Klucze udarowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 01.06.20

 

Klucz udarowy Ryobi R18IW3-0 okazał się najczęściej wybieranym przyrządem niezbędnym do odkręcania i przykręcania śrub. Skąd to wiemy? Do takiego wniosku doszliśmy po szczegółowym przeanalizowaniu zakupowych trendów i wielu opinii wydawanych przez konsumentów. Wspomniany model cieszy się bardzo dużą popularnością i jest najlepszy spośród wszystkich produktów tego typu, jakie obecnie możemy znaleźć w sklepach. Przyrząd jest zasilany akumulatorowo, dlatego nie wymaga podłączenia do prądu. To sprawia, że możemy z niego korzystać w dowolnym miejscu. Co więcej, powyższy klucz udarowy ma wysoki moment obrotowy, co przekłada się na efektywne wykonanie pracy w krótszym czasie. Produkt jest idealny zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Drugie miejsce w naszym zestawieniu należy do modelu Yato YT-0953. Jest on lekki i ma dobrze wyprofilowany uchwyt, dlatego praca z nim jest wyjątkowo komfortowa. Ponieważ jest to klucz pneumatyczny, szybko poradzimy sobie z naprawą naszego auta i przykręcaniem kół. Przyrząd jest solidny, wytrzymały i elegancko się prezentuje.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki klucz udarowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Klucze udarowe stosuje się przede wszystkim w warsztacie samochodowym. Niemniej każdy z nas powinien zaopatrzyć się w taki produkt, by być przygotowanym na każdą okoliczność. Pozwala on w komfortowy sposób wykręcić lub przykręcić śruby bez konieczności użycia fizycznej siły. Poniższy poradnik dedykujemy osobom, które chcą znaleźć idealny dla siebie model. Znajduje się w nim kilka praktycznych wskazówek podpowiadających, jaki klucz udarowy wybrać.

 

 

Produkt pneumatyczny

Klucze udarowe dzielimy na pneumatyczne i elektryczne (w zależności od sposobu ich zasilania). Narzędzia zaliczane do pierwszej grupy współpracują ze sprężarką. Znajdują one zastosowanie głównie w przemyśle motoryzacyjnym, a zwłaszcza w profesjonalnych warsztatach zajmujących się naprawą aut osobowych. Z tego typu produktów można również korzystać podczas prac z samochodami ciężarowymi, jednak wówczas potrzebny jest dodatkowo kompresor.

Klucz pneumatyczny wyróżnia się wysokim momentem obrotowym, który wynosi powyżej 600 Nm. Jest to więc idealny model dla profesjonalistów, którym zależy na wykonaniu swojej pracy szybko i precyzyjnie. Wysoki moment obrotowy pozwala dostarczyć więcej energii do każdego obrotu.

Moc pneumatycznego narzędzia w dużej mierze pochodzi z podłączonej do niego sprężarki. Taki produkt jest często niezwykle lekki, tani w eksploatacji, a do tego łatwy w obsłudze. Jego istotnym atutem jest również możliwość swobodnego manewrowania, przekładająca się na wysoki komfort użytkowania. Należy jednak pamiętać, że bez specjalnego sprzętu często nie możemy korzystać z klucza pneumatycznego.

 

Produkt elektryczny

W sklepach, obok modeli pneumatycznych, możemy napotkać też produkty elektryczne. Jak sama nazwa wskazuje, są one zasilane prądem lub akumulatorem (niektóre z nich możemy też bez przeszkód podłączyć do gniazda samochodowej zapalniczki). Takie przyrządy cieszą się równie dużą popularnością co te pneumatyczne, gdyż świetnie sprawdzają się do użytku amatorskiego. Klucze elektryczne nie wymagają podłączania do sprężarki i możemy z nich korzystać nawet z dala od domu. Mają one niższy moment obrotowy (do 100 Nm w przypadku modelu zasilanych sieciowo i do 500 Nm w produktach akumulatorowych).

Ponieważ elektryczne przyrządy mają wbudowany silnik, mogą okazać się one nieco cięższe i mniej poręczne (zwłaszcza te zasilane przez akumulator). Dlatego długotrwała praca z nimi niekiedy powoduje zmęczenie i ból rąk. Niemniej osoby nie pracujące w warsztacie samochodowym zazwyczaj korzystają z kluczy udarowych sporadycznie. Z tego powodu nieco mniejsza wygoda użytkowania nie powinna być istotną wadą (rekompensuje ją m.in. niższa cena).

 

Produkt hydrauliczny

Spośród dostępnych na rynku kluczy udarowych, możemy wyróżnić także bardziej specjalistyczne produkty o napędzie hydraulicznym. Służą one do odkręcania i przykręcania śrub z dużym momentem obrotowym (najczęściej można go swobodnie regulować). Modele hydrauliczne ułatwiają m.in.: naprawę ciężkich maszyn, pracę w kopalni, demontowanie stalowych konstrukcji czy też pracę na torach kolejowych. Takie przyrządy są więc stosowane głównie przez profesjonalistów.

Udarowy mechanizm w przypadku tego typu produktów jest skonstruowany w taki sposób, by nie przenosił on obciążeń na operatora. Właśnie dlatego klucze hydrauliczne są chętnie wykorzystywane przez górników. Umożliwiają one długotrwałą pracę bez konieczności użycia dużej siły.

 

Obudowa

Najlepszy klucz udarowy pozwala na komfortową pracę. Aby było to możliwe, musimy znaleźć model z dobrze wyprofilowaną obudową. Dlatego polecamy zakup produktu o odpowiednim kształcie, np. przypominającym literę „T”. Taki przyrząd świetnie leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej.

Istotną rolę poza kształtem odgrywa materiał wykonania obudowy. Jeśli chcemy, by nasz klucz udarowy długo nam towarzyszył i mimo częstej eksploatacji dobrze się prezentował, wybierzmy produkt z korpusem z odlewu aluminiowego. Jest on nie tylko odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, ale i zapewnia efektywną pracę mechanizmów (głównie ze względu na odpowiednie obciążenie). Taki klucz nie będzie nadmiernie drżał podczas pracy, co pozwala wyeliminować zmęczenie trzymających go dłoni.

 

Rękojeść

Rękojeść narzędzia także powinna być dobrze wyprofilowana, a dodatkowo pokryta gumą lub specjalnym tworzywem. Takie rozwiązanie gwarantuje pewny i mocny chwyt, co przekłada się często na łatwiejsze manewrowanie przyrządem.

W przypadku niektórych modeli o budowie w kształcie litery „T”, istnieje możliwość zamontowania drugiego, dodatkowego uchwytu. Wówczas mamy szansę uzyskać nieco większy moment obrotowy, przyspieszając w ten sposób wykonanie zadania.

 

Zasilanie

Kupując klucz elektryczny musimy zwrócić szczególną uwagę na sposób zasilania. Jeżeli wybrany model wymaga podłączenia do prądu, należy upewnić się, że został on wyposażony w przewód o odpowiedniej długości. Inaczej korzystanie z narzędzia będzie utrudnione, gdyż zostaniemy zmuszeni np. do podłączenia go do przedłużacza. To nie tylko nie jest zbyt komfortowe, ale i niebezpieczne. Duża ilość leżących na podłodze kabli zwiększa ryzyko potknięcia się (a to może być bardzo groźne w skutkach).

W przypadku modelu zasilanego akumulatorowo warto sprawdzić, w jaki rodzaj baterii został on wyposażony. Obecnie producenci wykorzystują głównie akumulatory litowo-jonowe, które nie tylko zapewniają długi czas pracy, ale także są bezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia (ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji). Jeszcze kilka lat temu bardziej popularne były baterie niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe. Bardzo szybko się one rozładowują, dlatego dziś rzadko się z nich korzysta.

 

 

Włącznik – jaki klucz udarowy jest najlepszy?

W kluczach udarowych stosuje się włącznik spustowy jednofunkcyjny lub spustowy dwufunkcyjny. Ten pierwszy pozwala na łatwe i szybkie włączenie narzędzia. Wystarczy wcisnąć włącznik palcem, by móc sterować obrotami czy też częstotliwością udarów. Nie ma tu jednak blokady, która uniemożliwiłaby wyłączenie klucza po zdjęciu z niego palców.

Włącznik dwufunkcyjny również umożliwia błyskawiczne włączenie produktu. Z jego pomocą możemy dowolnie zmieniać kierunek obrotów. Wciśnięcie tego elementu od dołu uruchamia zwykle obroty prawe, a naciśnięcie od góry lewe. To bardzo duże ułatwienie, gdyż w znacznie krótszym czasie przykręcimy i odkręcimy śruby (zwłaszcza, gdy musimy te czynności robić naprzemiennie).

 

Rozmiar zabieraka kwadratowego

Klucze udarowe wyposażone są w zbierak kwadratowy, znajdujący się na końcu wrzeciona. Jest on przeznaczony do mocowania nasadek udarowych. Standardowo rozmiar tego elementu wynosi: 3/8 cala, 1/2 cala, 3/4 cala lub 1 cal. W tej kwestii decydujący wpływ na naszą decyzję ma cel użytkowania przyrządu i rozmiar przykręcanych lub odkręcanych śrub.

 

Klucze udarowe w dobrych cenach

Klucze udarowe kosztują średnio od 40 zł do nawet 4 tys. zł. Wiele zależy od producenta, jak również rodzaju produktu i jego funkcjonalności. Tańsze zazwyczaj są modele elektryczne, niemniej nie są one odpowiednie dla profesjonalistów.

Za dobrej jakości narzędzie, które nie zniszczy się za szybko i zachowa na długo estetyczny wygląd, zapłacimy najczęściej kilkaset złotych. Jeśli nie zamierzamy zbyt często użytkować przyrządu, rozsądniejszy może okazać się zakup modelu elektrycznego. Z pewnością sprosta on naszym oczekiwaniom, a dodatkowo ta inwestycja nie nadwyręży domowego budżetu.

Decydując się na klucz pneumatyczny, musimy zaopatrzyć się również w odpowiednią sprężarkę. To generuje więc dodatkowe koszty. Niemniej taki produkt ma szersze zastosowanie i często okazuje się bardziej funkcjonalny.

 

Najlepsze klucze udarowe w 2020 roku

 

Nasz ranking kluczy udarowych dedykujemy osobom, które wciąż wahają się, który z dostępnych w sklepach produktów będzie dla nich najlepszy. Poniżej znajdują się opisy 5 narzędzi różnych marek.

 

Nasze zalecenia

 

Ryobi R18IW3-0

 

Prezentujemy model Ryobi R18IW3-0. To bezprzewodowy, pneumatyczny klucz udarowy, który jest polecany zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Jego maksymalny moment obrotowy wynosi 400 Nm. Powyższy przyrząd sprawdza się w szczególności w warsztacie samochodowym. Ponieważ wyposażono go w mechanizm udarowy, wkręcanie długich śrub i wkrętów z jego pomocą jest bardzo proste.

Klucz udarowy marki Ryobi ma adapter sześciokątny w rozmiarze 1/4 cala. Wyróżniającą go cechą jest obecność 3 diod LED. Doskonale oświetlają one miejsce pracy i sprawiają, że możemy swobodnie pracować również po zmroku czy w pomieszczeniu, do którego dociera mała ilość światła. Dużym atutem jest to, że narzędzie nie wymaga podłączenia do prądu. Dlatego możemy go używać w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Konsumenci chwalą opisany wyżej model za funkcjonalność. Ma on dużą prędkość obrotową (2800 obr./min), dlatego wkręcanie czy wykręcanie śrub nie zajmuje dużo czasu. Ze względu na to, że sprzęt wyposażono w udar, praca przebiega szybko, a do tego przyjemnie. Wbudowany akumulator litowo-jonowy szybko się ładuje i jest bardzo wydajny.

Ryobi R18IW3-0 to klucz udarowy zasilany akumulatorowo. Produkt waży 2 kg. Maksymalny moment obrotowy sprzętu to 400 Nm.

Zalety
3 biegi:

Użytkownik może ustawić jeden z 3 dostępnych biegów, co pozwala dopasować prędkość urządzenia do aktualnie wykonywanej pracy. To daje pewność, że sprzęt będzie odpowiedni zarówno do wkręcania niewielkich, jak i bardzo dużych śrub.

Wykonanie:

Obudowę produktu zrobiono z mocnego tworzywa ABS. Rączka została pokryta antypoślizgowym tworzywem, co zwiększa komfort pracy i gwarantuje pewny chwyt.

Przeznaczenie:

Model jest przystosowany do używania z różnego rodzaju śrubami. W efekcie prezentowany klucz udarowy znajdzie zastosowanie zarówno podczas prac montażowych, remontowych, jak i zmiany opon w samochodzie.

Podświetlenie:

Urządzenie ma przydatną funkcję, czyli podświetlanie obszaru roboczego. Dzięki temu praca z użyciem klucza jest jeszcze bardziej precyzyjna.  

Waga:

Produkt niewiele waży, dlatego można łatwo utrzymać go w dłoniach, a uczucie zmęczenia nie pojawia się zbyt szybko.

Wady
Brak akumulatora i ładowarki:

Minusem jest to, że do zestawu nie dołączono akumulatora i ładowarki. W związku z tym konsument musi sam dokupić te akcesoria.

 

 

 

 

Yato YT-0953

 

Klucz udarowy Yato YT-0953 to przyrząd pneumatyczny ze szybkozłączem w rozmiarze 1/4 cala. Wykonano go z duraluminium i odlewu kompozytowego, dlatego wykazuje odporność na uszkodzenia. Produkt ma mechanizm udarowy typu Twin Hammer. Gwarantuje to wysoką efektywność i skuteczność odkręcania, jak również przykręcania śrub (nawet głęboko osadzonych).

Powyższy przyrząd waży niecałe 2 kg, dlatego jest komfortowy w użytkowaniu i pozwala na długotrwałą pracę. Trzymająca go dłoń z pewnością nie zmęczy się za szybko, dlatego możemy wykonać określone zadanie bez konieczności robienia przerw. Klucz został wyposażony w zintegrowany regulator momentu obrotowego. Zabezpiecza on narzędzie przed przeciążeniem gwintów.

Konsumenci przekonują, że model Yato YT-0953 doskonale sprawdza się do użytku domowego. Może on być z powodzeniem stosowany także przez profesjonalnego mechanika samochodowego. Produkt jest poręczny, a do tego łatwy w obsłudze. Ponadto ma on bardzo dużą moc (1356 Nm).

Klucz udarowy Yato YT-0953 waży 2 kg. Model zrobiono z odlewu kompozytowego i duraluminium. Maksymalny moment obrotowy to 1356 Nm.

Zalety
Efektywność:

Wiele osób twierdzi, że sprzęt bardzo dobrze radzi sobie z odkręcaniem nawet dużych śrub. Wszystko za sprawą mechanizmu udarowego typu TWIN HAMER, który jest uznawany za bardzo skuteczny.

Regulator momentu obrotowego:

Z uwagi na to, że prezentowany model wyposażono w regulator momentu obrotowego, nie musimy się obawiać o przeciążenie gwintów.

Rękojeść:

Dobrze wyprofilowana rękojeść bez wątpienia wpływa na komfort pracy. Rączkę z gumową powłoką łatwo utrzymać w dłoni, co minimalizuje ryzyko wyślizgnięcia się sprzętu z rąk w trakcie pracy, a tym samym zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Praca ciągła:

Prezentowany sprzęt jest przystosowany do pracy ciągłej. Model nie nagrzewa się zbyt intensywnie, dzięki czemu jest polecany m.in. osobom mającym serwisy samochodowe.

Wady
Wibracje:

W niektórych opiniach można przeczytać, że drgania w trakcie pracy zmniejszają komfort użytkowania sprzętu i sprawiają, że dłonie szybko się męczą.

 

 

 

 

Metabo DSSW 360 SET

 

Udarowy klucz pneumatyczny Metabo DSSW 360 SET jest dostępny w rozmiarze 1/2 cala. Jest on przeznaczony do różnych zastosowań, w tym także do wkręcania i wykręcania śrub. Moment obrotowy wspomnianego modelu wynosi 360 Nm, dlatego przyrząd doskonale sprawdza się podczas m.in. przykręcania kół samochodów osobowych.

Produkt ma 3-stopniową regulację momentu dociągającego i solidny mechanizm udarowy. Dzięki temu sprzęt działa efektywnie i skutecznie. Uchwyt klucza został wykonany z gumy, jest też odpowiednio wyprofilowany. Z tego powodu narzędzie dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej, nawet gdy jest wilgotna. Wygodny przełącznik obrotów pozwala nam na szybką zmianę kierunku działania przyrządu z lewego na prawy lub odwrotnie.

Z opinii wydawanych przez konsumentów wynika, że jest to dobry i tani klucz udarowy. Jest on godny polecenia osobom lubiącym majsterkować. Wszystko przez to, że przedstawiony model ma kompaktowe wymiary i niewiele waży, a do tego jest niezwykle łatwy w obsłudze. Poza tym produkt ma w zestawie m.in. 10 kluczy nasadowych i specjalną walizkę transportową, w której można je przechowywać.

Metabo DSSW 360 SET to dobry klucz udarowy do 300 zł. Waga produktu jest równa 2 kg. Maksymalny moment obrotowy to 360 Nm.

Zalety
Zmiana kierunku obrotów:

Umieszczony na obudowie przycisk pozwala na zmianę kierunku obrotów. Jest to opcja, która okazuje się przydatna podczas wykonywania różnych prac przy pomocy klucza udarowego.

Walizka narzędziowa:

Urządzenie sprzedawane jest w zestawie z walizką narzędziową. Służy ona nie tylko do przechowywania klucza udarowego, ale także dołączonych do kompletu kluczy nasadowych. W rezultacie możemy mieć wszystko, co niezbędne do pracy w jednym miejscu.

Nie nagrzewa się:

Model nie nagrzewa się zbyt szybko, dlatego nie ma konieczności robienia częstych przerw w obawie o uszkodzenie sprzętu.

Wady
Głośność:

Jak podaje producent, urządzenie generuje hałas na poziomie 97 dB. Dlatego też część użytkowników uważa, że po pewnym czasie praca staje się uciążliwa.

 

 

 

 

Dedra A533162 

 

Dedra A533162 to narzędzie pneumatyczne w rozmiarze 1/2 cala. Przyrząd należy stosować wraz z kompresorem. Niewielka ilość elementów składowych powyższego modelu sprawia, że łatwo się go serwisuje w przypadku wystąpienia awarii. Jego prędkość obrotowa wynosi 7500 obr./min.

Klucz jest przeznaczony do odkręcania kół samochodu. Ze względu na to, że wyposażono go  w system Twin Hammer, możemy osiągnąć wysoki moment obrotowy już podczas pierwszych obrotów wirnika. Wszystko przez to, że wewnątrz sprzętu znajdują się dwa młoty, które poruszają się dookoła wrzeciona (wszystko dzieje się w zamkniętym systemie).

Opinie o kluczach udarowych marki Dedra w większości przypadków są pozytywne. Konsumenci doceniają produkty wspomnianego producenta za wytrzymałość i dobrą jakość wykonania. Model A533162 jest chwalony także za wysoką skuteczność oraz komfort użytkowania. Dla wielu osób atutem jest dołączone wyposażenie dodatkowe, w skład którego wchodzi m.in. szybkozłączka i butelka z olejem.

Maksymalny moment obrotowy klucza udarowego Pansam A533162 wynosi 570 Nm. Model waży 4,5 kg.

Zalety
Zastosowanie:

Jak wskazuje producent, urządzenie znajdzie zastosowanie przy wielu pracach. Konsumenci używają sprzętu do przykręcania śrub kół samochodowych, jak również montażu i drobnych napraw.

Obudowa:

Wykonana z mocnych tworzyw obudowa nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Jest to dowód na to, że produkt jest solidnie wykonany.

Łatwa naprawa:

Urządzenie składa się z niewielu elementów, dzięki czemu jego ewentualna naprawa nie sprawia kłopotów i jeśli mamy trochę doświadczenia, możemy wykonać ją samodzielnie.

Wady
Budowa:

Pewna grupa konsumentów uważa, że choć produkt stosunkowo niewiele waży, trudno utrzymać go w dłoniach. Dzieje się tak, ponieważ nie ma on dobrze wyprofilowanej rączki.

Szybkozłączka:

Część osób wskazuje, że dołączona do zestawu szybkozłączka nie jest zrobiona z najlepszych gatunkowo tworzyw.

 

 

 

 

Neo 12-002 

 

Prezentujemy przyrząd Neo 12-002, czyli klucz pneumatyczny dedykowany nie tylko profesjonalistom, ale i amatorom. Został on wykonany z kompozytu, dlatego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i na długo zachowuje estetyczny wygląd. Klucz jest dostępny w rozmiarze 1/2 cala. Jego prędkość obrotowa wynosi 1000 obr./min, a maksymalny moment obrotowy to 1020 Nm.

Uchwyt produktu jest odpowiednio wyprofilowany i odporny na mróz, w efekcie czego z pomocą opisywanego narzędzia możemy komfortowo pracować w każdych warunkach. Produkt ma regulację obrotów w kierunku prawo/lewo i system udarowy Twin Hammer. Co więcej, przyrząd jest zgodny z europejskimi standardami bezpieczeństwa i zdobył certyfikat CE.

Do najważniejszych zalet modelu Neo 12-002 należy zaliczyć: praktyczność, poręczność, jak również efektywność. Konsumenci potwierdzają, że jest to klucz udarowy godny polecenia. Z jego pomocą szybko odkręcimy lub przykręcimy śruby oraz naprawimy drobne usterki w naszym samochodzie.

Klucz udarowy Neo 12-002 waży 2 kg. Maksymalny moment obrotowy urządzenia to 1020 Nm. Produkt ma czarny kolor.

Zalety
Komfort:

Wiele osób podkreśla, że użytkowanie klucza udarowego jest komfortowe. Składa się na to dobrze wyprofilowana rączka, jak również wysokiej jakości materiał użyty do wykonania rękojeści.

Moment obrotowy:

Duży, maksymalny moment obrotowy sprawia, że model jest uznawany za efektywny. Sprzęt dobrze radzi sobie z odkręcaniem nawet mocno przykręconych, zaśniedziałych śrub.

Wady
Użytkowanie:

Model Neo 12-002 jest polecany profesjonalistom. W związku z tym jego obsługa może okazać się nieco skomplikowana dla osób bez żadnego doświadczenia z pracą przy użyciu tego rodzaju sprzętu.

Zarysowania:

Niektórzy twierdzą, że po kilku tygodniach na obudowie pojawiają się niewielkie zarysowania. Nie wpływają one jednak na komfort użytkowania klucza udarowego.

 

 

 

 

Jak działa klucz udarowy?

 

Klucze udarowe to wyjątkowo przydatne narzędzia, które znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach. Nie każdy z nas potrafi jednak wyjaśnić, jak działają takie sprzęty i z czego są zbudowane. Aby się tego dowiedzieć, zachęcamy Cię do lektury kolejnej części artykułu.

 

 

Budowa klucza udarowego

Wszystkie narzędzia udarowe są wyposażone w mechanizm udarowy, nazywany również mechanizmem ze sprzęgłem kołkowym. Elementy wchodzące w jego skład to: bijak (jego wnętrze jest wyżłobione), wałek napędowy przekładni z bruzdą w kształcie litery „V”, poruszająca się w bruździe kulka, wrzeciono mające dwa kołki i uchwyt narzędziowy oraz sprężyna.

 

Jak działa klucz udarowy?

Po włączeniu klucza udarowego bijak zaczyna cyklicznie uderzać w kołki umieszczone we wrzecionie. W momencie, gdy sprzęt trafia na opór, zostają one odłączone od wspomnianego bijaka, ale mimo to wał napędowy przekładni i kulka wciąż się poruszają. To prowadzi do podniesienia bijaka do góry i skręcenia sprężyny, w której gromadzi się energia potencjalna. Po pewnym czasie sprężyna zaczyna się rozwijać, w efekcie czego dochodzi do ponownego obniżenia bijaka, który znów zaczyna uderzać w kołki i wytwarzać udar. Opisany proces jest ciągle powtarzany podczas pracy klucza w niezwykle szybkim tempie.

 

Działanie klucza pneumatycznego

Dwie poprzednie części naszego artykułu dotyczyły tego, jaki klucz udarowy jest polecany do domowego i profesjonalnego użytku. Wspomnieliśmy, że klucze udarowe dzielimy na pneumatyczne i elektryczne. Te pierwsze mogą działać za sprawą układów sprężonego powietrza odpowiadających za wytwarzanie energii. Aby móc używać narzędzia pneumatycznego, konieczne jest podłączenie go do sprężarki. To pozwala na wtłoczenie do cylindra klucza powietrza. Pod jego wpływem zaczyna obracać się wirnik i w ten sposób dochodzi do wytwarzania energii. Trafia ona na wał napędowy narzędzia i inne elementy budowy. Im szybciej powietrze krąży wewnątrz klucza, tym wyższy moment obrotowy możemy osiągnąć.

 

 

Działanie klucza elektrycznego

Klucz elektryczny (zarówno zasilany sieciowo, jak i akumulatorowo), ma wbudowany silnik, dlatego nie ma potrzeby podłączania go do innych urządzeń tak jak w przypadku modeli pneumatycznych. Zasada działania takich narzędzi wygląda jednak bardzo podobnie, ponieważ praca modeli elektrycznych także opiera się na mechanizmie ze sprzęgłem kołkowym. To, co je różni od kluczy pneumatycznych, to zakres zastosowań – są przeznaczone przede wszystkim dla miłośników majsterkowania, a nie profesjonalistów. Wynika to głównie z osiągania niższego momentu obrotowego i nieco mniejszej wytrzymałości.

 

Gdy klucz udarowy nie działa

Klucz udarowy jest stosunkowo łatwy w użytkowaniu, ale wymaga odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Jeśli o tym zapomnimy, narzędzie może szybko ulec awarii i przestać działać. Jedną z najczęstszych przyczyn nieprawidłowego działania sprzętu pneumatycznego jest zapominanie o jego regularnym smarowaniu, ewentualnie stosowanie w tym celu niewłaściwego preparatu. Do konserwacji klucza powinniśmy używać oleju do narzędzi pneumatycznych. Zapobiega on pojawieniu się korozji oraz zbyt szybkiemu zużyciu wewnętrznych części budowy produktu. Nie wolno smarować narzędzia olejem penetrującym, ponieważ może doprowadzić do zatarcia się sprzętu w czasie pracy (na skutek rozpuszczenia zabezpieczającego smaru).

Kiedy zauważymy, że klucz udarowy obraca się zbyt wolno, a powietrze wydobywa się z jego wylotu, to najprawdopodobniej doszło do zablokowania silnika przez zanieczyszczenia lub zamknięcia zaworu powietrza. Jeśli narzędzie nie działa, to przyczyną przeważnie jest uszkodzenie wewnętrznych części konstrukcji albo wypadnięcie uszczelki zaworu przepustnicy z gniazda zaworu wlotowego. Niektórych napraw klucza możemy dokonywać samodzielnie, jednak usunięcie poważniejszych usterek powinniśmy powierzyć doświadczonym serwisantom.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
inżynier habilitowany
inżynier habilitowany
11 months ago

“To prowadzi do podniesienia bijaka do góry i skręcenia sprężyny, w której gromadzi się energia kinetyczna.”

Czyli w skręconej sprężynie gromadzi się energia kinetyczna – ciekawe. Zawsze myślałem, że potencjalna.

Zespół NR
Admin
10 months ago

Dzień dobry,

Dziękujemy za wskazanie błędu. Tekst został juz skorygowany.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status