Najlepsza frezarka do drewna ręczna

Ostatnio aktualizowane: 18.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Jaką frezarkę do drewna ręczną wybrać?

 

Frezarka do drewna to przydatne narzędzie dla majsterkowiczów. Taki sprzęt służy do przeróżnych prac w drewnie. Za jego pomocą wykonamy ozdobne profile czy dekorację i ornamenty. Możemy użyć również urządzenia do stworzenia różnych rowków lub gwintów.

 

 

Frezarki dzieli się na trzy kategorie. Pierwszą kategorią są frezarki górnowrzecionowe, których wrzeciono, czyli element tnący znajduje się nad stołem stolarskim. Drugą, dolnowrzecionowe, w których wrzeciono analogicznie znajduje się pod stołem stolarskim. Ostatnim typem są frezarki równorzecionowe, których wrzeciono znajduje się w tej samej linii, co stół stolarski. Równocześnie wyróżnia się frezarki jednowrzecionowe oraz dwuwrzecionowe. W sprzedaży możemy znaleźć także modele mniejsze, ręczne frezarki górnowrzecionowe i tymi zajmiemy się w dzisiejszym poradniku.

Wybierając tego typu urządzenie w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc, gdyż to ona determinuje, do jakich zadań sprzęt będziemy mogli użyć. Modele, których moc nie przekracza 900 W możemy wykorzystać tylko do prac przy krawędziach materiałów, czy do żłobienia małych rowków w miększych materiałach. Natomiast frezarki o mocy 1100 – 1500 W to urządzenia o odpowiedniej mocy do większości prac. Za pomocą tego typu sprzętu będziemy mogli wykonać skomplikowane dekoracje w miękkim oraz twardym drewnie.

Kolejny parametr, który odgrywa istotną rolę w pracy z frezarką jest jej prędkość. Im większa prędkość maszyny tym ładniejsze cięcie wykonamy, a wzory nie będą postrzępione. Tym samym nie będziemy musieli dodatkowo wygładzać drewna papierem ściernym. Tak więc operowanie frezarką o dużej prędkości powinno przyspieszyć naszą pracę.  

Najlepsze ręczne frezarki do drewna charakteryzują się bogatym wyposażeniem. Pewne elementy zazwyczaj znajdują się w podstawowym wyposażeniu, np. prowadnica równoległa odpowiedzialna za stabilizację urządzenia, czy ogranicznik, który utrzymuje stałą głębokość cięcia. Jednak warto rozglądnąć się za modelami, do których dołączane są frezy, gdyż, by tworzyć prawdziwe arcydzieła w drewnie będziemy potrzebować ich kilka rodzajów. Jeśli więc zakupimy frezarkę bez dodatkowych frezów, prędzej, czy później będziemy musieli je osobno dokupić. W przeciwnym razie będziemy mocno ograniczeni możliwościami frezów podstawowych.

By ułatwić Ci zakup modelu odpowiedniego dla Ciebie pozwoliliśmy sobie opisać poniżej trzy ręczne frezarki do drewna, które nam wydają się być warte zakupu.

 

 

Frezarki do drewna ręczne – Ranking

 

 

Bosch POF 1200 AE 060326A100 

 

Osobom, które szukają urządzenia do majsterkowania, bądź małego warsztatu stolarskiego polecamy model Bosch POF 1200 AE 060326A100. Urządzenie ma moc 1200 W, jego waga wynosi 3,4 kg. Natomiast maksymalna prędkość obrotowa kształtuje się na poziomie 28000 obrotów na minutę, a minimalna ma 11000 obrotów na minutę. Użytkownik ma możliwość regulacji obrotów za pomocą systemu Bosch Electronic, na który składa się pokrętło nastawcze oraz włącznik.

Ta frezarka została wyposażona w antypoślizgową rękojeść oraz przezroczystą osłonę, które zapewniają bezpieczeństwo w trakcie pracy. W podstawowym wyposażeniu otrzymamy m.in. bolec kopiujący 8 mm, czy klucz widełkowy. A producent wyposażył sprzęt w układ łagodnego rozruchu, blokadę wrzeciona i odsysanie pyłu. Natomiast ukłonem w stronę początkujących użytkowników takich sprzętów jest zastosowanie technologii Bosch SDS, technologia ta zapewnia szybką i beznarzędziową wymianę osprzętu.

Osoby, które zdecydowały się na zakup tego urządzenia często mówią w swoich opiniach, że jest to najlepsza ręczna frezarka do drewna w 2021 roku. Wspominają również, że jest lekka oraz, choć nie jest najtańsza, warta jest swojej ceny.

 

 

 

 

Black&Decker KW1600EKA 

 

Firma Black&Decker powinna być dobrze znana każdemu majsterkowiczowi. Nie powinien też dziwić fakt, że ręczna frezarka do drewna rej firmy znalazła się w naszym zestawieniu. Model Black&Decker KW1600EKA charakteryzuje się mocą na poziomie 1600 W, prędkością obrotów w zakresie 11000 – 28000 obrotów na minutę i trzema tulejkami do mocowania frezów.

Kupując sprzęt otrzymamy go w pięknej walizce transportowej wraz dodatkowym wyposażeniem, na które składa się: 6 frezów, oprawki do frezów 6 mm, 6,35 mm, 8 mm i 12,7 mm. W walizce znajdziemy również prowadnicę krawędzi i kopiału, płytę dystansową oraz klucz i mackę prowadzącą do kopiowania. Pracę tym urządzeniem ułatwiają wygodne, duże uchwyty boczne oraz blokada wrzeciona pozwalająca bezproblemowo wymienić osprzęt (dodatkowo wymianę wrzeciona ułatwia możliwość ustawienia frezarki „do góry nogami”, takie odwrócenie sprzętu umożliwia budowa urządzenia).

Konsumenci, którzy na co dzień korzystają z frezarki zachwalają bogate wyposażenie Black&Decker KW1600EKA. Oprócz dodatkowego oprzyrządowania możemy spotkać opinie komentujące wysoką jakość i funkcjonalność sprzętu.

 

 

 

 

Einhell TH-RO 1100 E 4350470 

 

Według wielu użytkowników najlepsza domowa frezarka do drewna w dobrej cenie to Einhell TH-RO 1100 E 4350470. Sprzęt ten możemy nabyć już za niecałe 250 zł. Prezentowana frezarka ma moc 1100 W, a jej maksymalna prędkość obrotowa wynosi aż 30000 obrotów na minutę (minimalna prędkość wynosi 1100 obrotów). Cały sprzęt waży 3,9 kg.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie przez producenta przyłącza do odsysania pyłu. Umożliwia ono podłączenie odkurzacza podczas pracy frezarki. Eliminujemy więc od razu brud, który narzędzie generuje. Takie rozwiązanie powoduje, że będziemy mogli sprzętu używać również w domu, a po skończonej pracy nie będziemy musieli zarządzać generalnych porządków.

Pracę również ułatwia blokada wrzeciona, która pozwala w łatwiejszy sposób wymienić osprzęt. W podstawowym wyposażeniu znajdziemy ogranicznik głębokości, prowadnicę równoległą oraz plastikową osłonę i narzędzie do wymiany frezu. Oprócz przystępnej ceny, która przypadła do gustu konsumentom przekazują oni także, że ta ręczna frezarka do drewna jest łatwa w obsłudze oraz bardzo funkcjonalna i wytrzymała.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status