Skanery do negatywów ranking

Ostatnio aktualizowane: 08.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Katalogowanie pamiątek z przeszłości, takich jak zdjęcia czy slajdy pozwoli Ci cieszyć się wspomnieniami przez długi czas. Aby było to możliwe warto kupić skaner negatywów. Nie jest to sprzęt używany na co dzień, dlatego przeanalizowaliśmy oferty sklepów i wybraliśmy 5 najciekawszych produktów, na które dobrze byś zwrócił uwagę. Na szczycie listy znajduje się Plustek OpticFilm 8200I AI. Skaner ma dużą rozdzielczość, a co więcej umożliwia natychmiastowe zapisanie odbitek na nośniku USB lub komputerze, co ułatwia digitalizację danych. Obsługa modelu jest bardzo prosta i intuicyjna, przez co nawet osoby bez doświadczenia nie będą miały problemu z wykonaniem skanów klisz. Do tego produkt gwarantuje głęboką głębię barw. Drugim sprzętem na naszej liście jest Reflecta X7-SCAN, który posiada wyświetlacz, na którym możemy obejrzeć skan oraz dokonać jego podstawowej obróbki. Polega ona na poprawie ostrości oraz nasyceniu barw. Również ta maszyna charakteryzuje się prostą obsługą oraz dużą rozdzielczością.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Obraz powstały w efekcie skanowania jest dość szczegółowy, a to za sprawą wysokiej rozdzielczości (7200 dpi). Głębia barw generowana przez urządzenie sprawia, że obraz wygląda niczym ten pochodzący z aparatu cyfrowego. Obsługa modelu jest bardzo łatwa, wszystko wykonywane jest za pomocą dwóch przycisków – stop i start.

Wady

Dołączony program graficzny niestety nie jest w języku polskim. To nieco utrudnia obróbkę zdjęć, która pozwoliłaby na znaczne podniesienie jakości zdjęć.

Podsumowanie

Obszar skanowania wynosi 36,8 cm x 25,4 cm. Prędkość pracy modelu to 113 sekund. W tym czasie urządzenie wykonuje kilka ujęć, spośród których wybiera najlepsze. Wykorzystanie technologii iSRD sprawia, że wszystkie niedoskonałości ze zdjęć są usuwane.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma wbudowany ekran, dzięki któremu możemy podglądać wykonane skany. W modelu możemy również dokonać podstawowej obróbki fotografii (poprawić ostrość, balans bieli oraz nasycenie). Skaner nie wymaga podłączenia do komputera, jest w pełni samodzielnym urządzeniem. W produkcie można umieścić kartę SD/SDHC.

Wady

Sprzęt jest odpowiedni do domowego użytku dla osób zajmujących się hobbystycznie skanowaniem i odświeżaniem dawnych fotografii. Profesjonaliści oczekują od urządzenia znacznie więcej.

Podsumowanie

Do modelu został dołączony kabel, który możemy podłączyć do telewizora, dzięki czemu możemy oglądać obraz w wysokiej rozdzielczości na dużym ekranie. Istnieje również możliwość zgrania na dysk twardy komputera zeskanowanych slajdów.

Rozważ też

Zalety

Skaner jest łatwy w obsłudze, a to za sprawą niewielu przycisków na obudowie. Ekran 2,4” TFT znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Do sprzętu możemy włożyć kartę pamięci. Waga modelu to zaledwie 410 g, sprzęt jest więc łatwy w transporcie.

Wady

Pamięć wewnętrzna to zaledwie 24 MB, przez co w urządzeniu nie zapiszemy zbyt wiele zdjęć, chyba że zamontujemy do niego kartę pamięci.

Podsumowanie

W zestawie znajdziemy kable USB i AV oraz bardzo praktyczną szczoteczkę do czyszczenia, która pozwala na zachowanie odpowiedniej czystości urządzenia. Model jest niewielki, więc łatwo go przechowywać zarówno w domu, jak i niewielkim biurze.

 

 

Jaki skaner do negatywów kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Oglądanie zdjęć to jedno z zajęć, które świetnie wpływa na nasze samopoczucie. Przywoływanie zapomnianych chwil i powracanie myślami do dawnych przyjaciół budzi nasze wspomnienia i uruchamia wyobraźnię. Bardzo często wśród starych albumów znajdujemy negatywy, na których ukryte są nigdy nie wywołane fotografie. Obejrzenie tego typu kliszy nie musi wiązać się z wizytą w profesjonalnym salonie i wydawaniem pieniędzy na wydruk zdjęć. Wystarczy zaopatrzyć się w skaner do negatywów, a zapisane na pół przezroczystych foliach obrazy w ciągu paru sekund wyświetlisz na komputerze. Oczywiście, jakość fotografii uzależniona jest od parametrów urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z których duża część zupełnie nie nadaje się do użytku. Zdeformowane kształty i słabe kolory z pewnością nie będą zachęcać Cię do dalszego oglądania. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym opiszemy, jaki skaner do negatywów wybrać, aby w pełni odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

 

 

Rozdzielczość – jaki skaner do negatywów jest najlepszy?

Wybierając skaner w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad jego rozdzielczością. Jest to bardzo ważna cecha, która determinuje jakość wyświetlanych zdjęć. Wartość ta wyrażana jest w jednostce opisanej symbolem dpi. Na rynku dostępne są urządzenia o różnych parametrach. W zależności od ceny możemy zaopatrzyć się w skaner, który będzie w stanie wyłonić ze zdjęcia najmniejsze szczegóły, nawet jeśli fotografia zostanie kilkukrotnie zwiększona. Jest to jednak profesjonalny produkt, najczęściej kupowany przez właścicieli salonów fotograficznych, którzy muszą pracować z różnymi typami klisz. Według fachowców, dobrej klasy sprzęt powinien dysponować rozdzielczością min. 7000 dpi.

Osobom poszukującym skanera do użytku domowego konsumenci proponują wybór nieco słabszych modeli. Do oglądania starych klisz nie potrzebujesz przecież zaawansowanych sprzętów. Skanery o rozdzielczości od 1800 dpi do 2400 dpi z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Umożliwiają one oglądanie zdjęć, których jakość jest wystarczająco dobra dla przeciętnego użytkownika. Ponadto dają Ci możliwość znacznego zbliżenia, bez utraty ostrości.

 

Optyka

Kolejną decyzją, jaką musisz podjąć podczas wyboru skanera jest wybór jego optyki. Wpływa ona bowiem na jakość uzyskanych kolorów oraz czas skanowania poszczególnych ujęć. Producenci wyspecjalizowali się w produkcji sprzętów, których podzespoły oparte zostały o technologię CCD lub CIS.

Pierwszy model wyposażony jest w lampę fluorescencyjną, lustro oraz matrycę. Wszystkie te elementy zostały ustawione tak, aby maksymalnie wykorzystać prawo odbicia światła, uzyskując tym samym ostre i pełne kolorów zdjęcie. Ten rodzaj skanera charakteryzuje się wyjątkową precyzją działania. Ze względu na to, że fotografie są żywe i wyraźne model z matrycą CCD wybierany jest przez konsumentów, którym zależy przede wszystkim na jakości prześwietlonych klisz. Jedynym mankamentem urządzenia jest dość wolna praca. Fluorescencyjna lampa długo się nagrzewa, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na zdjęcie. Oprócz tego, sprzęt jest duży i delikatny. Skaner CCD jest produktem stacjonarnym, ponieważ łatwo ulega zniszczeniom w transporcie.

Jeśli poszukujesz urządzenia o nieco mniej skomplikowanej konstrukcji możesz zastanowić się nad wyborem matrycy CIS. Model pozbawiony jest ciężkich lamp i lustra, dlatego też będzie świetną opcją dla osób, które potrzebują oglądać zrobione zdjęcia na bieżąco. Skaner wyposażony został w malutkie diody LED. Jedną z większych zalet urządzenia jest niemal natychmiastowa gotowość do pracy. Wystarczy włączyć sprzęt, a klisza zostanie prześwietlona w maksymalnie 2 sek. Niestety, brak pełnej optyki skutkuje obniżeniem jakości uzyskanych fotografii. Kolory są wypłowiałe, a przejścia tonalne słabo odwzorowane. Z tego powodu, model wykorzystywany jest najczęściej do archiwizowania różnego rodzaju dokumentów czy schematów, gdzie połączonych zostało zaledwie kilka barw o sporym kontraście.

 

Zapisywanie danych

Skanowane zdjęcia mogą być zapisane w pamięci urządzenia lub przeniesione na dysk twardy np. Twojego komputera. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja powinny mieć dla Ciebie szczególne znaczenie. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz mieć przy sobie pendrive, na który na bieżąco możesz wrzucić prześwietlony z klisz obraz. Wtedy z pewnością przyda się opcja zapisu bezpośrednio w urządzeniu. Najczęściej producenci wyposażają swoje produkty w pamięć o pojemności ok. 24 MB. Takie parametry pozwolą zapisać Ci kilkanaście ulubionych fotografii, do których będziesz mógł wrócić za każdym razem, gdy tylko włączysz sprzęt.

Jeśli chcesz wywołać więcej zdjęć powinieneś sprawdzić, w jakie gniazda wyposażony został wybrany przez Ciebie model. Najczęściej spotykanym wejściem jest USB. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które umożliwi Ci przerzucenie zawartości na komputer, pendrive lub komórkę.

 

 

Funkcje

Najlepszy skaner do negatywów to taki, który wyposażony został w szereg dodatkowych funkcji, które znacznie poszerzają możliwości sprzętu. Jednym z ważniejszych udogodnień jest opcja skanowania standardowych dokumentów. Jest to dobra wiadomość dla osób, które marzą o zabezpieczeniu wszystkich zdjęć zapisując je na dyskach zewnętrznych. Dzięki opisanej funkcji będą one mogły przenieść na komputer zarówno fotografie z kliszy, jak i te które zostały już wywołane.

 

Skanery do negatywów w dobrych cenach

Ceny skanerów do negatywów są mocno zróżnicowane. Najprostsze modele przeznaczone do domowego użytku kosztują niecałe 100 zł. Jeśli zależy Ci jednak na profesjonalnym rozwiązaniu i poszukujesz sprzętu do salonu fotograficznego powinieneś przygotować się na wydatek nawet 2000 zł.

 

 

Najlepsze skanery do negatywów w 2021 roku

 

Jeśli nie chcesz, by stare zdjęcie lub slajdy wypłowiały, polecamy Ci je zdigitalizować. Aby mieć pewność, że czynność ta przebiegnie bez zakłóceń, zanim udasz się do sklepu, polecamy przeczytać nasz ranking skanerów do negatywów, w którym opisaliśmy 5 nowoczesnych urządzeń.

 

Nasze zalecenia

 

Plustek OpticFilm 8200I AI 

 

Jeśli chcesz przechowywać pamiątki z przeszłości to model Plustek OpticFilm 8200I A na pewno Ci to ułatwi. Jest to wysokiej jakości skaner do slajdów i negatywów, który służy do katalogowania zdjęć i filmów z aparatów analogowych. Obszar skanowania wynosi 36,8 cm x  25,4 cm.

Maksymalna rozdzielczość produktu wynosi 7200 dpi, co przekłada się na szczegółowy obraz. Równocześnie urządzenie charakteryzuje się dużą głębią barw, przez co zeskanowane zdjęcia wyglądają niczym cyfrowe. Obsługa skanera jest bardzo prosta, gdyż na obudowanie znajdują się tylko 2 przyciski: skanuj i start. Prędkość pracy modelu to 113 sekund. W czasie skanowania, sprzęt dokonuje kilku ujęć, a następnie system samodzielnie wybiera najlepsze. Równocześnie technologia iSRD sprawia, że wszystkie niedoskonałością są usuwane.

Opinie o skanerach do negatywów tej marki są bardzo pochlebne. Konsumenci uważają, że prezentowany produkt cechuje się wysoką jakością obrazu. Mimo dość wysokiej ceny wiele osób, zwłaszcza zawodowych fotografów lub pracowników archiwów, zdecydowało się na inwestycję w urządzenie.

Plustek OpticFilm 8200I AI to skaner do negatywów o wymiarach: szerokość – 12 cm, wysokość – 11,9 cm i głębokość – 27,2 cm. Waga modelu jest równa 1,6 kg. Produkt ma czarną obudowę.

Zalety
Wysoka rozdzielczość skanu:

Konsumenci pozytywnie wypowiadają się na temat jakości zeskanowanych zdjęć - fotografie zachowują wszystkie szczegóły. Wszystko dlatego, że rozdzielczość skanera wynosi 7200 dpi, a dodatkowo urządzenie ma zaawansowaną optykę i system oświetlania.

Obudowa:

Na uwagę zasługuje solidne wykonanie obudowy. Jest ona zrobiona z wytrzymałych materiałów. To stanowi gwarancję, że znajdujący się w środku mechanizm jest dobrze chroniony.

Kompaktowe wymiary:

Produkt nie zabiera dużo miejsca, dlatego zmieści się nawet na niewielkim biurku czy półce. Zaletą jest również to, że model Plustek OpticFilm 8200I AI niewiele waży.

Zaawansowane funkcje:

Sprzęt automatycznie wykrywa kurz i zarysowania, a następnie usuwa je. W rezultacie na zdjęciach nie ma defektów, które mogłyby wpłynąć na jakość skanu.

Konfiguracja:

Sporo osób zapewnia, że konfiguracja urządzenia przebiega bez problemów.

Wady
Program graficzny:

Niektóre osoby uważają, że dołączone do zestawu oprogramowanie powinno być dostępne w polskiej wersji językowej.

 

 

 

 

Reflecta X7-SCAN 

 

Model Reflecta X7-SCAN to dobry skaner do negatywów, w którym zastosowano najnowsze technologie. Dzięki temu jakość uzyskanego obrazu jest bardzo wysoka, a skany zdjęć i slajdów wyglądają niemal, jakby wykonano je cyfrowym aparatem. Wymiary modelu to: długość – 10,5 cm, szerokość – 10,4 cm i wysokość – 16,4 cm.

Wysoka rozdzielczość (3200 dpi) oraz duży zoom pozwalają skupić się na szczegółach fotografii. Do tego urządzenie ma wbudowany ekran służący do podglądu skanów. Można na nim również dokonać podstawowej obróbki poprzez zmianę ostrości, nasycenia i balansu bieli. Model jest w pełni samodzielny, co oznacza, że nie wymaga podłączenia do komputera. Jeśli jednak to uczynisz, możliwe jest natychmiastowe przesłanie danych. Wiedz jednak, że w produkcie można umieścić kartę SD/SDHC, co ułatwia przechowywanie skanów.

Długi czas pracy akumulatora (do 2,5 h) sprawia, że sprzęt sprawdzi się w archiwach. Konsumenci docenili w skanerze nie tylko niską cenę, ale również stabilne wykonanie i dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Skaner do negatywów Reflecta X7-SCAN ma wymiary: długość – 10,5 cm, szerokość – 10,4 cm i wysokość – 16,4 cm. Waga sprzętu wynosi 0,5 kg.

Zalety
Akumulator:

Kupując prezentowany model otrzymujemy w zestawie pojemny akumulator. Gwarantuje on do 2,5 h skanowania po pełnym naładowaniu. W efekcie nie musimy korzystać w tym czasie z przewodu zasilającego, więc nic nie krępuje naszych ruchów.

Kabel:

W zestawie znajduje się praktyczny kabel TV. Dzięki niemu możemy podłączyć urządzenie skanujące bezpośrednio do naszego telewizora i wyświetlać zeskanowane fotografie na dużym ekranie.

Szczoteczka do czyszczenia:

Aby ułatwić pielęgnację sprzętu, producent dołączył do kompletu szczoteczkę do czyszczenia. Używając jej będziemy mogli z łatwością pozbyć się kurzu, który osadza się na powierzchni produktu.

Oprogramowanie:

Model Reflecta X7-SCAN ma dedykowane oprogramowanie pozwalające na łatwą edycję skanowanych zdjęć. Jak wiadomo, nawet niewielka obróbka zdjęć wpływa na jakość fotografii.

Wady
Obudowa:

Niektóre osoby uważają, że jakość materiałów użytych do produkcji obudowy mogłaby być nieco lepsza. Na powierzchni modelu po jakimś czasie pojawiają się zarysowania.

 

 

 

 

Rollei DF-S 100 SE 

 

Skaner negatywów Rollei DF-S 100 SE jest przeznaczony do użytku w warunkach domowych, ale będzie też stanowił odpowiednią propozycję do średniej wielkości biura. Urządzenie uważane jest za łatwe w obsłudze, gdyż nie ma zbyt wielu przycisków na obudowie.

Prezentowany model został wyposażony w ekran LCD 2,4 cala TFT, który znacznie ułatwia obsługę. Pamięć wewnętrzną urządzenia to zaledwie 24 MB, ale ma ono czytnik kart pamięci SD/MMC, co daje nam możliwość zapisania wielu skanów. Możesz więc w łatwy sposób zabezpieczyć wiele pamiątek.

Skaner pozwala nam skanować w czerni i bieli oraz w kolorze, a rozdzielczość skanu, jaką oferuje to 1800 dpi. Zestaw zawiera dwa magazynki do slajdów, a także dwie listwy mocujące na negatywy. Ponadto komplet obejmuje kable USB i AV, zasilacz oraz szczoteczkę do czyszczenia. Wymiary produktu to 82 mm x 86 mm x 152 mm, a jego waga to zaledwie 410 g, więc jest on dość mobilny i łatwy w przechowywaniu.

Skaner do negatywów Rollei DF-S100 SE ma wymiary: 8,2 cm x 8,6 cm x 15,2 cm. Waga produktu to 410 g.

Zalety
Szybkość skanowania:

Jak podaje producent, model potrafi zeskanować zdjęcie nawet w ciągu 2 sekund. W związku z tym nie musimy poświęcać zbyt dużo czasu na to, aby zeskanować stare fotografie.

Obsługa:

Model z pewnością spełni oczekiwania osób, które szukają łatwego w obsłudze urządzenia przeznaczonego do użytkowania w domu. Wielu Internautów zapewnia, że użytkowanie sprzętu nie jest skomplikowane.

Skanowanie w kolorze i czarno-białe:

Prezentowany sprzęt umożliwia skanowanie kolorowych, jak i czarno-białych fotografii. Model jest więc uznawany za funkcjonalny.

Wady
Czyszczenie:

Pewna grupa Internautów zaznacza, że trzeba stosunkowo często czyścić sprzęt, ponieważ we wnętrzu skanera osadza się kurz. Jeśli nie będziemy systematycznie usuwać zabrudzeń, na zeskanowanych fotografiach będą widoczne drobne plamy.

 

 

 

 

Braun 34510

 

Chcemy zaprezentować Ci skaner negatywów Braun NovoScan 34510, wyposażony w wysokiej wydajności sensor obrazu CMOS. Rozdzielczość optyczna tego sprzętu to 1800 dpi. Jak zauważają użytkownicy urządzenie pozwala na skanowanie w całkiem dobrej jakości.

Zastosowanie nowoczesnego sensora zapewnia nam szybką i wydajną pracę. Skanowanie trwa tylko kilka sekund, więc w krótkim czasie zabezpieczymy całkiem sporo materiału. Ponieważ urządzenie ma złącze USB, skany możemy zapisywać bezpośrednio na komputerze, gdzie potem je na przykład poprawimy, np. wyostrzymy kolory.

Ważne jest to, że produkt skanuje nie tylko w czerni i bieli, ale też w kolorze. Dołączone do zestawu oprogramowanie ArcSoft Media Impression sprawia, że produkt jest często wybierany również przez profesjonalistów. Zestaw zawiera uchwyt slajdów na 3 ramki i uchwyt negatywu. Konsumenci uważają, że to wygodny, mobilny sprzęt, bo waży zaledwie 450 g.

Braun NovoScan I to dobry skaner do negatywów do 250 zł. Sprzęt ma wymiary: 10 cm x 9 cm x 16,5 cm, a jego waga jest równa 450 g.

Zalety
Wykonanie:

Zamieszczone w Internecie opinie na temat prezentowanego skanera do negatywów wskazują, że jest to model wykonany z najwyższą starannością. Produkt nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Kompatybilność:

Sprzęt jest kompatybilny z urządzeniami z systemem operacyjnym Windows i Mac. Możesz być więc pewny, że bez problemu podłączyć skaner do swojego komputera.

Czas skanowania:

Według podanych przez producenta informacji czas skanowania wynosi 1 s. Zdaniem wielu konsumentów Braun NovoScan I zasługuje na miano wydajnego sprzętu.

Wady
Oprogramowanie:

Niewielka część osób uważa, że oprogramowanie ArcSoft MediaImpression jest nieco skomplikowane w obsłudze.

Jakość skanu:

Nieliczni Internauci zauważyli, że na zeskanowanych fotografiach widoczne są niewielkie plamy.

 

 

 

 

Reflecta Scan 7200

 

Jeśli chcesz kupić profesjonalny skaner do negatywów, jesteśmy przekonani, że model Reflecta Scan 7200 Cię zainteresuje. Dołączone do sprzętu oprogramowanie to m.in. Adobe Photoshop Elements 2.0. Program ten pozwala na profesjonalną i szybką obróbkę zdjęć. W efekcie możemy w łatwy sposób poprawić jakość swoich fotografii.

Wymiary skanera są następujące: wysokość – 7 cm, głębokość – 27,8 cm i szerokość – 16,9 cm, a jego waga wynosi 1 kg. Obszar skanowania to: 24,3 mm x 36,5 mm. Urządzenie jest kompatybilne z systemami Windows i Mac, i ma ciekawą funkcję, a mianowicie automatyczne usuwanie kurzu i zadrapań. Możemy mieć pewność, że na fotografiach nie będą widoczne nieestetycznie wyglądające zarysowania czy plamy.

Prezentowany sprzęt jest pozytywnie oceniany przez konsumentów. Wielu z nich zapewnia, że dobrze spełnia swoje zadanie. Zdaniem Internautów jakość zeskanowanych fotografii zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Skaner do negatywów Reflecta Scan 7200 ma wymiary: wysokość – 7 cm, głębokość – 27,8 cm i szerokość – 16,9 cm. Produkt waży 1 kg.

Zalety
Dla zaawansowanych:

Dedykowane urządzeniu oprogramowanie pozwala na profesjonalną obróbkę fotografii. Dzięki temu sprzęt z pewnością spełni oczekiwania entuzjastów fotografowania, którym zależy na wysokiej jakości odbitek.

Usuwanie kurzu:

Skaner automatycznie usuwa osadzający się we wnętrzu sprzętu kurz. W związku z tym nie musimy pamiętać o tym, aby regularnie czyścić urządzenie.

Wady
Czytnik kart pamięci:

Dla niektórych osób minusem jest to, że sprzęt nie ma czytnika kart pamięci. Zmniejsza to nieco jego funkcjonalność.

Konfiguracja:

Nieliczni Internauci wskazują, że mieli problem z podłączeniem skanera do swojego komputera.

 

 

 

 

Czy warto kupić skaner do negatywów?

 

Ponieważ doradziliśmy Ci, jaki skaner do negatywów jest polecany przez miłośników fotografii analogowej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupił taki sprzęt. Wahasz się, czy urządzenie na pewno jest Ci potrzebne? Jeśli wciąż nie jesteś przekonany do cyfrowej fotografii i masz w domu wiele zdjęć w formie negatywów (również tych niewywołanych), skaner z pewnością Ci się przyda.

 

 

Czym są negatywy?

Negatyw to pojęcie znane osobom interesującym się fotografią klasyczną, czyli analogową. Tym mianem określa się obrazy fotograficzne, na których są odwrócone wartości tonalne i barwy. Jedną z największych zalet przechowywania zdjęć w formie negatywów jest to, że są wyjątkowo trwałe. Można je wielokrotnie skanować, a nawet przechowywać przez kilka lat w oczekiwaniu na rozwój nowoczesnych technologii i możliwość uzyskania utrwalonych obrazów fotograficznych w znacznie lepszej rozdzielczości.

Doświadczeni fotografowie uważają, że fotografie wykonane na negatywach nie tylko są bardziej klimatyczne niż zdjęcia cyfrowe, ale w dodatku bardziej plastyczne. To oznacza, że można je poddawać różnym modyfikacjom, np. zmieniać kontrast czy barwy. Poza tym warto zdać sobie sprawę z tego, że negatywy znacznie lepiej sprawdzają się w odzwierciedlaniu szczegółów w jaśniejszych partiach utrwalonych na nich obrazów.

 

Jak działa skaner do negatywów?

Ponieważ na rynku jest wiele różnych skanerów do negatywów różniących się budową i wykorzystywanymi technologiami, trudno jest wyjaśnić, jak dokładnie działają. Większość takich sprzętów jest wyposażona w obiektyw o stałej ogniskowej. Można powiedzieć, że skonstruowany w ten sposób skaner robi zdjęcia poszczególnych klatek filmu fotograficznego umożliwiając uzyskanie wysokiej rozdzielczości. Potem można je poddawać obróbce cyfrowej, tak samo, jak zdjęcia zrobione przy pomocy tzw. lustrzanki.

 

 

Czy warto kupić skaner do negatywów?

Skaner do negatywów to bez wątpienia sprzęt godny uwagi. Według osób wciąż korzystających z analogowych aparatów cyfrowych jest on użyteczny i warto go mieć. Mimo że nie jest to zbyt tanie urządzenie, inwestycja w nie może okazać się słuszna, jeśli w domu mamy wiele negatywów. Zlecenie ich zeskanowania odpowiedniej firmie usługowej może okazać się równie dużym wydatkiem. Warto przy tym pamiętać, że nie w każdym mieście znajdziemy osobę zajmującą się skanowaniem negatywów. Wiąże się to z koniecznością ich przesłania do innej miejscowości w paczce, która może ulec uszkodzeniu w transporcie. Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi sprzętu i nabraniu wprawy w skanowaniu możemy uzyskać wiele ciekawych efektów na fotografiach, które nierzadko okazują się znacznie lepsze niż w punkcie usługowym. Sam proces skanowania często okazuje się nietypową formą rozrywki i relaksu po ciężkim dniu, ponadto daje nam to możliwość odkrycia dodatkowych zalet fotografii analogowej.

 

Wady skanera do negatywów

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, za wadę skanera do negatywów można uznać jego wysoką cenę. Nie każdego z nas stać na taki wydatek i może się okazać, że zakup sprzętu jest nadwyrężeniem domowego budżetu. Mówi się też, że skanowanie negatywów zajmuje dużo czasu, zwłaszcza w przypadku posiadaczy bardzo dużych archiwów. Często jest tak, że przy kilkudziesięciu czy kilkuset fotografiach zapisanych na kliszy nadanie im cyfrowej postaci zajmuje nawet kilka miesięcy. To czasochłonne zajęcie, ale jednocześnie interesujące. Daje nam to możliwość odkrycia na nowo dawnych fotografii, a także zapoznanie się z tymi, o których istnieniu do tej pory nie wiedzieliśmy.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Reflecta MemoScan 

 

Nie każdy chce wydawać duże sumy na urządzenie do skanowania negatywów, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć wersji budżetowej. Prezentujemy Ci Reflecta MemoScan – dobry i tani skaner do negatywów.

Urządzenie jest niewielkie i bardzo lekkie, idealne, gdy chcesz z nim podróżować. Jest to sprzęt z czujnikiem CMOS, więc jakość skanów jest naprawdę niezła. Prezentowany model ma uchwyt na film mieszczący maksymalnie 6 zdjęć.

Wśród opcji wartych uwagi jest automatyczne usuwanie kurzu i zarysowań za pomocą czujnika podczerwieni, więc praca jest ekonomiczna, a jakość skanów zdecydowanie lepsza. Chociaż nie jest to zaawansowane urządzenie, wiele osób zdecydowało się na jego zakup, co ma związek z bardzo atrakcyjną ceną.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Warys
Warys
1 year ago

czy funkcja iSRD działa na czarno białych materialach ?

Zespół NR
Admin
1 year ago
Reply to  Warys

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Znaleźliśmy poniższe informacje nt. funkcji iSRD. Mamy nadzieje, że odpowie to na pytanie.

“Funkcji usuwania kurzu i zadrapań nie należy używać w przypadku skanowania negatywów czarnobiałych i ostrożnie używać jej podczas skanowania materiałów Kodachrome. Jest to spowodowane tym, że halogenek srebra zawarty w materiale fotograficznym może odbijać światło podczerwone skanera i powodować dodatkowe artefakty na obrazie. W przypadku materiałow Kodachrome funkcja „iSRD” jest wykonywana automatycznie, ale zaleca się wykonywanie jej z ustawioną niską detekcją defektów.”

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir