Dalmierze laserowe ranking  

Ostatnio aktualizowane: 23.09.18

 

Dalmierz to precyzyjne urządzenie dla inżynierów, czyli osób zajętych, które często nie znajdują czasu na żmudne porównywanie modeli dostępnych na rynku. Dlatego dokonaliśmy tego wyboru za wszystkich zapracowanych, lub tych, którzy po prostu nie lubią pracowicie wyszukiwać najlepszego modelu. Według naszych danych najlepszym obecnie na rynku dalmierzem jest model Leica Disto D210 783648. Jest to niewielkie urządzenie, które można schować w kieszeni, o solidnej konstrukcji odpornej na zniszczenia mechaniczne. Urządzenie prowadzi pomiary z dokładnością do 1 mm. Za pomocą jednego przycisku uruchomisz funkcję pomiaru odległości, powierzchni, czy kubatury. Praktyczna stopka pozwala dokonywać pomiarów od krawędzi. Maksymalna mierzona odległości to 80 m, a minimalna to 0,05 m. Mamy tu również funkcję dodawania pomiarów, zapisywania w pamięci urządzenia 10 wyników pomiarów, a także funkcję wyłączenia po 5 minutach bezczynności. Gdyby jednak dalmierz nie był dostępny, lub z jakiś powodów Ci nie odpowiadał zainteresuj się drugim, najlepszym modelem, którym jest Bosch GLM 40 0601072900.

 

 

Jaki dalmierz laserowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jaki jest najlepszy dalmierz laserowy? To pytanie zadaje sobie niejeden inżynier i niejeden inwestor. Dlatego dziś postaramy się rozgryźć problem opisując, jakie z tych urządzeń są warte zakupu i jakie powinny posiadać funkcje, aby tego zakupu były warte. Zapraszamy do lektury.

Jak to działa?

Dalmierz to urządzenie znane w przeszłości, jako urządzenia optyczne, które posiadały 2 obiektywy, które musiały się do wykonywanego pomiaru pokryć obrazem. Znane również, jako urządzenia ultradźwiękowe, czy inaczej elektromagnetyczne oparte na równoczesnym działaniu nadajnika i odbiornika fal radiowych, gdzie emitowany dźwięk odbijając się od obiektu jest mierzony.

Współczesny dalmierz laserowy skutecznie wyparł swoich poprzedników. Wiązka lasera jest tu wysyłana przez układ optyczny i gdy odbije się od przeszkody zostaje zarejestrowana w urządzeniu. Dzięki wiedzy dotyczącej czasu wysłania wiązki i jego odbicia, urządzenie oblicza dystans do przeszkody. Jest to bardzo dokładna metoda i szybka w wykonaniu, bo wynik otrzymujemy w ułamku sekundy. Cały skomplikowany mechanizm jest ukryty w małej obudowie, więc łatwo jest urządzenie nosić ze sobą.

 

Jaki dalmierz laserowy wybrać – funkcje

Dalmierze laserowe zwykle nie są urządzeniami tanimi. Dzieje się tak ze względu na wyszukany układ optyczny, który każde urządzenie musi posiadać. Aby dalmierz wykonywał poprawne i dokładne pomiary układ optyczny musi być rozwinięty technologicznie. Zatem jeśli trafisz na wyjątkowo atrakcyjny cenowo dalmierz, dokładnie zapoznaj się z jego parametrami, bo może okazać się, że model ten będzie bardziej nadawał się jako zabawka edukacyjna dla Twoich dzieci, niż dla Ciebie do wykonywania precyzyjnych pomiarów.

Podstawową funkcją dalmierza jest wykonywanie pomiarów odległości. Ale oczywiście producenci w wielu wypadkach rozszerzają tę funkcjonalność i możesz znaleźć modele o szerokim zastosowaniu. Do najczęściej stosowanych, obok pomiaru długości, jest obliczanie powierzchni, a także kubatury pomieszczeń. Wiele urządzeń ma, obliczaną na podstawie twierdzenia Pitagorasa, opcję wysokościomierza. Bardzo wygodną funkcją jest pomiar ciągły. Pozwala on na odcinkowe mierzenie długości, a następnie sumowanie wyniku. Często w zaawansowanych modelach mamy również funkcje trygonometryczne, pomiary kątów nachylenia, a także możliwość sumowania lub odejmowania poszczególnych pomiarów.

Bardzo przydatną opcją jest możliwość zapamiętywania wyników pomiarów przez dalmierz, a nawet ich składowych do ostatecznego wyniku. Dalmierze w zależności od klasy mogą nie mieć takiej funkcji, albo zapamiętać od na przykład 5 do kilkudziesięciu pomiarów.

Często też obudowy dalmierzy są specjalnie obudowane gumową powłoką, aby chronić urządzenie przed upadkami, obudowa jest odpowiednio wyprofilowana, aby pasowała do dłoni i jest zabezpieczona przeciwpyłowo i przeciwwilgociowo.

Wszystkie wyniki pomiarów, jakie dalmierze laserowe w dobrych cenach wykonały, są przenoszone na ekran, który wyświetla dane w kilku liniach. Im bardziej zaawansowane urządzenie tym linii więcej, a ekran jest na przykład podświetlany.

 

Najlepszy dalmierz laserowy – dokładność pomiaru

W zależności od klasy urządzenia, dalmierze wykonują pomiary z dokładnością plus/minus od 0,1 mm do 3 mm. Dokładność pomiarów producenci podają na etykiecie produktu. Nie mniej dokładność pomiaru zależy również od kilku innych czynników.

Oczywiście, jako pierwszy czynnik należy wymienić jakość wykonania urządzenia. Im tańsze urządzenie tym układ optyczny będzie mniej dokładny. Dlatego zalecamy zakup urządzenia znanej marki branży dalmierzy laserowych, bo pozwoli to uniknąć rozczarowania jakością urządzenia. Tak jak wspomnieliśmy na początku, układ optyczny to droga część urządzenia i trudno się spodziewać, aby tani dalmierz był wyposażony w drogi i dokładny układ optyczny.

Wielkość plamki świetlnej to drugi parametr wpływający na dokładność pomiaru dalmierza. Im mniejsza plamka, tym precyzyjniejszy pomiar. Wielkość plamki zależy również od odległości, w jakiej jest pomiar wykonywany. Każda odległość ma swój idealny wymiar plamki. Dla 10 metrów, będzie to 6 mm plamki, dla 50 metrów to 30 mm i dla 100 metrów plamka powinna wynosić 60 mm.

Zasięg pomiaru ma również wpływ na jego dokładność. Im jest on większy, tym większe odchylenia od wartości wskazanej przez dalmierz. O ile niewielkie znaczenie ma to przy zasięgu 40 – 80 metrów i dla większości zastosowań pomiary takie są wystarczające, o tyle przy pomiarze odcinka 500 m różnice mogłyby być już istotne. Co prawda dalmierze pozwalające mierzyć taki dystans należą do profesjonalnych urządzeń i są wyposażone w najwyższej jakości technologie.

Lepszej jakości dalmierz przekłada się również na jego długi okres użytkowania, dlatego przed zakupem dobrze jest zastanowić się, jaka dokładność pomiaru jest przez nas wymagana i w jaki sposób zamierzamy urządzenia używać. Inne wymogi będą przy zastosowaniu dalmierza w pracy profesjonalisty, a inne dla amatora.

 

 

Wyposażenie dodatkowe

Obok przydatnych etui, które oferują producenci do przechowywania urządzenia, które przyjmują różne formy (są na przykład takie zakładane na rękę, aby dalmierz był cały czas w pobliżu), producenci często wyposażają swoje urządzenia w dodatkowe elementy wspomagające pomiary.

Tarczki, czy inaczej tyczki to przedmiot pozwalający wykonać pomiar na duże odległości. Tarczki będą też przydatne w miejscu, gdzie nie mamy żadnego punktu odniesienia, jak ściana, słup czy drzewo. Za pomocą tarczki wyznaczymy taki punkt odniesienia.

Okulary pozwalają na poprawę kontrastu i lepszą widoczność plamki lasera, co pozwala na łatwiejsze wykonanie pomiarów, szczególnie przy dużych odległościach.

Statywy natomiast ułatwiają pomiary wysokości lub kątów (na przykład nachylenia dachu), a stopki przymocowane do obudowy dalmierz pozwalają na dokonywanie pomiarów od krawędzi czy narożników.

 

 

Najlepsze dalmierze laserowe w 2018 roku

 

Gdy już zapoznałeś się z najważniejszymi funkcjami dalmierzy, czas na dokonanie wyboru modelu najlepszego dla Ciebie. Poniżej prezentujemy pięć czołowych modeli opisując ich funkcje. Być może, któryś przypadnie Ci do gustu.

 

Nasze zalecenia

 

Leica Disto D210 783648

 

Leica Disto D210 783648 to niewielkie urządzenie przeznaczone do pomiarów we wnętrzach. Producent zanim wypuścił ten model na rynek, przetestował go w warunkach zbliżonych do placu budowy. Efektem tego powstało urządzenie, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym upadki, a także na rozmaite pyły i zanieczyszczenia. Minimalna odległość pomiaru, jaką możemy wykonać to 0,05 m a maksymalna to 80 m z dokładnością do 1 mm.

Ponadto model ten w łatwy sposób mierzy kubaturę, czy powierzchnię. Ma także możliwość sumowania poszczególnych pomiarów i przechowywania do 10 wyników. Wymiary tego urządzenia wynoszą: 114 mm, x 50 mm, x 27 mm, a ciężar to 126 g. Obsługa odbywa się za pomocą menu z klawiaturą. Zasilanie jest rozwiązane za pomocą 2 baterii typu AAA, które wystarczają na wykonanie 5000 pomiarów.

Wygodna stopka umożliwia dokonywanie pomiarów od krawędzi i narożników, a etui – opaska na rękę pozwala, aby dalmierz na budowie był zawsze pod ręką. Opinie o dalmierzach laserowych Leica Disto D210 783648 przekazują, że jest on wytrzymały na rozmaite skrajne temperatury i warunki pogodowe, jest pyło i wodoszczelny, funkcjonalny i prosty w obsłudze.

 

 

 

 

Bosch GLM 40 0601072900

 

Intuicyjną obsługę oferuje dalmierz Bosch GLM 40 0601072900. Oferuje on pomiar długości, powierzchni, czy kubatury. Zasięg pomiarów wynosi od 0,15 m do 40 metrów, a pomiary są dokonywane z dokładnością 1,5 mm, a niezawodność pomiarów jest opatrzona certyfikatem ISO. Wymiary urządzenia wynoszą długość 105 mm, szerokość 41 mm, wysokość 24 mm, oraz waga to 0,09 kg.

Trzyliniowy, podświetlany wyświetlacz zapewnia użytkownikowi dobrą czytelność,natomiast funkcja zapamiętania 10 pomiarów ułatwia dokonywanie pomiarów, bez ich zapisywania. A odporna na uderzenia obudowa ma również odporność na pyły i rozbryzgi wody. Model ten jest zasilany dwoma bateriami typu AAA, które wystarczają na dokonanie 5 tysięcy pomiarów.

Baterie znajdują się w kupowanym zestawie, podobnie jak pokrowiec na urządzenie. Według użytkowników, którzy posługują się tym urządzeniem, jest ono wytrzymałe i funkcjonalne. Cechuje go również łatwa obsługa i niska cena.  

 

 

 

 

Yato YT-73125 

 

Dwadzieścia dokonanych pomiarów zapamięta dalmierz Yato YT-73125. A w przypadku funkcji złożonych zapamiętuje pomiary składowe oraz wynik działania, co w efekcie rozszerza zapamiętane pozycje do 80, które urządzenie może przechować w swojej pamięci. Urządzenie może wykonywać pomiary długości odległości od 0,05 m do maksymalnych 40 m. Wykonanie pomiaru to zaledwie 0,5 sekundy, co wydatnie wpływa na tempo ich dokonywania, zwłaszcza, gdy wcześniej użytkownik dokonywał pomiarów taśmą mierniczą.

A możliwość umieszczenia dalmierza na statywie rozszerza jego możliwości miernicze. Model ten został wyposażony w takie funkcje, jak: pomiar ciągły, funkcje trygonometryczne, podstawowe działania matematyczne. Wszystko to jest pokazywane na czytelnym, podświetlanym wyświetlaczu o czteroliniowym ekranie. Kompaktowa obudowa i niska waga wynosząca 0,4 kg pozwoli na przechowywanie urządzenia w kieszeni podczas wizyty na budowie. Model ten również jest odporny na kurz i zachlapania i na wiele uszkodzeń mechanicznych.

Producent dołącza do urządzenia futerał. Według większości użytkowników model ten to dobry i tani dalmierz laserowy. Przyciski chodzą lekko, aczkolwiek z minimalnie wyczuwalnym oporem, wszystkie pomiary model wykonuje poprawnie, a podświetlany wyświetlacz jest doskonale czytelny.

 

 

 

 

Makita LD050P 

 

Makita LD050P oferuje użytkownikom klasę lasera 2 i dokładność pomiaru 2 mm. Wymiary tego modelu to długość 116 mm, szerokość 45 mm, i wysokość 29 mm, a ciężar wraz z bateriami to 100 g. Do urządzenia jest dołączony pokrowiec, który chroni je przed uszkodzeniem, a także jest wygodnym sposobem na jego przechowywanie.

Makita LD050P może wykonać pomiar pojedynczej odległości i pomiary ciągłe wraz z dodawaniem poszczególnych pomiarów. Możemy też tym urządzeniem dokonać pomiaru powierzchni i objętości, a także wykonać funkcje trygonometryczne 2 lub 3 punktowe. Maksymalnie dalmierz wykona pomiar odległości nie większej niż 50 m.

Mamy tu również funkcje zapamiętywania pomiarów, model ten jest przystosowany do zapamiętania pięciu pomiarów. Sprzęt ten jest zasilany dwoma bateriami 1,5 V typu AAA, a pełne baterie pozwalają na używanie dalmierza do trzech tysięcy pomiarów. Większość użytkowników uważa, że jest to sprzęt godny polecenia, posiada wszystkie niezbędne funkcje a jego cena zachęca do kupna.

 

 

 

 

Stanley TLM50 STHT1-7740

 

Nasz ranking dalmierzy laserowych zawiera również tani model, którego właścicielem możesz zostać za niewiele więcej jak 150 złotych. Jest to dalmierz laserowy Stanley TLM50 STHT1-7740, o dokładności pomiaru 3 mm. Zwarta i lekka konstrukcja w gumowej obudowie chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a równocześnie taki rodzaj obudowy dobrze trzyma się w dłoni.

Uruchomienie pomiaru to naciśnięcie jednego przycisku sterującego, a wynik natychmiast pojawia się na podświetlanym wyświetlaczu. Użytkownik może wykonać pomiary w zakresie od 0,15 m do maksymalnie 15 m. Gdy urządzenie nie jest używane przez chwilę, uruchamia się automatyczny wyłącznik, który chroni baterie urządzenia przed rozładowaniem.

A baterie pasujące do tego modelu to 2 sztuki modelu AAA, który producent dołącza do dalmierza. Według użytkowników jest to dobre urządzenie do budowy domu jednorodzinnego, a także dla początkujących adeptów laserowej sztuki pomiaru. Urządzenie jest nieskomplikowane, poprawnie wykonuje pomiary odległości, jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wyjątkowo tanie.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.67 out of 5)
Loading...