Frezarki do drewna ranking

Ostatnio aktualizowane: 24.04.18

 

Inwestycja we frezarkę do drewna to duży wydatek. Dlatego trzeba podjąć przemyślaną decyzję w trakcie wyboru sprzętu dla siebie. Z tego względu stworzyliśmy ranking 5 modeli, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród użytkowników. Pierwsze miejsce (w oparciu o opinie konsumentów) zajął Bosch POF 1200Sprzęt ten cechuje się dużą mocą, która pozwala na intensywną pracę. Ponadto produkt charakteryzuje się wysoką prędkością obrotową. Istotną kwestią jest możliwość regulacji tej prędkości. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie urządzenia do rodzaju i grubości drewna. Model ten jest bezpieczny w użyciu. Szczególną uwagę poświęcono ochronie rąk w trakcie użytkowania, gdyż sprzęt wyposażony jest w przezroczystą osłonę. Ponadto wymiana frezów nie sprawia trudności, a blokada wrzeciona chroni przed zranieniem. Produkt ten nie jest ciężki, więc można z niego korzystać przez wiele godzin bez przeciążenia rąk. Jeżeli frezarka ta Ci nie odpowiada, polecamy zwrócić uwagę na sprzęt Makita RT0700CX2J, który zajął drugie miejsce w naszym zestawieniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką frezarkę do drewna kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Frezarka do drewna to narzędzie, którego zadaniem jest dokładna jego obróbka. Taki sprzęt przeznaczony jest nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wykonywaniem drewnianych ozdób. Jest to świetny przyrząd, za pomocą którego wykonamy piękne, drewniane przedmioty codziennego użytku oraz dekoracje do naszego wnętrza. Jednak w sklepach dostępnych jest wiele modeli, różniących się od siebie właściwościami. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaką frezarkę do drewna wybrać.

 

Wrzeciona

Decydując się na zakup frezarki do drewna, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wrzeciona występujące w danym modelu. Wśród dostępnych urządzeń wyróżniamy:

górnowrzecionowe – to frezarki posiadające wrzeciono umiejscowione nad blatem. Takie urządzenia charakteryzują się tym, że są bardzo łatwe w obsłudze i świetnie sprawdzą się do użytku przez osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z rzeźbiarstwem. Z drugiej strony, jest to przyrząd dość niedokładny. Dlatego też nie polecamy go osobom, którym zależy na wykonaniu wielu detali. Należy jednak pamiętać, że jest to frezarka bardzo wygodna i bezpieczna w użytkowaniu.

dolnowrzecionowe – to urządzenia, które posiadają wrzeciono umiejscowione pod stołem. Z tego też powodu, zalicza się do trudnych i dość niebezpiecznych w obsłudze. Na tego typu frezarce możemy wyrzeźbić dokładne szczegóły. Jednak jest to sprzęt przeznaczony dla osób już wprawionych w tej dziedzinie.

równowrzecionowe – to rodzaj frezarki, której wrzeciono umiejscowione jest na równi z powierzchnią stołu.

 

Rodzaje frezarek – jaka jest najlepsza frezarka do drewna?

Wybierając frezarkę do drewna, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj danego modelu. W sklepach dostępnych jest wiele sprzętów o różnych zastosowaniach. Wśród nich wyróżniamy frezarki:

Krawędziowe – to urządzenia, które służą do obróbki krawędzi drewna. Tego rodzaju przyrząd jest bardzo poręczny, dzięki czemu możemy wykonać wiele szczegółów.

Nutowe – to urządzenia, które dedykowane są do frezowania wszelkiego rodzaju rowków, jak i wpustów, w celu łączenia danych części.

 

Moc – najlepsza frezarka do drewna

Wybierając frezarkę do drewna, nie w sposób pominąć kwestię mocy danego urządzenia. Jest to cecha często decydująca o jakości danego sprzętu. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy te o mocy: 0.8 kW, 1 kW, 3.3 kW i 5.6 kW.

W przypadku modeli przeznaczonych dla amatorów, praca frezarek opiera się na przekładniach, dlatego moc nie jest już tak istotna. Wśród dostępnych urządzeń wyróżniamy:

do 800 W – przeznaczone do obróbki krawędzi, połączeń oraz rowków.

900 W – takie frezarki przeznaczone są zarówno do twardego, jak i miękkiego drewna. Jest to świetne urządzenie, które cechuje się zręcznością i można na nim pracować jedną ręką.

1100-1500W – to najbardziej uniwersalne modele, które wykorzystywane są do wyrabiania wielu różnych dekoracji.

 

Prędkość

Bardzo ważną cechą każdej frezarki do drewna jest również prędkość, z jaką pracuje dane urządzenie. Im jest ona wyższa, tym gładsza będzie powierzchnia przez nas frezowana. Sprzęt o dużej ilości obrotów, może być również wykorzystany do obróbki aluminium, czy materiałów kompozytowych.

 

Maksymalna średnica frezu

Należy również zwrócić uwagę na maksymalną średnicę frezu. Frezem jest wiertło w frezarce do drewna. Dlatego trzeba sprawdzić, jak grube wiertło można umiejscowić w naszym modelu.

 

Kąt frezowania

Wybierając frezarkę do drewna, oprócz podstawowych mocy, czy prędkości, koniecznie zwróć uwagę na możliwy do osiągnięcia kąt frezowania przez dany model. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego zależy często efekt końcowy naszej pracy. Wśród dostępnych w sklepach urządzeń, wyróżniamy wiele wariantów, lecz najlepiej zdecydować się na taki model, który posiada największy możliwy kąt nachylenia, przekraczający często 90 stopni.

 

Dodatkowe wyposażenie

Wybierając taką frezarkę do drewna, często pomijamy kwestię dodatkowych funkcji danego sprzętu. Jednak jest to bardzo istotne, gdyż mają one za zadanie ułatwić nasza pracę i zaoszczędzić wiele czasu. Wśród nich wyróżniamy:

Prowadnicę równoległą – jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż daje nam stabilność w trakcie wykonywania pracy.

Ogranicznik mikrometryczny – dzięki tej opcji możemy określić głębokość danego rowka.

Ogranicznik rewolwerowy – przyda się do żłobienia głębszych rowków w drewnie.

System odprowadzania wiórów.

Diodę doświetlającą obrabiany materiał – sprawdzi się w każdych warunkach, dzięki oświetlonej powierzchni mamy większą kontrolę w trakcie frezowania.

Walizka – zapewni nam bardzo wygodne transportowanie urządzenia. Sprawdzi się szczególnie tym osobom, które często podróżują ze swoim sprzętem.

Worek na pył – to bardzo przydatne akcesorium, które sprawdzi się za każdym razem, kiedy będziemy używali nasz przyrząd. Najlepsza frezarka to taka, której worek na pył pochłonie wszystkie odpady, które wytworzyły się w trakcie pracy.

 

Frezarki do drewna w dobrych cenach

Cena frezarek do drewna zależy nie tylko od producenta, ale przede wszystkim od możliwości danego modelu, czyli jego cech. Najtańsze modele to te o najniższej mocy i nieposiadające jakichkolwiek udogodnień. Cena takiego modelu wynosi ok. 450 złotych. Zdecydowanie droższym okaże się sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów. Koszt zakupu takiego urządzenia wynosi często powyżej 1 000 złotych.

 

 

Najlepsze frezarki do drewna w 2018 roku

 

Nie tylko majsterkowicze, ale również małe zakłady obróbki drewna są zainteresowane zakupem dobrego, małego sprzętu. Dziś porada dla tych wszystkich, którzy rozglądają się za frezarką do drewna. Dobra i tania frezarka do drewna, to jest cel osób poszukujących tego typu sprzętu. Dlatego przedstawiamy przegląd pięciu najlepszych urządzeń do drewna opisując ich cechy abyś mógł ocenić, który ze sprzętów będzie najlepszy dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch POF 1200 

 

Na początek przedstawimy urządzenie firmy Bosch i jest to model Bosch POF 1200. Tak jak nazwa wskazuje, moc tego urządzenia wynosi 1200W, a prędkość obrotowa bez obciążenia wynosi do 28 tysięcy obrotów na minutę. Użytkownik tego modelu ma możliwość samodzielnie wybrać, za pomocą pokrętła, prędkość obrotową w zakresie do 11 tysięcy do 28 tysięcy obrotów na minutę.

Dzięki zintegrowanej blokadzie wrzeciona, można tu łatwo i szybko, a co najważniejsze bezpiecznie, wymienić frezy. Uchwyt narzędziowy ma w standardowym wyposażeniu 6 i 8 mm. Równie ważne jest to, że bolce kopiujące użytkownik wymienia beznarzędziowo.

W trakcie pracy przezroczysta osłona chroni nas przed odpryskującymi wiórami. Waga tego modelu wynosi 3,4 kg, a maksymalny skok korpusu wynosi 55 mm. Jako dodatkowe wyposażenie producent załącza: adapter urządzenia odsysającego, bolec kopiujący, frez rowkowy 8 mm, klucz widełkowy, prowadnicę równoległą oraz trzpień centrujący i zaciski.

Urządzenie również posiada układ łagodnego rozruchu. Opinie o frezarkach do drewna Bosch POF 1200 mówią, że posiada ona bardzo dobry system regulacji, pracuje cicho, a uchwyt pasuje do niemal wszystkich frezów.

 

 

 

 

Makita RT0700CX2J 

 

Najdroższa z opisywanych frezarka znanej i uznanej firmy Makita, model RT0700CX2J, ma moc 710W. Urządzenie ma możliwość frezowania na głębokość do 35 mm, a wycinania do 40 mm. Ogólne wymiary frezarki Makita RT0700CX2J wynoszą: długość 89 mm, szerokość 89 mm, oraz wysokość 200 mm.

Natomiast waga urządzenia, którego korpus wykonano z aluminium wynosi 1,8 kg. Prędkość obrotowa biegu jałowego wynosi od 10000 do 30000 obrotów na minutę i jest ona regulowana elektronicznym pokrętłem przez użytkownika. Ponadto model został wyposażony w łagodny rozruch, oraz blokadę uchwytu narzędzia.

Uchwyt jest też przystosowany do zastosowania narzędzia 6 oraz 8 mm. Urządzenie to jest sprzedawane w walizce MAKPAC, w której użytkownik znajdzie dodatkowe wyposażenie, na które składa się: tulejka mocująca 8 mm, prowadnica równoległa, tulejka mocująca 6 mm i przystawka do wycinania. Znajdziemy w niej również przystawkę do frezowania kątowego, przystawkę do frezowania wgłębnego, szablon o śr. 10, oraz adapter do odsysania.

Wielu użytkowników wskazuje, że ten model to najlepsza frezarka do drewna, bo jest perfekcyjnie wykonana i łatwo się ją obsługuje. Ponadto ma dużo możliwości obróbki drewna.

 

 

 

 

Einhell TH-RO 1100 E 4350470 

 

Ranking frezarek do drewna kontynuujemy najtańszym modelem – górnowrzecionowym Einhell TH-RO 1100 E 4350470. Moc tego modelu wynosi 1100W, a waga całkowita to 3,9 kg.

Moc biegu jałowego jest ustawiana przez użytkownika w zakresie 11000 do 30000 obrotów na minutę. Frezarka ma maksymalną głębokość frezowania do 55 mm i jest wyposażona w ogranicznik głębokości, oraz w prowadnicę równoległą. Do łatwiejszej wymiany narzędzi służy blokada wrzeciona, dzięki czemu wymiana jest szybka i bezpieczna.

Uchwyt do frezów w tym urządzeniu został przystosowany do rozmiaru 6 i 8 mm, rozmiar tulei zaciskowych ma podobnie – 6 i 8 mm. Model ten posiada również możliwość podłączenia urządzenia do odsysania pyłów. A jako wyposażenie dodatkowe zostało dołączone narzędzie do wymiany frezu, oraz plastikowa osłona przed wiórami.

Według użytkowników jest to mocne urządzenie do wszelkich prac frezarskich, a dodatkowo jest dostępne w bardzo przystępnej cenie. Klienci opisują Einhell TH-RO 1100 E 4350470, jako super wytrzymały sprzęt dla majsterkowiczów o wysokiej funkcjonalności i łatwości w użyciu.

 

 

 

 

Maktec MT362 

 

Ostatni model opisywany w naszym rankingu to Maktec MT362. Moc tej frezarki ręcznej do drewna wynosi 1650 W. Wymiary urządzenia wynoszą długość 284 mm x szerokość 148 mm x wysokość 300 mm, a waga to 5,5 kg. Maksymalna prędkość obrotowa tego modelu wynosi 22000 obroty na minutę.

Frezarkę się wygodnie prowadzi, dzięki ergonomicznym, powleczonym gumą uchwytom, bo zapewniają one pewny chwyt. Frezarka ręczna Maktec MT362 posiada możliwość podłączenia do zewnętrznego urządzenia odsysającego pyły.

Model ten może frezować drewno na głębokość do 60 mm, którą użytkownik może ustawić na trzech, skokowych stopniach głębokości. Natomiast uchwyt narzędzia ma wymiar 12 mm. Wymiana frezu odbywa się w prosty i bezpieczny sposób dzięki blokadzie wrzeciona frezarki.

Producent dołącza do urządzenia osłonę, chroniącą użytkownika przed wypadającymi wiórami. Jako zalety produktu klienci wymieniają jego wysoką moc wyjściową. Podkreślają też bardzo przystępną cenę, która według nich jest adekwatna, do jakości produktu.

 

 

 

 

Black&Decker KW1600EKA 

 

Drugi model, to frezarka górnowrzecionowa Black&Decker KW1600EKA, o mocy 1600W. W tym modelu również użytkownik może elektronicznie regulować prędkość obrotową w zakresie do 11 tysięcy do 28 tysięcy obrotów na minutę. Blokada wrzeciona ułatwia wymianę frezów, a płaska obudowa silnika pozwala na obrócenie frezarki do tej czynności, co znacznie ją usprawnia.

Zastosowane duże rękojeści boczne w tym modelu umożliwiają pewny chwyt i bezpieczna obsługę. Producent wbudował tu również blokadę włącznika chroniącą przed przypadkowym włączeniem urządzenia, a także osłonę przed wiórami, na które jest narażony użytkownik podczas frezowania.

W gustownej walizeczce z tworzywa sztucznego, w której model ten jest sprzedawany znajdziemy również 3 tulejki do mocowania frezów o średnicach trzonków do 12 mm, oraz 6 frezów z trzonkami 12,7 mm. A rozmiar tulei zaciskowej ma wymiary 6; 6.35; 8; 12.7 mm.

Użytkownicy cenią sobie właśnie dołączone akcesoria i to, że przewód zasilający ma 3 metry, a także przystępną cenę urządzenia.

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...