Ranking 5 najlepszych kotłów kondensacyjnych w 2020

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Kocioł kondensacyjny – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz najlepszego kotła kondensacyjnego, nasz artykuł powinien Cię zainteresować. Internauci zdecydowali, że na to miano zasługuje Junkers Cerapur Midi ZWB 24-1 RE, kocioł z dużym wyświetlaczem LCD, który wyraźnie pokazuje nam wszystkie informacje. Jeżeli chodzi o poziom hałasu, jaki generuje sprzęt, to utrzymuje się on na poziomie 36 dB. Urządzenie jest więc ciche. Prezentowany kocioł nie jest trudny w obsłudze i może go ustawić nawet osoba, która pierwszy raz ma do czynienia z takim sprzętem. Maksymalna moc urządzenia to 24 kW, więc podgrzanie wody nie zabierze nam zbyt dużo czasu. Na drugim miejscu znajdziemy De Dietrich MCR 3 Plus 24T, kompaktowy kocioł kondensacyjny. Jest to urządzenie, które działa na gaz ziemny. Możemy jednak również zasilać je na propan. Duża moc produktu sprawia, że woda szybko się nagrzewa.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kocioł kondensacyjny kupić?

 

Kotły kondensacyjne, podobnie jak tradycyjne, podgrzewają wodę zasilając instalację grzewczą oraz użytkową. Urządzenia te mogą okazać się jednak bardziej efektywne, ponieważ przed wydaleniem spalin do atmosfery maksymalnie wykorzystują ich ciepło do ogrzania budynku. Sprawdziliśmy, jakie cechy wyróżniają dobry kocioł kondensacyjny. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w poniższym poradniku.

 

 

Źródło zasilania

Pod względem źródła zasilania możemy wyróżnić kondensacyjne kotły olejowe i gazowe. Te pierwsze znajdują zastosowanie w budynkach, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci gazu ziemnego. Takie urządzenia są w stanie osiągnąć sprawność do 100%. Kondensację, czyli skraplanie pary wodnej, umożliwia odpowiedni materiał wykonania kotła – stal nierdzewna z dodatkiem niklu, chromu oraz molibdenu. Nowoczesne urządzenia olejowe mogą być zasilane nie tylko olejem opałowym, ale i tym o obniżonej zawartości siarki. Jeżeli na budynku dodatkowo zainstalujemy kolektory słoneczne, możemy stworzyć wyjątkowo sprawny system grzewczy. Zanim jednak zaczniemy użytkować kocioł olejowy, konieczny jest montaż zbiornika na olej (zwykle znajduje się pod ziemią), co może być dużym wydatkiem.

Modele gazowe wymagają podłączenia do sieci gazowej, dzięki czemu nie musimy pamiętać o regularnym zamawianiu oleju opałowego, dolewaniu go do zbiornika ani kontrolowaniu jego jakości. Takie kotły uznawane są za wydajne i wygodne w obsłudze. Kondensacyjne kotły gazowe także produkowane są z odpowiednich rodzajów stali nierdzewnej, są bezpieczne w eksploatacji i nie pracują zbyt głośno. Urządzenia te cieszą się znacznie większą popularnością niż olejowe.

 

Komora spalania

Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że mogą pobierać powietrze do spalania z zewnątrz, przykładowo przez rurę wyprowadzoną przez ścianę. Nie musimy instalować kratki doprowadzającej do wnętrza zimne powietrze, co jest niezbędne przy kotle tradycyjnym z otwartą komorą spalania. Zastosowanie tego typu rozwiązania sprawia więc, że wyeliminowany zostaje problem nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł (co może być wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza jeśli sprzęt zamontowaliśmy w łazience). Atutem urządzeń z zamkniętą komorą spalania jest również to, że zapewniamy sobie i wszystkim domownikom duży poziom bezpieczeństwa. Nie ma tu ryzyka zasysania spalin z otwartych palenisk (jak np. kominek) i ich odwrotnego ciągu.

 

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Przy podejmowaniu decyzji, jaki kocioł kondensacyjny wybrać, musimy uwzględnić to, w jaki sposób sprzęt ma działać. Modele jednofunkcyjne ogrzewają wodę w osobnym podgrzewaczu, który umieszczony jest pod nimi lub obok. Zbiornik ten ma wymiennik ciepła, przeważnie jest nim grzewcza wężownica. Do wyboru mamy podgrzewacze o różne pojemności (nawet ponad 100 l), od tego zależy wydajność kotła.

Sprzęty dwufunkcyjne podgrzewają wodę użytkową i do instalacji C.O. w sposób przepływowy (w momencie jej poboru), nie mają dodatkowego zbiornika. Ich efektywność działania uzależniona jest głównie od mocy grzewczej. Dwufunkcyjne kotły są stosunkowo tanie. Pamiętajmy jednak, że gdy odkręcimy kran jednocześnie w dwóch punktach poboru ciepłej wody użytkowej, strumień może mieć niższą temperaturę, niż powinien.

 

Moc

Żeby dobrać kocioł o odpowiedniej mocy, powinniśmy znać zapotrzebowanie na ciepło wszystkich pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Średnio przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym budynku ze szczelnymi oknami wystarczy model o mocy od 60 W/m2 do 90 W/m2. Znacznie mocniejszego sprzętu potrzebujemy do domów starszych niż 20 lat, które mają słabszą izolację tu sprawdzi się moc od 90 W/m2 do 120 W/m2. Na rynku znajdziemy urządzenia o mocy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy Watów, dlatego bez wątpienia wybierzemy dla siebie najlepszy kocioł kondensacyjny.

 

Sposób montażu

Sprzęty grzewcze, w zależności od budowy, można zamontować na ścianie lub na podłodze. Dużo zależy od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy umieścić kocioł. Większość osób decyduje się na model wiszący, zwłaszcza jeśli miejscem montażu jest łazienka, ponieważ można go łatwo dopasować do wyposażenia wnętrza, a w razie konieczności estetycznie zabudować. Niemniej jednak to stojące modele uznawane są za mocniejsze i solidniejsze, choć jednocześnie mają większe wymiary.

 

 

Wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła (spaliny-woda) musi być wykonany z wytrzymałych materiałów, aby nasz kocioł niezawodnie pracował przez długi czas. Element ten produkowany jest więc ze stali szlachetnej, nierdzewnej lub specjalnego stopu aluminium i krzemu. Dzięki temu wymiennik wykazuje odporność na osadzanie się tzw. kamienia kotłowego.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Wspomnieliśmy, że sprzęty z zamkniętą komorą spalania są bezpieczne w użytkowaniu. O tym, jaki kocioł kondensacyjny jest najlepszy pod tym względem, decyduje też wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, szczelność i kontrola jakości spalanego paliwa. Dobrze, jeśli wszystkie zespoły i elementy sterujące będą zamontowane z przodu urządzenia. To zapewnia łatwe serwisowanie kotła oraz szybki dostęp do pokręteł umożliwiających ustawienie optymalnej temperatury wody użytkowej i grzewczej.

 

Kotły kondensacyjne w dobrych cenach

Na zakup kotła kondensacyjnego (zarówno olejowego, jak i gazowego), przeciętnie wydamy od 2000 zł do 10 000 zł. Cena tych urządzeń grzewczych zależy od ich budowy, sposobu działania, mocy i kilku innych kwestii opisanych powyżej. Efektywny, komfortowy i bezpieczny w użytkowaniu sprzęt nie jest zbyt tani, ale zapewnia optymalną temperaturę w domu, niezależnie od pory roku. Ponadto dobry jakościowo kocioł kondensacyjny nie wymaga częstych napraw.

 

 

5 najlepszych kotłów kondensacyjnych. Opinie w 2020 roku

 

Nasz ranking kotłów kondensacyjnych zawiera produkty, które zostały wysoko ocenione przez Internautów. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz sprzęt, który odpowiada Twoim wymaganiom.

 

1. Kocioł gazowy Junkers Cerapur Midi ZWB 24-1 RE


Junkers Cerapur Midi ZWB 24-1 RE to sprzęt, który pozwala znacznie zaoszczędzić na podgrzewaniu wody. Specjalna technologia kondensacyjna sprawia, że kocioł nie pobiera dużo energii, co w rezultacie sprawia, że w skali rocznej zużycie energii nie jest zbyt duże.  Moc urządzenia wynosi 24 kW. Jedną z największych zalet sprzętu jest możliwość dowolnej zmiany mocy, z jaką pracuje, co pomaga nam spersonalizować kocioł.

Panel sterowania jest bardzo łatwy w obsłudze. Dodatkowo stosunkowo duży wyświetlacz LCD sprawia, że odczytywanie wszystkich informacji jest łatwe. Jeżeli chodzi o materiały, to warto wspomnieć, że większość elementów wykonano ze stopu aluminiowo-krzemowego. Inne elementy to stal nierdzewna. Oba są odporne na działanie kondensatu.

Kocioł pracuje bardzo cicho. Generuje on dźwięki na poziomie 36 dB. Oznacza to, że nie będzie on nam znacznie przeszkadzał podczas wykonywania różnych czynności. Produkt łatwo się montuje, a jest to typ wiszący. Użytkownicy uważają, że prezentowany kocioł jest dobrze wykonany.

Junkers Cerapur Midi ZWB 24-1 RE to wiszący kocioł kondensacyjny, którego moc wynosi 24 kW. Komora spalania pieca jest zamknięta. Sprzęt ma zapłon elektroniczny. Jest to dobry kocioł kondensacyjny do 3000 zł.

Zalety
Hałas:

Prezentowany kocioł działa bardzo cicho. Maksymalny hałas generowany przez sprzęt to 36 dB. Nawet jeżeli kocioł znajduje się w pomieszczeniu, w którym często przebywasz, to nie musisz się martwić, ponieważ nie będzie on przeszkadzał.

Montaż:

Montaż sprzętu nie jest zbyt skomplikowany. Większość użytkowników dobrze sobie radzi nawet bez specjalisty. Zaoszczędzisz, ponieważ kocioł możesz zamontować samodzielnie.

Szybkość:

Czas nagrzewania wody i pomieszczeń jest krótki. Nie trzeba długo czekać, aby móc się wykąpać lub umyć naczynia po obiedzie.

Oszczędność energii:

Kiedy kocioł jest podłączony do prądu, ale nie pracuje, pobiera tylko 4 W. Z kolei podczas pracy następuje kondensacja na rzecz ogrzewania i ciepłej wody.

Design:

Kocioł wygląda bardzo estetycznie. Dlatego możesz umieścić go w pomieszczeniu użytkowanym przez domowników lub nawet przez gości, nie psuje on walorów estetycznych mieszkania.

Wady
Instrukcja:

Instrukcja sprzętu nie została zbyt dobrze opisana. Dlatego na początku użytkownicy mogą nie wiedzieć, jak poprawnie korzystać z kotła.

 

 

 

 

2. Kocioł centralnego ogrzewania gazowy jednofunkcyjny De Dietrich MCR 3 Plus 24T 

 

Chcielibyśmy zaprezentować kocioł kondensacyjny o nazwie De Dietrich MCR 3 Plus 24T. Prezentowany sprzęt możemy podłączyć do komina, przewodu 3CE lub do adaptera bi-flux. Naczynie zbiorcze ma pojemność 8 l. Obsługa prezentowanego urządzenia nie jest skomplikowana. Na obudowie znajdziemy dwa pokrętła, które służą do ustawienia odpowiedniej temperatury.

Emisja zanieczyszczeń kotła jest bardzo niska. Nie musimy się więc martwić o nasze zdrowie. Urządzenie pracuje głównie z gazem ziemnym, lecz można również dostosować go do propanu. Nie potrzebujemy do tego celu dodatkowego sprzętu. Wymiary urządzenia wynoszą 37 cm x 55 cm x 36 cm. Nie zajmuje on zbyt dużo miejsca, więc z pewnością zmieścimy go w naszym domu.

Maksymalna moc produktu wynosi 25 kW. Możemy jednak dowolnie zmieniać moc, aż do minimum, które wynosi 6 kW. Urządzenie ma również wentylator wyposażony w tłumik zasysania powietrza. Użytkownicy cenią produkt za kompaktowe wymiary oraz za możliwość regulowania mocy kotła.

De Dietrich MCR 3 Plus 24T to kocioł o wymiarach 37 cm x 55 cm x 36 cm. Jego waga wynosi 25 kg. Do sprzętu można podłączyć przewód pionowy lub poziomy. Naczynie wzbiorcze ma pojemność 8 l.

Zalety
Szybkość:

Po włączeniu sprzętu możesz się spodziewać, że w ciągu kilkunastu sekund woda będzie zdatna do użytku.

Wykonanie:

Do produkcji sprzętu zastosowano metal, niewiele elementów jest wykonanych z plastiku, więc nie musisz się martwić o awarie.

Kompatybilność:

Sprzęt jest kompatybilny nie tylko z różnymi gazami ziemnymi, a także z propanem. Musisz też wiedzieć, że model można podłączyć do komina, adaptera abi flux lub do przewodu.

Zanieczyszczenia:

Prezentowany kocioł jest zaprogramowany w taki sposób, aby nie wytwarzał zbyt dużo zanieczyszczeń. Dlatego nie musisz martwić się o środowisko.

Wady
Hałas:

Sprzęt emituje dość głośne dźwięki, które mogą przeszkadzać domownikom w codziennych czynnościach.

 

 

 

 

3. Saunier Duval Thelia Condens 25-A 0010016096

 

Saunier Duval Thelia Condens 25-A to kocioł kondensacyjny, który według użytkowników jest bardzo efektywny. Nie pobiera on zbyt dużo gazu, dzięki czemu w skali rocznej nasze rachunki za gaz nie będą zbyt wysokie. Warto wspomnieć o wymienniku ciepła, który jest wykonany z aluminium. Dlatego jest bardzo lekki.

Obsługiwanie sprzętu nie sprawia problemów. Nie ma on zbyt wielu przycisków oraz pokręteł. Nauka obsługi nie powinna więc zająć nam zbyt wiele czasu. Z kolei montaż modelu jest na tyle łatwy, że możemy to zrobić zupełnie samodzielnie. Jeżeli chodzi o moc, to możemy ją regulować w zakresie od 5 kW do 19 kW.

Jest to urządzenie, które nie tylko ogrzewa, ale także zapewnia ciepłą wodę użytkową. Urządzenie odznacza się dobrym wykonaniem, dzięki czemu wiemy, że jest to inwestycja na lata. Opinie o kotłach kondensacyjnych tej marki zawierają dużo pozytywów. Użytkownicy są bardzo zadowoleni z działania kotła oraz uważają, że jest to ekonomiczny sprzęt.

Saunier Duval Thelia Condens 25-A to kocioł wiszący. Jego moc wynosi od 5,1 kW do 25,7 kW. Maksymalna temperatura wynosi 60 st. C.

Zalety
Moc:

Wysoka moc, wynosząca nawet 25,7 kW oznacza, że woda użytkowa nagrzewa się w kilka sekund.

Obsługa:

Kocioł nie jest skomplikowanym urządzeniem. Na jego obudowie nie znajdziesz wielu przycisków, a instrukcja jest bardzo dobrze opisana, więc od pierwszego dnia będziesz mógł korzystać ze sprzętu.

Oszczędność:

Prezentowany sprzęt nie pobiera zbyt dużo energii.

Wady
Hałas:

Kocioł generuje spory hałas, który może przeszkadzać, kiedy znajdujesz się blisko urządzenia.

 

 

 

 

4. Vaillant VCW 226/7-2 ecoTEC Pure kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny

 

Vaillant VCW 226/7-2 to dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny. Jest on na tyle niewielki, że zmieści się w każdym pomieszczeniu. Wymiary sprzętu to: 72 cm x 44 cm x 33 cm. Warto również dodać, że urządzenie nie generuje zbyt dużego hałasu (47 dB). Kocioł nie będzie nam więc przeszkadzał podczas pracy.

Klasa energetyczna sprzętu to A, więc mamy pewność, że kocioł będzie pobierał minimalne ilości prądu. Naczynie rozszerzalnościowe ma pojemność 8 l. Jeżeli chodzi o regulację temperatury wody, to mamy wybór z zakresu od 30 st. C do 80 st. C. Wielu użytkowników podkreśla, że instalacja urządzenia nie jest trudna. Jest to dobrze wykonany sprzęt, który z pewnością jest inwestycją na długi czas. Możemy go zasilać z pomocą gazu płynnego oraz ziemnego.

Wielu użytkowników uważa, że ten dobry i tani kocioł kondensacyjny bardzo szybko ogrzewa wodę, więc niedługo po włączeniu urządzenia możemy umyć naczynia albo się wykąpać. Użytkownicy wspominają również, że produkt jest dobrze wykonany.

Vaillant VCW 226/7-2 to kocioł gazowy, który można powiesić na ścianie. Można go podłączyć do starych, jak i do nowych instalacji. Jego moc wynosi 18,7 kW.

Zalety
Montaż:

W zestawie znajdują się wszystkie elementy, które są potrzebne do odpowiedniej instalacji. Wiele osób donosi, że sam montaż nie jest skomplikowany i można go wykonać bez pomocy specjalisty.

Wykonanie:

Test kotłów kondensacyjnych pokazuje, że poszczególne elementy sprzętu są dobrze wykonane. Są one głównie wykonane ze stali.

Hałas:

Sprzęt jest bardzo cichy. Z pewnością nie będzie przeszkadzał, nawet jeżeli jest on umieszczony w pomieszczeniu, w którym często przebywasz.

Wady
Design:

Kocioł nie jest zbyt ładny i nowoczesny, więc lepiej schować go do specjalnej skrzynki.

Gabaryty:

Kocioł jest dość duży, więc w pomieszczaniu, w którym zostanie zamontowany będzie zabierał dużo miejsca.

 

 

 

 

5. Vitodens 111-W B1LD gaz ziemny G20 kompaktowy kocioł kondensacyjny

 

Viessmann VITODENS 111-W 26 to sprzęt, z którego z pewnością będziesz zadowolony. Na początku warto zaznaczyć, że prezentowany kocioł jest bardzo łatwy w obsłudze. Pomaga nam w tym czytelny wyświetlacz LCD, na którym widzimy wszystkie ustawienia. Wyświetlane informacje widzimy nawet w ciemności.

Moc produktu wynosi od 6 kW do 35 kW. Możemy więc dowolnie regulować pracę kotła.  Pojemnik ciepłej wody ma pojemność 46 l. Jest to jeden z najwyższych wyników na rynku. Specjalna obudowa sprawia, że urządzenie nie pracuje zbyt głośno, a co najważniejsze możemy dotrzeć do wszystkich ustawień.

Palnik cylindryczny jest wykonany ze stali szlachetnej. Dlatego, że jest on dobrze wykonany to posłuży nam przez długi czas. Użytkownikom podoba się bardzo duża moc produktu. Wspominają również, że duży pojemnik pozwala im na przygotowanie sporej ilości ciepłej wody.

Viessmann VITODENS 111-W 26 to kocioł wiszący, który pobiera energię z gazu. Ma on zasobnik o pojemności 46 l. Kocioł jest wykonany ze stali szlachetnej.

Zalety
Cicha praca:

Hałas generowany przez sprzęt to około 30 dB, dlatego bez obaw można umieścić sprzęt na przykład w łazience.

Design:

Ze względu na ładny design możesz umieścić kocioł w widocznym miejscu bez konieczności zabudowy.

Wady
Obsługa:

Kocioł jest dość trudny w obsłudze, szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy kupili sprzęt tego typu.

Gabaryty:

Sprzęt jest stosunkowo duży, przed zakupem upewnij się, że masz na niego miejsce.

 

 

 

 

Co to jest kocioł kondensacyjny?

 

Mówi się, że kocioł kondensacyjny jest dobrą alternatywą dla zwykłego kotła gazowego. Zapewnia on wysoką sprawność cieplną przy niezbyt dużym zużyciu energii. Czym właściwie jest kocioł kondensacyjny i co trzeba o nim wiedzieć?

 

 

Co to znaczy kocioł kondensacyjny?

Do ogrzewania domu i samej wody użytkowej używa się różnych urządzeń. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują kotły kondensacyjne. Mają one zamkniętą komorę spalania, a powietrze potrzebne do spalania pobierają bezpośrednio z zewnątrz budynku. Może to się odbywać poprzez szacht kominowy lub rurę wyprowadzoną przez ścianę. Sposób działania sprzętu kondensacyjnego oparty jest na zjawisku kondensacji. W momencie spalania paliwa powstają spaliny, a znajdująca się w nich woda ulega skraplaniu. 

Za sprawą kondensacji możliwe jest odzyskanie energii. Nie ulega ona rozproszeniu w formie pary odprowadzanej przez komin, tylko jest przekazywana do instalacji. To sprawia, że kotły kondensacyjne wyróżniają się bardzo dużą sprawnością i lepiej wykorzystują paliwo, co z kolei pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku.

 

Zalety kotła kondensacyjnego

Kocioł kondensacyjny efektywnie ogrzewa dom i wodę użytkową, ale nie jest to jego jedyna zaleta. Z pewnością wiele osób ucieszy to, że sprzęt ten nie wymaga montażu w kotłowni. Można zainstalować go w dowolnym pomieszczeniu, np. łazience czy kuchni. Co ważne, nie musi mieć ono bardzo dużej powierzchni, zalecana minimalna kubatura to 6,5 m3 (dla porównania, kubatura kotłowni przeznaczonej do montażu zwykłego kotła nie może być mniejsza niż 8 m3). Urządzenie kondensacyjne dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, a także kolektorami słonecznymi. Co więcej, tego typu kotły są sprzedawane w wersji wiszącej i stojącej, dlatego z łatwością dobierzemy model, który będzie pasować do danego pomieszczenia i nie ograniczy wolnej przestrzeni. Za sprawą sprzętu kondensacyjnego możliwe jest ograniczenie strat ciepła z wentylacji. Zamknięta komora spalania nie pobiera powietrza z pomieszczenia, dlatego nie jest wymagany duży napływ powietrza z zewnątrz.

 

Wady kotła kondensacyjnego

Kotły kondensacyjne mają kilka istotnych zalet, ale również wad. Nie są to tanie urządzenia, dlatego zakup może mocno nadwyrężyć domowy budżet. Mimo że są to trwałe sprzęty, czasami ulegają awarii. Również wymiana części może okazać się dużym wydatkiem. Jak twierdzą specjaliści, nie zawsze montaż kotła kondensacyjnego jest dobrym rozwiązaniem. Nie jest on polecany do domów o niewielkim metrażu, ponieważ zmniejszone koszty ogrzewania są zauważalne dopiero po upływie kilku lat.

 

 

Kocioł kondensacyjny a tradycyjny

Różnica pomiędzy kotłem kondensacyjnym a tradycyjnym polega przede wszystkim na ilości zużywanego paliwa. Sprzęty wykorzystujące zjawisko kondensacji są pod tym względem bardziej oszczędne (nawet o kilkanaście procent), bo zanim odprowadzą spaliny maksymalnie wykorzystują zgromadzone w nich ciepło. Kotły kondensacyjne znacznie lepiej sprawdzają się w budynkach o większej powierzchni i pozwalają na zmniejszenie rachunków za gaz.

 

Czy ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym jest bezpieczne?

Pytając, jaki kocioł kondensacyjny jest polecany do ogrzewania domu bez wątpienia usłyszymy o kwestiach bezpieczeństwa. Ponieważ urządzenia te mają zamkniętą komorę spalania nie musimy obawiać się o nagłe cofnięcie spalin do pomieszczenia czy ich zasysanie z otwartych palenisk, takich jak kominek. Z tego względu do minimum zmniejszone jest ryzyko zaczadzenia. Kocioł pobiera powietrze z zewnątrz, a to pozwala na uniezależnienie się od systemu wentylacji w budynku, która nie zawsze działa w pełni sprawnie.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status