Materace ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Materac – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021

 

Osoby, które chcą znaleźć najlepszy materac w 2021 roku serdecznie zapraszamy na naszą stronę, gdzie przygotowaliśmy dokładne opisy najbardziej popularnych modeli. Zyskały one najwięcej pozytywnych komentarzy konsumentów i są chętnie przez nich wybierane. Na pierwszy miejscu uplasował się produkt Hilding Fandango. Ze względu na to, że to model o średnim poziom twardości, z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie lubią spać na zbyt miękkim podłożu. Materac ma 7 stref twardości, które stanowią idealną podporę dla poszczególnych części ciała, m.in. odcinka szyjnego kręgosłupa czy łydek. Cechą wyróżniającą model jest świetna wentylacja, którą zapewnia umieszczona wewnątrz mata kokosowa. Z kolei drugie miejsce należy do produktu Janpol Demeter, który również jest średniej twardości. To idealny wybór dla alergików, ponieważ nie dopuszcza do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Do zestawu dołączony jest specjalny pokrowiec pozwalający zachować czystość materaca. Jeżeli to ten produkt bardziej Cię zainteresował, na naszej stronie z łatwością odnajdziesz jego dokładniejszy opis, który samodzielnie przygotowaliśmy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wewnątrz materaca znajdują się sprężyny kieszeniowe, które zapewniają punktową elastyczność. To model o podwyższonej twardości odpowiedni dla osób, które nie lubią spać na miękkim podłożu. W komplecie otrzymujemy pokrowiec o antyalergicznych właściwościach.

Wady

Po rozpakowaniu produkt należy wywietrzyć, inaczej przez całą noc będzie wyczuwalny specyficzny zapach, który utrudnia spokojny sen i może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból głowy lub nudności.

Podsumowanie

Model ma 7 stref twardości, dlatego zapewnia świetne podparcie dla kręgosłupa. Materac został wzmocniony filcem amortyzującym sprężyny oraz matą kokosową, która zapewnia cyrkulację powietrza. Produkt wypełniono pianką Flexi Foam, dlatego dostosowuje się do kształtu naszego ciała. To zapewnia komfortowy wypoczynek.

Drugi wybór

Zalety

Ten średniej twardości model wykonany jest z lateksu, polecanego w szczególności osobom cierpiącym z powodu alergii. Jest wygodny i nie obciąża kręgosłupa. Z uwagi na swoją budowę może być wykorzystywany jako materac rehabilitacyjny. Użytkownicy chwalą materac za jego wytrzymałość i estetyczny wygląd.

Wady

Zdaniem konsumentów wysoka cena produktu może zniechęcić do zakupu, a przeciez produkt ma wiele zalet.

Podsumowanie

Produkt uznawany jest przede wszystkim za wygodny w użyciu. Taka ocena dokonywana jest nie tylko ze względu na komfort snu. Wygoda to również możliwość samodzielnego zdjęcia pokrowca materaca i wyprania go w pralce, bez konieczności angażowania drogich specjalistów.

Rozważ też

Zalety

Lateksowe wnętrze materaca chroni przed drobnoustrojami, co czyni go idealnym dla dzieci z alergią. Jego pokrowiec nasączono olejkiem z aloesu, dzięki czemu zapewnia większą dbałość o skórę dziecka. Posiada atest producenta „bezpieczny dla dziecka”.

Wady

Zdaniem użytkowników materac mimo oznaczenia „średnio twardy” jest stosunkowo miękki. Odkształca się wraz z czasem używania i niechętnie wraca do pierwotnego kształtu. Używanie prześcieradeł z gumką podnosi rogi materaca, co wygląda nieestetycznie.

Podsumowanie

Dobre oceny modelu Hevea Baby uzasadniają jego dobra jakość i niska cena. Producent zapewnia możliwość wyboru pomiędzy kolorowymi pokrowcami, rodem z bajkowych krain Disneya, co idealnie pasuje do dziecięcego pokoju.

 

 

Jaki materac kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Obecnie wiele osób cierpi na problemy ze snem. Coraz częściej leżymy bez ruchu w swoich łóżkach i odliczamy minuty do porannego budzika. Dlaczego tak się dzieje? Jak odkryli naukowcy, problem może być związany z tym, na czym śpimy. Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale materac w naszym łóżku jest wyjątkowo istotny i to w dużej mierze od niego zależy, czy się wysypiamy. Właśnie dlatego, przy leczeniu bezsenności, bardzo często polecana jest zmiana materaca. Zatem, jeśli opisany problem jest Ci bliski lub po prostu zastanawiasz się nad nowym zakupem, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Przedstawiamy w nim kilka porad, które podpowiedzą Ci, jaki materac wybrać.

Twardy czy miękki – jaki materac jest najlepszy?

Najważniejszym zadaniem jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa. Z tego powodu musi być on specjalnie dostosowany do twojego wzrostu i wagi. Tylko wtedy będziesz mógł się na nim swobodnie ułożyć. Niezwykle popularnym przekonaniem jest to, że im materac jest twardszy, tym jest on lepszy. Ten błędny pogląd ma swoje korzenie w czasach, gdy do produkcji używano materiałów słabej jakości. Były nimi trawy morskie, włókna kokosowe i bardzo twarde sprężyny.

Wtedy twardość oznaczała trwałość oraz wysoką jakość. Jednak mit ten został dawno obalony. Naturalnie, jeśli łatwiej jest Tobie zasnąć na twardym materacu, to właśnie taki powinieneś zakupić. Podobnie, gdy preferujesz miękkie podłoże. Należy jednak pamiętać, że zbyt miękki materac może się zapadać, co obniży komfort snu. Pamiętaj zatem, że twardość modelu nie ma wpływu na jego zdrowotność, a jedynie na Twoją wygodę. Najczęściej wybierane są materace ani za twarde ani za miękkie, po prostu dopasowujące się do krzywizny ludzkiego kręgosłupa.

W kwestii twardości materaca wielu lekarzy poleca, aby osoby o większej wadze spały na modelach twardszych, które nie będą się wgniatać pod ich ciężarem. Z kolei osoby lżejsze na tych bardziej miękkich. Istnieje rozgraniczenie twardości modeli do 80 kg (oznaczone jako H2 i H3).

 

Odpowiednie wymiary materaca

Najistotniejszą rzeczą, o którą musisz zadbać są odpowiednie wymiary materaca. Musi być on dopasowany do Twojego wzrostu oraz wagi, a także samego stelaża, który posiadasz lub chcesz kupić. Zwróć uwagę, czy zakupiony model jest o minimum 20 cm dłuższy od osoby, dla której jest przeznaczony. Zapewni to komfort podczas snu oraz prawidłowe ułożenie kręgosłupa, dzięki czemu pomoże to skorygować wady postawy.

 

Materac dostosowany do pozycji snu

Ważną rolą, jaką musi spełnić każdy materac jest zdolność dopasowania się do pozycji w jakiej śpimy. Jeśli zatem najczęściej przyjmowaną przez Ciebie pozycją jest spanie na boku, to Twój materac musi być wyjątkowo elastyczny. Dzięki temu dopasuje się on do przyjętej pozycji. Co więcej, sprawi to, że wystające części ciała, jak ramiona i biodra zagłębią się w materac, a kręgosłup przejmie linię prostą. Jest to wyjątkowo istotne dla zachowania poprawnej postawy. Podczas zakupu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno. Istotne jest również to, czy nie przylega on nadmiernie do materaca.

Zadbanie o te czynniki jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla osób cierpiących na przewlekłe bóle mięśni i kończyn. Ponieważ sen jest czasem odpoczynku i zebrania sił, musimy upewnić się, że również nasz kręgosłup ma okazję do regeneracji. Zatem, jeśli często zmieniasz pozycję podczas spania, to zalecany będzie zakup modelu, który aktywnie dopasowuje się do zmian pozycji.

 

Czy konsultacja z lekarzem przed zakupem materaca jest konieczna?

Jeśli borykasz się z przewlekłymi bólami kręgosłupa, mięśni czy kończyn, to przed zakupem materaca powinieneś skonsultować się z ortopedą. Na pewno doradzi Ci, jaki model i o jakiej twardości, będzie dla Ciebie najlepszy. Jest to spowodowane tym, że odpowiednio dobrany materac, może pomóc w przeciwdziałaniu Twoim dolegliwościom. Jeśli jednak wybierzesz produkt niepasujący do Twojego schorzenia czy wady postawy, możesz je pogłębić. Co więcej, jeśli chorujesz na alergię lub posiadasz jakieś uczulenia, również powinieneś skonsultować się z lekarzem. Sugerowane jest wcześniejsze upewnienie się czy materiał, z którego zrobiony jest materac jest dla Ciebie bezpieczny.

Jakie wypełnienie materaca jest najlepsze: lateks, sprężyna czy pianki?

Kolejnym istotnym wyborem, przed którym muszą stanąć konsumenci jest decyzja dotycząca wypełnienia materaca. To, co znajduje się wewnątrz, ma przekład na komfort snu oraz zdrowie. Celem wypełnienia jest zagwarantowanie odpowiedniego podparcia dla Twojego kręgosłupa, co zapewni mu możliwie najzdrowsze ułożenie. Na rynku dostępne są modele kieszeniowe, które zostały wykonane na podstawie sprężyn. Takie materace gwarantują dużą ilość elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa.

Co więcej, bardzo dobrze dostosowują się do kształtu ludzkiego ciała. Zatem im więcej sprężyn w naszym materacu, tym większy komfort snu. Innym dostępnym rodzajem materiału wypełniającego jest pianka lateksowa, która jest mieszanką syntetycznego lateksu z naturalnym mleczkiem z drzewa kauczukowego. Zaletą tego modelu jest proces ciągłej wentylacji oraz jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dzięki temu, idealnie sprawdzi się na łóżku alergika czy małego dziecka.

Materace z lateksowym wypełnieniem dobrze dopasowują się do kształtu ludzkiego ciała, co zapewnia wysoki komfort podczas snu. Trzecim i ostatnim rodzajem są modele piankowe. Cechują się one wysoką elastycznością, którą zwiększają wraz ze wzrostem temperatury. Dzieje się tak za sprawą wysokiej jakości pianki poliuretanowej, z której są wykonane.

 

Materac do sypialni dla dwojga

Dużym problemem jest zakup dobrego materaca dla pary do dwuosobowego łóżka. Po pierwsze musisz podjąć decyzję, czy wolisz kupić jeden duży model czy dwa mniejsze, które połączysz w łóżku. Dwa oddzielne materace mogę się niestety nie zmieścić na jednym łóżku. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zakup dużego modelu, który jest przedzielony.

Bardzo często takie sprzęty posiadają rozdzielenie na część kobiecą i część męską. Oznacza to, że poszczególne strefy są specjalnie dopasowane do anatomii płci. Część przeznaczona dla kobiet jest nieco bardziej miękka, z kolei ta przeznaczona dla mężczyzn twardsza. Takie rozwiązanie na pewno zagwarantuje Tobie i Twojej drugiej połówce komfort podczas snu.

 

Materace w dobrych cenach

Cena materacy zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i twardość. Ceny modeli z wypełnieniem sprężynowym zaczynają się już od 400 zł. Najdroższe są materace wykonane z pianki termostatycznej, ich ceny sięgają nawet 4000 zł. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest Twoje zdrowie i komfort. Niestety spanie na materacu źle dopasowanym do Twojego kręgosłupa może zaowocować wadami postawy oraz przewlekłymi bólami. Dlatego lepiej zainwestować w dobrze dopasowany materac, który nie wyrządzi szkód kręgosłupowi.

 

 

Najlepsze materace w 2021 roku

 

Dobry wypoczynek w nocy to podstawa. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego materaca, który sprawi, że rano wstaniemy pełni energii i gotowi do działania. Zachęcamy do przeczytania naszego rankingu, gdzie spróbujemy podpowiedzieć jak dobrać dobry i tani materac.

 

Nasze zalecenia

 

Materac Hilding Fandango            

 

Hilding Fandango to materac kieszeniowy o podwyższonej twardości. Produkt jest dostępny w kilku rozmiarach, np.: 120 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm i 90 cm x 200 cm. Opisywany model wypełniono pianką Flexi Foam, która jest wyjątkowo elastyczna i wytrzymała. W zestawie znajduje się pokrowiec antyalergiczny, który można prać w pralce.

Wewnątrz materaca jest mata kokosowa, która zapewnia przewiewność, a jednocześnie odpowiednią sztywność. Tego typu rozwiązanie zapobiega też rozwojowi roztoczy. Produkt doskonale dopasowuje się do kształtu ciała leżącej na nim osoby, na co wpływa m.in. obecność 7 różnych stref twardości. Ze względu na zastosowanie sprężyn kieszeniowych model jest trwały i gwarantuje elastyczność punktową.

Według konsumentów produkt Hilding Fandango jest idealnym wyborem dla osób o dużej wadze oraz tych lubiących spać na stosunkowo twardym podłożu. Ponieważ to materac dwustronny możemy go dowolnie obracać. Wszystkie materiały wykorzystane do produkcji przedstawionego modelu są antyalergiczne i nie mają żadnych szkodliwych substancji.

Materac Hilding Fandango jest dostępny w kilku rozmiarach (m.in.: 90 cm x 200 cm, 120 cm x 200 cm i 180 cm x 200 cm). To model kieszeniowy, który ma 7 stref twardości. Produkt wypełniono pianką Flexi Foam, wewnątrz umieszczono też specjalną matę kokosową.

Zalety
Pokrowiec w zestawie:

Wraz z materacem otrzymujemy praktyczny pokrowiec, który można prać w pralce w przypadku zabrudzenia (maksymalna temperatura to 60 st. C).

Elastyczność punktowa:

Z uwagi na zastosowanie sprężyn kieszeniowych produkt zapewnia punktową elastyczność. Materac ma 7 stref twardości i gwarantuje dobre podparcie pleców, dlatego możemy obudzić się bez bólu kręgosłupa.

Idealny dla alergików:

Model powstał z antyalergicznych materiałów, które nie mają szkodliwych substancji. Ze względu na kokosową matę wewnątrz materaca nie rozwijają się roztocza.

Dwa poziomy twardości:

Produkt jest dwustronny, każda ze stron różni się poziomem twardości. Możemy dowolnie obracać model zależnie od potrzeb.

Gwarancja spokojnego snu:

Materac dopasowuje się do kształtu ciała i pozwala spokojnie przespać całą noc.

Wady
Niewygodne zdejmowanie pokrowca:

Zdejmowanie i ponowne zakładanie pokrowca według części użytkowników jest trudne (nawet mimo praktycznego zamka błyskawicznego) i czasem trzeba prosić drugiego domownika o pomoc.

 

 

 

 

Materac Janpol Demeter

 

2.Janpol DemeterNasze zestawienie kontynuujemy materacem polskiej produkcji, Janpol Demeter. Produkt ten wykonany jest z lateksu, czyli lekkiej pianki na bazie naturalnego mleczka kauczukowego. Materace lateksowe to doskonały wybór dla osób z alergiami, gdyż jest to materiał bardzo higieniczny, który nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów czy bakterii.

Opisywany produkt ma wysokość wkładu wynoszącą 16 cm, natomiast jego wysokość całkowita to 18 cm. Jest on średniej twardości. Do wyboru mamy twardość H2 lub H3.  Decydując się na ten model mamy możliwość otrzymania pokrowieca Jersey. Jest on wykonany z bardzo przyjemnej w dotyku pikowanej tkaniny.

Użytkowników powinna też ucieszyć informacja, że możemy go samodzielnie zdjąć i wyprać w pralce w temperaturze do 60° Celsjusza. Dodatkowo posiada on Certyfikat Oeko – Tex 100. Producent podaje, że materac ten możemy wykorzystać jako materac rehabilitacyjny, możemy też położyć go na stelażach regulowanych.

Osoby, które zakupiły ten produkt przekazują, że jest on przede wszystkim bardzo wygodny. A po przespanej nocy nie wstajemy z bólem kręgosłupa. Dodatkowo opinie mówią, że materac jest wytrzymały i ładnie się prezentuje.

Janpol Demeter to lateksowy materac o wysokości 18 cm. Dostępny jest on w klasie twardości H2 i H3. Jest to model jednoosobowy, gdyż jego wymiary wynoszą 90 cm x 200 cm.

Zalety
Nie uczula:

Ponieważ produkt ten wykonany jest z lateksu nie uczula. W efekcie jest to doskonała propozycja dla alergików. Nie można też zapomnieć, że model ten nie wchłania zabrudzeń, a więc nie musimy obawiać się o rozwój bakterii.

Pokrowiec:

W zestawie znajduje się pokrowiec wykonany z bardzo przyjemnej w dotyku, pikowanej tkaniny. Element ten jest bezpieczny, posiada Certyfikat Oeko – Tex 100. Poza tym można go bez obaw zdjąć, a następnie uprać w temperaturze 60 st. C, usuwając w ten sposób wszelkie bakterie.

Materac rehabilitacyjny:

Model ten możemy z powodzeniem wykorzystać, jako materac rehabilitacyjny. Doskonale dopasowuje się do stelaży regulowanych, a jeśli z powrotem przeniesiemy go na proste łóżko, wróci do poprzedniej formy.

Wygoda:

Wśród osób, które zakupiły ten model jest wielu zadowolonych konsumentów, którzy potwierdzają, że noc spędzona na tym materacu pozwala zapomnieć o bólach kręgosłupa.

Wady
Rozmiar:

Chociaż producent podaje, że to model o wymiarach 140 cm x 200 cm, zdarza się, że niektóre produkty są nieco mniejsze. W efekcie między stelażem i materacem może powstać niewielka szczelina.

 

 

 

 

Materac Hevea Baby

 

3.Hevea BabyJeśli szukasz odpowiedniego materaca dla swojej pociechy, może zainteresować Cię produkt Hevea Baby. Ten model jest o średniej twardości. Z powodu jego budowy, będzie on odpowiedni dla alergików. A to dlatego, że jego wnętrze składa się z przewiewnego lateksu o wysokości 8 cm.

Nie przepuści ona żadnych bakterii czy drobnoustrojów. Całość materaca, wraz z pokrowcem, który również posiada właściwości antyalergiczne, wynosi 9 cm. Dołączony do produktu pokrowiec ALOE VERA został nasączony olejkiem z aloesu, dzięki temu dodatkowo zadbamy o delikatną skórę naszego dziecka.

Producent, by dogodzić naszym maluchom oferuje zakup materaca w pokrowcu Disneya, lub Kubusia Puchatka. Komfortem dla rodzica jest to, że może on zdjąć pokrowiec i wyprać go w domu, w temperaturze 60° Celsjusza.

Najważniejsze jednak jest to, że wszystkie elementy zarówno materaca, jak i pokrowca posiadają atest producenta „Bezpieczny dla Dziecka”. Konsumenci w swoich komentarzach informują, że materac bardzo ładnie się prezentuje. Jest dobrej jakości oraz można go nabyć za przystępną cenę.

Hevea Baby to lateksowy materac dla dzieci. Posiada on atest „Bezpieczny dla Dziecka”. Produkt ma wymiary 140 cm x 70 cm, natomiast jego wysokość wynosi 9 cm.

Zalety
Antyalergiczny:

Produkt wykonano z lateksu, który polecany jest szczególnie alergikom. Materiał ten nie uczula i uniemożliwia rozwój bakterii i drobnoustrojów. Dlatego to najlepszy wybór dla alergików.

Pokrowiec:

Do zestawu dołączony został pokrowiec ALOE VERA. Jest to jedno z najciekawszych rozwiązań, jakie znajdziemy teraz na rynku. Materiał pokrowca został nasączony olejkiem z aloesu, który jest niezwykle delikatny, koi podrażnienia i nie uczula.

Bezpieczeństwo:

„Bezpieczny dla Dziecka” to wyróżnienie, jakim może pochwalić się prezentowany materac. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu maluszkowi maksimum bezpieczeństwa, a ten produkt z całą pewnością jest jego gwarancją.

Cena:

Jest to tani materacyk dla dzieci, zwłaszcza jeśli uwzględnimy jego solidność wykonania, dołączony do zestawu pokrowiec oraz sam materiał, z jakiego materac został wyprodukowany.

Wady
Tylko dla dzieci:

Jest to materac do łóżek niemowlęcych, który nie wytrzymuje zbyt dużego obciążenia.

 

 

 

 

Materac M&K Foam Koło Estrella Lux

 

5.M&K Foam Koło Estrella LuxM&K Foam Koło Estrella Lux to również materac sprężynowy. Warto podkreślić, że jest to produkt polski. Tak jak opisywany wyżej produkt, i ten ma umieszczone sprężynki w osobnych kieszeniach. Taka budowa powoduje, że podczas użytkowania materac nie będzie skrzypiał czy zgrzytał. Na jednym metrze kwadratowym znajdziemy 270 sprężyn o średnicy 6 cm.

Oprócz sprężynek, materac posiada przekładkę oraz siatkę tapicerską, które powodują umocnienie całej konstrukcji. Dodatkowo, dla wygody, producent wykończył ten model 30 mm warstwą lateksu. Całość ma około 19 cm wysokości. Ciekawą opcją dostępną dla klientów jest możliwość dobrania odpowiedniego do własnych potrzeb pokrowca.

Oczywiście większość dostępnych pokrowców możemy dowolnie zdejmować i prać w pralce. Producent posiada w swojej ofercie ochraniacze typu: lato/zima z owczą wełną i bawełną oraz alergik, przeznaczoną dla osób z alergiami, Aloe Vera, który nawilża skórę i działa antybakteryjnie czy Silver Active wykonany z tradycyjnej bawełnie.

Dodatkowo są jeszcze dostępne pokrowce Soya z włóknami sojowymi i strukturą podobną do jedwabiu, Ultraphil zapobiegający poceniu się i Tencel, który odprowadza bardzo szybko wilgoć. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nowe-inne pokrowce nie zostały dodane do oferty. Użytkownicy wskazują, że jakość wykonania materaca jest bardzo wysoka.

M&K Foam Koło Estrella Lux to model wyposażony w aż 270 sprężyn o średnicy 6 cm. Materac ma wysokość równą 19 cm. Jest to produkt o wymiarach 160 cm x 200 cm.

Zalety
Konstrukcja:

Materac składa się z kieszeni, w których zostały umieszczone sprężynki. To sprawia, że w czasie spania nie odczuwamy dyskomfortu, związanego z odgłosami powstałymi w czasie ocierania się sprężyn.

Solidna konstrukcja:

Przekładka oraz wkładka tapicerska to dodatkowe podparcie, które razem ze sprężynami stanowi solidną konstrukcję. W efekcie, nawet osoby otyłe mogą spać na tym materacu. Warto też wspomnieć, że konstrukcję wzbogacono o 30 mm warstwę lateksu.

Wygoda:

Konsumenci potwierdzają, że jest to jedna z wygodniejszych propozycji, jakie można znaleźć w chwili obecnej na rynku. Nie jest to typowy materac sprężynowy, który skrzypi i jest niewygodny.

Pokrowce:

Producent daje nam możliwość wyboru pokrowca. W swojej ofercie ma kilka różnych opcji, więc możesz wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada.

Wady
Waga:

Konsumenci zauważają, że prezentowany materac jest dość ciężki.

 

 

 

 

Materac Hidling Multipocket Original Multi

 

6.Hidling Multipocket Original MultiRanking materacy kontynuujemy produktem Hidling Multipocket Original Multi. W tym modelu została zastosowany bardzo dobrze znany system sprężyn kieszeniowych „Multipocket”. Zastosowane sprężyny, które ułożone zostały w siedem stref twardości. Taka konstrukcja pomaga dopasować się materacowi do kształtu naszego ciała i jest w szczególności polecana dla osób lubiących spać na boku.

Model ten jest dwustronny, jednak każda z jego stron została wykończona innymi materiałami. Dzięki temu bardziej będziemy mogli dopasować materac do naszych potrzeb i panujących warunków atmosferycznych. Z jednej strony znajdziemy 3 cm warstwę profilowanego lateksu. Oprócz jego antyalergicznych właściwości i elastyczności, która powoduje doskonałe dopasowanie się do ciała.

Ten materiał polecany jest również do użytku w lato, gdyż szybko odprowadza ciepło. Druga strona to pianka wysokoelastyczna, potocznie znana pod nazwą memory foam. Aż 5 cm tej warstwy sprawi, że materac doskonale się dopasuje do kształtu naszego ciała.

Ten materiał dobrze odprowadza wilgoć, jednak pozostawia przyjemne uczucie ciepła powodując, że będzie to doskonały materiał na zimowe noce. Całość wkładu ma 21 cm, natomiast wysokość materaca wraz z pokrowcem wynosi 23 cm. Ci, co mieli okazję spędzić noc na tym modelu przekazują, że jest on komfortowy.

Hidling Multipocket Original Multi to materac o wysokości aż 23 cm, z czego 3 cm stanowi warstwa lateksowa o właściwościach antyalergicznych. Jest to to bardzo dobry materac do 1000 zł. Jego wymiary to 160 cm x 200 cm.

Zalety
Budowa:

System sprężyn kieszeniowych „Multipocket” oraz siedem stref twardości sprawiają, że sprzęt doskonale dopasowuje się do budowy naszego ciała. Nie można też zapomnieć, że jest wysoce odporny na uszkodzenia.

Dwustronność:

Prezentowany model jest dwustronny, co istotne, każda ze stron ma inne wykończenie. Jedna z nich jest wzbogacona o 3 cm warstwę lateksu, który jest elastyczny i nie powoduje alergii, a druga jest odpowiednia do spania latem.

Dopasowuje się do ciała:

Jak zauważają konsumenci, prezentowany materac bardzo dobrze dopasowuje się do ciała.  Zapewnia to nam maksimum komfortu podczas odpoczynku.

Cena:

Konsumenci w swoich ocenach wspominają, że stosunek jakości do ceny jest w tym przypadku bardzo atrakcyjny.

Wady
Twardość:

Dla kobiety ten typ materaca może okazać się za twardy.

 

 

 

 

Materac Janpol Wenus

 

7.Janpol WenusNastępna propozycja polskiej firmy Janpol to Janpol Wenus. Ten produkt to materac rehabilitacyjny. A co to oznacza? Taka kwalifikacja sprawia, że są to najlepsze materace dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Również korzystnie wpływa on na krążenie. A przez to, że nie uciska punktowo sprawia, zostają przyspieszone procesy regeneracyjne.

Dodatkowo produkt ten otrzymał Certyfikat Oeko – Tex 100, więc mamy pewność, że jest on bezpieczny. Oprócz siedmiu stref twardości producent zastosował przekładki tapicerskie, które usztywniają materac i oferują trzy poziomy twardości H2, H3 i H4.

Dodatkowo materac jest wykończony 2 centymetrową warstwą pianki poliuretanowej. Całość wkładu wynosi 15,5 cm. Kupując ten model mamy do wyboru podszewkę. Możemy zdecydować się na zakup wraz z materacem osłony lato/zima żakard, która z jednej strony jest pokryta owczą wełną, natomiast z drugiej letnią bawełną. Możemy jednak wybrać pokrowiec Jersey.

Jest to osłona wykonana z poliestru, która została pikowana ociepliną. Niektóre opinie podają, że materac jest wygodny. Inni użytkownicy chwalą możliwość zdjęcia pokrowca w celu jego wyprania.

Janpol Wenus to materac rehabilitacyjny dostępny w trzech poziomach twardości – H2, H3 I H4. Jego wymiary to 140 cm x 200 cm. Produkt ma Certyfikat Oeko – Tex 100.

Zalety
Model rehabilitacyjny:

Prezentowany materac jest szczególnie polecany osobom, które mają problemy z kręgosłupem. Może byś stosowany na łóżkach rehabilitacyjnych.

Wybór poszewki:

Bardzo ciekawe jest to, że producent nie narzuca nam typu pokrowca. Możemy więc sami wybrać, czy bardziej interesuje nas wersja letnia, zimowa, a może uniwersalna.  

Wygoda:

W swoich ocenach użytkownicy materaca podkreślają, że jest on wygodny, dobrze podpiera plecy i zapewnia komfortowy wypoczynek.

Wady
Twardość:

Niektórzy zauważają, że model ten jest stosunkowo twardy. Może być więc nieodpowiedni dla lekkich osób, zwłaszcza drobnych kobiet.

 

 

 

 

Materac M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver Active

 

8.M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver ActiveOstatni w naszym zestawieniu to materac M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver Active. Model produkcji ten firmy przedstawialiśmy w naszym rankingu, był to jednak materac sprężynowy. Natomiast ten model to materac całkowicie wykonany z pianki wysokoelastycznej, tzw. memory foam.

Produkt ten składa się z dwóch warstw. Dolna warstwa to pianka Kaltschaum 7 – polowa o zwiększonej sprężystości. Ma ona grubość 12 cm i dodatkowo wycięte kanały powietrzne, które mają na celu zwiększenie wentylacji wewnętrznej materaca. Druga, wierzchnia warstwa ma grubość 8cm. Została ona wykonana z wysokiej jakości pianki termoelastycznej nazwanej “7- polowa”, której gęstość wynosi 80 kg/m3.

Ponieważ produkt został całkowicie wykonany z pianki wysokoelastycznej dopasowuje się ona idealnie do naszego kształtu. A to dlatego, że reaguje na ciężar i temperaturę ciała. Również kupując ten model możemy wybrać z szeregu dostępnych pokrowców o różnych właściwościach i dopasować go do naszych potrzeb.

Także opinie o materacach M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver Active podkreślają wygodę tego produktu i zachęcają do zakupu.

M&K Foam Koło Medivis Lux Komfort Silver Active to produkt termoelastyczny, odpowiedni również do łóżek rehabilitacyjnych. Model ten ma wymiary 140 cm x 200 cm.

Zalety
Dwie warstwy:

Produkt wyróżniają dwie warstwy. Pierwsza, określana jako dolna topianka Kaltschaum 7, która zapewnia bardzo dobrą wentylację. Druga, czyli wierzchnia to wysokiej jakości pianka termoelastyczna z siedmioma strefami twardości.

Dopasowanie do ciała:

Wiele osób potwierdza, że materac dobrze dopasowuje się do ciała, co jest gwarancją komfortowego i zdrowego snu.

Wady
Twardość:

Nie każdej osobie odpowiada twardość materaca.

Cena:

Wśród wad produktu konsumenci wymieniają jego dość wysoką cenę. Jest to model za około 2500 zł.

 

 

 

 

Jaki materac wybrać: sprężynowy czy piankowy?

 

Materac ma bardzo duży wpływ na komfort snu. Jeżeli wybierzemy niewłaściwy model, z pewnością szybko odczujemy nieprzyjemny ból pleców, karku i będziemy narzekać na problemy z zaśnięciem. Jaki materac jest polecany przez specjalistów? Lepiej wybrać model sprężynowy czy piankowy? Za sprawą poniższego poradnika poznasz najważniejsze wady i zalety wspomnianych rodzajów materaców.

 

 

Zalety modeli sprężynowych

W materacach sprężynowych wkładem są sprężyny (np. bonelowe lub kieszeniowe), które tworzą jednolity blok. Tego typu produkty początkowo wydają się bardzo twarde, jednak z czasem stają się nieco bardziej elastyczne. Zaletą takich modeli jest niska cena, która powoduje, że każdy może pozwolić sobie na zakup materaca sprężynowego. Poza tym opisywane produkty są na tyle wytrzymałe, że nie musimy się martwić o zbyt szybkie zniszczenie wynikające z częstej eksploatacji.

Obecnie do produkcji opisywanego typu materaców wykorzystuje się nowoczesne i wyjątkowo trwałe sprężyny, które są dodatkowo pokryte warstwą ochronną (np. włóknem kokosowym lub filcem). To sprawia, że wytrzymują one bardzo duży ciężar.

 

Jakie są wady modeli sprężynowych?

Materace sprężynowe mają nie tylko zalety, ale również wady. Jedną z najczęściej wspominanych jest to, że takie modele mają bardzo małą elastyczność punktową. Wszystko przez to, że sprężyny pełniące funkcję wkładu są ze sobą połączone. Za sprawą tego typu rozwiązania materac jest na tyle twardy, że nie dopasowuje się zbyt dobrze do kształtu ciała.

 

Zalety modeli piankowych

Materace piankowe wciąż zyskują na popularności. Dzieje się tak głównie dlatego, że z uwagi na lekkość, można je stosować na różnego rodzaju stelażach – również przeciwodleżynowych i podnoszonych elektrycznie. Oznacza to, że modele piankowe nadają się do łóżek dla obłożnie chorych osób. Do produkcji wspomnianego rodzaju materaców często wykorzystuje się piankę lateksową, która wykazuje właściwości antyalergiczne i zapewnia bardzo dobrą wentylację. Z tego powodu jest to bardzo dobry wybór dla alergików i wrażliwych osób.

Materac piankowy może okazać się nieco droższy niż ten sprężynowy, ale jednocześnie jest wyjątkowo trwały i odporny na odkształcenia. Warto również dodać, że tego typu produkty, jako jedne z nielicznych, są dostępne w wielu różnych, często nietypowych kształtach.

 

 

Czy modele piankowe mają wady?

Materace piankowe, podobnie jak te sprężynowe, także nie są pozbawione wad. Wielu konsumentów narzeka, że nie sprawdzają się one w przypadku osób ważących ponad 100 kg. Wiele jednak zależy od jakości wykonania produktu. Poza tym kupując bardzo tani model piankowy, musimy liczyć się z tym, że nie będzie on tak trwały, jak materac kosztujący kilkaset złotych więcej. Wpływ na to mają głównie gorsze gatunkowo materiały wykonania.

 

Który materac wybrać?

Po zapoznaniu się z najważniejszymi zaletami i wadami materaców sprężynowych oraz piankowych mimo wszystko możemy w dalszym ciągu mieć problem z podjęciem decyzji.. Jeśli zależy nam na modelu, w którym nie rozwiną się roztocza ani bakterie, lepszym wyborem jest materac piankowy. Z kolei produkt sprężynowy świetnie nadaje się dla osób lubiących spać na bardzo twardym podłożu. Okazuje się więc, że istotny wpływ na wybór mają indywidualne preferencje i potrzeby.

 

 

FAQ 

 

P1: Jak wyczyścić materac?

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie materaca jest jego regularne odkurzanie. W ten sposób można pozbyć się cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, które na nim osiadają. Co pewien czas powinniśmy przeprowadzić czyszczenie na mokro, do tego przydadzą się łagodne detergenty, np. specjalne środki do tapicerki. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy sięgnąć po odkurzacz piorący, ewentualnie parownicę. Tego typu pracę należy zaplanować w słoneczny dzień. To da nam pewność, że materac szybko wyschnie. Systematyczne czyszczenie materaca jest bardzo ważne, bo ma to istotny wpływ na komfort oraz higienę snu.

P2: Gdzie kupić materac?

Jest wiele sklepów stacjonarnych oferujących różnego rodzaju materace do spania. Wybierając się do takiego miejsca możemy porównać dostępne modele pod względem poziomu twardości, sprężystości czy wysokości. W razie wątpliwości doświadczony sprzedawca na pewno pomoże nam w wyborze właściwego materaca, który zagwarantuje komfortowy sen. Tego typu produkty sprzedawane są też online, niekiedy ich ceny są nieco niższe niż stacjonarnie. Składając zamówienie często nie poniesiemy dodatkowych kosztów związanych z wysyłką, bo jest darmowa. Termin realizacji jest różny, bo to zależy od wybranego przez nas modelu (może np. nie być dostępny na magazynie). Niemniej jednak zakup materaca przez Internet jest uznawany za dobre rozwiązanie, bo zamówienie możemy złożyć o dowolnej porze.

 

P3: Jak odświeżyć materac?

Materac możemy odświeżać tak naprawdę codziennie, wystarczy wstrzymać się chwilę z zaścieleniem łóżka. Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy też zdjąć prześcieradło na 30 – 40 minut. Bardzo dobrym i przede wszystkim skutecznym sposobem na odświeżenie materaca jest posypanie go sodą oczyszczoną i zostawienie na kilka godzin. To pozwoli na usunięcie nadmiaru wilgoci i zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu. Rozsypanej na powierzchni materaca sody pozbędziemy się za pomocą odkurzacza. Tę metodę należy powtarzać raz lub dwa razy w roku. Pamiętajmy również o regularnym praniu prześcieradła czy pokrowca, bo on także pochłania wilgoć, w tym pot.

 

P4: Jak zdezynfekować materac?

O regularnej dezynfekcji materaca do spania powinni pamiętać w szczególności alergicy. Roztocza, bakterie i inne mikroorganizmy mają negatywny wpływ na komfort snu, mogą też wywoływać niezbyt przyjemne dolegliwości. Do zdezynfekowania swojego miejsca do spania nadaje się myjka parowa. Wytwarzana przez nią para wodna skutecznie neutralizuje wszystkie drobnoustroje. Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze w przypadku osób mających problemy skórne, m.in. atopowe zapalenie skóry. Użycie specjalnych detergentów czyszczących i dezynfekujących mogłoby przyczynić się do podrażnień czy reakcji alergicznych. Krótkotrwały kontakt materaca z parą wodną nie przyczyni się do jego zniszczenia czy przemoczenia, bo już po chwili będzie suchy.

P5: Jak usztywnić materac?

Kiedy okaże się, że materac jest za miękki możemy usztywnić go za pomocą maty kokosowej. Wystarczy umieścić ją bezpośrednio pod pokrowcem czy prześcieradłem, aby odczuć wyraźną różnicę. W sklepach dostępne są także specjalne nakładki utwardzające, nazywa się je materacami nawierzchniowymi lub topperami. One również bardzo dobrze się sprawdzają i zapobiegają nadmiernemu zapadaniu się ciała w łóżku. Innym rozwiązaniem jest zakup pianki wysokoelastycznej o grubości kilku centymetrów. Podobnie jak w przypadku maty kokosowej, układa się ją na materacu, a na niej umieszcza prześcieradło, ewentualnie pokrowiec.

 

 

Mamy WIECEJ! Sprawdz artykuly ponizej:

 

Najlepsze materace dla dzieci

Poduszki ortopedyczne

Najładniejsze perfumy damskie

Poduszka ciążowa

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Sembella Memo Star H2/H3

 

Sembella Memo Star H2/H3 to pierwsza nasza propozycja. Jest to materac piankowy o średnim stopniu twardości. Producent podaje, że model ten najbardziej będzie odpowiadał osobom o wadze 60 – 80 kg. Ma on aż siedem stref twardości, a to dzięki zastosowaniu trzech rodzajów pianek o różnej twardości. Podstawą materaca jest pianka poiluretanowa.

Pianka ta z jednej strony została okryta pianką termoelastyczną Sensipur®. Materiał ten reaguje na nacisk i temperaturę, dzięki temu dostosowuje się do naszych kształtów. Dodatkowo niweluje ona punkty o zwiększonym ucisku, dlatego komfort leżenia na tych piankach będzie wyższy.

Po drugiej stronie znajdziemy piankę Bultex®, która amortyzuje ruchy i zapewnia doskonałą wentylację. Producent natomiast podaje, że ma ona strukturę przypominającą gąbkę morską. Wraz z materacem otrzymamy pokrowiec pH 5.5 Skin Balance. Jak sama nazwa wskazuje posiada on neutralną dla skóry kwasowość.

Będzie więc odpowiedni dla ludzi o delikatnej skórze. Osoby, które zakupiły ten produkt w swoich opiniach przekonują, że jest on bardzo wygodny. Dodatkowo znajdujemy informacje, że materac jest wytrzymały i ładnie wygląda.

Sembella Memo Star H2/H3 to materac o wymiarach 160 cm x 200 cm, odpowiedni dla dwóch osób. Ze względu na twardość jest on skierowany do tych, których waga wynosi 60-80 kg. Stanowi też ciekawą propozycję do pokoju dziecięcego.

 

 

Sembella Imperial Extra

 

Kolejna nasza propozycja to materac wielkokieszeniowy “multipocket” o dużej twardości Sembella Imperial Extra. Posiada on aż 376 sprężyn/m2 i 15 cm wysokości. Każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni, dlatego też materac nie przenosi wibracji i bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Nie będzie więc nas budzić w nocy wiercenie się naszej drugiej połówki, która śpi po drugiej stronie łóżka.

Ciekawostką w tym modelu jest zastosowanie mat kokosowych, które dodatkowo utwardzają materac. Dlatego też jest to idealna propozycja dla osób o większej wadze. Oprócz dodatkowej stabilności włókna kokosowe podnoszą trwałość produktu i jego wentylację.

Wraz z materacem otrzymamy pokrowiec, który w momencie zabrudzenia możemy łatwo zdjąć dzięki zamkowi błyskawicznemu, który pozwoli całkowicie otworzyć pokrowiec przedzielając go na dwie części. Po jego zsunięciu możemy wyprać go w aż 60° Celsjusza.

Materac wraz z pokrowcem ma około 22 cm wysokości, więc gwarantuje wygodny odpoczynek. Konsumenci potwierdzają, że materac jest wygodny i, dzięki wysokiej jakości wykonania, trwały.

 

 

Interesuje Cię dobrej jakości materac 90 cm x 200 cm? Jeśli tak, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Powstał on po to, aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego produktu. Musisz wiedzieć, że aby przygotować zestawienie, przejrzeliśmy większość opublikowanych w Internecie recenzji i opinii. To pozwoliło nam spośród setki produktów, wybrać te, które cieszą największym uznaniem. Janpol Wenus H2 to materac 90 cm x 200 cm, który znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu. Produkt sprzedawany jest w zestawie ze zdejmowanym pokrowcem. W efekcie możemy w łatwy sposób zapewnić sobie maksymalną higienę. Model wykonano z dobrych gatunkowo materiałów, które przepuszczają powietrze. Nie ma więc problemu z nadmierną potliwością w trakcie snu. Abyś miał większe możliwości wyboru, przygotowaliśmy dla Ciebie opisy także innych, ciekawych produktów. Wśród nich na drugim miejscu w rankingu znalazł się materac 90 cm x 200 cm Hilding Breakdance. Z uwagi na kolorowe grafiki na pokrowcu model jest odpowiedni dla nastolatków.

 

Jaki materac 90 cm x 200 cm wybrać?

 

Dobrze dobrany materac sprawi, że będzie Ci się spało znacznie lepiej, a rano możesz obudzić się wypoczęty i zmotywowany do kolejnego dnia pracy. Jeśli masz problemy ze snem, a po wstaniu z łóżka odczuwasz bóle głowy czy kręgosłupa to znak, że powinieneś udać się na zakupy. Przedtem zapoznaj się jednak z naszym poradnikiem, gdzie doradzamy, jak znaleźć idealny dla siebie model. Na jego końcu znajdziesz z kolei ranking z 3 dobrymi produktami tego typu.

Najlepszy materac 90 cm x 200 cm w 2021 roku powinien być dostosowany do Twojego wzrostu i wagi. Tylko wtedy będzie on mógł dać odpowiednie podparcie Twojemu kręgosłupowi. Nie musisz jednak wybierać najtwardszego modelu, jaki tylko znajdziesz w sklepie (przekonanie, że bardzo twarde modele są najzdrowsze, nie jest do końca prawdą). Produkt musi być przede wszystkim o ok. 20 cm dłuższy, w porównaniu do Twojego wzrostu.

Jeżeli chodzi o twardość, to osoby ważące mniej niż 80 kg powinny spać na materacach o twardości H2. Produkty o twardości H3 przeznaczone są dla tych, których waga przekracza 80 kg. Modele o twardości H4 najlepiej sprawdzą się natomiast w przypadku osób ważących powyżej 100 kg. Pamiętaj jednocześnie, że twardość to odczucie subiektywne i jeśli mimo wszystko jest Ci wygodniej na twardszym materacu, niż na tym zalecanym przy Twojej wadze, możesz go kupić. Produkty o wymiarach 90 cm x 200 cm przeznaczone są dla jednej osoby, dlatego możesz dobrać go według własnych preferencji i nie pytać nikogo o zdanie.

Po wyborze twardości pozostaje jeszcze zadecydowanie o wypełnieniu materaca. Do wyboru masz modele sprężynowe, piankowe i lateksowe. Te, ze sprężynami dają dużo punktów podparcia dla ciała, a ich ugięcie zależy od wagi użytkownika. Produkty piankowe są bardzo elastyczne i bardzo trwałe, z kolei materace lateksowe zapewniają wysoką higienę snu, ze względu na stałą wentylację. Najlepiej, jeśli wypróbujesz w sklepie modele ze wszystkimi rodzajami wypełniania, gdyż wtedy łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.

Jeśli w nocy często zmieniasz pozycję, dobrym wyborem będzie zakup materaca dopasowującego się do kształtów ciała. Sprawi on, że niezależnie od przyjętej pozycji z pewnością będzie Ci wygodnie, a ciało będzie miało bardzo dobre podparcie. Możesz więc tym sposobem zapomnieć o porannych, dokuczliwych dolegliwościach bólowych.

 

Materace 90 cm x 200 cm – ranking

 

Janpol Wenus H2

 

Materac Janpol Wenus H2 to model sprężynowy. Oznacza to, iż został on wypełniony sprężynami kieszonkowymi, które są bardzo elastyczne i sprawiają, że produkt dobrze dopasowuje się do ciała. Tego typu wypełnienie zapewnia również dobry przepływ powietrza, w efekcie czego we wnętrzu powyższego produktu nie rozwijają się roztocza, ani bakterie.

Przedstawiony materac jest idealny nie tylko dla alergików, ale również osób, które w czasie snu często zmieniają pozycję. Każda część ciała leżąca na produkcie zapada się w inny sposób, w zależności od jej ciężaru i poziomu nacisku. To sprawia, że mięśnie nie są napięte, a kręgosłup czy miednica zawsze mają odpowiednie podparcie. Wspomniany model jest dostępny w 3 stopniach twardości do wyboru.

Konsumenci docenili materac marki Janpol głównie za antyalergiczne właściwości, jak również możliwość otrzymania w komplecie specjalnego pokrowca. Chroni on produkt przez zabrudzeniami i odkształceniami, a dodatkowo można go prać w pralce.

Janpol Wenus H2 to materac o wysokości ok. 17,5 cm. Model ma 7 stref twardości. Produkt jest objęty 3-letnią gwarancją producenta.

Zalety
Model rehabilitacyjny:

Janpol Wenus H2 pozwala skutecznie pozbyć się uciążliwych problemów związanych z kręgosłupem. Warto wspomnieć o tym, że prezentowany materac to model rehabilitacyjny. Oznacza to, że produkt jest objęty mniejszą stawką VAT, dzięki czemu można go kupić w bardziej przystępnej cenie.

Pokrowiec:

W wersji podstawowej materac jest dostępny z pokrowcem przeznaczonym na każdą porę roku. Jest on wykonany z tkaniny żakardowej, która z jednej strony pikowana jest bawełną, a z drugiej owczą wełną.

Przepuszczalność powietrza:

Kanaliki wentylacyjne sprawiają, że nie musimy się obawiać o nadmierną potliwość w trakcie snu. Materac przepuszcza powietrze.

Certyfikat:

Jednym z dowodów na to, że warto kupić Janpol Wenus H2, jest to, że model ma certyfikat Oeko-Tex 100, który gwarantuje wysoką jakość wykonania i bezpieczeństwo użytkowania.

Dwustronny:

Model jest dwustronny. To sprawia, że będzie nam służył przez dłuższy czas (można regularnie zmieniać strony).

Wady
Zbyt miękki:

Osoby, które ważą nieco więcej wskazują, że produkt okazuje się dla nich nieco za miękki.

 

 

Hilding Breakdance

 

Model materaca Hilding Breakdance jest dedykowany przede wszystkim nastolatkom. To produkt piankowy, który jest antyalergiczny i daje dobre podparcie kręgosłupowi. Dzięki niemu można więc się wyspać i odpowiednio wypocząć po ciężkim dniu. Co więcej, obie strony prezentowanego materaca mają inną twardość, dlatego w razie potrzeby można go odwrócić.

Opisywany produkt jest odporny na uszkodzenia i ścieranie, jego cechą charakterystyczną jest wzór w gwiazdki. Wypełniająca go pianka została wyprofilowana w taki sposób, by zapewnić odpowiedni poziom wentylacji. Uważa się, że najlepsze materace 90 cm x 200 cm potrafią dopasować się do ciała. To można powiedzieć też o prezentowanym modelu, a odpowiada za to wspomniane już, elastyczne wypełnienie.

Przedstawiony materac cieszy się dużą popularnością. Konsumenci uważają, że jego podstawową zaletą jest estetyczny wygląd, a także średni poziom twardości (H2). Za atut uznano również to, że do produktu dołączono specjalny pokrowiec, który można prać w pralce.

Materac piankowy Hilding Breakdance został stworzony z myślą o nastolatkach. Model wykonano m.in. z dwóch elastycznych pianek Flexifoam o zróżnicowanej twardości.

Zalety
Antyalergiczny:

Istotną zaletę produktu stanowi to, że jest on odpowiedni dla alergików. W efekcie nie ma obaw o to, że jeśli zdecydujemy się na zakup modelu, jego użytkowanie nie będzie dla nas komfortowe.

Dwie strony:

Materac jest dwustronny. Każda ze stron różni się poziomem twardości. W rezultacie zmieniając ułożenie modelu możemy dopasować go do aktualnych potrzeb.

Przewiewność:

Produkt zrobiony z przewiewnych materiałów. W związku z tym z Hilding Breakdance możemy korzystać niezależnie od pory roku.

Dopasowuje się do kształtu ciała:

Jak zaznaczają konsumenci, materac jest idealnie miękki, a jego wypełnienie odpowiednio elastyczne. W związku z tym produkt dobrze dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika.

Wady
Design:

Materac ma oryginalny design. Niemniej jednak część konsumentów uważa, że umieszczone na produkcie grafiki są mało praktyczne - jeśli dziecko nieco podrośnie, prawdopodobnie będzie namawiało rodziców na zakup nowego, bardziej uniwersalnego modelu.

 

 

M&K Foam Kieszonkowiec

 

M&K Foam Kieszonkowiec jest materacem sprężynowym o średniej twardości (H2). Wkładem są sprężyny woreczkowe, które wykonano z dobrej jakości drutu. Takie rozwiązanie sprawia, że przedstawiony produkt jest elastyczny i dobrze dopasowuje się do kształtu ciała.

Model marki M&K Foam pozwala przybrać kręgosłupowi swój naturalny kształt przypominający literę „S”. Dlatego osoba śpiąca na prezentowanym materacu może obudzić się wypoczęta i w dobrym nastroju. Do zestawu dołączono pokrowiec z obiciowego materiału, który pozwala utrzymać produkt w czystości.

Według opinii konsumentów, jest to materac 90 cm x 200 cm w dobrej cenie, który pozwala zapomnieć o porannym bólu kręgosłupa, karku czy innych części ciała. Charakteryzuje go bardzo dobra jakość wykonania. Do tego opisany wyżej model jest na tyle twardy, aby każdemu zapewnić spokojny, niczym nieprzerwany i przede wszystkim niezwykle komfortowy sen.

M&K Foam Kieszonkowiec to dobry materac 90 cm x 200 cm do 400 zł. Jego wysokość wynosi ok. 15 cm. Wkład produktu stanowią sprężyny woreczkowe.

Zalety
Materiał wierzchni:

Aby zapewnić maksymalny komfort w trakcie odpoczynku, do wykonania materaca producent wykorzystał najlepsze gatunkowo tworzywa. Materiał wierzchni jest przyjemny w dotyku i delikatny, a co więcej - odporny na przetarcia.

Sprężyny:

Znajdujące się w materacu sprężyny mają certyfikat ISO 9001. Potwierdza on m.in. to, że zostały one wykonane z największą starannością.

Kształt:

Wśród zalet modelu wyróżnia się jego kształt. Każda ze sprężyn znajduje się w oddzielnych kieszonkach, co zwiększa elastyczność i wytrzymałość materaca. Dzięki temu gwarantuje on dobre podparcie dla kręgosłupa.

Wady
Pokrowiec:

Jak podaje producent, pokrowiec nie nadaje się do prania. W rezultacie jego czyszczenie może okazać się czasochłonne.

 

 

Analiza opinii konsumentów umożliwiła stworzenie wiarygodnego zestawienia materacy dwuosobowych. Dlatego, jeśli szukasz modelu dla siebie, swoich rodziców czy gości, przeczytaj ten ranking. Zdaniem użytkowników, najlepszym produktem jest Sleep O’Clock Roberto. Świetnie nadaje się on dla dwóch osób nie tylko przez wzgląd na duże wymiary, lecz również kieszeniową konstrukcję, chroniącą drugą osobę przed obudzeniem, gdy śpiący przewraca się z boku na bok (cały materac się nie trzęsie i nie hałasuje). Model jest odpowiedni dla alergików, ponieważ zastosowano w nim antyalergiczne materiały. Pokrowiec można ściągać i prać w pralce. Materaca można używać dwustronnie, zależnie od upodobań, ponieważ na każdym boku ma inną twardość. Nie jest to jedyny ulubieniec użytkowników, wiele osób bardzo chwali model Hilding Salsa. Produkt nadaje się dla osób, które preferują piankową konstrukcję posłania. Materac jest średnio-twardy i dobrze wspiera całe ciało podczas snu, dzięki czemu kręgosłup może się zrelaksować i się nie wygina. Model zapewnia dobrą wentylację, dlatego nie powstaje w nim wilgoć ani nie gromadzą bakterie. Produkt może być używany przez alergików.

 

Jaki materac dwuosobowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kupując materac dwuosobowy, trzeba pamiętać o tym, że musi zapewniać komfortowy sen obu leżącym na niej osobom, a nie tylko jednej. Z tego powodu dobór idealnego modelu nie jest zbyt prosty. Żeby ułatwić Ci podjęcie decyzji, zebraliśmy kilka porad o tym, jaki materac dwuosobowy wybrać. Znajdziesz je poniżej, w poradniku.

 

Materac bonelowy

Ze względu na niską cenę, wśród materaców bardzo dużą popularnością cieszą się modele bonelowe. Wewnątrz nich znajdują się sprężyny pokryte ochronną warstwą mającą zapobiegać ich wydostawaniu się na zewnątrz. Nie jest to idealny materac dwuosobowy, ponieważ ugina się pod ciężarem cięższej osoby, w efekcie czego ta druga będzie się przesuwać w jej stronę i odczuwać każdy, nawet najmniejszy ruch. Poza tym tego typu produkty mają małą elastyczność punktową, a to oznacza, że niezbyt dobrze dopasowują się do kształtu ciała.

 

Materac kieszeniowy

Za znacznie lepszą propozycję dla dwojga uważa się model kieszeniowy. Jest on zbudowany ze sprężyn, każda z nich jest umieszczona w materiałowej kieszonce. Nie są one ze sobą połączone, dlatego pracują niezależnie i dopasowują do naszego kształtu ciała. To bardzo dobry materac dwuosobowy, gdyż zapewnia komfortowy wypoczynek, niezależnie od masy ciała (nie ma ryzyka zbyt mocnego uginania po jednej stronie).

 

Materac z pianki

Do produkcji materaców wykorzystuje się piankę wysokoelastyczną i termoelastyczną. Ta pierwsza zapewnia świetne dopasowanie do ciała i dobrą wentylację powietrza. Możemy również spodziewać się odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Istotne jest to, że pianka wysokoelastyczna pozwala skórze oddychać, a do tego nie pochłania potu. Z kolei ta termoelastyczna reaguje na temperaturę ciała, co oznacza, że lepiej dopasowuje się do naszej anatomicznej budowy. Ponadto pianka redukuje nacisk, dlatego nie musimy często zmieniać pozycji w czasie snu, a mięśnie mogą się rozluźnić. Piankowe produkty są stosunkowo drogie, ale jednocześnie są trwałe i wygodne.

 

Materac lateksowy

Produkty lateksowe są wypełnione mieszanką naturalnego kauczuku z syntetycznym lateksem. To powoduje, że materac jest elastyczny, dobrze podpiera kręgosłup, a dodatkowo nie odkształca się pod wpływem dużego ciężaru. Musimy jednak uważać na to, aby w wkładzie nie znalazło się zbyt dużo syntetycznego lateksu. Może on pochłaniać i zatrzymywać w środku pot, a to sprzyja namnażaniu się bakterii.

 

Wymiary

Wymiary materaca są uzależnione od tego, jak duże mamy łóżko. Modele dwuosobowe to głównie te dostępne w rozmiarze: 140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, 180 cm x 200 i 200 cm x 220 cm.

 

Twardość

Twardość odgrywa bardzo ważną rolę podczas szukania odpowiedzi na pytanie: jaki materac dwuosobowy jest najlepszy? Najczęściej kupowane są modele z oznaczeniem H2 i H3. Decydując o poziomie twardości, nie powinniśmy brać pod uwagę jedynie swojego wzrostu i wagi. Czasami okazuje się, że wysokie i szczupłe osoby powinny spać na stosunkowo miękkim materacu, a te niższe i cięższe na twardszym. Najważniejsze jest to, aby wybrać produkt, który dobrze podpiera całe ciało i pozwala zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup materaca o dwóch różnych poziomach twardości – idealnej dla niego i dla niej.

W twardszych modelach zazwyczaj umieszcza się specjalny wkład kokosowy. Odpowiada on za zwiększenie cyrkulacji powietrza i zapobieganie rozwojowi różnych mikroorganizmów. Są też produkty dwustronne – z jedną stroną z poziomem twardości H2 i drugą z poziomem twardości H3. Można je swobodnie obracać, w zależności od własnych potrzeb.

 

Strefy twardości

Panuje przekonanie, że im więcej stref twardości ma materac, tym lepiej. Maksimum to 7, a minimum – 1, odpowiadają one za zapewnienie podparcia poszczególnym częściom ciała, czyli głowie, barkom, lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom. Jednak specjaliści twierdzą, że strefy twardości nie odgrywają tak ważnej roli, ponieważ projektuje się je przy założeniu, że w czasie snu nie zmieniamy często swojej pozycji.

 

Pokrowiec

Pokrowiec to przydatny element zestawu, ponieważ z powodzeniem zastępuje zwykłe prześcieradło. Chroni on materac przed zabrudzeniem, w razie potrzeby można wyprać go w pralce. Materiałem wykonania pokrowca najczęściej jest bawełna, poliester, wiskoza lub poliamid. Domieszką natomiast może być włókno bambusowe i jedwab.

 

Materac dmuchany

Mówiąc o materacach dla dwojga, trzeba wspomnieć o modelach dmuchanych. Są one używane głównie w sytuacjach, gdy w domu pojawią się niezapowiedziani goście. Niemniej jednak tego typu produkty nierzadko znajdują też zastosowanie na kempingach i biwakach. Dobry dmuchany materac dla dwóch osób to taki, który jest wykonany z solidnego, najlepiej wodoodpornego materiału (np. PVC) i wykazuje odporność na przebicie. Niemniej istotne jest to, czy dany model można szybko rozłożyć i złożyć, a także wygodnie przechowywać. Najlepszy materac dwuosobowy ma ponadto odpowiednią grubość, aby mógł zapewnić izolację od chłodu podłoża.

 

Materac do pływania

Wśród produktów dla dwóch osób znajdziemy też te przeznaczone do pływania w wodzie. Można się na nich zrelaksować i opalać we dwoje. Chcąc kupić taki materac, trzeba sprawdzić nie tylko jego dokładne wymiary, ale i materiał wykonania. W tym przypadku również będzie to PVC, czyli polichlorek winylu, ponieważ nie jest podatny na działanie promieni UV. Ważne jest też maksymalne obciążenie produktu, łatwość pompowania oraz to, czy w zestawie jest łatka naprawcza. Jeśli tak, szybko naprawimy materac, gdy przypadkowo go przebijemy.

 

Materace dwuosobowe w dobrych cenach

Ile wydamy na zakup materaca dwuosobowego? Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od tego, jaki produkt nas interesuje. Za zwykły model do łóżka przeciętnie zapłacimy od 300 zł do 2000 zł (zależnie od materiału wykonania). Cena za materace dmuchane wynosi mniej niż 100 zł, podobnie jak za te przeznaczone do pływania.

 

Najlepsze materace dwuosobowe w 2021 roku

 

Zastanawiasz się, które konkretnie modele są dobre?, w jakie warto zainwestować? Sprawdziliśmy, na czym najchętniej śpią konsumenci i na tej podstawie stworzyliśmy ranking materacy dwuosobowych.

 

Sleep O’Clock Roberto

 

Wielu użytkownikom spodobał się materac Sleep O’Clock Roberto, który umożliwia wyspanie się dwóm osobom, gdyż nie trzeba się obawiać, że się nawzajem obudzą. Produkt jest dwustronny, z jednej strony jest dość twardy (H3), a z drugiej średni (H2). Dodatkowo na powierzchni zastosowano strefy (7) o różnej twardości, które pasują do poszczególnych części ciała.

Model jest sprężynowy, ma we wnętrzu 272 sprężyny kieszeniowe na 1 m2. Podczas nacisku ugina się tylko miejsce, na którym się opieramy, jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kieszeniowej technologii. Produkt nie odkształca się, po użyciu wraca do pierwotnej pozycji. Posłanie jest bardzo ciche, więc nie hałasuje podczas zmiany ułożenia ciała.

Wnętrze materaca zrobiono z pianki poliuretanowej, która jest elastyczna. Na zewnątrz na jednej stronie znajduje się mata kokosowa, stanowiąca dodatkową ochronę przed bakteriami i roztoczami, a także utwardzająca powierzchnię. Materiał oddycha i skutecznie odprowadza wilgoć. Wymiary modelu są równe 160 cm x 200 cm.

 

 

Hilding Salsa

 

Model Hilding Salsa jest odpowiedni do użytku codziennego, szczególnie kiedy masz problemy ze spaniem. Niektórzy używają posłania dla osób chorych, ponieważ bardzo dobrze dopasowuje się do ciała i zapewnia wygodę. Dostępne są wymiary materaca: 160 cm x 200 cm, ale możesz  także kupić posłanie mające inną długość i szerokość, więc dopasujesz je do swojego łóżka.

Oceny tego produktu są bardzo pochlebne. Przede wszystkim doceniono dużą wygodę spania, ponieważ śpiący rozluźnia całe ciało, dając odprężenie kręgosłupowi i wszystkim kończynom.

Produkt wykonano z pianki Flexifoam, cechującej się dużą elastycznością i odpornością na odkształcenia. Materiał nie hałasuje, dlatego w nocy nie budzi się partnera. Dodatkowo do produkcji użyto piankę termoelastyczną, która odciąża mięśnie i kończyny. Model ma 7 stref twardości, dopasowujących się do różnych części ciała, co zapewnia odpowiednie podparcie. Produkt należy do typu średnio-twardych. Materac jest pokryty ściąganym pokrowcem, który można odświeżyć w pralce.

 

 

Intex 68758

 

Przy każdej wizycie gości sprawdzi się materac Intex 68758. Model jest także chętnie używany podczas wypadów weekendowych pod namiot. Produkt jest ceniony za kompaktowość, bez problemu schowasz go do szafy, gdy nie jest używany.

Ten dobry i tani materac dwuosobowy wykonano z dość grubego tworzywa PVC. Z wierzchu model jest pokryty welurem, w efekcie czego jest delikatny w dotyku i miękki. Materiał użyty do produkcji jest wodoszczelny i bardzo wytrzymały. Tworzywo ma kolor granatowy. W razie powstania dziury można ją zakleić dodaną do kompletu łatką.

Produkt waży 4 kg, więc bez problemu włożysz go do samochodu podczas wspólnego wypadu na wakacje. Wymiary nadmuchanego materaca wynoszą: 191 cm x 137 cm x 22 cm, choć można znaleźć także inne gabaryty posłań. Modelu bardzo łatwo się używa, ponieważ został wyposażony w zawór spuszczania powietrza. Produkt można nadmuchać lub napompować pompką (brak w zestawie).

 

 

Bestway 43055

 

Dmuchanym materacem, z którego mogą korzystać dwie osoby, jest Bestway 43055. Model jest idealny na lato, ponieważ jest przeznaczony do pływania. Produktu można używać na basenie lub jeziorze, gdzie dwie osoby mogą wygodnie rozłożyć się na wodzie i w każdej chwili ochłodzić, gdy słońce zbyt mocno przypieka.

Model ma komorę główną oraz dwie poduszki. Wymiary produktu są równe: 173 cm x 133 cm x 22 cm. Materac można nadmuchać, a przed uciekaniem powietrza chroni specjalny zawór. Model zrobiono z winylu, który jest elastyczny i w dużej mierze odporny na uszkodzenia.

Maksymalne obciążenie produktu to 180 kg. W zestawie znajduje się zestaw naprawczy, który przyda się, gdy przypadkiem zahaczysz o coś i powstanie dziura. Materac waży 2,95 kg, więc z łatwością zabierzesz go nad wodę. Analiza komentarzy konsumentów wskazała dobrą amortyzację jako największą zaletę tego modelu. Użytkownicy lubią także wygodne uchwyty, ułatwiające jego przenoszenie, gdy jest napompowany.

 

 

FMD Dorado

 

FDM Dorado to dwustronny materac piankowy, który przyda się każdemu. Po obu stronach jest inna twardość (H2 i H3), dlatego możesz wybrać, jak Ci jest wygodniej. Na powierzchni są także strefy dostosowane do poszczególnych części ciała, aby indywidualnie podpierały kończyny.

Produkt ma wymiary: 140 cm x 200 cm x 12 cm. Materac jest zrobiony z pianki poliuretanowej, która jest mocna i elastyczna. Podczas produkcji użyto włókien syntetycznych, skutecznie wspomagających cyrkulację powietrza. Dodatkowo zastosowano wkład kokosowy chroniący przed grzybami i roztoczami, dlatego model może być używany przez alergików. Materac ma pokrowiec z materiałów hipoalergicznych, zapewniający dobrą wentylację.

Model jest klejony, do czego użyto bezpiecznego dla człowieka tworzywa, które nie ma zapachu i nie traci właściwości pod wpływem wilgoci czy codziennego użytku. Przejrzeliśmy opinie o materacach dwuosobowych i możemy stwierdzić, że modele producenta FDM są szczególnie lubiane, gdyż są wykonane z dbałością o najmniejsze detale. Szczególnie ten produkt wyróżnia się na tle innych, ponieważ zapewnia dużą wygodę podczas snu.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
38 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
KAROL
KAROL
2 years ago

KUPIŁEM MATERAC Z ALVARE EUFORIA MEMORY. MATERAC OK POLECAM

Vader
Vader
2 years ago
Reply to  KAROL

Mnie tu brakuje materacy Comfortbe. Najlepszy stosunek jakości do ceny.

Marlena
Marlena
2 years ago

Nie znalazłam tu materacy Curem, mają serię niewielu modeli piankowych (exe, log, reg), które są robione w niespotykanej jak na razie tchnologii, ktróre spokojnie dorównują medycznym materacom. Teraz o nich jest coraz głośniej więc trochę mnie dziwi, że ich tu nie ma.

Ela
Ela
1 year ago

Mam dwa materace z Fabryki Dobrych Materacy (Comfort i Baby comfort dla dziecka) i też fajna firma. Głównie można zamówić online ale stacjonarne sklepy też są

Marcel
Marcel
1 year ago

Ja mam materac Marina z FDM, bo jest hipoalergiczny. Od czasu kiedy zamówiłem ten materac śpi mi się o wiele lepiej, a alergicy nie mają z tym łatwo 🙂

Graza
Graza
1 year ago

U mnie najlepiej sprawdzają się materace termoplastyczne. Obecnie śpię na modelu Vero Max z Fabryki Dobrych Materacy i jest mega wygodny.

Mikołaj
Mikołaj
1 year ago

Potwierdzam. Kupiliśmy z żoną Hilding Fandango właśnie ze względu na uraz kregosłupa żony. Materac wygodny i dobrze wykonany. Co do zapachu to moim zdaniem wiadomo że pachnie nowością ale bez przesady.

Weronika
Weronika
1 year ago

My mamy w domu dwa z Hilding piankowe i są bardzo wygodne.

Anna Witkowska
Anna Witkowska
1 year ago

my z mężem śpimy na materacu piankowym comfeel firmy sembella. Jesteśmy z niego bardzo zadwooleni. Teraz odkładamy pieniazki na takie materace dla naszych dzieci, bo ostatnio ciągle chcą u nas spać, bo twierdzą że im na tym materacu dobrze się leży.

JK
JK
1 year ago

Fandango na miejscu pierwszym !!! Mam i zgadzam się w 100%

Izabela
Izabela
1 year ago

Wszędzie przewijają się nazwy tych samych firm. Materace mają strasznie drogie, ceny kosmiczne, wygórowane, nie dla większości z Polaków. A co z tańszymi ale równie dobrymi producentami typu Comfortbe? Do 1000zł można u nich kupić wielki dwuosobowy materac na wypasie który przetrwa naprawdę wiele 🙂

PaniDomu
PaniDomu
1 year ago

My z mężem niedawno zakupilismy materac z pianka geltex i jest niewyobrazalnie wygodny, do tego cichy i bardzo dobrze uszyty. Szkoda, że nie ma go w tej porównywarce, bo jest na pewno godny uwagi.

Hubert
Hubert
7 months ago

Mam Fandango i się zgadzam, że jest najlepszy. Bardzo dobre podparcie, komfortowo i zdrowo.

Yetti
Yetti
6 months ago

Z piankowych “Salsa” od Hildinga przykuła moją największa uwagę, z racji tego, że potrzebowałem porządnego materaca medycznego. Absolutnie nie żałuję zakupu.

Korynt
Korynt
5 months ago

Ja bym bardziej niż Fandago widział na pierwszym miejscu Pasodoble, który oprócz sprężyny kieszeniowej ma też właściwości termoplastyczne i można sobie dopasować twardość(ma aż 3 poziomy), przez co jest praktyczniejszy

Dermin
Dermin
4 months ago

A mnie zabrakło tutaj jednego materaca ze sprężyną kieszeniową – Makarena od Hildinga- bardzo fajny, wygodny i medyczny materac, według mnie najlepszy z tych ortopedycznych kieszeniowych

Posejdon
Posejdon
3 months ago

Ja osobiście niedawno kupiłem makarene od hilding, materac kieszeniowo sprężynowy. Gorąco polecam. System sprężyn jest świetny, jak na cenę, za którą kupiłem ten materac, jest świetnej jakości.

Oland
Oland
2 months ago

Dla mnie tylko Salsa marki Hilding jeśli chodzi o materace piankowe. W dodatku jest medyczny więc zdrowie i wygoda w jednym!!

długi
długi
1 month ago

Cieszę się że w rankingu pojawiła się firma Hilding, bo bardzo ją sobie cenię, ale mój wybór padłby na materac Rumba. Wiem że nie jestem odosobniona w tym przekonaniu. Mam dużo znajomych, którzy powiedzieliby to samo. Właśnie od koleżanki dowiedziałam się o tym produkcie, moim zdaniem najlepszy.

Ramona
Ramona
18 days ago

Szczerze mówiąc pod względem higienicznym i zdrowotnym wybrałabym chyba Hildinga. Zamierzam kupić piankowy model “Rumba”. Ze względów higienicznych bo słyszałam i czytałam ze mają fajne pokrowce, które można wyprać w 60 stopniach. Oprócz tego te materace są prozdrowotne a ja już jestem po 60tce więc też musze zadbać o swój kręgosłup

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir