Kotły gazowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 25.01.20

 

Po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie wydawane przez konsumentów, udało nam się wytypować godne uwagi kotły gazowe. Pierwsze miejsce w przygotowanym przez nas rankingu zajmuje kondensacyjne urządzenie Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE, które nie tylko zasila instalację centralnego ogrzewania, ale dodatkowo przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Sprzęt ma kompaktowe wymiary i jest lekki, nie powinniśmy więc mieć problemu z jego montażem. Kocioł ma płynną regulację mocy (do 25,6 kW), którą możemy szybko zmienić za sprawą wbudowanego wyświetlacza LCD. Produkt ma nie jeden, a dwa wymienniki ciepła (ze stopu aluminiowo-krzemowego i stali), a także cicho pracujący wentylator. Drugie miejsce należy do dwufunkcyjnego sprzętu kondensacyjnego De Dietrich Mcr 3 Plus 24T, który może być zasilany gazem ziemnym lub propanem (nie wymaga przy tym zastosowania dodatkowego zestawu przezbrojeniowego). Urządzenie nie zajmuje na ścianie zbyt dużo miejsca, a ponadto estetycznie się prezentuje. Chcesz poznać inne, równie funkcjonalne kotły gazowe? Ich opisy znajdziesz w dalszej części zestawienia.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki kocioł gazowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kocioł gazowy to niezbędne urządzenie w domu, które zasila instalację centralnego ogrzewania i odpowiada za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jeżeli planujesz zakup tego typu sprzętu, zachęcamy Cię do przeczytania naszego poradnika. Umieściliśmy w nim wiele przydatnych wskazówek i podpowiedzi, które pomogą Ci wybrać właściwy model.

Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Kupując kocioł gazowy, musimy zdecydować, jaki model nas interesuje – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny. Jeżeli zdecydujemy się na ten pierwszy, musimy pamiętać o konieczności zastosowania oddzielnego wymiennika ciepła dla wody użytkowej. Przez to zamontowany sprzęt może zająć więcej miejsca w pomieszczeniu. Niemniej jednak jednofunkcyjne kotły mają też swoje zalety. Jedną z nich jest gwarancja mniejszych strat wody podczas czekania na wzrost jej temperatury. Poza tym takie sprzęty często są wybierane przez duże rodziny, ponieważ jednorazowo mogą przygotować większą ilość c.w.u.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się modele dwufunkcyjne, które pełnią funkcję zwykłego kotła i zasobnika ciepłej wody użytkowej. Do atutów takich urządzeń należy zaliczyć przede wszystkim dużą moc i efektywne działanie. To dobry wybór w szczególności do domów z jedną łazienką. Wadą dwufunkcyjnego sprzętu jest to, że w przypadku dużej ilości punktów poboru ciepłej wody, i równoczesnego pobierania z nich wody, wypływający z kranów strumień ma niższą temperaturę, niż powinien.

 

Komora spalania

Urządzenia takie jak kotły gazowe mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Który sprzęt sprawdza się lepiej? Różnica pomiędzy poszczególnymi sprzętami polega głównie na tym, skąd jest zasysane powietrze potrzebne do spalania. Modele z otwartą komorą są też określane mianem atmosferycznych. Taki kocioł zasysa powietrze z pomieszczenia, w którym został zainstalowany i wykorzystuje naturalny ciąg komina (musi mieć odpowiedni przekrój i wysokość). W przypadku, gdy ciąg jest zbyt słaby, urządzenie awaryjnie się wyłącza.

Sprzęty z zamkniętą komorą spalania zasysają powietrze spoza budynku, pracują więc niezależnie od wentylacji pomieszczenia. Potrzebny jest do tego specjalny przewód spalinowo-powietrzny albo dwa oddzielne – spalinowy i powietrzny. Tego typu produkty nazywane są kondensacyjnymi i są uznawane za wyjątkowo bezpieczne w użytkowaniu. Wpływa na to brak ryzyka odwrotnego ciągu spalin oraz zasysania ich z otwartych palenisk, takich jak kominek.

 

Moc

Jeśli sprawdzimy moc urządzenia, podjęcie decyzji, jaki kocioł gazowy wybrać, może okazać się znacznie łatwiejsze. W tej kwestii dużo zależy jednak od całkowitego metrażu naszego domu i izolacji cieplnej. Orientacyjną moc kotła możemy łatwo obliczyć – wystarczy przemnożyć powierzchnię do ogrzania przez przyjęte dla konkretnego rodzaju budynku zapotrzebowanie na ciepło. Przykładowo dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 z izolacją cieplną od 40 mm do 600 mm potrzebujemy kotła o mocy wynoszącej ok. 15 000 W (15 kW), ponieważ zapotrzebowanie na ciepło w takim budynku mieści się w zakresie od 80 W/m2 do 100 W/m2. Maksymalna moc większości urządzeń dostępnych na rynku wynosi ponad 20 000 W (możemy ją płynnie regulować, w zależności od potrzeb), więc na pewno uda nam się szybko znaleźć właściwy sprzęt.

 

Montaż

Przeważnie kotły gazowe są przeznaczone do montażu na ścianie, choć są i takie, które instaluje się przy podłodze. Warto więc dokładnie zmierzyć miejsce, w którym planujemy umieścić urządzenie i do tych wartości porównać wymiary oglądanych urządzeń. To pozwoli nam uniknąć zakupu niedopasowanego, zbyt dużego sprzętu.

 

Zasilanie

Kotły w większości są przystosowane do zasilania gazem ziemnym. Część jednak może być też zasilana paliwem płynnym LPG, nierzadko jednak trzeba w tym celu zamontować dodatkowe części, a do tego przygotować na swojej działce miejsce na naziemny lub podziemny zbiornik płynnego gazu.

 

Obsługa

Wybierając idealne urządzenie dla siebie, powinniśmy też wziąć pod uwagę łatwość obsługi. Najlepszy kocioł gazowy ma wbudowany czytelny wyświetlacz LCD, z pomocą którego uda nam się szybko ustawić moc oraz inne parametry pracy. To gwarantuje komfortowe użytkowanie sprzętu. Bardzo często urządzenia z wyświetlaczem są wyposażone w specjalny system autodiagnostyki. Oznacza to, że w przypadku awarii kocioł wyświetli kod błędu, więc wezwany do naprawy usterki fachowiec szybko ją zlokalizuje i usunie.

 

Głośność pracy

Kocioł nie powinien zbyt głośno pracować, ponieważ może wtedy zakłócić spokój nie tylko domowników, ale i sąsiadów (jeżeli mieszkamy w bloku). Należy więc sprawdzić maksymalny poziom generowanego przez dany model hałasu. Najlepiej wybrać kocioł, którego głośność pracy nie przekracza 40 dB, wtedy z pewnością nie będzie nam przeszkadzać.

Dodatkowe opcje

Aby przekonać się, jaki kocioł gazowy jest najlepszy, możemy porównać, jakie dodatkowe opcje mają poszczególne sprzęty. Przydatny jest m.in. cykl antyzamarzaniowy, który skutecznie zapobiega zamarzaniu wody w instalacji centralnego ogrzewania. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja wstępnego podgrzewania wody, za sprawą której nie musimy zbyt długo czekać na to, aż wypływający z kranu strumień osiągnie optymalną dla nas temperaturę. Jeśli mamy problem ze zbyt twardą wodą, warto poszukać kotła z systemem zapobiegającym odkładaniu się kamienia w jego wnętrzu. To znacząco zmniejsza ryzyko, że osad wapienny przyczyni się do uszkodzenia urządzenia.

 

Design

Ze względu na to, że kotły najczęściej są montowane w łazience, w dobrze widocznym miejscu, powinniśmy wybrać elegancko wyglądający model (nie zawsze można go w estetyczny sposób zabudować). Jeżeli wszystkie części będą zakryte pod obudową, nie musimy się obawiać o to, że sprzęt wpłynie negatywnie na wystrój pomieszczenia.

 

Kotły gazowe w dobrych cenach

Zależnie od tego, jakiej marki kocioł wybierzemy, na zakupy wydamy przeciętnie od 2000 zł do 5000 zł (lub znacznie więcej). Cena urządzenia zależy też od innych czynników. Mowa tu m.in. o całkowitej mocy sprzętu, funkcjonalności oraz zastosowanych technologiach.

 

 

Najlepsze kotły gazowe w 2020 roku

 

Szukasz funkcjonalnego urządzenia grzewczego? Polecamy Ci nasz ranking kotłów gazowych. Wytypowaliśmy do niego sprzęty cieszące się popularnością wśród konsumentów, które uznawane są za niezawodne i bezawaryjne.

 

Nasze zalecenia

 

Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE 

 

Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE to dwufunkcyjny model kondensacyjny, którego moc maksymalna wynosi 25,6 kW. Kocioł wyposażono w wentylator, który pracuje cicho, nawet przy współpracy z przewodami powietrzno-spalinowymi o znacznej długości. Sprzęt ma wbudowany duży wyświetlacz LCD ułatwiający obsługę i wybór optymalnych parametrów pracy.

Urządzenie ma wymiary: 72,5 cm x 44 cm x 35,5 cm. Jest ono przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Produkt jest zasilany gazem ziemnym E-GZ 50. Kocioł wykorzystuje dwa wymienniki ciepła, jeden z aluminiowo-krzemowego stopu, a drugi ze stali nierdzewnej. Sprzęt może współpracować z opcjonalnymi regulatorami i termostatami. Co więcej, prezentowany model generuje hałas do 36 dB (w zależności od poziomu ustawionej mocy).

Z opinii konsumentów można wywnioskować, że kocioł jest łatwy w montażu, a do tego działa niezawodnie przez długi czas. Urządzenie wyróżnia się estetycznym wyglądem. Poza tym sprzęt ma płynną modulację mocy, a ponieważ wykorzystuje technikę kondensacyjną, pozwala na oszczędność paliwa, a jednocześnie zapewnia komfortowe użytkowanie.

 

 

 

 

De Dietrich Mcr 3 Plus 24T 

 

Prezentujemy model De Dietrich Mcr 3 Plus 24T, czyli kondensacyjny kocioł gazowy przeznaczony do pracy z gazem ziemnym (produkt ma też możliwość dostosowania do pracy z propanem, bez dodatkowego zestawu przezbrojeniowego). Urządzenie wyróżnia się niską emisją zanieczyszczeń. Moc sprzętu możemy regulować w zakresie od 6,1 kW do 24,8 kW.

Wymiary kotła to: 36,8 cm x 36,4 cm x 54,1 cm. Produkt waży 25 kg. Urządzenie ma elektroniczny zapłon z jonizacyjną kontrolą płomienia, a także gazowy palnik powierzchniowy wykonany ze stali nierdzewnej. Sprzęt można podłączyć do systemu rozdzielczego spaliny/powietrze lub do komina.

Kocioł jest przeznaczony do montażu na ścianie, nie zajmuje na niej dużo miejsca. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu, twierdzą, że cicho pracuje i łatwo się go obsługuje. Sprzęt ma zdejmowaną konsolę sterowniczą, którą także można powiesić na ścianie. Co ważne, urządzenie współpracuje z termostatami pokojowymi.

 

 

 

 

Beretta Ciao Green 25 C.S.I.

 

Kondensacyjny sprzęt dwufunkcyjny Beretta Ciao Green 25 C.S.I. ma zapłon elektroniczny z jonizacyjną kontrolą płomienia. Kocioł wyposażono w wyświetlacz LCD oraz płynną regulację mocy, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z jego obsługą. Produkt ma funkcję wstępnego podgrzania c.w.u., a także cykl antyzamarzaniowy. Urządzenie waży 27 kg, jest przeznaczone do montażu naściennego.

Prezentowany model ma wymiary: 71,5 cm x 40,5 cm x 25 cm. Kocioł ma praktyczny system autodiagnostyki, który precyzyjnie określa rodzaj usterki przy pomocy kodów błędów i diody sygnalizacyjnej. Sprzęt wyróżnia się ponadto zastosowaniem najwyższego stopnia zabezpieczenia przeciwporażeniowego IPX5D.

Jeżeli przeczytamy opinie o kotłach gazowych marki Beretta, możemy dojść do wniosku, że to funkcjonalne urządzenia idealne do mieszkań, a także domów jedno- i wielorodzinnych. Opisany wyżej sprzęt spodobał się wielu osobom, ponieważ efektywnie ogrzewa i przygotowuje ciepłą wodę użytkową, a do tego daje możliwość samodzielnego decydowania o mocy działania. Ze względu na funkcję wstępnego podgrzania c.w.u, nie musimy zbyt długo czekać na podgrzanie wody.

 

 

 

 

Ariston CLAS EVO 24CF 

 

Chcielibyśmy zaprezentować Ariston CLAS EVO 24CF – dwufunkcyjny kocioł z otwartą komorą spalania, którego moc maksymalna wynosi 25,8 kW. Urządzenie ma system autodiagnostyczny z opcją wyświetlania kodów błędów, co pozwala na szybkie znalezienie ewentualnej usterki. Produkt należy zamontować na ścianie. To model z dwoma zasobnikami ze stali INOX, których pojemność wynosi 40 l.

Kocioł waży 30 kg. Urządzenie jest przystosowane do zasilania gazem ziemnym GZ-50. Przedstawiony model jest wyposażony m.in. w funkcję odpowietrzania oraz podświetlany wyświetlacz LCD pozwalający na szybką zmianę ustawień parametrów pracy. Sprzęt ma też system, który zapobiega odkładaniu się wewnątrz kamienia, blokowaniu pompy oraz zamarzaniu.

Konsumenci przekonują, że to dobry i tani kocioł gazowy, który nie jest zbyt hałaśliwy. Produkt można bez przeszkód zawiesić w łazience, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Sprzęt jest przystosowany do pracy w zintegrowanych systemach i ma duży wymiennik c.w.u.

 

 

 

 

Buderus Logamax PLUS GB 

 

Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny Buderus Logamax PLUS GB jest zasilany gazem ziemnym, choć paliwem może być w tym przypadku również gaz płynny LPG. Produkt pozwala na regulację mocy w zakresie od 6,6 kW do 23,8 kW. Urządzenie wyposażono w intuicyjny sterownik z wyświetlaczem LCD.

Sprzęt ma aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła oraz wbudowaną automatykę pogodową. Kocioł ma kompaktowe wymiary. To model przeznaczony do montażu na ścianie. Z uwagi na elegancki design, urządzenie nie powinno negatywnie wpływać na wystrój pomieszczenia.

Model Buderus Logamax PLUS GB łatwo się montuje i obsługuje. Kocioł szybko przygotowuje ciepłą wodę użytkową i ogrzewa dom, to wyjątkowo funkcjonalne urządzenie. Istotne według konsumentów jest też to, że sprzęt nie generuje zbyt dużego hałasu, dlatego nie powinien zakłócać naszego spokoju. To idealny wybór zarówno do mieszkania w bloku, jak i domu wolnostojącego.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status