Ranking 5 najlepszych pomp cyrkulacyjnych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 08.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Pompa cyrkulacyjna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Najlepszą pompą cyrkulacyjną, zdaniem konsumentów, jest Grundfos UP 15-14 BPM. Urządzenie może być używane w domach do uzyskania ciepłej wody (podłącza się je w instalacjach ciśnieniowych). Model jest bardzo przydatny, ponieważ od razu po odkręceniu kurka można cieszyć się ciepłą wodą, dzięki czemu nie marnuje się chłodnej, czekając na jej ogrzanie. Sprzęt ma wbudowany silnik, nie zużywa dużej ilości prądu i dobrze się sprawdza. Pompa nie zajmuje dużo miejsca i można ją łatwo zamontować. Jest ona wykonana z wysokiej jakościmateriałów  i może być używana do pozyskiwania wody pitnej. Równie dobrym modelem jest LFP Leszno Erga 3-9 W, który wyróżnia bardzo niska moc. Można go łatwo dopasować do swojej instalacji, aby bez problemu działał niezależnie od ciśnienia wody. Sprzęt jest odpowiedni do użytku do dodatkowego ogrzewania wody ciepłej i można go zamontować nawet w kuchni. Urządzenie jest wykonane z wytrzymałych materiałów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Pompa służy do podłączenia do instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jedno- oraz wielorodzinnych. Ma ona wykonany z solidnych materiałów wirnik, a także odłączany od korpusu silnik. Element ten można łatwo wymienić w razie awarii.

Wady

Dołączona do kompletu instrukcja jest napisana mało zrozumiałym językiem, dlatego początkowo obsługa sprzętu może być trudna (zwłaszcza dla osób, które nie miały styczności z takimi pompami).

Podsumowanie

Pobór mocy urządzenia obejmuje zakres od 5 do 8,5 W. Z jego pomocą możemy zmniejszyć zużycie wody w domu, gdyż po odkręceniu zaworu szybko wypływa ciepły strumień. Pompa została wyposażona w zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma tylko jedną ruchomą część, dlatego nie generuje dużego hałasu w czasie pracy, a ponadto nie wymaga systematycznej konserwacji. Pompa zapewnia bezpieczny rozruch przy dłuższym przestoju. Jej parametry hydrauliczne automatycznie dostosowują się do wymagań instalacji.

Wady

Wadą sprzętu jest to, że przyczynia się do wzrostu rachunków za zużycie energii elektrycznej. Wynika to z tego, że pracuje on w trybie ciągłym.

Podsumowanie

Pompa jest solidna, a do tego można ją z łatwością podłączyć do instalacji w domu. Pobór mocy to ok. 3 W. Korpus został wykonany z mosiądzu, a obudowa silnika z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego. Sprzęt jest zabezpieczony przed przeciążeniami.

Rozważ też

Zalety

Pompa jest bezobsługowa i do tego nie wymaga regularnej konserwacji. Wykonano ją z wytrzymałych materiałów, takich jak mosiądz (korpus) i spiekany węgiel (łożysko). Sprzęt ma specjalne przyłącze zapewniające szybkie podłączenie do instalacji.

Wady

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że urządzenie generuje duży hałas w czasie pracy. Wydawane przez nie dźwięki mogą przeszkadzać podczas wypoczynku czy nauki.

Podsumowanie

Sprzęt jest wyposażony w silnik, którego moc wynosi 4,5 W. Podgrzewa on wodę do 65 st. C (krótkotrwale, przez ok. 2 godziny, nawet do 70 st. C). Pompę podłącza się bez użycia specjalistycznych narzędzi. Zapewnia ona stały dostęp do ciepłej wody użytkowej.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pompę cyrkulacyjną kupić?

 

Jeżeli nie do końca wiesz, jaką pompę cyrkulacyjną wybrać, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika. Jest w nim kilka cennych podpowiedzi, które pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego sprzętu do instalacji c.w.u., akwarium lub innego zastosowania. Może to znacząco ułatwić Ci zakup.

Przeznaczenie

Pompy cyrkulacyjne to urządzenia, które kojarzą się przede wszystkim z instalacją ciepłej wody użytkowej oraz wody pitnej. Dzięki nim każdorazowo po odkręceniu zaworu z kranu wypływa ciepły strumień. Nie musimy czekać, aż zimna woda zostanie podgrzana do optymalnej temperatury, w efekcie czego możemy zmniejszyć jej zużycie. Wśród urządzeń do instalacji c.w.u. możemy wyróżnić modele przystosowane do montażu w budynku jedno-, jak i dwu- czy wielorodzinnym.

Tak jak już wspomnieliśmy, pompy cyrkulacyjne znajdują zastosowanie również w akwariach z rybami. Wyglądają one nieco inaczej, a ich podstawową funkcją jest zapewnienie ciągłego ruchu wody, aby stworzyć odpowiednie warunki do życia wszystkim hodowanym gatunkom rybek i innych organizmów.

 

Moc i wydajność

Parametry, które powinniśmy sprawdzić przy podejmowaniu decyzji, jaka pompa cyrkulacyjna jest najlepsza, to moc oraz wydajność. Na ich podstawie możemy wywnioskować, czy działanie sprzętu jest dostatecznie efektywne i będziemy z niego zadowoleni. Moc tego typu urządzeń obejmuje zakres od 3 W do ok. 30 W. Ponieważ pompa cyrkulacyjna pracuje przez cały czas, nie powinna pobierać dużo prądu, bo to wpłynie na zwiększenie rachunków. Jej wydajność jest podawana w metrach sześciennych na godzinę, zwykle jest to od 0,1 do 1 m3/h. Niektóre modele mają nie jedną, ale kilka prędkości obrotowych, co daje nam możliwość zmiany sposobu pracy urządzenia, a tym samym jego wydajności.

 

Wytrzymałość

Bardzo ważne jest to, aby pompa była solidna. Urządzenie musi być wykonane z wytrzymałych materiałów, bo to decyduje o jego trwałości i odporności na awarie. Należy pamiętać, że do sprzętów cyrkulacyjnych dostarczana jest woda, w której mogą znajdować się drobne zanieczyszczenia. Dobrze dobrane urządzenie z pewnością będzie niezawodnie działać przez długi czas. Za najbardziej istotne elementy budowy pompy uznaje się m.in. wirnik i korpus. Do produkcji pierwszej wymienionej części zwykle wykorzystuje się stal nierdzewną, grafit, a także tworzywo sztuczne. Z kolei korpus najczęściej jest wykonany z mosiądzu.

 

Zakres temperatury wody

Kupując pompę cyrkulacyjną, nie można zapomnieć o sprawdzeniu, jak wysoka może być temperatura wody, która przez nią przepływa. Zwykle jest to zakres od 2 st. do 65 st. C, choć czasami górna granica to nawet 95 st. C. Kiedy wartość przekroczy maksimum, wówczas zwiększa się wydzielanie kamienia kotłowego, a to może przyczynić się do uszkodzenia sprzętu.

 

Zabezpieczenia

Okazuje się, że nie tylko materiał wykonania wpływa na trwałość urządzenia. Najlepsza pompa cyrkulacyjna jest też wyposażona w zabezpieczenia, przede wszystkim przed suchoobiegiem. Sprawia ono, że sprzęt nie włączy się przy braku przepływu wody w instalacji. Zapobiega to awarii pompy (pamiętajmy, że jej naprawa może być kosztowna, a czasami niemożliwa). Nie zapomnijmy o tym, aby zwrócić uwagę na klasę szczelności urządzenia. Minimum to IP42.

Sposób sterowania

Nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak kotły, mają specjalne układy przeznaczone do sterowania pompą cyrkulacyjną. Możemy więc w razie potrzeby z łatwością ją wyłączyć lub zmienić ustawienia pracy, jeśli jest to możliwe. Często na obudowie urządzenia znajduje się niewielki przełącznik. Z jego pomocą możemy dostosować sposób działania pompy do instalacji.

Warto podkreślić, że sterowanie pompą nie musi być trudne, również wtedy, gdy nie mamy sprzętu grzewczego wykorzystującego nowoczesne technologie. W razie potrzeby możemy dokupić wyłącznik czasowy, ewentualnie termostaty umożliwiające zapobieganie zbędnym stratom energii elektrycznej.  Pompa powinna być bezobsługowa. Upewnijmy się też, że zakupione urządzenie nie wymaga częstych prac konserwacyjnych.

 

Łatwe podłączanie

Podłączanie pompy do instalacji nie musi być trudne, nawet jeśli nie mamy zbyt dużej wiedzy na ten temat czy umiejętności. Niektóre sprzęty mają przyłącze, za sprawą którego nie potrzebujemy żadnych narzędzi, aby je zainstalować. To bardzo duże ułatwienie, bo podłączenie urządzenia ogranicza się głównie do umieszczenia wtyczki w gniazdku.

 

Pompy cyrkulacyjne w dobrych cenach

Za pompę cyrkulacyjną do instalacji ciepłej wody użytkowej średnio zapłacimy od 200 zł do 400 zł. Nie jest to duży wydatek, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, jak znacząco może zmniejszyć się dotychczasowe zużycie wody. Z kolei urządzenia przystosowane do użytku w akwariach kosztują od 20 zł do 300 zł.

 

 

5 najlepszych pomp cyrkulacyjnych. Opinie w 2021 roku

 

Polecamy nasz ranking pomp cyrkulacyjnych każdemu, kto zastanawia się nad kupnem dobrego modelu. Urządzenia zostały wybrane na podstawie opinii konsumentów, którzy z nich korzystali.

 

1. Grundfos pompa cyrkulacyjna UP 15-14 BPM 97916771

 

Warto zapoznać się z opisem Grundfos UP 15-14 BPM, ponieważ urządzenie jest przeznaczone do recyrkulacji ciepłej wody w domach zarówno jedno-, jak i dwurodzinnych. Model umożliwia zmniejszenie zużycia wody, co można zauważyć już po upływie miesiąca. Sprzęt jest przeznaczony do ciśnieniowych instalacji i można go łatwo zamontować.

Zabezpieczenie przed suchobiegiem chroni sprzęt przed uruchomieniem, kiedy nie ma przepływu wody. Opinie o pompach cyrkulacyjnych producenta Grundfos są bardzo pozytywne. Także o tym modelu użytkownicy pozytywnie się wypowiadają. Kupujący twierdzą, że sprzęt jest sprawny i nie działa zbyt głośno.

Energooszczędny silnik o maksymalnej mocy 8,5 W pozwala nieco zaoszczędzić. Warto podkreślić, że silnik nie ma mokrego wirnika, a więc wilgoć nie wpływa na niego negatywnie. Wirnik jest wykonany ze stali nierdzewnej, a pompa z mosiądzu. Wydajność urządzenia jest równa 0,6 m3/h.

Grundfos UP 15-14 BPM to pompa cyrkulacyjna, której pobór mocy mieści się w zakresie od 5 do 8,5 W. Jest ona przeznaczona do podłączenia do instalacji c.w.u. w domu jedno- lub dwurodzinnym.

Zalety
Łatwy montaż:

Przeprowadzono test pomp cyrkulacyjnych, za sprawą którego okazało się, że montaż sprzętu jest bardzo prosty.

Solidny wirnik:

Wirnik urządzenia został wykonany z solidnych materiałów: stali nierdzewnej, grafitu, PPO, PTFE oraz EPDM. Jest on odporny na korozję.

Mało kłopotliwa konserwacja silnika:

W przypadku awarii silnika mamy do niego łatwy dostęp i możemy go wymienić lub naprawić. Wszystko ze względu na to, że jest on odłączany od korpusu.

Cicha praca:

Nie ma obaw, że pracująca przez długi czas pompa zacznie nam przeszkadzać. Nie generuje ona dużego hałasu.

Zabezpieczenie przed suchoobiegiem:

Sprzęt ma zabezpieczenie przed suchoobiegiem, więc nie włączy się w przypadku braku przepływu wody.

Wady
Mało zrozumiała instrukcja:

Osoby, które do tej pory nie miały styczności z takimi urządzeniami, twierdzą, że instrukcja jest mało zrozumiała, co początkowo utrudnia obsługę pompy.

 

 

 

 

2. Elektroniczna pompa cyrkulacyjna ERGA 3-9W LFP

 

Solidnym modelem jest LFP Leszno Erga 3-9 W, który można łatwo dostosować do różnych instalacji. Urządzenie można montować w domu, dzięki czemu w kranie od razu płynie ciepła woda. Sprzęt umożliwia zaoszczędzenie czasu, ponieważ nie trzeba czekać na nagrzanie wody, a także nie marnuje się jej, oczekując, aż wypłynie ciepła.

Kupujący są zadowoleni, że model jest wytrzymały, wydajny i szybko pracuje. W urządzeniu zastosowano silnik z magnesem, wirnik kulowy oraz ceramiczne łożysko na trzpieniu – jedynie wirnik jest ruchomy. Jest bardzo wytrzymały, we wnętrzu nie powstaje luz, dlatego cicho pracuje przez cały okres użytkowania. Średnica przyłączy wynosi 0,5 cala.

Urządzenie pozwala na dostosowanie prędkości obrotów silnika do potrzeb instalacji. Za sprawą technologii ECM moc sprzętu wynosi jedynie 3 W, a jednocześnie jego wydajność jest duża, na poziomie 0,9 m3/h.

Sprzęt LFP Leszno Erga 3-9 W służy do wymuszania obiegu ciepłej wody użytkowej w domowej instalacji. Pobór mocy to ok. 3 W.

Zalety
Tylko jedna część ruchoma:

Większość części konstrukcji jest nieruchoma, co sprawia, że pompa pracuje stosunkowo cicho, a do tego nie wymaga częstej konserwacji.

Bezpieczny rozruch:

Sprzęt gwarantuje bezpieczny rozruch i to w każdym momencie, nawet przy dłuższym przestoju.

Szybko ogrzewa wodę:

Dzięki pompie nie musimy długo czekać, aż z kranu wypłynie ciepły strumień. Możemy ograniczyć zużycie wody w domu, co wiąże się z mniejszymi rachunkami.

Automatyczne dostosowanie parametrów hydraulicznych:

Cechą wyróżniającą urządzenie jest automatyczne dopasowywanie parametrów hydraulicznych do wymagań instalacji.

Wady
Podwyższone rachunki za prąd:

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że po zamontowaniu pompy rachunki za prąd nieco wzrosły. Dzieje się tak, gdy urządzenie pracuje przez wiele godzin.

 

 

 

 

3. Pompa cyrkulacyjna c.w.u. Wilo-Star-Z NOVA A 4132761

 

Wilo Star-Z NOVA A to pompa cyrkulacyjna, którą można zamontować w łazience albo w kuchni. Moc sprzętu sięga 4,5 W, więc nie zużywa dużej ilości prądu. Urządzenie podłącza się do kontaktu poprzez kabel zasilający o długości 1,8 m.

Przez pompę może przepływać woda o temperaturze do 65 st. C. Urządzenie ma izolację termiczną, dzięki której woda nie traci temperatury. Wirnik jest zrobiony ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego, pompa z mosiądzu, wał z materiału ceramicznego, a łożysko ze spiekanego węgla. Elementy wykazują dużą odproność na korozję.

Silnik synchroniczny jest wytrzymały i skutecznie pracuje. Model można łatwo podłączyć, bez konieczności użycia narzędzi, do instalacji poprzez przyłącze Wilo-Connector. Użytkownicy twierdzą, że pompa jest zgrabna i bezawaryjna.

Urządzenie Wilo Star-Z NOVA A ma silnik o mocy 4,5 W. Pozwala ono na podgrzanie wody do 65 st. C, a krótkotrwale (do 2 godzin) nawet do 70 st. C.

Zalety
Jest bezobsługowa:

Nie musimy się martwić, że używanie pompy będzie kłopotliwe. To model bezobsługowy, a co ważniejsze, nie wymaga częstych prac konserwacyjnych. Wystarczy go w odpowiedni sposób podłączyć, aby zyskać szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Wytrzymałość:

Do produkcji sprzętu użyto wytrzymałych materiałów. Łożysko jest wykonane ze spiekanego węgla, korpus z mosiądzu, a wirnik z tworzywa sztucznego. Pompa nie jest podatna na korozję ani bakterie, które mogą namnażać się w wodzie, dlatego nie ma ryzyka, że szybko ulegnie awarii.

Szybkie podłączanie:

Na podłączenie sprzętu do instalacji nie potrzebujemy zbyt dużo czasu. Wyposażono go w specjalne przyłącze Wilo-Connector, dlatego montaż nie wymaga użycia żadnych narzędzi.

Wady
Głośna praca:

Część kupujących twierdzi, że pompa generuje stosunkowo duży hałas. Nierzadko przyczynia się to do zakłócenia spokoju domowników, również w czasie wypoczynku.

 

 

 

 

4. Ferro pompa do cyrkulacji C.W.U. typ CP 15-1.5, 0101W

 

W każdej łazience czy kuchni można zamontować Ferro CP 15-1.5 0101W, czyli pompę cyrkulacyjną. Korpus jest żeliwny, więc szybko się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło, a obudowa aluminiowa. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość i szybkość montażu.

