Lampy lutownicze ranking

Ostatnio aktualizowane: 12.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Topex 44E142 okazała się najczęściej wybieraną lampą lutowniczą w 2021 roku. Zyskała ona również największą liczbę pozytywnych komentarzy konsumentów, którzy ją zakupili i zdążyli już wypróbować. To produkt gazowy na wymienne naboje, dlatego też pozwala on wiele zaoszczędzić. Ze względu na wysoką, maksymalną temperaturę pracy może się on przydać w różnych sytuacjach i przy pracach różnego rodzaju. Poza tym jest on bardzo lekki, dlatego trzymająca go, dłoń nie męczy się tak szybko. Jako, że ta lampa nie każdemu musi przypaść do gustu lub nie jest wszędzie dostępna, udało nam się wyłonić także drugi najlepszy model, a  jest nim Topex 44E141. Z pewnością przyda się on nie tylko do lutowania, ale też np. rozpalania grilla czy pieca. Ma on bardzo dużą moc oraz wysoką, maksymalną temperaturę pracy, a poza tym wygodny zapłon ułatwiający jej uruchomienie. Jeśli to właśnie drugi produkt bardziej Cię zainteresował, zapraszamy na naszą stronę, gdzie znajdziesz jego dokładny opis.

 

 

Jaką lampę lutowniczą kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Lampa lutownicza, nazywana też często lutlampą, przeznaczona jest do lutowania miękkiego lub twardego. W tym procesie możemy połączyć ze sobą dwa elementy wykonane z metalu. Ważne jest, by wybrany przez nas model był nie tylko skuteczny w użytkowaniu, ale również wygodny. Nasz poradnik z pewnością podpowie Ci, jaką lampę lutowniczą wybrać, aby móc pracować szybko i wydajnie.

Rodzaje lamp lutowniczych

Lampy lutownicze możemy podzielić ze względu na rodzaj paliwa, jakim zasilany jest palnik urządzenia. Dawniej często stosowane były modele  napędzane paliwem ciekłym, przede wszystkim benzyną. Dzisiaj jednak nie da się ich znaleźć w sklepach, ponieważ okazały się one dość niepraktyczne. Ze względu na to, że mogły one działać po podniesieniu ciśnienia w lampie, były one też w wielu przypadkach niebezpieczne i mogły zagrażać naszemu zdrowiu.

Dlatego też, dziś na rynku mamy szeroki wybór niemal wyłącznie produktów gazowych. Są one zasilane paliwem lotnym, a więc głównie propanem-butanem. Podczas ich wyboru trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 

Moc

Moc to parametr określający możliwości wybranego przez nas urządzenia, dlatego powinniśmy na niego od razu zwracać uwagę. Jeśli na co dzień pracujemy głównie z układami elektronicznymi o niewielkich rozmiarach, najlepiej sięgnąć po lampę o mocy do 100 W. Prawdopodobnie okaże się ona wystarczająca i pozwoli nam skutecznie lutować. Niemniej kiedy bardzo często mamy do czynienia z twardymi metalami lub kablami o dużej grubości, lepszym wyborem będzie urządzenie o mocy powyżej 100 W. W takim przypadku im wyższy będzie ten parametr, tym lepiej.

 

Maksymalna temperatura płomienia

To, jaka lampa lutownicza jest najlepsza, uzależnione jest nie tylko od jej mocy. Duże znaczenie ma też m.in. maksymalna temperatura płomienia. Jeśli będzie ona wysoka, to z pomocą tego samego urządzenia będziemy w stanie wykonać zarówno lutowanie miękkie, jak i twarde. Zaleca się, aby kupować produkty, których ten parametr osiąga wartość ok. 1350 st. C. Wówczas urządzenie będzie bardzo funkcjonalne i z pewnością wykorzystamy je w wielu różnych sytuacjach.

 

Możliwość regulacji wysokości płomienia

Kolejną, bardzo ważną cechą przy wyborze dobrej lampy lutowniczej jest możliwość regulacji wysokości płomienia. Ta opcja sprawia, że pracę urządzenia możemy swobodnie dostosować do naszych potrzeb. Jeśli wybrany przez nas produkt będzie w nią wyposażony, możemy dopasować samodzielnie temperaturę, w jakiej wykonamy lutowanie. Warto pamiętać, że ten proces przebiega w innej temperaturze w przypadku miedzi, a w innej przy kontakcie z cynkiem lub innymi, mniej odpornymi materiałami.

 

Wymienność naboi

Niektóre dostępne w sklepach lampy lutownicze są zasilane butlą z gazem, a inne mają możliwość wymiany naboi. Dla wielu osób drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze, ponieważ takie urządzenie jest bardziej poręczne i lżejsze. Naboje w przypadku wyczerpania wystarczy wymienić na nowe i nie trzeba napełniać butli, co często okazuje się być nie tylko uciążliwe oraz kłopotliwe, ale także kosztowne.

 

Zużycie gazu

Dla wielu najlepsza lampa lutownicza powinna charakteryzować się stosunkowo niskim zużyciem gazu. Jest w tym dość dużo prawdy, ponieważ wysokie zużycie sprawi, że szybko będziemy musieli ponownie napełnić butlę lub dokupić kolejny nabój. Najbardziej optymalną wartością zużycia gazu jest wynik 180 g na godzinę. Pozwoli to nam na wydajną, a jednocześnie staranną pracę, ponieważ nie będziemy się martwić, czy gazu rzeczywiście nam wystarczy.

 

Zapłon

Niektóre lampy lutownicze od razu wyposażone są w zapłon. Jego obecność sprawia, że urządzenie uruchomi się automatycznie przy udziale iskry. To bardzo wygodne rozwiązanie. W sklepach natkniemy się też na produkty, które nie wyposażono w zapłon. W takim przypadku do ich uruchomienia będzie nam potrzebne dodatkowe źródło ognia, czyli np. zapalona zapałka lub zapalniczka (należy wcześniej lekko odkręcić zawór). To dla niektórych nie tylko nie jest zbyt wygodne, ale może być również dość niebezpieczne.

Materiały wykonania

Ze względu na to, w jakich warunkach będzie użytkowana lampa lutownicza, jej konstrukcja powinna być solidna i wytrzymała. Najlepiej, jeśli będzie ona wykonana z mosiądzu. Wtedy będzie ona dodatkowo odporna na odkształcenia pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury.

Jeżeli zdecydujemy się na model ze zbiornikiem na gaz, sprawdzajmy koniecznie, z jakiego materiału został on wykonany. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się metal, który nie tylko dobrze chroni znajdujące się w środku lotne paliwo urządzenia, co wpłynie na nasze bezpieczeństwo, ale też przedłuży żywotność lampy.

 

Lampy lutownicze w dobrych cenach

Lampy lutownicze różnią się między sobą ceną, a wiele zależy zarówno od samego producenta, jak i budowy. Najtańsze produkty tego typu kosztują 30-60 zł i wśród nich znajdziemy bez problemu urządzenia zasilane nabojami. Zwykle są one wyposażone w palnik, dlatego ich uruchomienie nie będzie problematyczne. Kiedy jednak zależy nam na tym, by wybrana lampa lutownicza była naprawdę dobrej jakości, musimy zwiększyć swój budżet. Takie modele kosztują powyżej 100 zł, ale często do kompletu mają one dołączony zestaw zapasowych naboi z gazem.

 

 

Najlepsze lampy lutownicze w 2021 roku

 

Za sprawą lampy lutowniczej możemy wykonać lutowanie, czyli połączenie ze sobą np. dwóch metalowych rurek. Poza tym sprzęt może się również przydać podczas opalania farby, cynowania lub też gięcia rur. Ze względu na to, że można go wykorzystać na kilka różnych sposobów, najlepiej wybrać produkt o bardzo dobrej jakości. Nasz ranking lamp lutowniczych przedstawia modele godne uwagi w dobrych cenach.

 

Nasze zalecenia

 

Topex 44E142

 

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim dobra i tania lampa lutownicza, zwróć szczególną uwagę na produkt Topex 44E142. To model gazowy na wymienne naboje o mocy 1.9 kW. Wyróżnia się on wyjątkowo lekką obudową, dlatego jest on bardzo komfortowy w użytkowaniu.

Maksymalna temperatura pracy w tym przypadku wynosi 1350 st. C, dlatego lampa może przydać się zarówno przy lutowaniu miękkim, jak i twardym. Średnie zużycie gazu wynosi 180 g/h, a więc jest ona dość ekonomiczna i nie zużywa paliwa zbyt szybko. Obudowa wykonana z tworzywa sztucznego jest z kolei wyjątkowo solidna i nie odkształca się pod wpływem wytwarzanej wysokiej temperatury.

Konsumenci doceniają ten produkt przede wszystkim za niewielką wagę, dzięki czemu ręce podczas pracy nie męczą się zbyt szybko. Lampa ta jest wyjątkowo funkcjonalna, ponieważ może ona posłużyć zarówno w typowych pracach warsztatowych, jak i np. do rozpalania grilla.

 

 

 

 

Topex 44E141

 

Topex 44E141 jest lutlampą z ergonomiczną rączką, dlatego też korzystanie z niej może być wyjątkowo komfortowe. Ze względu na to, że jest to model na wymienne naboje z gazem, można sporo zaoszczędzić, ponieważ nie trzeba regularnie napełniać butli. Jego moc wynosi 1.9 kW, a maksymalna temperatura pracy to 1350 st. C.

Produkt ten został wyposażony w zapłon piezo, dzięki czemu do uruchomienia lampy nie potrzeba dodatkowego źródła ognia. Metalowa obudowa sprawia, że nabój z gazem jest doskonale chroniony przed wysoką temperaturą. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo, ale i żywotność opisywanego modelu.

Jak wynika z opinii wydawanych przez konsumentów, ta lampa zasługuje na uwagę, ponieważ jest ona bardzo oszczędna. Jej zużycie gazu wynosi 180 g/h, co dla wielu jest wynikiem najbardziej optymalnym. Poza tym wbudowany zapłon znacznie ułatwia użytkowanie tego produktu, ponieważ nie trzeba go odpalać przy pomocy zapalniczki czy zapałki.

 

 

 

 

Idealgas IFFLA5P

 

Lampa lutownicza Idealgas IFFLA5P ma moc 1.9 kW, a więc może ona bardzo wydajnie pracować w różnych warunkach. To model gazowy, który jest zasilany nabojami z propanem-butanem. Ich wymiana jest bardzo szybka i nie tak kosztowna jak napełnianie butli. Dodatkowo maksymalna temperatura pracy tego modelu wynosi 1350 st. C, co jest optymalnym wynikiem umożliwiającym pracę w różnych warunkach.

Lampa wyróżnia się możliwością regulacji wielkości płomienia, dzięki czemu możemy z jej pomocą wykonać dokładnie różnego rodzaju lutowania. Została ona wyposażona w zapłon, dlatego jej uruchamianie jest szybkie, wygodne i przede wszystkim bezpieczne.

Konsumenci twierdzą, że największą zaletą tego produktu jest jego funkcjonalność. Może on sprawdzić się w wielu różnych sytuacjach, takich jak rozpalanie grilla, prace wulkanizacyjne, opalanie farby, a nawet odmrażanie czy luzowanie śruby. Poza tym jest on bardzo lekki, ponieważ waży jedynie 190 g, dlatego praca z nim może być bardzo przyjemny zadaniem.

 

 

 

 

Express LL8800

 

Prezentujemy Ci lutlampę o nazwie Express LL8800. To produkt gazowy przeznaczony zarówno do lutowania, jak też rozpalania grilla, pieca oraz luzowania śrub. Został on wyposażony w zapłon piezo oraz wygodny system wymiennych naboi z gazem. Ich wymiana jest bardzo łatwym i szybkim procesem, dlatego poradzi sobie z nią każdy.

Lampa ma moc 1.6 kW. Waży ona 1 kg, a długość płomienia w jej przypadku wynosi 170 mm. Osłona zbiornika na gaz została wykonana z metalu, co zapewnia użytkownikowi produktu wysoki poziom bezpieczeństwa. Z kolei ergonomiczny uchwyt pozwala na łatwe manewrowanie i sprawia, że ten model dobrze trzyma się w dłoni.

Krążące w sieci opinie o lampach lutowniczych tego producenta zwykle są bardzo pochlebne. Jeśli chodzi o ten konkretny model, to konsumentów zachwyciła przede wszystkim jego funkcjonalność. Według nich to produkt bardzo uniwersalny, który może przydać się w wielu różnych sytuacjach. Użytkuje się go bardzo przyjemnie i komfortowo, co zachęca do majsterkowania.

 

 

 

 

Neo 20-020

 

Model Neo 20-020 to gazowa lampa lutownicza na naboje, która ma moc 1.9 kW. Została ona wyposażona nie tylko w ułatwiający jej uruchomienie zapłon piezo, ale też funkcję chwilowego zapłonu. Dzięki niej można szybko włączyć produkt bez konieczności odkręcania zaworu z gazem.

Maksymalna temperatura pracy opisywanego produktu wynosi 1350 st. C. Jego cechą charakterystyczną jest to, że może on pracować w dowolnej pozycji i daje się obracać nawet o 180 st., co przydaje się w szczególności w miejscach trudno dostępnych. Posiada on metalową obudowę, a więc może posłużyć bardzo długi czas, ponieważ nie ulega on zbyt szybko zniszczeniu.

Według konsumentów jednym z największych plusów produktu jest niewielka waga oraz estetyczny wygląd. Trzyma się on dobrze w dłoni, co ułatwia manewrowanie nim nawet w miejscach niewygodnych. Ponadto wymienne naboje z gazem są znacznie tańsze niż regularne napełnianie butli.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir