Najlepszy cyfrowy skaner do negatywów

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Jaki cyfrowy skaner do negatywów wybrać?

 

W obecnych czasach coraz rzadziej wywołujemy zdjęcia i filmy, gdyż łatwiej jest je przechowywać na dysku komputera lub telefonu. Dlatego wiele osób decyduje się na archiwizację starych zdjęć, które nagromadziły się przez lata w licznych albumach. W tej czynności pomoże nam cyfrowy skaner do negatywów. W naszym poradniku dowiesz się, na co najlepiej zwrócić uwagę kupując taki sprzęt.

Wybierając skaner do negatywów należy się zapoznać z dostępnymi w sklepach typami sprzętów. Wśród nich znajdziesz modele CCD, w których źródło światła stanowi lampa fluorescencyjna z zimną katodą. Odbijane od lampy światło prowadzone jest od lustra do matrycy, co daje nam pożądany obraz. Niestety wadą tego modelu jest długi czas pracy i możliwość przegrzania się urządzenia. Alternatywą dla tego wariantu jest skaner CIS, w którym źródłem światła są diody LED. Ten typ skanera gwarantuje krótki czas pracy z powodu braku luster i soczewek. Ponadto modele CIS są bardzo lekkie i można je łatwo przenosić. Niestety, z powodu braku odpowiedniego odbicia obraz może być zniekształcony, dlatego sprzęt tego typu polecany jest do archiwizacji dokumentów oraz planów.

Istotną kwestią jest obsługa urządzenia. Skaner do negatywów powinien być intuicyjny w obsłudze – najlepiej więc wybrać urządzenie z jednym, maksymalnie kilkoma przyciskami. Bardziej zaawansowane modele mają więcej klawiszy, które regulują m.in. czas naświetlania czy wielkość dokumentu,  i niedoświadczone osoby mogą mieć problem ze skanowaniem fotografii.

Archiwizując zdjęcia zależy nam na jak największej rozdzielczości, aby jakość skanu była jak najlepsza. Według konsumentów najlepszy cyfrowy skaner do negatywów w 2020 roku zapewnia rozdzielczość większą niż 2400 dpi, gdyż gwarantuje to wysoką jakość zeskanowanej fotografii i dokładne odwzorowanie kolorów. Dla profesjonalistów polecamy jednak skanery o wyższej rozdzielczości, wynoszącej od 6400 do 9600 dpi.

W sklepach znajdziesz skanery kompaktowe oraz stołowe. Te pierwsze są niewielkich rozmiarów, dlatego można je bez problemu transportować. Wadą urządzeń kompaktowych są gorsze parametry. Bardziej profesjonalne modele to te stołowe, które mają wysoką rozdzielczość i dodatkowe funkcje.

Według wielu osób najlepszy cyfrowy skaner do negatywów w 2020 roku gwarantuje wysoką jakość zarchiwizowanych dokumentów bez względu na rozmiar. Dobry sprzęt potrafi zeskanować zarówno małe, jak i większe formaty – typu A3.

 

 

Cyfrowe skanery do negatywów – Ranking

 

 

Plustek OpticFilm 120 

 

Skaner do negatywów Plustek OpticFilm 120 to produkt dobry pod względem jakości skanowanych zdjęć i dokumentów. Przeznaczony jest on dla firm, jak i osób prywatnych, którym zależy na zapisie cyfrowym dokumentów.

Najlepsze cyfrowe skanery do negatywów firmy OpticFilm, takie jak ten opisywany, wyposażone są w system skanowania ICC, który jest odpowiedzialny za zachowanie najwyższej rozdzielczości archiwizowanych dokumentów, z dbałością o kolor oraz kontrast. Plustek OpticFilm 120 sprawdzi się podczas skanowania tekstów, planów, map oraz przede wszystkim zdjęć.

Skaner umożliwia nam digitalizację slajdów i negatywów o wielkości 35 mm. W przypadku filmów obsługiwany przez urządzenie format to 120/220 mm w rozmiarach od 6 cm x 4,5 cm do 6 cm x 12 cm. W urządzeniu zastosowano technologię usuwaniu kurzu i zarysowań ze zdjęć, dzięki czemu fotografie będą odświeżone i wyraźne.

Według opinii konsumentów jest to wyjątkowy skaner do negatywów o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Sprzęt zdobył popularność dzięki wysokiej jakości skanowanych dokumentów oraz specjalnym uchwytom do klisz, które wpływają na jego efektywną pracę.

 

 

 

 

Epson Perfection V800 

 

Profesjonalny skaner do negatywów Epson Perfection V800 wyróżnia się wysoką rozdzielczością (6400 dpi) oraz błyskawiczną pracą. Jest to urządzenie, które ma system podwójnego obiektywu. Polega on na dostosowaniu ustawień do rodzaju skanowanego dokumentu, dając nam za każdym razem najwyższą jakość. Specjalne uchwyty klisz przyspieszają proces skanowania.

W tym urządzeniu możemy skanować slajdy 35 mm oraz średnie i duże formaty o wymiarach 4 cale x 5 cali przy zachowaniu maksymalnej ostrości. Ciekawa jest możliwość archiwizowania dokumentów niestandardowych o formacie kliszy nawet do 8 cali x 10 cali. Epson Perfection V800 posiada system usuwania zniekształceń z dokumentów przy dokładnym odwzorowaniu cieni. Różne funkcje skanowania gwarantują funkcjonalność urządzenia.

Jest to dobry skaner do negatywów, który cieszy się popularnością wśród konsumentów. Sprzęt został doceniony za szybki czas pracy – to zasługa lamp LED.

 

 

 

 

Epson Skaner Perfection V550 

 

Cyfrowy skaner do negatywów w dobrej cenie to z pewnością model Epson Skaner Perfection V550. Jest to produkt przeznaczony do użytku domowego, ale spełni też wymagania małych przedsiębiorstw.

System diod LED umożliwia szybką pracę skanera, nawet do 49 stron na minutę. Tak zarchiwizowane dokumenty możemy łatwo przekonwertować do formatu JPEG, TIFF czy PDF. Skaner obsługuje wysoką rozdzielczość 6400 dpi, dzięki której zachowamy każdy detal zdjęcia. Urządzenie zostało wyposażone w technologię DIGITAL ICE, która naprawia podniszczone zdjęcia i przywraca ich kontrast oraz ostrość. To oznacza, że nie musimy spędzać czasu nad retuszem każdej fotografii, gdyż sprzęt Epson zrobi to za nas.

Konsumenci docenili ten produkt za niską cenę oraz energooszczędność. Skaner działa szybko i efektywnie za sprawą błyskawicznego rozruchu, a lampy LED zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się sprzętu.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status