Bojlery elektryczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

Jaki bojler elektryczny polecamy? Jak wynika z naszych analiz rynku jest wiele dobrych modeli, ale Ariston Velis 50 EVO jest szczególnie solidny. Urządzenie ma zbiornik, który jest odpowiednio izolowany, dzięki czemu nie traci ciepła. Woda w pojemniku szybko się nagrzewa, choć trzeba pamiętać, aby bojler nieco wcześniej włączyć, żeby cała rodzina mogła się umyć. Sprzęt ma czytelny wyświetlacz, ułatwiający obsługę. Model ma funkcję ECO, która umożliwia zaoszczędzenie energii i uzyskanie mniejszych rachunków. Bojler można zaprogramować, aby włączał się codziennie o tej samej porze np. aby po pracy woda była gotowa do  kąpieli. Polecamy także sprzęt Elektromet WJ Mister 60 L, który spodobał się wielu kupującym. Urządzenie sprawdza się w mieszkaniach czy domach. Sprzęt jest wykonany z wytrzymałych materiałów, więc nie niszczy się łatwo, a pokrycie emalią antykorozyjną chroni go przed powstawaniem rdzy. Bojler cicho działa, dlatego dla niektórych jest wręcz niesłyszalny, co zapewnia duży komfort użytkowania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki bojler elektryczny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Bojler elektryczny, inaczej elektryczny podgrzewacz wody, znajduje zastosowanie w domach, domkach letniskowych, pensjonatach i wielu innych miejscach. Tego typu sprzęty wyróżniają się głównie efektywnością oraz bezobsługową pracą i wciąż zyskują na popularności. Nasz poradnik pomoże Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: jaki bojler elektryczny wybrać? Podpowiadamy w nim, które kwestie musisz rozważyć, robiąc zakupy.

 

 

Pionowy czy poziomy?

Bojler elektryczny może być pionowy lub poziomy. Który z nich wybrać, aby później nie żałować zakupu? Jak się okazuje, to w dużej mierze zależy od tego, gdzie i w jaki sposób chcemy zamontować podgrzewacz. Wśród modeli pionowych wyróżniamy sprzęty wiszące i stojące. Urządzenia te mają różną budowę: są takie z wężownicą spiralną, bez wężownicy, dwupłaszczowe oraz kombinowane, mające zbiornik w zbiorniku. Jak sama nazwa wskazuje, bojler pionowy montuje się w pozycji pionowej. Sprzęty poziome dzielone są na modele: z pojedynczą wężownicą (w kształcie litery „U”), na podkowę, z podwójną wężownicą i dwupłaszczowe. To bojlery wiszące, przeznaczone do montażu na ścianie. Co ciekawe, niektóre urządzenia pionowe są zbudowane tak, że możemy je zamocować także w poziomie.

 

Liczba punktów poboru ciepłej wody

Kupując elektryczny podgrzewacz, musimy się zastanowić, do ilu punktów poboru ciepłej wody użytkowej chcemy go podłączyć. Są sprzęty przeznaczone do podłączenia tylko do jednego punktu, przykładowo kabiny prysznicowej czy zlewozmywaka oraz wielopunktowe. Te drugie zaopatrują w ciepła wodę kilka miejsc w domu, mają większą moc i są bardziej zaawansowane pod względem zastosowanych rozwiązań.

 

Pojemność zbiornika

Pojemność zbiornika podgrzewacza musi być dostosowana do ilości wody, jaką dziennie zużywają wszyscy domownicy. W tej kwestii o tym, jaki bojler elektryczny jest najlepszy, decyduje więc m.in. liczba członków rodziny. Szacuje się, że jedna osoba zużywa przeciętnie od 30 l do 60 l wody dziennie (licząc wszystkie punkty poboru, czyli wannę, umywalkę, zlewozmywak itp.). Jeżeli nie jesteśmy w stanie przekonać swoich bliskich do zatroszczenia się o środowisko naturalne i zmniejszenia codziennego zużycia wody, powinniśmy kupić bojler z większym zbiornikiem. W przypadku rodziny liczącej 4 członków wielopunktowy podgrzewacz powinien mieć pojemność ponad 100 l, aby nikt nie narzekał na to, że nie wystarczyło mu ciepłej wody na kąpiel bądź szybki prysznic. Sprzęty podłączane tylko do jednego punktu mają mniejszy zbiornik, o pojemności do kilkudziesięciu litrów.

 

Moc

Od mocy bojlera uzależnione jest to, jak szybko będzie podgrzewał wodę do odpowiedniej temperatury. Przeciętnie mieści się ona w zakresie od 1000 W (1 kW) do 5000 W (5 kW). Niemniej jednak podgrzewacze wielopunktowe często mają wyższą moc, przekraczającą 6 kW. Wynika to z tego, że słabsze urządzenie nie byłoby w stanie szybko podgrzać wody użytkowej wykorzystywanej w kilku punktach w domu.

 

Ciśnienie

Działanie większości elektrycznych podgrzewaczy zależy od ciśnienia wody w sieci. Jeżeli spadnie ono poniżej wartości minimum określonej przez producenta sprzętu, nie będzie on prawidłowo pracował. To samo dotyczy sytuacji, gdy ciśnienie będzie zbyt wysokie. Na rynku są też podgrzewacze bezciśnieniowe, przystosowane do zamontowania tuż przy kranie. Mają one niewielkie wymiary i obsługują tylko jeden punkt poboru ciepłej wody użytkowej. Do ich prawidłowego działania konieczne jest zastosowanie specjalnej baterii trójdrożnej.

 

Wymiary i waga

Aby znaleźć najlepszy bojler elektryczny, musimy sprawdzić jego wymiary. Żeby nie wahać się, który sprzęt zmieści się w wybranym pomieszczeniu, najlepiej wcześniej zmierzyć przestrzeń, w której zamierzamy go zamontować. Przeważnie elektryczne podgrzewacze wody są stosunkowo duże, ale są i takie, które można bez przeszkód zamocować tuż nad lub pod umywalką. Bardzo często istotną rolę odgrywa też waga urządzenia. Może ona wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów, zależnie choćby od pojemności zbiornika.

 

 

Materiał wykonania

Obudowa podgrzewacza ma być solidna i estetyczna, dlatego zwykle do jej produkcji wykorzystuje się stal oraz tworzywo sztuczne. Z uwagi na to, że zbiornik ma ciągły kontakt z wodą, powinien wykazywać odporność nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i korozję. Jego materiałem wykonania zazwyczaj także jest stal nierdzewna, pokrywa się ją dodatkowo specjalną emalią. Do zaizolowania zbiornika używa się pianki poliuretanowej, polistyrenu lub pianki polietylenowej.

 

Łatwość i wygoda użytkowania

Wśród elektrycznych podgrzewaczy większość stanowią modele pojemnościowe. Aby obsługa bojlera nie sprawiała problemu żadnemu domownikowi, najlepiej poszukać sprzętu wyposażonego w czytelny wyświetlacz. Pojemnościowe urządzenia dają możliwość regulacji temperatury. Zwykle obejmuje ona zakres od 30 st. C do ok. 80 st. C, w efekcie czego na pewno uda nam się ustawić podgrzewacz tak, aby z kranu wypływał ciepły, ale nie za gorący strumień. O tym, jaki należy wybrać bojler, biorąc pod uwagę wygodę używania, decyduje też czas potrzebny do podgrzania wody. Przeciętnie do osiągnięcia temperatury wynoszącej 45 st. C sprzęt potrzebuje od 30 do 150 minut. Warto też sprawdzić głośność pracy podgrzewacza, żeby nie okazało się, że zakłóca spokój nasz lub innych domowników.

 

Bojlery elektryczne w dobrych cenach

Cena za elektryczne podgrzewacze wody obejmuje zakres od 200 zł do 1000 zł. Znaczenie ma nie tylko marka, ale i całkowita moc grzałki czy pojemność zbiornika. Jak twierdzą specjaliści, nie należy nadmiernie oszczędzać na zakupie bojlera, bo może być tak, że zbyt tanie urządzenie szybko ulegnie awarii lub jego działanie okaże się nie do końca efektywne.

 

 

Najlepsze bojlery elektryczne w 2020 roku

 

Polecamy Ci nasz ranking bojlerów elektrycznych, wyróżniających się wytrzymałością i szybkością montażu. Wymienione i opisane modele zyskały przychylność wielu kupujących.

 

Nasze zalecenia

 

Ariston Velis 50 EVO

 

Bojler elektryczny Ariston Velis 50 EVO jest bardzo dobry i sprawdzi się w każdym domu. Użytkownicy włączają urządzenie, aby ogrzało im wodę używaną do mycia naczyń czy kąpieli.

Sprzęt ma zbiornik o pojemności 50 l, który został pokryty grubym materiałem izolacyjnym (pianką poliuretanową), więc woda nie traci wysokiej temperatury. Moc urządzenia wynosi 1,5 kW. Czas nagrzewania wody do 45 st. C to ok. 90 minut, więc należy włączyć sprzęt o tyle wcześniej przed planowanym użyciem. Kupujący są zadowoleni, że bojler atrakcyjnie się prezentuje i bardzo łatwo się go obsługuje przy pomocy czytelnego panelu z wyświetlaczem LED.

Wymiary urządzenia są równe: 27,5 cm x 40 cm x 77,6 cm, więc nie zajmuje ono zbyt wiele miejsca. Sprzęt waży 21,7 kg, dlatego najlepiej, kiedy montażem zajmują się przynajmniej 2 osoby.

Podgrzewacz elektryczny Ariston Velis 50 EVO ma wymiary: 27,5 cm x 40 cm x 77,6 cm i waży 21,7 kg. Sprzęt wyposażono w zbiornik o pojemności 50 l. Moc modelu to 1,5 kW.

Zalety
Szybkie ustawianie temperatury:

Urządzenie pozwala na regulację temperatury do maksymalnie 80 st. C. Nie jest to trudne z uwagi na duży i czytelny wyświetlacz.

Funkcja Antylegionella:

Sprzęt raz w miesiącu automatycznie podgrzewa wodę do temperatury ponad 65 st. C, co umożliwia zneutralizowanie bakterii.

Zabezpieczenie grzałki:

W sytuacji, gdy w zbiorniku nie będzie wody lub zacznie wyciekać, grzałka zostanie wyłączona. To chroni ją przed przepaleniem.

Pionowo-pozioma konstrukcja:

Montaż urządzenia nie jest trudny. Co ciekawe, możemy zawiesić go na ścianie w pozycji pionowej lub poziomej, zależnie od potrzeb.

Elegancki design:

Obudowa bojlera elegancko się prezentuje. Sprzęt może wisieć w dobrze widocznym miejscu.

Wady
Jest za ciężki:

Niektóre osoby zwróciły uwagę na to, że podgrzewacz jest stosunkowo ciężki, zwłaszcza przy pełnym zbiorniku. Trzeba zadbać o solidne przymocowanie go do ściany.

 

 

 

 

Elektromet WJ Mister 60 L

 

Polecamy zapoznanie się z opisem Elektromet WJ Mister 60 L, który wielu konsumentom wydał się interesujący. Kupujący chętnie korzystają z urządzenia w warunkach domowych, a także w lokalach gastronomicznych czy pensjonatach. Użytkownicy twierdzą, że sprzęt dobrze nagrzewa wodę nawet przy ustawieniu najniższej temperatury, dlatego są z niego zadowoleni.

Model jest wyposażony w grzałkę o mocy 1,5 kW. Urządzenie ma zbiornik na wodę o pojemności 60 l, co, przy oszczędnym używaniu wody, pozwala na umycie się wszystkich członków rodziny. W przypadku, gdy cała ciepła woda nie zostanie zużyta z bojlera, to może być użyta później, bo nie ochładza się zbyt szybko. Zbiornik jest zrobiony z blachy stalowej i został pokryty specjalną emalią, chroniącą przed korozją, a izolację tworzy warstwa pianki poliuretanowej.

Nagrzanie wody do temperatury 50 st. C wymaga ok. 140 minut. Poziom hałasu generowanego przez sprzęt wynosi 15 dB. Urządzenie waży 30 kg, więc jest ciężkie, co utrudnia jego montaż.

Bojler Elektromet WJ Mister 60 L ma grzałkę o mocy 1,5 kW. Wymiary modelu to: 45,5 cm x 72 cm x 14,5 cm. Podgrzewacz waży 30 kg, a pojemność zbiornika wynosi 60 l.

Zalety
Ochrona przed korozją:

Zasobnik na wodę został wykonany z blachy stalowej. Pokryto go od wewnątrz specjalną emalią ceramiczną zapobiegającą pojawieniu się korozji. Dodatkowym zabezpieczeniem jest anoda magnezowa umieszczona w dolnej dennicy.

Bezpieczeństwo używania:

Model zapewnia bezpieczeństwo używania. Wyposażono go w zawór, który zabezpiecza zbiornik przed zbyt dużym wzrostem ciśnienia.

Możliwość wielopunktowego podłączenia:

Bojler możemy podłączyć do kilku punktów poboru ciepłej wody użytkowej, co zwiększa jego użyteczność.

Solidna obudowa:

Materiałem wykonania górnej i dolnej pokrywy obudowy urządzenia jest solidne tworzywo ABS, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne.

Wady
Kłopotliwy montaż:

Montaż bojlera może być kłopotliwy. Trzeba zawiesić go w pozycji pionowej. Samodzielnie podtrzymywanie i mocowanie podgrzewacza jest trudne, warto poprosić innego domownika o pomoc.

 

 

 

 

Biawar OW 10B

 

Biawar OW 10B idealnie nadaje się do założenia nad umywalką lub przy prysznicu, aby ogrzewać wodę używaną do mycia rąk oraz całego ciała. Bojer jest także stosowany np. w kawiarniach czy salonach fryzjerskich. Sprzęt nadaje się do montażu w miejscach, w których jest inny grzejnik np. węglowy czy elektryczny, a przepływ wody zajmuje nieco czasu.

Ten dobry i tani bojler elektryczny ma zabezpieczenie przed przegrzaniem i automatycznie się wyłącza. Obudowa jest zrobiona ze stali, a także tworzywa sztucznego.

Istnieje możliwość ustawienia temperatury w zakresie od 30 st. C do 80 st. C. Kupujący cenią bojler za krótki czas nagrzewania wody, która prawie od razu po włączeniu jest gotowa do użycia. Sprzęt ma lampkę sygnalizującą o pracy grzałki. Moc produktu wynosi 1,5 kW. Pojemność zbiornika na wodę może wynosić 5 l lub 10 l. Wymiary urządzenia to: 43,2 cm x 22,7 cm x 21,3 cm.

Sprzęt Biawar OW 10B to dobry bojler elektryczny do 300 zł z grzałką o mocy 1,5 kW. Pojemność zbiornika może wynosić 5 l lub 10 l, sami o tym decydujemy. Wymiary urządzenia to: 43,2 cm x 22,7 cm x 21,3 cm.

Zalety
Montaż w punkcie poboru wody:

Bojler można bez przeszkód zamontować w punkcie poboru wody. Zaletą tego rozwiązania jest brak strat ciepła związanych z transportowaniem podgrzanej wody. Urządzenie można zamocować np. nad umywalką.

Komfort użytkowania:

Na obudowie podgrzewacza jest dioda sygnalizująca pracę. Możemy swobodnie regulować temperaturę wody w zakresie od 30 st. C do 80 st. C, służy do tego pokrętło. Urządzenie działa efektywnie i nie generuje dużego hałasu.

Praktyczność:

Model znajduje zastosowanie w wielu różnych miejscach. Służy on do podłączenia do jednego punktu poboru ciepłej wody użytkowej. Bojler może być używany w domu, domku letniskowym, zakładzie fryzjerskim, małym lokalu gastronomicznym itp.

Wady
Brakuje baterii trójdrożnej:

Ponieważ to podgrzewacz bezciśnieniowy, do prawidłowej pracy potrzebuje baterii trójdrożnej. Element ten nie jest dołączony do kompletu.

 

 

 

 

Ariston Andris R 10U 

 

Urządzenie Ariston Andris R 10U montuje się pod umywalką lub nad nią, nie zajmuje ono zbyt dużo miejsca i nie przeszkadza w użytkowaniu łazienki czy kuchni. Opinie o bojerach elektrycznych producenta Ariston są bardzo pozytywne. Także z opisywanego modelu konsumenci są zadowoleni, ponieważ jest bardzo wytrzymały oraz ekonomiczny, więc opłaty za prąd nie są zbyt wysokie.

Bojler ma wbudowany zbiornik na wodę o pojemności 10 l, który został pokryty pianką poliuretanową, aby woda była jak najdłużej ciepła. Montaż urządzenia nie powinien sprawiać trudności, a najlepiej zamontować je w miejscu, w którym pobiera się wodę.

Wymiary modelu są równe 36 cm x 36 cm x 29,8 cm, więc jest niewielki i waży jedynie 6,6 kg. Moc sprzętu wynosi 1,2 kW. Bojler ma wbudowany regulator temperatury, dlatego można ustawić, jak ciepła ma być woda (maksymalnie do 80 st. C). Czas podgrzewania 10 l zbiornika wody do 45 st. C wynosi 29 minut.

Ariston Andris R 10U to bojler o mocy 1,2 kW z 10 l zbiornikiem na wodę. Sprzęt ma wymiary: 36 cm x 36 cm x 29,8 cm i waży 6,6 kg.

Zalety
Kompaktowe wymiary:

To jednopunktowy podgrzewacz wyróżniający się kompaktowymi wymiarami. Test bojlerów elektrycznych pozwolił nam się przekonać, że model można zamontować nad umywalką, jak i pod nią.

Gruba warstwa izolacji:

Zasobnik zabezpieczono grubą warstwą izolacji z pianki poliuretanowej, a to zapobiega zbyt szybkiemu wychłodzeniu podgrzanej wody.

Prosty montaż:

Ponieważ urządzenie jest niewielkie, jego montaż nie powinien nam sprawić problemu, nawet bez pomocy innych domowników.

Wady
Nie jest wielopunktowy:

To model o stosunkowo małej mocy ze zbiornikiem, który nie mieści zbyt dużo wody. Z tego względu nie ma możliwości podłączenia go do kilku punktów w domu, np. łazienkowej umywalki, kabiny prysznicowej i zlewozmywaka w kuchni jednocześnie.

Mało stylowy wygląd:

Część użytkowników przyznaje, że sprzęt nie prezentuje się zbyt stylowo, dlatego lepiej zamontować go tak, aby nie był dobrze widoczny.

 

 

 

 

Galmet Vulcan SG 80 P

 

Wielu konsumentów zainteresowało się modelem Galmet Vulcan SG 80 P i doceniło go. Zastanawiasz się, dlaczego? Z komentarzy użytkowników wynika, że urządzenie łatwo się montuje.

Model jest wyposażony w duży zasobnik na wodę, który mieści maksymalnie 80 l, więc jest odpowiedniej wielkości dla dużej rodziny. W urządzeniu zastosowano anodę magnezową, która chroni przed powstawaniem korozji. Zbiornik pomalowano specjalną emalią ceramiczną, która skutecznie zabezpiecza go przed rdzą. Obudowa jest zrobiona z tworzywa sztucznego.

Zbiornik na wodę jest bardzo dobrze izolowany, ponieważ zastosowano w nim piankę poliuretanową, w efekcie czego woda w nim na długo pozostaje ciepła – jeżeli nikt się wieczorem nie wykąpie, a piec zostanie wyłączony, to rano wciąż powinna mieć odpowiednio wysoką temperaturę do mycia. Sprzęt ma płynnie działający regulator ustawienia temperatury.

Bojler Galmet Vulcan SG 80 P wyposażono w 80 l zbiornik oraz grzałkę o mocy 1,5 kW. Podgrzewacz waży ok. 35 kg. Jego wymiary to: 92 cm x 45 cm x 45 cm.

Zalety
Solidny zbiornik:

Zbiornik na wodę jest pokryty wypalaną w wysokiej temperaturze emalią Extra Glass, co zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów w wodzie. Przed korozją chroni go anoda magnezowa.

Dwa sposoby montażu:

Nie należy się martwić o to, że bojler okaże się za duży i nie będziemy mogli zamontować go w wybranym wcześniej miejscu. To model przystosowany do zawieszenia na ścianie w pozycji pionowej, jak i poziomej.

Wady
Konieczność wymiany anody:

Co pewien czas należy sprawdzać stan anody magnezowej. Co kilkanaście miesięcy trzeba ją wymieniać, a to według niektórych osób jest uciążliwe i trudne.

Podatność na uszkodzenia:

Obudowa podgrzewacza jest wykonana z tworzywa sztucznego. Materiał ten nie wykazuje podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 

Jak korzystać z bojlera elektrycznego?

 

Bojlery elektryczne korzystają ze źródła energii, które nieustannie drożeje – prądu. Warto zatem dowiedzieć się, jak z niego korzystać, aby nie narażać się na zbyt wysokie koszty. Z naszego poradnika dowiedziałeś się, jaki bojler elektryczny jest polecany. W tej części podpowiadamy, jak z niego umiejętnie korzystać, aby obniżyć rachunki za prąd.

 

 

Odpowiednie dobranie pojemności bojlera

Pojemność bojlera należy dobrać mając na uwadze liczbę osób, jakie z niego korzystają. Przyjmuje się, że jedna osoba średnio zużywa około 40 litrów ciepłej wody w ciągu doby, zarówno do kąpieli, jak i mycia naczyń czy sprzątania. W przypadku dwuosobowej rodziny, wystarczy pojemność 60 litrów, a dla czterech osób optymalną ilością jest 100 litrów.

Ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup bojlera o pojemności dostosowanej do liczby osób korzystających z ciepłej wody. Zbyt mała pojemność spowoduje jej niedobór, co skutkuje kilkukrotnym podgrzewaniem. Z kolei za duży zbiornik sprawia, że woda jest niewykorzystana, a grzałka musi podgrzać więcej litrów niż to konieczne. Obie sytuacje generują koszty związane z wyższymi rachunkami za energią elektryczną.

 

Sprawdzenie umowy z dostawcą energii elektrycznej

Kolejnym krokiem, jaki można podjąć, by oszczędniej korzystać z bojlera elektrycznego, jest sprawdzenie umowy z naszym dostawcą energii elektrycznej. Dowiedzmy się, czy przewiduje ona tak zwaną taryfę dwustrefową, polegającą na korzystaniu z tańszego prądu w nocy i z droższego w dzień. Niższa taryfa (o około 50%) obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby, zazwyczaj od godziny 22:00 do 8:00 oraz dwóch godzin w ciągu dnia, tzn. od 13:00 do 15:00. Jeśli tak jest, pamiętajmy o podgrzewaniu wody w bojlerze w nocy. Ułatwi nam to elektroniczny programator, który załączy urządzenie o ustawionej przez nas godzinie.

Programator może być także zaprogramowany tak, aby uruchamiać bojler w określone dni. Jest to bardzo przydatna opcja, jeśli nasz dostawca prądu przewiduje tańsze taryfy weekendowe. Taka taryfa oferuje tańszą cenę energii elektrycznej przez cały weekend, to znaczy od piątku od godziny 22:00 do poniedziałku do godziny 7:00, a także w dni ustawowo wolne od pracy.

 

 

Zmniejszenie temperatury na termostacie

Im większą temperaturę ustawimy na termostacie, tym większe będą straty ciepła i energii. Co prawda wyższa temperatura wody sprawia, że dłużej pozostaje ona ciepła i potrzeba jej mniej, bo używana jest mieszana z zimną. W rzeczywistości jednak ta oszczędność jest pozorna. Zimna woda wpada do bojlera i bardzo szybko obniża temperaturę ciepłej. W efekcie, aby wyrównać temperaturę wody do zdalnego poziomu, potrzebujemy dużo więcej energii.

Lepszym rozwiązaniem jest ustawienie temperatury wody na niższą, na przykład 35-38 stopni, którą szybko w razie potrzeby nagrzejemy. Niższa temperatura początkowa skutkuje zmniejszeniem czasu nagrzewania się zbiornika, co powoduje oszczędność energii elektrycznej. Nie musimy jej również mieszać z zimną wodą, co likwiduje ewentualne straty ciepła.

Jeśli zdecydujemy się na obniżenie temperatury na termostacie, musimy pamiętać, żeby raz w tygodniu ją podnosić do 65 stopni. Jest to bardzo ważne, gdyż w ten sposób zapobiegniemy rozwojowi bakterii legionella, a nawet ją zabijemy, jeśli już się rozmnożyła w wodzie. Po chwili możemy ponownie obniżyć temperaturę mając pewność, że bakteria nie zagrozi naszemu zdrowiu.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status