Najlepsza opalarka do drewna

Ostatnio aktualizowane: 24.01.20

 

Jaką opalarkę do drewna wybrać?

 

Opalarka to urządzenie ułatwiające rozpalanie ogniska czy kominka. W sklepach pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie sprzęty, dlatego możemy mieć problem z zakupem. Pomocny w podjęciu decyzji bez wątpienia okaże się przygotowany przez nas poradnik uwzględniający najważniejsze cechy opalarek. Na końcu znajduje się ranking prezentujący 3 poręczne i łatwe w obsłudze modele najpopularniejszych marek.

Nowoczesne opalarki są na tyle uniwersalne, że przydają się nie tylko podczas rozpalania drewna, ale też przy wielu pracach w domu czy garażu. Z pomocą takiego sprzętu możemy szybko usunąć stare powłoki lakiernicze z różnych materiałów, odmrozić instalację, a nawet odpowiednio uformować elementy wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Konstrukcja opalarki nie jest skomplikowana. Główny element budowy urządzenia to spirala grzewcza. Pozostałe części, czyli czujnik oraz sterownik elektroniczny, odpowiadają głównie za dobór właściwej temperatury pracy.

Najlepsza opalarka do drewna w 2020 roku ma dużą moc (to od niej zależy wydajność sprzętu i efektywność działania). Przeciętnie wartość wspomnianego parametru w przypadku tego typu produktów mieści się w zakresie od 1500 W do 2500 W. Im mocniejszy model wybierzemy, tym bardziej skuteczny może się okazać.

Zwróćmy uwagę także na inne parametry techniczne, głównie zakres temperatur oraz wagę sprzętu. Zazwyczaj wydmuchiwane z dyszy opalarki powietrze ma temperaturę ok. 660 st. C (niekiedy nawet ponad 700 st. C), a to w zupełności wystarcza, aby rozpalić lub dokładnie oczyścić drewno. Pamiętajmy, że waga sprzętu znacząco wpływa na komfort użytkowania. Bardzo ciężka opalarka przyspiesza zmęczenie rąk, a to utrudnia precyzyjną obróbkę materiału lub wykonanie innej pracy. Wiele osób uważa, że waga tego typu produktów nie powinna przekraczać 1,5 kg. Jeżeli mamy taką możliwość, weźmy w dłonie kilka różnych modeli i sprawdźmy, który z nich najwygodniej się trzyma.

Szukając idealnej opalarki nie zapominajmy o sprawdzeniu długości przewodu zasilającego. Kabel powinien być jak najdłuższy, gdyż wtedy nie będziemy musieli się martwić o ograniczenie swobody ruchu. Zwróćmy też uwagę na ilość dodanych do zestawu elementów. Producenci zwykle dołączają do opalarek wymienne dysze (np. stożkową), dzięki którym możemy szybciej wykonać dane zadanie. Czasami w komplecie otrzymujemy też walizkę ułatwiającą przechowywanie urządzenia.

 

 

Opalarki do drewna – ranking

 

 

DeWalt D26414 

 

Opalarka DeWalt D26414 ma moc 2000 W, a jej dokładne wymiary to: 26,5 cm x 21 cm. Sprzęt waży 0,85 kg. Do kompletu dołączono dwie wymienne dysze – stożkową oraz powierzchniową (typu rybi ogon). Produkt nadaje się do profesjonalnych, wielogodzinnych prac.

Przedstawiony model wyposażono w wyświetlacz LED ułatwiający ustawienie optymalnej temperatury wydmuchiwanego z dyszy powietrza (w tym przypadku zakres wynosi od 50 st. C do 600 st. C). Urządzenie ma czarno-żółtą, odporną na uszkodzenia obudowę. Uchwyt został dobrze wyprofilowany, co powoduje, że sprzęt nie wyślizguje się z dłoni. Istotnym atutem modelu jest też to, że w jego pamięci zapisują się ostatnie ustawione parametry pracy.

Najlepsze opalarki do drewna są praktyczne oraz wytrzymałe. Z opinii wydawanych przez konsumentów wynika, że tymi słowami można opisać także model DeWalt D26414. Urządzenie jest poręczne i ma dużą moc, a długi przewód zasilający gwarantuje wygodne użytkowanie, zarówno w garażu, jak i na zewnątrz.

 

 

 

 

Bosch GHG 660 

 

Chcielibyśmy zaprezentować sprzęt Bosch GHG 660 o mocy 2300 W. Zakres temperatur pracy opalarki mieści się w zakresie od 50 st. C do 660 st. C. Produkt waży 0,97 kg, a jego wymiary to: 25,5 cm x 25,5 cm. Urządzenie ma zdejmowany i tym samym łatwy do utrzymania w czystości filtr.

W zestawie wraz z opalarką otrzymujemy walizkę do przechowywania oraz dwie dysze (płaską i do szkła). Miękki uchwyt Softgrip zapobiega wyślizgiwaniu się sprzętu z dłoni, a to zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Model marki Bosch pozwala na zapisanie w jego pamięci 4 najczęściej wybierane parametry pracy, czyli temperaturę powietrza oraz siłę nadmuchu.

Produkt zdobył uznanie konsumentów ze względu na kompaktowe wymiary i łatwość obsługi (na co wpływa m.in. wyświetlacz LCD). Opalarka estetycznie się prezentuje i nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, opisany wyżej model wyposażono w nadmuch zimnego powietrza pozwalający na schłodzenie grzałki w ciągu 1 minuty.

 

 

 

 

Black&Decker KX1650 

 

Black&Decker KX1650 to urządzenie o mocy 1750 W i temperaturze pracy od 460 st. C do 600 st. C. Ta opalarka do drewna w dobrej cenie ma 2-metrowy kabel zasilający, co zapewnia komfortową pracę. Produkt idealnie nadaje się do usuwania farb i lakierów z różnych materiałów.

Oferowany przez markę Black&Decker sprzęt jest lekki i poręczny. Dwa ustawienia mocy grzania oraz przepływu powietrza pozwalają na dostosowanie działania opalarki do własnych potrzeb. Konstrukcja urządzenia pozwala na ustawienie go na twardym podłożu, jak również na pracę oburącz.

Konsumenci chwalą produkt za efektywność działania. Z pomocą sprzętu szybko uda nam się podpalić drewno lub oczyścić powierzchnię ze starych warstw farby. Opalarka jest wytrzymała i solidna, dlatego możemy mieć pewność, że nie zniszczy się zbyt szybko.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status