Czujniki czadu ranking

Ostatnio aktualizowane: 05.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Sprawdziliśmy opinie o czujnikach czadu wielu klientów i przeczytaliśmy bardzo dużo komentarzy na temat każdego produktu. W konsekwencji udało nam się wyłonić ten produkt, który został uznany za najlepszy – jest to Kidde 7DCO. Przede wszystkim sprzęt jest łatwy w montażu. Szybko zawiesimy go na ścianie lub ustawimy na biurku. Po wykryciu zwiększonego poziomu dwutlenku węgla urządzenie wydaje z siebie bardzo głośne dźwięki, a do tego daje nam sygnał świetlny. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do poprawności działania tego produktu, to wystarczy wcisnąć wskazany przez producenta przycisk, aby usłyszeć, jak reaguje czujnik w sytuacji zagrożenia. Według klientów na drugie miejsce zasługuje Kidde 5DCO. Jest to czujnik czadu, którego obsługa nie sprawi nam większych problemów. Wszystkie informacje o pracy sprzętu przeczytamy na wyświetlaczu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W momencie wykrycia czadu urządzanie zaczyna emitować dźwięki oraz sygnały optyczne. Na ekranie tego sprzętu znajdziemy wszystkie potrzebne nam informacje. Poza tym produkt uznawany jest za wysoce bezawaryjny.

Wady

Według niektórych użytkowników czas reakcji tego sprzętu jest trochę długi. Musimy odczekać 15 sekund, aby urządzenie zaczęło wydawać z siebie głośne dźwięki i wysyłało sygnał optyczny.

Podsumowanie

Jest to czujnik czadu, który możemy umieścić zarówno na biurku, półce, jak i na ścianie. Zamontowanie takiego urządzenia jest bardzo łatwe i nie zabiera więcej niż 2 minuty. Specjalny przycisk pozwala nam w każdym momencie sprawdzić, czy produkt działa prawidłowo.

Drugi wybór

Zalety

Wyświetlacz tego urządzenia pokazuje nam informacje o ewentualnej awarii, o najwyższym jak dotąd stężeniu czadu oraz rozładowującej się baterii. Montaż tego urządzenia jest bardzo łatwy. Nie zabiera więcej niż kilka minut.

Wady

Według niektórych osób prezentowane urządzenie czasem włącza się w sytuacji, kiedy poziom dwutlenku węgla jest w normie. Na ekranie widoczna jest informacja o prawidłowym poziomie czadu w powietrzu, lecz mimo to uruchamia się alarm.

Podsumowanie

Produkt ten emituje bardzo głośne sygnały dźwiękowe, dzięki czemu od razu możemy odpowiednio zareagować. Informacje na ekranie LCD są czytelne. Produkt dobrze spełnia swoje zadanie, jakim jest wykrywanie czadu.

Rozważ też

Zalety

Jest to czujnik z bardzo dużym wyświetlaczem. Dzięki temu wszystkie informacje są bardzo czytelne i wyraźne. Emitowane sygnały dźwiękowe są bardzo głośne i łatwo nam jest je usłyszeć.

Wady

Pomimo bardzo długiej pracy baterii litowej, okazuje się, że opisywany czujnik nie jest bardzo mocny. Użytkownicy zauważyli, że średnia żywotność takiego produktu wynosi około 3 lat. Po takim okresie urządzenie zazwyczaj przestaje działać.

Podsumowanie

Prezentowany czujnik dymu bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Zdobył on uznanie Unii Europejskiej. Jest to urządzenie niewielkie i dość atrakcyjne Produkt emituje bardzo głośne sygnały, więc możemy szybko zareagować na alarm.

 

 

Jaki czujnik czadu kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Zatrucie czadem, czyli tlenkiem węgla, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nierzadko nawet do śmierci. Każdy użytkownik gazowych, czy węglowych urządzeń grzewczych powinien zamontować w domu czujnik czadu, aby zapewnić swoim bliskim bezpieczeństwo. Wydawać by się mogło, że zakup właściwego produktu jest prosty. Jednak przez to, że na rynku jest wiele różnych modeli, podjęcie decyzji może zająć nam dużo czasu. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym poradnikiem. Zebraliśmy kilka podpowiedzi o tym, jaki czujnik czadu wybrać.

 

 

Czy musimy kupić detektor czadu?

