Kosiarki spalinowe do trawy ranking

Ostatnio aktualizowane: 09.04.20

 

Kosiarka do trawy to niezbędna maszyna ogrodnicza dla każdego posiadacza ogrodu. Koszenie trawnika jest bowiem podstawowym i najczęściej wykonywanym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Do koszenia przydomowych ogródków lub niewielkich działek wystarcza zwykle kosiarka elektryczna. Nie można odmówić jej zalet, przede wszystkim jest stosunkowo niedroga.  Nie wszędzie jednak można jej użyć. Posiadacze ogrodów o bardzo dużej powierzchni lub też działek, gdzie nie ma dostępu do źródła energii muszą korzystać z kosiarek spalinowych. Mają one bardziej masywną konstrukcję i dużą moc silnika, są też bardziej wydajne, bez konieczności podłączenia kabla elektrycznego. Jeżeli zamierzacie kupić kosiarkę spalinową do trawy, zapoznajcie się z naszym zestawieniem. Może będzie pomocne w wyborze odpowiedniego dla Was sprzętu. W bogatej ofercie rynkowej jednym z najlepszych modeli jest kosiarka spalinowa do trawy Oleo-Mac GV 53 TK Allroad 4. Jest to maszyna z mocnym silnikiem, bardzo wygodna do prowadzenia, niewymagająca od operatora dużej siły fizycznej. Porównywalne parametry ma kosiarka spalinowa do trawy NAC LS42-375. Jej cena natomiast jest bardziej przystępna, niż wspomnianego wyżej modelu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką kosiarkę spalinową do trawy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Właściciele dużych ogrodów, którzy starają się utrzymać trawnik w dobrej kondycji, wiedzą, że systematyczne koszenie jest podstawowym zabiegiem. Dlatego należy zadbać o wyposażenie się w dobry sprzęt, aby koszenie nie stało się prześladującym Was koszmarem. Wybór odpowiedniej kosiarki ma więc kluczowe znaczenie. Przyjmiemy tezę, że do koszenia rozległego terenu bardziej odpowiednia jest kosiarka spalinowa. Kosiarka elektryczna oczywiście ma zalety i dobrze sprawdza się w niewielkich, przydomowych ogródkach, regularnie koszonych. Uruchomienie jej jest proste, wystarczy wciśnięcie przycisku, pracuje się nią lekko, więc nie wymaga od operatora włożenia dużej siły fizycznej. Nawet kobiety, z natury nieco słabsze, dobrze radzą sobie z kosiarką elektryczną. Ceny tych maszyn są zdecydowanie niższe od cen kosiarek spalinowych.

 

 

Jednak kosiarka elektryczna ograniczona jest przewodem. Na dużej działce często nie ma możliwości przeciągnięcia odpowiedniej długości przedłużacza. Ponadto kosiarka nie może pracować zbyt długo, bo może  skutkować to przegrzaniem i spaleniem silnika. Pozostawałoby więc koszenie „na raty”.

Kosiarka spalinowa jest więc alternatywą do pielęgnacji trawnika na dużym obszarze. Może ona pracować dłużej, na nieograniczonym i trudniejszym terenie. Większa moc silnika i brak przewodu elektrycznego umożliwia skuteczne koszenie nawet gęstej, wysokiej lub wilgotnej trawy.

 

Jaką kosiarkę spalinową do trawy wybrać?

Zależy to oczywiście od indywidualnych warunków i potrzeb. Kosiarka spalinowa generuje dość wysoki poziom hałasu. Jest głośniejsza, niż maszyny elektryczne. Producenci podają ilość decybeli wytwarzanych przez dany model. Jeśli w pobliżu macie sąsiadów, trzeba ten aspekt rozważyć i wybrać stosunkowo „ciche” urządzenie. Hałas nie jest obojętny dla zdrowia osoby pracującej, więc zawsze należy założyć nauszniki ochronne!

Silnik kosiarki spalinowej odpala się za pomocą linki rozrusznika. W praktyce uruchomienie maszyny z rozrusznikiem nie zawsze jest bezproblemowe. Jeśli kosiarka nie jest odpowiednio konserwowana, albo po prostu nie macie siły, by energicznie szarpnąć linkę,  uruchomienie silnika może nie udać się za pierwszym razem.

Ten problem został rozwiązany przez część producentów. Niektóre modele mają funkcję Easy Start („łatwy start”), czyli silnik z układem automatycznego ssania. Do uruchomienia kosiarki wystarczy nacisnąć przycisk. Są to jednak nieliczne, droższe modele.

Na rozległym lub pochyłym terenie najlepiej sprawdza się kosiarka z napędem. Nie wymaga ona od operatora pchania i ułatwia manewrowanie. Jednak w terenie z drzewami lub innymi przeszkodami kosiarka bez napędu będzie bardziej odpowiednia, ponieważ ma mniejszą wagę.

 

Jaka jest najlepsza kosiarka spalinowa do trawy?

Podstawowe przeznaczenie kosiarki wskazuje jej nazwa. Jednak nowoczesne urządzenia mają wiele dodatkowych, czasem nietypowych funkcji, które mają na celu jak najbardziej usprawnić pracę. Także ich konstrukcja nie jest jednakowa i chociaż każdy kosiarkę rozpozna z wyglądu, to producenci wprowadzają swoje patenty, aby ich model był lepszy od innych.

W praktyce przydaje się funkcja rozdrabniania (mulczowania) ściętej trawy. Jest ona mielona przez dodatkowy nóż. Tak rozdrobniona, zajmuje mniej miejsca w koszu, dzięki czemu rzadziej wymaga on opróżnienia, nie trzeba więc przerywać pracy. Można też zastosować opcję wyrzutu bocznego lub tylnego. Skoszona i rozdrobniona trawa nie trafia do kosza, a jest wyrzucana na powierzchnię trawnika i stanowi naturalny nawóz zasilając darń.

Mulczowania nie można jednak stosować przy każdym koszeniu, aby na trawniku nie utworzyła się warstwa filcu, który nie przepuszcza do gleby powietrza i wody. Jeśli jednak przydarzy się Wam sfilcowanie trawnika, będzie wymagał on zabiegu wertykulacji, to znaczy napowietrzenia poprzez nakłuwanie podłoża.

 

 

I tu niespodzianka! Są kosiarki spalinowe, do których można dokupić wałek z nożami do wertykulacji! Jest to ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które starają się kompleksowo zadbać o swój trawnik. Nie ma potrzeby kupować kolejnej maszyny ogrodniczej, wystarczy wybrać kosiarkę z taką opcją i dokupić do niej element roboczy.  

Obudowy różnych modeli kosiarek także się nieco różnią między sobą. Rozstaw i wielkość kół ma wpływ na łatwość prowadzenia maszyny. Im większe koła, tym łatwiej poruszać się z nią po nierównym podłożu.

Uchwyt powinien być ergonomiczny, z możliwością regulacji do wzrostu użytkownika. Jego nachylenie pod odpowiednim kątem ma wpływ na łatwość operowania kosiarką. Jeśli uchwyt jest składany, maszyna zajmuje mniej miejsca podczas przechowywania. Niektóre modele wyposażone są w zderzak na przodzie, co chroni przed uszkodzeniem korpusu kosiarki w przypadku uderzenia w przeszkodę.

Są także modele z funkcją automatycznego mycia po zakończonej pracy. Najlepsza kosiarka spalinowa do trawy powinna posiadać wszystkie te funkcje, ale niektóre pomysły są zastrzeżone przez producentów. Idealna kosiarka więc nie istnieje!

Trzeba więc zapoznać się z ofertą rynkową i wybrać kosiarkę o parametrach najbardziej Wam odpowiadających. Kosiarki spalinowe do trawy w dobrych cenach można kupić. Jednak trzeba się liczyć z tym, że  są one droższe od elektrycznych lub akumulatorowych.

 

 

Najlepsze kosiarki spalinowe do trawy w 2020 roku

 

Nasz ranking kosiarek spalinowych do trawy ułożony jest losowo, ponieważ nie chcemy wskazywać najlepszej z nich. Zestawienie kilku modeli ma pomóc Wam w porównaniu  i samodzielnej ocenie ich funkcjonalności.

 

Nasze zalecenia

 

Oleo-Mac GV 53 TK Allroad 4

 

Kosiarka spalinowa z napędem Oleo-Mac GV 53 TK Allroad 4 posiada stalową, trwałą obudowę i duże koła z łożyskami kulkowymi ułatwiającymi manewrowanie i płynność jazdy na nierównym terenie.

Urządzenie wyposażone jest w mechanizm tnący „4 cutting device” odpowiadający za zbieranie do kosza, mielenie i wyrzut boczny koszonej trawy. Przy uchwycie znajduje się dźwignia hamulca silnika i napędu oraz dźwignia regulacji wysokości cięcia (5 pozycji). Z tyłu znajduje się pojemny kosz na skoszoną trawę. Dzięki silnikowi o dużej mocy, urządzenie nadaje się do wysokiej trawy. Doskonale radzi sobie z darnią nawet do 60 cm!.

Kosiarka posiada 36-miesięczną gwarancję producenta. Użytkownicy uważają, że kosiarka spalinowa do trawy Oleo-Mac GV 53 TK Allroad 4 jest wygodna w obsłudze, a manewrowanie nią nie wymaga dużej siły fizycznej, dzięki czemu mogą ją obsługiwać także kobiety.

 

 

 

 

NAC LS42-375 

 

Kosiarka spalinowa z napędem NAC LS42-375 to maszyna o nowoczesnej konstrukcji, ze stalową obudową, 4-suwowym silnikiem i łożyskowymi kołami, które ułatwiają poruszanie się w terenie. Kosiarka posiada 3 funkcje: wyrzut do kosza, wyrzut tylny i mielenie. Wielokrotnie rozdrobnione źdźbła trawy są równomiernie rozrzucane na powierzchni trawnika, gdzie ulegają rozkładowi.

Dodatkową funkcją jest system mycia obudowy.  Uchwyt kosiarki został tak zaprojektowany, aby tłumić wibracje i drgania. Maszyna posiada 5-stopniową, centralną regulację wysokości cięcia. Z tyłu umieszczony jest duży kosz na skoszoną trawę.

Kosiarka NAC LS42-375 posiada 24-miesięczną gwarancję producenta. Użytkownicy uważają, że NAC LS42-375 to dobra i tania kosiarka spalinowa do trawy. W ich opinii wykonana jest profesjonalnie i jest bezpieczna zarówno dla operatora, jak i osób przebywających w pobliżu.

 

 

 

 

Honda HRG 466 SKEP 

 

Honda HRG 466 SKEP to kosiarka spalinowa z napędem przeznaczona do koszenia powierzchni do 1000 m2. Posiada silnik z układem automatycznego ssania (funkcja „łatwy start”), stalową obudowę, łożyskowane koła o dużej średnicy i tekstylny kosz. Wyposażona jest w 6-stopniową regulację wysokości cięcia i funkcję mulczowania, czyli rozdrabniania skoszonej trawy. Za pomocą dźwigni można tę funkcję zmienić na wyrzut pokosu z tyłu lub zbieranie do kosza.

Kosiarka posiada blokadę bezpieczeństwa, która w razie potrzeby zatrzymuje nóż tnący w połowie obrotu. Kosiarka objęta jest 2-letnią gwarancją producenta. Może być ona przedłużona do 5 lat pod warunkiem corocznych przeglądów w autoryzowanym serwisie.

W opinii klientów kosiarka spalinowa do trawy Honda HRG 466 SKEP jest prosta w obsłudze, pracuje cicho i skutecznie wytłumia drgania. Klienci cenią funkcję mulczowania bardzo przydatną w pielęgnacji trawnika.

 

 

 

 

AL-KO Classic 4.66 SP-A Plus

 

Kosiarka spalinowa z napędem AL-KO Classic 4.66 SP-A Plus to maszyna w stalowej obudowie o aerodynamicznym kształcie wyposażona w kilka bardzo przydatnych funkcji: koszenie z tylnym wyrzutem, koszenie ze zbieraniem do kosza, wyrzut boczny i mulczowanie. Duże koła z łożyskami kulkowymi i z szerokim ogumieniem nie niszczą murawy i ułatwiają poruszanie się w terenie.

Składany uchwyt umożliwia podnoszenie kosiarki nad przeszkodami, a także ułatwia jej przenoszenie.  AL-KO Classic 4.66 SP-A Plus posiada 7-stopniową, centralną regulację wysokości cięcia. Z tyłu umieszczony jest kosz na odpady wykonany z tworzywa. Wyposażono go we wskaźnik poziomu napełnienia.

Klienci, którzy kupili kosiarkę spalinową do trawy  AL-KO Classic 4.66 SP-A Plus, są bardzo zadowoleni ze swojego wyboru. Kosiarka jest wydajna na trawnikach o powierzchni 1400 m kw. , a jej cena jest niewygórowana.

 

 

 

 

Stiga Combi 48 SQ

 

Kosiarka spalinowa z napędem Stiga Combi 48 SQ to niezwykle mocna maszyna ogrodnicza z niezawodnym silnikiem marki Stiga i z rozrusznikiem ręcznym. Urządzenie posiada stalowy korpus i duże koła z miękkim bieżnikiem.  zapewniające dobrą przyczepność do podłoża i nie uszkadzające trawnika. Miękki, wyprofilowany uchwyt oraz stalowe dźwignie robocze do oburęcznego trzymania zapewniają bezpieczną i komfortową pracę. Z tyłu umieszczony jest kosz ze wskaźnikiem poziomu zapełnienia.

Funkcje kosiarki pozwalają na wybór odpowiedniego koszenia: zbierania do kosza, mulczowania i bocznego lub tylnego wyrzutu.  Ta kosiarka, jak wszystkie kosiarki Stiga z serii Combi, zbiera nie tylko skoszoną trawę, ale także zalegające na ziemi liście.

Urządzenie posiada 6-stopniową centralną regulację wysokości koszenia. Na uchwycie znajduje się przełącznik do regulowania obrotów. Opinie o kosiarkach spalinowych do trawy Stiga są zawsze bardzo pozytywne. Dotyczy to i tego modelu. Klienci  chętnie kupują Stiga Combi 48 SQ, bo jest to niezawodne, bezawaryjne urządzenie renomowanej firmy

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
DMCA.com Protection Status