fbpx

Programatory czasowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.06.19

 

Aby ułatwić Ci wybór programatora czasowego przygotowaliśmy ranking 5 urządzeń, które wybraliśmy po analizie ofert sklepów. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Lamex TH35, czyli wysokiej jakości programator czasowy, pozwalający na precyzyjne ustawienie czasu pracy innych sprzętów, np. pomp ogrodowych czy bojlera. Obsługa modelu jest bardzo prosta, więc nawet osoby starsze poradzą sobie z jego uruchomieniem. Programator wyposażony jest w opcję podtrzymywania pamięci, więc nie musisz go regularnie ustawiać. Drugim sprzętem na naszej liście jest Orno Din OR-PRE-414. Jest to model na szynę DIN, co oznacza, że pozwoli Ci kontrolować oświetlenia w domu. Pracuje on w trybie dziennym oraz tygodniowym, więc ustawisz go bardzo precyzyjnie. Wyłącznik ma kilkanaście wbudowanych programów czasowych, co ułatwia jego używanie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki programator czasowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Pozostawione na całą noc oświetlenie może narazić Cię na duże rachunki. Tak samo jest w przypadku takich urządzeń jak bojler, kuchenka mikrofalowa, toster, czajnik elektryczny czy ekspres do kawy. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić i zrobić coś dla środowiska, polecamy inwestycję w programator czasowy. Jest to sprzęt, przy pomocy którego zaprogramujesz czas, kiedy domowe sprzęty i oświetlenie wyłączą się. Jednak znalezienie dobrego produktu może być dość trudne. Z tego powodu przygotowaliśmy poniższy poradnik. Za sprawą jego lektury dowiesz się, jaki programator czasowy wybrać.

 

 

Do czego przyda Ci się taki sprzęt?

Zanim udasz się do sklepu musisz się poważnie zastanowić jak wykorzystać takie urządzenie. Programator można podłączyć do oświetlenia domowego, ogrodowego lub w akwarium. Przy jego pomocy będziesz sterować pralką, zmywarką czy suszarką elektryczną. Po odpowiednim ustawieniu godziny, wszystkie podpięte maszyny wyłączą się, a to zatrzyma ich pobór energii. Tego typu produkt to dobre rozwiązanie dla osób, które mają w domu wiele urządzeń, które pracują wyłącznie czasowo.

 

Rodzaje sprzętów – jaki programator czasowy jest najlepszy?

Będąc w sklepie na pewno zauważysz dwa typy sprzętów: analogowe oraz cyfrowe. Jak sugerują ich nazwy, różnią się one od siebie sposobem ustawiania czasu, wyłączenia urządzenia oraz dokładnością. Pierwszy rodzaj nazywany jest również mechanicznym, gdyż wyposażony jest w pokrętło lub przycisk, który służy do ustawienia godziny. Tego typu sprzęty są dość tanie, co pozwala zakupić kilka sztuk do niezależnego sterowania różnymi urządzeniami. Niestety, niewielka cena jest ściśle związana z mniejszą dokładnością programowania czasu.

Drugim rodzajem są programatory cyfrowe. Mają one elektroniczny układ sterowania. Taka konstrukcja sprawia, że bardzo precyzyjnie ustawisz czas wyłączenia sprzętu. Do tego praca takiego modelu jest cichsza, ale sam produkt jest nieco droższy.

 

Sposób pracy

Programatory czasowe mogą pracować w 2 trybach: ujęciu dziennym lub tygodniowym. Pierwszy sposób polega na zaprogramowaniu wyłączenia urządzenia na konkretną godzinę z wykorzystaniem 24-godzinnego cyklu. W nowoczesnych sprzętach możesz ustawić czas działania z dokładnością do 15 min. Maszyny cyfrowe pozwalają na zaprogramowanie sprzętu tak, by w konkretnym czasie włączył się on ponownie.

Drugi typ to programowanie w ujęciu tygodniowym. Oznacza to, że podpięty produkt wyłączy się konkretnego dnia. Taki sposób pracy sprawdza się w przypadku pomp ciśnieniowych, zraszaczy czy automatycznych konewek.

Oba tryby pracy są bardzo przydatne i na pewno sprawdzą się w wielu sytuacjach. Starsze modele mają na ogół tylko jeden z nich, jednak droższe programatory oferują oba tryby.

 

Podłączenie i przeznaczenie sprzętu

Inny model wybierzesz do sterowania oświetleniem, a inny by podłączyć do niego pralkę. Z tego powodu, szukając odpowiedniego produktu sprawdź jakie połączenie w nim występuje. Na rynku znajdują się 2 typy programatorów: z gniazdkiem elektrycznym i szyną DIN. Pierwsze urządzenie umieszczamy bezpośrednio w kontakcie, a następnie wpinamy przewód sprzętu domowego. Drugi model służy do zamontowania w szafce z bezpiecznikami. Dzięki temu będziesz w stanie sterować oświetleniem w domu.

 

Gwarancja nieprzerwanej pracy

Niestety, niejednokrotnie zdarzy się, że w Twoim domu nastąpi przerwa w dostawie prądu. W takiej sytuacji niektóre programatory resetują się, co oznacza, że trzeba je ponownie zaprogramować. Jeśli używamy tylko jednego modelu w mieszkaniu nie będzie to problemem, jednak ponowne ustawianie każdego urządzenia zajmie Ci dużo czasu.

Dużo sprzętów manualnych wyposażonych jest w zabezpieczenie, dzięki któremu podczas przerwy w dostawie prądu ich praca sama się zatrzymuje. Pamiętają one tym samym wprowadzone ustawienia i ponawiają pracę, gdy pojawi się prąd. Jeśli jednak preferujesz programatory cyfrowe upewnij się, że mają wbudowany akumulator. Podtrzyma on działanie włącznika czasowego, nawet po utracie zasilania.

 

Dokładność

Najlepszy programator czasowy musi być dokładny, w przeciwnym razie urządzenia do niego podłączone mogą wyłączyć się, gdy wciąż ich używamy lub są nam potrzebne. Aby tego uniknąć sprawdź z jaką precyzją można ustawić czas. Najdokładniejsze są wyłączniki cyfrowe, których dokładność to nawet 1 minuta. W przypadku modeli mechanicznych parametr ten wynosi na ogół 15 min. Na rynku dostępne są też e produkty, w których dokładność wyłączenia wynosi 5 min lub mniej.

 

 

Zabezpieczenia

Programator możesz umieścić w dowolnym miejscu w domu, a nawet na zewnątrz. Sprawdź jednak, czy dany model ma certyfikaty, które potwierdzają jego szczelność i wytrzymałość obudowy. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia lub szybkiego przepalenia się. Udając się do sklepu upewnij się, że sprzęt, który chcesz zakupić jest zgodny z normą IP.

 

Dodatkowe funkcje

Obecnie coraz więcej programatorów oferuje dodatkowe opcje, które ułatwiają nam codzienność. Często spotykaną funkcją jest pomiar temperatury w pomieszczeniach. Tego typu modele pozwolą Ci sterować ogrzewaniem. Innym udogodnieniem jest możliwość kontroli wentylacji, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak łazienka czy suszarnia.

Kolejnym dodatkiem, który warto rozważyć jest specjalny pilot. Dzięki niemu szybko i precyzyjnie będziesz mógł sterować gniazdkami w sposób bezprzewodowy. Programatory, które oferują taką funkcję są niestety dość drogie. Warto jednak zainwestować w taki sposób sterowania, gdy wyłącznik czasowy ulokowany jest w trudnodostępnym miejscu.

