Młotowiertarki ranking

Ostatnio aktualizowane: 31.10.20

 

Planując remont w domu, warto zaopatrzyć się w nowoczesne narzędzia, które ułatwią wykonywanie prac budowlanych. Choć nie jest to najbardziej niezbędny sprzęt w mieszkaniu, dobra młotowiertarka na pewno ułatwi Ci prace instalacyjne. Zdaniem wielu specjalistów model Makita HR2470 to najlepsza tego typu maszyna na rynku, gdyż nadaje się do wiercenia, dłutowania oraz wiercenia udarowego. Duża moc i wysoka prędkość obrotowa są gwarancją szybkiej i efektywnej pracy. Równocześnie, nie musisz co chwila przerywać pracy, by ostudzić silnik. Sprzęt jest wyposażony w wiele udogodnień, które minimalizują ryzyko przegrzania. Użytkownik może w prosty sposób regulować szybkość obrotów wiertła, co pomoże dopasować tryb pracy do materiału, w którym wiercimy. Używanie młotowiertarki jest bardzo wygodne, gdyż rękojeść została wyłożona antypoślizgową matą, co gwarantuje pewne ruchy. Niewielka waga urządzenia sprawia, że nadgarstek nie przemęcza się w czasie pracy. Drugim, co do popularności sprzętem jest Bosch GBH 2-26 DFR 0611254768, który również posiada imponującą liczbę watów. Dzięki temu praca maszyny jest szybka, a silnik się nie przegrzewa.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką młotowiertarkę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Młotowiertarka to sprzęt, za pomocą którego wywiercisz otwory w każdym materiale, zarówno w ścianie, drewnie, czy aluminium. Takie urządzenie nadaje się również do kucia, jak i dłutowania. Jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się od siebie pod względem właściwości. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jaką młotowiertarkę wybrać.

 

 

Tryby pracy – jaka jest najlepsza młotowiertarka?

Wybierając młotowiertarkę, warto zwrócić uwagę na tryby pracy, jakie posiada dany model. Różne urządzenia charakteryzują się innymi funkcjami i trybami. Dlatego też każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wśród najpopularniejszych trybów pracy wyróżniamy:

kłucie – dedykowane jest do wykonywania otworów w ścianie, szczególnie tych przeznaczonych na kable elektryczne.

wiercenie udarowe  –  przeznaczone jest do wykonywania otworów w materiałach o dużej twardości.

wiercenie bez udaru – przeznaczone jest do wiercenia zarówno w drewnie, jak i metalu.

 

Moc

Bardzo ważną cechą każdej młotowiertarki jest jej moc. To od niej w dużej mierze, zależy wydajność oraz jakość naszej pracy. Ma ona również wpływ na długość pracy, szczególnie, gdy wykonujemy otwór w twardym materiale, jak np. w betonie.  Moc wpływa także na pobór energii urządzenia oraz jego częstotliwość udaru. Dla osób dopiero zaczynających pracę na takim sprzęcie, polecamy młotowiertarki o mocy nieprzekraczającej 1000 W. Osoby wprawione mogą zakupić sprzęt o wyższej mocy.

 

Energia udaru

Sama moc młotowiertarki jest bardzo ważna, jednak oprócz niej, wyróżniamy także moc samego udaru. Należy pamiętać, że im jest ona wyższa, tym urządzenie lepiej będzie sobie radzić z twardą powierzchnią. Tym samym, praca będzie wydajniejsza. Dlatego taki sprzęt można podzielić według trzech kategorii:

do 5 J – to modele przeznaczone dla osób dopiero zaczynających pracę z takim urządzeniem.

do 10 J – takie urządzenie przyda się podczas skuwania ścian.

do nawet 65 J – to wielofunkcyjny przyrząd, który sprawdzi się zarówno do wiercenia, jak i burzenia ścian.

 

Typ uchwytu

Młotowiertarki to urządzenia, które używamy nawet przez kilka godzin. Dlatego tak ważny jest komfort w trakcie wykonywania pracy. Z tego też powodu, bardzo ważnym elementem budowy takiego przyrządu, na który powinno się zwrócić naszą uwagę jest uchwyt. Wśród dostępnych na rynku modeli wyróżniamy takie uchwyty jak: SDS PLUS oraz SDS MAX. Pierwszy rodzaj to najpopularniejszy wariant. Średnica jego wynosi 10 mm. W przypadku drugiego modelu, średnica wynosi 18 mm i przeznaczony jest on do wykonywania ciężkich prac.

