Mikrometry ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.04.19

 

Po dokładnej analizie oferty rynkowej, jak również opinii wydawanych przez konsumentów udało nam się wyłonić 5 najlepszych mikrometrów, jakie obecnie są dostępne na rynku. W naszym zestawieniu znalazły się narzędzia o profesjonalnym charakterze, które znacząco ułatwiają dokonanie precyzyjnego pomiaru. Na pierwszym miejscu znalazł się model Yato YT-72305. To nowoczesne narzędzie, które wyposażono w praktyczny wyświetlacz LCD. Ułatwia on obsługę produktu i podnosi komfort użytkowania. Wspomniany sprzęt jest odporny na działanie zarówno bardzo niskich, jak i wysokich temperatur. Co więcej, z jego pomocą możemy swobodnie zmierzyć powierzchnię nawet bardzo małych elementów. Jeśli mimo wszystko powyższy mikrometr nie przypadł Ci do gustu koniecznie zapoznaj się z pozostałymi 4 wyróżnionymi produktami. Wśród nich największą popularnością cieszy się narzędzie Mitutoyo Digimatic 293-821-30, które jest zasilane bateriami. Zostało ono wyposażone w opcję automatycznego wyłączania, co jest bardzo dużym udogodnieniem. Istotnym atutem mikrometru jest także to, że niewiele on waży. To w dużym stopniu ułatwia pracę.

 

 

Jaki mikrometr kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Mikrometr to przyrząd służący do mierzenia geometrycznych wymiarów m.in. przedmiotów wykonanych ze stali i innych, twardych materiałów. Przydaje się on podczas wielu różnych prac. To specyficzne narzędzie pomiarowe jest niezbędne choćby operatorom CNC czy mechanikom samochodowym. Dla osób, które nie wiedzą, jak znaleźć dobrej jakości produkt, przygotowaliśmy specjalny poradnik zakupowy. Znajdują się w nim informacje na temat tego, jaki mikrometr wybrać.

 

 

Jak zbudowany jest taki przyrząd?

Mikrometr zbudowany jest z kabłąka. Jeden z jego końców jest zakończony kowadełkiem, a drugi nieruchomą tuleją wyposażoną w podziałkę podłużną oraz obrotowy bęben z podziałką poprzeczną. Takie narzędzia mają także wrzeciono, specjalny zacisk ustalający oraz pokrętło sprzęgła (zapadkowego lub ciernego, w zależności od rodzaju produktu). Wrzeciono wyróżnia się naciętym gwintem o skoku 0,5 mm lub 1 mm. Ten element jest wkręcony w zamontowaną wewnątrz nieruchomej tulei nakrętkę. Podczas obracania bębna możemy więc dowolnie wsuwać lub wysuwać wrzeciono.

 

Jak prawidłowo używa się mikrometru?

Wbrew pozorom, obsługa mikrometru nie jest bardzo skomplikowana. Aby dokonać precyzyjnego pomiaru i uniknąć jednocześnie uszkodzenia gwintu, należy obracać pokrętłem sprzęgła narzędzia. Musimy to robić do momentu, aż zetknie się ono z kowadełkiem lub mierzonym przedmiotem. Najważniejsze w dokonywaniu pomiaru jest to, by sprzęgło nie ślizgało się, ani nie przesuwało wrzeciona (jego położenie ustalamy przy pomocy zacisku).

Także odczytywanie pomiaru nie powinno nikomu sprawiać problemów. Najpierw posługujemy się podziałką milimetrową oraz pół milimetrową (wszystkie znajdują się na tulei). Następnie sprawdzamy tę podziałkę, która wskazuje setne części milimetra na bębnie.

 

Mikrometr do pomiarów zewnętrznych

Dostępne w sklepach mikrometry możemy zaklasyfikować do kilku grup. Pierwszą z nich stanowią modele służące do dokonywania pomiarów zewnętrznych. Przydają się one podczas prac naprawczych czy konstrukcyjnych w warsztatach, np. samochodowych.

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu produkty są przeznaczone do uzyskania zewnętrznych wymiarów przedmiotów. Zwykle są one niezwykle precyzyjne (ich dokładność często wynosi do 0,01 mm). Przez to takie narzędzia umożliwiają idealne dopasowanie do siebie nawet niewielkich części.

 

Mikrometr do pomiarów wewnętrznych

Mikrometry do pomiarów wewnętrznych również są bardzo dokładne. Z ich pomocą poznamy wymiary wewnętrznych części przedmiotów. Takie modele przydają się w szczególności do zmierzenia niewielkich średnic wewnętrznych. Często okazują się one również niezbędne przy pomiarze szerokości rowków.

 

Mikrometr do wieloklinów

Narzędzia do wieloklinów służą głównie do pomiaru średnic wieloklinowych wałków (stąd pochodzi ich nazwa). To, co je wyróżnia, to stopniowane końcówki pomiarowe ułatwiające zmierzenie danego przedmiotu. Mikrometry do wieloklinów to produkty o profesjonalnym charakterze. Z ich pomocą szybko dowiemy się, jakie wymiary mają wszystkie wnęki, kształtki czy też wielowypusty.

 

Średnicówka mikrometryczna

Średnicówki mikrometryczne są zbudowane z kilku elementów: tulei, wrzeciona ze śrubą mikrometryczną, bębna, końcówki stałej z trzpieniem pomiarowym oraz przedłużacza. Bęben zamocowany jest na wrzecionie, znajduje się na nim podziałka o zakresie pomiarowym wynoszącym 0,5 mm. Oznacza to, że możemy odczytać wynik pomiaru z dokładnością nawet do 0,01 mm. Dużą zaletą średnicówki jest to, że w razie potrzeby możemy zwiększyć jej zakres pomiaru do 500 mm lub więcej. Wystarczy zamontować jeden lub kilka przedłużaczy (należy wkręcić je pomiędzy tuleję a końcówkę stałą). Takie narzędzie mikrometryczne okaże się pomocne przy dokonywaniu pomiarów wewnętrznych w miejscach, które znajdują się w znacznej odległości od otworu lub krawędzi wgłębienia.

 

Głębokościomierz mikrometryczny

Głębokościomierze mikrometryczne służą do pomiaru głębokości otworów. Na ich budowę składa się stopa połączona z tuleją mikrometryczną. Na niej znajduje się gwint prowadzący wrzeciono. Do jego wysuwania służy bębenek, jak również sprzęgło (podobnie, jak w przypadku klasycznych produktów mikrometrycznych).

Podczas pracy z głębokościomierzem należy pamiętać o tym, by docisnąć stopę narzędzia bardzo mocno. Musimy pilnować, by nie uniosła się ona nad wrzeciono w momencie jego oparcia o dno otworu. Inaczej uzyskane wymiary nie będą precyzyjne.

 

Zakres pomiarowy – jaki mikrometr jest najlepszy?

Dokonując wyboru odpowiedniego narzędzia, musimy zwrócić uwagę m.in. na zakres pomiarowy (posuwu). Standardowo wynosi on od 5 mm do 50 mm. Jeśli w wykonywanej przez nas pracy potrzebujemy posuwu większego niż 50 mm, wówczas należy zastosować specjalne płytki wzorcowe.

Jeżeli jednak wymagany przy danym zadaniu zakres pomiarowy jest niewielki (np. od 2 mm do 3 mm), polecamy zakup modelu o posuwie wynoszącym 25 mm. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż narzędzie będziemy mogli wykorzystać również do innych prac.

 

Tuleja montażowa

Tuleja montażowa w przypadku mikrometrów może być gładka lub z nakrętką. Ta druga umożliwia nam nieco szybsze i bezpieczniejsze mocowanie głowicy. Z kolei modele z gładką tuleją mają szerszy zakres zastosowań. Niemniej w ich przypadku ten element wymaga zastosowania kleju, dlatego coraz więcej konsumentów rezygnuje z zakupu tego typu produktów.

 

 

Powierzchnia pomiarowa

Najlepszy mikrometr, poza odpowiednio dobranym zakresem pomiarowym czy tuleją, ma również dostosowaną do wykonywanej pracy powierzchnię pomiarową. Może być ona płaska, sferyczna lub z anty-obrotową końcówką.

Modele z płaską powierzchnią bardzo dobrze sprawdzają się podczas mierzenia wymiarów przedmiotów. Jednak jeśli zakupione narzędzie zamierzamy wykorzystywać również jako np. przyrząd ustalający pozycję, wówczas lepiej sięgnąć po produkt z powierzchnią sferyczną. Jej kulista końcówka skutecznie minimalizuje ryzyko popełnienia błędów spowodowanych niedokładnym ustawieniem danego przedmiotu. Z kolei mikrometr z anty-obrotową końcówką jest idealny w sytuacji, gdy musimy dokonać bardzo precyzyjnego pomiaru obiektu i narzędzie nie może się poruszać, ani przekręcać.

 

Sprzęgło

Wybierając narzędzie mikrometryczne, warto sprawdzić także rodzaj zastosowanego sprzęgła. Jeśli produkt ma nam służyć wyłącznie do pomiaru, wówczas idealnie sprawdzi się model wyposażony w grzechotkę lub sprzęgło cierne. Zapewniają one stały nacisk i zapobiegają popełnieniu błędu. Podczas poszukiwań, możemy natrafić też na mikrometry bez sprzęgła. Są one przeznaczone dla osób, którym zależy na oszczędności miejsca przy pracy. Pozbawione tego elementu narzędzia przydają się również do zablokowania położenia przedmiotu, z którym pracujemy.

 

Podziałka

Standardowo mikrometry mają tzw. podziałkę normalną. W jej przypadku wartość odczytu pomiaru wzrasta wraz ze zbliżaniem się końcówki wrzeciona do korpusu. Niektóre modele są wyposażone w podziałkę odwróconą. Wówczas odczyt pomiaru rośnie, gdy końcówka wrzeciona wysuwa się z korpusu.

 

Mikrometry w dobrych cenach

Najtańsze mikrometry kosztują średnio od 20 zł do 100 zł. Wiele jednak zależy od rodzaju produktu oraz producenta. Narzędzia najbardziej znanych marek kosztują przeważnie znacznie więcej. Zwykle musimy za nie zapłacić powyżej 200 zł. Niemniej modele warte kilkaset złotych przeważnie okazują się lepsze jakościowo i bardziej praktyczne. Ponadto są one często poręczniejsze i odporne na uszkodzenia. Dlatego czasami warto nieco zwiększyć swój budżet i kupić droższy mikrometr. Z pewnością będzie on nam bardzo długo towarzyszył.

 

Najlepsze mikrometry w 2019 roku

 

Dla osób nadal mających problem z dokonaniem właściwego wyboru, przygotowaliśmy dodatkowo ranking mikrometrów. Wytypowaliśmy do niego 5 różnych narzędzi. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz model, który sprosta Twoim oczekiwaniom.

 

Nasze zalecenia

 

Yato YT-72305

 

Produkt Yato YT-72305 pozwala nie tylko na pomiar bezwzględny, ale i względny. Został on wyposażony w ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD, który znacząco ułatwia obsługę narzędzia. Prezentowany model jest zasilany baterią srebrową typu SR44. Jego siła pomiaru wynosi od 5 N do 10 N.

Przedstawiony mikrometr można przechowywać w temperaturze od -20 st. C do +60 st. C. Nie ulega on więc awarii nawet przy stosunkowo dużym mrozie. Zakres pomiaru narzędzia mieści się w zakresie od 0 mm do 25 mm. Producent dołączył do zestawu specjalną, stalową kulkę w gumowym mocowaniu. Można ją zamontować na powierzchni pomiarowej produktu. Wspomniana kulka znacząco ułatwia zmierzenie elementów o wyjątkowo małej powierzchni.

Na podstawie wydawanych przez konsumentów opinii można stwierdzić, że model Yato YT-72305 cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ten dobry i tani mikrometr jest chwalony głównie za niezawodność i precyzję. Ponadto niezwykle łatwo się go obsługuje. Ze względu na to, że urządzenie jest lekkie i poręczne, dokonanie pomiaru określonych przedmiotów nie sprawia żadnych problemów.

 

 

 

 

Mitutoyo Digimatic 293-821-30

 

Prezentujemy Mitutoyo Digimatic 293-821-30, czyli mikrometr o zakresie pomiaru od 0 mm do 25 mm. Produkt waży zaledwie 275 g, dlatego trzymająca go dłoń nie męczy się za szybko. To ułatwia dokonanie precyzyjnego pomiaru i zapewnia wygodną, długotrwałą pracę z użyciem wspomnianego narzędzia. Rozdzielczość urządzenia wynosi 0,001 mm.

Model marki Mitutoyo jest zasilany bateriami. Ich żywotność wynosi ok. 8700 godzin. Wbudowany wskaźnik niskiego napięcia informuje, kiedy należy wymienić je na nowe. W zestawie znajduje się etui, w którym możemy bezpiecznie przechowywać mikrometr i transportować go. Produkt wyposażono w funkcję autowyłączania. Uaktywnia się ona po 20 minutach bezczynności.

Konsumenci docenili opisany wyżej sprzęt za funkcjonalność i łatwość obsługi. Jest on dostępny w dwóch wersjach: z grzechotką lub sprzęgłem ciernym. Elementy te gwarantują stały nacisk pomiarowy i pozwalają uniknąć błędów.

 

 

 

 

Limit 9538-2008 

 

Limit 9538-2008 to zestaw czterech mikrometrów o rozdzielczości 0,001 mm. Ich zakres pomiarowy mieści się w przedziale od 0 mm do 100 mm. Producent dołączył do kompletu klucz zaczepowy i przymiar kontrolny. Te elementy mogą znacząco ułatwić nam pracę i mierzenie obiektów.

Wszystkie 4 mikrometry spełniają normę DIN 863. To dowodzi, że są to narzędzia o bardzo dobrej jakości. Wyróżnia je poręczność oraz duża dokładność. W zakresie od 0 mm do 50 mm jest to ±0,004 mm, z kolei w przedziale od 50 mm do 100 mm dokładność pomiaru wynosi ±0,005 mm. Produkt został zapakowany w praktyczne, plastikowe etui, które chroni przyrządy przed drobnymi uszkodzeniami.

Jak twierdzą konsumenci, model Limit 9538-2008 ma wiele zalet. Do najistotniejszych należy zaliczyć: łatwą obsługę, wytrzymałość oraz ciekawy design. Mikrometry mają srebrno-niebieski kolor i oryginalnie się prezentują. Nawet w przypadku częstej eksploatacji nie tracą one estetycznego wyglądu, co może dodatkowo uprzyjemniać pracę. Wiele osób zauważyło też, że powyższe narzędzia mają różne rozmiary, w efekcie czego można je wykorzystać na wiele sposobów.

 

 

 

 

Limit 9615-0107

 

Chcielibyśmy przedstawić mikrometr Limit 9615-0107, który służy do dokonywania pomiarów wewnętrznych (w zakresie od 5 mm do 30 mm). Produkt został wyposażony w tuleję sprzęgła i dźwigienkę ustalającą. W zestawie znajduje się pierścień montażowy i drewniana walizka, w której możemy bezpiecznie przechowywać narzędzie wraz z akcesoriami.

Dokładność pomiaru powyższego modelu wynosi ±mm 0,007 mm. Natomiast precyzja odczytu to 0,01 mm. Na mikrometrze znajduje się praktyczna podziałka ułatwiająca odczytanie konkretnych wartości. Produkt pokryto matową, chromowaną powłoką, która sprawia, że prezentuje się on wyjątkowo elegancko.

Pojawiające się w Internecie opinie na temat opisanego wyżej modelu dowodzą, że jest on godny uwagi. To narzędzie wykazuje odporność na zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne, a poza tym przydaje się podczas wielu różnych prac. Co więcej, mikrometr Limit 9615-0107 jest lekki i poręczny. Dlatego konieczność długotrwałej pracy z jego pomocą nie powoduje zmęczenia dłoni.

 

 

 

 

MIB 1800-2000 01019076 

 

Model MIB 1800-2000 01019076 jest przeznaczony do dokonywania pomiarów zewnętrznych. Został on wyposażony w grzechotkę. Powierzchnię pomiarową produktu wykonano z węglików spiekanych. Oznacza to, że jest ona wyjątkowo odporna na ścieranie.

Mikrometr marki MIB waży 19 kg. Ma on okuwany kabłąk, jak również chromowaną podziałkę z matowym wykończeniem. Ułatwia ona dokładne odczytanie wyniku. Produkt wyposażono w bęben o rozmiarze 30 mm. Dokładność odczytu narzędzia to 0,01 mm. Jego zakres pomiarowy wynosi od 1800 mm do 2000 mm. Z pomocą prezentowanego modelu z łatwością zmierzymy geometryczne wymiary przedmiotów wyprodukowanych nawet z bardzo twardych materiałów, takich jak metal.

Najczęściej opinie o mikrometrach wspomnianego producenta zawierają wiele pochlebnych słów. Także produkt 1800-2000 01019076 cieszy się uznaniem i zaufaniem konsumentów. Wpływ na to ma przede wszystkim możliwość dokonania wyjątkowo precyzyjnego pomiaru. Narzędzie zostało wykonane z solidnych i bardzo wytrzymałych materiałów, dlatego może długo nam posłużyć.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...