Najlepsza spawarka TIG AC/DC

Ostatnio aktualizowane: 03.06.20

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką spawarkę TIG AC/DC wybrać?

 

Spawarki TIG są coraz popularniejsze, a to dlatego, że pozwalają uzyskać dobrą spoinę. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz dobry sprzęt. W tym krótkim tekście podpowiadamy, co cechuje najlepsze spawarki TIG AC/DC.

Czym jest metoda TIG? To pytanie nie jest wcale takie rzadkie, bo producenci coraz częściej łączą w jednej spawarce 2 metody spawania i osoba niedoświadczona może mieć problem z ich odróżnieniem. Spawanie metodą TIG opiera się na tworzeniu łuku przy pomocy elektrody wolframowej. Sam proces spawania wymaga użycia gazu obojętnego. Technika TIG ma całkiem sporo zalet – pozwala spawać prawie wszystkie metale oraz ich stopy, dlatego uważa się, że sprzęty TIG są uniwersalne. Do tego sama technika spawania nie jest zbyt skomplikowana.

Co oznacza AC/DC? Spawarki TIG dostępne są w dwóch wersjach DC i AC/DC. DC oznacza prąd stały, a AC/DC zmienny. Większość osób poleca drugi typ, a to dlatego, że pozwala spawać różne materiały, jest bardziej uniwersalny.

W momencie, w którym kupujemy TIGa, musimy uwzględnić akcesoria znajdujące się w zestawie. Kupowanie urządzenia bez osprzętu to nie najlepszy pomysł. Najlepiej jest skorzystać z pomocy sprzedawcy, który służy fachową pomocą. Jeśli kupujesz sprzęt uniwersalny, czyli spawarkę, która łączy różne techniki spawania, upewnij się, że w zestawie znajduje się właściwy uchwyt. Dobry zestaw zawiera też spoiwo i przewód masowy. Niekiedy otrzymujemy również butlę z gazem, reduktor butlowy oraz przyłbicę samościemniającą, chociaż ten ostatni element jest raczej dodatkiem ze strony sklepu niż samego producenta. Niemniej jednak jest bardzo ważny.

W przypadku spawarek warto szukać urządzeń uwzględniających przeznaczenie – producenci mają swoje własne podziały na sprzęty amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne. Nie warto kupować urządzeń zaawansowanych, gdy ma się znikome doświadczenie. Po pierwsze cena takich sprzętów jest zdecydowanie wyższa, po drugie modele profesjonalne są cięższe i mają zdecydowanie więcej funkcji, których i tak nie wykorzystamy.

Warto wybrać urządzenie, które ma przejrzysty panel sterowania, aby ustawienie parametrów pracy nie zajęło nam zbyt dużo czasu, a ich zmiana nie powodowała dłuższych przerw w pracy.

Ostatnia kwestia, którą chcemy poruszyć to wybór między urządzeniami transformatorowymi i inwerterowymi. Chociaż kiedyś transformatory były standardem, trzeba zauważyć, że obecnie już niewielu producentów ma takie modele w swojej ofercie – przede wszystkim ze względu na duży pobór prądu oraz awaryjność. Zdecydowanie częściej spotkamy inwertery.

 

 

Spawarki TIG AC/DC – Ranking

 

 

SPARTUS Pro TIG220P AC/DC

 

SPARTUS Pro TIG220P AC/DC to urządzenie profesjonalne, odpowiednie dla doświadczonych spawaczy. Spawarka na tranzystorach IGBT jest wysoce bezawaryjna i pozwala na długą pracę. Jest to sprzęt inwerterowy.

Spawarka umożliwia spawanie metodą TIG z pulsem, dlatego nadaje się do łączenia stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Poza tym ze względu na to, że jest to sprzęt AC/DC możemy spawać nawet aluminium.

Chociaż jest to urządzenie profesjonalne, jest bardzo lekkie. Waga 10,5 kg pozwala na swobodne przenoszenie sprzętu. Dlatego poleca się go do zakładów mechanicznych, gdzie często trzeba przenosić spawarkę. Produkt jest sprzedawany w zestawie z przewodem o długości 3 m, wężem gazowym z opaską i szybkozłączką oraz uchwytem TIG.

Urządzenie chwalone jest przez spawaczy za wydajną pracę, nie wymagające robienia przerw. Spawarka nie przegrzewa się, a nawet jeśli bardzo się nagrzeje, samoczynnie się wyłączy. Warto też podkreślić, że model jest uznawany za wysoce bezawaryjny. Poza tym pozwala wykonać dobre, trwałe spoiwo nawet w przypadku dość wymagających materiałów, jak na przykład aluminium.

 

 

 

 

Paton 200 S ADI 

 

Chcemy zaprezentować spawarkę Paton 200 S ADI, sprzęt inwerterowy z cyfrowym sterowaniem. Jest to urządzenie wyprodukowane w Instytucie Spawalnictwa na Ukrainie. To, co wyróżnia produkt, to aż 5-letnia gwarancja. To daje pewność, że sprzęt jest wysoce bezawaryjny. Inwertor Paton 200 S ADI ze względu na system sterowania jest łatwy w obsłudze, do tego ustawienie wszystkich parametrów pracy zajmuje dosłownie kilka minut. Chociaż sprzęt jest odpowiedni do użytku profesjonalnego, ze względu na prosty system obsługi mogą z niego korzystać również mniej doświadczeni spawacze.

Spawarka służy to spawanie metodą TIG i MMA oraz MIG/MAG, jest to więc model uniwersalny. W modelu zastosowano różne innowacyjne rozwiązania, jak chociażby podajnik drutu cechujący się niską awaryjnością, złącze scalone czy moduł stabilizacji napięcia, aby nie dochodziło do niekontrolowanych przerw podczas spawania.  

Jest to spawarka na cenionych przez spawaczy tranzystorach IGBT zapewniających minimum zakłóceń oraz strat w mocy. Wartą uwagi funkcją jest PULS, która poprawia jakość spoiny. Wśród najbardziej innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w tym sprzęcie należy wymienić ARC FORCE – reguluje dynamikę łuku spawalniczego i stabilizuje go.

Urządzenie ma wyłącznik przeciążeniowy, stabilizację napięcia i przycisk nagłego zatrzymania pracy. Prezentowany sprzęt ceniony jest przede wszystkim za wysoką bezawaryjność. Poza tym spawacze uważają, że spawarka jest wydajna, a do tego ma solidną obudowę.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status