Ta dobra i tania pompa cyrkulacyjna może pracować przy temperaturach cieczy od 2 st. C do 95 st. C. Przyłącza znajdują się na szerokości 8,5 cm, a ich średnica wynosi 0,5 cala. Wymiary urządzenia są równe 14 cm x 17 cm x 15 cm i waży ono 1,8 cm.

Moc sprzętu jest równa 28 W. Wydajność modelu mieści się w zakresie od 0,1 do 0,7 m3/h (ma 3 prędkości obrotowe). Na obudowie znajduje się przełącznik przeznaczony do dostosowywania do instalacji. Pompa jest izolowana termicznie, jej klasa izolacji to F, co oznacza, że temperatura może osiągnąć maksymalnie 155 st. C. Maksymalna wysokość podnoszenia, czyli tłoczenia wody wynosi 1,3 m.

Ferro CP 15-1.5 0101W to dobra pompa cyrkulacyjna do 300 zł przeznaczona do usprawniania przepływu wody pitnej w domu. Jej pobór mocy wynosi 28 W. Sprzęt waży 1,8 kg, a jego całkowite wymiary to: 14 cm x 17 cm x 15 cm.

Zalety
Możliwość regulacji:

Pracę urządzenia można bez trudu regulować i dostosować do wymagań instalacji. Pozwala na to specjalny przełącznik, który jest zamontowany na skrzynce zaciskowej.

Żeliwny korpus:

Ponieważ korpus został wykonany z żeliwa, długo się nagrzewa, ale jednocześnie nie wychładza się zbyt szybko. To pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wody.

Niepodatny na awarie silnik:

Pompa jest wyposażona w solidny, niepodatny na awarie silnik dwubiegunowy (asynchroniczny).

Wady
Wirnik z tworzywa sztucznego:

Materiałem wykonania wirnika jest tworzywo sztuczne, dlatego część użytkowników obawia się, że po pewnym czasie może ulec uszkodzeniu.

Niska klasa ochrony:

Pojawiają się komentarze, że sprzęt powinien mieć wyższą klasę ochrony niż IP42, np. IP44.

 

 

 

 

5. Energooszczędna Pompa Cyrkulacyjna Diamond C.W.U. 15-15 E2 ART6CWU

 

Polecamy zapoznać się z urządzeniem Diamond C.W.U. 15-15 E2 ART6CWU, którego używa się z ciepłą wodą użytkową. Sprzęt pozwala na oszczędności w zużyciu wody. Użytkownicy twierdzą, że model szybko pracuje i wygodnie się z niego korzysta na co dzień.

Przyłącze ma średnicę 0,5 cala, a rozstaw montażowy wynosi 6,5 cm. Wydajność modelu jest równa 700 l/h. 3 fazy pracy pozwalają dostosować urządzenie do posiadanej instalacji oraz potrzeb, a przełącznik umożliwia ich przełączanie. Na obudowie znajdują się lampki LED, które informują o przebiegu pracy. Moc urządzenia wynosi od 2,5 W do 8 W, więc nie zużywa dużej ilości wody.

Maksymalna temperatura, jaką można uzyskać to 95 st. C. Sprzęt można łatwo zamontować i bezproblemowo podłączyć do zasilania z pomocą kabla i wtyczki. Pompa cicho pracuje i nie zajmuje dużo miejsca. Urządzenie jest  wykonane z solidnych materiałów.

Model Diamond C.W.U. 15-15 E2 ART6CW zapewnia cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Pobór mocy mieści się w zakresie od 2,5 do 8 W, a maksymalna temperatura to 95 st. C.

Zalety
Lampki LED na obudowie:

Na obudowie znajdują się energooszczędne lampki LED, za sprawą których możemy sprawdzić ustawienia dotyczące mocy pompy. Do wyboru mamy trzy różne krzywe mocy. Z tego względu możemy bez przeszkód dostosować pracę urządzenia do indywidualnych potrzeb, a także wymagań instalacji.

Zapewnia komfort użytkowania:

Sprzęt gwarantuje komfort użytkowania. Można go szybko podłączyć, nie jest to trudna czynność. To dobry wybór dla osób, które dbają o środowisko naturalne i chcą zmniejszyć zużycie wody w domu. Po podłączeniu pompy nie musimy długo czekać, aż wypływający z kranu strumień z zimnego stanie się ciepły.

Wady
Pracuje przez całą dobę:

Niektórym osobom nie do końca odpowiada to, że pompa pracuje przez całą dobę, bo według nich to może wpłynąć na podwyższenie rachunków za prąd.

