Ranking 5 najlepszych kotłów na pellet w 2020

Ostatnio aktualizowane: 28.10.20

 

Kocioł na pellet – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zastanawiasz się, jakie dobre modele kotłów na pellet znajdziesz na polskim rynku? Stworzyliśmy ranking pieców, które konsumenci najchętniej kupują. Zebraliśmy wyłącznie doceniane, wydajne i dobrze ogrzewające pomieszczenia urządzenia. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Rakoczy Cortina Pellet, model cechuje duże bezpieczeństwo użytku. Kocioł ma wbudowane różne czujniki, które sprawdzają wysokość temperatury, płomienia czy wypełnienia zasobnika, dając informacje, czy działa on prawidłowo. Piec bardzo wydajnie spala pellet, niezależnie od jakości użytego paliwa. Produkt jest bardzo wytrzymały i żaroodporny. Kocioł daje możliwość ogrzania budynków o dość dużej powierzchni. Na drugim miejscu znajduje się model Kocioł Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW, który odpowiada wielu użytkownikom. Piec informuje swojego użytkownika o potrzebie usunięcia popiołu z paleniska i konieczności załadowania pelletu. Sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze, pozwala na automatyczne dobranie temperatury grzania do tej panującej na zewnątrz. Kocioł spełnia wymagania normy PN EN 303-5:2012 i charakteryzuje go sprawność na poziomie 92,8%.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kocioł na pellet kupić?

 

Pellet to opałowy materiał w postaci granulatu, który powstaje z drzewnych odpadów (takich jak trociny, zrębki oraz wióry). Ogrzewanie domu z jego pomocą uznawane jest za ekologiczną, wygodną i dodatkowo ekonomiczną metodę. Jaki kocioł na pellet wybrać, aby nie żałować zakupu? Podpowiedzi na ten temat są w poradniku.

 

 

Zalety kotłów na pellet

Zakup i montaż w domu kotła na pellet jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do gazu ziemnego. To znacznie lepszy wybór niż piec zasilany takimi paliwami stałymi jak węgiel m.in. ze względu na mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Poza tym zapakowany w worki pellet jest według wielu osób znacznie łatwiejszy w przechowywaniu niż nawet drewniane polana. Tego typu kocioł jest wygodny w użytkowaniu, ponieważ nie musimy co kilka godzin dosypywać materiału opałowego. Jeżeli napełnimy piec po brzegi, będzie mógł działać bez przerwy przez kilkanaście godzin.

Za jedną z najbardziej istotnych wad kotłów na pellet uznaje się ich duże wymiary. Sprzęty te trudno jest zainstalować w pomieszczeniu o niewielkim metrażu (mniejszym niż 6 m2). Niemniej jednak rozwiązaniem tego problemu może być zakup podajnika pneumatycznego, który transportuje pellet do pieca z innego pomieszczenia.

 

Moc

Najważniejszym parametrem technicznym kotła jest moc. Nie może być ona za mała ani też za wysoka. Źle dobrany pod tym względem piec nie będzie efektywnie ogrzewał domu, a poza tym może nie dopalać się właściwie i zbyt często się wygaszać oraz ponownie uruchamiać. W tzw. starym budownictwie i budynkach ze słabą termoizolacją kocioł o mocy 10 000 W wystarcza na skuteczne ogrzanie do 50 m2 powierzchni. Im większy jest dom, tym mocniejszego sprzętu potrzebujemy – nawet 25 000 W do 150 m2. Jeżeli budynek, w którym mieszkamy, został wybudowany stosunkowo niedawno i ma grubszą warstwę termoizolacji, kocioł o mocy 10 000 W wystarcza do efektywnego ogrzania 150 m2 powierzchni.

 

Wymiary

Jak już zostało wspomniane, piece zasilane pelletem mogą znacząco ograniczać wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Zanim więc zaczniemy szukać idealnego kotła, zmierzmy miejsce, w którym planujemy go ustawić. Wysokość takich sprzętów przeważnie przekracza 150 cm, a szerokość – 100 cm. Urządzenia na pellet są też ciężkie, gdyż ważą ponad 100 kg.

 

Materiał wykonania

Kocioł musi być solidny, a więc wykonany z wytrzymałych materiałów. Do nich zalicza się przede wszystkim stal nierdzewną. Jest ona wykorzystywana nie tylko do produkcji obudowy sprzętu, ale i palnika. Piec musi być odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie wysokich temperatur.

 

Funkcja automatycznego czyszczenia

Nie każdy z nas ma odpowiednio dużo czasu na to, aby samodzielnie czyścić piec i wyrzucać popiół, czyli pozostałości po spalonym pellecie. Często można usłyszeć, że najlepszy kocioł na pellet to ten wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia. Pozwala to na utrzymanie porządku w kotłowni bez dużego wysiłku. Nierzadko sprzęty ze wspomnianą opcją umożliwiają zmniejszenie zużycia pelletu, a w dodatku gwarantują większy komfort ogrzewania domu. Kotły pozbawione tej funkcji są co prawda tańsze, ale wymagają czyszczenia co kilka dni. Może to zajmować dużo czasu.

 

Automatyczne rozpalanie i sterowanie spalaniem

Jeżeli zależy nam na wygodnej oraz łatwej obsłudze kotła, kupmy model z automatycznym rozpalaniem oraz sterowaniem spalania pelletu. Dzięki temu użytkowanie pieca będzie znacznie bardziej komfortowe, gdyż musimy pamiętać tylko o wsypaniu do zbiornika materiału opałowego i ustawieniu optymalnej temperatury pracy.

 

Pojemność zasobnika

Od pojemności zasobnika zależy to, jak dużo pelletu będziemy mogli wsypać jednorazowo do środka. Zwykle jest to od 30 kg do nawet 100 kg (lub nieco więcej). Im bardziej pojemny jest zasobnik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać, co jest świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób.

 

Panel sterowania

Panel sterowania kotła powinien być czytelny i dobrze oznaczony, aby wybór odpowiednich parametrów pracy nie sprawiał nam trudności. Nowoczesne sprzęty są wyposażone w dotykowy ekran, więc obsługuje się je podobnie jak tablet czy smartfon.

 

 

Jednofunkcyjny czy wielofunkcyjny?

Osoby mające pewność, że będą ogrzewać dom wyłącznie pelletem, mogą bez przeszkód zdecydować się na zakup sprzętu jednofunkcyjnego. Kotły wielofunkcyjne umożliwiają stosowanie także innych materiałów opałowych, takich jak ekogroszek.

 

Atesty i normy

Nie zawsze kupowanie sprzętu oferowanego przez znaną markę daje gwarancję bezpiecznego użytkowania i efektywnego ogrzewania domu. O tym, jaki kocioł na pellet jest najlepszy, decydują przyznane mu atesty i spełniane przez niego normy (takie jak 303-5:2012). Dobry piec nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska emitowanymi spalinami i wyróżnia się wysoką sprawnością (ponad 90%) potwierdzoną przyznanymi certyfikatami. Pamiętajmy, że istotne jest też to, czy do ogrzewania domu wykorzystujemy dobrej jakości pellet, z takimi certyfikatami jak DIN Plus oraz EN Plus 1. Nie mający ich materiał opałowy może powodować częste problemy z piecem, takie jak zacinający się podajnik, za duża ilość popiołu i powstająca na palniku zgorzel.

 

Kotły na pellet w dobrych cenach

Ceny za kotły na pellet zazwyczaj przekraczają kwotę 10 000 zł (choć niektórzy producenci oferują nieco tańsze sprzęty). Nie jest to więc mały wydatek, jednak po upływie dłuższego czasu może się okazać, że inwestycja w taki piec była słuszna. Nowoczesne kotły na pellet są niemal bezobsługowe i przede wszystkim ekologiczne.

 

 

5 najlepszych kotłów na pellet. Opinie w 2020 roku

 

Nasz ranking kotłów na pellet to zestawienie najciekawszych i najlepszych pieców, z których korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych.

 

1. Kocioł grzewczy Cortina Pellet 14kW

 

Ogrzewanie pomieszczeń piecem Rakoczy Cortina Pellet jest wygodne i szybkie. Sprzęt szybko nagrzewa pokoje, co jest szczególnie ważne w sezonie zimowym. Urządzenie samo się rozpala, co zapewnia dużą oszczędność czasu. Kocioł sam się czyści, więc nie trzeba po każdym użyciu domywać palnika. Moc modelu jest równa 14 kW, umożliwiając ogrzanie budynków o powierzchni do 140 m2.

Sprawność cieplna kotła jest równa 95%. Model ma wbudowany czujnik temperatury, ciśnienia, płomienia, poziomu paliwa i hallotronowy czujnik rusztu. Urządzenie ma wentylator wyciągowy spalin, który pozbywa się pozostałych substancji. Istnieje możliwość dopasowania pracy kotła do konkretnego rodzaju pelletu, aby ten spalał się wydajnie.

Komora spalania pieca jest wykonana z żaroodpornego materiału ceramicznego, który nie niszczy się pod wpływem działania ognia. Wymiary kotła są równe 163,7 cm x 98,6 cm x 75,8 cm. Konsumenci doceniają produkt za atrakcyjny design i bezawaryjność, jak podkreślają nie mają problemów ze sprzętem.

Rakoczy Cortina Pellet to automatyczny kocioł podajnikowy. Moc urządzenia wynosi 14 kW, co umożliwia ogrzanie budynków o powierzchni do 140 m2.

Zalety
Wentylator:

Kocioł wyposażono w wentylator wyciągowy spalin, który usuwa substancje pozostałe po procesie spalania. Działa on efektywnie, co potwierdzają opinie użytkowników.

Efektywne spalanie:

Producent zapewnia o efektywności spalania każdego rodzaju pelletu, nawet tego gorszej jakości. Niezależnie od tego, jakiego opału użyjemy możemy być pewni, że w naszym domu będzie ciepło.

Automatyczne rozpalanie pelletu:

Do zakupu sprzętu zachęca to, że ma on mechanizm automatycznego rozpalania pelletu. W związku z tym prace związane z obsługą kotła są ograniczone do minimum.

Czujniki:

Piec ma czujniki poziomu paliwa na ruszcie i czujnik ciśnienia oraz optyczne, dzięki którym może automatycznie dostosowywać proces spalania i jakości opału.

Zgodność z normami:

Trzeba podkreślić, że rekomendowany przez nas kocioł jest zgodny z normą PN-EN 303-5:2012 i spełnia wymagania unijnej dyrektywy ErP.

Wady
Front:

Na froncie obudowy po pewnym czasie pojawiają się zarysowania świadczące o nie najlepszym wykończeniu sprzętu.

 

 

 

 

2. Kocioł Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW

 

Gdy masz do ogrzania 200 m2 powierzchni, sprawdzić się może kocioł Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW. Jest to piec zasilany pelletem o granulacji 6 – 8 mm lub owsem o wilgotności poniżej 12%. Kocioł spełnia warunki 5 klasy normy PN EN 303-5:2012 i ma sprawność na poziomie 92,8%.

Zastosowany tu palnik Platinum Bio charakteryzuje automatyczny start z wykorzystaniem 3 faz rozpalania paliwa, co wyklucza wybuchy gazu podczas procesu rozpalania. Mamy tu również kontrolę płomienia przez fotokomórkę i funkcję auto oczyszczania usuwającą osady z rusztu palnika. Za automatykę pracy odpowiada Bio ecoMAX 860P3-S i obejmuje ona takie zagadnienia jak: Sterowanie podajnikiem paliwa ze zbiornika (wyposażony w czujnik poziomu paliwa), zapalarką i podajnikiem palnika. Automatycznie też jest sterowana pompa C.O. i C.W.U.

Pojemność zasypowa kosza na pellet wynosi 200 m2, a zakres mocy cieplnej pieca wynosi 3,3 — 10 kW. Masa kotła to 200 kg, a jego wymiary to: Szerokość 652 mm, głębokość 1135 mm, wysokość 1718 mm. Kocioł Kostrzewa Mini Bio NE 10 kW pozwala na ogrzanie domu o powierzchni 200 m2 i jest opalany pelletem lub owsem.

Zalety
Niska emisja:

Piec charakteryzuje niska emisja spalin do atmosfery, jest dostosowany do programu PONE (Program Ograniczenia Niskiej Emisji).  Również niewielka „produkcja” popiołu, która wynosi ≤ 0.7%, potwierdza ekologiczny charakter Mini Bio NE 10 kW.

Palnik:

Palnik Platinum Bio został wyposażony w funkcję automatycznego startu i modulacji Fuzzy Logic II generacji. Wpływa to na jego energooszczędność.

Autostart:

W przypadku zaniku napięcia piec wyposażony w funkcję auto start wznowi grzanie automatycznie ustawiając pracę według ostatnio zapamiętanych parametrów. 

System informacyjny:

Autorski system OMS w porę informuje użytkownika o konieczności oczyszczenia popielnika, a także o wymaganiu uzupełnienia zbiornika na paliwo. To wygodny element obsługi kotła. 

Wady
Nie wszystko w standardzie:

Nie wszystkie elementy automatyki są sprzedawane w wersji podstawowej produktu, choć są przewidziane do obsługi przez Mini Bio NE 10 kW. Do opcjonalnego wyposażenia należy na przykład czujnik temperatury zewnętrznej czy tygodniowy, programowalny termostat bezprzewodowy.

 

 

 

 

3. Ogniwo Kocioł EKO Pellet 18KW

 

Ogniwo EKO to kocioł na pellet oraz węgiel, o mocy 18 kW, który przyda się do ogrzania każdego domu. Produkt należy do piątej klasy, co oznacza, że emituje stosunkowo niewielką ilość spalin. Sprawność cieplna urządzenia wynosi 94%. Model jest żaroodporny, kwasoodporny i nie tworzy się na nim rdza. Wymiary pieca są równe 123 cm x 82 cm x 126 cm.

Kocioł został wykonany z blachy stalowej o grubości 6 mm, dlatego jest bardzo mocny. W zbiorniku na paliwo mieści się do 300 dm3 opału. Montaż produktu jest bardzo łatwy, ma on specjalne stopki, ułatwiające ustawienie w poziomie. 

Konsumenci cenią ten piec za łatwość obsługi. Domownicy cieszą się, że każdy może włączyć urządzenie bez konieczności samodzielnego rozpalania. Jednocześnie palnik sam się czyści, dlatego wystarczy jedynie wynosić popiół. Kocioł nie wymaga użycia określonego gatunku pelletu, więc można używać różnych rodzajów.

Ogniwo EKO to kocioł na pellet o mocy 18 kW. Wymiary pieca są następujące: szerokość – 123 cm, głębokość – 82 cm i wysokość – 126 cm.

Zalety
Jakość wykonania:

Do produkcji kotła wykorzystano atestowaną blachę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymuje wysoką temperaturę. Konstrukcja sprzętu jest wytrzymała.

Niska emisja zanieczyszczeń:

Piec spełnia wymogi dyrektywy EKODESIGN, a także wymagania 5 klasy PN EN 303-5:2012. Jest to dowód na to, że kocioł nie emituje zbyt dużo zanieczyszczeń do atmosfery.

Łatwa obsługa:

Na zakup modelu mogą się zdecydować osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z pieca. Jest pewne, że nie będą miały one problemu z obsługą sprzętu, ponieważ ma on system automatycznego rozpalania i wygaszania kotła.

Wady
Aplikacja na smartfona:

Użytkownicy mogą korzystać ze specjalnej aplikacji na smartfona pozwalającej na obsługę pieca. Nie jest ona jednak wystarczająco czytelna.

 

 

 

 

4. Kocioł na Pellet Kostrzewa Twin BIO NE 16 kW

 

Polecamy Twojej uwadze automatyczny kocioł stalowy TWIN Bio NE 16kW o wymiarach: szerokość – 159,1 cm, głębokość – 90,4 cm i wysokość – 138,9 cm. Jego waga wynosi 290 kg. Model wyposażono w podajnik, zasobnik na opał i palnik biomasowy. Piec jest przystosowany do spalania pellet i owsa.

Kocioł ma moc równą 16 kW. Jest to urządzenie 5 klasy emisji spalin zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Model spełnia wymagania stawiane przez Program Ograniczenia Niskiej Emisji CO2. Jego klasa energetyczna to A+. Temperatura pracy palnika jest stale kontrolowana, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Kocioł ma funkcję automatycznego startu.

Użytkownicy wypowiadają się pozytywnie na temat wkładu ceramicznego, który zdecydowanie zwiększa efektywność pieca. Jakość wykonania produktu określają jako bardzo dobrą. Przydatna jest funkcja autoczyszczenia pozwalająca na skuteczne usunięcie osadu z rusztu palnika.

TWIN Bio NE to kocioł na pellet o mocy 16 kW. Model ma następujące wymiary: szerokość – 159,1 cm, głębokość – 90,4 i wysokość – 138,9 cm.

Zalety
Niska emisja spalin:

Piec spełnia wymagania Programu Ograniczenia Niskiej Emisji CO2. Warto dodać, że jego klasa efektywności to A+, czyli najwyższa z możliwych dla sprzętów nie będących urządzeniami kondensacyjnymi.

Automatyczne sterowanie:

W modelu zastosowano nowoczesną automatykę Platinum Bio ecoMAX 860P-S Simple z regulacją płomienia.

Autooczyszczanie:

Kocioł na pellet ma funkcję automatycznego czyszczenia, co oznacza, że sam usuwa osad z rusztu palnika, a użytkownik nie musi o tym pamiętać.

Wady
Instalacja:

Część osób podziela zdanie, że instalacja urządzenia jest skomplikowana nawet dla fachowców.

Design:

Model ma zieloną obudowę, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Większość kupujących woli bardziej stonowane kolory.

 

 

 

 

5. Kocioł na pellet ATMOS D 21 P

 

Zautomatyzowanym, ekologicznym kotłem na pelet jest ATMOS D 21 P. W urządzeniu podajnik ślimakowy, transportujący pelet z zasobnika, dba o stałą dostawę opału. Zasobnik standardowo może mieć pojemność 250, 500 lub 1000l. Moc kotła mieści się w przedziale od 4 do 19,5 kW, a jego powierzchnia grzewcza wynosi 1,7 m2.

Palnik paletowy można zainstalować z prawej, lub z lewej strony kotła w zależności od tego, z której strony będzie dostarczany pelet. Kocioł, o wymiarach 1207 x 620 x 768 mm, jest przystosowany do spalania peletu o średnicy 6 – 8 mm i długości 5 – 25 mm. Panel sterujący znajduje się na przedniej części pokrywy kotła. Tam dokona się potrzebnych regulacji i przyłączenia jednostki sterującej zarządzanej elektronicznie.

Obsługa urządzenia, po dokonaniu wszystkich niezbędnych ustawień, polega wyłącznie na wynoszeniu popołu – w zależności od intensywności użytkowania – raz na tydzień, czy nawet miesiąc. Zalety, jakie zauważyli użytkownicy tego kotła to wysoka jego wydajność – na poziomie 91 – 93 % i w pełni automatyczna praca wraz z automatycznym usuwaniem popiołu. Na uwagę zasługuje również tryb ekologicznego spalania klasy 3 według normy ČSN EN 303-5.

Uwagę kupujących zyskał też kocioł ATMOS D 21 P spalający pelet o średnicy 6 – 8 mm i długości 5 – 25 mm. Co stanowi o jego dobrej eksploatacji?

Zalety
Niewielkie wymiary:

Kocioł ma wymiary 1207 mm – wysokość, 620 – szerokość, 768 – głębokość. Takie gabaryty sprawiają, że użytkownik nie potrzebuje rozbudowanej kotłowni do instalacji ogrzewania.

Automatyczna praca:

Po dokonaniu wszelkich ustawień, kocioł nie wymaga uwagi użytkownika. W sposób automatyczny zostaje podany i spalany pelet w ilości wcześniej zaprogramowanej, również usuwanie z pieca popiołu nie wymaga zaangażowania użytkownika.

Spełnia surowe normy:

ATMOS D21P został zaklasyfikowany do 5 klasy Normy PN EN 303-5:2012. Norma ta dotyczy kotłów grzewczych na paliwo stałe, o mocy do 500 kW i mówi o wysokiej sprawności cieplnej kotła – tu 90,2 %, oraz niewielkiej emisji substancji szkodliwych.

Wady
Brak palnika na pelety w zestawie:

Kocioł jest sprzedawany bez palnika na pelety. Aby zacząć użytkowanie i ogrzewać dom, niezbędne jest dokupienie tego elementu i jego instalacja przy kotle.

Podajnik ślimakowy:

Podobnie ma się sprawa z podajnikiem ślimakowym, który trzeba dokupić jako oddzielny element. Dopiero po instalacji dokupionych elementów i ich zaprogramowaniu, piec jest w pełni automatyczny.

 

 

 

 

Jak działa kocioł na pellet?

 

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się dbać o środowisko w różny sposób. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w kocioł, który spala pellet. Jest to ciekawe, a także ekologiczne rozwiązanie. Jeżeli zastanawiasz się nad przejściem ze zwykłego kotła, na ten spalający pellet, to dobrze trafiłeś. W tym artykule wytłumaczymy, jak taki sprzęt działa, czym on dokładnie jest i jakie korzyści przynosi jego stosowanie.

 

Co to jest pellet?

Pellet to po prostu odpady drzewne, które mają postać granulek. Odpady zostają sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Pellet można spalać nie tylko w specjalnie do tego przygotowanym kotle, lecz nawet na zwykłym palenisku. Nie jest to jednak zbyt opłacalne, ponieważ pellet ma niezbyt dużą wartość opałową. Dopiero w kotle przeznaczonym do spalania tego opału można uzyskać najlepsze efekty grzewcze.

Dlaczego warto korzystać z kotła na pellet?

Z pewnością dręczy Cię pytanie, jaki kocioł na pellet jest polecany. Z opinii konsumentów wynika, że taki, którego palenisko łatwo się demontuje i konserwuje. Producenci czasem oferują samo palenisko, co jest ekonomicznym rozwiązaniem. Sam kocioł jest dość drogi, a kupując wyłącznie palenisko, możesz trochę zaoszczędzić. 

 

Zasada działania kotła na pellet

Działanie kotła na pellet nie różni się zbytnio od działania innych kotłów, lecz jest o wiele bardziej ekologiczne. Każdy kocioł ma pojemnik, do którego można zawczasu włożyć pewną ilość pelletu (można dosypać aż do samego końca). Na piecu ustawia się pożądaną temperaturę. Od razu po włączeniu piec jak najszybciej próbuje dobić do ustalonej temperatury, aby nie stracić zbyt dużo energii podczas pracy. Zazwyczaj ten parametr ustawia się na około 50 st. C. Od razu po dobiciu do ustalonej temperatury piec zmniejsza wydajność. Warto zaznaczyć, że pellet jest materiałem, który bardzo długo utrzymuje ciepło. Zdarza się, że nawet przez kilka godzin piec nie musi wznawiać swojego działania. Właśnie dlatego model na pellet jest uważany za najbardziej ekonomiczną, a także jedną z najbardziej ekologicznych opcji. 

Ważnym elementem paleniska jest wentylator, który nadmuchuje powietrze. Ważna jest również grzałka. Oba elementy zaczynają działać od razu, kiedy zostaje włączony piec. Paliwo zostaje podawane aż do czasu, kiedy pojawi się płomień. Kiedy już się pojawi, paliwo jest wciąż podawane, ale bardzo małymi partiami, tylko po to, aby stałe utrzymać ogień. Zupełny odstaw pelletu następuje wtedy, kiedy woda nagrzeje się do temperatury, na jaką użytkownik zaprogramował kocioł. W tym momencie zaczyna działać termostat oraz czujnik ognia. Oba reagują, kiedy temperatura się zmienia, a cały proces z podawaniem paliwa rozpoczyna się od nowa (małymi partiami). 

Dzięki włożeniu do pojemnika dużej ilości pelletu nie musisz obserwować pieca przez dłuższy czas. Wiele przyznaje, że zasobnik z pelletem pozwala zapomnieć o piecu nawet na kilka dni. Jedynym wyjątkiem jest moment, w którym dana osoba chce zmienić temperaturę nagrzewania. Można również od czasu do czasu uzupełniać pellet w pojemniku. Warto też pamiętać o regularnej pielęgnacji pieca, wtedy będzie nie tylko czysty, ale też bezpieczniejszy w użytkowaniu. 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie są już dostępne

 

 

Kocioł grzewczy Lazar Pelletfocus 21  21/300

 

Sprawdziliśmy, jakie opinie o kotłach na pellet mają Internauci i jak się okazuje  model Lazar Pelletfocus 21 – 21/300 bardzo dobrze działa w wielu domach. Użytkownicy twierdzą, że produkt jest łatwo utrzymać w czystości. Nominalna moc pieca wynosi 18 kW. Sprawność urządzenia to 91%.

Kocioł jest wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej. Model ma duży wyświetlacz, z którego można odczytać temperaturę i z jego pomocą włączyć wybrane ustawienia. Produkt sam czyści palnik, a także sam się rozpala oraz gasi. Pojemność zasobnika na opał jest równa 100 l. Wymiary pieca wynoszą: wysokość – 168,5 cm, szerokość – 58,5 cm i głębokość – 121,5 cm. 

W piecu można palić pelletem drzewnym. Istnieje możliwość zakupienia kotła z systemem VACUM, który automatycznie czyści wymiennik, przenosi paliwo do zasobnika, a także reguluje pracę pieca w zależności od pogody. Urządzenie należy montować w pomieszczeniach, w których znajduje się ciąg kominowy.

Kocioł na pellet Lazar Pelletfocus 21 – 21/300 ma wymiary: wysokość – 168,5 cm, głębokość – 121,5 cm i szerokość – 58,5 cm. Moc sprzętu wynosi 18 kW.

Zalety
Automatyczne czyszczenie:

Piec ma funkcję automatycznego czyszczenia palnika i wymiennika, co przekłada się na jego większą sprawność. Dodatkowo domownicy nie muszą wykonywać tego samodzielnie, co bez wątpienia zajęłoby dużo czasu.

Zestaw hydrauliczny:

Prezentowany model jest sprzedawany w komplecie z zestawem hydraulicznym, dlatego jego instalacja jest szybka. Dodatkowo nie trzeba mieć dużo miejsca w kotłowni, aby zamontować ten sprzęt.

Energooszczędność:

W urządzeniu wykorzystano energooszczędne podzespoły, więc nie ma obaw o to, że od momentu instalacji pieca rachunki za energię znacznie wzrosną.

Efektywność:

Warto zainwestować w piec na pellet Lazar Pelletfocus 21 - 21/300, ponieważ wyróżnia go efektywne działanie.

Wady
Umiejscowienie wyświetlacza:

Konsumentom nie podoba się to, że wyświetlacz jest umiejscowiony po tej samej stronie, co wyciąg kominowy.

 

 

Kocioł Gazowy Ferroli z Płaszczem Wodnym Na Pellet 18kW

 

Idealnym kotłem do domowego użytku jest Ferroli 18 kW. Moc produktu jest równa 18 kW (na rynku jest dostępny również model o mocy 24 kW). Urządzenie samodzielnie się rozpala, co umożliwia korzystanie ze sprzętu przez każdego członka rodziny. Kocioł jest zautomatyzowany. Piecyk można montować w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ nie wymaga on specjalnie dostosowanego pokoju. 

Ten dobry i tani kocioł na pellet nadaje się do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 180 m2. Sprzęt zużywa 2,5 kg materiału grzewczego na godzinę. Palnik sam się czyści, więc nie trzeba przed włączeniem pieca czyścić go z popiołu, wystarczy jedynie wysypać go z pojemnika. 

Wymiary produktu są równe 96 cm x 58,1 cm x 60,8 cm i waży 175 kg. Zasobnik mieści 30 kg pelletu. Istnieje możliwość podłączenia regulatora do ustawiania temperatury, do jakiej ma się nagrzać pomieszczenie. Model ma wbudowany termostat.

Ferroli 18 kW to dobry kocioł na pellet do 8000 zł. Jego wymiary to: 96 cm x 58,1 cm x 60,8 cm.

Zalety
Łatwa obsługa:

W sprzęcie zastosowano inteligentną automatykę, która odpowiada za kontrolę pracy. Rozpalanie i utrzymywanie spalania przebiega bez ingerencji użytkownika. Nie potrzeba szczególnych umiejętności, aby efektywnie korzystać z kominka Ferroli 18 kW.

Samoczyszczący się palnik:

Piec na pellet wyposażono w samoczyszczący się palnik. W rezultacie nie trzeba poświęcać dużo czasu na utrzymanie urządzenia w odpowiednim stanie.

Wady
Waga:

Produkt jest bardzo ciężki, co może stanowić przeszkodę w trakcie jego instalacji.

Zasobnik na pellet:

Pewna grupa konsumentów twierdzi, że zasobnik na pellet powinien być nieco większy.

 

 

Kocioł grzewczy Metal-Fach Slim Pellet 10Kw

 

Konsumenci cenią produkt Metal-Fach Slim za wygodę użytkowania. W urządzeniu wykorzystano korpus wykonany ze stali nierdzewnej. Piec jest bezpieczny w użyciu, ponieważ użyto w nim krańcówkę na drzwiczkach, czyli dźwignię, chroniącą przed oparzeniem. Po otwarciu drzwiczek, dla bezpieczeństwa, sprzęt przestaje działać. 

Model ma automatyczny podajnik paliwa, dlatego nie trzeba kontrolować urządzenia podczas pracy. Wystarczy kocioł wypełnić pelletem i włączyć – piec będzie ogrzewać pomieszczenia do kilku dni bez konieczności dosypywania pelletu. Istnieje możliwość wyboru sprzętu o różnej nominalnej mocy cieplnej: 10 kW, 15 kW lub 20 kW. 

O ekologicznej konstrukcji i pracy maszyny świadczy uzyskany przez nią certyfikat ECO DESIGN. Model ma jakość klasy 5, czyli najlepszą na rynku, emitując stosunkowo niewielką ilość zanieczyszczeń. Palnik w kotle sam się czyści, co jest bardzo wygodne dla użytkownika.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil Rogoźno
Kamil Rogoźno
3 months ago

Ja wybrałem slimko kotłospaw – super jakość, cena przystępna i palę czym chce 🙂 polecam bardzo super kontakt z firmą

Zespół NR
Admin
3 months ago
Reply to  Kamil Rogoźno

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status