Klimatyzatory pokojowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 10.07.20

 

Jaki klimatyzator pokojowy kupic?

 

Przewodnik zakupowy

Jeżeli nie chcemy zdecydować się na instalację klimatyzatora na stałe, którego montaż jest dość uciążliwy, bo narusza fasadę budynku, dobrym rozwiązaniem okaże się klimatyzator pokojowy. Jest to urządzenie przenośne, od którego wymagamy skutecznego chłodzenia latem oraz ogrzewania jesienią. Ważne jest, aby taki sprzęt nie wysuszał powietrza w trakcie swojej pracy, tylko dodatkowo je filtrował. Takie rozwiązanie zapewni nam czyste powietrze w pokoju. Ze względu na to, że na rynku znajdziemy wiele sprzętów tego typu, zakup może być trudny. Dlatego też przedstawiamy poradnik o tym, jaki klimatyzator pokojowy wybrać.

 

 

Zalety klimatyzatorów pokojowych

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja w mieszkaniu była dobrem luksusowym. Dziś, sprzęt ten staje się coraz łatwiej dostępny w sklepach i to w coraz bardziej przystępnych cenach. Jednak dobry klimatyzator to taki, który spełnia kilka cech, którymi są:

Wydajność – to, jak wydajny jest dany model określają jego funkcje oraz moc. Najlepsze urządzenia to takie, które posiadają opcje energooszczędne.

Łatwy montaż – większość modeli klimatyzatorów przenośnych i pokojowych posiada instrukcję wyjaśniającą krok po kroku montaż sprzętu. W zestawie, jeśli to konieczne, otrzymujemy dodatkowe wkręty, dzięki którym możemy zawiesić urządzenie na ścianie.

Łatwa instalacja – warto się upewnić, czy dany sprzęt oznaczony jest funkcją Easy Hook-Up, co zapewni nam łatwą instalację. Nie potrzebujemy wówczas pomocy fachowca, gdyż przy pomocy wskazówek producenta, będziemy w stanie samodzielnie zainstalować klimatyzator w domu.

Przystępna cena – z powodu rosnącego zainteresowania klimatyzatorami przenośnymi, ich cena stopniowo maleje. Najtańsze modele możemy kupić już za 250 złotych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Rodzaje klimatyzatorów pokojowych

Klimatyzatory przenośne dzielimy ze względu na specyfikę, uwzględniającą montaż oraz instalację. Każdy z nich z pewnością spełni swoją funkcję w Twoim domu, jednak ich wydajność oraz funkcje różnią się od siebie. Wśród nich wyróżniamy trzy rodzaje:

Klimatyzatory okienne – tego rodzaju urządzenia są najbardziej popularne na rynku. Mogą zostać zamontowane na większości oknach, nawet tych przesuwanych.

Klimatyzatory typu split – to równie popularne modele, co klimatyzatory okienne. Urządzenia split wymagają jednak montażu pod oknem, gdyż specjalna rura filtrująca powietrze musi być ustawiona na zewnątrz budynku – najczęściej odprowadzana jest przez uchylone okno.

Klimatyzatory przenośne – są to urządzenia, które nie wymagają większego montażu. Modele te są niezwykle łatwe w użyciu, a dodatkowe kółka sprawiają, że można je ustawić dosłownie w każdym miejscu w pokoju.

 

Funkcje – jaki klimatyzator pokojowy jest najlepszy?

Dobry klimatyzator to taki, który spełni nasze oczekiwania, dlatego najpierw należy wybrać funkcję, jaką miałby on pełnić w naszym domu. Urządzenia dzielimy na chłodzące oraz chłodząco-grzewcze, z czego te drugie sprawdzą się nie tylko latem, ale i zimą. Ważne jest, aby moc danego modelu nie była zbyt niska, gdyż nie będzie on zbyt wydajny. Natomiast zbyt wysoka moc może obciążyć pracę urządzenia skracając jego czas eksploatacji. Uznaje się, że na 1 m2 powierzchni potrzebna jest moc 100 W. Jeśli więc pokój ma powierzchnię 15 m2, potrzebujemy urządzenia o mocy 1500 W . Poza tym trzeba wziąć pod uwagę liczbę osób przebywających w pokoju, używany sprzęt oraz rozmieszczenie okien. Średnia moc klimatyzatora to około 1,5 W, chociaż znajdziemy i takie modele, których maksimum to 0,45 W.

 

Poziom hałasu

Klimatyzator pokojowy ma to do siebie, że jego praca jest dość głośna. Na rynku są już modele, których hałas wynosi 20 dBA, a przy tym zachowują wysoką klasę energetyczną A. Jednocześnie dostępne są sprzęty, które emitują większy hałas, nawet 40-50 dBA.

 

Rodzaje filtrów

Zadaniem każdego klimatyzatora pokojowego oprócz chłodzenia jest również odpowiednia filtracja powietrza z zanieczyszczeń, takich jak alergeny czy kurz. Te większe drobiny zostaną skutecznie zatrzymane przez filtry tkaninowe, natomiast zapachy zostaną zniwelowane przez filtry elektrostatyczne. Niektóre z nich pozwalają również na nawilżanie powietrza, zapewniając większy komfort użytkowania.

 

Właściwości klimatyzatorów pokojowych

Przed zakupem takiego sprzętu należy zwrócić uwagę na parametry danego modelu. Do najważniejszych i najbardziej podstawowych właściwości tego typu urządzeń są:

Cyfrowy wyświetlacz regulacji temperatury – takie rozwiązanie ułatwi nam regulację temperatury w pokoju. Ponadto, wyświetlacz pokazuje tryb oraz nastawiony w Timerze czas.

Łatwy dostęp do filtru powietrza – zadaniem filtru jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, kurzu oraz alergenów. Łatwo zdejmowana obudowa ułatwi wymianę filtru.

Regulacja mocy nadmuchu – jest to dość istotny parametr, który pozwoli nam na regulację siły nadmuchu klimatyzatora. Tak dostosowana moc zapewni nam idealną cyrkulację chłodnego powietrza latem i ciepłego jesienią.

Timer – klimatyzatory z zainstalowanym Timerem pozwalają na ustawienie automatycznego włączania lub wyłączania urządzenia. Pozwala to na zaoszczędzenie energii.

Tryb nocny oraz tryb oszczędzania energii – są to dodatkowe funkcje, które posiadają nowsze modele klimatyzatorów pokojowych. Dzięki nim, urządzenie będzie regulować temperaturę w pokoju w trakcie naszego snu. Natomiast opcja Energy-Saving pozwoli nam na zaoszczędzenie energii, ponieważ urządzenie będzie pracowało na najniższej mocy.

Wi-Fi – najnowsze modele klimatyzatorów mają dostęp do Wi-Fi, dzięki czemu będziemy w stanie dostosować temperaturę powietrza w pokoju lub zmienić tryb pracy za pomocą naszego smartfonu.

 

Zabezpieczenia

Dobry sprzęt tego typu powinien być wyposażony w pewne zabezpieczenia. Po pierwsze system ochrony przed zwarciami. Poza tym urządzenie musi posiadać automatyczny wyłącznik. Jeśli wybieramy model z funkcją grzania, ważne jest to, aby miał system zabezpieczeń przed przegrzaniem.

 

 

Regulacja

Dużą rolę odgrywa system regulacji klimatyzatora oraz jego obsługi. Najczęściej urządzenia tego typu są wyposażone w pilot zdalnego sterowania, który znacznie ułatwia nam uruchamianie sprzętu i zmienianie jego systemu pracy. Dobrze, jeśli sprzęt ma szerokie spektrum zmiany pracy. Sprawdź też, gdzie znajdują się przyciski do obsługi na obudowie. Jeśli pilot zawiedzie, wtedy będziesz musiał obsługiwać sprzęt manualnie.

 

Wygląd urządzenia

Nie bez znaczenia jest sam wygląd klimatyzatora. Musisz zwrócić uwagę na to, że urządzenie to nie jest małe i przede wszystkim nie możemy go zastawić meblami czy innymi elementami dekoracyjnymi. Dlatego powinno się dobrze prezentować. Na szczęście producenci tego typu sprzętu wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i oferują bardzo dobre, atrakcyjnie wyglądające modele w pięknej, różnorodnej kolorystyce. To umożliwia nam wybranie modelu pasującego do danych wnętrz.

 

Klimatyzatory pokojowe w dobrych cenach

Najtańsze klimatyzatory przenośne to urządzenia typu split. Taki sprzęt może już kosztować ok. 250 złotych. Za większą wygodę użytkowania musimy zapłacić znacznie więcej – klimatyzatory przenośne kosztują od 400 złotych w górę. Cena w dużej mierze zależy od tego, jak głośny jest dany sprzęt, ile ma dodatkowych funkcji, a także, jak wygląda. Trzeba bowiem zauważyć, że design odgrywa coraz większą rolę.

 

 

Najlepsze klimatyzatory pokojowe w 2020 roku

 

Klimatyzator pokojowy to urządzenie idealne na upalne dni. Jest to sprzęt, który w porównaniu do klimatyzatorów montowanych na stałe, nie wymaga zaawansowanej instalacji czy pomocy wykwalifikowanego serwisanta. Ponadto, niektóre modele posiadają funkcję chłodząco-grzewczą, która świetnie sprawdzi się poza okresem grzewczym, kiedy temperatury są niskie. Aby ułatwić wybór takiego urządzenia, przygotowaliśmy dla Państwa ranking najlepszych klimatyzatorów pokojowych dostępnych na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

LG Basic V E09EL

 

Pierwszym polecanym przez nas modelem jest LG Basic V E09EL w klasie energetycznej A+. Jest to urządzenie ścienne o bardzo prostym montażu. Zdecydowaną zaletą tego produktu są ukośne łopatki wentylatora, dzięki którym zminimalizowany jest emitowany przez niego hałas, wynosi on jedynie 20 dB. Z tego powodu świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i biurze. Klimatyzator ten został również wyposażony w sprężarkę INVERTER, która włącza się jedynie w momencie zapotrzebowania mocy.

Urządzenie Basic zostało również wyposażone w tryb Jet Cool, który dzięki odpowiedniej cyrkulacji odpowiada za szybkie schłodzenie pomieszczenia. Posiada ono również filtr oczyszczający powietrze z zanieczyszczeń. Jego moc chłodzenia to 0,9/ 2,5/ 3,7 kW, natomiast moc grzania to 0,9/ 3,2/ 4,1 kW. Konsumenci podkreślają, że model LG Basic V E09EL to najlepszy klimatyzator pokojowy dostępny na polskim rynku.

 

 

 

 

Camry CR 7902 

 

Naszą kolejną propozycją jest przenośny klimatyzator Camry CR 7902 w klasie energetycznej A. W porównaniu do innych rodzajów urządzeń chłodzących, model ten jest bez rury. Oznacza to więc, że nie wymaga żadnego montażu, ponieważ skraplacz i parownik znajdują się razem pod obudową. Posiada on funkcję chłodzącą i grzewczą, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno latem, jak i w sezonie grzewczym. Ponadto, posiada również opcję osuszania, która pozwala na pozbycie się wilgoci z pomieszczeń.

Model ten wyposażony został w cyfrowy wyświetlacz pokazujący temperaturę powietrza oraz timer, za którego pomocą możemy ustawić odpowiedni tryb. Co więcej, możliwa jest regulacja nadmuchu powietrza w 4 stopniowej skali. Jego moc chłodzenia i grzania wynosi – 2 kW. Opinie na temat tego produktu są bardzo pozytywne. Konsumenci docenili klimatyzator Camry CR 7902 za jego wydajność oraz wielofunkcyjność.

 

 

 


Blaupunkt Arrifana 2

 

Kolejnym, godnym polecenia urządzeniem, jest przenośny klimatyzator Blaupunkt Arrifana 2 w klasie energetycznej A++. Jest to model, który posiada cztery tryby pracy: chłodzenie, grzanie, osuszanie oraz wentylacje, co czyni go sprzętem do całorocznego użytku. Produkt ten został wyposażony w podświetlany wyświetlacz LCD, który wskazuje temperaturę powietrza oraz tryb pracy.

Co więcej, model ten nie posiada zbiornika na wodę, gdyż jej nadmiar odprowadza w postaci pary. Prędkość wentylatora można zmienić, gdyż urządzenie ma 3-stopniową skalę. Klimatyzator Arrifana posiada łatwy w konserwacji filtr oczyszczający powietrze, który wystarczy tylko przetrzeć wilgotną szmatką by pozbyć się wszelkiego osadu.

Dzięki niemu pozbędziemy się z mieszkania zanieczyszczeń oraz kurzu, co sprawia, że klimatyzator Blaupunkt jest świetną propozycją dla alergików. Jego moc chłodzenia oraz grzania wynosi – 2 kW. Opinie na temat tego produktu są bardzo pochlebne, a konsumenci docenili go za nowoczesny design i wielofunkcyjność.

 

 

 

 

Adler 3W1 AD 7904 

 

Następnym w naszym rankingu jest dobry i tani klimatyzator pokojowy Adler 3W1 AD 7904. Ten mały sprzęt świetnie sprawdzi się zarówno do użytku w domu, jak i w biurze. Posiada on 3 tryby pracy: chłodzenie, nawilżanie oraz oczyszczanie powietrza, dlatego będzie idealny w trakcie upalnych, letnich dni. Możliwa jest również regulacja prędkości nawiewu. Co więcej, klimatyzator ten posiada specjalny zbiornik na wodę, który w każdej chwili można opróżnić.

Producent zadbał o komfort użytkowania produktu Adler, wyposażając go w wygodne kółka, dzięki którym w łatwy i szybki sposób będziemy mogli przenieść sprzęt w dowolne miejsce. Ponadto, model ten charakteryzuje się nowoczesnym designem oraz dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: białym oraz czarnym. Jego moc chłodzenia wynosi – 0,15 kW.

Opinie o klimatyzatorach tej marki są bardzo pochlebne. W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że jest to dobry sprzęt, który znajdzie zastosowanie na małych metrażach.

 

 

 

 

Samsung Premium AR12HSSDBWKNEU/X

 

Ostatnią propozycją w tym rankingu jest klimatyzator ścienny Samsung Premium AR12HSSDBWKNEU/ X, który doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i biurze. Wyposażony został w specjalny system filtracji, dzięki któremu powietrze jest oczyszczane z zanieczyszczeń, takich jak: pyłki, kurz czy alergeny. Dlatego jest to idealna propozycja dla osób cierpiących na alergie.

Producent zadbał o nowoczesny design klimatyzatora, który charakteryzuje się eleganckim wzornictwem obudowy. Co więcej, posiada on inteligentną funkcję Step Cooling, która pozwala na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu, bez konieczności regulacji manualnej. Ponadto, możliwość podłączenia sprzętu do Wi-Fi sprawia, że będziemy mogli obsługiwać klimatyzator za pomocą naszego telefonu lub laptopa.

Jego moc chłodząca wynosi – 3,5 kW, natomiast grzewcza – 4 kW, dlatego świetnie sprawdzi się latem, jak i w chłodne, jesienne dni. Opinie na temat tego produktu są bardzo pochlebne. Konsumenci docenili ten model za jego wysoką jakość wykonania oraz ciekawy design.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status