ᐅ Piła formatowa. Opinie i recenzje

Piły formatowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 11.12.19

 

Szukasz dobrej piły formatowej? W naszym artykule znajdziesz najlepsze modele na rynku, dokładnie opisane i ułożone w postaci zestawienia. Na podstawie analizy rynkowej doszliśmy do wniosku, że sprzęt Holzmann FKS 305VF-3200 najlepiej się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Maszyna ma duży stół z wysięgnikiem, a jej szerokość można zmieniać, dzięki czemu ustawia się na nim duże bloki drewna. Urządzenie dużo waży, dlatego daje możliwość obrabiania bardzo ciężkich kawałków materiału. Piła ma dwa silniki o różnej prędkości pracy, umożliwiające uzyskanie precyzyjnego cięcia. Tarcze sprzętu można ustawiać na różnej wysokości i pod różnymi kątami. Uważasz, że pierwszy model nie jest odpowiedni do Twojego warsztatu? Może bardziej spodoba Ci się piła Holzstar FKS315-2000E, która idealnie nadaje się do przycinania drewna i materiałów drewnopochodnych, przydając się w każdym warsztacie stolarskim. Model ma duży, żeliwny stół, wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły, który ułatwia obróbkę materiałów, ponieważ jest przesuwany. Urządzenie jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ zastosowano w nim króciec ssący.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką piłę formatową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Potrzebujesz piły formatowej, ale masz problem ze zdecydowaniem, który sprzęt ułatwi Ci pracę? Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem pozbędziesz się wszystkich wątpliwości. Sprawdziliśmy, czym powinno wyróżniać się dobre urządzenie. Doradzimy Ci, jaką piłę formatową wybrać, żebyś był zadowolony z zakupu.

 

 

Do czego służy piła formatowa?

Obecnie do produkcji mebli wykorzystuje się zarówno drewno, jak i materiały drewnopochodne, czyli płyty wiórowe i MDF. Piła formatowa jest niezbędnym urządzeniem do tego, aby móc przygotować je do dalszej obróbki. Przy pomocy wspomnianego sprzętu możemy wykonywać podłużne i poprzeczne cięcia, a także inne prace. Mowa tu m.in. o formatowaniu, obrzynaniu, wycinaniu fragmentów płyty z jej środka, jak i nacinaniu wpustów. Co ciekawe, nowoczesne piły formatowe umożliwiają ponadto obróbkę metali nieżelaznych oraz tworzyw sztucznych.

 

Moc

Bardzo ważnym parametrem w przypadku pił formatowych jest moc. To od jej wartości uzależniona jest wydajność oraz efektywność działania urządzenia. Aby móc szybko przecinać zarówno cienkie, jak i grubsze elementy z drewna, potrzebny jest nam sprzęt wyposażony w silnik o mocy minimum 3000 W (3 kW).

 

Prędkość obrotowa

Prędkość obrotowa sprzętu nie powinna wynosić mniej niż 3000 obr./min. Aby mieć możliwość dopasowania sposobu działania urządzenia do swoich potrzeb i grubości materiału, dobrze jest wybrać piłę dającą możliwość swobodnej regulacji prędkości obrotowej w dużym zakresie (zwykle minimum to 3000 obr./min, a maksimum – 5500 obr./min).

 

Wysokość i szerokość cięcia

O tym, jaka piła formatowa jest najlepsza, możemy się przekonać, sprawdzając wysokość i szerokość cięcia. Obie wartości wyrażone są w milimetrach. Mogą się one znacząco różnić, gdyż dużo zależy od tego, dla kogo jest przeznaczone dane urządzenie – profesjonalistów czy miłośników majsterkowania. Przeważnie maksymalna wysokość cięcia wynosi ok. 1000 mm, a szerokość – 1200 mm lub więcej (z ogranicznikiem).

 

Agregat

Każda piła formatowa jest wyposażona w agregat. Powinien on być wykonany z jednego elementu. Modele z kilkuczęściową konstrukcją podczas cięcia drewna wytwarzają drgania i wibracje, które obniżają komfort pracy, a w dodatku utrudniają zachowanie precyzji. Najczęściej polecane przez fachowców są sprzęty z agregatem żeliwnym oraz takim montowanym na specjalnych łożach. Mogą być one podnoszone, a także przechylane, nie przyczynia się to do powstawania drgań.

 

Podcinacz

Podcinacz to element, który jest samodzielną, niewielką piłą. Wykonuje on nacięcia pod spodem płyty tam, gdzie wysuwa się główna tarcza sprzętu. Tego typu rozwiązanie zmniejsza do minimum ryzyko wyrywania strzępów obrabianego materiału, poza tym krawędź cięcia po obu stronach jest równa i gładka. Podcinacz może działać razem z tarczą główną, ewentualnie samodzielnie. Wówczas ma on własny agregat i silnik. Ważne jest to, aby wspomniany element można było regulować w kierunku góra/dół oraz na boki.

 

Boczna rama

Boczna rama urządzenia musi mieć odpowiedni suport, czyli część mającą wpływ na sposób przesuwania materiału w czasie wykonywania cięcia. Decyduje on również o precyzji piły. Suport nie może być za ciasny ani zbyt luźny, gdyż wtedy nie zagwarantuje płynności posuwu przecinanego drewna.

 

Stół roboczy

Stół roboczy piły ma przede wszystkim wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne, na które jest narażony podczas pracy. Zazwyczaj jego materiałem wykonania jest żeliwo, niepodatne na przetarcia, pęknięcia i korozję. Przy stole znajduje się liniał (w razie potrzeby można dokupić go osobno). W zależności od rodzaju ułatwia on cięcie poprzeczne lub podłużne.

 

Wymiary i waga

Sprzęty takie jak piły formatowe mogą zajmować stosunkowo dużo miejsca w garażu bądź warsztacie, dlatego powinniśmy sprawdzić całkowite wymiary produktu. Należy przyjrzeć się też samemu stołowi roboczemu, aby mieć pewność, że zapewni nam komfortową pracę. Piły formatowe nie są lekkimi urządzeniami, co wynika z wykorzystania solidnych materiałów do produkcji. Ważą one ponad 200 kg.

 

 

Pochylenie tarczy tnącej

Przy pomocy urządzenia formatowego możemy wykonywać ukośne nacięcia w drewnie i płytach. Niektóre modele dają możliwość nachylenia tarczy pod kątem do 45 stopni, a inne – do 90 stopni. Najlepsza piła formatowa jest na tyle profesjonalna i zaawansowana technologicznie, że pozwala na precyzyjne i wygodne ustawianie tarczy poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Dokładny kąt pochylenia jest wyświetlony na ekranie panelu sterowania.

 

Maksymalna średnica tarczy

W zależności od tego, jaki materiał chcemy przeciąć, będziemy potrzebować tarczy o mniejszej lub większej średnicy. Maksimum to zwykle 300 mm, choć są i takie sprzęty, które pozwalają na wykorzystanie do pracy 400 mm tarczy.

 

Piły formatowe w dobrych cenach

Dobra piła formatowa kosztuje nie mniej niż 10 000 zł. Cena za profesjonalne sprzęty używane w zakładach zajmujących się obróbką drewna oraz materiałów drewnopochodnych niekiedy przekracza kwotę 30 000 zł. Urządzenia te nie są tanie ani lekkie, ale za to wyjątkowo trwałe.

 

 

Najlepsze piły formatowe w 2019 roku

 

Nasz ranking pił formatowych składa się z profesjonalnych modeli, które przydadzą się w warsztatach stolarskich. Zaprezentowane sprzęty cechują się wysoką jakością wykonania i wytrzymałością.

 

Nasze zalecenia

 

Holzmann FKS 305VF-3200

 

Piła formatowa Holzmann FKS 305VF-3200 to model, który idealnie sprawdzi się w każdym warsztacie stolarskim. Stół jest wykonany z aluminium, a prowadnica jest stalowa, dzięki czemu jest bardzo mocna.

Model ma wbudowane dwa silniki, jeden odpowiada za pracę piły głównej (7,5 kW), a drugi za podcinak (1,05 kW). Maksymalna liczba obrotów piły głównej wynosi 5500/min, a podcinaka 8000/min. Istnieje możliwość ustawienia kąta nachylenia oraz wysokości tarczy, aby móc odpowiednio ciąć drewno. Obsługa urządzenia nie powinna sprawiać trudności, wiele elementów ustawia się ręcznie. Duży panel obsługi ułatwia wprowadzenie odpowiednich kątów, pod jakimi ma pracować tarcza.

Waga urządzenia sięga 700 kg, dlatego jest bardzo stabilna i umożliwia pracę na ciężkich elementach. Wymiary produktu są równe 322 cm x 115 cm x 110 cm. Konsumenci doceniają ten sprzęt za dużą wydajność działania, a także uważają, że piła pozwala na cięcie z dużą precyzją.

 

 

 

 

Holzstar FKS315-2000E

 

Warto zainteresować się piłą Holzstar FKS315-2000E, która jest odpowiednia zarówno dla profesjonalnych stolarzy, jak i tych zajmujących się stolarką hobbystycznie. Tarczę tnącą można ustawiać pod różnymi kątami od 0 st. do 45 st. i na odpowiedniej wysokości. Prędkość pracy maszyny wynosi 4000 obrotów na minutę.

Ta dobra i tania piła formatowa ma duży stół o wymiarach 68 cm x 58 cm i można go przesuwać o 200 cm. Moc urządzenia to 3 kW. Sprzęt jest przeznaczony do piłowania drewna i materiałów drewnopochodnych. Produkt ma wytrzymałą obudowę i jest trwały, a stół wykonano z żeliwa.

Maszyna ma wysuwaną przykładnicę. Przy tarczy znajduje się króciec ssący, który pozbywa się trocin podczas pracy, dając dobrą widoczność na blacie. Waga produktu jest równa 260 kg. Konsumenci twierdzą, że model ma łatwe w obsłudze regulatory, dające możliwość szybkiego przygotowania maszyny do pracy.

 

 

 

 

ROBLAND E 1288

 

Wielu stolarzy do swoich warsztatów chętnie wybiera model ROBLAND E 2800, ponieważ jak twierdzą, można go szybko przygotować do pracy i wybrać odpowiednie ustawienia pracy. Prędkość pracy piły głównej wynosi 4500 obrotów na minutę, a podcinaka 6500 obrotów na minutę.

Długość cięcia mieści się w zakresie od 280 cm do 310 cm. W produkcie zastosowano żeliwny stół, który jest ciężki i trwały, dlatego bez problemu utrzymuje ciężkie materiały. Blat ustawiono na kilku punktach mocowania, dzięki czemu waga dobrze się rozkłada. Obudowa jest zrobiona z blachy spawalniczej o grubości 0,4 cm. Osłona wysięgnika jest wykonana z wytrzymałego poliwęglanu. Na boku znajduje się wózek zrobiony z aluminium, o szerokości 31 cm.

Moc silnika modelu wynosi 4 kW. Masa sprzętu to 550 kg. Na przekładni znajduje się odczyt elektroniczny. Na stole poprzecznym są zderzaki, które chronią drewno przed zniszczeniem. Przy tarczy jest króciec, umożliwiający szybkie odciągniecie wiórów i utrzymanie porządku w miejscu pracy.

 

 

 

 

Altendorf WA 80TE 

 

Model Altendorf WA 80TE jest idealny w użyciu w halach produkcyjnych czy w profesjonalnych warsztatach zajmujących się obróbką drewna, a także innych materiałów takich jak metale nieżelazne (aluminium, cynk, miedź) czy plastik. Moc silnika wynosi 4 kW, i daje on prędkość obrotową równą 4000 obrotów na minutę.

Panel sterowania urządzenia znajduje się na wysokości oczu, co ułatwia jego obsługę. Z pomocą wyświetlacza można kontrolować nachylenie i wysokość tarczy. Prowadnicę reguluje się motorycznie i umożliwia ona wykonanie cięć ukośnych. W maszynie zastosowano łożyska liniowe, pozwalające na wykonywanie prostych i precyzyjnych nacięć. Sprzęt waży 1100 kg, dlatego podczas pracy jest bardzo stabilny. Maksymalna szerokość cięcia urządzenia wynosi 100 cm.

Ciekawią Cię opinie o piłach formatowych producenta Altendorf? Dowiedzieliśmy się, że poszczególne maszyny są bardzo stabilne podczas pracy. Stolarze uważają, że silnik wspomnianego modelu pracuje stabilnie, nie zmieniając prędkości obrotów, co ułatwia uzyskanie precyzyjnego cięcia. Użytkownikom spodobała się także łatwa konserwacja urządzenia, niewymagająca smarowania.

 

 

 

 

ATUT L-300 JAROMA

 

Interesującą maszyną, która nadaje się do profesjonalnych warsztatów stolarskich, jest ATUT L-300 JAROMA. Model został zaprojektowany z myślą o zakładach produkcyjnych, pracujących w cyklu 8-godzinnym, ponieważ może nieustannie pracować przez wiele godzin. Maszyna jest przystosowana do tarcz o średnicy do 40 cm. Prędkość pracy sprzętu jest regulowana na poziomie 3000, 4000 lub 5000 obrotów na minutę. Moc silnika głównego wynosi 5,6 kW.

Urządzenie ma wbudowany stół przesuwny, o wymiarach 320 cm x 37,8 cm, który ułatwia pracę. Główny stół wykonano z żeliwa, a jego wymiary wynoszą 54,8 cm x 89,6 cm. Istnieje możliwość przedłużenia blatu, kiedy pracuje się na większych kawałkach drewna.

Istnieje możliwość ustawienia ograniczników na bokach, co ułatwia pracę i pozwala na uzyskanie kawałków odpowiedniej długości. Maszyna ma wymiary równe 211 cm x 115 cm x 112 cm i waży 586 kg. Pracownicy zakładów, którzy pracowali z tym sprzętem, uważają, że materiały do cięcia są dobrze dociśnięte podczas pracy, co zwiększa bezpieczeństwo.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status