Elektryczne piły łańcuchowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 24.09.18

 

Jeśli szukasz dobrej elektrycznej piły łańcuchowej, takiej, która spełni swoje zadania wokół domu, to dobrze trafiłeś. Właśnie podjęliśmy się sprawdzenia, które z takich urządzeń sprawuje się u użytkowników najlepiej, jest najmniej awaryjne i spełnia najwięcej pokładanych w nich nadziei. Zatem sprawdziliśmy, i możemy polecić model Makita UC3541A z mocą nominalną 1800 W i prędkością łańcucha 14,5 m/s. Urządzenie to doskonale sprawdza się podczas przycinania drzew w ogrodzie, bądź do przygotowania drewna na opał. Użytkownicy nawet twierdzą, że model ten sprawdza się w bardzo intensywnych pracach przy pozyskiwaniu drewna na skalę przemysłową. A na pewno wygodne w tym urządzeniu jest to, że ma system beznarzędziowej obsługi zespołu tnącego oraz pompkę olejową z ustawianiem wydajności smarowania. Obie te sprawy wpływają na łatwość obsługi i wydajność pracy. Drugi model, który jest również warty uwagi, który wyodrębniliśmy, jako jeden z czołowych to Hitachi CS35Y. Ma on moc 2000 W, jest mały i cichy i doskonały zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

 

 

Jaką elektryczną piłę łańcuchową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Tematem dzisiejszego poradnika będą elektryczne piły łańcuchowe. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką elektryczną piłę łańcuchową wybrać, aby spełniała ona wszystkie zamierzone funkcje. Opiszemy podstawowe cechy, jakie taka piła powinna spełniać oraz to, na co zawracać uwagę przy kupnie, aby nie zawieść się na kupionym produkcie.

 

 

Silnik elektryczny

Porównując pilarkę elektryczną i spalinową, możemy dostrzec szereg zalet. Przede wszystkim są to urządzenia pracujące ciszej od spalinowych, nie generują spalin, a także zwykle mają mniejszą wagę przy tej samej mocy, co pilarki spalinowe, więc łatwiej nimi operować. Niestety ograniczenie kablem elektrycznym determinuje używanie tych urządzeń tylko tam, gdzie mamy dostęp do energii elektrycznej. Z tego też powodu urządzenia te zostały przez producentów przeznaczone do obsługi domu i ogrodu przydomowego, a co za tym idzie są to w dużej większości urządzenia o mocy pozwalającej na przygotowanie opału, ale niebędące w stanie wytrzymać obciążenia przy profesjonalnych pracach wycinki drzew.

 

Jaka jest najlepsza elektryczna piła łańcuchowa – moc

Jest to wartość podawana w kW (kilowatach) bądź W (watach). Gdy zakres prac naszej piły łańcuchowej ogranicza się do obsługi małego przydomowego ogródka to zapewne mocą wystarczającą będzie 1200 W. Natomiast, gdy chciałbyś jeszcze okresowo przygotowywać opał na zimę, albo obsłużyć budowę domu, wówczas zainteresuj się nieco większymi parametrami. W takim wypadku poszukaj mocy miedzy 1500 i 2400 W. Piła łańcuchowa o mocy 2400 W pozwoli Ci na obsługę dużego ogrodu, okresowego wycinania w nim drzew, a także pocięcia ich na opał, czy też przygotowania elementów drewnianych wspomagających budowę domu.

 

Długość prowadnicy

Ten parametr mówi o tym, jak długi obszar roboczy mamy do dyspozycji. Powinien on być dopasowany do mocy silnika, bo co nam da długi obszar roboczy przy słabym, zatrzymującym się silniku? Zwykle małe piły łańcuchowe dysponują prowadnicą o długości 30 – 35 cm. Ale w segmencie pił przydomowych znajdują się również modele, które mają prowadnice o długości 40 cm i więcej (Najmocniejsze modele spalinowe, pracujące w lesie potrafią mieć prowadnice o długości 100 cm). Wygodne jest również, jeśli Twoja piła może pracować z wysięgnikiem. Pozwala to na przycinanie gałęzi drzew bez wspinania się na drabinę.

 

Najlepsza elektryczna piła łańcuchowa – waga i poziom hałasu

Kupując elektryczną piłę łańcuchową dobrze jest przymierzyć się do urządzenia już w sklepie. Jest to, bowiem sprzęt, który podczas pracy wymaga ciągłego utrzymywania go w określonej pozycji, co z kolei wymaga od operatora siły. Dlatego zbyt ciężka maszyna, a także o słabej ergonomii będzie trudna w obsłudze. Najlżejsze pilarki to modele, które ważą w okolicach 3 kg. Jednak są to również pilarki o słabszych silnikach i innych parametrach. Najczęściej, maszyny o przyzwoitych parametrach charakteryzują się wagą od 4 do 5 kg. Jednak ze względu na różne zastosowane uchwyty i sposób wyważenia, dla jednego użytkownika może być wygodny jeden model, a dla drugiego inny.

Przy zakupie modelu dla siebie warto też zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego, aby nie był on krótszy niż 4 – 5 metrów

Natomiast poziom hałasu jest jednoznaczny z komfortem użytkowania maszyny przez dłuższy okres czasu. Oczywiście bezwzględnie najgłośniejsze są pilarki spalinowe i nie zaleca się ich używania bez specjalnych nauszników tłumiących hałas. Elektryczne piły łańcuchowe emitują hałas na poziomie 90 – 100 dB. 90 dB to poziom hałasu, jaki mamy na ulicy w mieście, a 100 dB to hałas, jaki wydaje motocykl. Poziom uciążliwości hałasu jest też dość subiektywny, więc nigdy nie zaszkodzi przy pracach piłą łańcuchową używać słuchawek chroniących słuch.

Funkcje dodatkowe

Jak w każdym urządzeniu tak i w przypadku elektrycznych pił łańcuchowych w dobrych cenach producenci prześcigają się w wyposażaniu swoich urządzeń w dodatkowe funkcje. W przypadku pił elektrycznych częstym ułatwieniem jest tak zwany łagodny rozruch, który wpływa na trwałość urządzenia.

Kolejną funkcją ułatwiającą obsługę maszyny, jest automatyczne napinanie i smarowanie łańcucha. Łańcuch musi być dobrze napięty nie tylko ze względu na lepsze właściwości tnące, ale również ze względu na bezpieczeństwo operatora. Współczesne pilarki pozwalają na beznarzędziową obsługę napięcia łańcucha, a także na ustawienie poziomu jego smarowania, które następnie odbywa się automatycznie.

W zakresie bezpieczeństwa też technologia idzie do przodu. Większość z urządzeń jest wyposażana w osłonę dla rąk minimalizującą ilość wypadków przy pracy. Działa to tak, że w momencie, kiedy piła oprze się o osłonę, uruchomi się hamulec bezpieczeństwa. A on z kolei w poszczególnych modelach wciąż ulepszany, potrafi łańcuch piły zatrzymać w czasie na przykład 0,1 s.

 

Ceny

Elektryczne piły łańcuchowe są zdecydowanie tańsze od ich odpowiedników elektrycznych. Najtańsze, dostępne modele elektryczne, nieznanego producenta to koszt około 200 złotych. Niewiele więcej, bo już niespełna 300 złotych trzeba wydać na najtańszy model znanego producenta. Również znanych producentów modele średniej klasy o przyzwoitych parametrach to koszt około 400 – 500 złotych. Gdy natomiast zależy nam na wysokiej klasy elektrycznej pile łańcuchowej to musimy się przygotować na wydatek nawet i 1500 złotych.

 

 

Najlepsze elektryczne piły łańcuchowe w 2018 roku

 

Nasz poniższy ranking zawiera kilka wybranych modeli pilarek elektrycznych, które według nas są warte, aby zwrócić na nie uwagę. Być może jeden z tych modeli zainteresuje i Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Makita UC3541A 

 

Makita UC3541A, to maszyna, która sprawdzi się zarówno, jako urządzenie do pracy w niewielkim ogrodzie, jak również przy pozyskiwaniu drewna na skalę przemysłową. Doskonale zda ona egzamin przy pozyskiwaniu drewna na opał, jak i corocznych porządkach w ogrodzie. Model ten charakteryzuje się mocą 1800 W i wagą całkowitą 4,7 kg. Łańcuch, o podziałce 3/8 ” chodzi z prędkością 14,5 m/s, a jego ogniwa pozostawiają cięcie o szerokości 1,1 mm.

Dla lepszego prowadzenia mamy tu pompkę olejową z możliwością ustawiania wydajności smarowania łańcucha. A pojemność zbiornika na olej wynosi 0,2 l. Wymiary tego urządzenia wynoszą długość 455 mm, szerokość 245 mm i wysokość 200 mm, natomiast długość tnąca wynosi 35 cm. Na wyposażenie urządzenia składa się obok samego urządzenia, łańcuch tnący, prowadnica łańcucha i osłona zespołu tnącego. Na bezpieczeństwo obsługi wpływa tu uruchamiany bezwładnościowo, w czasie 0,1 sek., hamulec łańcucha tnącego.

Według osób używających ten model ma on znakomitą proporcję ceny do jakości, doskonały system beznarzędziowej obsługi zespołu tnącego, a także odznacza się trwałością i efektywnością.

 

 

 

 

Hitachi CS35Y 

 

O dużej mocy 2000 W model Hitachi CS35Y, przedstawia maszynę lekką i poręczną zarówno do prac amatorskich, jak i profesjonalnych. Waga tego urządzenia wynosi 5,4 kg, a prędkość obrotowa łańcucha 14,5 m/s. Ze względu na znakomite wyważenie, model ten jest poręczny przy pracy i gwarantuje większą kontrolę i precyzyjne prowadzenie podczas cięcia.

Model ten został też wyposażony w funkcję „soft start”, co wpływa na żywotność maszyny i bezpieczeństwo użytkownika. Mamy tu również zabezpieczenie przeciążeniowe, a także beznarzędziowy napinacz łańcucha. Mechaniczny hamulec “kick-back” również wpływa na bezpieczeństwo zarówno maszyny, jak i użytkownika, a zamknięte łożyska kulkowe oraz smarowana w sposób ciągły przekładnia zapewniają długi okres bezobsługowy. Użytkownikowi umożliwiono tu również kontrolę poziomu oleju smarującego łańcuch oraz regulację intensywności smarowania.

Podczas pracy sprawdzają się również przednie i tylne uchwyty z wkładką „soft grip”, które pozwalają na lepszy chwyt podczas pracy. Opinie o elektrycznych piłach łańcuchowych przekazują, że jest to piła o świetnej mocy i radzi sobie z całkiem sporymi drzewkami. Do tego charakteryzuje ją łatwa, beznarzędziowa obsługa.

 

 

 

 

NAC CE20-O-S Oregon

 

New American Concept, to amerykański, renomowany producent i dystrybutor wysokiej klasy urządzeń ogrodniczych. Z oferty tego producenta chcemy przedstawić dobrą i tanią elektryczna piłę łańcuchową AC CE20-O-S Oregon. Model ten charakteryzuje się mocą silnika na poziomie 2000 W, drugim poziomem stopnia ochrony elektrycznej i głośnością nieprzekraczającą 107 dB.

Model ten posiada również prowadnicę o długości 40,5 cm, zaopatrzoną w łańcuch OREGON 3/8”, z 56 ogniwami, o szerokości ogniwa prowadzącego 1,3 mm. Maszyna ta może pochwalić się szybkością cięcia na poziomie 12 m/s, a jej hamulec zatrzymuje łańcuch w 0,12 s. Automatyczna pompa oleju, ze zbiornikiem 220 ml pozwala na ciągłą i bezawaryjną pracę, a zarówno łańcuch, jak i prowadnicę można po jakimś czasie eksploatacji obrócić, przedłużając jej żywotność.

Użytkownicy oceniają ten model, jako funkcjonalny i o stosunkowo niewielkiej wadze (jego waga to 4,9 kg) . Dobrze się tu spisuje zarówno silnik, jak i prowadnica, której długość pozwala na więcej opcji cięcia.

 

 

 

 

Bosch GFZ 16-35 AC 0601637708 

 

Nasz ranking łańcuchowych pił elektrycznych zawiera również model Bosch GFZ 16-35 AC 0601637708, najdroższe z prezentowanych urządzeń. Na model ten trzeba wydać blisko 1500 złotych, aby stać się jego właścicielem, ale też jest to „mercedes” wśród elektrycznych pił łańcuchowych. W zestawie dołączonym do urządzenia użytkownik dostanie prowadnicę, zestaw brzeszczotów do drewna i tworzywa sztucznego, adapter do odsysania pyłu, oraz opakowanie do urządzenia i elementów dodatkowych.

Model ten jest przeznaczony nie tylko do cięcia drewna, ale także do płyt gipsowo-kartonowych, gazobetonu oraz tworzyw sztucznych, a konstrukcja samego urządzenia pozwala na równie wygodną obsługę przez osoby prawo, jak i leworęczne. Prowadnica o długości 35 cm jest specjalnie utwardzana i odporna na wygięcia. System Constant Electronic wyposażony w płynną regulację obrotów zapewnia stałe tempo pracy niezależnie od poziomu obciążenia, a specjalny kanał odsysający strużyn i pyłów umożliwia podłączenie do zewnętrznego źródła odsysania pyłu.

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia tu również blokada wyłącznika. Użytkownikom model ten przypadł do gustu ze względu na wszechstronne jego zastosowanie, a także wystarczającą moc urządzenia i niewielką wagę.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Hecht 2216

 

W łagodny rozruch została wyposażona maszyna Hecht 2216, który za sprawą specjalnego kondensatora wpływa na żywotność urządzenia. Ten model o mocy 2400 W ma przeznaczenie do przygotowywania drewna opałowego, a także wszelkich prac ogrodowych, w tym ścinki i pielęgnacji drzew. Model ten cechuje lekka konstrukcja, wygodna w manipulacji podczas cięcia, a także ergonomiczny kształt rękojeści.

Dodatkowo rączka została wyposażona w elementy sterowania. Prowadnica i łańcuch o rozmiarze 3/8″ (pozostawiający szerokość rowka 1,3 mm.) urządzenia rodowodem jest z amerykańskiej firmy OREGON i ma długość 40 cm. Dzięki zastosowanym w prowadnicy, na końcówce obrotowej, łożyskom igiełkowym żywotność urządzenia znacznie się podniosła. A wygodę obsługi podnosi beznarzędziowy system naciągu łańcucha tnącego tzw. “SDS”.

Naciąg odbywa się za pomocą pokrętła umieszczonego w pokrywie bocznej. Dodać jeszcze należy, że prędkość pracy łańcucha wynosi 14 m/s, a czas jego wyhamowania to 0.15 s. Osoby, które zakupiły ten model przekazują, że sprawdza się on przy pracach przydomowych, ogrodowych i lekkich pracach budowlanych.

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...