Ranking 5 najlepszych filtrów piaskowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Filtry piaskowe – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021 roku

 

Wahasz się, czy filtr piaskowy to dobry wybór do Twojego basenu? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu. Po przeanalizowaniu opinii konsumentów udało nam się przygotować zestawienie popularnych, efektywnie działających sprzętów. Na pierwszym miejscu jest model vidaXL piaskowy filtr basenowy z zaworem 6 drożnym 560mm, który wyposażono w 100 kg zbiornik i pompę o mocy 1 HP. Wykonano go z trwałych materiałów i działa niezawodnie przez minimum kilka sezonów. Na drugim miejscu plasuje się komplet Ubbink filtr basenowy 400 + pompka TP 50 7504642. Jest w nim zarówno filtr i pompa, jak również elementy do podłączenia węża i montażu. Model może pracować w 6 różnych trybach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki filtr piaskowy kupić?

 

Są różne sposoby na to, aby utrzymać czystość wody w basenie, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Pod tym względem na szczególną uwagę zasługuje filtr piaskowy, który za sprawą specjalnego piasku kwarcowego eliminuje różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym owady oraz drobnoustroje. Chcesz dowiedzieć się, jaki jest najlepszy filtr piaskowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Sposób działania

Filtry piaskowe najczęściej wypełnia się specjalnym piaskiem kwarcowym mającym odpowiednią granulację. Niemniej jednak funkcję wkładu filtrującego może pełnić także szklany granulat lub wykonane z polietylenu kule. Tego typu sprzęt wychwytuje drobne zanieczyszczenia, jakie mogą znajdować się w wodzie w basenie. To np.: naskórek, pyłki, owady, włosy, a nawet pozostałości po stosowanych przez nas kosmetykach. Najlepszy filtr piaskowy gwarantuje skuteczne oczyszczanie wody, w efekcie czego przez cały czas jest ona czysta i można się w niej kąpać bez ograniczeń. Aby uzyskać taki rezultat, należy znaleźć urządzenie dopasowane do wielkości naszego basenu. To nie powinno być trudne, ponieważ producenci oferują sprzęty przeznaczone zarówno do małych, jak i bardzo dużych zbiorników, o pojemności ponad 30 000 litrów.

 

Materiał wykonania

Żeby filtr był odporny na uszkodzenia oraz awarie, powinien być wykonany z trwałych materiałów. Większość modeli jest produkowana z tworzyw, które są kształtowane ciśnieniowo w wysokiej temperaturze. Bardzo dobrze sprawdzają się one w basenach ogrodowych i uznaje się je za trwałe. Dostępne są również droższe filtry wykonane z żywicy i włókna szklanego. Wykazują one większą odporność na skoki ciśnienia.

 

Tryby pracy

Podstawowym trybem pracy filtra piaskowego jest oczywiście filtrowanie. Polega to na zasysaniu wody z basenu przez pompę do wkładu z piaskiem oraz jej ponownym wpompowaniu po zneutralizowaniu zanieczyszczeń. Jednak wiele urządzeń działa także w kilku innych trybach, na co wpływa zastosowanie wielodrożnego zaworu:

♦ Płukanie zwrotne – używa się go, kiedy filtr został zanieczyszczony. Program ten pozwala na wypłukanie zebranego osadu w kierunku odpływu filtra.

♦ Płukanie – tryb zwykle włącza się po płukaniu zwrotnym, pozwala na właściwe ułożenie piasku.

♦ Odpływ – pozwala na  wypompowanie zanieczyszczonej wody z pominięciem filtra. Tryb przydaje się podczas całkowitego lub częściowego opróżniania basenu.

♦ Cyrkulacja – to inaczej wprowadzenie wody w ruch, bez potrzeby jej filtrowania. To bardzo przydatny program przy ogrzewaniu basenu lub korzystaniu z dodatkowego, słonecznego układu zasilania.

♦ Zamknięcie (off) – tryb ten służy do konserwacji filtra.

♦ Zima – jak sama nazwa wskazuje, to program wykorzystywany zimą, który zabezpiecza urządzenie przed mrozem.

 

Moc pompy

Za zasysanie wody do filtra i wtłaczanie jej z powrotem do basenu odpowiada pompa, która musi mieć właściwą moc. Pod tym względem powinniśmy dopasować sprzęt do wielkości zbiornika. Oznacza to, że im większy mamy basen, tym mocniejszego urządzenia potrzebujemy. Może to być 80, 200, a nawet ponad 500 W, choć niektórzy producenci podają ten parametr w HP, czyli koniach parowych (1 HP to w przeliczeniu ok. 746 W).

 

Wydajność – jaki filtr piaskowy wybrać?

Kupując taki sprzęt jak filtr piaskowy, nie można zapomnieć o sprawdzeniu jego wydajności. To parametr, który pozwoli nam się przekonać, czy dane urządzenie rzeczywiście będzie skutecznie oczyszczać wodę w basenie z zanieczyszczeń. Bardzo często wydajność jest podawana w litrach na godzinę, co jest dużym ułatwieniem. Zazwyczaj jest to kilka tysięcy litrów na godzinę. Jeżeli producent podaje parametr w innej formie, np. 10 m3/h, wystarczy pamiętać, że 1 m3 to 1000 l i przeliczyć tę wartość na odpowiednią jednostkę.

Sposób montażu

Podłączenie filtra piaskowego nie powinno sprawiać bardzo dużego kłopotu. Dobrze, jeśli w komplecie znajdą się wszystkie niezbędne elementy, w tym wąż i przyłącze o odpowiedniej średnicy. W dołączonej do urządzenia instrukcji z pewnością znajdziemy wyjaśnienie, jak krok po kroku zamontować filtr, aby mógł on prawidłowo działać. Warto również sprawdzić, jak często należy wykonywać prace konserwacyjne, m.in. płukanie urządzenia oraz wymianę wkładu piaskowego. Jeśli będziemy przeprowadzać je zgodnie z zaleceniami producenta, sprzęt na pewno nie ulegnie niespodziewanej awarii.

 

Filtry piaskowe w dobrych cenach

Za pomocą filtra piaskowego możemy skutecznie oczyścić wodę w basenie, bez względu na jego pojemność. Cena urządzeń przeznaczonych do małych zbiorników często nie przekracza 1000 zł. Im wyższa musi być wydajność sprzętu, tym bardziej prawdopodobne jest, że wydamy więcej na jego zakup. Filtry przeznaczone do bardzo dużych basenów kosztują średnio 2000 – 5000 zł.

 

5 najlepszych filtrów piaskowych. Opinie w 2021 roku 

 

Jeśli szukasz skutecznych sposobów na to, aby utrzymać w czystości wodę w przydomowym basenie, koniecznie sprawdź ranking filtrów piaskowych. Poniżej opisujemy sprzęty, które usuwają wszystkie zanieczyszczenia, są wydajne, a dodatkowo ich konserwacja nie jest kłopotliwa. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

 

1. vidaXL Piaskowy Filtr Basenowy z Zaworem 6 Drożnym 560mm 

 

Model vidaXL piaskowy filtr basenowy z zaworem 6 drożnym 560mm jest trwały, gdyż został wykonany z polietylenu. Zaprojektowano go w taki sposób, aby zapewnić prędkość przepływu wody na poziomie 10 m3/h. Sprzęt ma wymiary: Wysokość – 96,8 cm i średnica – 56 cm.

Filtr współpracuje z wężem o średnicy 32 lub 38 mm. Nadaje się on do podłączenia do pompy o mocy 1 HP (ok. 746 W). Urządzenie jest wyposażone w zbiornik o pojemności 100 kg.

Konsumenci chwalą sprzęt za trwałość oraz nieskomplikowaną obsługę. Dołączona instrukcja wyjaśnia, jak działa filtr piaskowy do basenu oraz jak trzeba go podłączyć. Poza tym urządzenie wyposażono w wielodrożny zawór z 6 różnymi pozycjami: Filtr, płukanie zwrotne, płukanie, zima, zamknięcie oraz recyrkulacja.

Sprzęt vidaXL piaskowy filtr basenowy z zaworem 6 drożnym 560mm pasuje do pompy o mocy 1 HP (746 W). Jego wydajność to 10 m3/h.

Zalety
Pasuje do różnych węży:

Filtr został przystosowany do podłączenia do węża zarówno o średnicy 32 mm, jak i 38 mm.

6 trybów pracy:

Sprzęt może pracować w 6 trybach. Są to: Filtr, zima, płukanie, płukanie zwrotne, recyrkulacja i zamknięcie.

Łatwa obsługa:

Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a kłopotliwe kwestie zostały wyjaśnione w instrukcji.

Skuteczne oczyszczanie wody:

Za sprawą filtra woda w basenie jest czysta i nie ma w niej żadnych zanieczyszczeń.

Wady
Brakuje piasku:

Przed uruchomieniem sprzętu należy uzupełnić poziom piasku, jednak piasek nie został dołączony do zestawu.

 

 

 

 

2. Ubbink Filtr Basenowy 400 + Pompka TP 50 7504642

 

Ubbink filtr basenowy 400 + pompka TP 50 7504642 to zestaw, który skutecznie oczyszcza wodę w basenie. Znajduje się w nim nie tylko filtr basenowy i pompa, ale także: Elementy montażowe, wąż z częściami do jego podłączenia oraz wskaźnik ciśnienia.

Sprzęt pomieści ok. 50 kg piasku, a jego wydajność maksymalna to 6 m3/h. Moc pompy wynosi 0,5 HP (370 W). Filtr ma kilka programów pracy do wyboru: Płukanie, filtrowanie, czyszczenie, zima, cyrkulacja oraz wyłącz.

Kupujący publikują pochlebne opinie o filtrach piaskowych marki Ubbink. Dotyczy to też prezentowanego zestawu. Jego najczęściej wymieniane zalety to: Efektywne działanie, solidna konstrukcja oraz możliwość zastosowania w mniejszym, jak i większym basenie.

Zestaw Ubbink filtr basenowy 400 + pompka TP 50 7504642 ma wydajność 6 m3/h. Moc pompy wynosi 0,5 HP (370 W).

Zalety
Solidna konstrukcja:

Urządzenie wyróżnia się bardzo solidną konstrukcją. Jest ono odporne na uszkodzenia, a także awarie.

Nie wymaga doboru pompy:

Nie musimy samodzielnie dobierać odpowiedniej pompy do filtra, gdyż ta znajduje się w zestawie.

Pasuje do wielu basenów:

Filtr jest odpowiedni nie tylko dla posiadaczy mniejszych, ale i większych basenów. Pod tym względem jest on uniwersalny.

6 funkcji:

Sprzęt może pracować w trybie filtracji, a także: Płukania, czyszczenia, zima, cyrkulacji lub zamknięcia.

Wady
Kłopotliwy montaż:

Zamontowanie urządzenia nie jest łatwe, co wykazał test filtrów piaskowych. Warto poprosić o pomoc bardziej doświadczoną osobę.

 

 

 

 

3. Filtr Piaskowy do Basenu 3028 l/h Bestway 58515

 

Filtr piaskowy do basenu Bestway 58515 3028 l/h ma zbiornik o pojemności 8,5 kg. Moc dołączonego do niego pompy wynosi 85 W, a średnica węża to 32 mm. Urządzenie zostało wykonane z trwałych materiałów, odpornych na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Wydajność filtra to 3028 l/h. Sprzęt jest wyposażony w manometr, za pomocą którego można szybko odczytać warunki pracy pompy, a także komunikat o konieczności wymiany piasku. Ma on również 6-pozycyjny zawór.

Wiele osób uważa, że to dobry i tani filtr piaskowy. Jego montaż nie stanowi dużego problemu, gdyż konstrukcja jest prawie w całości złożona. Urządzenie dobrze sprawdzi się w basenach, których pojemność to 1000 – 18 100 l.

Urządzenie Bestway 58515 3028 l/h to dobry filtr piaskowy do 600 zł. Jego wydajność wynosi 3028 l/h, a moc pompy to 85 W.

Zalety
Czytelny manometr:

Sprzęt wyposażono w manometr z czytelnym wskaźnikiem, dlatego możemy szybko sprawdzić warunki pracy zestawu.

Wieloetapowe oczyszczanie wody:

Za sprawą filtra oczyszczanie wody w basenie przebiega w kilku etapach. Jest ona pozbawiona zanieczyszczeń i nie należy się martwić np. o jej zmętnienie.

Wbudowany filtr na nieczystości:

Sprzęt ma wbudowany filtr, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń (m.in. liści) do wirnika pompy, co mogłoby wywołać jej awarię.

Wady
Mało solidna rączka pompy:

Ponieważ umieszczona przy pompie rączka jest mało wytrzymała, podczas montowania czy konserwacji zestawu trzeba uważać, aby jej nie zniszczyć.

 

 

 

 

4. Pompa Piaskowa do basenu 5678 l/h Bestway 58497 

 

Pompa piaskowa do basenu 5678 l/h Bestway 58497 wyróżnia się bardzo efektywną pracą. Urządzenie ma antykorozyjny zbiornik o pojemności 9 kg, czytelny manometr oraz zawór kontrolujący. Wydajność filtra to 5678 l/h, jest on polecany do basenów, których wielkość to 1000 – 42 300 l.

Z uwagi na wbudowany czasomierz, sprzęt można ustawić, aby włączał się o określonej porze. W komplecie znajdziemy kilka dodatkowych elementów, w tym: Adaptery zaworów o średnicy 32 mm i dozownik ChemConnect na tabletki (o średnicy 2,54 cm).

Osoby, które kupiły opisywany filtr piaskowy do basenu Intex Bestway, uważają, że dzięki niemu woda jest przez cały czas czysta i można się w niej bez przeszkód kąpać. Urządzenie jest łatwe w montażu i obsłudze, a za jego dodatkowy atut uznano możliwość podłączenia do ściany basenu.

Pompa piaskowa do basenu 5678 l/h Bestway 58497 to model, którego wydajność to 5678 l/h. Moc urządzenia wynosi 230 W.

Zalety
Do małych i dużych basenów:

Filtr zapewnia efektywną pracę w małym, jak i większym basenie (o pojemności 1000 - 42 300 l).

Dozownik chloru w tabletkach:

W komplecie znajdziemy dozownik chloru w tabletkach, który wystarczy wkręcić w ścianę basenu.

Kilka programów pracy:

Filtr ma zawór kontrolny z 6 różnymi programami pracy, przydatnymi m.in. podczas jego konserwacji.

Wady
Brak piasku w zestawie:

Kupujący uważają, że w komplecie powinien znaleźć się piasek kwarcowy, gdyż dobór tego właściwego nie zawsze jest prosty.

Mały manometr:

Manometr jest stosunkowo mały, co często utrudnia szybkie odczytanie parametrów pracy filtra.

 

 

 

 

5. Pompa Piaskowa, Filtr do Basenu 6m 3/h OKU ECO 300

 

Pompa piaskowa, filtr do basenu 6m 3/h OKU ECO 300 to propozycja dla posiadaczy basenów o pojemności do 35 m3. Urządzenie jest wyposażone w 6-drożny zawór górny i czytelny manometr, pozwalający na sprawdzenie ciśnienia w zbiorniku. Wydajność filtra to 6 m3/h, a moc pompy wynosi 450 W.

Główną funkcją sprzętu jest filtrowanie wody, ale ma on też 5 innych opcji: Płukanie, cyrkulacja, płukanie wsteczne, opróżnianie oraz off. Za neutralizowanie zanieczyszczeń odpowiada: 20 kg warstwa piasku, 16 kg warstwa szkła i 0,7 kg warstwa kulek Aqualoon.

Urządzenie działa wydajnie i skutecznie, a jego podłączenie nie zajmuje dużo czasu. Kupujący zauważyli także, że filtr wykonano z solidnych materiałów, co zapewnia mu trwałość. Potwierdzają to przyznane certyfikaTÜV ty i GS.

Model pompa piaskowa, filtr do basenu 6m 3/h OKU ECO 300 zapewnia wydajność na poziomie 6 m3/h. Pompa ma moc 450 W.

Zalety 
3-warstwowy wkład filtracyjny:

Wkład odpowiadający za filtrowanie wody składa się z 3 warstw: Piasku kwarcowego, szkła oraz kulek Aqualoon. Sprzęt działa bardzo efektywnie.

Solidność:

Do produkcji urządzenia wykorzystano trwałe materiały. Jego solidność potwierdzają przyznane certyfikaty (GS oraz TÜV).

Wady
Mało czytelny manometr:

Manometr służący do kontroli ciśnienia w zbiorniku jest mało czytelny, a tym samym nie do końca wygodny w użyciu.

Konieczność częstego płukania filtra:

Aby filtr działał prawidłowo, należy go regularnie płukać, najlepiej co tydzień. Po pewnym czasie staje się to nieco uciążliwe.

 

 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa filtr piaskowy do basenu?

Działanie filtra piaskowego nie jest skomplikowane. Za pomocą pompy ssąco-tłoczącej wprowadzana jest do niego woda z basenu. Głównym elementem konstrukcji urządzenia jest plastikowy pojemnik, w którym znajdują się ziarenka piasku kwarcowego lub złoża aktywnego. Trafiająca do niego woda jest oczyszczana z różnego rodzaju zanieczyszczeń, a następnie z powrotem wtłaczana do basenu. Filtr piaskowy wymaga regularnego usuwania nagromadzonych zanieczyszczeń, a co kilka lat (średnio 2 – 5) należy wymieniać piasek. W ten sposób można zapobiec namnażaniu się bakterii i grzybów w pojemniku. Tego typu sprzęt jest odpowiedni do średnich i dużych basenów.

P2: Jak podłączyć filtr piaskowy do basenu?

Filtr piaskowy powinien być umieszczony jak najbliżej basenu. Trzeba ułożyć go na równej i twardej powierzchni, przykładowo na betonowej płycie. Następnie należy ustawić sprzęt w taki sposób, aby jego używanie, a także konserwacja nie sprawiały żadnych trudności (dotyczy to w szczególności połączeń rurowych). Żeby filtr działał prawidłowo, konieczne jest zainstalowanie pompy na jego uchwycie, w tym celu niezbędne są śruby oraz pokrywa. Musimy też zainstalować zespół króćca spustowego w zbiorniku filtracyjnym, a potem pojemnik z piaskiem i pompę przy użyciu węża, zacisków oraz adapterów. Podłączając urządzenie, trzeba się upewnić, że pracuje ono przy ciśnieniu roboczym, a pompa nie znajduje się poniżej ani powyżej poziomu wody.

 

P3: Filtr piaskowy do basenu – gdzie kupić?

Filtr piaskowy do basenu to sprzęt, który prawdopodobnie znajdziemy w większości marketów ogrodniczych, a nierzadko także remontowo-budowlanych. Oczywiście dużo w tej kwestii zależy m.in. od wielkości sklepu. Jeśli nie mamy pewności, że znajdziemy w swoim mieście takie urządzenie, dobrym rozwiązaniem jest jego zamówienie go przez Internet. Może to być sklep online z basenami lub serwis aukcyjny. Kupując filtr piaskowy online, możemy sporo zaoszczędzić i zmniejsza się ryzyko, że nie spełni on naszych oczekiwań. Wynika to m.in. z możliwości przeczytania opinii na temat wybranych urządzeń.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir