ᐅ Gniazdo natynkowe. Opinie i recenzje

Gniazda natynkowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 05.12.19

 

Przeprowadziliśmy analizę asortymentu producentów gniazd natynkowych i zapoznaliśmy się z opiniami kupujących. To umożliwiło nam znalezienie najlepszego kontaktu, którym jest Beta IP44. Produkt jest niewielki, więc zgrabnie się prezentuje. Gniazdo jest bryzgoszczelne, dlatego nadaje się do montażu w takich miejscach jak łazienka, kuchnia, a także warsztaty czy garaże. Kontakt ma dwa wtyki, co się przydaje, kiedy jest więcej urządzeń do podłączenia. Klapki na gniazdka są wykonane z tworzywa sztucznego, warto podkreślić, że płynnie się otwierają i zamykają, a także skutecznie chronią przed wodą oraz pyłem. Model ma uziemienie, czyli wystający bolec, który zabezpiecza podłączony sprzęt przed spięciami. Bazując na opinii konsumentów możemy polecić również Elektro-Plast Aquant, który umożliwia podłączenie pojedynczej wtyczki. Produkt ma uziemienie, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Kontakt ma osłonkę, dlatego ma wysoki stopień ochronności i może być używany w miejscach, w których jest dużo pyłów i wilgoci. Gniazdo nadaje się do użytku w warsztatach, na placach budowy, a także w łazience.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie gniazdo natynkowe kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Poza gniazdami podtynkowymi, w sklepach znajdziemy też takie przystosowane do montażu natynkowego. Ich instalacja jest nieco łatwiejsza, ponieważ nie ma potrzeby kucia otworu w ścianie, aby umieścić w niej puszkę. Zależnie od materiału wykonania czy kolorystyki, kontakty natynkowe znajdują zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych, garażu, warsztacie czy zakładzie przemysłowym, ale i w domu oraz biurze. Jeśli nie jesteś pewien, jakie gniazdo natynkowe wybrać, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami zawartymi w poradniku.

 

 

Typ gniazda

Kupując kontakt, musimy zwrócić uwagę na jego typ. Kilkadziesiąt lat temu wykorzystywano głównie modele typu C z dwoma otworami na przewód fazowy i neutralny. Obecnie znacznie popularniejsze są gniazda typu E, które mają dodatkowo niewielki bolec przeznaczony na przewód uziemiający. Takie kontakty stosowane są w Polsce, jak również wielu innych krajach Europy, przykładowo Słowacji i Czechach. Często spotykane są też kontakty typu F. One też mają dwa otwory, a dodatkowo po bokach umieszczone są sprężynujące blaszki, pełniące tę samą funkcję co bolec. To bardzo ważne, aby sprawdzić typ gniazda, bo po zamontowaniu niewłaściwego może się okazać, że nie możemy do niego włożyć wtyczek domowych sprzętów.

Poza standardowymi kontaktami typu C, E i F, w sklepach znajdziemy też inne, m.in. specjalne. Do nich zaliczają się gniazda antenowe, sieci komputerowej, telefoniczne czy głośnikowe. Dostępne są ponadto modele z:

wyłącznikiem różnicoprądowym – zwiększają bezpieczeństwo korzystania ze starej instalacji elektrycznej;

ogranicznikiem przepięć klasy D – idealne do podłączania wrażliwych urządzeń;

kluczem – można do nich podłączyć tylko te wtyczki, które mają specjalną, pasującą nakładkę;

portem USB – pozwalają na naładowanie baterii w smartfonie, tablecie, odtwarzaczu muzyki i podobnych sprzętach.

 

Pojedyncze czy podwójne?

Standardowo w domach montowane są głównie kontakty pojedyncze, pozwalające na podłączenie jednego urządzenia i podwójne, czyli z miejscem na dwie wtyczki. W razie potrzeby z łatwością znajdziemy też modele potrójne i poczwórne. Należy zastanowić się, jak dużo sprzętów chcemy podłączyć w miejscu, w którym zamontujemy dane gniazdo. Przy stoliku nocnym czy w narożniku pomieszczenia wystarczające okazują się kontakty pojedyncze. Jednak przy kanapie czy nad blatem kuchennym bardziej użyteczne są podwójne i większe gniazda, bo dają możliwość korzystania z kilku sprzętów elektrycznych w tym samym czasie.

 

Materiał wykonania

Kontakty produkowane są głównie z tworzyw sztucznych, takich jak ABS czy polietylen. Są one stosunkowo trwałe, a w dodatku łatwe do utrzymania w czystości. Kiedy zauważymy, że plastikowe gniazdo jest brudne, zazwyczaj wystarczy je przetrzeć ściereczką, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Większość kontaktów ma biały kolor, ale niektórzy producenci oferują też modele w innych odcieniach, przykładowo czarnym, czerwonym czy szarym. Na uwagę zasługują też gniazda z ramką z drewna, które elegancko prezentują się w każdym wnętrzu. To świetny wybór np. do biura, w którym codziennie przyjmuje się klientów, a także dla osób przywiązujących wagę nawet do najmniejszych elementów wyposażenia wnętrza.

 

Miejsce montażu

Szukając odpowiedniego kontaktu, musimy wiedzieć, w jakim pomieszczeniu go zamontujemy. To znacząco ułatwi nam podjęcie decyzji, jakie gniazdo natynkowe jest najlepsze. Do salonu, sypialni czy korytarza nadaje się model ze stopniem ochrony IP20, ponieważ nie będzie narażony na ciągły kontakt z wilgocią. Niemniej jednak w kuchni, łazience, warsztacie i podobnych miejscach należy zainstalować gniazdo bryzgoszczelne z wyższym stopniem ochrony, np. IP44 lub IP55. Dodatkową ochroną przed zachlapaniem kontaktu wodą jest podnoszona klapka, która dobrze zabezpiecza otwory na przewody i sam bolec. Gniazda z pokrywą są również dobrym wyborem do domów zamieszkiwanych przez małe dzieci.

 

 

Uziemienie

Jeżeli chcemy bezpiecznie korzystać z instalacji elektrycznej w budynku, najlepiej zamontować gniazda z uziemieniem. To zabezpieczenie zapewniające prawidłową pracę podłączonych urządzeń elektrycznych, które dodatkowo chroni nas przed porażeniem prądem na skutek tzw. przebicia (wówczas na obudowie sprzętu pojawia się potencjał elektryczny, który nie może znaleźć ujścia). Pamiętajmy, że najlepsze gniazdo natynkowe to takie, które nie tylko ładnie się prezentuje i pozwala na szybkie podłączenie wtyczki, ale też zapewnia bezpieczeństwo używania różnych sprzętów, takich jak np. pralka czy zmywarka.

 

Gniazda natynkowe w dobrych cenach

Pojedyncze gniazda natynkowe ze stopniem ochrony IP20 kosztują ok. 10 zł, a te bryzgoszczelne z klapką do 20 zł. Bardziej rozbudowane kontakty są droższe, to samo można powiedzieć o gniazdach specjalnych czy wyposażonych w port USB. Za niektóre produkty trzeba zapłacić nawet 50 zł.

 

 

Najlepsze gniazda natynkowe w 2019 roku

 

Poniższy ranking gniazd natynkowych składa się z kilku modeli, które można montować w domach oraz miejscach pracy. Kontakty są bardzo wytrzymałe i nie powodują zwarć.

 

Nasze zalecenia

 

Beta IP44

 

Model Beta IP44 może być montowany w każdym domu, w szczególności w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia, ale również w halach produkcyjnych czy garażach. Produkt ma stopień ochronności IP44, co oznacza, że może być stosowany w miejscach, w których używa się wody (jest bryzgoszczelny). Obudowa jest zrobiona z tworzywa sztucznego w kolorze białym, a dołączona klapka, jest transparentna.

Kontakt ma podwójne wejścia na wtyki, dlatego można do niego podłączyć dwa różne urządzenia. Gniazdko ma uziemienie, co chroni przed przepływem prądu na obudowę metalowych sprzętów. Kupujący, w których domach zamontowano akcesorium, są zadowoleni, ponieważ klapki modelu otwierają się płynnie, a wtyczki bardzo łatwo wkłada się do kontaktu.

Gniazdo Beta IP44 ma wymiary: 13 cm x 4,8 cm x 7,5 cm. To podwójny kontakt ze stopniem ochrony IP44.

Zalety
Ma uziemienie:

Ponieważ gniazdo ma uziemienie, pozwala na bezpieczne używanie różnych sprzętów, w tym pralki, zmywarki czy lodówki.

Nadaje się do łazienki:

Z uwagi na klasę szczelności oraz klapkę ochronną, kontakt możemy bez przeszkód zamontować w łazience czy kuchni.

Miejsce na dwie wtyczki:

To praktyczny model, czego dowodem jest nasz test gniazd natynkowych. Gniazdo umożliwia podłączenie dwóch urządzeń jednocześnie.

Prosty montaż:

Zamontowanie kontaktu w wybranym miejscu nie stanowi problemu.

Łatwe czyszczenie:

Z powierzchni gniazda można łatwo usunąć ślady palców, kurz i inne zanieczyszczenia.

Wady
Nieestetyczny wygląd:

Część osób uważa, że kontakt nie prezentuje się estetycznie i lepiej nie instalować go w widocznym miejscu.

 

 

 

 

Elektro-Plast Aquant

 

Warto zainwestować w model Elektro-Plast Aquant, który konsumenci uznali za jeden z  najlepszych. Stwierdzili oni, że kontakt jest bardzo wytrzymały, dlatego chętnie używają go w warsztatach i miejscach, w których jest bardziej narażony na zniszczenia. Wymiary modelu to: 8,1 cm x 7,6 cm x 5,6 cm.

Stopień szczelności gniazda wynosi IP55, więc jest dość wysoki, dlatego może być używane w pomieszczeniach, gdzie jest dużo pyłów, a woda może mieć styczność z obudową. Kontakt jest odpowiedni do montażu wewnątrz pomieszczeń. Obudowa produktu jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze białym, które się nie rysuje i nie niszczy. Montaż gniazda jest prosty i szybki. Model jest przeznaczony do podłączania pojedynczego wtyku. Kontakt ma uziemienie, chroniące przed powstaniem spięcia.

Produkt Elektro-Plast Aquant wykonano z tworzywa sztucznego. Jego stopień szczelności to IP55.

Zalety
Wygodne podłączanie wtyczki:

To model typu F, zamiast bolca ma dwie blaszki odpowiadające za uziemienie. Z tego względu możemy podłączać do niego wtyczkę w dowolny sposób (bez zwracania uwagi na położenie otworu na bolec).

Ochrona przed zachlapaniem:

Gniazdo jest bardzo dobrze zabezpieczone przed zachlapaniem wodą, sprawdzi się w łazience, piwnicy i garażu.

Praktyczna klapka:

Klapka chroni kontakt nie tylko przed wilgocią, ale i przypadkowym dotknięciem np. przez małe dziecko.

Ładna kolorystyka:

To model w szarym kolorze, który dobrze prezentuje się na ścianie.

Wady
Miejsce na jedną wtyczkę:

Nie jest to gniazdo odpowiednie do montażu np. nad blatem kuchennym. Wszystko przez to, że ma ono miejsce tylko na jedną wtyczkę.

 

 

 

 

Legrand Forix

 

Legrand Forix jest odpowiednim modelem do użytku w domach, a także biurach. Poziom ochrony gniazda wynosi IP20, nie zaleca się jego instalacji w łazience. Kontakt ma uziemienie. Model jest zrobiony z tworzywa sztucznego i metalu w kolorze białym, który łatwo utrzymać w czystości.

To dobre i tanie gniazdo natynkowe ma wymiary: 16 cm x 11 cm x 3,65 cm. Konsumenci zauważyli i pochwalili  estetykę wykonania kontaktu i jak zauważają, jest on odpowiedni do instalacji w eleganckich pomieszczeniach. Akcesorium montuje się przy pomocy metalowych zacisków, które mocują przewody elektryczne. Model wykazuje dużą odporność na uszkodzenia.

Kontakt Legrand Forix ma wymiary: 16 cm x 11 cm x 3,65 cm. To dobre gniazdo natynkowe do 10 zł. Wykonano je z tworzywa sztucznego.

Zalety
Niekłopotliwa instalacja:

Zainstalowanie kontaktu na ścianie nie jest trudne. Ułatwiają to metalowe zaciski przeznaczone do przymocowania przewodów elektrycznych.

Trwałość:

Do produkcji gniazda wykorzystano solidne tworzywo sztuczne, wykazujące odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Zaokrąglone rogi:

Ramka kontaktu ma zaokrąglone rogi, w efekcie czego wygląda bardzo elegancko.

Łatwość utrzymania w czystości:

Kiedy zauważymy, że na gnieździe osiadł kurz, możemy go szybko zetrzeć przy pomocy ściereczki.

Wady
Nie ma klapki:

Nie zaleca się montować kontaktu w miejscu, do którego z łatwością dosięgnie dziecko. To model bez ochronnej klapki.

 

 

 

 

Tarel 32A 5P

 

Warto zainteresować się modelem Tarel 32A 5P, który jest przeznaczony do wtyczki, mającej 5 bolców, czyli przesyłającej duże napięcie. Obudowa akcesorium jest zrobiona z  tworzywa w kolorze szarym, a klapka jest czerwona, dzięki czemu kontakt jest dobrze widoczny. Obudowa jest wykonana z grubego tworzywa sztucznego, które jest solidne. Gniazdo jest odpowiednie do dużych maszyn, wykorzystywanych np. w warsztatach, zakładach produkcyjnych czy w gospodarstwach rolnych.

Produkt ma stopień szczelności IP44. Kontakt ma uziemienie, które chroni przed spięciem. Kupujący uważają, że gniazdo jest bardzo wytrzymałe i podoba im się, że jest szczelnie zabudowane.

Gniazdo Tarel 32A 5P jest przystosowane do podłączenia 5-bolcowej wtyczki. Jego stopień ochrony to IP44. Wymiary produktu to: 15,2 cm x 9,3 cm x 6,4 cm.

Zalety
Użyteczność:

Co prawda kontakt jest przystosowany do montażu natynkowego, ale można go też używać jako gniazda przenośnego.

Solidność:

Plastik, z którego został wykonany produkt, wykazuje odporność nie tylko na pęknięcia, przetarcia oraz podobne uszkodzenia mechaniczne, ale też na działanie promieni UV.

Ochrona przed zachlapaniem wodą:

Biorąc pod uwagę klasę szczelności gniazda, możemy być pewni, że jest dobrze zabezpieczone przed zachlapaniem wodą. Poza tym nie ma ryzyka, że do środka obudowy przedostanie się kurz.

Wady
Tylko do instalacji siłowej:

Kontakt jest przeznaczony tylko do rozbudowy siłowej instalacji elektrycznej, nie można go podłączyć do instalacji oświetleniowej.

 

 

 

 

Kontakt-Simon 16A

 

Gniazdo Kontakt-Simon 16A idealnie sprawdza się do pomieszczeń, w których jest dużo urządzeń elektrycznych do podłączenia, ponieważ ma aż 4 miejsca na wtyczki. Kontakt ma stopień ochrony IP20, czyli nie powinien być montowany w łazienkach czy garażach, ale nadaje się np. do biura.

Do zestawu należy osobno dokupić ramkę w dowolnym kształcie, pasującą do wystroju wnętrza. Kontakt można bardzo łatwo samodzielnie zamontować, a do zakładania na przewody przeznaczono zaciski śrubowe. Użytkownicy twierdzą, że model nie przesuwa się po założeniu i umożliwia łatwe wpięcie i wypięcie wtyczek.

Kontakt-Simon 16A to poczwórne gniazdo ze stopniem ochrony IP20. Produkt ma wymiary: 9,8 cm x 11 cm x 4,4 cm.

Zalety
Bezpieczne dla dzieci:

Model świetnie sprawdza się w domu zamieszkiwanym przez małe dzieci. Ma on przesłony otworów prądowych chroniące maluchy przed porażeniem prądem.

Kontakt z uziemieniem:

Ze względu na to, że to kontakt z uziemieniem, możemy bez obaw podłączyć do niego takie sprzęty jak zmywarka, pralka czy telewizor.

Ciekawy design:

Gniazdo można zamontować w widocznym miejscu na ścianie, gdyż wyróżnia się ciekawym designem. To kwadratowy model w srebrnym kolorze o matowym wykończeniu.

Wady
Brakuje ramki:

Ponieważ jest to kontakt modułowy, wymaga zamontowania z ramką. Nie ma jej w komplecie, musimy dobrać ten element samodzielnie.

 

 

 

 

ABCV RJ45-G-6A 

 

Gniazdo natynkowe ABCV RJ45-G-6A przeznaczono do zakańczania przewodów prowadzonych np. z rozdzielni. Kontakt należy do grupy RJ45, która zwykle jest wykorzystywana do podłączenia okablowania między klientem a firmą telekomunikacyjną. Produkt ma pojedyncze wejście, więc podłącza się do niego jedną skrętkę. Model jest zatrzaskowy, dlatego wkładany kabel nie wypadnie z niego przypadkiem.

Kontakt ma port tzw. STP, co oznacza, że jest otoczony (ekranowany) folią i siatką, aby zmniejszyć emitowane zakłócenia. Gniazdo należy do kategorii 6A, więc można do niego podłączyć okablowanie, do którego jest wymagane pasmo do częstotliwości 500 MHz. Obudowa jest zrobiona z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Konsumenci twierdzą, że model łatwo się montuje.

Specjalistyczne gniazdo ABCV RJ45-G-6A jest przeznaczone do zakończenia przewodów poprowadzonych np. z rozdzielni elektrycznej. To kontakt pojedynczy.

Zalety
Wytrzymałość:

Obudowa gniazda jest wykonana z dobrego gatunkowo plastiku. Nie trzeba się więc obawiać o szybkie pojawienie się na niej zadrapań czy pęknięć.

Szybki montaż:

Zamontowanie kontaktu nie zajmuje dużo czasu, poza tym nie ma potrzeby używania specjalistycznych narzędzi.

Niewielkie wymiary:

Gniazdo ma na tyle niewielkie wymiary, że z pewnością uda nam się je umieścić w takim miejscu, aby nie przeszkadzało żadnemu z domowników.

Wady
Wymaga częstego czyszczenia:

Kurz jest doskonale widoczny na obudowie kontaktu, dlatego należy ją często czyścić. To może być uciążliwe.

Pojedyncze wejście:

Niektóre osoby uważają, że gniazdo powinno być podwójne, bo wtedy na pewno okazałoby się bardziej praktyczne.

 

 

 

 

ABEX B2 NT-6B2 

 

W każdym garażu czy warsztacie sprawdzi się model ABEX B2 NT-6B2. Obudowa kontaktu jest zrobiona z tworzywa ABS, które jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Stopień ochronności gniazda wynosi IP44, co oznacza, że ma ono zabezpieczenie przed ciałami o wielkości większej niż 1 mm i przed kroplami kapiącymi pod dowolnym kątem. Model ma uziemienie, które chroni przed zwarciem. Kontakt jest potrójny.

Opinie o gniazdach natynkowych producenta ABEX są bardzo pozytywne. Także na temat omawianego modelu kupujący wypowiadają się pozytywnie. Osoby, które korzystały z kontaktu, uważają, że jest odporny na uszkodzenia, nawet przy intensywnym użytkowaniu.

ABEX B2 NT-6B2 to potrójny kontakt ze stopniem ochrony IP44. Materiałem wykonania produktu jest ABS.

Zalety
Odporność na wilgoć:

Gniazdo jest odporne na wilgoć (z uwagi na klapki), a także na kurz, pyły i uszkodzenia mechaniczne.

Idealny do warsztatu:

Model doskonale sprawdza się w przydomowym garażu, warsztacie, magazynie i podobnych miejscach.

Wady
Zacinające się klapki:

Klapki czasami się zacinają, a to utrudnia szybkie podłączenie wtyczki do gniazda.

Nie pasuje do domu:

Mimo że kontakt nadaje się do montażu w garażu, to niektórzy konsumenci twierdzą, że nie pasuje do domu. Wynika to m.in. z mało estetycznego wyglądu.

 

 

 

 

Jak zamontować i zabezpieczyć gniazdo natynkowe?

 

Gniazda natynkowe to popularne rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach przemysłowych i pokojach, które mają bardzo cienkie ściany. Po zapoznaniu się z naszym rankingiem na pewno już wiesz, jakie gniazdo natynkowe jest polecane. Jeśli zakupiłeś właściwy model i chcesz przystąpić do instalacji, koniecznie zapoznaj się z tą częścią artykułu. Podpowiadamy w niej, jak podłączyć i zabezpieczyć tego typu gniazdko.

 

 

Rozmieszczenie gniazdek

Przed przystąpieniem do instalacji gniazdka zastanówmy się, gdzie będzie ono uzmieszczone. Powinniśmy to zaplanować już na etapie budowy lub remontu. Warto narysować sobie schemat i zaznaczyć, w których miejscach niezbędne są gniazdka natynkowe, gdyż na przykład ściany są za cienkie. Odpowiednia liczba gniazdek i ich prawidłowe rozmieszczenie w pomieszczeniu sprawi, że unikniemy przedłużaczy i plączących się pod nogami przewodów.

 

Instalacja gniazdka

Przed przystąpieniem do instalacji gniazdka warto zaznaczyć, że niezbędne jest wyłączenie prądu. Do sprawdzenia, czy przewody nie są pod napięciem potrzebny jest próbnik. Podłączanie gniazdka wymaga również właściwego przygotowania podłoża, aby dobrze osadzić puszkę elektryczną. Zazwyczaj jest ona montowana bezpośrednio na powierzchni ściany. Do niej z kolei podłączamy gniazdo. Dużą zaletą gniazdek natynkowych jest to, że nie musimy wykuwać w ścianach specjalnych otworów.

Montaż pojedynczego modelu polega na połączeniu trzech przewodów. W podwójnych gniazdkach wystarczy podłączyć zasilanie oraz zmostkować dwa gniazda poprzez podłączenie przewodu ochronnego do uziemienia. Jeśli popatrzymy na gniazdko od przodu, podłączenie 3 przewodów w kostce elektrycznej powinno się odbywać według następującego schematu: przewód zielono-żółty do górnego styku, przewód brązowy (lub czarny) do lewego styku i przewód niebieski do prawego styku.

Po podłączeniu kabli gniazdko należy dobrze przykręcić, by mieć pewność, że się nie oderwie od puszki, na przykład w skutek zbyt gwałtownego wyciągnięcia wtyczki. Warto pamiętać, że puszka natynkowa jest często wyposażona we wbudowane listwy łączeniowe. Wówczas jest pośrednikiem między obwodami lub pomiędzy skrzynką zasilającą a gniazdkiem.

Po zakończonym montażu należy włączyć bezpieczniki i sprawdzić, czy gniazdko działa, to znaczy, czy przepływa przez nie prąd. Osoby, które mają wątpliwości, że sobie nie poradzą z podłączeniem gniazdka elektrycznego, powinny poprosić o pomoc fachowca.

 

 

Zabezpieczenie gniazdka

Jak już wspomniano, gniazdka natynkowe są najczęściej wykorzystywane w pomieszczeniach przemysłowych, garażach czy halach, w których są narażone na wilgoć, kurz i inne czynniki zewnętrzne. Z tego względu powinniśmy się upewnić, że zakupione gniazdko jest hermetyczne. Produkt powinien być wyposażony w uszczelki, które ograniczają ekspozycję na zabrudzenia czy penetrację wody.

Jeśli z zainstalowanym gniazdkiem mogą mieć kontakt dzieci, warto je wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają maluchom wkładanie palców lub zabawek. Warto wyposażyć się w specjalne zatyczki, które pasują do każdego gniazdka. Zabezpieczenia takie są wykonane z plastiku, dlatego możemy mieć pewność, że nie przewodzą prądu. Zaślepki mają dwa bolce, dlatego wyglądem przypominają klasyczną wtyczkę. Aby zatyczka dobrze spełniła swoją funkcję, wystarczy ją włożyć do kontaktu. Wyciąganie jej zazwyczaj odbywa się przy pomocy specjalnego kluczyka.

Gniazdko można również wyposażyć w specjalną klapkę ochronną. Jeśli gniazdko jest nieużywane, klapka opada i uniemożliwia z nim kontakt. Jest to również dobry sposób na zabezpieczenie go przed zachlapaniem wodą czy przypadkowym dotknięciem.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status