Ranking 5 najlepszych kotłów kondensacyjnych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 05.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Kocioł kondensacyjny – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz najlepszego kotła kondensacyjnego, nasz artykuł powinien Cię zainteresować. Internauci zdecydowali, że na to miano zasługuje Junkers Cerapur GC2200W 20/25C , kocioł z dużym wyświetlaczem LCD, który wyraźnie pokazuje nam wszystkie informacje. Jest to model dwufunkcyjny, zatem ogrzeje mieszkanie i dostarczy ciepłej wody użytkowej. Prezentowany kocioł nie jest trudny w obsłudze i może go ustawić nawet osoba, która pierwszy raz ma do czynienia z takim sprzętem. Maksymalna moc urządzenia na c.w.u. to 25 kW, więc podgrzanie wody nie zabierze nam zbyt dużo czasu. Na drugim miejscu znajdziemy De Dietrich MCR 3 Plus 24T, kompaktowy kocioł kondensacyjny. Jest to urządzenie, które działa na gaz ziemny. Możemy jednak również zasilać je na propan. Duża moc produktu sprawia, że woda szybko się nagrzewa.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kocioł kondensacyjny ma wymiary 713 x 400 x 300 mm i waży 35 kg. Ma zamkniętą komorę spalania i płynną, dzięki wymiennikowi ciepła wykonanego ze stopu aluminium i krzemu, modulację mocy od 4,8 kW. Piec łatwo otworzyć do konserwacji przez demontaż ścianek bocznych, a kolorowe oznaczenia podłączeń elektrycznych zmniejszają ryzyko nieprawidłowego montażu.

Wady

Aczkolwiek piec jest określany jako ten o przystępnej cenie, do zamontowania i eksploatacji sprzętu konieczne jest dokupienie adaptera do komina spalinowego oraz rączki do zaworu dopuszczającego. Rodzi to dodatkowe koszty.

Podsumowanie

To kocioł przeznaczony do małych i średnich przestrzeni o dwufunkcyjnym charakterze. Zatem obok ogrzania mieszkania użytkownik uzyska też ciepłą wodę użytkową. Czytelne menu z panelem LCD ułatwia obsługę, podobnie jak 7 dedykowanych przycisków.

Drugi wybór

Zalety

Duża moc produktu (25 kW) oznacza, że podgrzanie wody będzie trwało jedynie kilka sekund. Obsługa urządzenia nie sprawia żadnego problemu. Sprzęt ma jedynie kilka przycisków oraz pokrętła. Warto wspomnieć, że na ekranie LCD wszystkie informacje są czytelne.

Wady

Wiele osób uważa, że urządzenie jest stosunkowo głośne. Jeżeli piwnica albo łazienka znajduje się blisko salonu, to hałas dochodzący ze sprzętu może przeszkadzać nam w codziennych czynnościach takich, jak rozmowa czy czytanie książek.

Podsumowanie

Wymiary opisywanego kotła wynoszą 37 cm x 55 cm x 36 cm. Jest on na tyle mały, że zmieści się w każdym pomieszczeniu. Jeżeli chodzi o minimalną moc, to jest to 6 kW. Maksymalna wynosi 25 kW. Regulujemy ją pokrętłem.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest dobrze wykonany. Z pewnością będziemy go używać przez kilka lat. Montaż produktu jest na tyle łatwy, że możemy to zrobić samodzielnie. Nie pobierając zbyt dużo gazu sprzęt, sprawia, że jego rachunki za gaz są do zaakceptowania.

Wady

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że moc równa 19kW może nie być wystarczająca, aby bardzo szybko ogrzać wodę. Może się okazać, że będziemy musieli trochę poczekać.

Podsumowanie

Moc urządzenia waha się pomiędzy 5 kW a 19 kW. Regulujemy ją z pomocą pokrętła. Kocioł charakteryzuje się bardzo łatwą obsługą i nawet osoba, która nigdy wcześniej nie operowała urządzeniem tego typu, będzie mogła szybko zmienić ustawienia produktu.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kocioł kondensacyjny kupić?

 

Kotły kondensacyjne, podobnie jak tradycyjne, podgrzewają wodę zasilając instalację grzewczą oraz użytkową. Urządzenia te mogą okazać się jednak bardziej efektywne, ponieważ przed wydaleniem spalin do atmosfery maksymalnie wykorzystują ich ciepło do ogrzania budynku. Sprawdziliśmy, jakie cechy wyróżniają dobry kocioł kondensacyjny. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w poniższym poradniku.

 

 

Źródło zasilania

Pod względem źródła zasilania możemy wyróżnić kondensacyjne kotły olejowe i gazowe. Te pierwsze znajdują zastosowanie w budynkach, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci gazu ziemnego. Takie urządzenia są w stanie osiągnąć sprawność do 100%. Kondensację, czyli skraplanie pary wodnej, umożliwia odpowiedni materiał wykonania kotła – stal nierdzewna z dodatkiem niklu, chromu oraz molibdenu. Nowoczesne urządzenia olejowe mogą być zasilane nie tylko olejem opałowym, ale i tym o obniżonej zawartości siarki. Jeżeli na budynku dodatkowo zainstalujemy kolektory słoneczne, możemy stworzyć wyjątkowo sprawny system grzewczy. Zanim jednak zaczniemy użytkować kocioł olejowy, konieczny jest montaż zbiornika na olej (zwykle znajduje się pod ziemią), co może być dużym wydatkiem.

Modele gazowe wymagają podłączenia do sieci gazowej, dzięki czemu nie musimy pamiętać o regularnym zamawianiu oleju opałowego, dolewaniu go do zbiornika ani kontrolowaniu jego jakości. Takie kotły uznawane są za wydajne i wygodne w obsłudze. Kondensacyjne kotły gazowe także produkowane są z odpowiednich rodzajów stali nierdzewnej, są bezpieczne w eksploatacji i nie pracują zbyt głośno. Urządzenia te cieszą się znacznie większą popularnością niż olejowe.

 

Komora spalania

Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że mogą pobierać powietrze do spalania z zewnątrz, przykładowo przez rurę wyprowadzoną przez ścianę. Nie musimy instalować kratki doprowadzającej do wnętrza zimne powietrze, co jest niezbędne przy kotle tradycyjnym z otwartą komorą spalania. Zastosowanie tego typu rozwiązania sprawia więc, że wyeliminowany zostaje problem nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł (co może być wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza jeśli sprzęt zamontowaliśmy w łazience). Atutem urządzeń z zamkniętą komorą spalania jest również to, że zapewniamy sobie i wszystkim domownikom duży poziom bezpieczeństwa. Nie ma tu ryzyka zasysania spalin z otwartych palenisk (jak np. kominek) i ich odwrotnego ciągu.

 

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Przy podejmowaniu decyzji, jaki kocioł kondensacyjny wybrać, musimy uwzględnić to, w jaki sposób sprzęt ma działać. Modele jednofunkcyjne ogrzewają wodę w osobnym podgrzewaczu, który umieszczony jest pod nimi lub obok. Zbiornik ten ma wymiennik ciepła, przeważnie jest nim grzewcza wężownica. Do wyboru mamy podgrzewacze o różne pojemności (nawet ponad 100 l), od tego zależy wydajność kotła.

Sprzęty dwufunkcyjne podgrzewają wodę użytkową i do instalacji C.O. w sposób przepływowy (w momencie jej poboru), nie mają dodatkowego zbiornika. Ich efektywność działania uzależniona jest głównie od mocy grzewczej. Dwufunkcyjne kotły są stosunkowo tanie. Pamiętajmy jednak, że gdy odkręcimy kran jednocześnie w dwóch punktach poboru ciepłej wody użytkowej, strumień może mieć niższą temperaturę, niż powinien.

 

Moc

Żeby dobrać kocioł o odpowiedniej mocy, powinniśmy znać zapotrzebowanie na ciepło wszystkich pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Średnio przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym budynku ze szczelnymi oknami wystarczy model o mocy od 60 W/m2 do 90 W/m2. Znacznie mocniejszego sprzętu potrzebujemy do domów starszych niż 20 lat, które mają słabszą izolację tu sprawdzi się moc od 90 W/m2 do 120 W/m2. Na rynku znajdziemy urządzenia o mocy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy Watów, dlatego bez wątpienia wybierzemy dla siebie najlepszy kocioł kondensacyjny.

 

Sposób montażu

Sprzęty grzewcze, w zależności od budowy, można zamontować na ścianie lub na podłodze. Dużo zależy od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy umieścić kocioł. Większość osób decyduje się na model wiszący, zwłaszcza jeśli miejscem montażu jest łazienka, ponieważ można go łatwo dopasować do wyposażenia wnętrza, a w razie konieczności estetycznie zabudować. Niemniej jednak to stojące modele uznawane są za mocniejsze i solidniejsze, choć jednocześnie mają większe wymiary.

 

 

Wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła (spaliny-woda) musi być wykonany z wytrzymałych materiałów, aby nasz kocioł niezawodnie pracował przez długi czas. Element ten produkowany jest więc ze stali szlachetnej, nierdzewnej lub specjalnego stopu aluminium i krzemu. Dzięki temu wymiennik wykazuje odporność na osadzanie się tzw. kamienia kotłowego.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Wspomnieliśmy, że sprzęty z zamkniętą komorą spalania są bezpieczne w użytkowaniu. O tym, jaki kocioł kondensacyjny jest najlepszy pod tym względem, decyduje też wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, szczelność i kontrola jakości spalanego paliwa. Dobrze, jeśli wszystkie zespoły i elementy sterujące będą zamontowane z przodu urządzenia. To zapewnia łatwe serwisowanie kotła oraz szybki dostęp do pokręteł umożliwiających ustawienie optymalnej temperatury wody użytkowej i grzewczej.

 

Kotły kondensacyjne w dobrych cenach

Na zakup kotła kondensacyjnego (zarówno olejowego, jak i gazowego), przeciętnie wydamy od 2000 zł do 10 000 zł. Cena tych urządzeń grzewczych zależy od ich budowy, sposobu działania, mocy i kilku innych kwestii opisanych powyżej. Efektywny, komfortowy i bezpieczny w użytkowaniu sprzęt nie jest zbyt tani, ale zapewnia optymalną temperaturę w domu, niezależnie od pory roku. Ponadto dobry jakościowo kocioł kondensacyjny nie wymaga częstych napraw.

 

 

5 najlepszych kotłów kondensacyjnych. Opinie w 2021 roku

 

Nasz ranking kotłów kondensacyjnych zawiera produkty, które zostały wysoko ocenione przez Internautów. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz sprzęt, który odpowiada Twoim wymaganiom.

 

 1. Kocioł Kondensacyjny Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493

 

To, że kocioł kondensacyjny Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493 jest najchętniej polecanym przez użytkowników kotłów dowiedzieliśmy się studiując użyteczność różnych modeli, a także opisy stworzone przez użytkowników. Na opinie zadowolonych klientów wpływa to, że Junkers Cerapur ma czytelne menu na panelu sterowania zaopatrzone w wyświetlacz LCD i 7 intuicyjnych przycisków do zarządzania ogrzewaniem. Sprzęt jest przeznaczony do ogrzania małych i średnich mieszkań i charakteryzuje się zwiększoną mocą na c.w.u. do 25 kW i pozwala na płynna regulację mocy począwszy od 4,8 kW. Junkers jest też kompatybilny z szeregiem modułów i regulatorów z serii CX.

Niewielkie wymiary pieca ułatwiają jego umiejscowienie i montaż w zarówno nowych jak i modernizowanych instalacjach, a dołączone dodatkowe zestawy hydrauliczne usprawniają montaż. Producent określa, że ten kondensacyjny piec z zamkniętą komorą spalania ma sprawność maksymalną na poziomie 109%, a niska emisja tlenków azotu (6 klasa NOx) sprawia, że piec jest postrzegany jako przyjazny dla środowiska. 

Do ogrzewania małych i średnich powierzchni jest dedykowany piec Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493. Co czyni go tak popularnym?

Zalety
Solidność:

Użytkownicy wskazują junkers jako urządzenie niezawodne, które pracuje bezawaryjnie przez szereg lat.

Dwufunkcyjność:

Za pomocą junkers Cerapur ogrzejemy zarówno wnętrze mieszkania, jak i uzyskamy ciepłą wodę użytkową. Klasa efektywności energetycznej urządzenia to „A”

Wymiary:

Niewielkie wymiary, wynoszące 713 x 400 x 300 mm i masa 35 kg sprawiają, że piec można zainstalować w dowolnym miejscu, nawet niewielkich przestrzeniach.

Panel sterowania:

Intuicyjny panel sterowania zaopatrzony w wyświetlacz LDC i 7 przycisków do nawigacji zabezpiecza obsługę pieca w bezproblemowy sposób.

Design:

Atrakcyjne wykończenie obudowy sprawia, że niezależnie od miejsca umieszczenia kotła, będzie on dobrze korespondował z otaczającymi go przedmiotami.

Wady
Niekompletność:

Sprzęt od swojego działania wymaga dokupienia adaptera 60/100 albo 80/125 i rączki do zaworu dopuszczającego. Nie ma ich w kupowanym zestawie.

 

 

 

 

2. Kocioł Centralnego Ogrzewania Gazowy Jednofunkcyjny De Dietrich MCR 3 Plus 24T 

 

Chcielibyśmy zaprezentować kocioł kondensacyjny o nazwie De Dietrich MCR 3 Plus 24T. Prezentowany sprzęt możemy podłączyć do komina, przewodu 3CE lub do adaptera bi-flux. Naczynie zbiorcze ma pojemność 8 l. Obsługa prezentowanego urządzenia nie jest skomplikowana. Na obudowie znajdziemy dwa pokrętła, które służą do ustawienia odpowiedniej temperatury.

Emisja zanieczyszczeń kotła jest bardzo niska. Nie musimy się więc martwić o nasze zdrowie. Urządzenie pracuje głównie z gazem ziemnym, lecz można również dostosować go do propanu. Nie potrzebujemy do tego celu dodatkowego sprzętu. Wymiary urządzenia wynoszą 37 cm x 55 cm x 36 cm. Nie zajmuje on zbyt dużo miejsca, więc z pewnością zmieścimy go w naszym domu.

Maksymalna moc produktu wynosi 25 kW. Możemy jednak dowolnie zmieniać moc, aż do minimum, które wynosi 6 kW. Urządzenie ma również wentylator wyposażony w tłumik zasysania powietrza. Użytkownicy cenią produkt za kompaktowe wymiary oraz za możliwość regulowania mocy kotła.

De Dietrich MCR 3 Plus 24T to kocioł o wymiarach 37 cm x 55 cm x 36 cm. Jego waga wynosi 25 kg. Do sprzętu można podłączyć przewód pionowy lub poziomy. Naczynie wzbiorcze ma pojemność 8 l.

Zalety
Szybkość:

Po włączeniu sprzętu możesz się spodziewać, że w ciągu kilkunastu sekund woda będzie zdatna do użytku.

Wykonanie:

Do produkcji sprzętu zastosowano metal, niewiele elementów jest wykonanych z plastiku, więc nie musisz się martwić o awarie.

Kompatybilność:

Sprzęt jest kompatybilny nie tylko z różnymi gazami ziemnymi, a także z propanem. Musisz też wiedzieć, że model można podłączyć do komina, adaptera abi flux lub do przewodu.

Zanieczyszczenia:

Prezentowany kocioł jest zaprogramowany w taki sposób, aby nie wytwarzał zbyt dużo zanieczyszczeń. Dlatego nie musisz martwić się o środowisko.

Wady
Hałas:

Sprzęt emituje dość głośne dźwięki, które mogą przeszkadzać domownikom w codziennych czynnościach.

 

 

 

 

3. Saunier Duval Thelia Condens 25-A 0010016096

 

Saunier Duval Thelia Condens 25-A to kocioł kondensacyjny, który według użytkowników jest bardzo efektywny. Nie pobiera on zbyt dużo gazu, dzięki czemu w skali rocznej nasze rachunki za gaz nie będą zbyt wysokie. Warto wspomnieć o wymienniku ciepła, który jest wykonany z aluminium. Dlatego jest bardzo lekki.

Obsługiwanie sprzętu nie sprawia problemów. Nie ma on zbyt wielu przycisków oraz pokręteł. Nauka obsługi nie powinna więc zająć nam zbyt wiele czasu. Z kolei montaż modelu jest na tyle łatwy, że możemy to zrobić zupełnie samodzielnie. Jeżeli chodzi o moc, to możemy ją regulować w zakresie od 5 kW do 19 kW.

Jest to urządzenie, które nie tylko ogrzewa, ale także zapewnia ciepłą wodę użytkową. Urządzenie odznacza się dobrym wykonaniem, dzięki czemu wiemy, że jest to inwestycja na lata. Opinie o kotłach kondensacyjnych tej marki zawierają dużo pozytywów. Użytkownicy są bardzo zadowoleni z działania kotła oraz uważają, że jest to ekonomiczny sprzęt.

Saunier Duval Thelia Condens 25-A to kocioł wiszący. Jego moc wynosi od 5,1 kW do 25,7 kW. Maksymalna temperatura wynosi 60 st. C.

Zalety
Moc:

Wysoka moc, wynosząca nawet 25,7 kW oznacza, że woda użytkowa nagrzewa się w kilka sekund.

Obsługa:

Kocioł nie jest skomplikowanym urządzeniem. Na jego obudowie nie znajdziesz wielu przycisków, a instrukcja jest bardzo dobrze opisana, więc od pierwszego dnia będziesz mógł korzystać ze sprzętu.

Oszczędność:

Prezentowany sprzęt nie pobiera zbyt dużo energii.

Wady
Hałas:

Kocioł generuje spory hałas, który może przeszkadzać, kiedy znajdujesz się blisko urządzenia.

 

 

 

 

4. Vaillant VCW 226/7-2 ecoTEC Pure kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny

 

Vaillant VCW 226/7-2 to dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny. Jest on na tyle niewielki, że zmieści się w każdym pomieszczeniu. Wymiary sprzętu to: 72 cm x 44 cm x 33 cm. Warto również dodać, że urządzenie nie generuje zbyt dużego hałasu (47 dB). Kocioł nie będzie nam więc przeszkadzał podczas pracy.

Klasa energetyczna sprzętu to A, więc mamy pewność, że kocioł będzie pobierał minimalne ilości prądu. Naczynie rozszerzalnościowe ma pojemność 8 l. Jeżeli chodzi o regulację temperatury wody, to mamy wybór z zakresu od 30 st. C do 80 st. C. Wielu użytkowników podkreśla, że instalacja urządzenia nie jest trudna. Jest to dobrze wykonany sprzęt, który z pewnością jest inwestycją na długi czas. Możemy go zasilać z pomocą gazu płynnego oraz ziemnego.

Wielu użytkowników uważa, że ten dobry i tani kocioł kondensacyjny bardzo szybko ogrzewa wodę, więc niedługo po włączeniu urządzenia możemy umyć naczynia albo się wykąpać. Użytkownicy wspominają również, że produkt jest dobrze wykonany.

Vaillant VCW 226/7-2 to kocioł gazowy, który można powiesić na ścianie. Można go podłączyć do starych, jak i do nowych instalacji. Jego moc wynosi 18,7 kW.

Zalety
Montaż:

W zestawie znajdują się wszystkie elementy, które są potrzebne do odpowiedniej instalacji. Wiele osób donosi, że sam montaż nie jest skomplikowany i można go wykonać bez pomocy specjalisty.

Wykonanie:

Test kotłów kondensacyjnych pokazuje, że poszczególne elementy sprzętu są dobrze wykonane. Są one głównie wykonane ze stali.

Hałas:

Sprzęt jest bardzo cichy. Z pewnością nie będzie przeszkadzał, nawet jeżeli jest on umieszczony w pomieszczeniu, w którym często przebywasz.

Wady
Design:

Kocioł nie jest zbyt ładny i nowoczesny, więc lepiej schować go do specjalnej skrzynki.

Gabaryty:

Kocioł jest dość duży, więc w pomieszczaniu, w którym zostanie zamontowany będzie zabierał dużo miejsca.

 

 

 

 

5. Vitodens 111-W B1LD gaz ziemny G20 kompaktowy kocioł kondensacyjny

 

Viessmann VITODENS 111-W 26 to sprzęt, z którego z pewnością będziesz zadowolony. Na początku warto zaznaczyć, że prezentowany kocioł jest bardzo łatwy w obsłudze. Pomaga nam w tym czytelny wyświetlacz LCD, na którym widzimy wszystkie ustawienia. Wyświetlane informacje widzimy nawet w ciemności.

Moc produktu wynosi od 6 kW do 35 kW. Możemy więc dowolnie regulować pracę kotła.  Pojemnik ciepłej wody ma pojemność 46 l. Jest to jeden z najwyższych wyników na rynku. Specjalna obudowa sprawia, że urządzenie nie pracuje zbyt głośno, a co najważniejsze możemy dotrzeć do wszystkich ustawień.

Palnik cylindryczny jest wykonany ze stali szlachetnej. Dlatego, że jest on dobrze wykonany to posłuży nam przez długi czas. Użytkownikom podoba się bardzo duża moc produktu. Wspominają również, że duży pojemnik pozwala im na przygotowanie sporej ilości ciepłej wody.

Viessmann VITODENS 111-W 26 to kocioł wiszący, który pobiera energię z gazu. Ma on zasobnik o pojemności 46 l. Kocioł jest wykonany ze stali szlachetnej.

Zalety
Cicha praca:

Hałas generowany przez sprzęt to około 30 dB, dlatego bez obaw można umieścić sprzęt na przykład w łazience.

Design:

Ze względu na ładny design możesz umieścić kocioł w widocznym miejscu bez konieczności zabudowy.

Wady
Obsługa:

Kocioł jest dość trudny w obsłudze, szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy kupili sprzęt tego typu.

Gabaryty:

Sprzęt jest stosunkowo duży, przed zakupem upewnij się, że masz na niego miejsce.

 

 

 

 

Co to jest kocioł kondensacyjny?

 

Mówi się, że kocioł kondensacyjny jest dobrą alternatywą dla zwykłego kotła gazowego. Zapewnia on wysoką sprawność cieplną przy niezbyt dużym zużyciu energii. Czym właściwie jest kocioł kondensacyjny i co trzeba o nim wiedzieć?

 

 

Co to znaczy kocioł kondensacyjny?

Do ogrzewania domu i samej wody użytkowej używa się różnych urządzeń. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują kotły kondensacyjne. Mają one zamkniętą komorę spalania, a powietrze potrzebne do spalania pobierają bezpośrednio z zewnątrz budynku. Może to się odbywać poprzez szacht kominowy lub rurę wyprowadzoną przez ścianę. Sposób działania sprzętu kondensacyjnego oparty jest na zjawisku kondensacji. W momencie spalania paliwa powstają spaliny, a znajdująca się w nich woda ulega skraplaniu. 

Za sprawą kondensacji możliwe jest odzyskanie energii. Nie ulega ona rozproszeniu w formie pary odprowadzanej przez komin, tylko jest przekazywana do instalacji. To sprawia, że kotły kondensacyjne wyróżniają się bardzo dużą sprawnością i lepiej wykorzystują paliwo, co z kolei pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku.

 

Zalety kotła kondensacyjnego

Kocioł kondensacyjny efektywnie ogrzewa dom i wodę użytkową, ale nie jest to jego jedyna zaleta. Z pewnością wiele osób ucieszy to, że sprzęt ten nie wymaga montażu w kotłowni. Można zainstalować go w dowolnym pomieszczeniu, np. łazience czy kuchni. Co ważne, nie musi mieć ono bardzo dużej powierzchni, zalecana minimalna kubatura to 6,5 m3 (dla porównania, kubatura kotłowni przeznaczonej do montażu zwykłego kotła nie może być mniejsza niż 8 m3). Urządzenie kondensacyjne dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, a także kolektorami słonecznymi. Co więcej, tego typu kotły są sprzedawane w wersji wiszącej i stojącej, dlatego z łatwością dobierzemy model, który będzie pasować do danego pomieszczenia i nie ograniczy wolnej przestrzeni. Za sprawą sprzętu kondensacyjnego możliwe jest ograniczenie strat ciepła z wentylacji. Zamknięta komora spalania nie pobiera powietrza z pomieszczenia, dlatego nie jest wymagany duży napływ powietrza z zewnątrz.

 

Wady kotła kondensacyjnego

Kotły kondensacyjne mają kilka istotnych zalet, ale również wad. Nie są to tanie urządzenia, dlatego zakup może mocno nadwyrężyć domowy budżet. Mimo że są to trwałe sprzęty, czasami ulegają awarii. Również wymiana części może okazać się dużym wydatkiem. Jak twierdzą specjaliści, nie zawsze montaż kotła kondensacyjnego jest dobrym rozwiązaniem. Nie jest on polecany do domów o niewielkim metrażu, ponieważ zmniejszone koszty ogrzewania są zauważalne dopiero po upływie kilku lat.

 

 

Kocioł kondensacyjny a tradycyjny

Różnica pomiędzy kotłem kondensacyjnym a tradycyjnym polega przede wszystkim na ilości zużywanego paliwa. Sprzęty wykorzystujące zjawisko kondensacji są pod tym względem bardziej oszczędne (nawet o kilkanaście procent), bo zanim odprowadzą spaliny maksymalnie wykorzystują zgromadzone w nich ciepło. Kotły kondensacyjne znacznie lepiej sprawdzają się w budynkach o większej powierzchni i pozwalają na zmniejszenie rachunków za gaz.

 

Czy ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym jest bezpieczne?

Pytając, jaki kocioł kondensacyjny jest polecany do ogrzewania domu bez wątpienia usłyszymy o kwestiach bezpieczeństwa. Ponieważ urządzenia te mają zamkniętą komorę spalania nie musimy obawiać się o nagłe cofnięcie spalin do pomieszczenia czy ich zasysanie z otwartych palenisk, takich jak kominek. Z tego względu do minimum zmniejszone jest ryzyko zaczadzenia. Kocioł pobiera powietrze z zewnątrz, a to pozwala na uniezależnienie się od systemu wentylacji w budynku, która nie zawsze działa w pełni sprawnie.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny ma większą sprawność w porównaniu do kotła konwencjonalnego. Wynika to z tego, że dochodzi w nim do kondensacji znajdującej się w spalinach pary wodnej. W ten sposób odzyskuje się energię, która jest przekazywana do instalacji c.o. Należy pamiętać, że spaliny mają wysoką temperaturę (ok. 100 st. C) i odebranie z nich ciepła może obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Kotły kondensacyjne uznaje się za tańsze w eksploatacji, zużywają one mniej paliwa, a dodatkowo wykorzystują nowoczesne technologie poprawiające efektywność ogrzewania pomieszczeń.

 

P2: Ile gazu spala kocioł kondensacyjny?

Ilość gazu spalanego przez kocioł kondensacyjny jest wprost proporcjonalna do jego mocy grzewczej. W przypadku tego typu sprzętów sprawność odnosząca się do wartości opałowej paliwa to ok. 105%, a nie ok. 90% jak dla urządzeń konwencjonalnych. Wspomniana wartość opałowa gazu ziemnego wysokometanowego to minimum 8,61 kWh/m3 (31 MJ/m3). To oznacza, że spalenie metra sześciennego gazu w ciągu jednej godziny pozwala na uzyskanie mocy 9,04 kW (1,05 x 8,61). Jeśli znamy moc palnika swojego kotła kondensacyjnego, możemy łatwo obliczyć, jak dużo gazu będzie spalał. Dla przykładu, jeśli jest to 19 kW, wówczas tę wartość należy podzielić przez 9,04 kW, co daje w zaokrągleniu 2,10 m3/h.

P3: Jak eksploatować kocioł kondensacyjny?

Przed pierwszym uruchomieniem kotła kondensacyjnego należy sprawdzić szczelność, pochylenie, a także sposób podłączenia przewodów spalinowych, które prowadzą do komina i przewodów powietrzno-spalinowych. Czynności te trzeba wykonać również podczas pierwszego przeglądu sprzętu. Co więcej, regularnie co rok powinniśmy sprawdzić palnik, wymiennik ciepła, kanalizację kondensatu oraz syfon i w razie potrzeby je wyczyścić. Konieczne będzie też np. napełnienie syfonu wodą lub przeprowadzenie kontroli spalania zgodnie z zaleceniami producenta kotła. Jeśli zdecydowaliśmy się na model wyposażony w urządzenie służące do neutralizacji kondensatu, należy je sprawdzić i napełnić.

 

P4: Dlaczego kotły kondensacyjne mają sprawność powyżej 1?

Sprawność kotłów kondensacyjnych to ok. 105%, a więc powyżej 1. Wynika to ze sposobu ich działania. Tradycyjnie za odniesienie 100% przyjmowano wartość opałową paliwa, gdyż para wodna nie mogła być skraplana w zwykłych kotłach konwencjonalnych (mają one zbiornik wykonany z materiału podatnego na korozję). Z czasem na rynek zaczęto wprowadzać sprzęty kondensacyjne, które pozwalały na skraplanie pary wodnej i pozyskiwanie dodatkowego ciepła ze spalin. Metoda obliczania sprawności kotłów mimo to nie została zmieniona, dlatego w ich przypadku jest to ponad 100%. Tylko w niektórych krajach postanowiono wprowadzić pewne modyfikacje i podczas obliczania sprawności jako 100% przyjmuje się ciepło spalania.

 

P5: Jaki kocioł kondensacyjny do domu 150m2?

Żeby kocioł kondensacyjny działał dostatecznie efektywnie, musi to być model mający odpowiednio dużą moc. Wybierając tego typu urządzenie, należy uwzględnić metraż domu, a także jakość izolacji. Jeśli budynek ma 150 m2 powierzchni i jest z czasów tzw. starego budownictwa (ma słabą izolację termiczną), należy zastosować wzór: Powierzchnia w m2 x wysokość pomieszczeń x 60 W. Dla przykładu: 150 m2 x 3 m x 60 W = 27 000, czyli 27 kW. Jeśli dom został wybudowany niedawno i ma bardzo dobrą izolację termiczną, wzór na moc kotła wygląda nieco inaczej: Powierzchnia w m2 x wysokość pomieszczeń x 40 W. W tym przypadku będzie to: 150 m2 x 3 m x 40 W = 18 000 W, czyli 18 kW.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir