Grill gazowy czy węglowy?

Ostatnio aktualizowane: 05.07.20

 

Jaki grill wybrać gazowy czy węglowy?

 

Tym razem zastanowimy się nad grillem ogrodowym i rozważymy, który z nich jest lepszy gazowy, czy węglowy. Nawet najlepsze grille obu kategorii mają swoje wady i zalety także oba modele mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. A jak jest naprawdę? Zapraszamy do lektury.

Grill węglowy to tradycja. Nadal cieszą się olbrzymią popularnością. Można je kupić w wielu rozmiarach i kształtach. Do uruchomienia takiego grilla wystarczy węgiel drzewny by móc cieszyć się potrawami. Aby stać się użytkownikiem grilla węglowego wystarczy wyłożyć kilkadziesiąt złotych, zatem są one tanimi urządzeniami. Wszędzie też znajdziemy akcesoria do nich, jak węgiel, czy brykiet. Ponadto grill węglowy tworzy atmosferę. Żadne inne urządzenie nie pozwoli nam na rozkoszowanie się charakterystycznym zapachem żarzenia się węgla drzewnego połączonego z aromatem potraw. Wadą natomiast takiego modelu jest jego długi rozruch. Zanim ruszt będzie gotowy na przyjęcie potraw minie sporo czasu podczas, którego grill się rozgrzewa. Również po skończonym grillowaniu model taki wymaga wyczyszczenia go z pozostałości węgla.

Grill gazowy: Zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników. Te rodzaje grilla są dostępne w różnych wielkościach. Często też posiadają dodatkowe blaty użytkowe, na których możesz przygotować potrawy, lub je choćby przechowywać w trakcie imprezy. Do uruchomienia modelu gazowego niezbędna jest butla z gazem. Zatem wygląda na to, że obsługa grilla gazowego jest szybsza i bardziej bezproblemowa. Rozgrzewa się on zaraz po włączeniu palnika i utrzymuje równomierną temperaturę. Zaletą tego urządzenia jest również to, że nie wydziela ono dymu. Zasadniczym minusem modelu gazowego jest jego cena. Najtańsze grille to koszt około 200- 300 złotych.

Jeśli zależy Ci na szybkości i łatwości obsługi grilla wybierz model gazowy. Jest on łatwy w obsłudze, wystarczy przekręcić pokrętło i i wcisnąć przycisk zapalarki, aby po chwili móc zacząć grillować potrawy. W tym samym czasie grill węglowy wymaga napełnienia grilla węglem użycia podpałki i rozżarzenia węgli na tyle mocno, aby dały wysoką temperaturę. Wprawieni w bojach uczestnicy grillowych imprez przygotują grill w ciągu 15 – 20 minut. Gdy tej wprawy nie masz zajmie Ci to pewnie 30 minut. Jednak tradycjonaliści twierdzą, że potrawy przygotowane na grillu węglowym są nie do odtworzenia na jego odpowiedniku gazowym. Bowiem aromat potraw połączony z zapachem dymu tworzy całkowicie unikalne połączenie. Grill, co prawda ma możliwość nadawania potrawom aromatów. Dzieje się to za sprawą wędzarki i drewnianych wiórek, ale znawcy twierdzą, że to całkiem nowy smak.

Kolejną sprawą jest miejsce gdzie grill może stanąć. Mały grill węglowy zmieści się wszędzie. Na tarasie, w małym ogródku, na balkonie. Łatwo go też przenieść do znajomych, czy zabrać na piknik. Grill gazowy, z zasady większe urządzenie, wymaga więcej przestrzeni. Jest to też urządzenie mniej mobilne i na ogół ustawiamy je na wiosnę w jednym miejscu, aby schować przed zimą.

Grille w dobrej cenie: Jeśli chodzi o koszty samych urządzeń i eksploatacji, przedstawia się to następująco: grill węglowy można dostać za niższą cenę, jednak koszt węgla do grilla to nawet 15 złotych na jedną imprezę grillową. Za grill gazowy musisz zapłacić więcej na starcie, ale koszt paliwa jednego długiego grillowania może nie przekroczyć jednej złotówki. Dlatego należy się zastanowić, jak często będziemy urządzenia używać, jakie mamy priorytety dotyczące wygody, smaków i kosztów. A następnie wybrać model, który spełnia nasze wymagania. Jeśli zależy Ci na wyłonieniu najlepszego grilla w 2020 roku to koniecznie przeczytaj nasz ranking, w którym może się on znajdować.

 

 

Grill – Ranking

 

 

Landmann Chef 12736

 

Landmann Chef 12736 to gazowy grill ogrodowy, o szerokiej funkcjonalności. Mamy tu 3 palniki (po 3,2 KW) ze stali szlachetnej z płynną regulacją ustawianej temperatury. Jest tu również wskaźnik temperatury dla dokładnego pomiaru temperatury grillowania. Jeden z palników jest umiejscowiony z boku i służy do przygotowywania rozmaitych dodatków do grillowanych potraw.

Palniki posiadają elektroniczne zapalarki ułatwiające ich uruchomienie. Jest to model, który wystarczy do przygotowania poczęstunku dla 10 osób. Grill cały jest wykonany ze stali pomalowanej proszkowo. W dolnej części znajduje się szafka z drzwiami i uchwytami ze stali szlachetnej.

W tym miejscu między innymi przechowuje się butlę gazową. Górna część grilla jest wyposażona w dwa emaliowane ruszty grillowe, dwie półki boczne i misę na ściekający tłuszcz. Palniki grilla mają praktyczne osłony. Dla ułatwienia transportu urządzenie zostało wyposażone w 2 kółka transportowe.

Według użytkowników tego grilla zaletą jego jest zainstalowana pokrywa z wbudowanym termostatem i samozapłon w pokrętłach. Ponadto uważają, że jest on odpowiedni do szybkiego przygotowania przyjęcia dla kilku, lub kilkunastu przyjaciół.

 

 

 

 

Activa Angular

 

Activa Angular to grill węglowy wykonany z lakierowanej blachy, wyposażony w emaliowany ruszt grillowy i chromowany ruszt do podgrzewania. Palenisko posiada płynną regulację wysokości za pomocą korby, pozwala to na regulację temperatury grillowania.

Oprócz tego palenisko jest zabezpieczone klapą, która również reguluje temperaturę, a dodatkowo odgradza grillowane potrawy od niesprzyjających warunków atmosferycznych. W klapie jest też umieszczony wskaźnik temperatury.  Poniżej paleniska znajduje się wyciągana szuflada na popiół z paleniska ułatwiająca oczyszczanie urządzenia.

Półka boczna z wieszakami na przydatne podczas przyrządzania potraw akcesoria, pozwala na łatwiejszą manipulacje naczyniami i zapewnia wygodę w przyrządzaniu potraw. Dodatkowo model ten został wyposażony w uchwyt zintegrowany z otwieraczem do butelek.

Rozmiary grilla wynoszą 115 x 107 x 67cm, a powierzchnia grillowania to 41,5 x 27,5 cm. Natomiast waga tego modelu to 30 kg. A według użytkowników model ten ma znakomicie rozplanowane rozmaite półeczki i miejsca pomocnicze, wystarczająco duży ruszt i praktyczny otwieracz do butelek. Jest do tego wykonany solidnie i jest stabilny.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status