ᐅ Młotek. Opinie i recenzje

Młotki ranking

Ostatnio aktualizowane: 11.11.19

 

Zorientowałeś się, że potrzebujesz nowego młotka, ale nie wiesz, który zapewni Ci komfortową pracę? Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego rankingu. Sprawdziliśmy, który produkt jest uważany za najlepszy w 2019 roku i polecany nie tylko majsterkowiczom, ale również profesjonalistom. Okazało się, że jest to narzędzie ciesielskie Stanley LATTHAMER 51-937. Zostało ono wyposażone w magnetyczny trzymak, za sprawą którego nie musisz przytrzymywać gwoździa drugą dłonią podczas wbijania go. Jest to więc idealny młotek do prac na dachu czy wysokiej drabinie. Przyrząd ma też kamertonowy system redukujący wibracje, więc nie musisz się obawiać o szybkie zmęczenie rąk podczas pracy. Jeśli potrzebujesz młotka ślusarskiego, zwróć szczególną uwagę na produkt JOBIextra K9. To zestaw, w którym jest 7 narzędzi z trzonkiem wykonanym z włókna szklanego i pokrytym antypoślizgową gumą. Przyrządy dobrze leżą w dłoni. Możesz wykorzystać je do dokonywania różnych napraw w domu czy ogrodzie. Każdy z młotków ma inną długość i wagę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki młotek kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Młotek to jedno z tych narzędzi, którego nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie, również przydomowym. W sklepach dostępne są różnego rodzaju przyrządy, przystosowane nie tylko do wbijania gwoździ, ale też innych prac, przykładowo skuwania tynku czy napraw blacharskich. Jeśli masz wątpliwości, na który młotek się zdecydować, zapoznaj się z poradnikiem zakupowym. Jest tu wiele cennych informacji, które mogą Ci się przydać.

 

 

Rodzaje

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów młotków, w zależności od tego, do jakich prac są przeznaczone. Najczęściej używane narzędzia to:

ślusarskie – mają wszechstronne zastosowanie. To przyrządy, z pomocą których można wbijać gwoździe, wyburzać ściany i dokonywać napraw blacharskich. Są one dostępne w różnych rozmiarach;

murarskie – ich cechą wyróżniającą jest wąska, długa główka z płaskim tyłem. To młotki budowlane, umożliwiające m.in. skuwanie, rozbijanie cegieł na mniejsze części i precyzyjne układanie ich na zaprawie. Przeważnie mają one monolityczną, metalową konstrukcję;

ciesielskie – to bardziej specjalistyczne przyrządy, po przeciwnej stronie obucha jest specjalne rozdwojenie. Służy ono do szybkiego usuwania gwoździ z desek, odrywania określonych elementów od podłoża itp.;

stolarskie – nieco przypominają młotki ślusarskie, jednak zamiast charakterystycznego dla nich pazura mają nacięcie umożliwiające wyrywanie gwoździ. Ich obuch zwykle jest mały i okrągły, w efekcie czego świetnie nadają się do precyzyjnego wbijania gwoździ;

miedziane – to specjalistyczne narzędzia, których używają głównie strażacy. Podczas uderzenia nie powstają iskry, dlatego znajdują one zastosowanie w miejscach zagrożonych wybuchem;

spawalnicze – ich obuch jest zakończony płaskim elementem mającym kształt niewielkiego toporka a z drugiej strony jest zwężony w szpic. Młotki te przydają się do ostukiwania stali po spawaniu elektrodowym, umożliwiają usunięcie warstwy żużla;

bezodrzutowe – ich obuch jest wypełniony śrutem. Po uderzeniu narzędziem nie ma odrzutu wywołanego przez siłę powstającą w sprężystym, twardym materiale. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko niespodziewanego odbicia się młotka. Zwykle przyrządy bezodrzutowe są pokryte tworzywem sztucznym i można ich używać w strefach zagrożonych wybuchem (przy uderzeniach nie powstają iskry);

dwuobuchowe – mają ciężkie obuchy o dużej powierzchni uderzania, z obu stron są tępo zakończone. To narzędzia często określane mianem brukarskich, gdyż służą do dobijania do ziemi płyt chodnikowych oraz kostek brukowych.

 

Materiał wykonania

Narzędzie może być wykonane z drewna, stali, ewentualnie miękkiej gumy. Jaki młotek wybrać? To zależy od tego, w jakim celu zamierzamy go używać. Przyrząd wyposażony w drewniany obuch nadaje się do podbijania innych narzędzi, takich jak przecinak czy dłuto, dlatego jest wykorzystywany w pracowniach rzeźbiarskich oraz warsztatach stolarskich. Młotki ze stalową głowicą mają bardziej uniwersalny charakter, dlatego są przydatne nawet podczas tak prostych prac, jak wbijanie gwoździ. Z kolei te z obuchem z miękkiej gumy pozwalają uniknąć zniszczenia elementu z kruchego materiału. Używa się ich w warsztatach blacharskich.

 

Trzonek – jaki młotek jest najlepszy?

Jak twierdzą fachowcy, trzonek to najważniejszy element budowy każdego młotka. To od niego zależy, czy narzędzie będzie dobrze leżeć w dłoni i gwarantować komfort pracy. Zazwyczaj materiałem wykonania rękojeści młotka jest lakierowane drewno, choć może to być też włókno szklane lub stal. Najważniejsze jest to, aby trzonek był odpowiednio wyprofilowany. Nierzadko jest on pokryty antypoślizgową gumą, w efekcie czego nie ma ryzyka, że narzędzie przypadkowo wypadnie nam z dłoni.

 

Waga

Waga młotka jest bardzo ważną kwestią. Nawet osoba z wieloletnim doświadczeniem będzie miała problem z utrzymaniem bardzo ciężkiego narzędzia w dłoniach przez długi czas. Jednocześnie pamiętajmy, że przyrząd nie powinien być zbyt lekki, gdyż wtedy nie uderzymy nim z dużą siłą. Panuje przekonanie, że najlepszy młotek waży minimum 0,3 kg. Standardowo waga przyrządów ciesielskich czy ślusarskich nie przekracza 1 kg, choć są też znacznie cięższe, nawet 10 kg narzędzia. Wykorzystuje się je przede wszystkim do prac rozbiórkowych, gdzie wymagane są bardzo mocne uderzenia.

 

 

Magnetyczny trzymak

Jeśli szukamy młotka przystosowanego do prac na wysokościach, a więc np. na drabinie, najlepiej zdecydować się na model wyposażony w magnetyczny trzymak. Wówczas nie będziemy musieli przytrzymywać drugą dłonią wbijanego gwoździa, co ułatwi nam utrzymanie równowagi i znacząco przyspieszy pracę.

 

Zestaw czy pojedyncze narzędzia?

Młotki są sprzedawane na sztuki, a także w większych zestawach. Decydując się na drugie rozwiązanie, wydamy nieco więcej pieniędzy, niemniej jednak stajemy się lepiej przygotowani do majsterkowania. Nie musimy kupować kompletu młotków, jeżeli potrzebny jest nam tylko jedno narzędzie, ale jest to dobra opcja dla profesjonalistów, którzy powinni mieć świetnie wyposażoną walizkę z narzędziami.

 

Młotki w dobrych cenach

Ceny młotków są zróżnicowane i uzależnione od kilku czynników: producenta, zastosowania czy materiału wykonania. Na zakup zwykłego narzędzia do prostych prac zapłacimy nie więcej niż 30 zł. Profesjonalne przyrządy, odpowiednie dla fachowców, kosztują znacznie więcej, często ponad 100 zł. To samo dotyczy kompletów młotków, na zakup których trzeba wydać od 100 zł do 300 zł (zależnie od liczby elementów).

 

Najlepsze młotki w 2019 roku

 

Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego dla siebie narzędzia powinieneś przeczytać także ranking młotków. Opisane w nim produkty są solidne, praktyczne, a do tego dobrze leżą w dłoni. W naszym zestawieniu znajdziesz narzędzia odpowiednie do prac hobbystycznych, a także te bardziej profesjonalne, np. ślusarskie.

 

Nasze zalecenia

 

Stanley LATTHAMER 51-937

 

Młotek ciesielski Stanley LATTHAMER 51-937 doskonale nadaje się do prac na wysokościach, np. na dachu. Wyposażono go w magnetyczny trzymak umożliwiający wbijanie gwoździ bez konieczności przytrzymywania ich drugą dłonią.

Narzędzie wyróżnia się jednobryłową, metalową budową. Jest ono trwałe, jak i dobrze wyważone, co zapewnia komfortową pracę. Produkt waży 0,6 kg. Ma on specjalny, kamertonowy system odpowiadający za redukcję wibracji.

Majsterkowicze uważają, że to wytrzymały młotek, który może znacząco ułatwić pracę. Ponieważ podczas wbijania gwoździ nie odczuwa się wstrząsów, można uniknąć urazu nadgarstka. Istotne jest również to, że narzędzie ma rękojeść pokrytą antypoślizgowym materiałem, co zmniejsza do minimum ryzyko wypadnięcia go z rąk.

Stanley LATTHAMER 51-937 to młotek ciesielski wykonany z metalu. Produkt waży 600 g. Rączka pokryto przyjemnym w dotyku materiałem.

Zalety
Jednobryłowa konstrukcja:

Z uwagi na to, że model ma jednobryłową konstruckję, jest mniejsza szansa na to, że ulegnie on uszkodzeniu.

Redukcja szkodliwych wibracji:

Młotek ma specjalną budowę, która pozwala na ograniczenie szkodliwych wibracji, które mogłyby doprowadzić do bolesnego urazu dłoni.

Wygodny uchwyt:

Narzędzie wyposażono w wygodny, dobrze wyprofilowany uchwyt, który pokryto antypoślizgowym materiałem.

Waga:

Komfort pracy i ochronę przed zbyt szybkim zmęczeniem gwarantuje to, że produkt jest lekki.

Skuteczność:

Przy pomocy młotka można szybko wbić gwoździe - wystarczy zaledwie kilka sprawnych ruchów dłonią.

Wady
Magnetyczny trzymak:

Test młotków Stanley LATTHAMER 51-937 wykazał, że w niektórych egzemplarzach magnetyczny trzymak ułatwiający wbijanie gwoździ nie jest dobrze przytwierdzony do podstawy.

 

 

 

 

JOBIextra K9

 

JOBIextra K9 to zestaw 7 narzędzi ślusarskich o długości od 26 cm do 39 cm. Trzonek każdego z nich został wykonany z włókna szklanego Fiberglass, w dolnej części pokryto go dodatkowo antypoślizgową gumą.

Młotki wyglądają estetycznie, mają szaro-niebieski kolor. Wykazują one odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego mogą długo nam posłużyć. Przyrządy świetnie nadają się dla majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. Najmniejsze narzędzie waży 0,18 kg, a największe – 2,36 kg.

Mając taki zestaw, można dokonać wielu napraw w domu i ogrodzie. Osoby, które zdecydowały się na jego zakup, uważają, że młotki są poręczne i trwałe.

JOBIextra K9 to zestaw 7 młotków ślusarskich o długości od 26 cm do 39 cm. Do ich wykonania wykorzystano włókno szklane.

Zalety
Gumowa rękojeść:

Każdy z młotków ma gumową rękojeść, która jest przyjemna w dotyku i nie powoduje otarć naskórka.

Włókno szklane:

Do produkcji narzędzi wykorzystano dobrej jakości włókno szklane (fiberglass), które nie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Przeznaczenie:

Z racji tego, że w zestawie znajduje się aż 7 młotków o różnej wielkości, prezentowany komplet posłuży nam do wykonywania różnych prac.

Wygoda użytkowania:

Większość osób przyznaje, że modele mają odpowiednią konstrukcję, więc wygodnie się z nich korzysta.

Wady
Brak walizki narzędziowej:

Młotki choć solidnie wykonane, sprzedawane są bez etui bądź walizki narzędziowej. Zatem nie mają wygodnego miejsca, gdzie możnaby je przechowywać i przenosić

 

 

 

 

Model Blacharski Gumowy

 

Narzędzie Model Blacharski Gumowy ma obuch wykonany z dobrej gatunkowo gumy, trzonek jest drewniany. Przyrząd waży 0,45 kg, a jego długość całkowita wynosi 6,5 cm. Nie jest to ciężki młotek, dlatego trzymająca go dłoń z pewnością się nie zmęczy.

Przyrząd znajduje zastosowanie w pracach blacharskich oraz z kruchymi materiałami. Z uwagi na gumowy obuch, możemy uniknąć przypadkowego uszkodzenia powłok lakierniczych. Ten dobry i tani młotek amortyzuje wstrząsy podczas uderzeń.

Wiele osób uważa, że mimo prostej budowy narzędzie z pewnością przyda się profesjonalistom, np. pracującym w zakładzie lakierniczym. Trzonek młotka został pokryty warstwą lakieru, dlatego wilgoć ani inne czynniki zewnętrzne nie przyczynią się do zniszczenia go.

Model Blacharski Gumowy to dobry młotek do 10 zł. Średnica modelu jest równa 6,5 cm, a jego waga wynosi 450 g.

Zalety
Przydatny do wykonywania różnych prac domowych:

Młotek okazuje się niezastąpiony do wykonywania drobnych napraw w domu i ogrodzie.

Przechowywanie:

Produkt nie zajmuje dużo miejsca, dlatego zmieści się nawet w niewielkiej szufladzie w garażu czy szopie.

Waga:

Praca z użyciem młotka nie jest męcząca, co wynika m.in. z jego niewielkiej wagi.

Amortyzacja wstrząsów:

Skuteczna redukcja wibracji ogranicza ryzyko pojawienia się bólu dłoni w trakcie pracy.

Wady
Wytrzymałość:

Produkt kosztuje ok. 10 zł, więc trzeba się liczyć z tym, że do jego produkcji nie wykorzystano najwyższych gatunkowo materiałów, a w związku z tym nie jest on bardzo wytrzymały.

 

 

 

 

Toya TUV 32705

 

Tworząc zestawienie, nie mogliśmy pominąć produktu Toya TUV 32705. To narzędzie murarskie, nadające się m.in. do skuwania tynku czy wbijania haków. Przyrząd ma antypoślizgowy uchwyt, więc nie wypadnie z dłoni w czasie pracy, co mogłoby być niebezpieczne.

Materiałem wykonania trzonka jest stal. Część skuwająca jest szeroka i dobrze osadzona. Młotek waży 0,81 kg. Nie jest on zbyt ciężki, więc nie powinniśmy narzekać na szybkie zmęczenie rąk.

Jednym z atutów produktu jest wytrzymałość. Narzędzie może być używane codziennie, również do stosunkowo ciężkich prac. Nie należy się obawiać o to, że trzonek czy część skuwająca przypadkowo pęknie.

Toya TUV 32705 to młotek przeznaczony do prac murarskich ważący 0,81 kg. Narzędzie wykonano z metalu.

Zalety
Wytrzymałość:

Sporo osób zapewnia, że młotek jest wytrzymały. Użyte do jego produkcji materiały nie są podatne nawet na drobne uszczerbienia.

Bezpieczeństwo:

Możesz być pewny, że model nie wypadnie Ci z dłoni. Narzędzie wyposażono w antypoślizgowy uchwyt.

Część skuwająca:

Ze względu na to, że część skuwająca jest odpowiednio szeroka, praca z użyciem młotka przebiega sprawnie.

Wady
Otarcia dłoni:

Materiał, który pokrywa rękojeść, nie jest przyjemny dla skóry, więc może delikatnie ją podrażniać.

 

 

 

 

NEO Tools 25-071

 

Przedstawiamy NEO Tools 25-071 – młotek bezodrzutowy, który ma monolityczną konstrukcję z gumowego tworzywa. Narzędzie wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne mogące powstać podczas używania go. Produkt waży 0,84 kg.

Obuch przyrządu jest wypełniony metalowym śrutem. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć efektu odbicia podczas uderzenia młotkiem o twardą powierzchnię. Narzędzie ma długą rękojeść, na której są żłobienia. Z tego względu możemy je pewnie chwycić i wygodnie nim manewrować.

Młotek jest chwalony za to, że jest lekki. Przyznano mu certyfikat TÜV Rheinland, co potwierdza jego dobrą jakość wykonania. Miłośnicy majsterkowania uważają, że tego narzędzia nie może zabraknąć w warsztacie, gdyż jest wyjątkowo użyteczne.

Młotek bezodrzutowy NEO Tools 25-071 waży 0,84 kg, a jego długość wynosi ok. 35 cm. Model ma monolityczną konstrukcję.

Zalety
Rączka:

Rękojeść nie ma jednolitej struktury. Drobne wgłębienia sprawiają, że narzędzie nie wyślizguje się z dłoni.

Obuch:

Producent podkreśla, że obuch wypełniono metalowym śrutem, co eliminuje efekt odbicia i czyni pracę bardziej komfortową.

Certyfikat:

Narzędzie ma certyfikat TÜV Rheinland M+T, co jest dowodem na bezpieczeństwo użytkowania.

Wady
Gumowa powłoka:

Choć model zabezpieczono gumową powłoką, nie chroni ona skutecznie przed drobnymi zarysowaniami powierzchni.

 

 

 

 

Ściągacz L1340

 

Ściągacz L1340 to przyrząd, który przyda się w warsztacie samochodowym i blacharskim. Młotek służy przede wszystkim do naprawy karoserii, wyciągania ciasno osadzonych części w trudno dostępnych miejscach, bieżni łożysk itp. Narzędzie waży 2,5 kg. Jego długość wynosi 57,7 cm.

W zestawie otrzymujemy akcesoria: 5 chwytaków z gwintem, łańcuch do podciągania, redukcję oraz 2 końcówki do podbijania. Wszystkie te elementy możemy przechowywać w walizce z tworzywa sztucznego.

Młotek jest chętnie kupowany przez profesjonalistów, gdyż przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Z jego pomocą wykonanie nawet stosunkowo trudnej pracy nie jest tak męczące. Warto dodać, że to trwały przyrząd, przystosowany do intensywnej eksploatacji.

Ściągacz L1340 to bezwładnościowy młotek blacharski przeznaczony dla profesjonalistów. Narzędzie waży 2,5 kg.

Zalety
Przeznaczenie:

Ściągacz L1340 jest przydatny do wykonywania wielu prac m.in. do naprawy karoserii czy wyciągania bieżni łożysk.

Akcesoria:

Poza młotkiem w skład kompletu wchodzi 5 chwytaków z gwintem, 2 końcówki do podbijania i łańcuch.

Walizka:

Aby przenoszenie narzędzi nie było trudne, zostały one zapakowane w wygodną walizkę.

Wady
Komfort pracy:

Młotek nie ma dobrze wyprofilowanej rączki, więc korzystanie z niego jest nieco utrudnione.

Łańcuch do podciągania:

Znajdujący się w opakowaniu łańcuch do podciągania nie jest solidnie zrobiony.

 

 

 

 

Yato YT-4590

 

Zestaw Yato YT-4590 jest przeznaczony dla blacharzy, ale nie tylko. Może on przydać się podczas różnych prac warsztatowych, a także dekarskich. W komplecie są trzy młotki z trzonkami wykonanymi z drewna hikorowego, jak również cztery kształtki ze stali. Służą one do profilowania blachy.

Narzędzia są zapakowane w plastikową walizkę, która może zapobiec ich zgubieniu lub zniszczeniu w czasie transportu. Trzonki młotków są dobrze wyprofilowane i można je pewnie chwycić. Obuchy są wykonane ze stali węglowej i tym samym niepodatne na uszkodzenia.

Produkt oferowany przez markę Yato cieszy się dużą popularnością. Sprawdziliśmy opinie o młotkach wspomnianego producenta i okazało się, że prezentowany komplet jest jednym z częściej wybieranych przez profesjonalistów. Wynika to z solidności znajdujących się w nim narzędzi oraz wygody użytkowania.

Yato YT-4590 to zestaw blacharski składający się z 3 młotków. Trzonek wykonano z drewna. W zestawie znajduje się walizka.

Zalety
Stal węglowa:

Do produkcji młotków i kowadełek wykorzystano stal węglową, która nie jest podatna na zniekształcenia.

Walizka:

Kupując Yato YT-4590, otrzymujemy walizkę, w której znajduje się miejsce na każdy element zestawu.

Wady
Drewniane trzonki:

Trzeba przyznać, że drewniane trzonki po dłuższym czasie używania, bywa, że luzują się w miejscu mocowania, wówczas narzędzie staje się bezużyteczne.

Brak pewnego chwytu:

Część osób przyznaje, że jeśli ma się spocone ręce, młotki wyślizgują się z dłoni.

 

 

 

 

Jak dbać o młotek?

 

Młotek zalicza się do podstawowych narzędzi, które przydają się w różnych sytuacjach. Dlatego też warto go mieć w swoim garażu czy schowku. Produkt przyda się nie tylko podczas wykonywania skomplikowanych prac naprawczych, ale także np. do zawieszenia obrazu na ścianie czy ramki na zdjęcia, a także przymocowania wieszaka. Jest to bardzo proste narzędzie, więc zarówno jego obsługa, jak i pielęgnacja nie są trudne. Warto jednak dowiedzieć się, co zrobić, aby zakupiony przez nas model długo nam służył i nie tracił swoich początkowych właściwości.

 

 

Używaj młotka zgodnie z przeznaczeniem

Jeśli przeczytałeś zamieszczony na naszej stronie ranking, wiesz już, jaki młotek jest polecany przez majsterkowiczów. W związku z tym wybór konkretnego produktu nie powinien stanowić dla Ciebie większego problemu. Pamiętaj jednak, że na rynku dostępne są różne modele, przeznaczone do określonej pracy. Ważne jest to, aby zakupiony młotek używać zgodnie z jego przeznaczeniem, bo zmniejsza to ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia. Jeśli potrzebujesz zwykłego narzędzia do różnych zastosowań, najlepiej zdecydować się na zakup uniwersalnego modelu.

 

Jak czyścić młotek?

Młotek, jak każde inne narzędzie, się brudzi. Choć nie jest wymagane, aby produkt był idealnie czysty, warto od czasu do czasu zadbać o jego pielęgnacje. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na komfort naszej pracy. Jeśli na powierzchni modelu pojawi się smar lub inne nieczystości, od razu je usuńmy. W innym wypadku zabrudzenia mogą zaschnąć, a w konsekwencji pozbycie się ich może okazać się trudne i czasochłonne. Do czyszczenia młotka wystarczy użyć szmatki. Może być ona lekko zwilżona, jednak po zakończeniu pracy pamiętajmy o osuszeniu narzędzia. Jest to ważne, ponieważ obuch niszczy się pod wpływem działania wilgoci. Na jego powierzchni może pojawić się rdza, czego każdy chciałby uniknąć. Majsterkowicze wskazują, że dobrym sposobem na zachowanie sprawności młotka jest pokrycie metalowych części antykorozyjnym sprayem. Tego typu produkt powinniśmy znaleźć w każdym sklepie budowlanym.

 

 

Gdzie przechowywać młotek?

Odpowiednie dbanie o narzędzia nie sprowadza się jedynie do używania ich zgodnie z przeznaczeniem i regularnej pielęgnacji. Spore znaczenie ma także sposób przechowywania młotków. Choć trzeba przyznać, że z reguły są to bardzo wytrzymałe produkty, mimo wszystko z czasem ulegają zniszczeniu. Możemy opóźnić ten proces, wybierając odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Jeśli zdecydujemy się kupić zestaw narzędzi, możliwe, że do kompletu otrzymamy ochronny pokrowiec czy walizkę. Tego typu dodatki dobrze zabezpieczają produkty przed działaniem kurzu czy wilgoci. W sklepach dostępne są także specjalne uchwyty na młotek. Większość osób przechowuje narzędzia w solidnych skrzyniach, co jest tanim i praktycznym rozwiązaniem.

Zaawansowani majsterkowicze mogą zdecydować się na zakup szafek do garażu, które umożliwią bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju sprzętów potrzebnych przy wykonywaniu zarówno prostych, jak i skomplikowanych napraw. Warto pamiętać o tym, że jeśli dobrze przygotujemy miejsce do przechowywania narzędzi, nie tylko będą one bezpieczne, ale także łatwiej je znajdziemy.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status