Najlepsza frezarka do drewna zastosowanie

Ostatnio aktualizowane: 14.08.20

 

Jaką frezarkę do drewna zastosowanie wybrać?

 

Frezarka do drewna, to taka maszyna, która przyda się każdemu majsterkowiczowi. Jest to maszyna, która niejednokrotnie poradzi sobie nie tylko z obróbką drewna, ale też materiałów drewnopodobnych i tworzywa sztucznego. Postanowiliśmy, więc poszukać najlepszą frezarkę do drewna w 2020 roku, i przedstawić zalety takiego urządzenia, oraz cechy, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia dla siebie.

 

 

Najlepsze frezarki do drewna – wrzeciono. Frezarki mogą być górnowrzecionowe, dolnowrzecionowe, lub równowrzecionowe. Obrabiarki górnowrzecionowe mają wrzeciono umieszczone nad stołem. Takie modele zwykle są wykorzystywane do obróbki metalu, bo pozwalają na łatwą obróbkę tego materiału, a także pozwalają na zachowanie powtarzalności wzorów. Niestety tego typu obrabiarki są mało wydajne.

Modele dolnowrzecionowe mają wrzeciono zamontowane pod stołem, przez co trudniej je używać i trzeba nieco wprawy, aby je obsługiwać, dlatego tego typu urządzenie powinno być wykorzystywane przez doświadczonych operatorów.

Obrabiarki równowrzecionowe mają wrzeciono umieszczone w tej samej linii, co blat stołu.

Ponadto frezarki do drewna w dobrej cenie  mogą mieć jedno, lub wiele wrzecion.

Moc i prędkość: W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i obrabianego materiału potrzebna nam będzie frezarka o określonej mocy. Do obróbki drewna o grubości do 5 mm, wystarczy obrabiarka o mocy 0.8 kW, gdy  grubość materiału wynosi 8 mm, to nasza maszyna musi mieć moc 1 kW, przy 12 mm wymagana moc maszyny to 3,3 kW, a przy 16 mm to już potrzeba maszyny o mocy 5,6 kW.

Frezarki amatorskie z przekładniami to te o mocy 800 W, z ich pomocą można wykonać różne krawędzie, połączenia i rowki. A frezarka o mocy 1100 – 1500 W to urządzenie uniwersalne, które pozwala na pracę z różnymi materiałami i wykonywanie skomplikowanych frezowań.  

Prędkość obrotów na minutę we frezarkach może być regulowana w sposób płynny lub skokowo. W przypadku dużych obrotów frezarka jest w stanie pracować i uzyskiwać gładkość frezowanej powierzchni w takich materiałach, jak aluminium, drewno, laminaty i materiały kompozytowe. Zatem wniosek jest taki, że im wyższe obroty, tym frezarka do drewna jest lepsza.

 

Frezarki do drewna zastosowanie – Ranking

 

 

Bass BP-4765

 

Frezarka do drewna Bass BP-4765, to maszyna, która da sobie radę nie tylko z drewnem, ale też może frezować w takich materiałach, jak tworzywa sztuczne, materiały akrylowe i różne, drewnopochodne materiały. Jest ona o mocy 1900 W i zasilana jest prądem o napięciu 230 V. Użytkownik wykorzystując tę maszynę do frezowaniu w drewnie, za jej pomocą wykona takie prace, jak wykonanie listew przypodłogowych, drzwiczek, połączeń kołkowych, klinowych i na jaskółczy ogon.

Za pomocą tego urządzenia również wykonamy wszelkie otwory podłużne, przygotujemy otwór pod zawias, a także wykonamy wiele wpustów i wgłębień. Głębokość frezowania wynosi do 35 mm. A pracę operator może wykonać regulując prędkość obrotową w zakresie od 8000 do 27000 obrotów na minutę. Model ten ma wysokość stołu równą 35,5 cm, a całkowitą wysokość 46 cm. Natomiast wymiary stołu to 60 cm x 46 cm. A waga całkowita frezarki wynosi 23 kg. Producent zabezpieczył urządzenie przed przypadkowym włączeniem specjalną klapką ochronną. Użytkownik ma możliwość użycia różnej wielkości frezów, bo średnica uchwytu freza ma trzy wymiary: 6, 8, 12 mm.

Wraz z zakupionym urządzeniem klient otrzymuje końcówki do mocowania frezów, klucz do wymiany frezów i instrukcję użytkowania napisaną w j. polskim. Osoby, które używają tego modelu są zdania, że doskonale radzi ono sobie z wszelkimi pracami majsterkowicza, a także przy mniej intensywnym, profesjonalnym wykorzystaniu maszyny, też jest ona w stanie sprostać wyzwaniom.

 

 

 

 

JET JWS-34KX 

 

JET JWS-34KX to profesjonalna, dolnowrzecionowa maszyna do obróbki drewna. Ma ona wielkość stołu 540 x 635 mm, moc rzeczywistą 2,2 kW (moc znamionowa to 4,25 kW). Stół frezarki został wykonany z odlewu żeliwnego, a następnie, dla uzyskania idealnie gładkiej powierzchni, był szlifowany i polerowany. Średnica otworu w stole wynosi 160 mm, a maksymalna średnica narzędzia może mieć 180 mm. Obroty wrzeciona są tu regulowane i można je ustawić na 1700, 3500, 6000 lub 8000 obrotów na minutę. W każdej chwili też operator łatwo odczyta ustawienia prędkości obrotowej.

Średnica wrzeciona wynosi 30 mm, a jego skok ma 80 mm. Natomiast maksymalna wysokość wrzeciona ponad stołem to 120 mm. Ustawienie wrzeciona wykonuje się za pomocą dużego pokrętła, które pozwala na precyzyjne ustawienia. Podobnie jest z ogranicznikiem frezowania, który wraz z króćcem odciągowym o średnicy 100 mm operator ustawia dopasowując do potrzeb obrabianego materiału. Wymiana narzędzia frezującego nie jest skomplikowana i nie wymaga od operatora użycia siły. Podstawa frezarki jest zamknięta i wykonana ze spawanej blachy stalowej, zabezpieczonej powłoką emalii. Waga całkowita tego modelu wynosi 145 kg.

Jako wyposażenie tej obrabiarki producent dołącza wrzeciono o średnicy 30 mm, tuleje zaciskowe 8 i 12 mm, docisk boczny i górny obrabianego elementu, przystawkę do frezowania po łuku i przykładnicę kątową. Według operatorów frezarek, ten model jest dobrą maszyną pod względem funkcjonalności, a także mocy. Bez problemu pracuje ona w trybie ciągłym przez długi czas.

 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status