fbpx

Basen rozporowy ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.07.19

 

Konsumenci uznali, że najciekawszym basenem rozporowym jest Bestway 57265, dlatego model znajduje się na pierwszym miejscu naszego zestawienia. Produkt idealnie nadaje się do ustawienia w ogrodzie. Akcesorium przydaje się w lecie, kiedy pogoda jest słoneczna, ponieważ pozwala się ochłodzić. Basen jest wykonany z wyjątkowo mocnych materiałów, dlatego jest odporny na uszkodzenia. Model bardzo łatwo się rozkłada i montuje. Istnieje możliwość podłączenia pompy, aby szybko wypełnić go wodą. Akcesorium może być używane przez dorosłych, jak i dzieci pod ich opieką. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się model Bestway 57270, który ma dużą pojemność. Produkt umożliwia przyjemny, wakacyjny odpoczynek. Basen można łatwo zabezpieczyć przed zabrudzeniem i zniszczeniem, ponieważ w zestawie ma pokrywę chroniącą wodę oraz matę, która zabezpiecza go od spodu. Aby mieć pewność, że w wodzie nie rozwiną się glony, można stosować dołączone multitabletki, które utrzymują ją krystalicznie czystą. Dodatkowo znajdująca się w komplecie pompa filtracyjna sprawia, że z przyjemnością i bezpiecznie można kąpać się w basenie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki basen rozporowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nie chcesz kupować dmuchanego basenu do ogrodu, gdyż obawiasz się, że nie okaże się wystarczająco trwały? W takim razie polecamy Ci model rozporowy, który jest łatwy w rozkładaniu, a ponadto solidny. W poniższym poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które ułatwią Ci wybór basenu zapewniającego Twojej rodzinie przyjemną i bezpieczną zabawę w wodzie.

 

 

Zalety basenów rozporowych

Jedną z najczęściej podkreślanych zalet basenów rozporowych jest mało kłopotliwe rozkładanie. Po przygotowaniu powierzchni, czyli oczyszczeniu jej z gałązek, kamyków i innych ostrych przedmiotów, wystarczy położyć na niej basen i wlać do środka wodę. Pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego ścianki same podniosą się do góry i staną się sztywne. My musimy jedynie napompować górny kołnierz, najlepiej zrobić to przy pomocy pompki. Doskonale amortyzuje on uderzenia i pozwala zapobiec niebezpiecznym wypadkom. Kolejnym atutem modeli rozporowym jest dostępność wielu różnych rozmiarów. Z łatwością znajdziemy basenik dla dzieci, jak i taki, w którym może kąpać się cała rodzina. Poza tym tego typu produkty są bardziej wytrzymałe niż dmuchane, a jeśli są właściwie przechowywane i rozkładane, mogą posłużyć kilka sezonów.

 

Materiał wykonania

Z czego produkowane są baseny rozporowe? Najczęściej wykorzystywane w tym celu materiały to PVC oraz poliester. Są one odporne na rozerwanie, dlatego możemy bezpiecznie się kąpać i bawić w wodzie. Najlepszy basen rozporowy wykazuje też odporność na działanie promieni UV. W przypadku modeli o bardzo dużej pojemności istnieje ryzyko, że ścianki nie będą w stanie utrzymać się w pionowej pozycji. Wtedy wzmacnia się je stalowymi profilami, w efekcie czego basen jest dobrze chroniony przed odkształceniami. Dno powinno być kilkuwarstwowe, wówczas jest mniejsze ryzyko, że przypadkowo pęknie.

 

Wymiary i pojemność

Chcąc kupić basen do ogrodu, najpierw trzeba zmierzyć miejsce, w którym planujemy go rozłożyć. Możemy w ten sposób uniknąć zakupu zbyt dużego lub za małego modelu. Pamiętajmy przy tym, że produkty rozporowe zawsze mają okrągły, ewentualnie owalny kształt. Pod uwagę bierzmy więc nie tylko wysokość ścianek, ale również średnicę.

Całkowite wymiary mają wpływ na pojemność basenu, która może wynosić od kilkudziesięciu litrów do nawet kilkunastu tysięcy litrów. Musimy zastanowić się, w jakim celu kupujemy produkt i kto będzie kąpał się w wodzie. Jeżeli ma to być basenik wyłącznie dla dzieci, nie ma potrzeby inwestowania w bardzo duży model. Pociechom w zupełności wystarczy taki o pojemności do kilkuset litrów. Jaki basen rozporowy wybrać, aby mogła się w nim kąpać cała rodzina? Powinien on być znacznie większy i mieścić ponad 1000 litrów wody.

 

Rozkładanie i składanie

Bardzo często producenci informują o tym, ile przeciętnie trwa rozkładanie basenu. To cenna wskazówka, na podstawie której możemy wywnioskować, czy rzeczywiście montaż nie zajmie nam zbyt dużo czasu. Miejmy na uwadze, że im większy jest basen, tym dłużej potrwa jego napełnianie. Czasochłonne może być też jego późniejsze opróżnianie. Aby nie była to zbyt kłopotliwa czynność, znajdźmy basen ze specjalnym zaworem.

 

Dodatkowe akcesoria

Jeżeli basen jest bardzo głęboki, trudno będzie nam do niego wchodzić i z niego wychodzić. Przydatna jest więc drabinka, która powinna mieć antypoślizgowe stopnie. Często jest ona dołączona do kompletu, podobnie jak pokrywa, z pomocą której możemy zakryć basen, aby do wody nie przedostały się liście czy inne zanieczyszczenia.

Ponieważ kołnierz rozporowego basenu jest dmuchany, może przypadkowo się przebić. Jeżeli w zestawie dostaniemy zestaw naprawczy, w skład którego wchodzi specjalna łatka i klej, szybko uda nam się naprawić drobną usterkę.

 

 

Sprzęt oczyszczający wodę

O ile w baseniku dla dzieci wystarczy regularnie wymieniać wodę, aby zachować odpowiedni poziom czystości, tak w modelu o pojemności kilku tysięcy litrów nie jest to takie proste. Do tak dużego modelu potrzebujemy specjalnego sprzętu oczyszczającego wodę. Mowa tu m.in. o pompie filtrującej, którą trzeba włączać na kilka godzin każdego dnia. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie środków chemicznych, przykładowo tabletek, potrzebny będzie również pływak. Pozwala on na równomierne rozprowadzenie preparatu, a niekiedy także umożliwia regulację jego dozowania.

Do bardzo dużych basenów polecane są zestawy czyszczące, które zbierają resztki organiczne i inne zanieczyszczenia, których nie wyłapuje pompa filtrująca. Przeważnie takie urządzenia zbudowane są z teleskopowego kija, szczotek i wymiennych końcówek. Z kolei do usuwania listków i gałązek pływających na powierzchni wody służy skimmer. To mały sprzęt, który można podłączyć do pompy. O tym, jaki basen rozporowy jest najlepszy, decyduje kilka różnych czynników. Oczywiście bardzo ważna jest jego wytrzymałość (a w związku z tym także materiał wykonania), łatwość rozkładania, ale i utrzymania wody w czystości.

 

Baseny rozporowe w dobrych cenach

Za mały basen o pojemności do 2500 l zapłacimy nie więcej niż 500 zł. Model, w którym może jednocześnie kąpać się kilka czy nawet kilkanaście osób jest znacznie droższy. Tego typu produkty przeważnie kosztują ponad 2000 zł. W kwestii ceny dużo zależy nie tylko od pojemności basenu, ale i samego producenta.

 

 

Najlepsze baseny rozporowe w 2019 roku

 

Zastanawiasz się, jakie modele prezentuje nasz ranking basenów rozporowych? Starannie wybraliśmy produkty, które dobrze się sprawdziły u wielu osób – są wytrzymałe i wygodne w użyciu.

 

Nasze zalecenia

 

Bestway 57265 

 

Basen rozporowy Bestway 57265 jest idealnym akcesorium do ogrodu, ponieważ pozwala ochłodzić się w gorące dni. Produkt ma okrągły kształt, dlatego wygodnie się do niego wchodzi. Istnieje możliwość podłączenia pompy do modelu i szybkiego nalania wody do środka.

Ten dobry i tani basen rozporowy jest zrobiony z tworzywa PVC, które dodatkowo wzmocniono (3 warstwy), aby się nie niszczyło. Część brzegowa jest pompowana, dzięki czemu kołnierz dobrze się rozkłada i unosi na wodzie, a także jest bezpieczny dla dzieci. Wymiary produktu są równe: średnica – 244 cm i wysokość – 66 cm. Pojemność tego basenu wynosi 2100 l i powinno się go wypełnić do 80% wysokości.

Model waży 5,9 kg. Produkt bardzo szybko się rozkłada, wystarczy jedynie 10 minut. Do zestawu dołączono łatkę na wypadek wystąpienia uszkodzenia mechanicznego. Konsumenci cenią ten basen za solidne wykonanie i atrakcyjny wygląd.

Bestway 57265 to dobry basen rozporowy do 150 zł, o średnicy 244 cm, jego wysokość wynosi 66 cm. Materiałem wykonania produktu jest 3-warstwowe PVC.

Zalety
Dmuchany kołnierz:

Na ściankach znajduje się nadmuchiwany kołnierz. Nawet jeśli przypadkowo w niego uderzymy, nie powinno to być bolesne.

Szybkie rozstawianie:

Rozstawianie modelu nie zajmuje dużo czasu. Należy rozłożyć basen na płaskiej powierzchni, nadmuchać kołnierz, a następnie wlać do środka wodę.

Duża pojemność:

Pojemność zbiornika to 2100 litrów. Mogą w nim swobodnie bawić się dzieci, a także dorośli.

Zestaw naprawczy:

Do produktu dołączono zestaw naprawczy, w skład którego wchodzi specjalna łatka i klej. Jeśli przypadkowo przedziurawimy kołnierz, możemy go szybko naprawić.

Możliwość podłączenia pompy:

W sytuacji, gdy nie chcemy, aby napełnianie basenu wodą zajęło zbyt dużo czasu, istnieje możliwość podłączenia do niego pompy.

Wady
Brak pokrywy:

Ponieważ w komplecie nie ma pokrywy, musimy znaleźć inny sposób na to, aby zabezpieczyć wodę w basenie przed wpadaniem do niej zanieczyszczeń.

 

 

 

 

Bestway 57270

 

Bestway 57270 to basen rozporowy, odpowiedni do rozkładania w ogrodzie. Na brzegu produktu jest kołnierz, który należy napompować, dzięki czemu unosi się on na wodzie i łatwo się wchodzi do wody. Akcesorium jest świetnym miejscem na odpoczynek i relaks w gorące, letnie popołudnie.

W zestawie można znaleźć pompę filtrującą, za sprawą której woda w basenie pozostaje czysta. Do pompy odpowiedni jest filtr typu I. W przypadku, gdy produkt ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu, ewentualną dziurę można zakleić łatką naprawczą. Akcesorium jest wykonane z materiału PVC. Średnica modelu wynosi 305 cm, a jego wysokość to 76 cm. We wnętrzu mieści się 3638 l wody.

Basen można przykryć dołączoną pokrywą, w efekcie czego woda się nie brudzi np. w nocy. Pod konstrukcję można położyć specjalną matę (znajduje się w komplecie), dzięki której spód się nie przerwie. Konsumenci twierdzą, że model można z łatwością utrzymać w czystości i jest bardzo wygodny w użytkowaniu.

Model Bestway 57270 został wykonany z 3-warstwowego PVC. Wysokość zbiornika wynosi 76 cm, a średnica – 305 cm. Pojemność basenu jest równa 3638 l.

Zalety
Pompa filtrująca:

Nie musimy się martwić, że nie uda nam się utrzymać wlanej do basenu wody w czystości. W zestawie znajdziemy pompę filtrującą, która bez wątpienia nam to ułatwi.

Praktyczna pokrywa:

Z uwagi na to, że do produktu dołączono pokrywę, możemy go zakryć na noc lub w deszczowy dzień, aby do środka nie dostały się liście, źdźbła trawy i inne zanieczyszczenia.

Solidne dno:

Dno basenu jest solidne i niepodatne na rozerwanie. Możemy je dodatkowo zabezpieczyć, rozkładając zbiornik na dołączonej do zestawu macie.

Zapewnia zabawę całej rodzinie:

To duży zbiornik, co udowodnił test basenów rozporowych. To oznacza, że może się w nim bawić cała rodzina i tym samym przyjemnie spędzać czas w upalne dni.

Wady
Wolno rozpuszczające się tabletki:

Zestaw uzupełniono o tabletki do dezynfekcji wody. Jednak wiele osób zauważyło, że pastylki zbyt wolno się rozpuszczają.

 

 

 

 

Intex 56475NP

 

Wiele radości i zabawy, zarówno dorosłym, jak i dzieciom zapewnia Intex 56475NP. Produkt daje przyjemną ochłodę latem i umożliwia integrację pokoleń, kiedy dorośli i dzieci przyjemnie spędzają razem czas. Zamieszczone na rogach dmuchane siedziska pozwalają na relaks podczas urlopu, zmieszczą się na nich 4 osoby. Dodatkowo materac ma miejsce na 2 napoje.

Basen jest wykonany z winylu, który cechuje się dużą wytrzymałością. Wymiary produktu są równe: szerokość – 229 cm, długość – 229 cm i wysokość 66 cm. W modelu mieści się 882 l wody. W basenie jest zawór odpływowy, dlatego wodę można łatwo wylać. Produkt waży prawie 7 kg, więc osoba dorosła powinna dość łatwo go rozłożyć.

Z modelu mogą korzystać dzieci od 3. roku życia (pod opieką dorosłych). Na wypadek mechanicznego uszkodzenia ścianek do zestawu dołączono łaty naprawcze. Użytkownicy basenu są zadowoleni z produktu, ponieważ jest wystarczająco duży, aby wygodnie spędzać w nim czas, a siedzenia są odpowiednio miękkie.

Produkt Intex 56475NP ma pojemność 882 l. Jego szerokość i długość wynoszą 229 cm, a wysokość – 66 cm. To model wykonany z winylu.

Zalety
Umożliwia komfortowy wypoczynek:

Z basenu z pewnością chętnie będą korzystać wszyscy domownicy, niezależnie od wieku. Wewnątrz zbiornika znajdują się cztery miękkie, dmuchane siedziska, a także dwa uchwyty na butelki z napojem.

Nie zajmuje dużo miejsca:

Mimo że wewnątrz basenu zmieszczą się 4 osoby, nie jest to model o zbyt dużych wymiarach. Bez przeszkód można rozłożyć go w przydomowym ogródku, nawet jeśli jest stosunkowo niewielki.

Możliwość szybkiej naprawy:

Gdy produkt przypadkowo ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu, możemy go szybko naprawić. Wszystko ze względu na to, że w komplecie znajdziemy łatki i klej pozwalający na ich przyklejenie.

Wady
Nie dla najmłodszych dzieci:

W basenie mogą bezpiecznie bawić się dzieci powyżej 3. roku życia. Niektórzy rodzice uważają, że młodsze pociechy nie powinny wchodzić do wody, gdyż może to być dla nich niebezpieczne (nawet pod opieką dorosłych).

 

 

 

 

Bestway 35938

 

Świetnym pomysłem na odpoczynek i wspólne spędzanie czasu jest skorzystanie z basenu Bestway 35938, ponieważ jest bardzo duży i wygodny w użyciu. Model umożliwia odpoczynek całej rodzinie oraz przyjaciołom. Jest on na tyle obszerny, że można się w nim nauczyć pływać.

Wymiary basenu są równe 548 cm x 366 cm x 122 cm. W środku mieści się 15033 l wody. Do zestawu dołączono matę ochronną na wierzch, aby do środka nie wpadły liście lub zwierzęta. Pod model rozkłada się specjalny materiał, żeby dno się nie zniszczyło. Zawarta w komplecie pompa umożliwia stałe utrzymanie wody w czystości.

Dzięki drabince można bardzo łatwo wejść i wyjść z basenu. Rozkładanie zbiornika jest dość skomplikowane, dlatego warto skorzystać z instrukcji montażu nagranej na płycie DVD. Jest bardzo wiele pozytywnych komentarzy na temat tego produktu. Wiele osób doceniło jego dużą wytrzymałość co sprawia, że basen służy przez kilka sezonów.

Bestway 35938 to zbiornik o pojemności 15033 l. Jego wymiary to: 549 cm x 366 cm x 122 cm. Basen ma owalny kształt.

Zalety
Pozwala na naukę pływania:

Model ma na tyle dużą pojemność, że w wodzie możemy nie tylko się bawić, ale także nauczyć się pływać. W środku jest wystarczająco dużo miejsca dla całej rodziny.

Łatwe wchodzenie i wychodzenie:

Wchodzenie do wody i wychodzenie z niej nie jest problemem, także dla dzieci. W zestawie jest praktyczna drabinka, którą wystarczy przystawić do ścianek zbiornika.

Dołączona pompa z filtrem:

Do basenu dołączono pompę z filtrem. Dzięki tym elementom możliwe jest utrzymanie czystości wody, bez konieczności jej regularnej wymiany (co przy tak dużej pojemności basenu byłoby bardzo trudne).

Wady
Zajmuje dużo miejsca:

Nie jest to odpowiedni zbiornik dla osób mających mały ogródek. Po rozłożeniu model zajmuje dużo miejsca.

Skomplikowany montaż:

Montaż basenu nie należy do najłatwiejszych czynności, co wynika m.in. z jego dużych wymiarów. Przed rozłożeniem modelu najlepiej obejrzeć dołączony do niego film instruktażowy na płycie DVD.

 

 

 

 

Intex 28212GN 

 

Model Intex 28212GN jest wyjątkowo solidny i wytrzymały, ponieważ łączy ze sobą cechy basenu rozporowego i stelażowego. Produkt można dość łatwo rozłożyć, wystarczy około 30 minut. Metalowy stelaż wzmacnia ściany, aby te, pod wpływem czynników atmosferycznych czy energicznej zabawy użytkowników, się nie zaginały.

Wymiary produktu są równe: średnica – 305 cm i wysokość – 76 cm. Do zbiornika można nalać 6503 l wody. Ścianki i podłoże są zrobione z wytrzymałego materiału PVC, więc wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. W zestawie znajduje się filtr kartuszowy, który pracuje z prędkości 2271 l na godzinę.

Wakacje z tym produktem dają wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wiesz, jakie są opinie o basenach rozporowych producenta Intex? Wielu konsumentów chwali je za bardzo dużą wytrzymałość i solidne wykonanie. Model 28212GN zyskał przychylność użytkowników, ponieważ jest mocny i wygodny.

Model Intex 28212GN o pojemności 6503 l został wykonany z solidnego PVC. Średnica produktu wynosi 305 cm, jego wysokość to 76 cm.

Zalety
Stabilność:

Zbiornik łączy cechy modelu rozporowego i stelażowego. Jego ścianki rozkładają się pod naporem wody, podtrzymuje je dodatkowo metalowy stelaż. Z tego względu nie musimy się obawiać o stabilność basenu.

Dla dzieci i dorosłych:

To uniwersalny zbiornik, z którego mogą korzystać dorośli, nastolatkowie, a także dzieci powyżej 6. roku życia. Kąpiel w basenie stanie się świetnym sposobem na ochłodzenie się w upalny dzień.

Wady
Rozkładanie trwa zbyt długo:

Rozkładanie basenu zajmuje ok. 30 minut. Niecierpliwe osoby uważają, że trwa to zbyt długo.

Mało wydajna pompa filtrująca:

Niektórzy konsumenci przekonują, że dodana do kompletu pompa filtrująca jest mało wydajna i niezbyt dobrze radzi sobie z oczyszczaniem wody.

 

 

 

 

Jak rozstawić basen rozporowy?

 

Baseny rozporowe cieszą się dużą popularnością wśród miłośników wodnych zabaw, ponieważ są przestronne. Dowiedziałeś się, jaki basen rozporowy jest polecany, wybrałeś już odpowiedni produkt, zatem warto teraz wiedzieć, jak go rozłożyć. Choć montaż akcesorium nie powinien sprawić większych trudności, pierwsza próba może być wyzwaniem dla niewprawionych osób. W naszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, które przydadzą się podczas instalacji basenu rozporowego.

 

 

Wybór odpowiedniego miejsca i przygotowanie terenu

Basen rozporowy powinien być rozłożony na utwardzonym gruncie, dlatego unikajmy miejsc piaszczystych i nierównych. Najlepiej sprawdzi się teren pokryty dużą ilością trawy, który będzie częściowo zacieniony, a częściowo nasłoneczniony. W ten sposób zapewnimy sobie swobodę w relaksowaniu się w wodzie. Ziemia musi być także idealnie płaska, gdyż nawet niewielki spadek sprawi, że woda w basenie nierównomiernie się rozłoży. Wybrany grunt należy odpowiednio przygotować, dlatego pamiętajmy o sprzątnięciu wszystkich kamieni, patyków, kawałków szkła i innych przedmiotów, które mogą uszkodzić dno. Warto wybrać miejsce z dala od drzew, gdyż w ten sposób unikniemy obecności liści w wodzie.

 

Przygotowanie maty pod basen

Aby zniwelować niewielkie nierówności terenu i zabezpieczyć dno basenu przed uszkodzeniami, warto zaopatrzyć się w specjalną matę. Warto ją kupić, by po sezonie, gdy już złożymy i schowamy basen, podłoże, na którym stał, zachowało estetyczny wygląd.

 

Ustawianie basenu w wybranym miejscu

Gdy już wybierzemy właściwe miejsce i rozłożymy na nim matę, możemy przystąpić do instalacji zakupionego basenu. Warto tutaj zastanowić się, z której strony umieścić zawór do spuszczania wody. Najlepsze będzie takie miejsce, z którego woda swobodnie spłynie w kierunku kratki odpływowej w ogrodzie. Także otwory do pompowania powinny być ustawione tak, abyśmy mieli do nich wygodny dostęp.

Pamiętajmy również o zachowaniu odpowiednich odstępów. Z każdej strony basenu rozporowego powinniśmy zapewnić sobie około 1,5 m wolnej przestrzeni. W ten sposób będziemy mieli swobodny dostęp potrzebny do rozstawienia, sprzątania i demontażu produktu.

 

 

Pompowanie basenu

W pierwszej kolejności należy rozłożyć poszycie basenu tak, aby całość równomiernie i bez zagnieceń napompować. Kołnierz należy napompować pompką ręczną tak, aby zostało trochę wolnego miejsca. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że pod wpływem wysokich temperatur powietrze rozpręża się, dlatego materiał może się rozciągać i odkształcać. Jednak, nie martwmy się, gdyż przy odpowiednim ciśnieniu materiał wróci do oryginalnego rozmiaru, gdy temperatura się obniży. Poszycie basenu rozporowego możemy napełnić pompką elektryczną, co zaoszczędzi nam sporo czasu i wysiłku.

W następnym kroku powinniśmy dostawić pompę wody do otworu. Jednak upewnijmy się najpierw, że jest ona odpowiednio dokręcona, aby uniknąć przecieków. Jeśli nie posiadamy pompy, zaślepmy otwór specjalną zatyczką, która zazwyczaj jest dołączona do zestawu.

 

Napełnianie basenu wodą

Ostatnim krokiem jest napełnienie basenu wodą. Na początku warto wlać do niego niewielką ilość (około 2-3 cm), aby sprawdzić, czy dno basenu jest odpowiednio wypoziomowane oraz, czy na ziemi pod matą nie zostały jakieś kamienie czy ostre przedmioty. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy napełnić basen do końca. Woda powinna sięgać dolnej krawędzi kołnierza, czyli około 80% ściany basenu. Niektóre modele mają specjalną linię, która wyznacza granicę napełnienia wodą.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status