Stacji uzdatniania wody ranking

Ostatnio aktualizowane: 25.04.18

 

Na pierwszym miejscu rankingu stacji uzdatniania wody znalazł się model Viessmann Aquahome 20-N. Sprzęt ten uzyskał tak wysokie noty, gdyż cieszy się dużym zaufaniem konsumentów. Produkt przeznaczony jest do użytku w domach, a także miejscach pracy. Stacja umożliwia oczyszczenie wody i sprawia, że ma ona lepszą jakość. Urządzenie wyposażone jest w specjalne filtry. Dzięki nim sprzęt jest wytrzymały i służy konsumentom przez wiele lat. Ponadto zastosowany system sprawia, że model jest wydajny. Produkt ten obsługuje się za pomocą intuicyjnie rozmieszczonych przycisków. Stacja uzdatnia wodę w momencie jej najmniejszego poboru. Następnie, gdy nie jest od razu użytkowana, przechowywana jest w pojemniku, gotowa do spożycia. Użytkownik może regulować stopień twardości otrzymywanej wody. Dla bezpieczeństwa zastosowano ochronę przed przelaniem, aby nie zniszczyć sprzętu. Natomiast wyodrębnione zanieczyszczenia odprowadza się za pomocą specjalnego, dołączonego do zestawu węża. Radzimy także, abyś zapoznał się modelem Cosmo Cosmowater Home 22, który zajął drugie miejsce w naszym zestawieniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką stację uzdatniania wody kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Stacja uzdatniania wody to sprzęt, który efektywnie wpłynie na nasze codzienne życie. Za pomocą takiego urządzenia pozbędziemy się białego osadu na naszych talerzach, a wyprane ubrania będą niesamowicie miękkie. Ponadto, taka woda nie wysusza naszej skóry. Należy jednak pamiętać, że w sklepach dostępnych jest wiele modeli, różniących się od siebie rodzajem i parametrami. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaką stacje uzdatniania wody wybrać.

Jaka stacja uzdatniania wody jest najlepsza?

Wybierając stację uzdatniania wody, warto najpierw przyjrzeć się jej metodzie działania. Jej praca opiera się na wymianie związków organicznych, odpowiedzialnych za twardość wody. W tym przypadku, mowa tutaj o jonach wapnia oraz magnezu na jony sodu. Dobrze jest więc wybrać taki model, który ma dużą wydajność, co skutkuje jego szybką pracą.

 

Budowa

Taka stacja uzdatniania wody składa się z różnych elementów. Głównym jest zbiornik filtracyjny, który przechowuje żywicę jonowymienną. To właśnie w tym pojemniku dochodzi do wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Skutkiem takiej wymiany jest miękka woda, pozbawiona drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Innym, ważnym elementem takiego urządzenia jest głowica sterująca. Odpowiedzialna jest ona za oczyszczanie wody poprzez jej filtrację. Oprócz tego, taka stacja uzdatniania wody posiada również dodatkowy zbiornik, który traktowany jest jako magazyn. Przechowywana jest tam właśnie solanka, której zadaniem jest regeneracja wody.

 

Wielkość złoża żywicznego

Decydując się na zakup stacji uzdatniania wody, warto również zwrócić uwagę na wielkość złoża żywicznego, obsługiwanego przez dany model. Od niego zależy, czy dane urządzenie będzie miało wystarczające warunki do skutecznego zmiękczania wody. Należy pamiętać, że wielkość takiego złoża powinna być również dobrana do stopnia twardości wody, metrażu naszego domu oraz liczby jego mieszkańców. Bazując na tych informacjach możemy ustalić wzór, którym powinniśmy się kierować wybierając stację uzdatniania wody.

Dla przykładu, 5-osobowe mieszkanie powinno być obsługiwane przez urządzenia posiadające 20 litrów żywicy. Z drugiej strony, im większe jest złoże, tym dłużej trwa jego regeneracja. Dlatego, aby odpowiednio zadbać o taki sprzęt, powinno się stosować sól tabletkową, którą umieszcza się w zbiorniku. W ten sposób zredukujemy jony wapnia i magnezu do optymalnej liczby, a to pozwoli na automatyczną regenerację naszej stacji uzdatniania wody oraz jej efektywną pracę.

 

Certyfikaty

Kupując stację uzdatniania wody, warto wybrać model, który posiada certyfikaty mówiące o bezpieczeństwie użytkowania. Tego typu sprzęt nie może być szkodliwy dla nas i dla naszych bliskich. Najbezpieczniejsze sprzęty to te, które działają w oparciu o żywice monosferyczne, czyli są produkowane bez stosowania jakichkolwiek substancji żrących, jak np. rozpuszczalników.

 

Montaż

Stacje zmiękczania wody montuje się przede wszystkim w pobliżu istniejącej już instalacji wodnej i wodomierzy. Wersje centralne montowane są przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie dostęp do instalacji nie jest ograniczony, jak w przypadku bloków czy apartamentowców.

Dobra stacja uzdatniania wody to taka, która nie tylko zapewni nam doskonałą jakość wody w naszym domu, ale również jej instalacja oraz późniejsza konserwacja jest prosta. Należy pamiętać, że takie urządzenie należy podpiąć pod istniejącą już instalację wody. W przypadku domów jednorodzinnych jest to dość proste, jednak jeśli chodzi o bloki mieszkalne lub apartamentowce, należy zgłosić się do specjalistę.

 

Programator

Kupując tego typu sprzętu, warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania programatora. Odpowiedzialny jest on za dostosowywanie przez nas ustawień. Wśród możliwych trybów wyróżniamy: tryb wakacyjny, czy tryb dzienny. Jest więc to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które często wyjeżdżają na urlop. Taki sprzęt będzie wówczas pracował zużywając o wiele mniej energii.

 

Wydajność – najlepsza stacja uzdatniania wody dla Twojego domu.

Przed zakupem takiego sprzętu, warto przede wszystkim sprawdzić jego wydajność. Należy ją dobrać do metrażu oraz liczby osób. Dlatego przykładowo, stacja uzdatniania wody dla domu zamieszkiwanego przez pięcioosobową rodzinę powinna cechować się wydajnością od 1600 do 1800 litrów na godzinę.

Dodatkowe zalety

Decydując się na zakup stacji uzdatniania wody, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe opcje danego modelu. Niektóre urządzenia oprócz podstawowej funkcji, jaką jest zmiękczanie wody, również wzbogacają ją o wartościowe dla człowieka składniki. Do nich zaliczamy wapń oraz magnez.

W przypadku siarczanu oraz węglowodorów, taki sprzęt dba o to, by występowały w odpowiedniej ilości. Ich nadmiar może zaburzyć procesy trawienne człowieka oraz wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak silne bóle brzucha, czy biegunkę. Dlatego zawartość siarczanów nie powinna przekraczać 250 mg/l. Natomiast w przypadku węglowodorów nie może ona być większa niż 600 mg/l.  

 

Stacje uzdatniania wody w dobrych cenach

Cena stacji uzdatniania wody zależy przede wszystkich od wydajności danego modelu oraz producenta. Najtańszy sprzęt to taki, którego koszt zakupu wynosi ok. 2000 złotych. Model, którego cena wynosi ok. 4000 złotych jest wysokiej jakości wykonania i bardzo wydajny. Natomiast stacja uzdatniania wody do celów przemysłowych to wydatek ponad 8000 złotych.

 

 

Najlepsze stacji uzdatniania wody w 2018 roku

 

Zaledwie kilkanaście miast i miasteczek w Polsce może poszczycić się wodą, którą można pić dosłownie z kranu. W wielu miejscach wciąż kiepsko jest z jej jakością. Dlatego przedstawiamy ranking stacji uzdatniania wody. Urządzenia te poprawiają jej klasę, aby była lepsza dla nas i dla naszego AGD, które nie lubi kamienia. Oto 5 najlepszych modeli dostępnych na polskim rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Viesmann Aquahome 20-N 

 

Stacja uzdatniania wody Viesmann Aquahome 20-N to pierwsza propozycja w tym rankingu. Jest to urządzenie zaprojektowane z myślą o gospodarstwach domowych, które chcą poprawić jakość wody. Zastosowano w nim monosferyczne złoże filtracyjne, które zwiększa żywotność sprzętu do 15 lat, a jego wydajność o ok. 10%, a więc taka inwestycja będzie nam służyła przez długi czas.

Ma sterowanie elektroniczne „LOGIC”, dzięki któremu proces regeneracji złoża uruchamia się w zależności od rzeczywistego oraz przypuszczalnego zużycia wody – zawsze w godzinach najmniejszego poboru prądu. Jeśli przez dłuższy czas nie ma poboru wody, system regeneracji utrzymuje czystość mikrobiologiczną złoża.

Zestaw zawiera zawór obejścia (z regulatorem twardości wody), a także zabezpieczenie antyprzelewowe i wąż do odprowadzania zanieczyszczeń. Ta najlepsza stacja uzdatniania wody cieszy się dużym uznaniem wśród konsumentów. Uważana jest za wydajną, bardzo solidną, wysoce bezawaryjną, a także bardzo łatwą w obsłudze.

 

 

 

 

Cosmo Cosmowater Home 22 

 

Zmiękczacz jonowymienny Cosmo Cosmowater Home 22 to nasz numer drugi. Jest to w pełni zautomatyzowane urządzenie ze sterowaniem objętościowo-logicznym. Oznacza to, że regeneracja jest uruchamiana na podstawie ilości uzdatnionej wody, przy uwzględnieniu jej poboru w czasie.

Sprzęt ten ma kolumnę z żywicą jonowymienną i zbiornik solanki, a także elektroniczną głowicę sterującą z podtrzymaniem pamięci w przypadku zaniku napięcia. Model ten ma regulator twardości wody z by-pass oraz system kontroli zużycia złoża i zabezpieczenie antyprzelewowe, które chroni przed zalaniem w przypadku przerw w dostawie energii.

Urządzenie ma filtr jonowowymienny i węglowy, dzięki czemu woda jest odpowiednio przefiltrowana, zmiękczona i pozbawiona dziwnego zapachu. Zakres ciśnienia to 1,3-8,0 bar, a maksymalne natężenie przepływu wynosi 2,7 m3/h. Wybierając ten sprzęt nie tylko zadbasz o swoją pralkę i zmywarkę, ale także skórę i portfel.

Gdyż przefiltrowana woda lepiej czyści, nawet, gdy stosujesz mniejszą ilość środków piorących. Konsumenci wysoko ocenili niezawodność urządzenia, a także niskie koszty jego eksploatacji.

 

 

 

 

Viessmann Aquahome 30-N 

 

Viessmann Aquahome 30-N to trzeci produkt w naszym zestawieniu. Urządzenie jest wyposażone w zawór by-pass z regulatorem twardości wody.

Zainstalowano w nim inteligentną automatykę LOGIC, która uruchamia proces regeneracji złoża – zawsze przy uwzględnieniu rzeczywistego i prognozowanego zużycia wody (odbywa się to w godzinach najmniejszego poboru wody – fabrycznie jest to 2:00, ale można dostosować urządzenie do danej taryfy). Sprzęt ten jest wyposażony w przeciwprądowy system regeneracji, który dokładnie oczyszcza złoże.

Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia nam dostęp do zdrowszej wody, ale też zabezpiecza nasze sprzęty AGD, czy instalację grzewczą. Pozwala także zminimalizować zużycie środków piorących i czyszczących nawet o 60%.

Maksymalne natężenie przepływu wynosi 2,8 m3/h, a zakres ciśnień roboczych to 1,4 – 8,0 bar. Stacja ma głowicę odporną na duże wahania ciśnienia i siatkę filtracyjną chroniącą żywicę przed zanieczyszczeniem. Konsumenci wysoko ocenili nie tylko skuteczność działania tego sprzętu, ale również fakt, że jego instalacja i obsługa są dziecinnie proste.

 

 

 

 

Blue Water 20 

 

Blue Water 20 to dobra i tania stacja uzdatniania wody. Jest to urządzenie usuwające twardości wody. Znajdzie swoje zastosowanie w domach jednorodzinnych, restauracjach, hotelach, myjniach samochodowych i wielu innych miejscach. Jego użycie nie tylko poprawia jakość wody, ale jednocześnie zmniejsza wydatki na środki czystości.

Jak to możliwe? Miękka woda potrzebuje nawet 50% mniej środków piorących do uzyskania takich samych efektów. Natomiast, jeśli chodzi o bezpośredni wpływ na nasze zdrowie – musisz wiedzieć, że miękka woda nie wysusza skóry, a także zapobiega powstawaniu łupieżu oraz alergii.  

Konsumenci wysoko ocenili fakt, że urządzenie jest łatwe w obsłudze i wysoce bezawaryjne, a także tanie w eksploatacji. Sprzęt ten posiada jasny system sterowania – masz stałą kontrolę parametrów pracy urządzenia. Poza tym zastosowano w nim wiele zabezpieczeń antyprzelewowych.

Przepływ stacji wynosi 4500 l/h (szczytowy 5900 l/h). Zawartość złoża wynosi 20 l, pojemność zbiornika złoża 30 l, a pojemność zbiornika na sól 50 l. Temperatura pracy urządzenia to 2-49 st. C, ciśnienie robocze 1,8-6 bar, natomiast średnie zużycie soli na regenerację 3,5 kg.

 

 

 

 

Blue Water 25 

 

Stacja uzdatniania wody BLUE WATER 25 to nasz ostatni produkt. Pojemność zbiornika złoża wynosi 35 litrów. Natomiast pojemność zbiornika na sól to 75 litrów. Pobór mocy urządzenia wynosi 5 W. Temperatura pracy wynosi od 2 st. C do 49 st. C.

Ciśnienie robocze maszyny to 1.8-6 bar. Zużycie soli na regenerację to ok. 4,5kg. Wydajność szczytowa wynosi ok. 1,6m3/h. Opinie o stacjach uzdatniania wody tej marki są bardzo pochlebne. Konsumenci wysoko ocenili ten produkt za jego bezawaryjność (świadczy o tym też 4 letnia gwarancja producenta) oraz prostą obsługę i niskie koszty eksploatacyjne.

To niezawodne urządzenie przeznaczone jest do usuwania twardości wody w domach jednorodzinnych, a także w restauracjach, czy  w myjniach samochodowych oraz w hotelach.

Jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Jego zastosowanie sprawia, że zapotrzebowanie na użycie proszków do prania i środków czystości zmniejsza się nawet o 50%. Poza tym woda jest bardziej miękka, nie wysusza skóry i zapobiega pojawianiu się alergii.  

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4.43 out of 5)
Loading...