Gniazda elektryczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.07.20

 

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze gniazdka elektryczne na rynku? Produkt ViPlast Koala 162-51 jest chętnie używany w miejscach, w których istnieje ryzyko zawilgocenia, takich jak np. łazienka czy kuchnia. Model ma pokrywki na wtyki, które chronią je przed przypadkowym zalaniem. Akcesorium łatwo się zakłada na ścianę. Kontakt umożliwia włożenie do niego 2 wtyków. Gniazdo ma obudowę z tworzywa sztucznego w kolorze białym i jest ona wytrzymała i łatwo się ją czyści. Ciekawi Cię inny kontakt polecany przez użytkowników? Wiele klientów używa w swoich domach gniazda Ospel AS GP-2GRZ/m/00. Akcesorium używa się w ramce, którą trzeba dokupić osobno. Ma ono uziemienie, zabezpieczające przed pojawieniem się napięcia np. na obudowie sprzętu w przypadku uszkodzenia. Model ma miejsce na dwie wtyczki i można go zamontować w pomieszczeniach roboczych, biurach oraz w domu. Obudowa jest zrobiona z tworzywa sztucznego w kolorze białym i łatwo się ją czyści.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie gniazdo elektryczne kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Od tego, jakie gniazdo elektryczne wybierzemy, zależy bezpieczeństwo, a także wygoda korzystania z energetycznej sieci dostępnej w domu.  Może się okazać, że znalezienie dobrego produktu nie jest tak proste, jak początkowo nam się wydawało. Wszystko ze względu na to, że musimy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd gniazdka, ale i sposób montażu, uziemienie, normę IP itp. Jednak za sprawą naszego poradnika zakup kontaktów do domu może stać się nieco łatwiejszy.

 

 

Rodzaje gniazdek

W Polsce zwykle używa się gniazd elektrycznych typu E. Są one zbudowane z dwóch otworów na przewód fazowy i neutralny (L i N), pomiędzy nimi znajduje się bolec przeznaczony na przewód uziemiający. W starszych budynkach możemy też spotkać kontakty typu C, które nie mają bolca. Nie we wszystkich krajach Europy używa się takich samych gniazd. W Norwegii, Holandii czy Chorwacji możemy spotkać kontakty typu F, które również mają dwa otwory na przewody, a dodatkowo są wyposażone w dwie umieszczone po bokach blaszki sprężynujące. Podobnie jak bolec, pełnią one funkcję uziemienia ochronnego.

 

Sposób montażu

Uwzględniając sposób montażu gniazdka, możemy wyróżnić produkty natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze uznaje się za łatwiejsze w instalacji, ponieważ nie wymagają kucia ścian. Przeważnie kontakty natynkowe montowane są w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach i innych miejscach, w których wystrój wnętrza jest kwestią drugorzędną. Gniazda podtynkowe montuje się w ścianie w przystosowanej do tego puszce. Są one bardziej estetyczne i lepiej sprawdzają się domach, mieszkaniach czy biurach.

 

Uziemienie

Znaczna część używanych w domu sprzętów wymaga uziemienia. Mowa tu o pralkach, lodówkach, komputerach PC, odkurzaczach, zmywarkach, kuchenkach mikrofalowych czy drobnym AGD. Z tego względu kontakty z uziemieniem są bardziej praktyczne. Można do nich podłączyć nawet urządzenia niewymagające tego typu zabezpieczenia.

Uziemienie domowych sprzętów nie dopuszcza do długotrwałego utrzymywania się na ich obudowach potencjału elektrycznego. Brak takiego zabezpieczenia może być bardzo niebezpieczny w sytuacji, gdy przypadkowo dojdzie do tzw. przebicia elektrycznego wewnątrz urządzenia. Wówczas na jego obudowie pojawi się potencjał elektryczny, który nie będzie miał żadnej drogi ujścia. W momencie, gdy dotkniemy sprzętu, zacznie on przepływać przez nasze ciało i możemy ulec porażeniu prądem. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy uziemienie w danym pomieszczeniu będzie nam potrzebne, lepszym rozwiązaniem jest montaż kontaktu z takim zabezpieczeniem. Warto o tym pamiętać podczas podejmowania decyzji, jakie gniazdo elektryczne jest najlepsze.

 

Materiał wykonania

Zdecydowana większość gniazdek jest wykonana z tworzywa sztucznego. Plastikowe kontakty są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, a utrzymanie ich w czystości zwykle nie stanowi dużego problemu. Miłośnikom oryginalnych dodatków do wnętrz polecamy natomiast gniazdka drewniane. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie drewno dębowe, bukowe i mahoniowe. Ponieważ ramka jest polakierowana, nie trzeba się obawiać o to, że kontakt szybko się zniszczy na skutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 

Stopień ochrony IP

Stopień ochrony IP produktu daje informację o tym, jaka jest jego odporność na przedostawanie się do środka zanieczyszczeń stałych, a także wody. Kontakty przystosowanie do montażu w pomieszczeniach biurowych, sypialni, salonu czy korytarza zwykle mają stopień ochrony IP22. Do montażu w łazience, kuchni i innych miejscach o podwyższonym poziomie wilgotności powietrza są przystosowane gniazda ze stopniem ochrony IP44 (to tzw. modele bryzgoszczelne). Dostępne są też produkty w klasie ochrony IP56 i IP65. Te pierwsze służą do użytku w garażu, kotłowni i innych pomieszczeniach technicznych. Kontakty oznaczone symbolem IP65 są pyłoszczelne i pasują do skrzynki elektrycznej w ogrodzie. Wynika z tego, że im wyższa jest liczba przy literach IP, tym lepiej produkt jest zabezpieczony przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

 

Budowa – jakie gniazdo elektryczne wybrać?

Najczęściej w domach i mieszkaniach montuje się pojedyncze oraz podwójne gniazda elektryczne, ale dostępne są też modele potrójne czy poczwórne. Zajmują one nieco więcej miejsca na ścianie, jednak umożliwiają podłączenie do nich większej liczby sprzętów jednocześnie. Przed zamocowaniem gniazdek warto przemyśleć, ile urządzeń zasilanych na prąd znajdzie się w danym pomieszczeniu, aby później nie okazało się, że nie mamy ich gdzie podłączyć.

Biorąc pod uwagę budowę, możemy też wyróżnić gniazda:

* z klapką – mają uszczelnioną obudowę i są przeznaczone do montażu w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności;

* z kluczem – można do nich podłączyć tylko te urządzenia, których wtyczka została wyposażona w specjalną, pasującą do nich nakładkę;

* z zabezpieczeniem przed dziećmi – wśród nich są modele z zamykaną klapką, przesłoną otworów oraz takie, które działa jedynie po włożeniu do nich wtyczki. Te ostatnie są zbudowane tak, aby inne przyłożone do nich przedmioty nie powodowały przepływu prądu;

* z wyłącznikiem różnicoprądowym – zwiększają bezpieczeństwo ich używania w budynkach ze starą instalacją elektryczną;

* z portami USB – są praktyczne, gdyż można do nich podłączyć kabel USB i naładować smartfon, tablet lub inne urządzenie mobilne;

* chowane w blacie – jeśli nie są używane, można je schować w blacie stołu. Bardzo często tego typu gniazda sprzyjają zmniejszeniu zużycia prądu, ponieważ możemy szybko odłączyć od nich sprzęty, bez potrzeby schylania się czy wstawania od stolika.

 

Maksymalne obciążenie

Zawsze warto sprawdzić maksymalne obciążenie gniazda, aby w trakcie użytkowania nie okazało się, że jest podatne na awarie i może doprowadzić do problemów z instalacją elektryczną. Zazwyczaj jest to 2000 W lub więcej.

 

 

Gniazdo zdalnie sterowane

Na szczególną uwagę zasługują gniazda elektryczne, które są sterowane zdalnie. Można je obsługiwać przy pomocy bezprzewodowego pilota, a czasami też urządzeń mobilnych. To użyteczne modele, które są łatwe w obsłudze. Są one wyposażone m.in. w diodę LED informującą o ich pracy, a także funkcję pamięci. To oznacza, że gniazda mogą zapamiętywać ostatni stan urządzenia przed awarią sieci lub wyciągnięciem wtyczki. Co ciekawe, zwykle współpracują one z każdym źródłem światła w pokoju, czyli np. z oświetleniem LED.

 

Wymiary

Nie mniej ważne od budowy, klasy ochrony IP czy sposobu montażu produktu są wymiary. Najlepsze gniazdo elektryczne jest na tyle małe, że szybko można dla niego znaleźć odpowiednie miejsce montażu. Poza tym dobry model nie wpływa negatywnie na wystrój pomieszczenia.

 

Gniazda elektryczne w dobrych cenach

Zwykłe gniazda elektryczne kosztują od 5 zł do 30 zł, zależnie od budowy (te z portami USB czy wyższym stopniem ochrony IP zazwyczaj są droższe). Nieco więcej trzeba zapłacić za model sterowany zdalnie, a także taki chowany w blacie. Cena za tego typu produkty może wynosić ponad 100 zł.

 

 

Najlepsze gniazdo elektryczne w 2020 roku

 

Prezentowany poniżej ranking gniazd elektrycznych umożliwi Ci zapoznanie się z najlepszymi na rynku kontaktami, które cechuje wytrzymałość, dobre przewodzenie oraz wygoda użycia.

 

Nasze zalecenia

 

ViPlast Koala 162-51

 

Produkt ViPlast Koala 162-51 jest odpowiedni do montowania w domu. Gniazdko ma wejście na dwie wtyczki. Model jest natynkowy, a więc nie wbudowuje się go w ścianę, a jedynie zakłada – montaż jest bardzo łatwy. Do założenia kontaktu używa się zacisków śrubowych. Wtyki mają pokrywki na zawiasach, chroniące przed wilgocią.

Akcesorium jest wykonane z tworzywa sztucznego, które jest wytrzymałe. Stopień ochrony produktu to IP44, co oznacza, że chlapiąca na niego woda nie powinna go uszkodzić. Model jest produkowany w Polsce. Wymiary gniazdka są równe 12,2 cm x 7,5 cm x 4,7 cm. Użytkownicy są zadowoleni z tego akcesorium, ponieważ łatwo wkłada się do niego wtyczki.

ViPlast Koala 162-51 to podwójne gniazdo elektryczne o wymiarach: 12,2 cm x 7,5 cm x 4,7 cm. Model jest przystosowany do montażu natynkowego. Jego klasa szczelności to IP44.

Zalety
Praktyczność:

Do kontaktu możemy podłączyć nie jedno, ale dwa urządzenia, co zwiększa jego praktyczność.

Prosty montaż:

Zamontowanie gniazda nie jest trudne, gdyż nie trzeba kuć otworu w ścianie.

Przydatne pokrywki:

Model wyposażono w pokrywki chroniące go przed zachlapaniem wodą.

Uziemienie:

Gniazdo zapewnia bezpieczeństwo korzystania z sieci elektrycznej w domu, ponieważ ma uziemienie.

Możliwość montażu w łazience:

Z uwagi na stopień ochrony IP, model można zamontować w łazience czy kuchni.

Wady
Za prosty design:

Według części konsumentów to gniazdo o zbyt prostym designie i nie pasuje do eleganckiego wnętrza.

 

 

 

 

Ospel AS GP-2GRZ/m/00

 

Wartym uwagi gniazdkiem elektrycznym jest Ospel AS GP-2GRZ/m/00, ponieważ sprawdza się w każdym budynku, a więc w domach, miejscach pracy czy miejscach publicznych. Kontakt jest wykonany z tworzywa sztucznego, które można łatwo wyczyścić. Model jest podwójny, więc można do niego włożyć 2 wtyczki. Produkt montuje się z ramką, która nie jest dołączona do zestawu.

