fbpx

Ranking 5 najlepszych kotłów na pellet w 2019

Ostatnio aktualizowane: 16.10.19

 

Kocioł na pellet – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zastanawiasz się, jakie dobre modele kotłów na pellet znajdziesz na polskim rynku? Stworzyliśmy ranking pieców, które konsumenci najchętniej kupują. Zebraliśmy wyłącznie doceniane, wydajne i dobrze ogrzewające pomieszczenia urządzenia. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Rakoczy Cortina Pellet, model cechuje duże bezpieczeństwo użytku. Kocioł ma wbudowane różne czujniki, które sprawdzają wysokość temperatury, płomienia czy wypełnienia zasobnika, dając informacje, czy działa on prawidłowo. Piec bardzo wydajnie spala pellet, niezależnie od jakości użytego paliwa. Produkt jest bardzo wytrzymały i żaroodporny. Kocioł daje możliwość ogrzania budynków o dość dużej powierzchni. Na drugim miejscu znajduje się model Lazar Pelletfocus 21 – 21/300, który odpowiada wielu użytkownikom. Piec samodzielnie się czyści przed rozpaleniem i po wygaszeniu, więc nie trzeba sprzątać popiołu z paleniska. Sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze, co w dużej mierze ułatwia wyświetlacz. Dzięki niemu wygodnie można wybrać, jaką temperaturę chce się zyskać w pomieszczeniach. Sprzęt można łatwo zamontować, w czym pomaga dołączony zestaw hydrauliczny.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kocioł na pellet kupić?

 

Pellet to opałowy materiał w postaci granulatu, który powstaje z drzewnych odpadów (takich jak trociny, zrębki oraz wióry). Ogrzewanie domu z jego pomocą uznawane jest za ekologiczną, wygodną i dodatkowo ekonomiczną metodę. Jaki kocioł na pellet wybrać, aby nie żałować zakupu? Podpowiedzi na ten temat są w poradniku.

 

 

Zalety kotłów na pellet

Zakup i montaż w domu kotła na pellet jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do gazu ziemnego. To znacznie lepszy wybór niż piec zasilany takimi paliwami stałymi jak węgiel m.in. ze względu na mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Poza tym zapakowany w worki pellet jest według wielu osób znacznie łatwiejszy w przechowywaniu niż nawet drewniane polana. Tego typu kocioł jest wygodny w użytkowaniu, ponieważ nie musimy co kilka godzin dosypywać materiału opałowego. Jeżeli napełnimy piec po brzegi, będzie mógł działać bez przerwy przez kilkanaście godzin.

Za jedną z najbardziej istotnych wad kotłów na pellet uznaje się ich duże wymiary. Sprzęty te trudno jest zainstalować w pomieszczeniu o niewielkim metrażu (mniejszym niż 6 m2). Niemniej jednak rozwiązaniem tego problemu może być zakup podajnika pneumatycznego, który transportuje pellet do pieca z innego pomieszczenia.

 

Moc

Najważniejszym parametrem technicznym kotła jest moc. Nie może być ona za mała ani też za wysoka. Źle dobrany pod tym względem piec nie będzie efektywnie ogrzewał domu, a poza tym może nie dopalać się właściwie i zbyt często się wygaszać oraz ponownie uruchamiać. W tzw. starym budownictwie i budynkach ze słabą termoizolacją kocioł o mocy 10 000 W wystarcza na skuteczne ogrzanie do 50 m2 powierzchni. Im większy jest dom, tym mocniejszego sprzętu potrzebujemy – nawet 25 000 W do 150 m2. Jeżeli budynek, w którym mieszkamy, został wybudowany stosunkowo niedawno i ma grubszą warstwę termoizolacji, kocioł o mocy 10 000 W wystarcza do efektywnego ogrzania 150 m2 powierzchni.

 

Wymiary

Jak już zostało wspomniane, piece zasilane pelletem mogą znacząco ograniczać wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Zanim więc zaczniemy szukać idealnego kotła, zmierzmy miejsce, w którym planujemy go ustawić. Wysokość takich sprzętów przeważnie przekracza 150 cm, a szerokość – 100 cm. Urządzenia na pellet są też ciężkie, gdyż ważą ponad 100 kg.

 

Materiał wykonania

Kocioł musi być solidny, a więc wykonany z wytrzymałych materiałów. Do nich zalicza się przede wszystkim stal nierdzewną. Jest ona wykorzystywana nie tylko do produkcji obudowy sprzętu, ale i palnika. Piec musi być odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie wysokich temperatur.

 

Funkcja automatycznego czyszczenia

Nie każdy z nas ma odpowiednio dużo czasu na to, aby samodzielnie czyścić piec i wyrzucać popiół, czyli pozostałości po spalonym pellecie. Często można usłyszeć, że najlepszy kocioł na pellet to ten wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia. Pozwala to na utrzymanie porządku w kotłowni bez dużego wysiłku. Nierzadko sprzęty ze wspomnianą opcją umożliwiają zmniejszenie zużycia pelletu, a w dodatku gwarantują większy komfort ogrzewania domu. Kotły pozbawione tej funkcji są co prawda tańsze, ale wymagają czyszczenia co kilka dni. Może to zajmować dużo czasu.

 

Automatyczne rozpalanie i sterowanie spalaniem

Jeżeli zależy nam na wygodnej oraz łatwej obsłudze kotła, kupmy model z automatycznym rozpalaniem oraz sterowaniem spalania pelletu. Dzięki temu użytkowanie pieca będzie znacznie bardziej komfortowe, gdyż musimy pamiętać tylko o wsypaniu do zbiornika materiału opałowego i ustawieniu optymalnej temperatury pracy.

 

Pojemność zasobnika

Od pojemności zasobnika zależy to, jak dużo pelletu będziemy mogli wsypać jednorazowo do środka. Zwykle jest to od 30 kg do nawet 100 kg (lub nieco więcej). Im bardziej pojemny jest zasobnik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać, co jest świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób.

 

Panel sterowania

Panel sterowania kotła powinien być czytelny i dobrze oznaczony, aby wybór odpowiednich parametrów pracy nie sprawiał nam trudności. Nowoczesne sprzęty są wyposażone w dotykowy ekran, więc obsługuje się je podobnie jak tablet czy smartfon.

 

 

Jednofunkcyjny czy wielofunkcyjny?

Osoby mające pewność, że będą ogrzewać dom wyłącznie pelletem, mogą bez przeszkód zdecydować się na zakup sprzętu jednofunkcyjnego. Kotły wielofunkcyjne umożliwiają stosowanie także innych materiałów opałowych, takich jak ekogroszek.

 

Atesty i normy

Nie zawsze kupowanie sprzętu oferowanego przez znaną markę daje gwarancję bezpiecznego użytkowania i efektywnego ogrzewania domu. O tym, jaki kocioł na pellet jest najlepszy, decydują przyznane mu atesty i spełniane przez niego normy (takie jak 303-5:2012). Dobry piec nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska emitowanymi spalinami i wyróżnia się wysoką sprawnością (ponad 90%) potwierdzoną przyznanymi certyfikatami. Pamiętajmy, że istotne jest też to, czy do ogrzewania domu wykorzystujemy dobrej jakości pellet, z takimi certyfikatami jak DIN Plus oraz EN Plus 1. Nie mający ich materiał opałowy może powodować częste problemy z piecem, takie jak zacinający się podajnik, za duża ilość popiołu i powstająca na palniku zgorzel.

 

Kotły na pellet w dobrych cenach

Ceny za kotły na pellet zazwyczaj przekraczają kwotę 10 000 zł (choć niektórzy producenci oferują nieco tańsze sprzęty). Nie jest to więc mały wydatek, jednak po upływie dłuższego czasu może się okazać, że inwestycja w taki piec była słuszna. Nowoczesne kotły na pellet są niemal bezobsługowe i przede wszystkim ekologiczne.

 

 

5 najlepszych kotłów na pellet. Opinie w 2019 roku

 

Nasz ranking kotłów na pellet to zestawienie najciekawszych i najlepszych pieców, z których korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych.

 

1. Kocioł grzewczy Cortina Pellet 14kW

 

Ogrzewanie pomieszczeń piecem Rakoczy Cortina Pellet jest wygodne i szybkie. Sprzęt szybko nagrzewa pokoje, co jest szczególnie ważne w sezonie zimowym. Urządzenie samo się rozpala, co zapewnia dużą oszczędność czasu. Kocioł sam się czyści, więc nie trzeba po każdym użyciu domywać palnika. Moc modelu jest równa 14 kW, umożliwiając ogrzanie budynków o powierzchni do 140 m2.

Sprawność cieplna kotła jest równa 95%. Model ma wbudowany czujnik temperatury, ciśnienia, płomienia, poziomu paliwa i hallotronowy czujnik rusztu. Urządzenie ma wentylator wyciągowy spalin, który pozbywa się pozostałych substancji. Istnieje możliwość dopasowania pracy kotła do konkretnego rodzaju pelletu, aby ten spalał się wydajnie.

Komora spalania pieca jest wykonana z żaroodpornego materiału ceramicznego, który nie niszczy się pod wpływem działania ognia. Wymiary kotła są równe 163,7 cm x 98,6 cm x 75,8 cm. Konsumenci doceniają produkt za atrakcyjny design i bezawaryjność, jak podkreślają nie mają problemów ze sprzętem.

 

 

 

 

2. Kocioł grzewczy Lazar Pelletfocus 21  21/300

 

Sprawdziliśmy, jakie opinie o kotłach na pellet mają Internauci i jak się okazuje  model Lazar Pelletfocus 21 – 21/300 bardzo dobrze działa w wielu domach. Użytkownicy twierdzą, że produkt jest łatwo utrzymać w czystości. Nominalna moc pieca wynosi 18 kW. Sprawność urządzenia to 91%.

Kocioł jest wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej. Model ma duży wyświetlacz, z którego można odczytać temperaturę i z jego pomocą włączyć wybrane ustawienia. Produkt sam czyści palnik, a także sam się rozpala oraz gasi. Pojemność zasobnika na opał jest równa 100 l. Wymiary pieca wynoszą: wysokość – 168,5 cm, szerokość – 58,5 cm i głębokość – 121,5 cm. 

W piecu można palić pelletem drzewnym. Istnieje możliwość zakupienia kotła z systemem VACUM, który automatycznie czyści wymiennik, przenosi paliwo do zasobnika, a także reguluje pracę pieca w zależności od pogody. Urządzenie należy montować w pomieszczeniach, w których znajduje się ciąg kominowy.

 

 

 

 

3. Ogniwo Kocioł EKO Pellet 18KW

 

Ogniwo EKO to kocioł na pellet oraz węgiel, o mocy 18 kW, który przyda się do ogrzania każdego domu. Produkt należy do piątej klasy, co oznacza, że emituje stosunkowo niewielką ilość spalin. Sprawność cieplna urządzenia wynosi 94%. Model jest żaroodporny, kwasoodporny i nie tworzy się na nim rdza. Wymiary pieca są równe 123 cm x 82 cm x 126 cm.

Kocioł został wykonany z blachy stalowej o grubości 6 mm, dlatego jest bardzo mocny. W zbiorniku na paliwo mieści się do 300 dm3 opału. Montaż produktu jest bardzo łatwy, ma on specjalne stopki, ułatwiające ustawienie w poziomie. 

Konsumenci cenią ten piec za łatwość obsługi. Domownicy cieszą się, że każdy może włączyć urządzenie bez konieczności samodzielnego rozpalania. Jednocześnie palnik sam się czyści, dlatego wystarczy jedynie wynosić popiół. Kocioł nie wymaga użycia określonego gatunku pelletu, więc można używać różnych rodzajów.

 

 

 

 

4. Kocioł gazowy Ferroli Z Płaszczem Wodnym Na Pellet 18kW

 

Idealnym kotłem do domowego użytku jest Ferroli 18 kW. Moc produktu jest równa 18 kW (na rynku jest dostępny również model o mocy 24 kW). Urządzenie samodzielnie się rozpala, co umożliwia korzystanie ze sprzętu przez każdego członka rodziny. Kocioł jest zautomatyzowany. Piecyk można montować w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ nie wymaga on specjalnie dostosowanego pokoju. 

Ten dobry i tani kocioł na pellet nadaje się do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 180 m2. Sprzęt zużywa 2,5 kg materiału grzewczego na godzinę. Palnik sam się czyści, więc nie trzeba przed włączeniem pieca czyścić go z popiołu, wystarczy jedynie wysypać go z pojemnika. 

Wymiary produktu są równe 96 cm x 58,1 cm x 60,8 cm i waży 175 kg. Zasobnik mieści 30 kg pelletu. Istnieje możliwość podłączenia regulatora do ustawiania temperatury, do jakiej ma się nagrzać pomieszczenie. Model ma wbudowany termostat.

 

 

 

 

5. Kocioł grzewczy Metal-Fach Slim Pellet 10Kw

 

Konsumenci cenią produkt Metal-Fach Slim za wygodę użytkowania. W urządzeniu wykorzystano korpus wykonany ze stali nierdzewnej. Piec jest bezpieczny w użyciu, ponieważ użyto w nim krańcówkę na drzwiczkach, czyli dźwignię, chroniącą przed oparzeniem. Po otwarciu drzwiczek, dla bezpieczeństwa, sprzęt przestaje działać. 

Model ma automatyczny podajnik paliwa, dlatego nie trzeba kontrolować urządzenia podczas pracy. Wystarczy kocioł wypełnić pelletem i włączyć – piec będzie ogrzewać pomieszczenia do kilku dni bez konieczności dosypywania pelletu. Istnieje możliwość wyboru sprzętu o różnej nominalnej mocy cieplnej: 10 kW, 15 kW lub 20 kW. 

O ekologicznej konstrukcji i pracy maszyny świadczy uzyskany przez nią certyfikat ECO DESIGN. Model ma jakość klasy 5, czyli najlepszą na rynku, emitując stosunkowo niewielką ilość zanieczyszczeń. Palnik w kotle sam się czyści, co jest bardzo wygodne dla użytkownika.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status