Łuparki do drewna ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.11.17

Jaką łuparkę do drewna kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Łuparka do drewna to maszyna, która zastępuje piłę czy siekierę, a obsłuży ją każdy, kto się zapozna z instrukcją obsługi. Maszyna taka nie wymaga od użytkownika użycia siły, ani umiejętności, a jednocześnie jest bezpieczna i nie naraża osobę używającą łuparkę na urazy.

Zasada działania łuparki, jest bardzo prosta. Nacisk klina łuparki powoduje, że kłody drewna pękają wzdłuż włókien. Cała praca, jaką musi wykonać użytkownik to ułożenie drewno w maszynie, a następnie zebranie rozdrobnionych kawałków.

Jaką łuparkę do drewna wybrać

Łuparka hydrauliczna to taka, która jest napędzana silnikiem spalinowym lub elektrycznym, składa się z ramy, tłoka, pompy, kontrolek zapewniających bezpieczeństwo oraz noża, który rozłupuje drewno. Niektórzy producenci stosują również, dla zwiększenia bezpieczeństwa specjalne zatrzaski, które całkowicie eliminują ryzyko urazu.

Łuparka świdrowa jest maszyną o lżejszej konstrukcji i elementem rozłupującym tutaj jest świder. Wkręcając się w drewno, świder rozłupuje je. Świdrowa łuparka jest tańszym rozwiązaniem od hydraulicznej, ale obydwie nadają się do użytku domowego. Są one także przydatne przy rozdrabnianiu drewna czy gałęzi przez leśników i sadowników. Te przystosowane do domowych prac, są raczej mniejszymi urządzeniami od urządzeń przemysłowych.

Ze względu na budowę możemy znaleźć łuparki poziome i pionowe. Poziome modele mają tę zaletę, że nie trzeba się do ich obsługi schylać, bo wszystko mamy na wysokości rąk. Na ogół są to modele mniejsze i słabsze od pionowych. Najtańsze modele dysponują mocą 1,5 – 2,5 kW, a siła nacisku klina ma 4 do 5 ton. Są one przystosowane do rozłupywania pni o długości nieprzekraczającej 50 cm. Łuparki poziome, również są mniejszymi maszynami gabarytowo, więc jest to maszyna, którą śmiało możemy przewieźć w bagażniku i na ogół są one wyposażone w elementy jezdne do łatwiejszego przemieszczania. Jeśli szukasz łuparki, aby przygotować drewno opałowe do kominka, to jest to bardzo dobry wybór. Łuparka taka jest stosunkowo tania, a przy niewielkiej ilości drewna do łupania z pewnością da sobie radę.

Jednak, jeśli łuparka ma sobie poradzić z rozdrabnianiem drewna do pieca, który stanowi główne źródło ciepła w Twoim domu, to pomyśl o łuparce pionowej. Jest ona droższa, ale też jej wydajność jest większa. Urządzenia takie mają moc od 2 do 3 kW, a moc nacisku klina wynosi 6 ton. Łuparki pionowe mają również regulację wysokości roboczej, najczęściej w trzech zakresach. Urządzenia te mają także 2 ramiona z pazurami przytrzymującymi pień. Domowe łuparki pionowe powinny sobie dać radę z rozłupaniem pnia do około 70 cm długości. Nie poleca się rozłupywać dłuższych pni, bo uwolnienie zakleszczonego klina to trudne zadanie. Dla lepszej mobilności łuparki pionowe mają zamontowane koła, więc da się je przemieszczać na krótkich odcinkach, bo na dłuższych ogranicza to waga, która wynosi około 100 kg.

 

Jaka jest najlepsza łuparka do drewna

Na jakie jeszcze parametry trzeba zwrócić uwagę przy kupnie łuparki? Pierwszym będzie prędkość obrotowa. Mimo tego, że ta wartość nie jest podawana na podstawie warunków roboczych, to świadczy o trwałości silnika. Im będzie większa moc tym silnik będzie bardziej wytrzymały i pozwoli na łupanie twardszego drewna.

Gdy zdecydujemy się na zakup łuparki zasilanej elektrycznie, sprawdź jej napięcie zasilające. Trójfazowy silnik pozwala na osiągnięcie większej mocy od silnika jednofazowego.

Dla własnego komfortu dobrze jest sprawdzić, jaki łuparka emituje hałas podczas pracy. Przy dłuższej pracy i tak zalecane jest używanie nauszników. Średnią normą hałasu łuparki podczas pracy, jest 80 dB. Do tego dochodzi jeszcze hałas łupanego drewna, dlatego dźwięk ten może okazać się bardzo uciążliwy.

 

 

Bardzo ważnym parametrem, który może stanowić o przydatności łuparki, bądź nie, jest grubość i długość kłody, która może być przez upatrzony model rozłupana. Łuparka obsługująca kłody 25 x 30 cm, może okazać się zabawką w stosunku do naszych wymagań. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie duże kłody drewna zwykle mamy do rozdrobnienia i kierować się ich wymiarem przy wyborze łuparki.

Gdy zamierzasz się zaopatrzyć w łuparkę elektryczną, to obok jej mocy, ważna jest również długość przewodu elektrycznego. Zwykle łatwiej jest przystawić maszynę do stosu drewna, niż nosić drewno do maszyny. Dlatego długość kabla czasem może mieć kluczowe znaczenia.

Siła nacisku, to parametr, który Ci powie o tym jak twarde, grube i długie kłody dasz radę rozłupać. Im większy będzie nacisk klina, lub świdra, tym większa efektywność maszyny.  

Kolejnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, to waga łuparki. Zwracamy nie tylko uwagę na to ile maszyna waży, ale także, czy ma jakieś koła ułatwiające transport. Przenośne łuparki często mają dołączone kółka do transportu, dzięki czemu bez trudu da się je stosunkowo łatwo przesunąć. Duże łuparki mogą je mieć, ale nie muszą. Zwróć też uwagę, na blokadę kół do pracy. Łuparka musi być bezwzględnie stabilna podczas pracy, a niezablokowane koła nie gwarantują użytkownikowi bezpieczeństwa podczas pracy.

 

 

Najlepsze łuparki do drewna w 2017 roku

 

Szukając łuparki do drewna w dobrych cenach zapoznaj się z poniższym rankingiem, w którym proponujemy 5 czołowych modeli, być może znajdziesz odpowiednią maszynę dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Scheppach HL 650

 

Scheppach HL 650, to łuparka do drewna wykonana w konstrukcji poziomej. Napędzana jest ona energią elektryczną 230V, a jej pobór mocy to 2200 W, natomiast prędkość obrotowa wynosi 2850 obrotów na minutę. Wymiary zewnętrzne maszyny wynoszą 950 × 270 × 500 mm, a jej waga to 46,5 kg.

Model ten zawiera dołączony stojak, a dla ułatwienia transportu jest on zaopatrzony w dwa koła. Jeśli chodzi o parametry techniczne tego modelu, to radzi on sobie z kłodami o maksymalnej średnicy 25 cm i długości maksymalnej 52 cm. Maszyna pracuje z siłą rozłupywania 6,5 tony, co na pewno przyda się przy rozłupywaniu twardszych gatunków drewna.

Dodatkowo klin jest wykonany z wysokiej jakości stali, co gwarantuje jego niezawodność. Mamy tu również możliwość regulacji długości łupanych kłód. Maszyna pracuje z prędkością do 100 bali ma godzinę z prędkością 3,2 cm na sekundę i rozłupuje nawet świeże, mokre drewno.

Klienci, którzy zakupili ten model przekonują, że jest to najlepsza łuparka do drewna do użytku domowego, praca odbywa się na stojąco, bez schylania więc przygotowanie drewna do kominka jest znacznie łatwiejsze. 

 

 

 

Hech 651

 

Ranking łuparek do drewna kontynuujemy produktem Hecht 651. Jest to elektryczne urządzenie zasilane prądem o napięciu 230 V, ma moc 1500 W i charakteryzuje się solidną konstrukcją i wykonaniem. Model ten nadaje się do rozłupywania kłód o długości 52 cm i o średnicy dochodzącej do 50 cm.

Jako maszyna hydrauliczna potrzebuje oleju do swojej pracy, pojemność zbiornika na olej wynosi 2,4 litra, a ciśnienie, pod jakim pracuje wynosi 20 MPa. Natomiast siła nacisku klina to 5 ton. Urządzenie ma zamontowane dwa kółka transportowe, zapewniające mu mobilność. Całość jest wykonana ze stali i waży 41 kg. Wymiary zaś to długość 940 mm, szerokość 260 mm i wysokość 480 cm.

Urządzenie też emituje podczas pracy hałas na poziomie 89 dB. Osoby, które zakupiły ten model przekazują, że są zadowolone ze swojego zakupu, bo całkowicie zaprzestały prac wykonywanych siekierą. Dodatkowo łuparka rozdrabnia drewno znacznie szybciej i można łatwo zrobić jego zapas.

 

 

 

Scheppach HL 450

 

Scheppach HL 450, to łuparka wykonana z wysokiej jakości stali o kompaktowych wymiarach. Użytkownik ma możliwość regulacji długości łupania w zależności od posiadanego rozmiaru kłód. Model ten jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 1500 W i napięciu 230 V.

Urządzenie to radzi sobie z rozłupywaniem kłody o maksymalnej średnicy 25 cm i długości 37 cm, przy czym drewno może być nawet świeże – niesezonowane. Płaski klin wykonany z wysokiej jakości stali ma siłę rozłupywania równą naciskowi 4 ton. Urządzenie zaopatrzone w koła transportow jest łatwe do przemieszczania.

Praca jego, jak przekazują użytkownicy, jest cicha a także ten model nie wymaga smarowania i konserwacji.  Wymiary zewnętrzne wynoszą 81 × 27 × 46 cm, a waga to 41 kg. Użytkownicy również przekazują w swoich opiniach, że jest to dobra i tania łuparka do drewna i radzi sobie z każdym gatunkiem drewna. Ponadto przekazują, że praca tą maszyną jest bezpieczna i efektywna.

 

 

 

Ferax BVK-370

 

Kolejna elektryczna łuparka do drewna to Ferax BVK-370. Silnik elektryczny, ustawiony pionowo, o mocy 1500 W w tej maszynie, pracuje pod napięciem 230 V. Wymiary tej maszyny wynoszą 955 x 220 x 480 mm, a waga to 45 kg. Maksymalne wymiary kłody, jaką maszyna może rozłupać to długość 35 cm i średnica 30 cm.

Producent podaje, że czas rozłupywania jednej kłody (przy ruchu roboczym i powrocie klina) to 9 sekund i pracuje ona z naciskiem 5 ton przy użyciu hartowanego klina. Posuw roboczy do przodu odbywa się za pomocą mechanizmu hydraulicznego, powrót jest z wykorzystaniem sprężyny.  

Dzięki temu, że maszyna jest posadowiona na solidnym korpusie, jest ona stabilna podczas pracy. Dla lepszego manipulowania sprzętem, został on wyposażony w kółka i rękojeść.

Osoby obsługujące tę maszynę uważają, że świetnie sobie radzi z łupaniem drewna do kominka, jej praca jest szybka i bezpieczna dla użytkownika. Dodatkowo jest to maszyna trwała i pracuje wiele lat bez usterek.

 

 

 

Hecht 681

 

Najdroższa w naszym zestawie to łuparka Hecht 681. Jest to też jedyny pionowy model w naszym rankingu. Jest to model elektryczny o mocy 3000 W i napięciu 230 V. Nadaje się on nie tylko do prac domowych, ale także do pracy w przemyśle. Model ten ma regulowany system długości obszaru roboczego w zależności od długości polan do rozłupania.

Możemy tu rozłupać kłody o długości od 58 cm do 106 cm, a średnica ich może wynieść nawet 40 cm. Tak duże kłody łuparka może pokruszyć dzięki olbrzymiej sile nacisku klina, która wynosi aż 8 ton. Jednak przemieszczanie tej maszyny na posesji może rodzić nieco kłopotów.

Jest ona, co prawda zaopatrzona w dwa koła, jednak jej masa wynosi 122 kilogramów, co może komplikować przesuwanie sprzętu. Ale też dzięki swojej dużej wadze, jest ona wyjątkowo stabilna i bezpieczna.

Opinie o łuparkach do drewna Hecht 681 przekazują, że maszyna jest bardzo solidna i wydajna. Jej parametry powodują, że sprawdza się nie tylko w przydomowych pracach, ale również jest przydatna sadownikom i leśnikom.

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...