje liczbę drgań wytwarzanych przez silnik spalinowy i pracujące narzędzie. Specjalna dźwignia, którą uruchamia się urządzenie, jest również wielofunkcyjnym przełącznikiem do zarządzania wszystkimi funkcjami pilarki. Prawa ręka operatora spoczywa na dźwigni ułatwiając zarządzanie urządzeniem. Boczny napinacz łańcucha pozwala na kontrolę napięcia łańcucha bez kontaktu dłoni z ostrą piłą łańcuchową i ostrymi zębami zderzaka oporowego.

Umieszczony w gaźniku kompensator STIHL pozwala na długą pracę bez czyszczenia filtrów i wykonywania innych czynności serwisowych. Opinie o spalinowych piłach łańcuchowych przekazują, że maszyna posiada wygodny uchwyt i jest wyposażona w szereg funkcji poprawiających bezpieczeństwo użytkowania.

 

 

Dolmar PS420SC-38 

 

Kompaktowa pilarka łącząca zaawansowane technologie z łatwością to Dolmar PS420SC-38. Producent wyposażył ją w technologię zapłonu MPI, która ułatwia pierwszy i ponowny rozruch, i podczas pierwszego obrotu silnika zapewnia mocną iskrę potrzebną do szybkiego startu. A bezobsługowy, elektroniczny zapłon zapewnia bezawaryjną pracę. Model ten został wyposażony w silnik o mocy 2,2 kW i pojemność silnika 42,4 cm3. Prowadnica tutaj ma długość 38 cm, a podziałka łańcucha to 0,325 cala.

Urządzenie zostało też wyposażone w system antywibracyjny, który pozwala operatorowi na niekłopotliwą obsługę maszyny. Oba uchwyty, dla bezpieczeństwa operatora, zostały wyposażone w osłony dla rąk. Dzięki zastosowaniu w tym modelu specjalnej przegrody w komorze zasilania, która optymalizuje działanie silnika w warunkach atmosferycznych pilarka sprawnie pracuje w każdych warunkach atmosferycznych i w każdej temperaturze. Mamy tu również hamulec łańcucha tnącego, który jest załączany ręcznie lub automatycznie w przypadku odbicia (Kick-Back).

A zwolenników rozwiązań ekologicznych zapewne ucieszy fakt, że model ten jest wyposażony w katalizator. Użytkownicy zaś przekazują, że jest to wyjątkowo funkcjonalny model pilarki i radzi sobie z wszelkimi pracami w ogrodzie.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status