Ranking 5 najlepszych napędów do bram garażowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 08.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Napędy do bramy garażowej – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nice Shel 75 to napęd do bramy garażowej, który znalazł się na szczycie rankingu prezentującego najlepsze tego typu produkty. Przeprowadziliśmy analizę opinii wydawanych przez konsumentów oraz trendów zakupowych, w efekcie czego okazało się, że wspomniany model zdobył najwięcej pozytywnych komentarzy. Sprzęt cieszy się dużą popularnością, ponieważ łatwo się go montuje. Napęd działa niezawodnie, niezależnie od temperatury, a do tego nie generuje zbyt dużego hałasu. W komplecie poza siłownikiem z centralą sterującą i akcesoriami montażowymi otrzymujemy też radioodbiornik i dwa piloty sterowania. Produktem plasującym się na drugim miejscu w zestawieniu jest Beninca Jim 3. To napęd z energooszczędnym oświetleniem LED. Może on pracować z intensywnością do ponad 50 cykli na dobę. Należy dodać, że sprzęt ma enkoder służący do wykrywania przeszkód, który skutecznie zapobiega przytrzaśnięciu bramą. Zachęcamy do przeczytania naszego rankingu w całości, ponieważ znalazło się w nim kilka równie funkcjonalnych napędów, które można z łatwością zamontować samodzielnie, bez pomocy specjalisty.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt nie generuje zbyt dużego hałasu podczas pracy, a do tego można go z łatwością zamontować w bramie. Napęd jest odporny na działanie niskich i wysokich temperatur. Sprzęt pozwala na ręczne otwieranie skrzydła w przypadku awarii prądu.

Wady

Niektórzy konsumenci twierdzą, że instalacja modelu w bramie zajmuje dużo czasu, nawet mimo wstępnie zamontowanej prowadnicy. Czynność tą utrudnia niejasno opisana instrukcja.

Podsumowanie

Mimo wad napęd cieszy się dużą popularnością i jest chętnie kupowany przez osoby marzące o automatycznie otwieranej bramie garażowej. Sprzęt ma solidną obudowę, dlatego umieszczony wewnątrz silnik jest dobrze chroniony przed zniszczeniem. Produkt ma w zestawie potrzebne do montażu akcesoria i dwa piloty.

Drugi wybór

Zalety

Napęd można zamontować na często otwieranej i zamykanej bramie, ponieważ został przystosowany do intensywnej pracy. Sprzęt działa niezawodnie zarówno zimą, jak i latem, ponieważ może pracować w temperaturze w zakresie od -20 st. C do +70 st. C.

Wady

Użytkownicy narzekają, że dołączony do kompletu pilot jest zbyt duży, dlatego noszenie go w kieszeni nie jest wygodne. Możemy mieć też problem z przyczepieniem go np. do kluczyka do auta.

Podsumowanie

Sprzęt wyposażono w praktyczne oświetlenie LED. W razie awarii prądu możemy przełączyć napęd w tryb zasilania baterią, co jest dużym udogodnieniem. Produkt nie generuje zbyt dużego hałasu, a z jego montażem poradzimy sobie samodzielnie.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest cichobieżny i odporny na awarie, na co wpływa m.in. zwolnienie przed zatrzymaniem oraz powolny start. W przypadku zaniku zasilania bramę można otworzyć ręcznie, wystarczy odblokować mechanizm sprzęgający.

Wady

Do urządzenia nie dołączono zestawu fotokomórek, czyli odbiornika i nadajnika, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania bramy garażowej. Trzeba dokupić te elementy oddzielnie.

Podsumowanie

Napęd ma 24 V silnik, a centrala może obsługiwać do 20 pilotów (w zestawie znajdują się 2). Podczas otwierania i zamykania bramy włącza się oświetlenie, co ułatwia zaparkowanie pojazdu. W komplecie są niezbędne elementy montażowe oraz dzielona szyna z łańcuchem o długości 3,3 m.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki napęd do bramy garażowej kupić?

 

Montując napęd w bramie garażowej możemy zapewnić sobie duży komfort. Nie musimy sami podnosić czy przesuwać ciężkiego skrzydła, żeby wyjechać z garażu samochodem lub móc swobodnie pomajsterkować. Dla osób szukających takiego sprzętu przygotowaliśmy specjalny poradnik pełen wskazówek, jaki napęd do bramy garażowej wybrać. Podpowiadamy, jakie cechy tego typu produktów są najbardziej istotne.

Wymiary i powierzchnia bramy

Napęd musi być przystosowany do powierzchni bramy, parametr ten jest wyrażany w metrach kwadratowych. Nieodpowiednio dobrany sprzęt nie będzie działać tak, jak powinien i może szybko ulec awarii. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, przeznaczonych zarówno do niewielkich, jak i znacznie większych bram, o powierzchni ponad 10 m2.

 

Ilość cykli

Napęd musimy dopasować także do miejsca, w którym go montujemy. Jeśli ma to być sprzęt do przydomowego garażu, w zupełności wystarczy nam model pracujący z częstotliwością do 50 cykli na dobę. Jeżeli jednak brama jest otwierana znacznie częściej, musimy poszukać produktu przystosowanego do działania z większą częstotliwością. Dotyczy to w szczególności garaży przy zakładach przemysłowych lub blokach. Jeżeli nie zwrócimy na to uwagi i zamontujemy niewłaściwe siłowniki, prawdopodobnie przestaną prawidłowo działać na długo przed końcem gwarancji producenta.

 

Mechanizm

Przy podejmowaniu decyzji, jaki napęd do bramy garażowej jest najlepszy musimy uwzględnić rodzaj mechanizmu. Pod tym względem do wyboru mamy dwie opcje – modele zębatkowe i łańcuchowe. Dla dużej grupy konsumentów pierwsze rozwiązanie jest lepsze, ponieważ taki mechanizm nie wymaga regularnej konserwacji. Niemniej jednak to sprzęty z łańcuchami uważane są niezawodne, choć trzeba pamiętać o ich smarowaniu (zapewnia to płynną pracę).

 

Siła nacisku i ciągnięcia

Siła nacisku i ciągnięcia sprzętu wyrażana jest w Newtonach, standardowo wynosi od 100 N do ponad 1000 N. Im większą wartość ma ten parametr, tym lepiej, choć dużo zależy też od samej długości bramy. Modele o sile nacisku wynoszącej ponad 500 N mniej się nagrzewają w czasie pracy i znacznie szybciej odprowadzają ciepło.

 

Silnik

W starszych napędach przeważnie montowane są silniki 230 V. Często nie mają one jednak możliwości regulacji prędkości pracy czy funkcji stopniowego zwalniania szybkości domykania skrzydła (co podnosi nasze bezpieczeństwo). Z tego powodu coraz bardziej popularne stają się napędy z silnikami 24 V, które gwarantują płynną i co ważniejsze, cichą pracę. Tego typu produkty wyposażone są dodatkowo w funkcję amperometryczną, za sprawą której podczas zamykania bramy wykrywane są przeszkody (zmniejsza to ryzyko przytrzaśnięcia).

 

Obsługa

Zakupiony sprzęt powinien być łatwy w obsłudze, żeby otwieranie bramy garażowej nie okazało się kłopotliwe. Takie urządzenia zwykle możemy samodzielnie zaprogramować i dostosować ich działanie do własnych potrzeb. Ułatwia to m.in. praktyczny wyświetlacz LCD. Poza tym najlepszy napęd do bramy garażowej ma w zestawie pilot zdalnego sterowania pozwalający na podnoszenie lub opuszczanie skrzydła bez konieczności podchodzenia do garażu czy wysiadania z samochodu.

