Piły łańcuchowe spalinowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 23.09.18

 

Jeśli nie masz czasu na żmudne poszukiwanie spalinowej piły łańcuchowej, a koniecznie potrzebujesz ją kupić, to mamy dobrą wiadomość. Porównaliśmy dla Ciebie wiele modeli, ich funkcjonalność, cenę, opinie klientów i znaleźliśmy naszym zdaniem najlepszy model. Według nas jest to Makita EA3200S35A. Jest on dostępny w przyzwoitej cenie i doskonale da sobie radę w pracach ogrodowych, a także do przygotowania drewna na opał. Kilka ułatwień zastosowanych przez producenta czyni z tego modelu użyteczną i łatwą w obsłudze maszynę. Na przykład pompka zasysająca paliwo i elektroniczny zapłon ułatwia rozruch. Boczny napinacz łańcucha dba natomiast o jego prawidłowe napięcie i efektywną pracę. A hamulec łańcucha, SafetyMatic, pozwala na niemal natychmiastowe jego zatrzymanie. Mamy tu również łatwy system uzupełniania zbiorników paliwa i oleju, a także efektywny system tłumienia drgań. Pojemność silnika tej maszyny to 32 cm3, a jego moc to 1,85 KM. Natomiast długość tnąca wynosi tu 35 cm i łańcuch zostawia rowek szerokości 1,1 mm. Drugi model, który możemy również polecić to NAC CST52-45-01AC. Ma on podobne parametry do opisywanego.

 

 

Jaką piłę łańcuchową spalinową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Posiadając przydomowy ogród, czy działkę pracowniczą okazuje się, że do prac porządkowych często przydałaby się nam piła łańcuchowa. Takie urządzenie sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jaki i w sadzie, a także w razie potrzeby można za jej pomocą przygotować drewno na opał. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką spalinową piłę łańcuchową wybrać, postanowiliśmy dziś opisać najważniejsze cechy tego urządzenia. Opis pozwoli Ci zapoznać się z podstawowymi funkcjami spalinowej pilarki, a także zwróci uwagę na cechy, jakie powinno mieć dobre urządzenie.  Zapraszamy do lektury.

Najlepsza spalinowa piła łańcuchowa – cechy

Wybierając dla siebie spalinową piłę łańcuchową przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej wagę. Jest to, bowiem maszyna, którą podczas pracy musisz utrzymać w dłoniach, zatem nie może być zbyt ciężka. Większość takich maszyn ma wagę w granicach 4 – 6 kg. Zdarzają się również lżejsze maszyny, ale one są przeznaczone do prac lżejszych, na przykład przycinania gałęzi. Zdecydowanie najcięższe maszyny są przeznaczone do użytku w lesie. One mogą ważyć nawet ponad 10 kg.

Bardzo ważną cechą, która ma bezpośredni wpływ na możliwość wykonywania trudnych prac jest moc urządzenia. Od razu przy zakupie trzeba, więc określić przeznaczenie piły, aby dobrać odpowiednią moc do przewidywanych prac. Gdy nasza maszyna ma spełniać funkcje porządkowe, na przykład przycinać gałęzie drzew, to wystarczy nam urządzenie o mocy do 2,5 KM. Natomiast, jeśli obok prac porządkowych chciałbyś mieć możliwość wycinki drzew, a także przygotowania opału, to urządzenie takie powinno już dysponować mocą od 2,5 do 5 KM. A gdy kupujesz spalinową pilarkę, aby pracować nią w lesie, to moc twojego urządzenia musi przekraczać 5 KM.

Pojemność silnika, to również parametr, który ma wpływ na funkcjonalność maszyny. Podawana ona jest w cm3 i im jest ona wyższa tym większa jest również moc, często waga, a także możliwość zamontowania dłuższej prowadnicy. Najmniejsze urządzenia mają pojemność 25 – 30 cm3. Spalinowe piły łańcuchowe w dobrych cenach, które są najbardziej uniwersalne i służą do pracy wokół domu i okazjonalnie w lesie powinny cechować się pojemnością około 50 cm3. A urządzenia pozwalające na ścinanie drzew o dużej średnicy to moc 100 – 125 cm3.

Istnieje też zależność pomiędzy pojemnością, a zużyciem paliwa. Dlatego nie warto kupować piły na wszelki wypadek o większej pojemności, bo jej eksploatacja będzie droższa. Również umiejętność obsługi wpływa na wielkość spalania. Gdy pilarka o pojemności 50 cm3 pracuje w połowie swojego zakresu obrotów, czyli około 5 – 6 tys. obrotów na minutę, w ciągu godziny zużyje około 1 litra paliwa. Gdy tę samą pilarkę użyjemy z obrotami dwa razy większymi, również dwukrotnie zwiększy się jej spalanie.

 

Jaka jest najlepsza spalinowa piła łańcuchowa – długość prowadnicy.

Prowadnica to element roboczy, na którym jest umieszczony łańcuch pilarki. Im dłuższa prowadnica, tym większe pnie drzew można przeciąć. Najmniejsze urządzenia mają prowadnice o długości do 35 cm. Jest to wystarczające do przycinania gałęzi i innych drobnych prac porządkowych. Prowadnica, która zapewnia optymalną funkcjonalność to taka o długości 40 – 45 cm. Pozwala ona już na prace przy przygotowaniu opału, albo do ścinania drzew. Natomiast profesjonaliści używają pilarek z prowadnicami nawet o długości 100 cm.

Podczas pracy każda spalinowa piła łańcuchowa generuje hałas. Niestety jest to nierozłączna cecha tego typu urządzeń i nie da się wybrać urządzenia, które by generowało hałas mniejszy. Pilarki spalinowe, w zależności od modelu emitują hałas na poziomie 110-120 dB i jedynym sposobem, aby ochronić słuch jest używanie słuchawek ochronnych.

 

Funkcje dodatkowe

W zależności od klasy urządzenia, producenci wyposażają swoje pilarki w szereg rozmaitych funkcji ułatwiających obsługę. Bardzo często są stosowane systemy ułatwiające rozruch pilarki, na przykład pompka paliwa, czy elektroniczny rozruch. Wiele pilarek ma specjalny system napinania łańcucha. Dzięki temu nie ma obaw o jego poluzowanie i spadanie podczas pracy, a odpowiednio napięty łańcuch również lepiej spełnia funkcję cięcia. Łańcuch często jest też wyposażony w funkcję hamulca, co podnosi bardzo ważne cechy bezpieczeństwa urządzenia.

Dla wygody użytkownika, maszyny są również wyposażane w minimalizację drgań, dzięki której operator dłużej może pracować z maszyną bez zmęczenia. Dobrym rozwiązaniem jest też posiadanie piły łańcuchowej na wysięgniku, co ułatwia przycinanie gałęzi wysoko położonych bez użycia drabiny. Natomiast dbając o środowisko piły często są wyposażane w system oczyszczania spalin.

Pilarka spalinowa, a potrzeby użytkownika

Skoro już poznałeś cechy pilarek spalinowych, pora na określenie własnych potrzeb. Określ jak często i do czego będziesz urządzenie wykorzystywał. Jeśli potrzeba Ci maszyny do sporadycznych, niewielkich prac, wystarczy Ci pilarka o niższych parametrach tym samym tańsza w zakupie i eksploatacji. Gdy urządzenie ma być wykorzystywane do przygotowania opału, bądź do pracy na budowie, musisz zaopatrzyć się w maszynę, co najmniej o średnich parametrach. Natomiast, gdy planujesz intensywne prace budowlane, albo systematyczną pracą w lesie, Twoja maszyna musi być najwyższej jakości. Wybierz wówczas pilarkę o dużej mocy, pojemności, a także z odpowiednio długą prowadnicą.

 

  

Najlepsze piły łańcuchowe spalinowe w 2018 roku

 

Poniżej przedstawiamy ranking spalinowych pił łańcuchowych, przeczytaj uważnie, bo może wśród nich znajdziesz urządzenie na Twoja miarę.   

 

Nasze zalecenia

 

Makita EA3200S35A

 

Makita EA3200S35A, to pilarka łańcuchowa o mocy silnika 1,85 KM i pojemności silnika 32 cm3. Model ten jest przeznaczony do prac porządkowych w ogrodzie i wokół domu i posiada prowadnice o długości 35 cm. Producent zaopatrzył ten model w technologię zapłonu MPI, która ułatwia ponowny rozruch, a także przełącznik wielofunkcyjny z opcjami: start, stop, półgaz, ssanie.

Dodatkowo model ten jest wyposażony w pompkę zasysająca paliwo, co wpływa na szybkość rozruchu, a także metalową, regulowaną pompę oleju. Boczny napinacz łańcucha dba o jego właściwe naprężenie i zapobiega spadaniu podczas pracy. Ze względów bezpieczeństwa model ten posiada hamulec łańcucha tnącego SafetyMatic, a także efektywny system tłumienia drgań.

Wymiary tego modelu to długość 44 cm, szerokość 30 cm, wysokość 29,4 cm, a waga to 4,1 kg. Zbiornik paliwa mieści 400 ml mieszanki. Użytkownicy przekazują, że urządzenie jest lekkie i poręczne, ma wystarczającą moc, a także jest ekonomiczne w eksploatacji i ma przyzwoitą cenę.  

 

 

 

 

NAC CST52-45-01AC 

 

Niedroga pilarka NAC CST52-45-01AC, to wielofunkcyjna piła łańcuchowa. Jest ona wykonana z solidnych materiałów, została idealnie wyważona, co pozwala na łatwą manipulację urządzeniem. Wygodę użytkowania podnosi również uchwyt pokryty specjalną, antypoślizgową powłoką. Automatyczne smarowanie łańcucha pozwala na pracę ciągłą urządzenia. Model ten jest zasilany silnikiem spalinowym o mocy 3 KM i pojemności 51 cm3, z maksymalną prędkością obrotową 10500 obr./min (na biegu jałowym 3000 obr./min).

NAC CST52-45-01AC posiada hamulec łańcucha, który jest osadzony na 45 cm prowadnicy. Waga całego urządzenia wynosi 6,1 kg. Pojemność zbiornika na paliwo mieści 550 ml mieszanki i producent podaje, że przez pierwsze 10 godzin pracy należy stosować mieszankę paliwowa w stosunku 25: 1, a potem 40: 1.

Klienci, którzy zakupili ten model przekazują, że jest to dobra i tania spalinowa piła łańcuchowa. Biorąc pod uwagę przedział cenowy, w jakim znajduje się ten model, klienci chwalą jego funkcjonalność, jakość i trwałość i polecają ten produkt do prac wokół domu.

 

 

 

 

Oleo-Mac GS350

 

Oleo-Mac GS350 to piła łańcuchowa, o wadze 4,4 kg, łatwa w obsłudze i praktyczna we wszelkich pracach wokół domu. Maszyna została wyposażona w pompkę rozruchową „Primer”, która pozwala na szybki rozruch na zimno. Wielofunkcyjny przełącznik z zapłonem i ssaniem na jednej dźwigni daje gwarancję wygodnej obsługi. Przeźroczyste pojemniki paliwa i oleju pozwalają na wzrokową kontrolę ich zawartości, a system antywibracyjny składa się z 3 amortyzatorów sprężynowych i 3 gumowych, i zabezpiecza użytkownika przed drganiami.

Maszyna wyposażona jest w sprzęgło “on-board” z obudową i taśmą hamulca wbudowanymi w podstawę: zapobiega to przedostawaniu się ciał obcych do mas wirujących, zapewniając zawsze idealne działanie i ułatwiając fazy demontażu osłony łańcucha. A automatyczna pompa olejowa uruchamia się wtedy, gdy łańcuch jest w ruchu. Moc silnika w tym modelu wynosi 2,2 KM, a pojemność to 38,9 cm3.

Urządzenie zostało też wyposażone w prowadnicę o długości 35 cm. Osoby, które zakupiły Oleo-Mac GS350 przekazują, że świetnie się ona sprawuje wokół domu. Łatwo się ją odpala, jest funkcjonalna i prosta w obsłudze.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Stihl MS 180 

 

Lekka pilarka spalinowa Stihl MS 180 waży zaledwie 4,1 kg. Jej zastosowanie to przygotowanie drewna opałowego i wykonywanie prac budowlanych w drewnie. Model ten posiada dwusuwowy oszczędny silnik 2-MIX. Silnik ten zużywa o 20% paliwa mniej w porównaniu do innych silników dwusuwowych, a emisja spalin spada o 50%. Ten model został wyposażony w specjalny system antywibracyjny.

Jest to system AV strefy uchwytów, który znacznie redukuje liczbę drgań wytwarzanych przez silnik spalinowy i pracujące narzędzie. Specjalna dźwignia, którą uruchamia się urządzenie, jest również wielofunkcyjnym przełącznikiem do zarządzania wszystkimi funkcjami pilarki. Prawa ręka operatora spoczywa na dźwigni ułatwiając zarządzanie urządzeniem. Boczny napinacz łańcucha pozwala na kontrolę napięcia łańcucha bez kontaktu dłoni z ostrą piłą łańcuchową i ostrymi zębami zderzaka oporowego.

Umieszczony w gaźniku kompensator STIHL pozwala na długą pracę bez czyszczenia filtrów i wykonywania innych czynności serwisowych. Opinie o spalinowych piłach łańcuchowych przekazują, że maszyna posiada wygodny uchwyt i jest wyposażona w szereg funkcji poprawiających bezpieczeństwo użytkowania.

 

 

Dolmar PS420SC-38 

 

Kompaktowa pilarka łącząca zaawansowane technologie z łatwością to Dolmar PS420SC-38. Producent wyposażył ją w technologię zapłonu MPI, która ułatwia pierwszy i ponowny rozruch, i podczas pierwszego obrotu silnika zapewnia mocną iskrę potrzebną do szybkiego startu. A bezobsługowy, elektroniczny zapłon zapewnia bezawaryjną pracę. Model ten został wyposażony w silnik o mocy 2,2 kW i pojemność silnika 42,4 cm3. Prowadnica tutaj ma długość 38 cm, a podziałka łańcucha to 0,325 cala.

Urządzenie zostało też wyposażone w system antywibracyjny, który pozwala operatorowi na niekłopotliwą obsługę maszyny. Oba uchwyty, dla bezpieczeństwa operatora, zostały wyposażone w osłony dla rąk. Dzięki zastosowaniu w tym modelu specjalnej przegrody w komorze zasilania, która optymalizuje działanie silnika w warunkach atmosferycznych pilarka sprawnie pracuje w każdych warunkach atmosferycznych i w każdej temperaturze. Mamy tu również hamulec łańcucha tnącego, który jest załączany ręcznie lub automatycznie w przypadku odbicia (Kick-Back).

A zwolenników rozwiązań ekologicznych zapewne ucieszy fakt, że model ten jest wyposażony w katalizator. Użytkownicy zaś przekazują, że jest to wyjątkowo funkcjonalny model pilarki i radzi sobie z wszelkimi pracami w ogrodzie.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...