Kłopotliwe ustawianie mocy:

Ustawienie optymalnej mocy urządzenia wymaga wciśnięcia przełącznika kilka razy. To może być kłopotliwe, w szczególności dla osób mających większe dłonie.

 

 

 

 

Co to jest pompa cyrkulacyjna?

 

Pompa cyrkulacyjna to urządzenie, które służy do zwiększania prędkości przepływu wody lub innego płynu w obiegu zamkniętym. To część niezbędna do prawidłowego działania instalacji c.w.u., ale nie tylko. Tego typu sprzęty mają też inne zastosowanie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie, zapoznaj się z zebranymi przez nas informacjami.

Pompa cyrkulacyjna w systemie c.w.u.

Pompy cyrkulacyjne to urządzenia, które kojarzą się przede wszystkim z instalacją przygotowującą ciepłą wodę użytkową. Zapewniają one stały obieg c.w.u. i zwiększają jej prędkość przepływu. Za sprawą tego typu sprzętu od razu po odkręceniu zaworu z kranu zaczyna wypływać ciepły strumień. Z tego względu marnujemy mniej wody (nie czekamy, aż osiągnie optymalną temperaturę) i możemy szybciej przygotować relaksującą kąpiel, wziąć prysznic lub umyć naczynia.

Dzięki cyrkulacji wody w instalacji zmniejsza się ryzyko powstawania tzw. zastoin w przewodach, które prowadzą do mniej używanych punktów poboru c.w.u. Mogłoby to przyczyniać się do namnażania bakterii, które nie tylko zmieniają smak i zapach wody, ale też mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Obieg wody odbywa się w kierunku od podgrzewacza do punktów poboru, takich jak umywalka w łazience i zlewozmywak w kuchni. Ciśnienie robocze przeważnie nie przekracza 1 MPa.

 

Pompa cyrkulacyjna a obiegowa

W instalacjach grzewczych (c.o.) montowane są pompy obiegowe. Wyróżniają się one przede wszystkim cichą pracą oraz zwartą konstrukcją silnika i samej obudowy. Zadaniem takiego sprzętu jest wywoływanie przepływu wody w obiegu instalacji grzewczej lub chłodzącej i nadawanie jej dużego ciśnienia, aby mogła dotrzeć do wszystkich grzejników oraz innych odbiorników rozmieszczonych w domu. Za sprawą pompy obiegowej działanie systemu grzewczego staje się sprawniejsze. Pozwala ona na większą swobodę przy planowaniu miejsca montażu kotła i rozmieszczeniu przewodów, ponadto można zastosować rury o mniejszym przekroju. Pompa obiegowa nie służy do montażu w instalacji c.w.u., podobnie jak ta cyrkulacyjna nie jest przystosowana do zamontowania w instalacji c.o.

Czy pompa cyrkulacyjna do systemu c.w.u. jest potrzebna?

Wiele osób zastanawia się, czy montowanie pompy cyrkulacyjnej w instalacji c.w.u. jest koniecznością. Okazuje się, że tego typu sprzęty mają kilka istotnych zalet. Pozwalają one nie tylko na ograniczenie zużycia wody w domu, ale także samych ścieków odprowadzanych do kanalizacji. Poza tym nie musimy długo czekać na to, aby z kranu wypłynął ciepły strumień, co może być uciążliwe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. To może być zachęta do zakupu takiego urządzenia. O tym, jaka pompa cyrkulacyjna jest polecana, pisaliśmy w poprzednich częściach artykułu. 

 

Pompa cyrkulacyjna do akwarium

Jeśli planujemy założenie akwarium, także nie możemy zapomnieć o pompie cyrkulacyjnej. Urządzenia przystosowane do montażu w zbiornikach z rybami są niewielkie, ale bardzo potrzebne. Służą one do zapewnienia ruchu wody, która jest środowiskiem do życia nie tylko dla samych rybek, ale i koralowców, krewetek oraz innych organizmów. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie żywią się w taki sam sposób, niektóre gatunki zbierają pokarm z dna, a inne z powierzchni wody. Z pomocą pompy pożywienie może szybciej trafić w odpowiednie miejsca. To niewielkie urządzenie ma także wpływ na przyspieszenie wymiany gazowej w zbiorniku. Warto też dodać, że właściwa cyrkulacja wody przyczynia się do zwiększonego ruchu obumarłych organizmów, detrytusu (odchodów) i resztek pokarmowych, w efekcie czego nie zalegają w dolnych partiach akwarium.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir