Imadła maszynowe ranking  

Ostatnio aktualizowane: 24.04.19

 

Wielu panów, mechaników z zamiłowania, czy też z konieczności używa imadła maszynowego i poszukuje takiego urządzenia do zakupu. Wielu panów wręcz nie wyobraża sobie swojego warsztatu bez takiego narzędzia. A zakup dobrego imadła to rzecz o tyle trudna, że nie da się go w sklepie wypróbować i stwierdzić, czy ten właśnie model jest właściwy. A przecież to zakup na lata. Dlatego też podjęliśmy się zadania wyszukania imadła maszynowego takiego, które spełnia swoje zadanie na tyle dobrze, że mówi o tym wielu użytkowników. Znaleźliśmy model Bison-Bial Typ 6512. Jest to stosunkowo lekka konstrukcja, gdzie korpus i szczęka ruchoma są wykonane z żeliwnych odlewów. Właśnie ta lekka konstrukcja powoduje, że imadło to zyskało tak wielką popularność. Model ten charakteryzuje długie prowadzenia ruchomej szczęki, a także to, że śruba pociągowa jest zabezpieczona przed zanieczyszczeniami. Maksymalna siła mocowania tego urządzenia wynosi 3500 daN. Gdybyś jednak szukał czegoś delikatniejszego i tańszego, to polecamy model Bosch MS 80 2608030055. Ma on mniejszą rozpiętość szczęk i znacznie niższą cenę.

 

 

Jakie imadło maszynowe kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Gdy stoisz przed wyborem imadła, to sprawa zakupu nie jest prosta. Choć cel użycia imadła zawsze jest ten sam, czyli unieruchomienie przedmiotu w szczękach, aby przeprowadzić jego obróbkę, to rodzaje imadeł, ich różnorodność wykonania i przeznaczenia mogą przyprawić o zawrót głowy. Choć tematem naszego poradnika jest dziś najlepsze imadło maszynowe, to chcemy na początek przypomnieć, jakie rodzaje imadeł są dostępne na rynku.

Wszyscy znają imadło ślusarskie, które jest wykonane zwykle ze staliwa lub żeliwa ciągliwego i służy do mocowania przedmiotów metalowych. Korpus zwykle zawiera też kowadło, a szczęki mają pokrycie z aluminium, ołowiu lub plastiku, aby zapewnić miękki chwyt. Imadła takie służą do prac precyzyjnych.

 

 

Imadło wiertarskie, to rodzaj imadła maszynowego i montuje się je na stojakach wiertarskich, lub na stołach wiertarek kolumnowych. Zaciskanie obrabianego przedmiotu stosuje się tu mimośrodowo i metodą szybkomocującą. Takie imadła mają niską budowę korpusu, a do mocowania przedmiotów o okrągłym przekroju stosuje się tu wkładki szczękowe z rowkiem w kształcie litery „V”.

Imadła stolarskie są wykorzystywane w warsztatach stolarskich. Służą do mocowania elementów drewnianych i mają specjalne szczęki z wkładkami, które pozwolą na dobre mocowanie, ale nie uszkodzą delikatnego drewna.

Imadła modelarskie to małe modele o niskiej wadze. Są one wykonane zwykle z cynku lub aluminium. Charakterystyczną cechą imadła modelarskiego jest możliwość jego obrotu, co umożliwia przegub kulisty. Imadła takie służą do prac montażowych i modelarskich.

Imadła maszynowe, to takie, które współpracują z frezarkami i szlifierkami. Są to modele, które charakteryzuje solidna budowa i łatwość montażu na maszynie, z którą współpracuje. Zastanawiając się, jakie imadło maszynowe wybrać, mamy wybór pomiędzy obrotowym, uchylnym i kołyskowym.

Kolejnym rodzajem imadła to imadło maszynowe precyzyjne, są to urządzenia wykorzystywane do obrabiarek sterowanych numerycznie. Są to urządzenia wspomagające do wykonywania produkcji seryjnej wykonywanej z wysoką dokładnością. W takich modelach korpus i szczęki są wykonane z wysokojakościowej stali stopowej, a szczęka ruchoma jest samonastawna. Imadła maszynowe precyzyjne mają różne odmiany: modułowe, obrotowe, podwójne, pionowe i kompaktowe. W imadle takim można mocować przedmioty o różnych przekrojach, jeśli zastosuje się zamienne wkładki szczękowe.

Imadła szlifierskie są dwojakiego rodzaju. Są to imadła bezwrzecionowe oraz ze śrubą pociągową. Imadła bezwrzecionowe działają w taki sposób, że docisk szczęki następuje wskutek dokręcania śruby imbusowej w mechanizmie szczęki ruchomej. Mechanizm ten jest wbudowany pod kątem 45 stopni, co powoduje ściąganie w dół ruchomej szczęki i dociskanie przedmiotu. Imadła ze śrubą pociągową mają łatwiejsze mocowanie. Imadła takie służą do prac precyzyjnych wykonywanych we współpracy ze szlifierką lub frezarką sterowaną numerycznie.

Jeśli chodzi o precyzję i dokładność uzyskania kąta pochylenia to sprawdzą się tam imadła szlifierskie sinusowe. Nazwa tego imadła pochodzi od sposobu ustawiania urządzenia do pracy. Należy obliczyć funkcję sinus danego kąta, która z kolei ustali wysokość, na jakiej należy je ustawić, aby uzyskać odpowiedni kąt.

 

Jakie jest najlepsze imadło maszynowe?

Wśród imadeł maszynowych również możemy znaleźć różne konstrukcje i mechanizmy przystosowane do konkretnych prac. Charakterystyka większości z nich to lekka konstrukcja, a także korpus i szczęka ruchoma wykonane z wysokiej jakości odlewów żeliwnych, długie prowadzenie ruchomej szczęki, a także zabezpieczenie śruby pociągowej przez zanieczyszczeniami. Niektóre modele mają korpus wykonany z wysokiej jakości żeliwa sferoidalnego, szczękę stałą i ruchomą z wysokiej jakości żeliwa szarego. W przypadku zastosowania siłownika hydraulicznego jest możliwe uzyskanie dużej siły zacisku przy niewielkim wysiłku operatora. Poszczególne modele może również różnić sposób zamocowania wkładek szczękowych w różnych wariantach, które zwiększają zakres mocowania obrabianych przedmiotów.

Producenci oddają użytkownikom do dyspozycji również imadła maszynowe pochylne, samocentrujące, uchylne, szybkomocujące, wiertarskie i modele do wałków. Pierwsze z nich pozwala na pochylenie obrabianego przedmiotu w płaszczyźnie pionowej do kąta 90°, a następnie zablokowania ustawień. Takie modele posiadają obrotową podstawkę z podziałką 360°. Podobnie, jak modele samocentrujące, które też mają taką podziałkę, a dodatkowo są wyposażone w centryczne mocowanie uzyskiwane przez zastosowanie śruby pociągowej z lewym i prawym gwintem.

 

 

Imadło maszynowe uchylne pozwala na obróbkę w jednym zamocowaniu kilku powierzchni nierównoległych do siebie. Mamy tu możliwość pochylenia w obu kierunkach wokół osi X o 90°, oraz wokół osi Z również 90°.  Natomiast imadło szybkomocujące ma dwustopniowy sposób mocowania. Po pierwsze następuje docisk szczęki ruchomej przy pomocy ciągadła, a po wtóre pełny docisk następuje w chwili zaciśnięcia dźwigni mechanizmu mimośrodowego. W takim modelu prowadnice słupowe, ciągadło i mechanizm mimośrodowy są hartowane i szlifowane.

Imadło maszynowe wiertarskie, jak nazwa wskazuje, współpracuje z wiertarką, na której się je mocuje. Przedmiot do imadła mocuje się za pomocą mechanizmu mimośrodowego, a wkładka szczękowa z poziomą i pionową pryzmą umożliwia mocowanie wałków i prętów. Są również dostępne imadła maszynowe do wałków, gdzie nastawny zderzak przesuwny umożliwia nadanie mocowanym przedmiotom powtarzalnej pozycji mocowania. Również w takim modelu jest możliwość ustawienia imadła w pozycji poziomej, lub pionowej.

Rynek jest pełen rozmaitych bardziej lub mniej wyspecjalizowanych modeli. Aby znaleźć imadła maszynowe w dobrych cenach zapraszamy do naszego rankingu imadeł poniżej.

 

 

Najlepsze imadła maszynowe w 2019 roku

 

Czytając nasz przewodnik, przekonałeś się zapewne, ze modeli imadeł maszynowych i ich przeznaczenia jest wiele. Poniżej przedstawiamy ranking tych najbardziej popularnych, wierzymy, że znajdziesz wśród nich urządzenie dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Bison-Bial Typ 6512

 

Bison-Bial Typ 6512 to imadło maszynowe przeznaczone do użycia wraz z frezarką, wiertarką czy strugarką. Jest to jedno z bardziej popularnych imadeł narzędziowych dostępnych na rynku, dlatego umieściliśmy je w naszym rankingu imadeł maszynowych. Jest to lekka konstrukcja z przesuwną śrubą o maksymalnym rozstawie szczęk 95 mm. Szczęka ruchoma oraz korpus są wykonane z wysokiej jakości odlewów żeliwnych.

Szerokość szczęki w tym modelu wynosi 125 mm. Również ze względu na długie prowadzenie ruchomej szczęki, śruba pociągowa jest zabezpieczona przed zanieczyszczeniami. Zwiększa to żywotność urządzenia i zapewnia dłuższą pracę bez czynności konserwacyjnych czy naprawczych.  Zastosowane w tym modelu łożysko oporowe daje gwarancję przedłużonej sprawności mechanizmu mocującego. Maksymalna siła mocowania, jaką ten model zapewnia to 3500 daN.

Producent wyposażył ten model w wymienne, rowkowane wkładki szczękowe, które zostały poddane hartowaniu indukcyjnym, a następnie szlifowaniu. Jako wyposażenie dodatkowe klient otrzymuje wraz z tym modelem korbę i wpusty ustalające. Osoby, które zakupiły ten model są zadowolone z siły mocowania, która zapewnia wszechstronność wykorzystania.

 

 

 

 

Bosch MS 80 2608030055

 

Szerokość szczęk 80 mm, a także maksymalną rozpiętość również 80 mm ma imadło maszynowe dla majsterkowiczów Bosch MS 80 2608030055. Odstęp otworu wzdłużnego wynosi tu 95 mm. Nie jest to model specjalnie drogi, bo można stać się jego właścicielem za nieco więcej niż 150 złotych. Imadło maszynowe mocuje się na stole obrabiarki, lub, gdy potrzebujesz używać urządzenia pod określonym kątem, mocowanie następuje pośrednio, czyli ze specjalną podstawą.

Aby imadło zamocować na stole obrabiarki stosuje się wpusty ustalające. Wpusty te przechodzą poprzez kanał imadła do rowku teowego frezarki. Obok kanałów pod wpusty imadło jest wyposażone również w gniazdo ustalające je na podstawie. Przedstawiany model ma też wygodną, ergonomiczną rękojeść wykonaną z trwałego materiału, która doskonale dopasowuje się do dłoni operatora, który z łatwością ustawi wymaganą szerokość szczęk.  

Waga tego modelu to 1,886 kg. Mechanicy, którzy zdecydowali się na zakup i używanie tego imadła w zasadzie potwierdzają, że jest to dobre i tanie imadło maszynowe.

 

 

 

 

Proxxon Micromot MS 4 

 

Firma PROXXON to producent wielu maszyn i urządzeń, które mają zastosowanie w mechanice, elektronice, optyce, jubilerstwie, protetyce. Firma ma własny ośrodek badawczy, w którym wciąż udoskonala swoje produkty i ponad 30-letnie doświadczenie w ich produkcji. W tym czasie zdążyła się wyspecjalizować w produkcji mini narzędzi, które cechuje wysoka precyzja wykonania niezależnie od tego, czy są to maszyny o wadze 100 gram czy 45 kg.

Taką precyzyjną maszyną jest imadło maszynowe Proxxon Micromot MS 4, którego przeznaczeniem jest współpraca z innymi narzędziami przy precyzyjnej obróbce z różnorodnych materiałów. Opisywane imadło jest wykonane z cynku odlewanego ciśnieniowo, a wpusty mocujące pasują do prowadnicy w stojaku MB 140/S oraz wiertarki stołowej TBM 220.

Wysokość szczęk tego imadła to 10 mm, szerokość 50 mm, a maksymalna szerokość mocowania wynosi 34 mm. W szczękach znajdują się poziome i pionowe szczeliny w kształcie litery „V”, co zapewnia dobre mocowanie obrabianych elementów. Użytkownicy przekazują, że model tego imadła maszynowego doskonale nadaje się do prac modelarskich.

 

 

 

 

Bison-Bial Typ 6542

 

Bison-Bial Typ 6542 to model imadła maszynowego, gdzie szybkie mocowanie przedmiotu jest realizowane za pomocą mechanizmu mimośrodowego. Zakres mocowania ustala się za pomocą pokrętła śruby pociągowej. Waga imadła wynosi 8,9 kg, a jego maksymalna siła mocowania wynosi 1200 daN. Model ten ma szerokość szczęk wynoszącą 100 mm, a maksymalny ich rozstaw wynosi 100 mm.

Zarówno korpus, jak i szczęka ruchoma są wykonane z odlewów żeliwnych wysokiej jakości. Wkładki szczękowe są tu wymienne i są hartowane indukcyjnie i czernione, podobnie jak mechanizm mimośrodowy, który jest hartowany i szlifowany. Bison-Bial Typ 6542 doskonale się sprawdza przy pracach wymagających szybkiego mocowania przedmiotów obrabianych na wiertarce czy frezarce, dlatego może się sprawdzić przy produkcji seryjnej.

Aby zamocować do obróbki wałki, czy pręty stosuje się wkładkę szczękową z poziomą i pionową pryzmą. Opinie o imadłach maszynowych utwierdzają nas, że imadło sprawdza się w pracach, gdzie szybkie mocowanie jest priorytetem.

 

 

 

 

Proline 31383 

 

WOLFCRAFT to firma, która od 60 lat dostarcza ludziom narzędzia i osprzęt do elektronarzędzi. Produkcja jest prowadzona głównie w zakładach w Weibern oraz Malé Dvorniky. Firma ma motto: “wolfcraft – wiodącym producentem innowacyjnych narzędzi i kompetentnym dostawcą osprzętu do elektronarzędzi” – i taka właśnie ta firma jest. Działa ona na rynku międzynarodowym i ma swoje punkty sprzedaży na terenie całej Europy.

Proline 31383, to właśnie produkt firmy WOLFCRAFT. To imadło maszynowe zostało wykonane z wysokiej jakości stopu aluminium, jest ono składane, a dwukomponentowe rękojeści umożliwiające zwiększenie momentu dokręcania. Model ten służy do szybkiego mocowania dla każdego majsterkowicza. Model ten służy także do pomocy przy wykonywaniu połączeń kątowych 90°, oraz jako prowadnica piły przy cięciu pod kątem 45° i jako imadło do stołów warsztatowych.

Urządzenie ma szerokość szczęk 68 mm, a zakres zacisku 65 mm. Osoby używające tego modelu imadła przekazują, że jest to doskonałe narzędzie do wspomagania cięcia pod kątem i wykonania wszelkich połączeń kątowych.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...