 

Programatory czasowe w dobrych cenach

Bardzo ważnym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę są koszty zakupu programatora. W zależności od rodzaju produktu ceny wahają się od 15 zł do nawet 150 zł. Najtańsze są sprzęty mechaniczne, jednak jak pokazaliśmy, są one również mniej dokładne. Jeśli zależy Ci na dokładnym czasie wyłączenia domowych urządzeń, wybierz programator cyfrowy.

 

 

Najlepsze programatory czasowe w 2019 roku

 

Poniżej prezentujemy ranking programatorów czasowych, zawierający 5 najciekawszych propozycji dostępnych na polskim rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Lamex TH35 

 

Jeśli poszukujesz mechanizmu, który pomoże Ci oszczędzić energię elektryczną to Lamex TH35 na pewno Cię zadowoli. Jest to nowoczesny programator czasowy, który  z szyną DIN. Oznacza to, że sprawdzi się, jeśli chcesz sterować oświetleniem w domu. Wymiary wyłącznika to: szerokość – 3,5 cm, wysokość – 8,9 cm i głębokość – 6,5 cm.

Produkt oferuje pracę w trybie 24-godzinnym oraz 7-dniowym. Możesz wybrać jeden z 8 programów oraz 16 odmiennych kombinacji dni tygodnia. Daje Ci to 112 odrębnych ustawień włączeń i wyłączeń. Model ma wbudowaną pamięć, przez co nie musisz regularnie wprowadzać tych samych ustawień. Wyświetlacz jest dość duży i czytelny, więc nie popełnisz błędu podczas wybierania ustawień. Jeden z przycisków służy do wygodnego przełączenia na czas letni lub zimowy. Programator ma wbudowany akumulator, dlatego nawet w momencie awarii prądu, praca zostanie podtrzymywana.

Opinie konsumentów o tym modelu są bardzo pochlebne. Konsumenci podkreślają, że wykonano go z dobrego materiału ABS, więc nie musimy obawiać się uszkodzeń mechanicznych. Co więcej, dokładność programowania to 1 minuta.

 

 

 

 

Orno Din OR-PRE-414

 

Model Orno Din OR-PRE-414 to bardzo dobry programator czasowy, który należy podłączyć do szyny DIN. Czas wyłączenia urządzenia ustawia się na elektronicznym wyświetlaczu LCD, co zapewnia dużą dokładność. Wymiary sprzętu to: wysokość – 8,2 cm, szerokość – 3,3 cm i głębokość – 6,6 cm.

Dokładność pracy to 1 minuta, więc precyzyjnie zaprogramujesz czas pracy urządzenia. Model jest zgodny z normą IP20, co pozwala mu wytrzymać temperatury w przedziale od -10 st. C do 50 st. C. Cykl pracy w tym programatorze jest zarówno dzienny, jak i tygodniowy. Co więcej, w zależności od preferencji możesz wybrać sposób wprowadzania trybu wyświetlania godziny: 12- lub 24-godzinnego. Produkt ma 16 wbudowanych programów pracy, przy pomocy których zaprogramujesz włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych, takich jak ogrzewacze wody i oświetlenie.

Dokładna praca i łatwa obsługa to 2 główne powody, dla których tak wiele osób zdecydowało się zakupić ten oto produkt. Konsumenci docenili duży wyświetlacz oraz wytrzymałą obudowę.

 

 

 

 

Brennenstuhl DT IP 44

 

Opinie o programatorach czasowych elektronicznych Brennenstuhl są bardzo pochlebne, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć propozycji tej firmy. Model Brennenstuhl DT IP 44 może pracować w ujęciu dziennym oraz tygodniowym. Do tego podłączysz go do wielu urządzeń domowych, takich jak oświetlenie i ogrzewanie elektryczne, pralki, akwaria, terraria, ogrzewacze do wody czy  do wentylacji.

Sprzęt jest bardzo dokładny, możesz ustawić nie tylko konkretny dzień pracy, ale i godzinę, minutę oraz sekundę. Masz do dyspozycji tryb wyświetlania 12- i 24-godzinny. Poza tym programator oferuje 20 dokładnych programów w krokach co 1 minutę. Dużym udogodnieniem jest opcja Countdown, czyli odliczanie wstecz. Kolejnym atutem jest duży, bardzo czytelny wyświetlacz, na którym szybko i precyzyjnie wybierzesz interesującą Cię datę. Sama obsługa jest intuicyjna, gdyż model posiada tylko 4 dobrze opisane przyciski. Model nadaje się do użytku zewnętrznego, gdyż jest zgodny z normą IP44. Oznacza to, że obudowa chroni mechanizm przed wodą.

Prezentowany model cieszy się dużym uznaniem konsumentów. Wykonano go z wytrzymałych materiałów, więc nie ulegnie on awarii. Za sprawą prostej obsługi, z programatora mogą korzystać nawet osoby stroniące od nowinek technologicznych.

 

 

 

 

Lamex LXU09 

 

Model Lamex LXU09 to dobry i tani programator czasowy do gniazdka. Jest on przeznaczony do automatycznego włączania i urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak pralki czy suszarki. Produkt wyposażony jest we wtyk, który jest kompatybilny z wszystkimi modelami gniazdek na rynku.

Sprzęt możesz zaprogramować na 7 dni lub 24 godziny. Obsługa modelu jest bardzo prosta i intuicyjna. Wszystkie funkcje wybiera się przy pomocy 8 dobrze opisanych przycisków. Programator ma wbudowanych 16 kombinacji dni tygodnia i 8 cykli załączeń. Dużym udogodnieniem jest to, że model ma zabezpieczenia, które chronią go przed utratą ustawień w czasie przerwy w dostawie prądu. Ma on wewnętrzny akumulator, który jest automatycznie uruchamiany, gdy zarejestrowany zostanie brak energii. Maksymalna moc obciążenia produktu to 3680 W lub 16 A.

Według wielu konsumentów jest to jeden z lepszych modeli na rynku. Przy jego pomocy będziesz wygodnie sterował procesami w swoim gospodarstwie domowym. Do tego programator wykonany został z dobrych materiałów, więc nie ulegnie zniszczeniu. Oznacza to, że urządzenie będzie Ci służyło przez wiele lat.

 

 

 

 

Kanlux JVT3-16AS 

 

W celu zadbania o mniejsze zużycie prądu, polecamy Ci zakupić Kanlux JVT3-16AS. Jest to nowoczesny programator czasowy z funkcją astronomiczną. Sprzęt pracuje tylko w trybie dobowym i można go podłączyć do szyny DIN. Z tego powodu produkt najlepiej sprawdzi się kontrolując obwody oświetleniowe.

Programator ma precyzyjny zegar, który wzbogacono o opcję programowania astronomicznego. Oznacza to, że poza wybraniem czasu w zakresie dobowym, możesz również zaprogramować model tak, by sprzęty domowe wyłączały lub włączały się w odniesieniu do zmian wschodu i zachodu słońca. Oznacza to, że oświetlenie w Twoim domu uruchomi się automatycznie, gdy tylko zajdzie słońce. Sprzęt powinien być używany tylko w domu, gdyż obudowa nie jest odporna na zalania. Programator jest zgodny z normą IP20 i bez problemu pracuje w temperaturach z przedziału od -10 st. C do 40 st. C.

Mimo wysokiej ceny, popularność modelu nie słabnie. Wielu konsumentów zdecydowało się na zakup produktu ze względu na dużą precyzję programowania. Równocześnie obudowa jest wytrzymała, więc urządzenie będzie Ci służyło przez kilka lat.

 

 

 

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Robert Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Robert
Guest
Robert

Dlaczego te programatory psują sie po roku lub 2? Ostatni zepsuł sie po wyłączeniu prądu. W sumie chodził przez tydzień!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status