To dobre i tanie gniazdo elektryczne jest wykonane z uziemieniem, co pozwala na odprowadzenie prądu z obudowy podłączonego urządzenia. Stopień ochrony to IP20, więc nie należy go umieszczać w miejscach, gdzie chlapie się wodą. Użytkownicy twierdzą, że gniazdko bardzo łatwo się montuje na ścianie.

Model Ospel AS GP-2GRZ/m/00 to dobre gniazdo elektryczne do 10 zł. Jego stopień ochrony to IP20.

Zalety
Miejsce na dwie wtyczki:

Gniazdo ma miejsce na dwie wtyczki, dlatego można do niego podłączyć dwa różne sprzęty.

Łatwe czyszczenie:

Nawet jeśli kontakt się zabrudzi, możemy go szybko wyczyścić. Wykonano go z tworzywa sztucznego i ma gładką powierzchnię.

Zapobiega porażeniu prądem:

Model zapobiega porażeniu prądem, gdy dojdzie do tzw. przebicia i na obudowie podłączonego do niego urządzenia pojawi się potencjał elektryczny.

Mało kłopotliwy montaż:

Zamontowanie kontaktu na ścianie nie stanowi żadnego problemu.

Wady
Brakuje ramki:

Aby zamocować gniazdo, potrzebna jest ramka. Jednak element ten nie jest dołączony do kompletu.

 

 

 

 

LANBERG AC-WS01-USB2-E 

 

Gniazdkiem elektrycznym, które przyda się dla osób potrzebujących zwykłej wtyczki i wejścia USB jest LANBERG AC-WS01-USB2-E. Kontakt jest bezpieczny w użyciu, ponieważ ma zabezpieczenia przed przeciążeniem i przepięciem, dzięki czemu nie ulegną awarii podłączone do niego urządzenia.

Model ma 2 wejścia USB 2,1. Gniazdko jest podtynkowe, więc kable umieszcza się w ścianie. Produkt ma uziemienie, co chroni przed przepływem prądu na podłączone sprzęty. Obudowa gniazdka jest wykonana z poliamidu, który jest wytrzymały i niepalny. Ramka jest zrobiona z tworzywa sztucznego. Wymiary kontaktu są równe 4,5 cm x 8,6 cm x 8,6 cm. Użytkownicy są zadowoleni, że model umożliwia szybkie naładowanie podłączonych urządzeń np. smartfona.

Produkt LANBERG AC-WS01-USB2-E jest przystosowany do montażu podtynkowego. Jego wymiary to: 4,5 cm x 8,6 cm x 8,6 cm.

Zalety
Dwa porty USB:

Gniazdo zostało wyposażone w dwa porty USB. To oznacza, że możemy podłączyć do niego smartfon, tablet lub inny sprzęt mobilny i naładować zasilającą go baterię.

Ma niezbędne zabezpieczenia:

To model z uziemieniem, mający dodatkowe zabezpieczenie przed przepięciem oraz przeciążeniem obwodu.

Elegancko wygląda:

Gniazdo ma prosty, ale jednocześnie elegancki design, dlatego nie ma ryzyka, że negatywnie wpłynie na wystrój wnętrza.

Solidny materiał wykonania:

Produkt jest wykonany z poliamidu, który nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Wady
Miejsce na jedną wtyczkę:

To pojedyncze gniazdko, dlatego lepiej zainstalować je tam, gdzie chcemy podłączyć jedynie lampę lub podobne urządzenie, przykładowo przy łóżku.

 

 

 

 

Kontakt-Simon 54 Premium

 

Dobrym wyborem jest Kontakt-Simon 54 Premium, który nadaje się do łazienek i pomieszczeń roboczych. Gniazdo ma zaciski śrubowe, a całość montuje się z pomocą wkrętów. W kontakcie jest prąd znamionowy 16 A. Obudowa produktu jest zrobiona z tworzywa sztucznego. Wymiary modułu są równe 7,5 cm x 7,5 cm x 4,5 cm. Gniazdo ma uziemienie.

Model montuje się podtynkowo, co oznacza, że kable chowa się w ścianie, co idealnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Do gniazda można dokupić klapkę, która chroni je przed zawilgoceniem. Wtedy produkt ma odporność IP44, więc może być montowany w pomieszczeniach, w których chlapie się wodą. Konsumenci doceniają ten kontakt za atrakcyjny design.

Kontakt-Simon 54 Premium to model ze stopniem ochrony IP44 (po zamocowaniu klapki i uszczelki ramki). Ma on wymiary: 7,5 cm x 7,5 cm x 4,5 cm. Gniazdo jest przeznaczone do montażu podtynkowego.

Zalety
Ochronna klapka:

Z uwagi na dołączoną klapkę, kontakt jest dobrze chroniony przed zachlapaniem wodą. Można zamontować go w kuchni i łazience.

Bezpieczny dla dzieci:

Model doskonale nadaje się do domów zamieszkiwanych przez małe dzieci. Nie trzeba się obawiać, że maluchy bawiące się w pobliżu kontaktu zrobią sobie krzywdę.

Błyszcząca powierzchnia:

Gniazdo wykonano z tworzywa sztucznego, ma biały kolor i błyszczącą powierzchnię, dlatego ładnie odbija światło.

Wady
Brakuje uszczelki:

W zestawie nie ma uszczelki ramki pozwalającej na zwiększenie ochrony produktu przed wilgocią. Trzeba dopasować ją samodzielnie.

 

 

 

 

Orno Smart Living OR-SH-1712

 

Modelem odpowiednim do użytku w każdym domu jest Orno Smart Living OR-SH-1712. Kontakt umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie podłączonych do niego urządzeń z pomocą telefonu lub pilota. Gniazdo ma wbudowany wskaźnik LED, który powiadamia o jego pracy i jest sterowane zdalnie, a do tego ma funkcję pamięci, a więc informuje o stanie urządzenia sprzed ostatniego podłączenia. Na obudowie znajduje się także przycisk on/off.

Wymiary produktu są równe 7 cm x 6 cm x 11,5 cm. Zasięg działania modelu wynosi 30 m. Maksymalne obciążenie wynosi 3680 W. Osoby, w których domach założono te gniazda, twierdzą, że są one bardzo funkcjonalne.

Gniazdo Orno Smart Living OR-SH-1712 ma wymiary: 7 cm x 6 cm x 11,5 cm, a jego stopień ochrony to IP20. Maksymalne obciążenie kontaktu to 3680 W.

Zalety
Jest zdalnie sterowane:

Cechą wyróżniającą gniazdo jest to, że można nim sterować zdalnie. Służy do tego dołączony pilot, możemy również wykorzystać swój telefon.

Funkcja pamięci:

Model wyposażono w funkcję pamięci. Oznacza to, że zapamiętuje on ostatni stan podłączonego sprzętu przed wyjęciem wtyczki lub nagłą awarią sieci.

Współpracuje z innymi akcesoriami:

Gniazdo może współpracować z innymi akcesoriami Orno Smart Living, przykładowo z kontaktem zewnętrznym z funkcją ściemniania.

Wady
Nie zawsze możliwe sterowanie smartfonem:

Możemy sterować kontaktem przy pomocy swojego smartfona tylko wtedy, gdy zamontujemy dodatkowo centralne gniazdo Orno.

 

 

 

 

Unitec 4008153442025

 

Produktem, który przydaje się w ogrodzie, jest Unitec 4008153442025. Ustawienie sprzętu jest bardzo łatwe, ponieważ należy jedynie wbić go w ziemię przy pomocy zaostrzonej końcówki i podłączyć do prądu. Obudowa rozdzielacza jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze zielonym i czarnym. Model ma miejsce na dwie wtyczki i ma klapki ochronne, dzięki czemu można go używać na dworze.

Maksymalny, możliwy pobór mocy wynosi 3680 W. Produkt ma podłączony kabel o długości 1,5 m. Jakie są opinie o gniazdach elektrycznych marki Unitec? Użytkownicy twierdzą, że poszczególne kontakty tego producenta są wygodne w użyciu, a opisywany produkt jest bezpieczny w użyciu.

Unitec 4008153442025 to gniazdo ze stopniem ochrony IP44. Jego maksymalny pobór mocy wynosi 3680 W.

Zalety
Do użytku na zewnątrz:

Model jest przystosowany do używania na zewnątrz, świetnie sprawdza się w ogrodzie. Można do niego podłączyć np. kosiarkę czy zasilany elektrycznie sekator.

Estetyczny wygląd:

Gniazdo wygląda estetycznie, ma plastikową obudowę w kolorze czarno-zielonym.

Łatwa instalacja:

Ustawienie akcesorium w wybranym miejscu nie zajmie zbyt dużo czasu. Wystarczy wbić w ziemię nóżkę gniazdka, która ma zaostrzoną końcówkę.

Wady
Za krótki kabel:

Kabel rozdzielacza ma długość 1,5 m. Według niektórych osób jest on za krótki, aby móc umieścić gniazdo w dowolnym miejscu na posesji.

Zacinające się klapki:

Co prawda kontakt ma klapki zabezpieczające go przed dostaniem się do środka wody, ale test gniazd elektrycznych pokazał, że czasem się zacinają i po wyjęciu wtyczki musimy je sami opuścić.

 

 

 

 

Orno ORAE13109G

 

W wielu miejscach można użytkować gniazdo elektryczne Orno ORAE13109G – zarówno w miejscach pracy, jak i w domach. Model należy wmontować w blat stołu lub biurka. Moduł  można montować pionowo i poziomo. Wymiary części produktu wystającej ponad blat są równe 26,5 cm x 13 cm x 0,2 cm. Obudowa kontaktu jest zrobiona z materiału w kolorze srebrnym.

Gniazdo obsługuje maksymalnie 2500 W. Produkt ma 2 uziemione gniazda, co zwiększa bezpieczeństwo użycia, a także 2 wejścia USB, co ułatwia ładowanie telefonu czy tabletu i umożliwia podłączenie np. lampki. Użytkownicy doceniają, że kontakt jest chowany, gdyż to zwiększa bezpieczeństwo, gdy w domu są dzieci.

Produkt Orno ORAE13109G ma wymiary: 26,5 cm x 13 cm x 0,2 cm. Gniazdo służy do montażu w blacie stołu. Jego maksymalne obciążenie to 2500 W.

Zalety
Można je schować:

W momencie, gdy gniazdo nie jest nam potrzebne, możemy je schować w blacie stołu czy biurka, aby nie przeszkadzało. To model, który z pewnością okaże się użyteczny.

Pełni funkcję ładowarki:

To podwójny kontakt, który dodatkowo został wyposażony w dwa porty USB. Z tego względu pełni on funkcję ładowarki do urządzeń mobilnych.

Wady
Kłopotliwy montaż:

Nie dla wszystkich osób samodzielne zamontowanie gniazda jest łatwą czynnością.

Odstaje od blatu:

Po schowaniu kontaktu w blacie może się okazać, że jego obudowa lekko odstaje.

 

 

 

 

Jak zamontować gniazdo elektryczne?

 

Montaż gniazdka elektrycznego nie jest tak skomplikowany, jakby się mogło wydawać. Z pewnością dadzą sobie z nim radę osoby średnio-zaawansowane technicznie, które mają w domu niewiele ponad podstawowe narzędzia. Bez względu na to, jakie gniazdo elektryczne jest polecane, należy zachować pewną ostrożność przy jego montażu i przestrzegać zasad bezpieczeństwa, o których również wspominamy w tekście.

 

 

Narzędzia potrzebne do zamontowania gniazdka elektrycznego

Zanim rozpoczniesz montaż gniazdka, przygotuj sobie narzędzia, które będą pomocne w trakcie całego procesu mocowania. Potrzebna jest wiertarka, aby można było zrobić odpowiedniej wielkości otwór w ścianie. Paca przyda się do tynkowania przestrzeni wokół gniazdka. Młotek również może się przydać tak jak kombinerki, miernik, poziomica oraz ołówek. Nie można również zapomnieć o śrubokręcie. Oprócz wymienionych narzędzi będzie nam także potrzebny kabel typu 3*2,5 YDY. Podkład do gruntowania pomoże zamocować ostatecznie gniazdko w ścianie. Bandaż zbrojący pozwala unieruchomić je w taki sposób, by nie wysuwało się z otworu. Pomocne w tym będą również gips i uchwyty opaskowe.

 

Pierwsze kroki w montażu gniazdka

Na samym początku zastanówmy się, gdzie ma się znajdować nasze gniazdko. Następnie za pomocą wiertarki, wykonujemy w wybranym przez nas miejscu otwór pod puszkę elektryczną. Kolejnym krokiem jest zaznaczanie na ścianie pionowo lub poziomo linii przebiegu kabli. Pamiętajmy, żeby nigdy nie układać kabli po skośnej linii, ponieważ po kilku latach można zapomnieć, którędy one przebiegają i niechcący przewiercić któryś przewód. Najlepiej, jeśli kabel przebiega bezpośrednio nad gniazdkiem elektrycznym. Wykuwamy bruzdę i w niej układamy przewody. Powinna ona mieć około 1,5 cm. głębokości.

W tej chwili przychodzi czas na wyłączanie napięcia, poprzez odłączenie nadmiarowego lub różnicowoprądowego zabezpieczenia. Pamiętajmy, by sprawdzić, czy rzeczywiście odłączyłeś prąd. Można użyć do tego miernika napięcia. Pozostałą część bruzdy, prowadzącą do puszki, wykuwamy ręcznie.

 

 

Prowadzenie przewodów

W wykonanej bruździe wiercimy otwory na uchwyty. Powinny one się znajdować ok. 50 cm od siebie. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie, jeśli zrobimy to za pomocą wiertarki zasilanej alternatywnym źródłem prądu, np. za pomocą akumulatora. Całą bruzdę gruntujemy za pomocą podkładu. Następnie odmierzamy odpowiednią długość kabla, nie zapominając o dodaniu po kilka centymetrów po obu stronach. Znacznie ułatwi to montaż gniazdka. Nożem rozcinamy koniec kabla, aby z odkrytych żył zdjąć koniec izolacji, na długość ok. 2 – 3 cm. Tę czynność najlepiej wykonać za pomocą kombinerek.

Kabel prowadzimy od puszki elektrycznej. Jeśli dysponujemy starą puszką, wystarczy włożyć do niej przewód. W nowej puszce trzeba będzie taki otwór wywiercić. Kabel mocujemy w bruździe za pomocą uchwytów montażowych. Dodatkowo wbijamy je młotkiem we wcześniej wywiercone otwory.

 

Mocowanie gniazdka

Prowadzoną końcówkę kabla montujemy do gniazdka, z którego zostanie poprowadzony przepływ prądu. Do tego celu przydatne będą kostki łączeniowe. Aby ewentualnie połączyć stare kable z nowymi, możemy to zrobić poprzez nałożenie na nie listew zaciskowych. Przewody w kostce montujemy zawsze w taki sposób, by te same kolory były ustawione równolegle. Tak przygotowaną kostkę umieszczamy w puszce. Następnie uszczelniamy ją denkiem. Gdy całe okablowanie jest już zamontowane, bruzdę zakrywamy gipsem. W niego z kolei wtapiamy bandaż, który ma za zadanie chronić przed pęknięciami. Pozostało nam wyrównać powierzchnię, na przykład używając pacy.

Jednym z ostatnich kroków podłączania gniazdka jest podpięcie kabla do bolca uziemiającego. Dwa pozostałe przewody montujemy do wtyków. Na koniec śrubokrętem przykręcamy osłonę na gniazdko.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status