Według specjalistów wdychanie tlenku węgla nawet przez kilka minut może być dla nas bardzo szkodliwe. W zależności od tego, jakie stężenie ma czad, pojawiają się mniej lub bardziej dokuczliwe objawy. Do najczęstszych zalicza się m.in. ból głowy, mdłości i wymioty. Po kilkunastu minutach wdychania tlenku węgla dochodzi do bezdechu i zatrzymania akcji serca. Brak szybkiej reakcji prowadzi do śmierci – szacuje się, że w Polsce co roku z powodu zatrucia czadem umiera wiele osób.

Czujnik tlenku węgla wykrywa ulatniający się, niezwykle niebezpieczny gaz i informuje nas o tym poprzez sygnały dźwiękowe, czasem też świetlne. Montując taki sprzęt blisko urządzenia grzewczego, możemy być pewni, że zapewniamy wszystkim domownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Każdy z nas powinien zaopatrzyć się w taki sprzęt, ponieważ nie jest to duży wydatek, a do tego może uratować życie.

 

Zasilanie

Czujniki czadu mogą być zasilane sieciowo lub bateriami. Druga opcja wydaje się być nieco bardziej komfortowa, ponieważ możemy umieścić urządzenie w dowolnym miejscu, a nie tylko tam, gdzie w pobliżu znajduje się gniazdko. Nie musimy się jednak obawiać, że baterie zasilające detektor niespodziewanie się rozładują i sprzęt przestanie działać, a my tego nie zauważymy. Takie produkty wyposażone są w funkcję sygnalizacji niskiego poziomu naładowania baterii, dlatego zawsze wiemy, kiedy należy wymienić źródło zasilania.

Jeżeli mamy wątpliwości, który sprzęt bardziej nam odpowiada, sięgnijmy po urządzenie z zasilaniem sieciowo-bateryjnym. To da nam pewność, że czujnik będzie niezawodnie działać nawet w przypadku awarii prądu czy braku możliwości szybkiej wymiany baterii.

 

Głośność alarmu

Detektor musi działać niezawodnie, dlatego emitowany przez niego alarm dźwiękowy powinien być na tyle głośny, abyśmy mogli go usłyszeć z każdego pomieszczenia w domu. To niezwykle istotna kwestia, gdyż jeżeli sygnał będzie zbyt cichy, nie zareagujemy odpowiednio szybko. Z tego powodu panuje przekonanie, że najlepszy czujnik czadu jest hałaśliwy w momencie wykrycia tlenku węgla, a głośność alarmu przekracza 60 dB. To daje nam gwarancję, że urządzenia nie zagłuszą inne domowe sprzęty, przykładowo lodówka czy pralka.

 

Poziomy alarmowe

Chociaż to, jaki czujnik czadu jest najlepszy, zależy nie od ceny urządzenia, tylko od skuteczności wykrywania niebezpieczeństwa, pamiętajmy, że droższe produkty są dokładniejsze, bardziej odporne na wilgoć i przede wszystkim certyfikowane. Wybrany sprzęt powinien odpowiadać określonym normom, m.in. EN50291. Określa ona poziomy alarmowe, czyli czas uruchomienia alarmu w zależności od stężenia czadu w powietrzu. Jeśli poziom tlenku węgla nie przekracza 50 ppm, czujnik powinien uruchomić się w ciągu 60, maksymalnie 90 minut. W przypadku stężenia do 100 ppm czas uaktywnienie alarmu wynosi od 10 do 40 minut, a dla wartości 300 ppm – w ciągu 3 minut.

 

Wyświetlacz

Nie wszystkie czujniki mają wyświetlacz, jednak element ten może ułatwić użytkowanie detektora. Wszystko przez to, że na niewielkim ekranie wyświetlany jest poziom naładowania baterii, a niekiedy też stężenie tlenku węgla w powietrzu. Poza tym właściciele sprzętów wyposażonych w wyświetlacz nie mają wątpliwości, kiedy należy wymienić urządzenie na nowe, gdyż takie detektory same informują nas o zbliżającym się końcu okresu eksploatacji.

 

Funkcja wstępnego alarmu

Przyczyną wzrostu stężenia czadu w powietrzu w pomieszczeniu często jest uszkodzone urządzenie grzewcze. Wraz z upływem czasu tlenku węgla będzie coraz więcej, a my możemy początkowo tego nie odczuć. Czujnik wyposażony w funkcję wstępnego alarmu ostrzeże nas o niebezpieczeństwie, nawet jeśli stężenie czadu nie przekroczyło jeszcze wartości 50 ppm. Detektor uaktywnia się w momencie osiągnięcia 25% poziomu alarmowego, biorąc pod uwagę stężenie tlenku węgla i tempo wzrastania jego poziomu. To daje nam możliwość szybkiego wezwania specjalisty, który sprawdzi, co jest przyczyną takiej sytuacji.

 

 

Obudowa

Dobrze, jeśli obudowa wybranego czujnika będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, powstające w szczególności podczas upadku na podłogę. Sprzęt powinien też estetycznie się prezentować i mieć niewielkie wymiary, aby nie wpłynął negatywnie na wystrój pomieszczenia. Najważniejsze jest jednak to, aby obudowa była szczelna i zabezpieczona przed działaniem wody oraz innych, potencjalnie szkodliwych czynników zewnętrznych. To konieczne, gdyż urządzenie wykrywające czad często ustawia się w łazience, gdzie panuje duży poziom wilgotności.

 

Czujniki czadu w dobrych cenach

Według większości osób czujnik czadu to niezbędny sprzęt i nie powinniśmy się długo zastanawiać nad jego zakupem. Przeciętnie takie urządzenia kosztują od 80 zł do 200 zł, więc nie jest to bardzo duży wydatek. Wybierajmy modele tylko renomowanych firm. Tańsze detektory zwykle nie posiadają stosownych certyfikatów i mogą nie działać tak, jak powinny.

 

 

Najlepsze czujniki czadu w 2021 roku

 

Poniżej znajdziesz kilka opisów czujników dymu. Nie musisz szukać opinii o produktach na różnych platformach. Najciekawsze propozycje umieściliśmy w tej części artykułu, jaką jest ranking czujników czadu.

 

Nasze zalecenia

 

Kidde 7DCO

 

Kupując Kidde 7DCO możemy być pewni, że jesteśmy bezpieczni w naszym domu. Prezentowany czujnik czadu sprawdza poziom dwutlenku węgla co 15 sekund. W przypadku zwiększonej ilości CO2, uruchamia się sygnał świetlny i dźwiękowy.

Produkt ma przycisk, który po naciśnięciu natychmiast kończy działanie alarmu. Obudowa produktu została zaprojektowana w taki sposób, że mamy możliwość postawienia czujnika na płaskiej powierzchni, a także możemy powiesić go na ścianie.

Ekran LCD pokazuje nam informacje o ewentualnej usterce i poziomie baterii. Po wciśnięciu oznaczonego przycisku na ekranie pojawi się też informacja o najwyższym wykrytym jak dotąd poziomie czadu – warto od czasu do czasu przeanalizować wyniki, aby mieć pewność, że nasza rodzina jest bezpieczna. Kidde 7DCO jest uważany przez użytkowników za jeden z najlepszych czujników czadu. Szczególnie cenią oni go za to, że możemy postawić sprzęt w dowolnym miejscu. Konsumenci podkreślają też łatwe odczytywanie informacji z ekranu.

Kidde 7DCO to bardzo dobry czujnik czadu do 100 zł. Urządzenie jest zasilane bateriami typu AA. Produkt ma wymiary: 11,8 cm x 7 cm x 4 cm, a jego waga to 160 g.

Zalety
Sposób montażu:

Detektor można zawiesić na ścianie. Aby to zrobić, nie trzeba kupować żadnych dodatkowych akcesoriów - wszystkie potrzebne elementy wchodzą w skład zestawu. Urządzenie można także postawić na półce.

Spełnia określone prawem normy:

Czujnik czadu spełnia określone prawem wymagania (zgodność z normą PN-EN 50291-1:2010 i PN-EN 50291-2:2010). Urządzenie jest odpowiednie do używania w domu, jak również na łodziach czy w pojazdach kempingowych.

Zasilanie bateryjne:

Trzeba docenić to, że sprzęt jest zasilany bateriami. Wynikają z tego 2 korzyści - po pierwsze można umieścić czujnik, gdzie tylko chcemy, a po drugie urządzenie działa bez względu na zasilanie z sieci, które może być zerwane.

Gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo:

Jeśli poziom dopuszczalnego stężenia tlenku węgla zostanie przekroczony, zostaniemy o tym poinformowani sygnałem dźwiękowym i czerwoną, intensywnie świecącą diodą.

Wytrzymałość:

Produkt wykonano z odpornych na uszkodzenia materiałów. Producent udziela 10-letniej gwarancji na sprzęt.

Wady
Kolor obudowy:

Po pewnym czasie od zakupu biały kolor obudowy zyskuje nieco szarawy odcień.

 

 

 

 

Kidde 5 DCO

 

Kidde 5 DCO to urządzenie, które z pewnością posłuży nam przez długi czas. Ma ono kompaktową budowę, więc możemy umieścić produkt w każdym miejscu. Nie rzuca się on w oczy i z pewnością nie zaburzy swoim wyglądem harmonii w danym pomieszczeniu.

Ten dobry i tani czujnik czadu jest zasilany bateriami. Mamy więc pewność, że nawet w przypadku braku prądu będziemy wciąż poinformowani i zwiększonym poziomie czadu. Jeżeli chodzi o baterie, to informację o tym, czy wymagają wymiany, znajdziemy na ekranie LCD. Jest to bardzo przejrzysty element, z którego łatwo odczytamy informacje takie jak najwyższy wynik poziomu czadu czy usterka produktu. Gdy znacznie zwiększy się poziom niebezpiecznych gazów urządzenie daje nam sygnały dźwiękowe oraz świetlne.

Prezentowany czujnik czadu jest bardzo łatwy w montażu. Możemy powiesić go na ścianie lub położyć na półce. Użytkownicy cenią produkt za niezawodne działanie oraz bezawaryjność. Uważają też, że stosunek ceny do jakości jest w tym wypadku bardzo atrakcyjny.

Czujnik czadu Kidde 5 DCO ma wymiary: szerokość – 11,8 cm, wysokość – 7 cm i głębokość – 4 cm. Masa urządzenia wynosi 160 g.

Zalety
Bezpieczeństwo:

Kupując czujnik czadu Kidde 5 DCO, mamy zapewnione maksymalne bezpieczeństwo Urządzenie dokonuje pomiaru co sekundę, więc możemy być pewni, że wyświetlane na ekranie informacje są miarodajne.

Alarm zapobiegający wyczerpywaniu baterii:

Model ma wbudowany alarm, który informuje nas o konieczności wymiany baterii. Nie musimy się obawiać, że przez nieuwagę zapomnimy o tym, że akumulatorki się wyczerpały i urządzenie przestanie działać.

Wyświetlacz LED:

Na obudowie znajduje się wyświetlacz LED. Jest on odpowiednio duży, a przez to czytelny. Ułatwia to obsługę urządzenia.

Kompaktowe wymiary:

Produkt zajmuje niewiele miejsca, dlatego można je ustawić, gdzie tylko chcemy. Istnieje możliwość montażu czujnika na ścianie, jak również postawienia go na półce.

Wady
Błędy:

Konsumenci wskazują, że czasami na wyświetlaczu pojawiają się błędy, których nie sposób zinterpretować (brak odpowiednich odniesień w instrukcji obsługi).

 

 

 

 

FIREANGEL CO-9D

 

Jeżeli szukasz urządzenia, które będzie służyło Ci przez długi czas, to powinieneś zapoznać się z opisem FIREANGEL CO-9D. Jest to sprzęt, który został wyposażony w wytrzymałą baterię litową. Bez ładowania oraz wymieniania wytrzymuje ona średnio 7 lat.

Model ten ma kompaktowe wymiary. Dzięki temu nadaje się on do umieszczenia nie tylko w domu, ale także na jachcie, w domku kempingowym, lub w każdym innym miejscu, w którym obawiamy się zwiększonego poziomu dwutlenku węgla. Produkt ten ma bardzo duży i czytelny wyświetlacz, ułatwiający nam obsługę.

Kiedy czujnik wykryje zwiększony poziom czadu, informuje nas o tym fakcie bardzo głośnym sygnałem dźwiękowym oraz świetlnym. Alarm możemy wyłączyć z pomocą przycisku ”Reset”. Wiele osób uważa, że jest to profesjonalny produkt. Oprócz tego użytkownicy chwalą intensywność alarmu – trudno go nie usłyszeć, nawet w pomieszczeniu, w którym słuchamy muzyki czy oglądamy TV.

FireAngel CO-9D to czujnik czadu z wbudowanym akumulatorem. Wymiary sprzętu to: 13,5 cm x 7,4 m x 4,8 cm. Jego waga jest równa 120 g.

Zalety
Funkcjonalność:

Model można określić mianem funkcjonalnego. Urządzenie nie tylko określa poziom stężenia tlenku węgla, ale także dokonuje pomiaru temperatury panującej w pomieszczeniu.

Miarodajność i bezpieczeństwo:

Możesz mieć pewność, że sprzęt FireAngel CO-9D jest skuteczny, a w związku z tym korzystanie z niego jest w bezpieczne. Potwierdzeniem na to jest Pozytywna Opinia Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej.

Funkcja autokontroli:

Model ma funkcję autokontroli, która polega na tym, że użytkownik zostaje poinformowany o konieczności wymiany sprzętu. Urządzenie jest objęte 7-letnią gwarancją.

Wady
Wbudowany akumulator:

W nielicznych komentarzach można przeczytać, że choć wbudowany akumulator na początku wydaje się wydajny, już po jakimś czasie bateria traci swoją moc.

 

 

 

 

Satel DG-1 TCM

 

Osobom, które szukają produktu pracującego w każdych warunkach, chcielibyśmy polecić Satel DG-1 TCM. Jest to urządzenie, które może działać w ekstremalnych warunkach temperaturowych – od -30 st. C do nawet 55 st. C.

Produkt ten jest zasilany prądem. Nie pobiera on zbyt dużo prądu, więc nie zauważymy znacznej różnicy w rachunku. Kiedy urządzenie wykryje zwiększony poziom dwutlenku węgla, uruchamia się bardzo głośny sygnał dźwiękowy. Ponadto niebieska dioda LED wysyła nam sygnał optyczny.

Prezentowane urządzenie ma kompaktowe wymiary. Możemy więc z powodzeniem postawić produkt w wielu miejscach, bez obaw, że będzie on nadmiernie widoczny. Osoby, które już zdążyły zaopatrzyć się w opisywany czujnik czadu uważają, że działa on bardzo dobrze. Oprócz tego podoba im się estetyczny wygląd tego sprzętu.

Czujnik Satel DG-1 TCM wykrywa gazy usypiające. Urządzenie jest podłączane do prądu. Model waży zaledwie 64 g.

Zalety
Skuteczność:

Pracę sprzętu można bez wątpliwości określić jako skuteczną. Urządzenie ma rozbudowany algorytm cyfrowy, który przekłada się na dokładność wykonywanych pomiarów.

Niski pobór prądu:

Jak zapewnia producent, sprzęt nie pobiera dużo prądu. Nie trzeba się martwić, że po zakupie urządzenia rachunki za prąd znacznie się zwiększą.

Design:

Produkt ma prosty design i kompaktowe wymiary. W efekcie pasuje do każdego pomieszczenia i się nie odznacza, tym bardziej, że urządzenie powinno montować się blisko podłogi.

Wady
Obudowa:

Trzeba uważać, aby nie uszkodzić czujnika. Jego obudowa jest podatna na zarysowania. Do czyszczenia sprzętu warto używać delikatnej szmatki.

 

 

 

 

Honeywell XC70 

 

Honeywell CX70 to jeden z niewielu czujników, który wykrywa nawet niewielką ilość niebezpiecznych dla naszego zdrowia gazów. Jest to bardzo użyteczna funkcja, jeżeli w domu mamy dzieci lub kobiety w ciąży. Osoby te są bardziej narażone na szkodliwe działanie czadu.

Prezentowany produkt może być zainstalowany w prawie każdym miejscu, nawet w wilgotnym pomieszczeniu, bowiem jego klasa szczelności to IP44. Czujnik ten spełnia wszystkie normy, więc możemy być pewni, że będzie on działał sprawnie przez długi czas.

Opisywany sprzęt sygnalizuje przekroczenie dopuszczalnego poziomu dwutlenku węgla poprzez bardzo głośne sygnały dźwiękowe. Opinie o czujnikach czadu tej marki są bardzo pozytywne. Dzieje się tak, ponieważ większość użytkowników uważa produkt za jeden z najlepszych czujników dostępnych na rynku. Wszytkim szczególnie podoba się możliwość zmiany dopuszczalnego poziomu gazu.

Wymiary czujnika czadu Honeywell XC70 to: długość – 10 cm, szerokość – 7,2 cm i wysokość – 3,6 cm. Producent udziela na sprzęt 7 lat gwarancji.

Zalety
Szczelna obudowa:

Jedną z najistotniejszych zalet urządzenia jest wyjątkowo szczelna obudowa. Dzięki niej możemy zainstalować czujnik np. w łazience. Jest to szczególnie ważne, jeśli w pomieszczeniu znajduje się piecyk gazowy.

Czerwona dioda:

Jeśli w domu stężenie tlenku węgla przekroczy dopuszczalne normy, zostaniemy o tym poinformowani za pomocą świecącej na czerwono diody.

Wady
Obsługa:

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tego typu urządzeniem, obsługa Honeywell XC70 może okazać się nieco skomplikowana.

Podstawka:

Urządzenie można zamontować na ścianie lub postawić na półce. Niewielka grupa konsumentów twierdzi jednak, że podstawka nie jest zbyt stabilna.

 

 

 

 

Gdzie zamontować czujnik czadu?

 

Tlenek węgla to silnie trujący gaz. Jest on bezwonny i bezbarwny, dlatego do jego wykrycia potrzebujemy specjalnego urządzenia. Jednak nie wystarczy dowiedzieć się, jaki czujnik czadu jest polecany przez ekspertów, aby czuć się bezpiecznie w domu. Zakupiony sprzęt trzeba też zamontować w odpowiednim miejscu.

 

 

Dlaczego powinniśmy pomyśleć o zakupie czujnika czadu?

Tlenek węgla powstaje na skutek niepełnego spalania paliw, m.in. drewna, benzyny, gazu, węgla, ropy naftowej i oleju. Źródłem jego ulatniania się może być zwykły kominek, piec węglowy i olejowy, kuchenka gazowa czy opływowy podgrzewacz wody. Nawet jeśli stężenie czadu w pomieszczeniu znacząco wzrośnie, nie poczujemy tego. Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a później jest wchłaniany do krwioobiegu. Blokuje on dopływ tlenu i powoduje uszkodzenia najważniejszych narządów, w tym mózgu. Silne zatrucie czadem nierzadko prowadzi nawet do śmierci. Zamontowanie niewielkiego czujnika może zapewnić nam bezpieczeństwo i ochronę swoją oraz swoich bliskich.

 

Gdzie umieścić czujnik czadu?

Czujnik czadu należy umieścić w pomieszczeniu, w którym jest największe ryzyko ulatniania się szkodliwego gazu. Urządzenie musi znajdować się w pobliżu kominka, przepływowego podgrzewacza wody bądź innego, podobnego sprzętu. Najczęściej jest to łazienka. Wiele osób zastanawia się, czy czujnik musi być zamontowany w tym samym pokoju, co piecyk. Wszystko ze względu na to, że np. będzie on wtedy zbyt daleko od sypialni, w efekcie czego alarm nie będzie dobrze słyszalny. Przeszkodą może być też niedawno przeprowadzony remont i brak chęci wywiercania w ścianie otworu umożliwiającego zamocowanie urządzenia. Jeżeli obawiamy się, że np. w czasie snu nie wybudzi nas dobiegający z łazienki sygnał, możemy zamontować nie jeden, ale dwa czujniki – drugi należy ustawić w swojej sypialni. To da nam gwarancję, że sprzęt zadziała prawidłowo w sytuacji zagrożenia, a my nie zlekceważymy alarmu.

Zanim przymocujemy czujnik na stałe należy sprawdzić, czy działa. Do tego służy specjalny przycisk „test”. Po wciśnięciu go powinniśmy usłyszeć sygnał alarmu – taki sam, jak w przypadku wykrycia zbyt dużego stężenia tlenku węgla. Przed montażem urządzenia należy też zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją, aby mieć pewność, że prawidłowo je zamocujemy i nie zawiedzie nas w niebezpiecznej sytuacji.

 

 

Na jakiej wysokości zamontować czujnik czadu?

Często popełnianym błędem jest mocowanie czujnika czadu tuż przy suficie. Tak zamontowane urządzenie nie będzie prawidłowo działać, ponieważ w przestrzeni ok. 20 cm od krawędzi styku ściany i sufitu tworzy się tzw. martwa strefa. Ruchy powietrza są w niej tak niewielkie, że działanie mechanizmu czujnika zwykle okazuje się nieprawidłowe. Sprzęt wykrywający ulatniający się czad najlepiej zamontować na wysokości ok. 180 cm. Wówczas będziemy doskonale widzieć czujnik i bez problemu do niego dosięgniemy. Nie ma też przy tym ryzyka, że łatwy dostęp do urządzenia będą miały małe dzieci.

 

Miejsce montażu a skuteczność działania czujnika czadu

Sprzęty, takie jak czujniki czadu nie mogą być narażone na działanie bardzo wysokiej temperatury. Nie możemy zamontować urządzenia w zbyt mocno nasłonecznionym miejscu. Na jego działanie negatywnie wpływają też zbyt intensywne ruchy powietrza. Czujnik nie może być umieszczony w pobliżu kratki wentylacyjnej, drzwi oraz okien. Uważajmy też, aby nie narażać sprzętu na działanie wilgoci czy innych cieczy, takich jak np. rozpuszczalnik.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir