Wentylatory kanałowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Specjalnie dla Ciebie analizie poddaliśmy zakupowe trendy i opinie konsumentów kupujących wentylatory kanałowe. Na podstawie otrzymanych wyników udało nam się wyłonić dwa najlepsze produkty tego segmentu rynku w 2020 roku. Pierwszym z nich został Silent TD 350/125, który sprawdzi się we wszelkich pomieszczeniach, gdzie nie ma zbyt dużego poziomu zapylenia. Pracuje on tak cicho, że z pewnością nie będzie on nikomu przeszkadzać, a zwłaszcza małym dzieciom. Poza tym jego obudowa wykonana została z wyjątkowo trwałego i odpornego na różne czynniki materiału. Wpływa to na jego żywotność, a więc o wymianie tego elementu będzie można pomyśleć dopiero za kilka lat. Ze względu na jego estetyczny wygląd nie trzeba się też martwić, że będzie on bardzo kontrastować z kolorystyką i wyposażeniem pomieszczenia. Jeżeli bardziej interesuje Cię model, który można zamontować nawet w podwieszanych sufitach, zapoznaj się z drugim najlepszym wentylatorem kanałowym, czyli Venture Industries TD 500/150-160 SILENT. Cechuje go m.in. silnik z kulkowym łożyskiem.

 

 

Jaki wentylator kanałowy kupić ?

 

Przewodnik zakupowy

Produkty, takie jak wentylatory kanałowe możemy wykorzystać zarówno w instalacjach mieszkaniowych, jak również sklepowych, czy biurowych. Na rynku możemy znaleźć ich kilka rodzajów, różnią się one zarówno przeznaczeniem, jak i samą konstrukcją. W związku z tym stworzyliśmy poniższy poradnik. Znajdziesz w nim informacje, jaki wentylator kanałowy wybrać, w zależności od tego, w jakim celu ma być on używany.

Wentylator z wirnikiem osiowym

Jednym z najbardziej popularnych typów wentylatorów jest model w okrągłym kanale, posiadający wirnik osiowy. Jego obudowa jest gładka (by można było go wsunąć np. w rurę), bądź też zakończona specjalnymi kołnierzami. W takiej obudowie znajdują się też specjalne otwory, dzięki którym możliwe jest przykręcenie wentylatora.

Takie produkty najczęściej znajdują zastosowanie w magazynach, rolnictwie i przemyśle. Służą one przede wszystkim do przetłaczania powietrza bez zanieczyszczeń. Swoją popularność zawdzięczają one nie tylko dość niskiej cenie, ale także dużej wydajności.

 

Wentylator z wirnikiem promieniowym

Wentylator kanałowy z wirnikiem promieniowym ma nieco większy tzw. spręż, niż modele z wirnikiem osiowym, dlatego można je stosować w dłuższych i wąskich kanałach. Mają one jednak mniejszą wydajność oraz średnicę. Ze względu na bardziej skomplikowaną budowę zazwyczaj są one też droższe.

 

Wentylator do przewodów prostokątnych

Wentylator do przewodów prostokątnych zazwyczaj jest wyposażony w wirnik promieniowy lub bębnowy. Ma on znacznie większy spręż, a jeżeli jest wyposażony w wirnik promieniowy, jest także o wiele bardziej odporny na zanieczyszczone powietrze oraz inne, trudne warunki pracy. W tym przypadku skomplikowaną budowę ma zarówno sam wentylator, jak i właśnie ten specyficzny element, dlatego też takie produkty charakteryzuje o wiele wyższa cena. Niemniej ich dużą zaletą jest możliwość instalacji silnika poza strumieniem tłoczonego powietrza.

 

Wydajność – jaki jest najlepszy wentylator kanałowy

Wydajność wentylatora wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym się on znajduje. Szczególną wagę do tego parametru musimy przywiązać, jeżeli planujemy kupić odpowiedni produkt do łazienki. Wówczas jego wydajność powinna być minimum trzy razy większa niż objętość, czyli inaczej kubatura pomieszczenia.

Obliczanie kubatury łazienki wbrew pozorom nie jest zadaniem skomplikowanym. Wystarczy przemnożyć przez siebie wysokość oraz powierzchnię łazienki. Otrzymany wynik musimy pomnożyć przez trzy. Wówczas będziemy wiedzieć, jaka powinna być minimalna wydajność wentylatora, który sprawdzi się w naszej łazience. Ma to szczególnie istotne znaczenie, jeśli to pomieszczenie ma dość duży metraż. Wybierając niewłaściwy model może on nie nadążać z pozbywaniem się choćby brzydkiego zapachu.

 

Średnica kanału wentylacyjnego

Przy wyborze idealnego wentylatora kanałowego musimy brać pod uwagę również średnicę kanału, do którego zakupiony produkt ma być podłączony. Zazwyczaj są to otwory o średnicy  100 mm, 120 mm, 125 mm i 150 mm. Najczęściej sięgając po wybrany model już na opakowaniu zobaczymy, do kanału o jakiej średnicy jest on przeznaczony.

Jeżeli wybieramy wentylatory do domu, który jest dopiero budowany, musimy pamiętać, że im większy metraż będzie miało konkretne pomieszczenie, tym większego wentylatora będziemy potrzebować. Oznacza to, że będziemy musieli również zadbać o wykonanie otworów wentylacyjnych o większej średnicy.

 

Dodatkowe funkcje

Wentylatory kanałowe dostępne na rynku mogą się różnić ilością dodatkowych funkcji. Niektóre z nich posiadają np. timer, dzięki któremu produkt może pracować przez określony czas, nawet po jego wyłączeniu. Zazwyczaj takie czasowe opóźnienie można regulować w przedziale czasowym od ok. 2 minut do nawet 30 minut.

Kolejną funkcją dostępną w wielu modelach jest czujnik ruchu. W tym przypadku wentylator włączy się sam, gdy czujnik wyczuje ruch w pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem może być też zakup produktu z czujnikiem wilgoci, a zwłaszcza jeśli ma on być zainstalowany w łazience. Kiedy poziom wilgoci w pomieszczeniu przekroczy określoną wartość, taki wentylator włączy się samoistnie.

 

Głośność pracy

Panuje przekonanie, że najlepszy wentylator kanałowy powinien pracować jak najciszej. Może być w tym wiele prawdy, ponieważ jeśli będzie on zbyt głośny, może przeszkadzać domownikom, a zwłaszcza małym dzieciom. Już na zakupach sprawdzajmy więc, jaki jest poziom głośności wybranego przez nas modelu. Nie powinien on przekraczać wartości 30 dB. Niektóre produkty tego typu pracują poniżej poziomu 20 dB, co sprawia, że są one prawie niesłyszalne.

 

 

Design

Dla wielu osób design wentylatora kanałowego może być równie istotny, co jego parametry. Choć nie jest to element bardzo widoczny, powinien być on dopasowany do wystroju pomieszczenia. Dzięki temu nie będzie on kontrastował choćby z kolorem ściany. W przypadku niektórych produktów możliwa jest wymiana frontu wentylatora na taki, który będzie się lepiej prezentować. Niektóre firmy oferują nawet możliwość wykonania tego elementu ze stali nierdzewnej, czy mosiądzu, co wpływa na większy poziom elegancji.

 

Wentylatory kanałowe w dobrych cenach

Za najtańszy wentylator kanałowy zapłacimy ok. 20 zł, a więc nie jest to zbyt duży wydatek. Nieco droższe modele kosztują ok. 100 zł. Chcąc kupić lepszej jakości model, który charakteryzuje się dodatkowo nieco bardziej eleganckim designem, musimy na zakupy przeznaczyć ponad 500 zł.

 

Najlepsze wentylatory kanałowe w 2020 roku

 

Wentylator kanałowy to element, który umożliwia wentylowanie różnego rodzaju pomieszczeń. Wykorzystuje się go zarówno w domu, jak i biurach, magazynach, sklepach oraz wielu innych miejscach. Wybierając właściwy model możemy być pewni jego wydajności oraz możliwości pracy przez bardzo długi czas. Przygotowany przez nas ranking wentylatorów kanałowych podpowie Ci, na jakie produkty należałoby zwrócić szczególną uwagę.

 

Nasze zalecenia

 

Silent TD 350/125

 

Chcielibyśmy zaprezentować Ci wentylator kanałowy Silent TD 350/125. To model przeznaczony do wentylowania pomieszczeń, w których panuje niski stopień zapylenia. Można go zamontować zarówno poziomo, jak i pionowo. Posiada on specjalną konstrukcję, która pozwala jednocześnie na osiąganie wysokiego ciśnienia oraz wydajności przy niewielkim poziomie hałasu, a więc nie będzie on przeszkadzać domownikom.

Opisywany produkt znajdzie zastosowanie praktycznie w każdym rodzaju instalacji ogólnej wentylacji. Jego obudowa wykonana została z polipropylenu, z kolei wirniki ze sztucznego tworzywa ABS. Materiały te są bardzo wytrzymałe, co przekłada się na dobrą jakość wentylatora. Jego średnica wynosi 125 mm, a pobór mocy osiąga wartość 30/22 W.

Z opinii konsumentów kupujących ten model wynika, iż jest on godny uwagi, ponieważ działa bardzo cicho, zaledwie do 20 dB. Ponadto wyróżnia się on wyjątkową wydajnością, która według producenta wynosi 320/280 m3/h. Wygląda on też bardzo estetycznie i można go zamontować w każdym pokoju w domu, w którym nie panuje zbyt wysoki poziom zapylenia, czyli np. salonie.

 

 

 

 

Venture Industries TD 500/150-160 SILENT

 

Venture Industries TD 500/150-160 SILENT to wentylator kanałowy, który przeznaczony jest do montażu we wszystkich rodzajach instalacji ogólnej wentylacji. Idealnie nadaje się do pomieszczeń w domu, biurze, sklepach, czy innych budynkach użytku publicznego, gdzie jest niski poziom zapylenia. Charakteryzuje się on dodatkowo małą wysokością, co oznacza, że można zamontować go w podwieszanym suficie.

Produkt ten wyróżnia się oryginalną konstrukcją, za sprawą której można poddawać go zabiegom konserwacyjnym bez konieczności demontowania całego kanału wentylacyjnego. Jego obudowa wykonana została z polipropylenu. W efekcie jest ona lekka, odporna na różne czynniki chemiczne, nietoksyczna oraz nieszkodliwa dla domowników. Natomiast jego silnik wyposażony został w kulkowe łożyska i termiczne zabezpieczenie uzwojenia przed przeciążeniem.

Czytając opinie o wentylatorach kanałowych tej marki można wywnioskować, iż te produkty cieszą się dużym zaufaniem konsumentów. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Dla wielu jego największą zaletą, poza wydajnością, jest bardzo cicha praca, która nie przekracza głośności równej 22 dB.

 

 

 

 

Harmann Base 100H

 

Model o nazwie Harmann Base 100H to wentylator, który w szczególności sprawdzi się w takich pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia, toaleta, niewielkie biuro, czy sklep. Jego cechą charakterystyczną jest płaska i zwarta konstrukcja. W przedniej części jego obudowy zastosowano maskowanie śruby odpowiadającej za mocowanie panelu. Dzięki temu wszelkie elementy mocujące nie są widoczne, a to bardzo pozytywnie wpływa na estetykę produktu.

Wentylator marki Harmann posiada obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego ABS. Ten materiał jest wyjątkowo odporny na promieniowanie UV oraz uderzenia, dlatego jako element instalacji wentylacji może on posłużyć kilka lat. Dodatkowo jest on również wyposażony w specjalną klapę zwrotną grawitacyjną z polipropylenu. Skutecznie zapobiega ona cofaniu się powietrza z wentylacyjnego kanału.

Konsumenci twierdzą, że największą zaletą tego produktu jest funkcjonalność. Można go bez obaw zamontować nawet w kabinie prysznicowej i w ten sposób zadbać o odpowiednią wentylację łazienki. Poza tym posiada on opcję regulowanego opóźnienia czasowego i regulowany czujnik wilgotności.

 

 

 

 

Venture Industries TD-160/100 N

 

Wentylator kanałowy nazwany Venture Industries TD-160/100 N jest produktem przeznaczonym do wentylowania pomieszczeń o niskim stopniu zapylenia. Można zamontować go nie tylko w pozycji pionowej, ale także poziomej. Nadaje się on do montażu w kanałach wentylacyjnych, których średnica wynosi 100 mm.

Konstrukcja tego modelu pozwala na osiąganie wysokiej wydajności oraz ciśnień przy niewielkim poziomie hałasu (do 24 dB). To sprawia, że nie będzie on przeszkadzać żadnemu z domowników, nawet podczas długiej pracy. Co więcej, specjalna konstrukcja sprawia, że wentylator można konserwować bez potrzeby demontowania wentylacyjnych kanałów, co jest dużym ułatwieniem.

Według konsumentów jedną z większych zalet opisywanego produktu jest możliwość zastosowania go w wielu różnych pomieszczeniach. Można go użyć m.in. jako odciąg gazów, ogólną wentylację obiektów, jak też wyciąg z okapu kuchennego (wymaga to jednak zastosowania olejowego filtra).

 

 

 

 

Dospel Euro 1 O100

 

W przypadku, gdy interesuje Cię dobry i tani wentylator kanałowy, zwróć uwagę Dospel Euro 1 O100. To model przeznaczony do montażu w okrągłym kanale wentylacyjnym o średnicy 100 mm. Z powodzeniem sprawdzi się on, jako wsparcie wentylacji grawitacyjnej zarówno w pomieszczeniach domowych (kuchnia, łazienka, salon i inne), jak też użyteczności publicznej.

Produkt ten wyróżnia się wyjątkowo cichą pracą. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu łożyska ślizgowego. Element ten dodatkowo przedłuża żywotność wentylatora, dlatego może on dobrze się sprawować nawet przez kilka lat. Posiada on ponadto indukcyjny, asynchroniczny silnik jednofazowy, który przystosowany jest do pracy ciągłej.

Z umieszczanych przez konsumentów opinii wynika, iż na uwagę w przypadku tego modelu zasługuje przede wszystkim bardzo prosta instalacja. Wystarczy umieścić go w kanale wentylacyjnym, umocować oraz podłączyć do elektrycznego zasilania.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status