Rozcieńczalnik ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.02.20

 

Szukając najlepszego rozcieńczalnika, dokonaliśmy analizy asortymentów wielu sklepów. Następnie zapoznaliśmy się z opiniami Internautów i na ich podstawie przygotowaliśmy krótkie zestawienie. Śnieżka Nitro to obecnie najpopularniejszy preparat, który jest dostępny w sklepach. Produkt ten może być stosowany do mycia sprzętu malarskiego, gdy już zakończymy malowanie. Roztwór dobrze usuwa resztki farby. Dzięki wysokiemu stężeniu rozpuszczalnika wystarczy niewielka porcja, by pozbyć się niechcianych plam, które powstały po malowaniu. Produktu możesz też używać, by zmienić lepkość roztworu, z którym pracujesz. Zakrętka ma zabezpieczenie, przez co małe dzieci będą miały trudność z odkręceniem butelki. Pomoże to w zachowaniu bezpieczeństwa w domu. Innym rozcieńczalnikiem, który jest często kupowany przez Internautów, jest Dragon 5 l. Produkt bardzo dobrze sprawdza się jako odtłuszczacz do różnych powierzchni. Wiele osób używa preparatu do usuwania smug po farbach i woskach. Produkt polecany jest też do prac wykończeniowych jak lakierowanie. Opakowanie jest szczelne i dobrze oznakowane, co ułatwia ochronę przed dziećmi.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki rozcieńczalnik kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Przy użyciu rozcieńczalnika możemy we właściwy sposób przygotować farbę do malowania podłoża, a po skończonej pracy wyczyścić pędzle czy wywabić plamy z ubrań. Tego typu preparaty można więc wykorzystać na wiele różnych sposobów, choć dużo zależy od tego, jaki produkt kupimy. Sprawdź, jaki rozcieńczalnik wybrać, żeby uniknąć utraty właściwości farby czy zmniejszenia jej wytrzymałości.

Rozcieńczalnik uniwersalny

Jeśli nie wiemy, czym zamierzamy pomalować ściany lub inne podłoże, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup rozcieńczalnika uniwersalnego. Preparat ten może być stosowany do rozcieńczania farb poliwinylowych, ftalowych, chlorokauczukowych, jak również celulozowych oraz chemoutwardzalnych. Niemniej jednak musimy mieć na uwadze, że taki produkt nie zawsze sprawdza się równie dobrze, co środek przeznaczony do stosowania z konkretnym rodzajem farby.

 

Rozcieńczalnik nitro

Jeśli mamy lakier (lub inny preparat) celulozowy, rozcieńczalnik nitro pozwoli nam go odpowiednio przygotować do użytku. To mieszanka organicznych rozpuszczalników, zwykle acetonu i toluenu, choć niektórzy producenci stosują też etylobenzen, octan etylu czy ksylen. Z pomocą takiego preparatu możemy odtłuścić powierzchnię przed pomalowaniem.

 

Rozcieńczalnik chlorokauczukowy

Rozcieńczalniki chlorokauczukowe są odpowiednie zarówno do wyrobów chlorokauczukowych, jak i poliwinylowych. Mowa tu o farbach, lakierach, masach uszczelniających i klejach. Tego typu produkty mają biały, ewentualnie słomkowy kolor i są mieszaniną związków organicznych, takich jak ksylen oraz octan n-butylu.

 

Rozcieńczalnik do farb akrylowych

Farby akrylowe wymagają uważnego rozcieńczenia, inaczej stracą swoje właściwości lub znacząco wydłuży się ich czas schnięcia. Wiele osób do takich preparatów dodaje zwykłą wodę pitną, ale ta metoda nie zawsze jest skuteczna. Najlepszy rozcieńczalnik przeznaczony do farb akrylowych pozwoli nam bezpiecznie je rozcieńczyć, nawet jeśli zdążyły zaschnąć w opakowaniu.

 

Rozcieńczalnik do wyrobów ftalowych i alkidowych

Do farb i lakierów ftalowych oraz alkidowych niezbędny nam jest rozcieńczalnik, który nie przyczyni się do ich zżółknięcia. Przystosowany do takich produktów środek ma niską zawartość siarki i często jest pozbawiony ostrego, drażniącego zapachu. Dzięki temu możemy wykonać prace remontowe w bardziej komfortowych warunkach.

 

Rozcieńczalnik ekstrakcyjny

Preparat ekstrakcyjny pozwala na zmywanie tłuszczów i różnych wyrobów olejnych oraz dokładne wyczyszczenie pędzli i innych narzędzi malarskich. W składzie takiego produktu możemy znaleźć benzynę (lekko obrabianą wodorem), aceton lub toluen. Rozcieńczalniki ekstrakcyjne są pozbawione benzenu, który uznawany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych rozpuszczalników pod względem toksyczności.

 

Rozcieńczalnik do lakieru samochodowego

Lakier samochodowy można bardzo łatwo uszkodzić, używając niewłaściwego rozcieńczalnika (potrzebujemy go np. do usuwania zapylenia powstającego podczas nanoszenia lakierniczej powłoki). Specjaliści polecają głównie preparaty ekstrakcyjne lub nitrowe. Niemniej jednak te drugie mogą rozpuścić utwardzony lakier albo przyczynić się do zmatowienia go. Jak widać to, jaki rozcieńczalnik jest najlepszy, zależy od rodzaju farby bądź lakieru, jakiego używamy i nie można o tym zapomnieć.

Pojemność

Środki przeznaczone do rozcieńczania różnych preparatów czy odtłuszczania powierzchni sprzedawane są w opakowaniach o różnych pojemnościach – od 0,4 l do nawet 10 l. Najczęściej są to zakręcane szczelnie butelki albo puszki. Większy produkt jest droższy, ale też wystarcza na dłużej. Ponieważ termin ważności rozcieńczalników to najczęściej rok od otwarcia, nie musimy wyrzucać środka zaraz po skończeniu prac remontowych.

 

Bezpieczeństwo stosowania

Biorąc pod uwagę to, że w rozcieńczalnikach są substancje mogące mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko naturalne, musimy się z nimi ostrożnie obchodzić. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja na temat sposobu stosowania preparatu, a także wskazówki o tym, co należy zrobić np. gdy przypadkowo rozlaliśmy środek i miał kontakt z naszą skórą. Ze względu na to, że nawet zapach rozcieńczalnika może podrażniać drogi oddechowe, coraz częściej takie produkty mają tylko niewielką ilość związków aromatycznych. To powoduje, że środek nie pachnie zbyt intensywnie, więc możemy go bezpiecznie stosować wewnątrz pomieszczeń.

 

Rozcieńczalniki w dobrych cenach

Rozcieńczalniki zamknięte w 1 l albo mniejszych opakowaniach kosztują do 30 zł, a te w ponad 5 l – 50 zł i więcej. Stosunkowo małe znaczenie ma to, do jakich wyrobów jest przeznaczony dany preparat, ponieważ różnice cenowe w tej kwestii są niewielkie. Istotniejszą rolę odgrywa wspomniana już wielkość opakowania oraz producent.

 

Najlepsze rozcieńczalniki w 2020 roku

 

Po zapoznaniu się z opiniami Internautów stworzyliśmy krótki ranking rozcieńczalników. Znajdziesz w nim opisy 5 najlepszych produktów na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Śnieżka Nitro

 

Prezentujemy rozcieńczalnik Śnieżka Nitro. W butelce znajduje się 5 l preparatu, który ma bardzo szerokie zastosowanie w pracach domowych. Produkt polecany jest do czyszczenia przyborów malarskich jak pędzle czy tacki. Po zastosowaniu rozcieńczalnika usunięcie smug i plam jest znacznie prostsze.

Wiele osób stosuje ten produkt, by zmienić lepkość roboczą roztworu (np. farby lub wosku). Producent podkreśla, by rozcieńczalnik dozować małymi porcjami, gdyż ma silne działanie. Nie zapomnij też o regularnym mieszaniu roztworu. Pamiętaj o przechowywaniu tej substancji w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci. Jest to produkt szkodliwy, gdyż w jego składzie znajdują się aceton i toluen. W czasie używania rozcieńczalnika zachowaj ostrożność, bo jest łatwopalny. Dużym udogodnieniem jest nakrętka z zabezpieczeniem. Użytkownik musi użyć nieco większej siły, by ją odkręcić. Ale dzięki temu dzieci nie powinny być w stanie samodzielnie otworzyć butelki.

Opinie o rozcieńczalnikach marki Śnieżka są bardzo pozytywne. Wiele osób zakupiło ten produkt, by z jego pomocą usunąć plamy po farbie na pędzlach i innych powierzchniach w domu.

 

 

 

 

Dragon 5 l 

 

Wielu konsumentów zdecydowało się na zakup preparatu Dragon 5 l. Jest to dobry gatunkowo rozcieńczalnik ekstrakcyjny. W opakowaniu znajduje się 5 l substancji o uniwersalnym zastosowaniu. Wielu Internautów używa produktu podczas prac wykończeniowych, szczególnie przy malowaniu lub lakierowaniu.

Osoby, które zakupiły tę substancję, najczęściej wykorzystują ją do odtłuszczania różnych powierzchni. Zanim zaczniesz malowanie lub lakierowanie, warto przetrzeć ścianę rozcieńczalnikiem. Dzięki temu nakładany środek lepiej przylega do powierzchni. Poza tym roztwór jest też odpowiedni do mycia zabrudzonych farbą pędzli i narzędzi. W czasie korzystania z tego produktu należy zachować dużą ostrożność, dlatego nie zapomnij o rękawicach ochronnych czy osłonie na usta i nos. Opakowanie zostało specjalnie zabezpieczone, aby utrudnić dzieciom jego otworzenie. Pamiętaj jednak, że preparat powinien być trzymany poza zasięgiem rąk malca.

Prezentowana substancja ma bardzo szerokie zastosowanie. Konsumenci często chwalą rozcieńczalnik za długi termin przydatności oraz wydajność. Poza tym Internauci są zadowoleni, że nawet niewielka ilość środka rozcieńczy olej lub wosk.

 

 

 

 

Tikkurila 5l 

 

Dużą popularnością wśród Internautów cieszy się Tikkurila 5l, czyli rozcieńczalnik do wyrobów alkidowych i ftalowych. W wytrzymałym opakowaniu znajduje się 5 l roztworu. Preparat został odpowiednio zabezpieczony przed wylaniem specjalnym korkiem. Producent zapewnia, że nawet upadek z wysokości nie uszkodzi metalowego zbiornika.

Ponieważ w składzie produktu nie ma wielu substancji o intensywnej woni, rozcieńczalnik nie ma charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. Docenią to na pewno osoby, które będą używać preparatu przez długi czas. Zachowaj jednak ostrożność, gdyż po dostaniu się do oka lub nosa, produkt wciąż może spowodować szkody. Roztwór polecany jest do oczyszczania powierzchni z tłuszczu i innych zabrudzeń przed malowaniem, woskowaniem lub też lakierowaniem. Substancja może być też dodana do dowolnego wyrobu w celu jego rozcieńczenia. Rozcieńczalnik nie powoduje jednak zmiany w jednorodności czy zapachu roztworu.

Wiele osób, które kupiły ten produkt, jest z niego zadowolona. Według opinii Internautów preparat ma bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Substancja jest bardzo wydajna, bo nawet jej niewielka ilość może pomóc w odtłuszczeniu sporej powierzchni.

 

 

 

 

KOH-I-NOOR 40ml 

 

Roztwór KOH-I-NOOR 40ml to dobry i tani rozcieńczalnik. Produkt sprzedawany jest w niewielkich tubkach o pojemności 40 ml. Preparat służy do rozpuszczania farb akrylowych. Producent zapewnia, że substancja jest skuteczna  i poradzi sobie z czyszczeniem mocno zaschniętych pędzli.

Dużym atutem produktu jest to, że jest sprzedawany w wygodnej tubie. Dzięki temu użytkownik bez trudu użyje dowolnej ilości preparatu. Zamknięcie jest bardzo szczelne, więc w prosty sposób zabezpieczysz rozcieńczalnik przed dziećmi. Substancja służy również do rozcieńczania takich wyrobów jak wosk, farba czy lakier. Producent podkreśla, że po wymieszaniu preparatu z barwnikiem akrylowym, jego czas schnięcia zostaje wydłużony. To powoduje, że wyczyszczenie pędzli po malowaniu będzie łatwiejsze.

Zadowoleni z zakupu rozcieńczalnika Internauci chwalą nie tylko jego niską cenę, ale również wydajność i prostą aplikację. Według konsumentów z tej substancji mogą korzystać zarówno specjaliści, jak i amatorzy od remontów domowych.

 

 

 

 

K2 400ml 

 

Tworząc nasze zestawienie, nie mogliśmy pominąć K2 400ml. Jest to wydajny rozcieńczalnik do cieniowania lakieru. Opakowanie, w którym znajduje się roztwór (pojemność – 400 ml) zostało odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi.

Preparat polecany jest do wtapiania i zapylenia powłoki lakierniczej. Dlatego konsumenci najczęściej używają go w warsztatach samochodowych, gdzie nanoszone są kosmetyczne poprawki na karoserii. Internauci podkreślają, że po użyciu substancji różnice wizualne między nową a starą warstwą lakieru są niemal niewidoczne. Przed użyciem opakowaniem należy wstrząsnąć (ok. 3 min). Jeśli tego nie zrobisz, substancja nie wymiesza się odpowiednio, co wpłynie na efekt. Podczas aplikacji rozcieńczalnika musisz zachować odpowiednią odległość od powierzchni (ok. 20 cm). Nie tylko pomoże to w stworzeniu bardziej estetycznej powłoki, ale i zmniejszy ryzyko dostania się preparatu do oczu.

Konsumenci, którzy zakupi ten produkt, są z niego zadowoleni. W swoich opiniach wielu Internautów pochwaliło rozcieńczalnik za dużą efektywność oraz łatwą aplikację. Co więcej, efekt stopienia powłoki następuje bardzo szybko, z czego również zadowolone są osoby, które kupiły preparat.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status