 

Trwałość

Napęd musi wykazywać odporność na działanie wysokich i niskich temperatur, inaczej w mroźne bądź upalne dni nie będzie prawidłowo działać. Co więcej, urządzenie powinno mieć solidną obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne czy promienie UV. To zapewnia właściwą ochronę silnika, który może okazać się bardzo wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Awaryjne otwieranie bramy

Aby napęd do bramy mógł prawidłowo pracować potrzebuje dostępu do prądu. Nie oznacza to jednak, że podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej nie będziemy mogli otworzyć garażu. Zazwyczaj takie sprzęty pozwalają na awaryjne, ręczne otworzenie bramy.

 

Sposób montażu

Nie wszyscy konsumenci po zakupie napędu decydują się na wynajęcie specjalistów zajmujących się montażem takich urządzeń. Czasami jednak samodzielna instalacja sprzętu powoduje, że tracimy na niego gwarancję. Zanim więc podejmiemy się takiej pracy należy upewnić się, że montaż bez pomocy fachowca nie przyczyni się do utraty możliwości bezpłatnej naprawy lub wymiany produktu. Sprawdźmy również, czy do kompletu dołączone zostały wszystkie potrzebne elementy montażowe. Inaczej trzeba będzie je dokupić osobno. W takim przypadku osoby bez odpowiedniej wiedzy na temat napędów mogą mieć problem ze znalezieniem właściwych części.

 

Napędy do bramy garażowej w dobrych cenach

Za napęd do bramy garażowej zapłacimy przeciętnie ok. 600 zł. Większość sprzętów dostępnych w tej cenie ma opcję awaryjnego otwierania skrzydła oraz detektor wykrywający przeszkody. Modele wyposażone w nowoczesne technologie są jednak droższe i kosztują ponad 1000 zł. To urządzenia przystosowane do pracy z częstotliwością ponad 50 cykli na dobę, które bezawaryjnie działają przez długi czas.

 

5 najlepszych napędów do bram garażowych. Opinie w 2021 roku

 

Druga część artykułu to ranking napędów do bram garażowych. Umieściliśmy w nim opisy produktów, które z pewnością Cię zainteresują. W zestawieniu znalazły się modele, które przypadły do gustu konsumentom. Sprawdź, które sprzęty cieszą się szczególnie dużą popularnością.

 

1. Napędy do Bram Garażowych Nice Shel 75 

 

Przedstawiamy Nice Shel 75 – napęd wyposażony w niezawodnie działający silnik niskonapięciowy 24 V, który ma elektroniczny wyłącznik krańcowy. Sprzęt cicho pracuje, a z uwagi na wstępnie zmontowaną prowadnicę możemy go szybko i bez pomocy fachowca zainstalować w wybranym przez siebie miejscu. Intensywność pracy produktu to 50 cykli na dobę, jest to więc idealny wybór do przydomowego garażu.

Wymiary napędu to: 30,5 cm x 10,9 cm x 13 cm. Model może pracować w temperaturze od -20 st. C do +50 st. C. Nie należy się martwić, że upał lub mróz zakłócą jego działanie. W zestawie otrzymujemy: siłownik z centralą sterującą, radioodbiornik, szynę prowadzącą z łańcuchem, a także dwa piloty i akcesoria montażowe.

Z opinii konsumentów wynika, że model Nice Shel 75 jest godny uwagi. Produkt pozwala otworzyć bramę garażową również wtedy, gdy pojawia się problem z zasilaniem. Wystarczy skorzystać z opcji awaryjnego odblokowania i uchylić skrzydło ręcznie. Sprzęt można łatwo zaprogramować i dostosować jego działanie do swoich potrzeb.

Sprzęt Nice Shel 75 jest przeznaczony do bram o powierzchni do 11 m2, jego intensywność pracy to 50 cykli na dobę. Siła uciągu napędu wynosi 700 N.

Zalety
Funkcja płynnego startu:

Urządzenie jest wyposażone w praktyczną funkcję płynnego startu i zamykania. Minimalizuje ona efekt szarpania bramy i jednocześnie zwiększa trwałość napędu.

Odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne:

Sprzęt nie jest podatny na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza niskiej i wysokiej temperatury.

Cicha praca:

Jak wykazał test napędów do bramy garażowej, sprzęt nie generuje dużego hałasu podczas pracy.

Szczelna obudowa:

Urządzenie ma bardzo solidną i szczelną obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego, która zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami (nawet o średnicy 1 mm).

Możliwość ręcznego uchylenia skrzydła:

W sytuacji, gdy dojdzie do zaniku prądu, możemy uchylić skrzydło garażowe ręcznie.

Wady
Kłopotliwy montaż:

Napęd jest dostarczany ze wstępnie zamontowaną prowadnicą, jednak kupujący przyznają, że jego instalacja jest nieco kłopotliwa. Trzeba poświęcić na tę czynność dużo czasu.

 

 

 

 

2. Napęd Bramy Garażowej Beninca Jim 3

 

Produkt Beninca Jim 3 jest przeznaczony do bram garażowych oraz przemysłowych, których powierzchnia nie przekracza 11 m2. Sprzęt został przystosowany do intensywnej pracy (ponad 50 cykli na dobę). Napęd ma wbudowane, energooszczędne oświetlenie LED. W przypadku awarii prądu możemy skorzystać z trybu zasilania baterią.

W skład kompletu wchodzą: siłownik z centralą sterującą i odbiornikiem, 2-częściowa szyna, 2-kanałowy pilot, uchwyt do bramy oraz elementy mocujące. Produkt wyposażono w specjalny enkoder służący do wykrywania przeszkód. Siła uciągu modelu to 600 N. Sprzęt niezawodnie pracuje w temperaturze od -20 st. C do +70 st. C.

Konsumenci uważają, że napęd jest solidny i łatwy w montażu. Produkt nie generuje zbyt dużego hałasu podczas otwierania bramy garażowej, a ponadto nie trzeba się martwić, że ulegnie awarii przy bardzo niskiej lub wysokiej temperaturze. Opisany wyżej model ma moc 140 W i zapewnia bezpieczeństwo pracy.

Napęd Beninca Jim 3 pracuje z intensywnością nawet ponad 50 cykli na dobę. Jest on przeznaczony do bram o powierzchni do 11 m2. Siła uciągu sprzętu wynosi 600 N.

Zalety
Niezawodne działanie przez cały rok:

Napęd działa niezawodnie niezależnie od pogody, w temperaturze od -20 st. C do +70 st. C.

Łatwy montaż:

Samodzielny montaż urządzenia nie stanowi problemu. W komplecie są wszystkie potrzebne elementy, m.in. mocowanie siłownika oraz 2-częściowa szyna z kewlarowym paskiem.

Zasilanie awaryjne:

Napęd ma bateryjne zasilanie awaryjne, co przydaje się podczas tymczasowych przerw w dostawie energii elektrycznej.

Do intensywnej eksploatacji:

Urządzenie jest dobrze przystosowane do intensywnej eksploatacji i nie ulegnie awarii na skutek częstego otwierania oraz zamykania bramy. Nadaje się ono do użytku domowego, jak i półprzemysłowego.

Wady
Nieporęczny pilot:

Do obsługi napędu służy dołączony do kompletu pilot. Jest on stosunkowo duży, a tym samym mało poręczny, często nie mieści się też w kieszeni spodni.

 

 

 

 

3. Napęd do Bramy Garażowej Hato H200

 

Do automatyzacji bramy garażowej przeznaczonej do użytku domowego oraz półprzemysłowego dobrze nadaje się napęd Hato H200. Pasuje on do skrzydeł, których maksymalne wymiary to: 4,5 m x 2,5 m. Urządzenie jest wyposażone w żarówkę, która podczas pracy świeci przez 3 minuty.

Sprzęt ma wymiary: 41,5 cm x 21 cm x 16,5 cm. Dołączono do niego szynę o długości 3,2 m, radioodbiornik ze zmiennym kodem, elementy montażowe, a także dwa piloty sterowania (ich minimalny zasięg w otwartym terenie to 30 m). Napęd działa dobrze w niskiej, jak i bardzo wysokiej temperaturze, mieszczącej się w zakresie od -20 st. C do +50 st. C.

Konsumenci publikują pozytywne opinie o urządzeniu. Można w nich przeczytać, że to solidny sprzęt, którego montaż nie sprawia dużego problemu. Ponadto nie jest on hałaśliwy i ma funkcję powolnego startu. Istotne jest również to, że w razie potrzeby bramę garażową można otworzyć ręcznie.

Hato H200 to dobry napęd do bramy garażowej do 600 zł. Jego siła uciągu wynosi 1000 N. To model przeznaczony do skrzydeł, których powierzchnia nie przekracza 11 m2.

Zalety
Automatyczna kontrola oświetlenia:

Sprzęt został wyposażony w oświetlenie, które automatycznie uruchamia się podczas otwierania bramy i gaśnie po upływie 3 minut. Do napędu pasuje żarówka E14 o maksymalnej mocy 25 W, która nie wymaga częstej wymiany.

Wykrywanie przeszkód:

Napęd ma funkcję wykrywania przeszkód i kiedy te znajdą się w pobliżu bramy, jego praca zostanie automatycznie zatrzymana.

Ciche działanie:

Urządzenie nie jest hałaśliwe. Ma ono specjalny system hamowania, który zmniejsza prędkość przesuwania bramy podczas końcowego etapu jej domykania, a także otwierania. Takie rozwiązanie zwiększa również trwałość napędu.

Wady
Brakuje zestawu fotokomórek:

Część konsumentów narzeka, że do sprzętu nie dołączono zestawu fotokomórek. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo używania napędu, należy dokupić te elementy oddzielnie.

 

 

 

 

4. Hormann Napęd Liftronic 500 z Pilotem RSC 2 4511454

 

Napęd Hormann Liftronic 500 nadaje się do montażu w bramie segmentowej lub uchylnej, której szerokość wynosi maksymalnie 3 m, a powierzchnia – 7 m2. Dopuszczalna ilość cykli na dobę to 12, więc jest to odpowiedni sprzęt do użytku domowego. Produkt cicho pracuje. W zestawie otrzymujemy m.in.: zintegrowany odbiornik radiowy, komplet akcesoriów montażowych oraz 2-kanałowego pilota.

Siła ciągnięcia i nacisku sprzętu to 150 N, a jego maksymalne obciążenie wynosi 500 N. Napęd wyróżnia się wyjątkowo cichą pracą, a ponieważ ma mechanizm zębatkowy, a nie łańcuchowy, nie wymaga regularnego smarowania.

Kiedy brama podczas zamykania napotka przeszkodę, automatycznie się zatrzymuje. Nie ma więc ryzyka przypadkowego przytrzaśnięcia. Jak przekonują konsumenci, sprzęt łatwo się montuje i obsługuje, a dołączony do kompletu pilot ma bardzo duży zasięg. Ten dobry i tani napęd do bramy garażowej w razie awarii prądu można odblokować ręcznie, co jest jego dodatkowym atutem.

Sprzęt Hormann Liftronic 500 pasuje do bram o powierzchni do 7 m2. Jego siła uciągu wynosi 500 N, a intensywność pracy to 12 cykli na dobę.

Zalety
Dwa piloty w komplecie:

Napęd można obsługiwać za pomocą dwóch dołączonych do kompletu pilotów. Są one poręczne, można je przyczepić np. do kluczyków do auta.

Mechanizm rozłączający:

Sprzęt wyposażono w mechanizm rozłączający, który uaktywnia się po wykryciu przeszkody. To gwarantuje bezpieczeństwo używania napędu.

Łatwy montaż:

Zamontowanie urządzenia nie zajmuje dużo czasu, sprowadza się to do kilku nieskomplikowanych czynności. Co więcej, sprzęt pasuje zarówno do skrzydeł segmentowych, jak i uchylnych.

Wady
Tylko do użytku domowego:

Ze względu na intensywność pracy, napęd nadaje się jedynie do użytku domowego.

Brak oświetlenia:

Kupujący przyznają, że brakuje im oświetlenia uruchamiającego się w momencie otwierania bramy.

 

 

 

 

5. Faac Napęd do Bram Garażowych D600

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Faac D600 o maksymalnej sile ciągu wynoszącej 600 N. Sprzęt wyróżnia się zastosowaniem elektronicznej kontroli prędkości, co gwarantuje ciche otwieranie i zamykanie bramy. Prezentowany napęd może pracować w temperaturze od -20 st. C do +55 st. C.

Sprzęt ma wymiary: 36 cm x 20 cm x 14,5 cm. Produkt wyposażono w samoblokujący mechanizm przeciwwłamaniowy, dlatego nie wymaga stosowania dodatkowych blokad. Opisywany model ma wstępnie zainstalowaną szynę, dlatego jego instalacja nie powinna nam sprawiać problemu. Zestaw składa się z kilku elementów: napędu, głowicy do bramy oraz niezbędnych akcesoriów montażowych.

Produkt jest chwalony głównie za niezawodne działanie oraz połączenie nowoczesnego designu z innowacyjnymi technologiami. Dla wielu konsumentów zaletą napędu jest to, że można go bez przeszkód zamontować w bramie, którą do tej pory obsługiwaliśmy ręcznie.

Faac D600 to urządzenie z siłą uciągu do 600 N. Napęd jest przeznaczony do bram o powierzchni do 7 m2.

Zalety
Szybki montaż:

Montaż sprzętu nie jest trudny, możemy to zrobić samodzielnie. Istotny wpływ ma na to wstępnie zainstalowana szyna, a także możliwość zamocowania głowicy napędu bez użycia narzędzi.

Mechanizm przeciwwłamaniowy:

Urządzenie ma samoblokujący mechanizm przeciwwłamaniowy i nie wymaga używania dodatkowych blokad.

Wady
Krótki czas działania oświetlenia:

Co prawda napęd jest wyposażony w oświetlenie, ale większość osób uważa, że gaśnie ono za szybko (po ok. 2 minutach).

Nie ma pilota:

W zestawie nie ma pilota pozwalającego na otwieranie bramy bez potrzeby podchodzenia do napędu. Trzeba dokupić go osobno.

 

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

BFT EOS 120

 

Sprzęt BFT EOS 120 służy do montażu przy bramie o powierzchni do 16 m2. Siła uciągu i docisku modelu to 1200 N, a jego moc wynosi 240 W. Napęd może pracować z intensywnością do 120 cykli na dobę, dlatego świetnie nadaje się do bram niewielkich garaży zbiorczych.

Produkt ma silnik zasilany napięciem 24 V. Sprzęt możemy bez trudu zaprogramować przy pomocy wyświetlacza LCD. Na sposób działania i trwałość modelu z pewnością nie wpłyną negatywnie niskie ani wysokie temperatury (mieszczące się w zakresie od -20 st. C do +60 st. C).

Pochlebne opinie o napędach do bramy garażowej BFT zachęciły wiele osób do zakupu produktów wspomnianej marki, w tym także modelu EOS 120. Sprzęt został doceniony przez konsumentów m.in. za technologię D-Track, za sprawą której centrala dobiera siłę pracy do warunków otoczenia. Zaletą jest też funkcja amperometrycznego wykrywania przeszkód podnosząca bezpieczeństwo użytkowania siłownika.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir