Imadła ślusarskie ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.04.19

 

Tym razem zainteresowaliśmy się imadłami ślusarskimi. Są to narzędzia niezbędne nie tylko w zwykłym warsztacie ślusarskim, gdzie praca jest wykonywana ręcznie, ale też imadła takie mogą stanowić wyposażenie frezarek, strugarek czy wiertarek. Jednak to, czy będzie to przyrząd użyteczny zależy od jego jakości wykonania. Stąd chcieliśmy polecić sprawdzony model imadła ślusarskiego używanego przez wiele osób, które pozostawiają pozytywne opinie na jego temat. Mówimy o modelu  Bison-Bial typ 1250-150L. Jest to imadło ślusarskie stałe o wysokiej wytrzymałości, bo jego korpus został wykonany z wysokiej jakości żeliwa, natomiast wkładki szczękowe o naciętym molecie, który zapewnia dobry chwyt, są hartowane indukcyjnie, a następnie szlifowane. Dodatkowa pionowa i pozioma pryzma, oraz odpowiedni kształt ruchomej szczęki pozwalają na dokładne mocowanie rur i prętów o różnej średnicy. W przypadku, gdyby Ci z jakiś względów nie pasował polecany model zainteresuj się imadłem Stanley 830661, które jest równie wysoko oceniane przez klientów, o nieco innej budowie i przeznaczeniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie imadło ślusarskie kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W tym poradniku postanowiliśmy się zająć tematem imadeł i doradzeniem, jakie imadło ślusarskie wybrać. Temat z pozoru nie wydaje się specjalnie trudny, jednak gdy zagłębimy się w niego okazuje się, że istnieje bardzo dużo różnych imadeł w zależności od ich przeznaczenia. Wspólna nazwa “Imadło” łączy te narzędzia nie tylko nazewnictwem, ale i wyglądem. Wszystkie też narzędzia posiadają jedną szczękę nieruchomą, a drugą przykręcaną za pomocą śruby. Ale niezależnie, czy jest to imadło ciężkie do prac z dużymi elementami, czy imadło precyzyjne, jego budowa jest podobna. Urządzenia różnią się materiałem wykonania, wielkością i kształtem szczęk oraz posiadaniem, bądź nie, kowadła i obrotowej podstawy.

 

 

Podział imadeł ze względu na typy

Generalnie na rynku mamy 2 podstawowe typy imadeł. Są to imadła ślusarskie i stolarskie. Te pierwsze za zadanie mają unieruchomić przedmiot obrabiany, którym jest elementem metalowym, zatem szczęki takiego imadła muszą właśnie taki przedmiot unieruchomić do obróbki. Imadła stolarskie używa się do obróbki drewna, co znaczy, że szczęki muszą być na tyle delikatne, aby nie uszkodzić struktury drewna, ale na tyle mocne, aby je utrzymać nieruchomo.

Dodatkowe typy imadeł, jakie występują to imadło kowalskie – znacznie większe i cięższe od zwykłego, ślusarskiego, bo też jego zadaniem jest utrzymanie dużych i ciężkich przedmiotów. Imadło precyzyjne natomiast, to narzędzie do obróbki bardzo małych przedmiotów, tak małych, że jest ono wyposażone w zintegrowane szkło powiększające.

Imadła również należy podzielić ze względu na sposób obróbki zakotwiczonego w nim przedmiotu. Najczęściej wkładamy przedmiot do imadła ustawionego na stole, czy podstawie maszyny i obrabiamy ten przedmiot maszynowo: wiercimy, szlifujemy, frezujemy, etc. Takie imadło musi zapewnić odpowiednią siłę utrzymania obrabianego przedmiotu. Ale mamy też imadła ręczne, które charakteryzuje to, że po umieszczeniu przedmiotu w jego szczękach, imadło wraz z przedmiotem utrzymujemy podczas obróbki w rękach. Taka obróbka ma miejsce w bardzo małych przedmiotach i przy precyzyjnym kształtowaniu.  

 

Materiał wykonania, funkcje i mocowanie

Najmniejsze imadła precyzyjne mogą być mocowane do stołu roboczego na przyssawkę. Jest to wystarczające do obróbki przedmiotów jubilerskich czy zegarmistrzowskich. Również imadła aluminiowe, które są lekkie i służą do obróbki takich samych przedmiotów mocuje się na przyssawkę albo na jedną śrubę mocowaną do blatu stołu.

Najlepsze imadło ślusarskie jednak rządzi się innymi prawami. Tu obróbce podlegają materiały duże i twarde. Dlatego narzędzia takie wymagają odpowiedniego wykonania. Korpus tu zwykle jest odlewany z żeliwa lub wykuty ze stali. Materiałem zabezpieczającym przed korozją jest zwykle powłoka chromowa lub farba. Pewne, bardziej odpowiedzialne elementy, jak śruby powodujące schodzenie się szczęk często są dodatkowo hartowane.  Kształt korpusu, aczkolwiek zbliżony we wszystkich imadłach, może się nieco różnić w poszczególnych modelach. Na przykład jedne urządzenia są wyposażone w kowadło, inne nie. Stanowi to o nieco zróżnicowanym wyglądzie.

Zawsze jednak istotną sprawą będą szczęki urządzenia. Najlepiej wybierać te ruchome, wymienne. Pozwoli to na dopasowanie szczęk do obrabianego przedmiotu. Natomiast ruchomość pozwala na lepszy uchwyt przedmiotu tak, aby był nieruchomy i stabilny podczas obróbki.

Dodatkowymi elementami imadła są elementy obrotowe. Najczęściej spotykamy podstawę obrotową 360 stopni, która pozwala obracać uchwyconym przedmiotem tak, aby znaleźć najdogodniejszą pozycję jego obróbki. Przy czym obrót tu jest możliwy jedynie w poziomie. Jednak imadła ślusarskie w dobrych cenach mają również konstrukcje pozwalające na dodatkowe ustawienia. Takimi imadłami są modele kątowe, które pozwalają na przytrzymanie dwóch elementów prostopadle względem siebie i jednoczesnej ich obróbki.

 

 

Jakie jest najlepsze imadło ślusarskie

Przede wszystkim należy dopasować wielkość narzędzia do obrabianych materiałów. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, będzie pożądany albo większy i cięższy model, albo delikatniejszy. Zawsze jednak należy sprawdzić szerokość szczęk, bo one warunkują wielkość przedmiotu, jaki możemy przytrzymać, a także ich rozstaw. Może się bowiem okazać, że kupiliśmy imadło o zbyt małym rozstawie i obrabiany przedmiot zwyczajnie się w nim nie zmieści.

Dobrze też jest sprawdzić jakość wykonania modelu, jakim jesteśmy zainteresowani. Sprawdzić zabezpieczenie antykorozyjne, jakość najbardziej odpowiedzialnych elementów, takich jak śruba, a także jakość okładzin szczękowych. Dobrze też jest sprawdzić, czy model nie sprawi nam niespodzianki w postaci jakiś luzów. Na rynku mamy wiele firm, które specjalizują się w produkcji narzędzi i zwykle produkty takich firm z tradycją dobrze się sprawdzają w użytkowaniu. Warto więc zapoznać się z marką, jakie jest jej doświadczenie i jakie ma opinie innych użytkowników.

Również my staramy się przedstawić na naszych stronach polecane imadła przez ich użytkowników. Zatem zaglądnij do naszych rankingów imadeł ślusarskich, aby przeczytać o kilku polecanych produktach.

 

 

Najlepsze imadła ślusarskie w 2019 roku

 

Poniżej prezentujemy jedne z najlepszych imadeł ślusarskich dostępnych obecnie na rynku. Wierzymy, że z pośród opisywanych wybierzesz model odpowiedni dla siebie. Zapraszamy do lektury.

 

Nasze zalecenia

 

BISON-BIAL 1250-150 

 

Jednym z najlepszych stałych imadeł na rynku jest dobre i tanie imadło BISON-BIAL 1250-150. Ma ono szerokość szczęk wynoszące 150 mm o maksymalnym ich rozstawie 125 mm. Natomiast waga całkowita tego modelu to 16,2 kg. Ze względu na materiał wykonania korpusu, którym jest wysokojakościowe żeliwo, urządzenie to charakteryzuje wysoka wytrzymałość.

Również szczęki z wymiennymi wkładkami, indukcyjnie hartowane, a następnie szlifowane gwarantują dobry chwyt obrabianego materiału. Dodatkowo wkładki szczękowe posiadają nacięty molet oraz pryzmę ułożoną zarówno pionowo, jak i poziomo. Pozwala to na sprawne mocowanie wszelkich prętów i rur. Aby zapewnić długą żywotność urządzenia producent zastosował dobrą osłonę śruby pociągowej przed wiórami i opiłkami z obróbki.

Tak skonstruowane urządzenie pozwala na długą jego eksploatację jako samodzielne narzędzie, lub pomocnicze przy obróbce takimi urządzeniami, jak wiertarka, strugarka czy frezarka. Szerokość podstawy tego modelu wynosi 170 mm, a jego długość to 380 mm. A maksymalna siła mocowania oferowana przez to imadło wynosi 3400 daN. Klienci chwalą model za solidność konstrukcji i trwałość wykonania szczęk.

 

 

 

 

Stanley 830661

 

Gdy szukasz imadła obrotowego to możemy Ci polecić model. Jest to produkt firmy amerykańskiej Stanley w Polsce znanej jako Stanley Black & Decker Polska Sp. z o.o. Firma to absolutnie niekwestionowany lider branży narzędziowej na świecie. Zatem kupując produkty marki mamy pewność ich wysokiej jakości. Imadło Stanley 830661, o wadze 13 kg, właśnie takie jest.

Jego solidny korpus został wykonany z żeliwa, a wszystkie elementy nieodporne na korozję zostały zabezpieczone warstwą chromu. Takie materiały wykonania czynią z imadła narzędzie odporne na wszelkie uszkodzenia, a równocześnie pozwalają na łatwe i mocne przytrzymywanie obrabianych przedmiotów. Regulowana, obrotowa podstawa pozwala na ułożenie narzędzia w pozycji optymalnej do aktualnej obróbki.

Model ten ma maksymalny rozstaw szczęk 100 mm, głębokość robocza to 85 mm, a siła nacisku szczęk wynosi 1400 kg. Opinie o imadłach Stanley 830661 przekazują, że są to urządzenia solidne, a ich obrotowy charakter pozwala na łatwiejszy dostęp do obrabianego materiału. Klienci też zauważają, że narzędzie ma korzystny stosunek jakości do ceny.

 

 

 

 

Vorel 36037 

 

Na stałe do blatu przymocujemy imadło Vorel 36037. Jego przeznaczenie to utrzymanie materiału podczas obróbki, na przykład cięcia lub szlifowania czy gwintowania. Dzięki płycie obrotowej 360 stopni użytkownik jest w stanie przestawić narzędzie tak, aby jak najwygodniej ustawić obrabiany materiał. Jest to stosunkowo mały model imadła, który nadaje się do małych warsztatów i zakładów ślusarskich.

Jego wymiary wynoszą długość 27 cm, szerokość 15 cm i wysokość również 15 cm. Maksymalne rozwarcie szczęk natomiast to 10 cm, również 10 cm wynosi wymiar szerokości szczęk. Dla lepszego uchwytu szczęki są szlifowane. Korpus został wykonany z solidnego metalu i pokryty warstwą niebieskiej farby zabezpieczającej narzędzie przed korozją.

Jest to stosunkowo tanie imadło, dlatego cieszy się powodzeniem wśród użytkowników i dlatego postanowiliśmy je umieścić w naszym rankingu imadeł. Opinie klientów, którzy używają tego modelu potwierdzają tezę, że narzędzie nadaje się do małych warsztatów i że użytkownicy zdecydowali się na zakup właśnie tego modelu ze względu na jego niską cenę.

 

 

 

 

Topex 07A215

 

TOPEX 07A215 to produkt polski. Grupa Topex to firma zajmująca się produkcją narzędzi i elektronarzędzi od ponad 25 lat działalności. Na stronach marki przeczytamy, że rocznie dla przemysłu i odbiorców indywidualnych dostarczają 42 miliony egzemplarzy narzędzi. A opisywane imadło tej firmy to narzędzie ślusarskie o obrotowej podstawie 360 stopni.

Mamy tu dużą siłę nacisku szczęk pozwalającą na utrzymanie każdego obrabianego materiału w pozycji nieruchomej. Szczęki mają długość 150 mm, a wymiary całościowe tego modelu kształtują się następująco: wysokość 21 cm, szerokość 40 cm, głębokość 19 cm, a waga produktu to 16,5 kg. Korpus został wykonany z odlewanego żeliwa i został wyposażony w kowadło. Bardziej odpowiedzialne elementy imadła, takie jak gwint, zostały hartowane, przez co uzyskały odporność również na uszkodzenia mechaniczne.

Model ten jest chwalony za precyzyjne i estetyczne wykonanie. Klientom podoba się obrotowa podstawa narzędzia ułatwiająca odpowiednie ustawienie obrabianego materiału, a także trwałość imadła, które raz zakupione służy przez wiele lat.

 

 

 

 

Yato YT-6504

 

Do profesjonalnego wykorzystania przy obróbce mechanicznej materiałów wykorzystywane jest imadło Yato YT-6504. Każdy dobry warsztat samochodowy czy mechaniczny powinien takie urządzenie posiadać. Korpus narzędzia jest wykonany ze stali węglowej, a klocki szczęk oraz kowadło ze stali hartowanej. Całość jest pokryta lakierem w kolorze czarnym.

Takie materiały wykonania zapewniają solidność urządzenia i jego odporność na zużycie. Szczęki urządzenia są wymienne, a ich szerokość 200 mm pozwala na pełny uchwyt naprawdę dużych przedmiotów. Szczęki tak samo dobrze sobie poradzą z uchwytem płaskich przedmiotów, jak i owalnych czy okrągłych. Narzędzie posiada również obrotową podstawę w zakresie 360 stopni, którą można zablokować w dowolnym położeniu dogodnym do obróbki. Stabilna podstawa dodatkowo posiada 4 śruby do przykręcenia jej do stołu ślusarskiego.

Śruba pociągowa nagwintowana trapezowo jest chroniona przed opiłkami z obróbki. Łączna długość imadła to około 500 mm, a jego waga nieco przekracza 22 kg. Doskonałą, profesjonalną jakość modelu Yato YT-6504 potwierdzają również klienci – użytkownicy imadła. Zgodnie twierdzą, że raz wydane pieniądze pozwalają na to, że imadło służy bezawaryjnie przez lat kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...