Niwelatory optyczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Niwelatory optyczne to urządzenia, które konkurują między sobą głównie jakością wykonania. Ponieważ w zakresie technologicznym nie da się tu już osiągnąć nic ponad to, co już osiągnięto, właśnie wykonaniem konkurują między sobą producenci. Poszukując takiego dobrej jakości niwelatora optycznego chcieliśmy przedstawić urządzenie, które zasługuje na takie miano. Jest nim Bosch GOL 32 D Zestaw, na który składa się samo urządzenie, statyw budowlany i łata miernicza. A jako dodatkowe wyposażenie również klient otrzymuje osłonę lunety, klucz imbusowy, pion, trzpień nastawczy, oraz walizkę transportową. Niwelator ten pod względem technologicznym plasuje się w górnych rejonach, bo ma powiększenie lunety największą z możliwych, czyli 32 x. Przekłada się to na zasięg pracy 120 m i dokładności niwelacyjnej 1 mm przy każdych 30 metrach. Gdybyś jednak nie miał zaufania do Marki Bosch spróbuj niwelatora niemieckiej firmy Geo Fennel ELN24. Będzie on doskonały do prac na budowie wokół domku jednorodzinnego. Sprawdź w naszym rankingu jego parametry.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Szybki montaż modelu po przybyciu na budowę pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy. Doskonała stabilność na każdym rodzaju podłoża wpływa na wygodę użycia. Bogate wyposażenie dodatkowe powoduje, że urządzenie jest kompletne i łatwe w użyciu.

Wady

Aczkolwiek producent podaje, że powiększenie lunety wynosi 32 razy, to nie prezentuje, ani średnicy obiektywu, ani rodzaju kompensatora. Dlatego nie jesteśmy w stanie przed kupnem ocenić dokładności pomiaru.

Podsumowanie

Zasięg pracy 120 m, powiększenie lunety 32 krotne oraz dokładność niwelacyjna 1 mm przy 30 m. Do tego bogate wyposażenie dodatkowe jak łata miernicza, statyw, pion, trzpień nastawczy, czy walizka transportowa. Wszystko to wpływa na zainteresowanie klientów tym modelem.

Drugi wybór

Zalety

Niwelator z kompletnym wyposażeniem pozwalającym na natychmiastowe użycie narzędzia zaraz po jego kupnie. Posiada, za sprawą kompensatora magnetycznego, nadzwyczaj dokładny pomiar z błędem nie większym niż 2mm na 1 km. Wymiary kompaktowe, łatwe do przenoszenia.

Wady

Mniejszy zasięg, do 100 m pomiaru i powiększenie lunety do 24 razy przeznacza ten model do mniejszych areałów. Również klasa szczelności obudowy na poziomie IP 54, może niektórym użytkownikom pracującym w trudnych warunkach nie wystarczyć.

Podsumowanie

Model o powiększeniu lunety 24 razy i średnica obiektywu 25 mm. Mały błąd na 1 km podwójnej niwelacji, wynoszący 2 mm. Dokładność urządzenia wynosi ±0,5”, a jego zakres pracy to ±12’. Małe wymiary do transportu: 20 x 27,5 x 19 cm, waga 1,25 kg, oraz pełne wyposażenie do wykonania pomiaru.

Rozważ też

Zalety

Profesjonalny przyrząd optyczny o bardzo solidnej budowie i precyzyjnym wykonaniu. Zasięg pomiaru mieści się między 0,3 m a 107 m. Doskonale wypoziomowany z automatycznym mechanizmem samopoziomującym. Bogate wyposażenie dodatkowe.

Wady

Ciężar niwelatora jest jego główną wadą. Choć to stanowi również o jego stabilności, to jednak waga ponad 11 kg robi wrażenie. Mimo wyposażenia go w pas do przenoszenia, nie jest to czynność, którą wykonuje się komfortowo.

Podsumowanie

Duzy, profesjonalny niwelator optyczny wyposażony w statyw, łatę i wiele drobniejszych przyrządów. Pozwala na pracę do 107 m. Urządzenie samopoziomuje się, ma 32 razy powiększenie lunety i jest odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

 

 

Najlepsze niwelatory optyczne w 2024 roku

 

Zapraszamy teraz do przeczytania poniższego rankingu. Znajdziesz w nim pięć wyróżnionych niwelatorów, różnych klas z opisem ich funkcji. Z pewnością po przeczytaniu będziesz mógł zdecydować, jaki sprzęt jest potrzebny na Twój użytek.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch GOL 32 D Zestaw

 

Urządzenia Bosch budzą zaufanie wśród klientów, dlatego chcieliśmy przestawić niwelator optyczny Bosch GOL 32 D Zestaw. Jest to model zaliczany do profesjonalnych urządzeń geodezyjnych, za pomocą którego wyznaczymy różnice wysokości określonych punktów na placu budowy. Dzięki zabezpieczeniu urządzenia przed pyłem i wilgocią dobrze się on sprawuje na każdej budowie.

Dodatkowo model ten jest sprawny w temperaturach od -10 do + 50 stopni Celsjusza. Wymiary niwelatora kształtują się następująco: długość 215 mm, szerokość 135 mm oraz wysokość 145 cm, natomiast ciężar to 1,7 kg. W związku z tym wysokość pracy można regulować od 97 cm do 160 cm. Model oferuje użytkownikowi powiększenie lunety 32 krotnie, a obiektyw o dużej jasności pozwala na dokładne widzenie punktu pomiarowego. Natomiast przy pomocy sprzęgła poślizgowego mamy możliwość płynnie ustawić kąt.

Zasięg pracy oferowany przez Bosch GOL 32 D to 120 metrów, a dokładność niwelacyjna wynosi 1 mm na każde 30 m. Użytkownicy zwracają uwagę na przycisk ogniskowania, który swoją wielkością ułatwia celowanie, a także dołączenie do zestawu pasa transportowego, który ułatwia przenoszenie sprzętu podczas pracy.

 

 

 

 

Geo Fennel ELN24

 

Nasz ranking niwelatorów optycznych zawiera również model Geo Fennel ELN24. Model ten zapewnia pomiar do 100 m. Jak producent podaje, dokładność kompensatora to +/- 0,5″. Przy czym średni błąd na 1 kilometr niwelacji wynosi 2 mm. Przyrząd jest wyposażony w automatyczny, magnetyczny kompensator, który warunkuje właśnie tak niski poziom błędu, a także zapewnia dokładne poziomowanie.

Powiększenie lunety w tym modelu wynosi 24 razy, a otwór obiektywu ma 36 mm. Mamy tu także bardzo prostą obsługę, bo polega na celowaniu za pomocą muszki i szczerbinki, a także nastawianiu ostrości za pomocą dużego pokrętła. Przyrząd jest również bogato wyposażony, bo wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje aluminiowy statyw wysokości 148 cm, łatę teleskopową o długości 5 m wraz z pokrowcem, pion, klucz imbusowy, a także igłę rektyfikacyjną służącą do rektyfikacji niwelatora w terenie.

Całości wyposażenia dopełnia pojemnik transportowy. Opinie o niwelatorach optycznych zwierają informacje, że klientom podoba się wyposażenie urządzenia, a także, że obraz w obiektywie jest wyraźny.

 

 

 

 

Stanley AL32 FatMax

 

Profesjonalnym zestawem niwelatora optycznego wraz z oprzyrządowaniem jest Stanley AL32 FatMax. Nie jest to tani przyrząd, bo jego cena wynosi powyżej 1100 złotych. Przy takich produktach zawsze powstaje pytanie, czy kupić dobry i tani niwelator optyczny, czy też skupić się na rzeczywiście profesjonalnych sprzętach.

Stanley AL32 FatMax charakteryzuje powiększenie 32 razy, a także dzięki magnetycznemu kooperatorowi, dokładny samopoziomujący mechanizm wahadłowy. Model ten pracuje w zakresie od 0,3 m do 107 m, a jego dokładność poziomowania wynosi 1,6 mm na każde 75 m. Model jest dostarczany klientom wraz z łatą niwelacyjną o długości 5 metrów oraz aluminiowym statywem możliwym do ustawienia od 102 cm do 160 cm. Statyw jest zaopatrzony w nóżki typu “quick clamps”, dzięki którym szybko się ustawiają i blokują w wybranej pozycji.

Model też jest odporny na złe warunki atmosferyczne, a jego metalowa obudowa również zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Osoby używające tego niwelatora przekazują, że odpowiada im duże pokrętło do ustawiania ostrości, jak również jaskrawa kolorystyka zapewniająca bezpieczeństwo geodecie na placu budowy.

 

 

 

 

Lamigo CN-24

 

Do jednych z prostszych urządzeń należy zaliczyć Lamigo CN-24. Ten niwelator posłuży głównie swoim użytkownikom przy budowie domków jednorodzinnych, garaży czy placów. Waga tego modelu wynosi 1,4 kg. Średnica obiektywu w tym modelu to 38 mm i zapewnia on wyraźny, jasny obraz. Producent podaje, że średni błąd na pomiar 1 km wynosi 1,5 mm.

Na szybkość pomiaru wpływa między innymi szybkie celowanie kolimatorem oraz pole widzenia w zakresie 1°20′. Niwelator może wykonać pomiary już od dystansu 1,4 m. Do tego urządzenie jest obudowane solidną metalową powłoką odporną na uszkodzenia mechaniczne. Obudowa ta została przystosowana do mocowania na stelażu, który jednak do zestawu nie został dołączony.

Klienci natomiast wypowiadając się na temat tego modelu zauważają, że jako jeden z tańszych modeli, jest on dobrej jakości i doskonale koresponduje z ceną. Dodatkowo małe wymiary i niewielka waga pozwalają mieć urządzenie zawsze ze sobą, aby je wyjąć z auta w potrzebnym momencie.

 

 

 

 

Leica NA532

 

Nagrodzony w kategorii produktów przemysłowych niwelator optyczny Leica NA532 to również profesjonalny sprzęt. Na wyposażenie tego modelu składa się 5 metrowa łata z libellą i pokrowcem, aluminiowy statyw z ustawianą wysokością od 97 do 160 cm, klucz imbusowy i igła rektyfikacyjna. To wszystko zostało zapakowane w poręczną walizkę transportową.

A dodatkowo producent dołącza instrukcję obsługi w języku polskim oraz gwarancję na okres 3 lat. Leica NA532 ma powiększenie obiektywu 32 krotne oraz średnice obiektywu wynoszącą 36 mm. Dodatkowo mamy tu podziałkę koła poziomego 360 stopni co 1 stopień. Minimalny zakres pomiaru to 1 m. Urządzenie jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne reprezentując klasę IP56, a także może pracować w zakresie temperaturowym –20°C to +50°C.

Waga modelu wynosi 1,5 kg. Jego użycie jest proste, bo mamy tu intuicyjne ustawianie ostrości, a położenie libelli punktowej odczytuje się obok lunety. Konsumentom odpowiada w tym urządzeniu dokładność i szybkość pomiarów, a także wytrzymała obudowa, która gwarantuje używanie niwelatora przez wiele lat.

 

 

 

 

Jaki niwelator optyczny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Tym razem spróbujemy wybrać najlepszy niwelator optyczny. Aby zapoznać się z zagadnieniem, najpierw zapraszamy do naszego przewodnika po niwelatorach optycznych.Przede wszystkim niwelatory optyczne to urządzenia, które zasadą działania nie różnią się jeden od drugiego. Mamy tu układ optyczny i system kompensacji i każde wnętrze jest oparte na dokładnie tej samej zasadzie działania. Różnice między poszczególnymi urządzeniami stanowią jakość użytych materiałów, jakość wykonania, nieco inny układ soczewek, czy sposób ogniskowania, czy obrotu koła poziomego.

 

 

Wybieramy niwelator

Nie znaczy to jednak, że poszczególne urządzenia się od siebie nie różnią. Aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy niwelator optyczny właśnie dla Ciebie powinieneś zadać sobie kilka pytań. Pierwszym z nich będzie to, jakiej dokładności od urządzenia oczekujesz. Zależy ona zasadniczo od dwóch elementów. Będzie nimi układ optyczny i rodzaj zastosowanego kompensatora. Najważniejsza część układu optycznego to średnica obiektywu. Duża średnica pozwala na duże powiększenia i również obraz jest wyraźniejszy. Zatem dokładność widzenia jest lepsza, tym samym obserwacje bardziej trafione.

Jeśli chodzi o kompensator to mamy do wyboru kompensację magnetyczną lub powietrzną. Kompensacja magnetyczna jest dokładniejsza, a także pozwala na umieszczenie tu automatycznego niwelatora samopoziomującego. Kompensacja magnetyczna daje dokładność pomiaru 1mm na 1 km, natomiast powietrzna to dokładność 2 mm na 1 km pomiaru przy użyciu tego samego powiększenia lunety wynoszącego 32 razy.

 

Powiększenie lunety

Jeśli natomiast chodzi o powiększenie lunety, to mamy tu wartości od 20 do 32 razy. Powiększenie to jest w ścisłym związku z średnicą obiektywu oraz rodzajem zastosowanego okularu. Zastanawiając się nad tym, jaki niwelator optyczny wybrać, trzeba określić, do jakiego rodzaju prac będzie on potrzebny. Gdy chodzi Ci o prace budowlane to z pewnością wystarczy Ci powiększenie 22 – 24 krotne. Jeśli natomiast potrzebujesz niwelatora do wykonywania pracy geodety, bez wątpienia powinieneś wybrać urządzenia o największym powiększeniu. Takie modele obsługują odległości na poziomie 100 – 120 metrów. Warto też brać pod uwagę najmniejszą odległość, jaką może mieć przyrząd od obrazu łaty widzianego w okularze. Dobrze, aby ta wartość miała jak najmniejszą wartość.

Aby wykonać pomiary metodą punktów rozproszonych konieczne jest, aby niwelator został wyposażony w koło poziome z podziałką. Na rynku są niwelatory z podziałką stopni lub gradów. Niewiele z urządzeń posiada obie podziałki równocześnie.

 

Odporność na warunki atmosferyczne

Pracując na zewnątrz często spotykamy się różnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego też urządzenia, które pracują razem z nami też powinny być przed tymi warunkami zabezpieczone. Normy dotyczące takiej odporności są określane symbole IP. Tak więc niwelator, który przekracza odporność IP55 jest urządzeniem wodo i pyłoodpornym i może być używany w skrajnie trudnych warunkach. Urządzenia takie są zabezpieczone przed wnikaniem w soczewki pyłów, które następnie przesłaniają okular.

Niwelatory optyczne w dobrych cenach powinny również mieć solidną, metalową obudowę. Zwróćmy uwagę aby była ona w całości metalowa, bo taka właśnie obudowa będzie chroniła przed uszkodzeniem mechanicznym wnętrze delikatnego urządzenia. Mimo tego, że obudowa taka będzie cięższa od plastikowej na dłuższą metę jest to korzystniejsze rozwiązanie.

 

 

Oprzyrządowanie

Niwelator sam, bez oprzyrządowanie, nie jest do wykorzystania. Dobrze jest więc kupić narzędzie, które jest sprzedawane w zestawie, co najmniej ze statywem i łatą. Ale nie zaszkodzi, gdy w poręcznej walizeczce z niwelatorem znajdzie się jeszcze kilka praktycznych przedmiotów.

Jak już wspomniano, bezwzględnie konieczny jest statyw, który urządzenie utrzymuje na odpowiedniej wysokości. Dobrze jest, aby nogi statywu były regulowane najlepiej od 1 metra do na przykład 1,60 m. Do wykonania pomiaru niezbędna jest również łata, najlepiej o długości 5 m. Łatę tę zabiera ze sobą drugi pracownik zespołu i ustawia w oddaleniu od ustawionego na statywie niwelatora tam, gdzie chcemy dokonać pomiaru.

Kolejnymi sprzętami przydatnymi w pomiarach są pion, igła rektyfikacyjna oraz sześciokątny klucz imbusowy. Pion sznurkowy służy do ustawienia niwelatora nad konkretnym punktem, przymocowuje się go w tym celu do śruby sercowej umieszczonej na spodzie głowicy statywu. Igła rektyfikacyjna służy do rektyfikacji niwelatora w terenie. Dzięki wkręcaniu, lub wykręcaniu poszczególnych śrubek płytki ogniskującej usuwamy skręcenie siatki kresek oraz położenie kreski siatki celowniczej.

Klucz, albo po prostu wkrętak imbusowy, to podstawowe narzędzia do kalibracji niwelatora optycznego. Wkręcając lub wykręcając śruby rektyfikacyjne libelli pudełkowej sprawdza się, czy płaszczyzna główna libelli jest prostopadła do głównej osi niwelatora. Jest to jedna z ważniejszych czynności ustawienia przyrządu, bo błąd libelli pojawią się w tego typu urządzeniach nagminnie.

Z kolei przedmioty nie konieczne, ale przydatne to ochrona przeciwsłoneczna obiektywu, ściereczka higieniczna oraz pochłaniacz wilgoci. Osłona przeciwsłoneczna to metalowa lub plastikowa tuleja, która podczas dużego nasłonecznienia pozwoli na redukcję efektów świetlnych oraz zmniejszenie kontrastu obrazu. Ściereczka higieniczna służy do zewnętrznego czyszczenia obiektywu, okularu pryzmatu, kolimatora oraz powierzchni libelli pudełkowej. Wpływa to na dokładność odczytów. Natomiast pochłaniacz wilgoci należy umieścić w pudełku transportowym niwelatora. Pochłaniacz ma wpływ na to, że po wyjęciu urządzenia z pudełka nie okaże się, że elementy optyczne są zaparowane i nie da się ich użyć do pracy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