Najlepszy skaner do negatywów i slajdów

Ostatnio aktualizowane: 07.08.20

 

Jaki skaner do negatywów i slajdów wybrać?

 

Aby przeglądanie kliszy w domowym zaciszu było przyjemnością, przydatny jest skaner do negatywów. Urządzenie wystarczy podłączyć do komputera, włożyć klisze i można spokojnie przeglądać wszystkie zdjęcia bez potrzeby udania się do profesjonalnego salonu. Często urządzenia dają możliwość przeglądania starych fotografii, ich skanowania i archiwizowania. Na rynku znajdziemy również skanery, które pozwalają na odtwarzanie slajdów. Jest to przydatny sprzęt dla osób, które lubią robić zdjęcia starszymi modelami aparatów. Nie jest to zbyt popularne urządzenie, więc możliwe, że jeszcze nie wiesz, co jest istotne podczas zakupów. Dowiesz się wszystkiego z poniższego poradnika.

Według specjalistów z dziedziny fotografii najlepszy skaner do negatywów i slajdów w 2020 roku ma dużą rozdzielczość. W przypadku urządzeń tego typu rozdzielczość jest oznaczona symbolem dpi. Profesjonalne sprzęty, które są używane w salonach fotograficznych mają rozdzielczość około 7000 dpi. Do użytku domowego wystarczy nam jednak około 2000 dpi. Dzięki takiej rozdzielczości możemy przeglądać zdjęcia oraz przybliżać je, aby wszystkie szczegóły były wyraźne.

Jeżeli chodzi o pamięć, to skanery do negatywów nie są zbyt pojemne. Zazwyczaj jest to jedynie kilkadziesiąt megabajtów, co wystarcza do zapisania kilku najważniejszych zdjęć. Skanery mają jednak wejście USB, które pozwala połączyć sprzęt z komputerem lub pendrivem. Interesujące są też modele z czytnikiem kart pamięci.

Najlepsze skanery do negatywów i slajdów można bardzo łatwo obsługiwać. Zazwyczaj mają one jedynie kilka przycisków, którymi możemy bez problemu operować. Zbyt skomplikowany sprzęt może sprawić, że uruchomienie odpowiedniej funkcji może być dla nas kłopotliwe. Samo wkładanie kliszy nie powinno stanowić problemu nawet dla początkującej osoby.

Chcemy też pokrótce omówić optykę urządzenia. Mamy do wyboru technologię CCD, CIS i CMOS. Pierwsza z nich gwarantuje nam ostre oraz żywe kolory na zdjęciu. Dzieje się tak, ponieważ sprzęt CCD jest wyposażony w lustro oraz lampę fluorescencyjną. Jest to dość delikatne urządzenie, więc nie nadaje się raczej do transportu. Pracuje ono stosunkowo wolno. Jeżeli zależy Ci na szybkim czasie pracy, to polecamy skaner z technologią CIS. Ma on prostszą budowę i charakteryzuje się szybką pracą, czyli około 2 sekundy na kliszę. Urządzenie nie gwarantuje nam jednak zbyt dobrej jakości zdjęć. CMOS zapewnia nam dużą szczegółowość oraz zmniejszoną ilość szumów na negatywach oraz slajdach.

 

 

Skanery do negatywów i slajdów – ranking

 

 

Plustek OpticFilm 8200I AI 


Plustek OpticFilm 8200I AI to skaner do negatywów oraz slajdów, który w domowym zaciszu pozwala na przetransportowanie zdjęć z kliszy do komputera lub na pendrive. Jest to niewielkie urządzenie, które nie będzie zabierało zbyt dużo miejsca w domu. Jego wymiary to 11 cm x 12 cm x 27 cm. Dodatkowo sprzęt waży jedynie 1,5 kg, więc postawienie go w dowolnym miejscu nie będzie problemem.

Rozdzielczość urządzenia to 7200 x 7200. Jest ona wystarczająca, aby wszystkie szczegóły na zdjęciu były widoczne nawet po przybliżeniu. Jeżeli chodzi o prędkość działania skanera, to jest to 113 negatywów na minutę. Technologia CCD sprawia, że zdjęcia, które widzimy na ekranie mają ostre kolory.

Urządzenie ma jedynie 2 przyciski: skanuj oraz start. Dlatego używanie skanera nie będzie dla nas kłopotliwe. Do zestawu dołączono etui, które chroni sprzęt przed zakurzeniem. Użytkownicy chwalą skaner za kompaktowe wymiary oraz jakość skanu.

 

 

 

 

Reflecta X7-SCAN 

 

Chcielibyśmy zaprezentować skaner Reflecta X7-SCAN. Urządzenie, które do wyświetlania skanów nie potrzebuje komputera. Ma ono wyświetlacz o średnicy 2,4 cala, na którym ukazują się zdjęcia (służy on także do zmiany ustawień). Sprzęt możemy od razu podłączyć do telewizora bez potrzeby przesyłania danych na inne urządzenia.

Skaner pozwala nam na obróbkę zdjęć. Możemy więc bardzo łatwo zmienić jasność, a także inne parametry. Duża rozdzielczość sprzętu (3200 dpi) oznacza wysoką szczegółowość skanów. Urządzenie jest zasilane sieciowo, lecz jest również wyposażone w akumulator, który po naładowaniu działa przez około 2,5 godziny.

Produkt skanuje negatywy i slajdy w ciągu kilku sekund. Nie musimy więc czekać zbyt długo na rezultaty. Osoby, które już nabyły prezentowany skaner cenią go za to, że może działać zupełnie bez udziału komputera lub innego sprzętu. Użytkownicy chwalą również wysoką jakość skanów.

 

 

 

 

Rollei DF-S 100 SE 

 

Rollei DF-S 100 SE to skaner do negatywów i slajdów w dobrej cenie, o którym użytkownicy wypowiadają się zazwyczaj pozytywnie. Na pochlebną opinię składa się kilka czynników. Jednym z nich jest technologia CMOS, która zapewnia skanom dużą rozdzielczość oraz minimalną ilość szumów. Jest to kompaktowe urządzenie o wymiarach 82 cm x 86 cm x 152 cm. Możemy więc umieścić je na biurku lub na półce.

Szybkość skanowania wynosi 2 sekundy na jeden skan. Jest to obecnie jeden z najwyższych wyników. Waga urządzenia wynosi 410 g, więc przenoszenie urządzenia oraz transport nie stanowią problemu. Pamięć skanera to 25 mb. Ma ono jednak wejście na kartę SD, więc pamięć można zwiększyć, by pomieścić więcej skanów oraz slajdów.

2,4 calowy ekran pozwala nam na natychmiastową obróbkę zdjęć. Z kolei z pomocą szczoteczki możemy dokładnie oczyścić skaner z kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Użytkownikom najbardziej podoba się mobilność sprzętu oraz możliwość obrabiania skanów w jego systemie.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status