 

Częstotliwość udaru

Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto również zwrócić uwagę na samą częstotliwość udaru. Jest ona o tyle ważna, gdyż decyduje o wydajności sprzętu. Należy pamiętać, że im wyższa jest jej wartość, tym większa będzie efektywność pracy.

 

Obroty

Wybierając taki sprzęt, warto również zwrócić uwagę na obroty samej młotowiertarki. Modele dostępne na rynku dostępne są w wielu wariantach. Dlatego też można dostać taki sprzęt, który posiada możliwość regulacji liczby obrotów, co zdecydowanie przyda się w trakcie wiercenia w różnych materiałach. Ponadto warto również wybrać model, który ma możliwość zmiany kierunków obrotów. Jest to bardzo ważne, gdyż takie urządzenie można wówczas wykorzystywać, jako zwykłą wiertarkę.

 

Zasilanie

Decydując się na zakup młotowiertarki, koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy dwa sposoby: sieciowe oraz akumulatorowe. Pierwsze rozwiązanie jest najpopularniejsze. Przyda się w trakcie wykonywania ciężkich prac i występuje we wszystkich profesjonalnych modelach. Drugie natomiast polega na ładowaniu urządzenia za pomocą akumulatorów. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy dużo podróżujemy z przyrządem i wykonujemy lekkie prace.

 

Dodatkowe funkcje

Wybierając takie urządzenie, jakim jest młotowiertarka, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie posiada dany model. Wśród nich wyróżniamy zmianę ustawień drgań. Za pomocą specjalnych przycisków możemy zredukować drgania, co przyda się w momencie, gdy pracujemy z twardym materiałem.

 

 

Zestaw

W sklepach dostępne są modele pojedyncze, jak również te występujące w zestawach. Na komplet takiej młotowierki składają się wymienne końcówki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż za jego pomocą możemy wywiercić różnej wielkości otwory. Poza tym, takie urządzenie zapakowane jest w specjalne etui z rączką. Taki zestaw sprawdzi się więc nie tylko u amatorów, ale również osób, które pracują z takim urządzeniem zawodowo. Transportowanie takiego przyrządu będzie również o wiele wygodniejsze i nie musimy się już więcej obawiać pogubionych elementów.

 

Młotowiertarki w dobrych cenach

Cena młotowiertarki zależy nie tylko od producenta, ale przede wszystkim od jej wydajności, na którą wpływa wiele czynników, takich jak moc, czy liczba udarów. Dlatego najtańsze modele to takie, których te cechy mają dość niskie wartości i nie sprawdzą się w przypadku wykonywania cięższych prac. Cena takiego urządzenia może wynosić około 300 złotych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą urządzenia o wyższej mocy. Najlepsza młotowiertarka to taka, która sprawdzi się w każdych warunkach. Taki model jednak kosztuje dużo więcej. Koszt jego zakupu może wynieść nawet do 1000 złotych.

 

 

Najlepsze młotowiertarki w 2020 roku

 

Gdy masz potrzebę w domu zrobić małe naprawy, lub po prostu z zamiłowania jesteś majsterkowiczem, z pewnością przyda Ci się dobra i tania młotowiertarka. Jeśli więc rozglądasz się za nowym sprzętem tego typu, to dobrze trafiłeś. Wybraliśmy pięć czołowych modeli i poniżej przedstawiamy ranking młotowiertarek abyś mógł się zapoznać z ich cechami i funkcjami i wybrać do zakupu najlepszą dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Makita HR2470

 

Pierwszy z prezentowanych modeli to Makita HR2470. Sprzęt ten nadaje się zarówno do wiercenia jak i wiercenia udarowego oraz dłutowania. Najważniejsze cechy tego modelu to moc 780 W, prędkość obrotowa wiertła do 1100 obrotów na minutę, częstotliwość udarów do 4500 na minutę, maksymalna energia udaru 2,7 J.

Ta młotowiertarka ma jeden bieg, ale użytkownik ma możliwość regulacji obrotów wiertła. Maksymalna średnica wiercenia w stali wynosi 13 mm, w betonie 24 mm, w drewnie 32 mm, a maksymalna średnica wiercenia wiertłem koronowym wynosi 65 mm.

Użytkownik może też zainstalować narzędzie w uchwycie SDS-Plus pod wieloma kątami w 40-sto stopniowej skali ustawień.  Ponadto model ten został wyposażony w sprzęgło przeciążeniowe i tym sposobem wiertarka ma zabezpieczenie przed przegrzaniem i wydłuża żywotność młotowiertarki. Makita HR2470 została również wyposażona w antypoślizgową rękojeść.

Całkowita waga tego modelu wynosi 2,6 kg, co sprawia, że użytkownik bez trudu nią manipuluje. Użytkownicy przekazują, że jest to idealny sprzęt do montowania instalacji elektrycznej, dzięki możliwości użycia korony do puszek 65 mm. Uchwyt typu SDS-plus pozwala na szybką i wygodną wymianę wierteł. Jest to dobre narzędzie za rozsądną cenę.

Makita HR2470 to młotowiertarka o mocy 780 W. Ma ona uchwyt SDS+. Sprzęt waży ok. 2,6 kg, można ją przechowywać w dołączonej do zestawu walizce.

Zalety
Lekkość:

Ponieważ urządzenie niewiele waży, jest ono wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. Trzymająca je dłoń nie męczy się za szybko, w efekcie czego nie trzeba często robić przerw na odpoczynek.

Długi przewód:

Młotowiertarka jest zasilana sieciowo, ale nie ogranicza swobody ruchów jej użytkownika. Wszystko ze względu na kabel o długości 2 m.

Praktyczność:

Sprzęt można wykorzystać zarówno przy lekkich, jak i nieco cięższych pracach remontowych. Pozwala on na wiercenie nie tylko w drewnie, ale i w twardszych materiałach, takich jak beton czy stal. Z pomocą młotowiertarki można także podkuwać płytki.

Wygodny uchwyt:

Uchwyt produktu został wyprofilowany w taki sposób, aby dobrze leżał w dłoni. Dodatkowo został on pokryty antypoślizgowym materiałem. Takie rozwiązanie daje pewny chwyt i eliminuje ryzyko niespodziewanego wypadnięcia urządzenia z rąk, co mogłoby spowodować jego uszkodzenie.

Bezpieczeństwo użytkowania:

Sprzęt został wyposażony w sprzęgło przeciążeniowe. Zabezpiecza ono młotowiertarkę przed spaleniem w przypadku zablokowania wiertła.

Wady

 

 

 

 

Bosch GBH 2-26 DFR 0611254768

 

Kolejny model, Bosch GBH 2-26 DFR 0611254768, to młotowiertarka o mocy znamionowej 800 W., oraz prędkości obrotowej 900 obrotów na minutę. Częstotliwość udarów na minutę tu wynosi 4000, a maksymalna energia pojedynczego udaru to 3 J.

Producent określa maksymalną średnicę wiercenia w stali na 13 mm, a w betonie 26 mm, natomiast dla wiertła koronowego jest to 68 mm. Użytkownik po zakupie znajdzie dodatkowe wyposażenie, na które składa się szybkozmienny uchwyt SDS-Plus, uchwyt boczny, szybkozmienny uchwyt zaciskowy i ogranicznik głębokości wiercenia.

To wszystko, wraz z młotowiertarką, jest zapakowane w walizce z tworzywa sztucznego. Sama wiertarka posiada kilka udogodnień i zabezpieczeń, do których należą: beznarzędziowa wymiana uchwytu SDS-plus na szybkozaciskowy uchwyt wiertarski, blokada obrotów do dłutowania czy tulejka kulkowa zapobiegająca zerwaniu kabla. Model ten również posiada sprzęgło przeciążeniowe, chroniące przed przegrzaniem w trakcie pracy.

Dodatkowo komfortu i bezpieczeństwa pracy dodaje miękka wykładzina Softgrip na rękojeści głównej. Waga kompletnego urządzenia wynosi 2.9 kg. Użytkownicy przekazują pozytywne opinie o młotowiertarkach Bosch GBH 2-26 DFR 0611254768 pisząc, że temu modelowi nigdy nie brakuje mocy. Daje sobie radę ze zbrojonym betonem i świetnie się nadaje do małych prac w domu, jak i do prac profesjonalnych.

Bosch GBH 2-26 DFR 0611254768 to młotowiertarka o mocy 800 W. Wyposażono ją w uchwyt SDS+. Urządzenie waży 3 kg. Można je bezpiecznie przechowywać w dołączonej walizce.

Zalety
Płynna regulacja prędkości obrotowej:

Prezentowany model pozwala użytkownikowi na płynne regulowanie prędkości obrotowej. To daje możliwość szybkiego i efektywnego wiercenia nawet w bardzo twardej powierzchni.

Wysoka wydajność dłutowania:

Energia udaru sprzętu wynosi 2,7 J, dlatego z pomocą urządzenia wykonanie nawet ciężkich i trudnych prac remontowych nie stanowi żadnego problemu.

Zabezpieczenie przed zerwaniem kabla:

Młotowiertarkę wyposażono w specjalną tulejkę kulkową. Stanowi ona doskonałą ochronę przed przypadkowym zerwaniem przewodu zasilającego, co jest bardzo niebezpieczne.

Funkcjonalność:

Urządzenie umożliwia nie tylko wiercenie, ale i dłutowanie. Ma ono stosunkowo dużą moc i uchwyt pozwalający na szybką wymianę osprzętu. Dlatego produkt jest odpowiedni również dla profesjonalnych pracowników budowlanych.

Wytrzymałość:

Młotowiertarkę wykonano z dobrej jakości materiałów, więc jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Wady
Brak przegródek w walizce:

Konsumenci zauważyli, że w przeznaczonej do przechowywania sprzętu walizce nie ma zamykanych przegródek. Dlatego umieszczone w niej wiertła mogą się zgubić.

 

 

 

 

Clema PRWG 26 GEO

 

Celma PRWG 26 GEO, to model młotowiertarki o mocy 850 W i z maksymalną prędkością obrotową na minutę 900 obrotów. Energia jednego udaru wynosi 3 J, a częstotliwość na minutę to maksymalnie 4600.

Wiertarka pozwala na wydajne wiercenie we wszystkich materiałach, przy czym maksymalna średnica wiercenia w betonie wynosi 26 mm. Uchwyt SDS Plus zapewnia łatwą i szybką wymianę wiertła, oraz pewne zamknięcie wiertła w uchwycie. W modelu tym użytkownik może płynnie ustawić położenie dłuta.

Uchwyt główny, dla komfortu pracy, oraz bezpieczeństwa użytkownika, został pokryty warstwą gumy. Natomiast rękojeść boczna ma zastosowany system tłumienia drgań, dzięki któremu dłoń i nadgarstek pracownika nie jest narażona na uszkodzenia. Oczywiście jest tu możliwość wiercenia bez udaru lub z udarem, możliwość podkuwania, a także zmiana obrotów urządzenia z prawych na lewe.

Celma do urządzenia i osprzętu dołącza specjalną walizkę z tworzywa. Według klientów, którzy używają tego modelu jest to bardzo wytrzymała i funkcjonalna wiertarka. Nie przegrzewa się, wymiana wierteł jest dziecinnie prosta, i wiertła są dobrze i pewnie osadzone.

Sprzęt Celma PRWG 26 GEO ma uchwyt SDS+. Ta dobra młotowiertarka do 500 zł wyróżnia się mocą znamionową o wartości 800 W. Waży ona 2,5 kg, a zestaw zawiera specjalną walizkę transportową.

Zalety
Komfortowe użytkowanie:

Urządzenie pozwala na regulację prędkości obrotowej i ustawienie kąta pracy dłuta. Dodatkowo sprzęt ma specjalną osłonę przeciwpyłową oraz wygodny przycisk łącznika. Wszystko to znacząco podwyższa komfort użytkowania.

Dodatkowa rękojeść:

Producent dołączył do kompletu dodatkowy uchwyt, który można zamontować w dowolnej pozycji, ułatwiając sobie w ten sposób pracę.

Wielofunkcyjność:

Młotowiertarka służy nie tylko do wiercenia, ale również do przebijania i dłutowania, przede wszystkim w betonie, cegle i kamieniu.

Sprzęgło bezpieczeństwa:

Ponieważ powyższy model wyposażono w sprzęgło bezpieczeństwa, można uniknąć groźnych w skutkach wypadków podczas pracy (spowodowanych np. zablokowaniem wiertła).

Wady
Położenie przycisku zmiany kierunku pracy:

Urządzenie ma przycisk pozwalający na zmianę kierunku wiercenia czy dłutowania. Został on jednak umieszczony przy włączniku, dlatego łatwo można o niego zahaczyć.

 

 

 

 

Hitachi DH26PC

 

Przedostatni model opisywany, to młotowiertarka Hitachi DH26PC, wyposażona w funkcję wiercenia, wiercenia udarowego, oraz podkuwania. Ten model ma moc 800 W, a jego prędkość obrotowa wynosi 1100 obrotów na minutę, natomiast częstotliwość udaru to 4300 uderzeń na minutę, a energia udaru wynosi 3,2 J.

Użytkownik ma możliwość wyboru obrotów w prawo lub lewo, a także wyboru prędkości obrotów. Dodatkowo producent wyposażył swój produkt w sprzęgło bezpieczeństwa, dbające o nieprzegrzanie się urządzenia podczas pracy.

W stosunku do poprzedniego modelu został udoskonalony mechanizm udarowy, system stabilizacji ciśnienia wewnętrznego, a także regulacja prędkości obrotowej, która obecnie jest elektroniczna. Do zestawu z młotowiertarką klient otrzymuje rękojeść boczną, oraz głębokościomierz.

Wyposażenie dodatkowe, wraz z wiertarką, jest dostarczane w wygodnej walizce z tworzywa sztucznego. Według użytkowników jest to bardzo dobry i wytrzymały sprzęt, który za niewielkie pieniądze może obsłużyć wszystkie prace domowe i wokół domu. Użytkownicy chwalą nie tylko wytrzymałość, ale także łatwość użycia tego modelu.

Młotowiertarka Hitachi DH26PC to sprzęt o mocy 800 W i wadze 2,8 kg. Powyższy model został wyposażony w uchwyt SDS+, jak również walizkę transportową.

Zalety
Łatwy montaż wiertła:

Aby wykonać otwory w drewnie czy betonie, należy zamontować odpowiednie wiertło. To nie sprawia problemów, gdyż wystarczy jedno pchnięcie ręką, aby znalazło się ono we właściwym miejscu.

Innowacyjność:

Młotowiertarka wykorzystuje kilka nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie wewnętrznego mechanizmu kontroli ciśnienia. Zapewnia on sprawny przepływ powietrza z obudowy, stabilizuje też pracę udaru.

Niewielkie wibracje:

Ponieważ urządzenie wyposażono w system antywibracyjny, drgania podczas wiercenia są mniej wyczuwalne niż zwykle. To sprawia, że trzymająca sprzęt dłoń nie męczy się za szybko.

Wady
Cena:

Młotowiertarka kosztuje ok. 600 zł. Dla wielu konsumentów ta cena jest zbyt wygórowana, dlatego nie mogą oni pozwolić sobie na zakup przedstawionego modelu.

 

 

 

 

DeWalt DCH253M2

 

Ostatni z produktów jest równocześnie najdroższym modelem w zestawieniu. Sprawdźmy, czy jest to również najlepsza młotowiertarka. DeWalt DCH253M2 to model akumulatorowej młotowiertarki. Moc urządzenia wynosi 400 W, maksymalne obroty biegu jałowego to 1200 w ciągu minuty, liczba udarów na minutę wynosi 4500, a energia udaru to 2,1 J.

Zastosowany akumulator XR Li-Ion 18 V o pojemności 4,0 Ah gwarantuje wydajność, trwałość i długi czas pracy na jednym ładowaniu. Według specyfikacji maksymalna średnica wiercenia w drewnie wynosi 26 mm, w betonie 24 mm, a w metalu 13 mm.

Uchwyt SDS-Plus pozwala na szybką i łatwą wymianę narzędzia. Całkowita masa wiertarki wynosi 3,1 kg. Obszar roboczy oświetla lampka LCD, co korzystnie wpływa na widoczność podczas pracy. W standardowym wyposażeniu użytkownik otrzymuje 2 akumulatory Li-Ion XR, ładowarkę wielonapięciową XR, wielopozycyjną rękojeść boczną i mocny kufer transportowy.

Użytkownicy opisują ten model, jako niezawodny i niezastąpiony wszędzie tam, gdzie potrzeba mocnego urządzenia, a nie ma dostępu do energii elektrycznej.  Choć model jest drogi, to spełnia bardzo dobrze swoje zadanie.

Sprzęt DeWalt DCH253M2 ma uchwyt SDS+. Produkt waży 3,1 kg i można go przechowywać w dołączonej do zestawu walizce. Moc wspomnianej młotowiertarki to 400 W.

Zalety
Brak zasilającego przewodu:

Urządzenie jest zasilane akumulatorowo. Dlatego nie ma ono kabla, który mógłby ograniczać ruchy i utrudniać manewrowanie produktem.

Niski poziom wibracji:

Jak zapewnia producent, młotowiertarka ma najniższy w swojej klasie poziom wibracji. Nie tylko zwiększa to komfort użytkowania, ale i pozwala na dłuższą pracę bez konieczności robienia przerw.

Oświetlenie LED:

Sprzęt oświetla miejsce wiercenia czy podkuwania przy pomocy żarówki LED. To znacząco poprawia widoczność i ułatwia pracę.

Wady
Moc:

Moc młotowiertarki jest mniejsza niż w przypadku urządzeń zasilanych sieciowo, przez co może ona działać mniej efektywnie.

Konieczność ładowania akumulatora:

Po rozładowaniu akumulatora trzeba podłączyć go do ładowarki i wstrzymać pracę.

 

 

 

 

Jak dbać o młotowiertarkę?

 

Młotowiertarka to jedno z narzędzi bardzo cenionych przez osoby lubiące majsterkowanie. Tak jak o każde elektronarzędzie, tak również i o to trzeba odpowiednio dbać, by służyło jak najdłużej, a jego naprawy ograniczały się do niezbędnego minimum. Po lekturze naszego poradnika wiesz już, jaka młotowiertarka jest polecana. Niezależnie od tego, który z modeli wybierzesz powinieneś zadbać o jego konserwację oraz właściwe warunki przechowywania.

 

 

Trudne warunki pracy elektronarzędzi

Nie da się ukryć, że elektronarzędzia pracują w dużym zapyleniu. Na ich nieosłoniętych elementach może powstać warstwa zbitego pyłu, którą należy koniecznie usunąć.

Najbardziej niebezpieczne dla elektronarzędzi są jednak drobinki, które dostają się pomiędzy ruchome elementy. Mogą one powodować ich zacieranie, toteż po wykonanej pracy należy oczyścić narażone na uszkodzenia miejsca sprężonym powietrzem. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę wszystkie otwory wentylacyjne. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu tych elementów z pewnością unikniemy poważniejszych uszkodzeń sprzętu.

 

Smarowanie elektronarzędzi oraz inne metody konserwacji

Jedną z części młotowiertarki, która jest narażona na zanieczyszczenia jest wrzeciono. Ten element ma zwykle największą styczność ze źródłem pyłu, toteż w miarę możliwości warto się zaopatrzyć w specjalne osłony, które chronią tę część przed zanieczyszczeniami. Niestety, nawet najbardziej szczelna osłona nie daje nam pełnej gwarancji ochrony.

Aby dokładnie oczyścić wrzeciono można zastosować specjalny środek w sprayu. Przy pomocy cienkiej końcówki wpuść do wnętrza wrzeciona płyn. Wypływając wymyje on brud ze szczelin. W przypadku młotowiertarek i innych urządzeń udarowych warto po tej czynności posmarować końcówkę wiertła, bądź też dłuta specjalnym smarem. Dzięki temu zostanie złagodzone szkodliwe działanie tarcia, z którym mamy do czynienia w trakcie prac. 

 

 

Regularność przede wszystkim

Każda z czynności powinna być wykonywana regularnie. Tylko wtedy uda nam się utrzymać w dobrej kondycji nasze elektronarzędzia i uchronimy się przed kolejnym wydatkiem lub częstymi wizytami z różnego rodzaju serwisach.

 

Praca z elektronarzędziem oraz sposób jego przechowywania

Żadne z elektronarzędzi nie powinno być przechowywane w schowkach, gdzie panuje wilgoć. Przechowuj je w suchym pomieszczeniu, najlepiej zamknięte szczelnie w pudełku lub skrzynce. Podłączając zawilgotniałą maszynę do prądu narażamy ją na zwarcie. Stanowi to nie tylko zagrożenie dla samego sprzętu, ale również dla nas samych. W razie podejrzenia nagromadzenia wilgoci w urządzeniu odłóż maszynę na kilka dni do ciepłego, suchego schowka. Przed każdym użyciem warto również sprawdzać stan kabla zasilającego. Szczególną uwagę warto zwrócić na jego izolację. Pozbawione izolacji przewody również stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom już wiesz, jak odpowiednio zadbać o młotowiertarkę oraz inne elektronarzędzia i od teraz ich użytkowanie stanie się bardziej bezpieczne, a czas ich użytkowania znacznie się wydłuży.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status